Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Calugarul (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5013)
-   -   MOTIVELE pentru care mă CĂLUGĂRESC (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=18656)

Igor_Paslusnik 18.10.2016 15:43:47

MOTIVELE pentru care mă CĂLUGĂRESC
 
Hristos a înviat,
Doamne ajută,

Spunea un frățior creștin, că ar fi greșit dacă un om își anunță plecarea în monahism în mod public. Dar oare se supără Dumnezeu pe cineva dacă mărturisește motivele dragostei sale față de El și față de omenire, motivele călugăriei și dedicării vieții sale, Domnului, Sfinților și omenirii, altor oameni? Nu se supără.

Scriu aceste motive sau argumente, pentru oricine dorește să se călugărească și încă mai are lupte și îndoieli, și nu biruiește ușor, lipsindu-i mult suport moral și sprijin, acestea să-i fie spre întărire în alegerea călugăriei și afierosirii Domnului Hristos.

Sunt un tânăr de 29 de ani, deci sunt ca voi, am studiat, am cercetat, am citit mult, în multe domenii, dar nu beletristică, nuvele și romane, ci cultură generală, știință, domenii reale de studiu actual și mai ales teologie și sincer, m-am îndrăgostit de Teologie și de Dumnezeu. De Biblie, de Patristică și Dogmatică. Scriu motivele și pentru mama mea și frații mei, colegi și cunoștiințe. Mama care m-a crescut singură, cu jertfă grea, fiind orfan de la 2 ani și mama văduvă, ea care nu înțelege hotărârea mea și care se smintește cu plânsul, în loc să-și plângă păcatele, decând a aflat de plecare. Vreau să devin un creștin mai plăcut Domnul, să mă pocăiesc cu adevărat, să împart tot ce am săracilor, să mă lepăd de mine însumi, să-mi iau crucea și să urmez Domnului. Să-mi pierd sufletul pentru Domnul, să-l pot găsi pentru Împărăția Cerurilor, spune Scriptura.

Fiindcă sunt precum voi, toți oamenii, cu lupte, ispitiri, încercări, avem poate aceleași căutări. Doar că eu iubesc pe Domnul Treime mai mult ca voi, caut să-L înțeleg în măsura dăruită mie de El și cer o măsură mai mare, fiindcă mi-e sete și foame și dor de Dumnezeu și doresc pe Bunul, pe Domnul, mult mai mult ca majoritatea, mult mai mult decât orice altceva știu, văd și simt că există, văzut și nevăzut, înțeles și neînțeles.

E o maximă în filosofie: "Cuget, deci exist." Însă e foarte puerilă. Adevărata maximă filosofică este: "Exist, fiindcă Dumnezeu există". Cum deci, să nu-ți dedici fiecare minut lui Dumnezeu?

Scriu aceste argumente pentru voi, frați și surori în Hristos Iisus Domnul. Îmi cer iertare anticipat, celui căruia va fi nemulțumit de orice conținut al textului, îl rog să citească până la final și să nu mă judece prea aspru, de crede sau nu.

Iar dacă consideră cineva că judec pe cineva, să-și amintească versetul: "cu măsura cu care judeci, cu aceea vei fi judecat." Să mă judece Dumnezeu cu măsura cu care "judec" și eu pe alții, cu măsura Bisericii și-a Sfinților Lui, care vor judeca pământul.

Dar sunt rânduri scrise cu inima, nu cu mintea, cu inima în care Domnul a pus dragoste și durere... Și unde pune El, pune din belșug.
Atenție ! Vă avertizez să nu citiți nimic din ce e scris aici, dacă nu vreți să vă călugăriți. Că veți ajunge să vă călugăriți. E un lucru bun și minunat, călugăria, preaînalt, dar trebuie să fi-ți hotărâți și să nu acționați la sentiment și emoție, ci pentru toată viața. Lucid și responsabil.

"Sus să avem inimile." Lectură e ușoară, nădăjduiesc să fi scris simplu și sper cu rost, pentru a vă fi de un folos și ajutor cât mai viu.

