Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Umanitare (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5050)
-   -   deces in familie (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=2309)

mirelat 10.09.2007 03:19:19

:( ce pot face pentru o ruda din tara, e vorba de unchiul meu, despre care am auzit ca a murit in urma cu 1 luna? eu pana astazi l-am pomenit la "vii"...

dan73 10.09.2007 13:53:38

Un parastas, iar daca a fost facut este nevoie de o prelugire a lui si o pomenire permanenta in cadrul Sfintei Liturghii.

ion52 10.09.2007 19:29:06

Slujbe de pomenire:)

mirelat 10.09.2007 20:20:05

dar pot sa fac si eu parastas aici daca fac si alte rude din RO?

cristiboss56 10.09.2007 21:25:46

Citat:

În prealabil postat de mirelat
dar pot sa fac si eu parastas aici daca fac si alte rude din RO?

Parerea mea ca nu este nici un pacat. Mai rau daca nu se facea deloc. Oricum e bine sa vorbesti cu parintele care este cea mai autorizata sursa in toate randuielile bisericesti si nu numai. Dumnezeu sa-l odihneasca ! +

mirelat 11.09.2007 04:52:36

va multumesc tuturor ca ati avut un sfat si o vorba buna. am sa discut cu parintele nostru de aici si am sa fac exact ce hotaraste dansul.

Deea 02.10.2007 18:19:55

Citat:

În prealabil postat de mirelat
:( ce pot face pentru o ruda din tara, e vorba de unchiul meu, despre care am auzit ca a murit in urma cu 1 luna? eu pana astazi l-am pomenit la "vii"...

eu stiu ca nu e pacat daca nu ai stiut ca a murit respectiva persoana si l-ai pomenit la vii cat despre parastas stiu ca se pot face mai multe pt aceeasi persoana.prastasele sunt foarte bune pentru cel care a plecat in viata de dincolo.Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca!Condoleante!

Va_iubesc 02.10.2007 19:11:26

Citat:

În prealabil postat de mirelat
:( ce pot face pentru o ruda din tara, e vorba de unchiul meu, despre care am auzit ca a murit in urma cu 1 luna? eu pana astazi l-am pomenit la "vii"...

Dumnezeu sa-l odihneasca!

Nu-i nimic ca l-ai pomenit la vii, Dumnezeu stia unde se afla. Si eu am pomenit-o vreo 2 luni pe bunica la vii, fiindca nu mi-au spus ai mei ca plecase dintre noi.

Legat de parastas. E o idee foarte buna sa faci si tu, chiar daca fac si cei din tara. Cateodata e chiar mai primit ce dai saracilor din strainatate (noi avem pe aici studenti care mananca la pranz o jumatate de conserva si seara cealalta jumatate, deci o mancare sanatoasa pentru ei e mana cereasca); au mai putin de 10 euro ca sa se descurce toata saptamana...

In tara eu am asistat la unele parastase la care erau 30 de rude, vreo 15 prieteni care aveau ce sa manance acasa si...vreo 2 saraci. Adica erau aproape 50 de oameni, dar pomana adevarata s-a facut cu 2. Sau am mai vazut parastase la care te duceai cu cosul la o alta familie din sat si ii dadeai de pomana, iar familia iti dadea si ea tie. Era un fel de schimb...pe care eu nu-l vad ca fiind pomana reala. Cum e pe la voi? Aveti saraci?

Elena

mirelat 02.10.2007 19:52:17

Multumesc ca ai pus un gand bun aici, Elena.

Noi pe aici nu prea avem saraci, cel putin asa cred eu, ca n-am vazut din cei care sa nu aiba ce sa manance. Dar la biserica toata lumea primeste cu bucurie daca li se da ceva, pana acum n-am vazut pe nimeni sa refuze, chiar si atunci cand am dat si altceva, nu numai mancare.

mirelat 02.10.2007 19:55:04

Aici lucrurile sunt un pic diferite decat in Romania... chiar poti sa te simti prost daca vrei sa dai ceva de pomana si nu ai cui, sau te refuza.


Ora este GMT +3. Ora este acum 06:14:16.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.