Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Exorcismul (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5045)
-   -   Preot bun Drobeta Turnu Severin (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=18064)

Roxia85 19.08.2015 23:26:52

Preot bun Drobeta Turnu Severin
 
Am gasit pe cineva pe softpedia care are pb cu ceva voci care il batjocoresc etc. :
http://forum.softpedia.com/topic/102...i-paranormale/

Puteti va rog recomanda un preot bun care sa ajute cu spovedanie eventual cateheza(crede ca a vazut ingeri de lumina, ca exista extraterestri).

Copacel 19.08.2015 23:33:56

Citat:

În prealabil postat de Roxia85 (Post 598551)
Puteti va rog recomanda un preot bun care sa ajute cu spovedanie eventual cateheza(crede ca a vazut ingeri de lumina, ca exista extraterestri).

Ce insemana preot "bun" ? Toti preoti sunt "buni".Adica Duhul Sfant lucreaza
prin toti preotii.
Sa se duca la biserica cea mai apropiata de unde sta ( adica la parohia lui)
si sa se spovedeasca la preotul de acolo.

Ingerii aia de lumina pe care ii vede=sunt demoni, iar lumina aia este
lumina luciferica.
Extraterestrii exista si ei sunt ingerii decazuti (adica tot demoni).

Roxia85 19.08.2015 23:40:21

Citat:

În prealabil postat de Copacel (Post 598552)
Ce insemana preot "bun" ? Toti preoti sunt "buni".Adica Duhul Sfant lucreaza
prin toti preotii.
Sa se duca la biserica cea mai apropiata de unde sta ( adica la parohia lui)
si sa se spovedeasca la preotul de acolo.

Ingerii aia de lumina pe care ii vede=sunt demoni, iar lumina aia este
lumina luciferica.
Extraterestrii exista si ei sunt ingerii decazuti (adica tot demoni).

Eu am fost la spovedit la un preot care efectiv nu a inteles ce fel de pacate am facut asa ca n-am vrut sa il smintesc sa ii detaliez. Sunt de parere sa CAUTE un preot bun. Ca nici la medic nu mergi la primul iesit in cale ci il cauti pe cel care ti se potriveste. Poate exprimarea preot bun nu a fost cea mai fericita. Insa eu ulterior am gasit preot bun pt mine care a inteles despre ce pacat vorbeam si astfel am fost cu inima impacata.

Eu stiu ca e vorba de prezenta demonica. El nu stie. Crede ca i s-au aratat niste zei care i-au spus ca il ajuta si alte bazaconii de genul. Isi bat joc dracii de el.

Copacel 19.08.2015 23:51:24

Citat:

În prealabil postat de Roxia85 (Post 598553)
Eu am fost la spovedit la un preot care efectiv nu a inteles ce fel de pacate am facut asa ca n-am vrut sa il smintesc sa ii detaliez.

Poate erai emotiva si ai intrat intr-o confesiune-viteza, astfel incat omul
nu intelege ce vorbesti.Iar atunci cand te intreba tu erai ezitanta, si atunci
normal ca n-a iesit cum trebuie.

Citat:

Ca nici la medic nu mergi la primul iesit in cale ci il cauti pe cel care ti se potriveste.
Preotii nu sunt medici, iar Duhul Sfant nu-i facultatea de Medicina.

Citat:

Insa eu ulterior am gasit preot bun pt mine care a inteles despre ce pacat vorbeam si astfel am fost cu inima impacata.
De fapt acel preot te-a inteles pt ca probabil ai vorbit rar si mai calma
astfel incat se intelegea cine-i subiectul si predicatul.

Citat:

Eu stiu ca e vorba de prezenta demonica. El nu stie. Crede ca i s-au aratat niste zei care i-au spus ca il ajuta si alte bazaconii de genul. Isi bat joc dracii de el.
Pai da, asa este.Isi bat joc de el dracii.

Roxia85 20.08.2015 00:22:14

Citat:

În prealabil postat de Copacel (Post 598556)
Poate erai emotiva si ai intrat intr-o confesiune-viteza, astfel incat omul nu intelege ce vorbesti. Iar atunci cand te intreba tu erai ezitanta, si atunci
normal ca n-a iesit cum trebuie.

De fapt acel preot te-a inteles pt ca probabil ai vorbit rar si mai calma
astfel incat se intelegea cine-i subiectul si predicatul.

Nu. M-am exprimat clar. N-a inteles pt. ca cred ca nu-si inchipuia ca se poate astfel de pacat.

Copacel 20.08.2015 04:48:58

Citat:

În prealabil postat de Roxia85 (Post 598557)
Nu. M-am exprimat clar. N-a inteles pt. ca cred ca nu-si inchipuia ca se poate astfel de pacat.

