Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Umanitare (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5050)
-   -   Ce veti face pe 21 decembrie? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=14537)

ovidiu b. 10.02.2012 11:53:22

Citat:

În prealabil postat de Florin-Ionut (Post 428483)
Grija este și pentru trup, nu numai pentru suflet. Dar să știi că prin acest topic le ating pe ambele. Nu uita că Maria nu poate fără Marta, altfel ar muri de foame... :)

Tocmai de dimineață am dezbătut oarecum această problemă pe un alt topic: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=404

DragosP 10.02.2012 12:49:43

Citat:

În prealabil postat de Florin-Ionut (Post 428483)
Întrebare pentru tine: de va fi ceva la nivel global, ce se va întîmpla cu credința ta atunci? Că sfîrșitul lumii sigur nu va fi anul ăsta din moment ce multe profeții încă nu s-au împlinit.

Nu pot decât să sper că mi se va întâri.

glykys 10.02.2012 12:55:36

Daca imi ajuta Dumnezeu sa mai traiesc pana atunci si sa am acelasi loc de munca, probabil ca pe 21, ultima zi lucratoare de dinaintea Craciunului, voi fi la birou, incercand sa inveselesc oamenii cu impodobirea bradului de Craciun. Oricum, cred ca va fi o atmosfera de sarbatoare.

ovidiu b. 10.02.2012 13:10:54

Citat:

În prealabil postat de glykys (Post 428513)
Oricum, cred ca va fi o atmosfera de sarbatoare.

He, he...dacă am avea toți gânduri mai bune sau mai bine zis gânduri bune, așa cum de altfel le ai și tu, s-ar schimba de mult lumea asta. Noi și prin puterea gândului și rugăciune putem schimba lumea.

Adriana Cluj 10.02.2012 15:20:41

Citat:

În prealabil postat de glykys (Post 428513)
Daca imi ajuta Dumnezeu sa mai traiesc pana atunci si sa am acelasi loc de munca, probabil ca pe 21, ultima zi lucratoare de dinaintea Craciunului, voi fi la birou, incercand sa inveselesc oamenii cu impodobirea bradului de Craciun. Oricum, cred ca va fi o atmosfera de sarbatoare.

Mi-ai luat vorba, draga mea, cu o singura deosebire, aceea ca noi lucram si mai departe pana in 24 decembrie...As mai fi adaugat treburile zilnice: curat, gatit, cumparaturi, spalat haine poate,depinde in ce zi pica... seara rugaciunea si la culcare...

guardian knight 10.02.2012 15:36:11

ce o fi o fi !
 
ce o fi o fi...
ce a fost am vazut, ce o fi o vedie !!!

Si daca o fi sa fie sfarsitul Lumii,atunci sau in alta data(oricand),nu trebuie nici sa ne para rau pentru aceasta lume imperfecta si plina de nedraptati si strambatati la tot pasul,dar nici sa dorim sfarsitul ei,numai din dorinta nebuna de distrugere sau din sila fata de ea !

Eu personal, cred ca nu va fi nici un sfrasit al lumii in 2012,ci mai degraba,o aliniere sau o conjunctura de planete si de corpuri ceresti in Univers (asta cred ca e ce au prevazut maiasii ) si cine stie ce efect va avea aceasta conjunctura a corpurilor ceresti aspura oamenilor ??? Dar o influenta cred ca va avea aceasta stare a macro-cosmosului,aspura micro-cosmosului care este omul .
Insa toate acestea facandu-se cu voia Celui Prea Inalt ! Salvit fie Numele sau ,in veci !
Amin !

lore86 10.02.2012 16:00:05

Citat:

În prealabil postat de Florin-Ionut (Post 428459)
Fie că sînteți credincioși sau necredincioși, conspiraționiști sau nu, există motive serioase de îngrijorare pentru ziua de 21 decembrie 2012. Ziarele, Internetul, posturile de radio, televiziunile vor vui din ce în ce mai mult cînd ne vom apropia de ziua atît de mediatizată. Va fi o isterie generală cum nu a mai fost nicicînd.

Deci, cum vă pregătiți pentru acel moment și ce veți face atunci? Veți lua din timp măsuri suplimentare de siguranță? Veți face provizii? Vă veți aduna atunci la un loc împreună cu prietenii, familia, cunoștințele?

Ionut, iti recomand o carte super:"Diavolul este politic corect".
Daca nu o ai, ti-o imprumut cand ne vedem.
Vei fi extrasurprins de similitudinea celor scrise acolo cu realitatea. Si in acelasi timp vei gasi raspuns la intrebare.:)

Florin-Ionut 10.02.2012 16:29:01

Hai să spun și eu ce-o să fac pe 21. Îmi voi lua liber din vreme și voi căuta să fiu împreună sau măcar aproape de niște oameni cu credința mai tare decît a mea. Dacă acea zi va fi o încercare, dacă în acea zi vor începe falsele semne și "minuni" profețite demult și plănuite relativ recent, atunci vreau să mă întăresc reciproc în credință cu frații și surorile mele din Biserica Ortodoxă.

ovidiu b. 10.02.2012 17:29:23

Citat:

În prealabil postat de Florin-Ionut (Post 428586)
Hai să spun și eu ce-o să fac pe 21. Îmi voi lua liber din vreme și voi căuta să fiu împreună sau măcar aproape de niște oameni cu credința mai tare decît a mea. Dacă acea zi va fi o încercare, dacă în acea zi vor începe falsele semne și "minuni" profețite demult și plănuite relativ recent, atunci vreau să mă întăresc reciproc în credință cu frații și surorile mele din Biserica Ortodoxă.

Măi Ionuț, aveam o părere mai bună despre tine, nu mă fă să-mi schimb părerea despre tine. Fii mai vertical puțin - cel puțin până acum așa ai dat de înțeles. Nu-ți mai fă planuri ce vei face maine, ci ce vei face astăzi. Ziua de azi este a ta...cea de mâine poate fi a Domnului.

lore86 10.02.2012 18:27:51

Ei , Ovidiu, Ovidiu, cand vor aparea semne pe cer , menite sa-i amageasca si pe cei alesi, credinta multora se va clatina.
Sa ne rugam Domnul sa ne tina credinta curata si mintea treaza. Sa nu avem niciodata incredintarea lui Petru"Eu nu o sa te parasesc." Caci atunci cand ne redem mai puternici, atunci cadem.

Chiar zilele astea m-a smerit Domnul, aratandu-mi cat de putina credinta am. Cand ma credeam tare, mi-a aratat cat de fricoasa sunt, cat de putin credincioasa.


Ora este GMT +3. Ora este acum 02:03:37.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.