Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   exista crestini contemporani fericiti? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=9330)

florinna01 01.05.2010 15:04:59

exista crestini contemporani fericiti?
 
ma intrebam daca exista oameni fericiti sau impliniti nu numai sufleteste dar si asa lumeste,adica sa nu-ti lipseasca cele de trebuinta,esentiale...

am rugamintea sa raspunda doar cei sinceri nu vreau raspunsuri speciale pt forumul asta de profil:)))
fericit=multumit de tine in relatie cu ceilalti dar si cu Dumnezeu

glykys 01.05.2010 15:48:35

Citat:

În prealabil postat de florinna01 (Post 241588)
ma intrebam daca exista oameni fericiti sau impliniti nu numai sufleteste dar si asa lumeste,adica sa nu-ti lipseasca cele de trebuinta,esentiale...

am rugamintea sa raspunda doar cei sinceri nu vreau raspunsuri speciale pt forumul asta de profil:)))
fericit=multumit de tine in relatie cu ceilalti dar si cu Dumnezeu

Sunt, sunt! Sunt cei care ii dau slava lui Dumnezeu pentru tot ce se intampla in viata lor! :63:

iustin10 02.05.2010 22:35:46

Citat:

În prealabil postat de florinna01 (Post 241588)
ma intrebam daca exista oameni fericiti sau impliniti nu numai sufleteste dar si asa lumeste,adica sa nu-ti lipseasca cele de trebuinta,esentiale...

am rugamintea sa raspunda doar cei sinceri nu vreau raspunsuri speciale pt forumul asta de profil:)))
fericit=multumit de tine in relatie cu ceilalti dar si cu Dumnezeu

Bineinteles ca sunt.Sunt oameni care au bani si sunt credinciosi si ajuta Biserica si pe multi alti credinciosi.Sau sunt oameni care tin in spate firme ,cu multi salariati,si care sunt credinciosi.Si Dumnezeu ii ocroteste pe ei,pentru ca prin ei ocroteste si pe salariatii lor.
Sunt multi oameni care stiu sa pretuiasca viata,si sa lase o urma...

tigerAvalo9 02.05.2010 22:47:22

Sunt multi oameni fericiti de lucrurile lumesti,materiale acordandu-le o deosebita importanta dar fericiti sufleteste pe deplin,cu adevarat,nu prea sunt.

Noesisaa 02.05.2010 22:53:08

Citat:

În prealabil postat de florinna01 (Post 241588)
ma intrebam daca exista oameni fericiti sau impliniti nu numai sufleteste dar si asa lumeste,adica sa nu-ti lipseasca cele de trebuinta,esentiale...

am rugamintea sa raspunda doar cei sinceri nu vreau raspunsuri speciale pt forumul asta de profil:)))
fericit=multumit de tine in relatie cu ceilalti dar si cu Dumnezeu

Sigur. A avut si are Dumnezeu grija de mine intr-un fel sau altul in asa fel incat sa am ce imi trebuie.

Acuma depinde de tine ce iti doresti, ce inseamna exact "cele de trebuinta, necesare..." Adica, de exemplu, te multumesti sa ai bani de chirie la un apartamet decent, sau suferi fiindca acel apartament nu este proprietatea ta personala, si asa spui ca esti un crestin nefericit din punct de vedere material.

Scotianul 02.05.2010 22:57:41

Ma declar fericit
 
O familie fericita,copii sanatosi,o slujba decenta.Intrucat nu ma pot manifestape stil gospel>
adica asa:))
http://www.youtube.com/watch?v=y1-tH_HrfCs
am sa spun ceva mai simplu :)
http://wordincarnate.files.wordpress.../thank-god.jpg
Bye.

lore86 02.05.2010 23:17:51

fericita nu sunt.
multumita da.multumita de sotul meu, de familia mea, de casa mea, de toate binefacerile care mi le-a randuit Dumnezeu.
fericirea nu cred ca o poti gasi in cele materiale, fiind de natura spirituala o gasesti doar in cele spirituale.
nu sunt fericita ptr ca inca mi inima legata de prea multe lucruri, imi fac prea multe griji,am multe neputinte....care sunt o piedica reala in calea spre fericire.
cred ca fericirea ti-o da suferinta ptr Hristos.cred ca doar aceea te implineste.o partasie cat mai stransa cu El, o revarsare a harului sau in sufletul tau.cred ca atunci as fi fericita.
dar mai e mult pana atunci......

eodor nastasa 03.05.2010 00:33:45

Ori, ori, cale de mijloc nu-i. Deci, ori cu mescedesu' ori cu Dumnezeu.:27:

Fani71 03.05.2010 10:46:18

Citat:

În prealabil postat de eodor nastasa (Post 242081)
Ori, ori, cale de mijloc nu-i. Deci, ori cu mescedesu' ori cu Dumnezeu.:27:

Intotdeauna au existat si crestini bogati sau intr-o pozitie sociala buna, care cu averile si influenta lor au ajutat multa lume.
Calea extrema de a da tot si a te calugari nu este pentru toata lumea.
Sunt multe exemple in istorie. Incepand cu crestinii de la inceput, care isi puneau casa la dispozitie ca sa se adune Biserica (sa se faca euharistia), si ajutau saracii din comunitate.

Daniel777 03.05.2010 11:10:10

Citat:

În prealabil postat de florinna01 (Post 241588)
ma intrebam daca exista oameni fericiti sau impliniti nu numai sufleteste dar si asa lumeste,adica sa nu-ti lipseasca cele de trebuinta,esentiale...

am rugamintea sa raspunda doar cei sinceri nu vreau raspunsuri speciale pt forumul asta de profil:)))
fericit=multumit de tine in relatie cu ceilalti dar si cu Dumnezeu

Fericiti cu adevarat sunt cei care se incadreaza in cele noua fericiri din predica de pe munte.
Talcuit in spiritul Sfintilor Parinti,cu adevarat fericiti sunt cei care nici laudele nici jignirile nu-i mai afecteaza.
Fericit esti cand simti harul lui Dumnezeu in inima.

Vazand cele de mai sus,putem afirma ca foarte putini sunt fericiti,iar eu nu ma numar printre acestia.


Ora este GMT +3. Ora este acum 21:41:43.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.