Ciudat, de obicei pe duhovnici nu-i mai mira nimic.

Ioan_Cezar 20.08.2015 07:25:54

Citat:

În prealabil postat de Roxia85 (Post 598551)
.... are pb cu ceva voci care il batjocoresc etc. :
(crede ca a vazut ingeri de lumina, ca exista extraterestri).

Tipic pentru tabloul clinic al schizofreniei paranoide, pe fondul, se pare, al unei tulburări schizotipale netratate, care a evoluat cu complicații severe și a generat, printre alte disfuncții, procese halucinatorii.
Duceți omul la doctor, iubiților!

ovidiu b. 20.08.2015 16:51:47

Citat:

În prealabil postat de Ioan_Cezar (Post 598561)
Duceți omul la doctor, iubiților!

Și la un preot, frate. :)

Ioan_Cezar 21.08.2015 00:06:44

Citat:

În prealabil postat de ovidiu b. (Post 598580)
Și la un preot, frate. :)

Și la doctor, frate.
De fapt, mai întâi la doctor în astfel de cazuri, pentru că preotul nu poate face cateheză (cum susține cu adorabilă candoare colegul Copăcel) unui om așa destructurat încât să aibă tulburări majore până și în planul senzorialității.
De ești râvnitor întru cunoașterea realității ăsteia ordinare, teribil de concrete, căreia în fapt ne supunem cu toții (chit că o desconsiderăm la greu) află frăția ta ce spune un preot când are de-a face cu un biet om psihotic și făr de tratament. Eu știu ce spune, caută să afli și frăția ta, întru lămurire.

P.S. Să îți amintesc, poate, cazul Tanacu? De exemplu, nu că n-ar fi alte mii de cazuri asemănătoare... Și încă, acolo era o tulburare minoră în raport cu psihoza. Problema nu a fost gravitatea bolii pacientei (o oarecare tulburare mixtă de personalitate, absolut neglijată, agravată însă de situațiile de viață foarte frustrante trăite în țări străine), ci uluitoarea maladie și precaritate a mediului așazis duhovnicesc.

Copacel 21.08.2015 02:34:03

Citat:

În prealabil postat de Ioan_Cezar (Post 598598)
Și la doctor, frate.
De fapt, mai întâi la doctor în astfel de cazuri, pentru că preotul nu poate face cateheză (cum susține cu adorabilă candoare colegul Copăcel) unui om așa destructurat încât să aibă tulburări majore până și în planul senzorialității.

Dar preotul poate face ce nu poate nici o fiinta pe planeta asta:Invocarea Duhului Sfant.(Vezi rugaciunile preotului la spovedanie).

Citat:

P.S. Să îți amintesc, poate, cazul Tanacu? De exemplu, nu că n-ar fi alte mii de cazuri asemănătoare... Și încă, acolo era o tulburare minoră în raport cu psihoza. Problema nu a fost gravitatea bolii pacientei (o oarecare tulburare mixtă de personalitate, absolut neglijată, agravată însă de situațiile de viață foarte frustrante trăite în țări străine), ci uluitoarea maladie și precaritate a mediului așazis duhovnicesc.
Poti sa amintesti asta, parintelui Calistrat si te va lamuri el ce s-a intamplat
acolo.Intr-o predica, parintele spune clar ca din cauza malpraxsisului medicilor (cel
mai probabil cei care si-au luat cartonul pe care scrie diploma, cu spaga
ca sa faca la randul lor spaga) a fost data vina pe acel preot.
Intersant este ca judecatorul si procurorul de caz au sfarsit-o rau.
Jurnalistii de la BBC intr-o ancheta a lor au ajuns la concluzia ca cei
care au omorat-o pe fata au fost medicii de pe ambulanta(din cauza
malpraxis-ului).
Si mai interesant este ca cei din afara stiu adevarul, iar cei din tzara traiesc
mai in bezna.(chestie care se intampla mai in toate domeniile de activitate
in tzara asta)

ovidiu b. 21.08.2015 06:04:25

Citat:

În prealabil postat de Ioan_Cezar (Post 598598)
Și la doctor, frate.

Am spus "și la", nu neg că ar avea nevoie de un doctor. :)

Ioan_Cezar 21.08.2015 11:54:25

Citat:

În prealabil postat de Copacel (Post 598602)
Dar preotul poate face ce nu poate nici o fiinta pe planeta asta:Invocarea Duhului Sfant.(Vezi rugaciunile preotului la spovedanie).

