Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Pocainta (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5019)
-   -   Cine imi poate da un cuvant de folos? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=16877)

osanbogdan 26.10.2013 14:11:37

Cine imi poate da un cuvant de folos?
 
Buna ziua... Am si eu niste probleme.. de ceva timp incoace nu mai am stare sa ma rog,iar uneori parca nici nu mai am dorinta de a ma ruga.La liturghie nu prea am stare sa stau... iar de spovedit a trecut ceva timp de cand nu am mai fost pentru ca am niste pacate care sunt mai rusinoase... si mai greu de spus... Cad foarte usor in patimile cele pacatoase..si cum asta nu ar fi destul am inceput sa frecventez o "bioserica" greco catolica... Insa numai in contextul ca stau si ma uit... nu ma inchin si nu ma rog cu ei.Am observat ca aici vrasmasul nu ma ispiteste si pot sa stau linistit... din ce am dedus eu e ca unde este erezie diavolul te lasa in pace... insa in Biserica noastra Ortodoxa unde este sfintenie si adevarul nu pot sa stau.. simt in inima si in minte o stare de agitatie si trebuie neaparat sa ies afara... ce sa ma fac?

Lucian008 26.10.2013 15:05:11

Citat:

În prealabil postat de osanbogdan (Post 538590)
Buna ziua... Am si eu niste probleme.. de ceva timp incoace nu mai am stare sa ma rog,iar uneori parca nici nu mai am dorinta de a ma ruga.La liturghie nu prea am stare sa stau... iar de spovedit a trecut ceva timp de cand nu am mai fost pentru ca am niste pacate care sunt mai rusinoase... si mai greu de spus... Cad foarte usor in patimile cele pacatoase..si cum asta nu ar fi destul am inceput sa frecventez o "bioserica" greco catolica... Insa numai in contextul ca stau si ma uit... nu ma inchin si nu ma rog cu ei.Am observat ca aici vrasmasul nu ma ispiteste si pot sa stau linistit... din ce am dedus eu e ca unde este erezie diavolul te lasa in pace... insa in Biserica noastra Ortodoxa unde este sfintenie si adevarul nu pot sa stau.. simt in inima si in minte o stare de agitatie si trebuie neaparat sa ies afara... ce sa ma fac?

Si ce raspunsuri asteptati? Incantatii magice care sa rezolve "problema"?
Nu este evident care vor fi raspunsurile: rugaciune, post, Spovedanie, Impartasanie (daca exista dezlegare), frecventara slujbelor BO...

AndreiM 26.10.2013 16:58:34

Sfantul Ioan Gura de Aur spune ca in Biserica nu venim pentru a fi judecati ci iertati! Oricat de mari ar fi pacatele, veti fi iertat. Credeti si indrazniti! Mergeti la un duhovnic si lasati-va povatuiti spre bucurie.

antoniap 26.10.2013 17:52:05

Iata aici un indreptar de spovedanie.
http://www.scechurch.org/biblioteca/...spovedanie.pdf

Citeste-l si unde vezi pacate pe care le-ai facut, le notezi frumos pe hartie , ca sa nu-l pui pe duhovnic in situatia de a te intreba prea mult timp. La spovedanie, le citesti de pe hartie, dar si pana atunci si dupa aceea te rogi sa-ti ierte Dumnezeu pacatele. Nu cred ca ale tale sunt mai mari decat ale mele. Dar Hristos S-a rastignit pentru pacatosi ca noi, nu pentru cei drepti. Asa ca, sa lasam mandria luciferica la o parte si sa ne recunoastem neputintele in fata duhovnicului care are puterea de a ne dezlega pacatele.

Sa ne spui cum te simti dupa spovedanie. Daca nu-ti da voie sa te impartasesti imediat, asta e. Multumeste-te si cu Aghiasma Mare.


Rusinea de la spovedanie este un prim canon. E mult mai mica, oricum, decat rusinea sufletului ce se indeapta spre iad. Daca gasesti, cumpara cartea ,,Mantuirea pacatosilor'' de Agapie Criteanul. Vei gasi multe povete si multe cuvinte de imbarbatare pentru a lupta cu oricare dintre pacate. Doamne ajuta.

AlinB 26.10.2013 21:43:49

Pai dupa cum vezi, trebuie sa-ti faci curaj sa ajungi la duhovnic.
Altfel nu se poate.

glykys 26.10.2013 22:22:20

De multe ori, nu putem gestiona singuri, cu propriile puteri, situatile si propriile slabiciuni si pacate. Si atunci cerem ajutor, prin taina Spovedaniei. Cu harul primit la spovedanie, nu mai suntem singuri in lupta cu pacatul. Ca daca nu am avea pacate, am fi deja sfinti.
Acum, pe bune, la cati oameni sunt la spovedit si la cate pacate aude fiecare preot, nu cred ca il mai poate scandaliza ceva...

anisoara 26.10.2013 22:57:39

Mergi la spovedanie
 
Citat:

În prealabil postat de osanbogdan (Post 538590)
Buna ziua... Am si eu niste probleme.. de ceva timp incoace nu mai am stare sa ma rog,iar uneori parca nici nu mai am dorinta de a ma ruga.La liturghie nu prea am stare sa stau... iar de spovedit a trecut ceva timp de cand nu am mai fost pentru ca am niste pacate care sunt mai rusinoase... si mai greu de spus... Cad foarte usor in patimile cele pacatoase..si cum asta nu ar fi destul am inceput sa frecventez o "bioserica" greco catolica... Insa numai in contextul ca stau si ma uit... nu ma inchin si nu ma rog cu ei.Am observat ca aici vrasmasul nu ma ispiteste si pot sa stau linistit... din ce am dedus eu e ca unde este erezie diavolul te lasa in pace... insa in Biserica noastra Ortodoxa unde este sfintenie si adevarul nu pot sa stau.. simt in inima si in minte o stare de agitatie si trebuie neaparat sa ies afara... ce sa ma fac?

Orice pacat este iertat din momentul in care il marturisesti.Mergi cu incredere si roagate la DUMNEZEU sa te ajute sa nu le mai faci .Cu rugaciune ,post ,citirea Psaltirei,a Bibliei si cu sfaturile Duhovnicului starea ta se va schimba.Doamne ajuta!

antoniap 27.10.2013 17:05:48

Parintele Arsenie Papacioc - Sfanta Taina a Spovedaniei


http://www.crestinortodox.ro/intervi...iei-70494.html

dobrin7m 27.10.2013 17:11:24

Par. Calistrat Man. Barnova

http://www.youtube.com/watch?v=r6rl9i4T3lo

cristiboss56 27.10.2013 19:32:03

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 538614)
Pai dupa cum vezi, trebuie sa-ti faci curaj sa ajungi la duhovnic.
Altfel nu se poate.

Exact , fara duhovnic orice discutie e pierdere de timp , si nimic mai mult !


Ora este GMT +3. Ora este acum 04:56:41.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.