Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Morala Crestina (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5076)
-   -   Donarea de organe (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=1887)

Exiguus 14.06.2007 16:19:13

Donarea de organe
 
Am o profunda nelamurire cu privire la donarea de organe atat in timpul vietii cat si dupa moarte.
Oare este firesc sa prelungesti viata unui muribund prin inlocuirea unui organ cu un altul provenit de la un mort?

Mirean 14.06.2007 18:02:36

Citat:

În prealabil postat de Exiguus
Am o profunda nelamurire cu privire la donarea de organe atat in timpul vietii cat si dupa moarte.
Oare este firesc sa prelungesti viata unui muribund prin inlocuirea unui organ cu un altul provenit de la un mort?

Bisereica Ortodoxa permite transplantul de organe de la persoanele aflate in moarte cerebrala catre alte persoane, care au nevoie de acele organe pentru a supravietui.

CM 15.06.2007 17:14:45

Ma mir ca pot exista oameni care sa-si puna asemenea intrebari.
Este ca si cum intrebi daca este firesc sa traiesti in loc sa mori, daca ai nevoie de permisiunea cuiva ca sa respiri aer, etc.
Este firesc sa traiesti daca esti in viata.
Este firesc sa si mori, pt ca e in firea lucrurilor si face parte tot din viata noastra.
Tot ce are omul si cum este el construit este in firea lucrurilor, deci este firesc, asa am fost creati.


krabu 21.06.2007 18:01:45

Problema se pune la cel ce doneaza.

Cel ce doneaza trebuie s`o faca crestineste, fara nici un folos material ci doar din dragoste fata de aproape. La fel si cu transfuzia, donezi sange fara sa iei bani. BOR este de acord doar in acest sens.

Nu interzice donarea/acceptarea de organe ci condamna obtinerea de profit din asa ceva.

vic007rau 28.12.2007 13:33:40

Eu condamn donarea de organe.In primul rind a devenit o afacere in scumpa noastra tara unde traficul de organe e in floare si in al doilea rind nu noi hotarim cit traim asa ca putem trai toata viata cu o boala ,doar Dumnezeu hotaraste cit traim si nimeni altcineva,crezi ca daca ai un ficat nou traiesti mai mult dupa ce toata viata ai fumat si baut?? in nici un caz traiesti doar datorita vointei lui Dumnezeu care iti poate curma viata si cu ficat nou sau te poate tine in viata si cu vechiul ficat,problema in sine e aceea ca sa ajuns in asa hal incit oamenii isi vind organele pentru bani,copii sunt furati de pe strada si vinduti la organe ,guvernul insasi e implicat in afacerile cu organe ....

C-tin 28.12.2007 16:12:51

Citat:

În prealabil postat de vic007rau
oamenii isi vind organele pentru bani

Din pacate!
Si una din cauze e motivul saraciei, care e prost inteleasa!

georgeval 29.12.2007 14:07:46

Citat:

În prealabil postat de vic007rau
Eu condamn donarea de organe.In primul rind a devenit o afacere in scumpa noastra tara unde traficul de organe e in floare si in al doilea rind nu noi hotarim cit traim asa ca putem trai toata viata cu o boala ,doar Dumnezeu hotaraste cit traim si nimeni altcineva,crezi ca daca ai un ficat nou traiesti mai mult dupa ce toata viata ai fumat si baut?? in nici un caz traiesti doar datorita vointei lui Dumnezeu care iti poate curma viata si cu ficat nou sau te poate tine in viata si cu vechiul ficat,problema in sine e aceea ca sa ajuns in asa hal incit oamenii isi vind organele pentru bani,copii sunt furati de pe strada si vinduti la organe ,guvernul insasi e implicat in afacerile cu organe ....

Daca majoritatea sfintilor se rugau la Dumnezeu sa le mai dea vreme de pocainta, cred ca si cei care beneficiaza de transplant vor face din putina lor viata prilej de mantuire. In aceasta perspectiva, daruirea unui organ, a unui tesut si chiar a unei picaturi de sange, din dragoste fata de aproapele, inseamna autodaruirea si autojertfirea intregului om in interiorul aceluiasi Trup mistic al lui Hristos, ceea ce exclude privirea trupului omului ca pe un simplu mijloc de insanatosire fizica a cuiva sau ca pe o magazie de organe de schimb.

Z.Lidia 11.03.2008 13:32:15

donarea de organe - ca si act de daruire, dragoste frateasca,trebuie facuta doar cu acordul celui care doneaza. Mi se pare corect, alfel familia vreunuia care si-a exprimat clar dorinta sa nu doneze organe, ar fi asistat neputincioasa la donare!
Nu mi se pare doar o chestiune de acceptare a sortii date de Dumnezeu. Cand esti bolnav te rogi la Dumnezeu si pentru timp de pocainta, dar mai ales pentru ca nu doresti sa ii lasi singuri pe cei dragi, fara sprijinul tau. Cel putin eu asa as face. Pentru unii, aceasta solutie de prelungire a vietii este transplantul de organe. Parerea mea este ca tot de la Dumnezeu e lasat.

C-tin 11.03.2008 14:39:32

Citat:

În prealabil postat de Exiguus
Am o profunda nelamurire cu privire la donarea de organe atat in timpul vietii cat si dupa moarte.
Oare este firesc sa prelungesti viata unui muribund prin inlocuirea unui organ cu un altul provenit de la un mort?

Depinde... Scopul final trebuie sa fie MANTUIREA!
Daca scopul prelungirii vietii (cu organe donate) e ramanerea in pacat, atumci e PACAT:(
Daca scopul prelungirii vietii e spre a castiga timp de pocainta si mantuire atunci e bine, caci indirect se va bucura si sufletul celui care a donat...:)

Z.Lidia 11.03.2008 17:15:00

Citat:

În prealabil postat de C-tin
Depinde... Scopul final trebuie sa fie MANTUIREA!
Daca scopul prelungirii vietii (cu organe donate) e ramanerea in pacat, atumci e PACAT:(
Daca scopul prelungirii vietii e spre a castiga timp de pocainta si mantuire atunci e bine, caci indirect se va bucura si sufletul celui care a donat...:)

Asta mai lipseste: sa conditionezi donarea de organe sau prelungirea vietii de religia celui pe care il ajuti! Sau de spovedanie!!
Sa ai nevoie de un doctor si acela sa nu te ajute pentru ca nu ai religia lui? Sau pentru ca te judeca si te considera pacatos?
Sa vezi un om ca a cazut in fata ta pe strada si sa-l intrebi care ii e religia ca sa stii daca il ajuti?:angry:
Un crestin adevarat eu as zice ca da exemplu bun si ajuta pe toti, daca poate!


Ora este GMT +3. Ora este acum 12:37:59.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.