Una e să invoci pe Duhul, alta ca Duhul să și vină ("vino și Te sălăsluiește întru noi") și să ne curățească,
alta ca omul să primească pe Duhul în împreună-lucrare întru cercetarea și vindecarea lui.
Din cunoștințele mele despre spitale, boli, bolnavi, psihopatologie (apropos: tu ce cunoștințe ai? Studii, practică, formare, experiență de ambele părți ale relației terapeutice, ceva...) am toate motivele să cred că majoritatea bolnavilor mintal din categoriile nozografice majore (și nu numai) nu au dispoziția interioară, înainte de tratamentul cu neuroleptice, pentru smerita cugetare care le-ar deschide drumul cooperării cu Duhul Sfânt. Nici pentru alte activități sanogene și sfințitoare, cum ar fi, de pildă, lepădarea de voia proprie, ascultarea de medic și de preot, căință pentru faptele săvârșite, exersarea unui nou mod de a trăi etc. Toate acestea încep să mijească abia după tratament, unul adeseori îndelungat. Abia apoi, după o stabilizare a funcțiilor psihice în registrul normalității, vine și momentul prielnic pentru ca bolnavul să intre în grija preotului și a comunității euharistice.
Dar dacă în experiența ta de "viață" ai întâlnit mai ales nebuni, analfabeți din zorii precambrianului și farseuri în lăcașurile de cult, dacă ți s-a spălat creierul (de-ai ajuns mai întâi oaie, apoi copac) și ai pierdut cele omenești, dacă confunzi biserica cu laboratorul de ocultism și prosteală pe față ale coanei omidee, atunci e de înțeles. Îmi pare rău!
Ar fi bine să înțelegi că preoții nu sunt magicieni sau vraci; iar de sunt cumva, teme-te: dacă învie Rahan, ți-i rade pe toți! De barbă, vreau să zic, că el așa proceda - revezi volumele 1-75, din colecția oricărei grădinițe mai răsărite.

delia31 21.08.2015 13:22:49

Citat:

În prealabil postat de Ioan_Cezar (Post 598561)
Duceți omul la doctor, iubiților!

Citat:

În prealabil postat de ovidiu b. (Post 598580)
Și la un preot, frate. :)

Citat:

În prealabil postat de Ioan_Cezar (Post 598598)
Și la doctor, frate.
De fapt, mai întâi la doctor

:))) eu zic, la un doctor care e si preot.

Chestia e ca omul e pe softpedia. Intai tre' dat de el in carne si oase.

Citat:

În prealabil postat de Roxia85 (Post 598551)
Am gasit pe cineva pe softpedia

De regula, bolnavii de tipul asta cer ajutor de bunavoie? Sau doar daca se sesizeaza cei din anturajul lor? Accepta sa fie dusi cu forta la doctor sau preot?

Ioan_Cezar 21.08.2015 14:36:07

Citat:

În prealabil postat de delia31 (Post 598615)
De regula, bolnavii de tipul asta cer ajutor de bunavoie?

Da de unde!... Se îndoapă cu îngeri și cu voci, până plesnesc!

AlinB 21.08.2015 15:48:04

Nu poti lua de bun tot ce vezi pe Internet.
Respectivul care a deschis topicul pe softpedia poate fi un trol.

Ioan_Cezar 22.08.2015 00:09:53

Carte la Editura Sophia
 
http://carti.crestinortodox.ro/psiho...i_dXtGAblZBW5o

Problemele psihologice: obstacol pe calea vieții duhovnicești

"Autorul a reușit să îngemăneze experiența Sfinților Părinți cu cea a psihologilor ortodocși contemporani într-o formă actuală și accesibilă tuturor.
Aceste două abordări nu se substituie una celeilalte, ci se completează.
Psihologul și preotul nu ar trebui să se substituie unul celuilalt, ci fiecare ar trebui să-și asume lucrarea care i‑a fost încredințată: rezultatul este cu totul uimitor atunci când împreună lucrează și împreună îl ajută pe omul care stă înaintea lor să iasă din fundăturile duhovnicești și sufletești în care s‑a împotmolit.
Lucrarea de față este tocmai rezultatul unei asemenea împreună‑lucrări, și nădăjduim că nu puțini vor fi cei ce vor afla folos din ea."

Copacel 22.08.2015 00:21:43

Citat:

Toate acestea încep să mijească abia după tratament,
Si daca bolnavul nu vrea tratament ? Ce faci ? Nu faci nimic.Toata
stiinta ta nu-l poate ajuta.Deci pana la urma tot o chestie de alegere.
Unii aleg sa urmeze tratament altii nu.Unii aleg intai sa mearga pe
calea credintei si apoi pe calea tratamentului.Altii aleg invers.
Pana la urma tot bolnavul decide.Deci nu avem de-a face duhovnic vs
angajat cu halat alb, ci cu o probleme de alegere.Adica cu liberul-arbitru
al pacientului.

