Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Sondaj: moralitatea si credinta (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=10748)

Zarathustra_revenind 23.09.2010 19:29:04

Sondaj: moralitatea si credinta
 
Sunt curios sa aflu cam care este perceptia membrilor acestui forum in ceea ce priveste legatura dintre moralitate si religie, cu alte cuvinte daca pentru a fi moral un om trebuie sa fie totodata in mod obligatoriu si religios.Sunt invitati sa raspunda si eventual sa comenteze toti membrii acestui forum indiferent de credinta sau necredinta lor :)

colaps 23.09.2010 19:34:11

Evident, fără Dumnezeu nu poate exista o moralitate în adevăratul sens al cuvântului. Precum spune și Dostoievski: „Dacă Dumnezeu nu există, totul e permis.”

Nici o lege lumească nu va putea să insufle vreodată un simțământ moral în oameni decât Poruncile Divine.

mihele_m 23.09.2010 19:38:23

Citat:

În prealabil postat de Zarathustra_revenind (Post 291145)
Sunt curios sa aflu cam care este perceptia membrilor acestui forum in ceea ce priveste legatura dintre moralitate si religie, cu alte cuvinte daca pentru a fi moral un om trebuie sa fie totodata in mod obligatoriu si religios.Sunt invitati sa raspunda si eventual sa comenteze toti membrii acestui forum indiferent de credinta sau necredinta lor :)


Cred si sint convinsa ca moralitatea mrge mina in mina cu credinta .

Zarathustra_revenind 23.09.2010 19:46:18

Acum va rog sa si votati, am avut o mica problema cu postarea sondajului si a aparut mai tarziu :D

Rodica50 23.09.2010 19:49:52

Avem nevoie de Dumnezeu!
 
Citat:

În prealabil postat de Zarathustra_revenind (Post 291145)
Sunt curios sa aflu cam care este perceptia membrilor acestui forum in ceea ce priveste legatura dintre moralitate si religie, cu alte cuvinte daca pentru a fi moral un om trebuie sa fie totodata in mod obligatoriu si religios.Sunt invitati sa raspunda si eventual sa comenteze toti membrii acestui forum indiferent de credinta sau necredinta lor :)

Eu cred ca poti sa fii un om integru , daca ai principii sanatoase-cel putin asa mi s-a intamplat mie inainte de a fi crestin practicant, dar a contat educatia din familie, educatia pe care mi-a dat-o mama, educatia pe care am primit-o in scoala. Totusi, intre credinta si moralitate exista o foarte mare legatura.Consider ca m-am implinit mult ca om din momentul regasirii lui Dumnezeu. A fost o transformare foarte mare- de percepere a lumii inconjuratoare din perspectiva divina,am devenit un om mult mai intelegator cu cei din jur, mai bun,am invatat sa iert, sa ingadui mult, sa tac.Da, religia poate desavarsi conduita unui om-il poate transforma intr-un om adevarat.Lucrul acesta se observa usor si in educatia copiilor.Este nevoie de credinta sincera, de vointa...si cine, daca nu Dumnezeu, ne poate desavarsi?Categoric, omul are nevoie de credinta, pentru a se intalni cu cele mai frumoase valori morale.

windorin 23.09.2010 19:53:05

Crestinismul nu este moralitate, ori sistem de invataturi morale.
Credinta crestina este viata omului, asa cum l'a vrut si il vrea Dumnezeu.
Cat despre moralitate si principii morale, putem spune: "Litera ucide, iar duhul da viata.
Moralitatea este buna in societatea seculara, insa... in Biserica este mai mult decat atat.

arwein 23.09.2010 19:58:10

Legea morala a fost sadita de Dumnezeu in TOTI oamenii, deci si in cei care nici macar nu au auzit de Dumnezeu. Chiar si cele mai indepartate populatii de pe planeta au lege morala- e o chestiune indispensabila supravietuirii in comunitate.
Altminteri, in ceea ce priveste de exemplu islamul- are aspecte care ii ingrozesc pe oamenii de alte religii- morala dubla samd. Deci nu cred ca intrebarea este bine pusa; pot da un exemplu: sunt musulmuman din Gaza, foarte religios si sunt trimis sa pun o bomba in ... sa zicem Ierusalim; eu, trebuie sa discern; voi folosi "sabia" spre a urma porunca profetului, sau voi asculta de constiinta mea, care spune ca devin un asasin? Daca intrebarea se referea la convergenta intre cele doua ("te ajuta religiozitatea sa fii moral'?)- eu cred ca raspunsul depinde de dela caz la caz.
In ceea ce priveste ortodoxia- raspunsul s-a dat deja.

Doriana 23.09.2010 20:02:45

Trebuia sa mai adaugi optiunea: "Este extrem de importanta, absenta moralitatii echivaleaza cu absenta credintei."

Traditie1 23.09.2010 20:13:53

Adevărul e că și ateii sunt oameni religioși, fără să-și dea seama în subconștientul lor cred și se tem de Dumnezeu și de aceea mulți dintre ei sunt oameni morali. Acolo unde lipsește complet credința nu există nici o moralitate. De pildă, Stalin a fost un ateu veritabil, nu un pseudo-ateu cum sunt cei mai mulți, inclusiv cei de pe forum. Toate crimele omenirii au fost făcute din lipsa credinței.

Mai există și varianta cu religiile pervertite moral, cazul islamului sau satanismului de pildă, unde valorile sunt răsturnate, nu ți se cere să fii bun, cinstit ci doar să faci parte din sectă și să urmezi niște ritualuri și chiar să comiți crime. Aceste religii nu cresc nivelul de moralitate.

colaps 23.09.2010 20:16:31

Citat:

În prealabil postat de Traditie1 (Post 291166)
Mai există și varianta cu religiile pervertite moral, cazul islamului sau satanismului de pildă, unde valorile sunt răsturnate, nu ți se cere să fii bun, cinstit ci doar să faci parte din sectă și să urmezi niște ritualuri și chiar să comiți crime. Aceste religii nu cresc nivelul de moralitate.

Să nu uităm de Inchiziția Catolică.


Ora este GMT +3. Ora este acum 19:14:49.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.