In plus de unde stii ca tipul ala chiar are schizofreniei paranoida ?
Pana nu-i i se face un consult , n-ai de unde stii.Aaa dar stai , mai este
o chestie: el trebuie sa vrea acest lucru.
This after That sau invers,
care este mai omenesc ?

Citat:

În prealabil postat de Ioan_Cezar (Post 598611)
Dar dacă în experiența ta de "viață" ai întâlnit mai ales nebuni, analfabeți din zorii precambrianului și farseuri în lăcașurile de cult, dacă ți s-a spălat creierul (de-ai ajuns mai întâi oaie, apoi copac) și ai pierdut cele omenești, dacă confunzi biserica cu laboratorul de ocultism și prosteală pe față ale coanei omidee, atunci e de înțeles. Îmi pare rău!
Ar fi bine să înțelegi că preoții nu sunt magicieni sau vraci; iar de sunt cumva, teme-te: dacă învie Rahan, ți-i rade pe toți! De barbă, vreau să zic, că el așa proceda - revezi volumele 1-75, din colecția oricărei grădinițe mai răsărite.

N-are de face ce spu tu aici, din moment ce alegerea este a pacientului.
In plus, acum observ si eu cam ce este pe la tine prin cap.Eeeee....deranj
mare.Ce alegi:
This after That ? :65:
PS:tu stii bancul cu pacientul care se credea nebun si cu nebunul care se credea medic ?:65:

Ioan_Cezar 22.08.2015 01:09:23

.......:) Când ai puțin timp, revezi postarea nr. 16.
".... și nădăjduim că nu puțini vor fi cei ce vor afla folos din ea." - zice acolo.

Copacel 22.08.2015 02:22:03

Citat:

În prealabil postat de Ioan_Cezar (Post 598686)
.......:) Când ai puțin timp, revezi postarea nr. 16.
".... și nădăjduim că nu puțini vor fi cei ce vor afla folos din ea." - zice acolo.

Cand ai ramas fara raspunsuri, da-i cartea sa caute el =))
Un simplu "nu stiu" era suficient.:105:

Ioan_Cezar 22.08.2015 09:54:14

Și totuși, mai pune și tu mâna pe-o carte, mai lucrează și tu la umanizarea ta. Hai că nu-ți pică frunza, Evă mică și peltică!

maria32 10.09.2015 16:18:33

Citat:

În prealabil postat de Ioan_Cezar (Post 598611)
Una e să invoci pe Duhul, alta ca Duhul să și vină ("vino și Te sălăsluiește întru noi") și să ne curățească,
alta ca omul să primească pe Duhul în împreună-lucrare întru cercetarea și vindecarea lui.
Din cunoștințele mele despre spitale, boli, bolnavi, psihopatologie (apropos: tu ce cunoștințe ai? Studii, practică, formare, experiență de ambele părți ale relației terapeutice, ceva...) am toate motivele să cred că majoritatea bolnavilor mintal din categoriile nozografice majore (și nu numai) nu au dispoziția interioară, înainte de tratamentul cu neuroleptice, pentru smerita cugetare care le-ar deschide drumul cooperării cu Duhul Sfânt. Nici pentru alte activități sanogene și sfințitoare, cum ar fi, de pildă, lepădarea de voia proprie, ascultarea de medic și de preot, căință pentru faptele săvârșite, exersarea unui nou mod de a trăi etc. Toate acestea încep să mijească abia după tratament, unul adeseori îndelungat. Abia apoi, după o stabilizare a funcțiilor psihice în registrul normalității, vine și momentul prielnic pentru ca bolnavul să intre în grija preotului și a comunității euharistice.
Dar dacă în experiența ta de "viață" ai întâlnit mai ales nebuni, analfabeți din zorii precambrianului și farseuri în lăcașurile de cult, dacă ți s-a spălat creierul (de-ai ajuns mai întâi oaie, apoi copac) și ai pierdut cele omenești, dacă confunzi biserica cu laboratorul de ocultism și prosteală pe față ale coanei omidee, atunci e de înțeles. Îmi pare rău!
Ar fi bine să înțelegi că preoții nu sunt magicieni sau vraci; iar de sunt cumva, teme-te: dacă învie Rahan, ți-i rade pe toți! De barbă, vreau să zic, că el așa proceda - revezi volumele 1-75, din colecția oricărei grădinițe mai răsărite.

Si cu vindecarea slugii sutasului cum ramane? De ce nu mai e suficient sa ai tu, el, ea, oricare credinta iar Dumnezeu sa vindece fara ca cel bolnav sa creada in El?


Ora este GMT +3. Ora este acum 09:58:24.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.