Cele 80 de motive, argumente, ca simbolistica zilei a 8-a, a Veșniciei, pentru care mă călugăresc și prin care oricine se poate călugări, dacă iubește cu adevărat :

1 - Hristos Dumnezeu, Domnul Treime Savaot Iubire.

2 - Păcatele mele, mari, multe, grele, care le fac în fiecare ceas și minut, care apasă pe mine și pe omenire, patimile și neputințele, care prin rugăciune, smerenie, dragoste, discernământ, asceză, nădăjduiesc să le fac cât mai puține, mai rare și mai mici, spre curățire, luminare și îndumnezeire.

3 - Suferința și dragostea pentru omenire; pentru ierarhi, preoți, diaconi și toți creștinii, ereticii, păgânii, ateii și întreaga creație.

4 - Biserica, Sfinții Săi, cei ce au îmbunătățit și îmbunătățesc chipul lui Hristos din ei și de pe ei, cei ce se dăruiesc altora, în cea mai mare dragoste, pusă pentru prietenii lor, care sunt toți creștinii, fiindcă toți poartă chipul lui Hristos, care suntem chemați să fim ca ei, să le urmăm lor, să trăim ca ei, să ne mântuim.

5 - Mai mult de 32.000 de oameni mor de foame (de foame!) în fiecare zi ! În fiecare 24 de ore. Dintre care 21.000 sunt înregistrați cu nume și prenume, ținuți în evidențe, se știe exact cine a murit din cei înregistrați. Deci mai mult de 22 de oameni în fiecare minut, adică 1 om la fiecare 2,7 secunde, deci aproximativ 11.680.000 în fiecare an, mor de foame. "Civilizației" nu-i pasă cu adevărat de ei... Și fiindcă numărul oamenilor pe pământ crește, și numărul muritorilor de foame va crește și mai mult.

6 - Aproximativ 8 milioane și 400.000 de oameni mor de cancer în fiecare an, multe tipuri de cancer, boală la care nu există leac oficial, deci aproximativ 23.000 de oameni pe zi, adică 16 oameni pe minut, mor de cancer, deci câte unul la 3,7 secunde.

7 - Datorită HIV (SIDA), moare o persoană la fiecare 20 de secunde, 180 pe oră, deci peste 1 milion și 576.000 de oameni pe an... Pentru mine acestea nu sunt sume, nu sunt numere și nici statistici, și nu face parte din sociologie și niciun sistem, sunt tragedii și personal, mor odată cu fiecare dintre ei...

8 - Mai mult de 1 milion și 220.000 de oameni mor anual de pneumonie, boală care se tratează, dar în Africa și Asia, adesea intenționat, nu ajung medicamente... Adică 3342 pe zi, sau 2,32 oameni pe minut. No comment.

9 - Peste 1 milion și 190.000 de oameni mor anual, de diarie/dezinterie... 3260 pe zi.

10 - Mai mult de 998.000 mor anual, de tuberculoză (despre care se spune că este boala nr. 1 mondial, de-a lungul istoriei, din cauza căreia au murit cei mai mulți oameni). Deci 2734 pe zi mor de tuberculoză.

11 - Peste 857.000 mor anual de malarie... 2347 pe zi mor de malarie. Știți că virusul malariei, transmis prin țânțari, te poate ucide în multe feluri ? Coloana vertebrală, mușchi, sistemul nervos, sânge, creier, plămâni, creier, splină, stomac. Și sunt 11 tipuri de malarie. Cunoscute. Și tratamentul pe lângă că nu este suficient și nu ajunge la toți, nici nu are efect la toți și riscă oricând reîmbolnăvire.

12 - Mai mult de 480.000 mor anual mai ales în Asia și Africa de la numitele "bolile copilăriei": varicelă, pojar, rujeolă, tetanus, tuse convulsivă, etc., (adunate împreună) acolo unde nu există vaccin și niciun tratament pentru aceste afecțiuni. Cu greu se obține un paracetamol sau un algocalmin. Deci 1315 morți pe zi. În cea mai mare parte copii.
Aceste statistici și evidențe sunt date de Crucea Roșie, Salvați Copiii, Unicef, Onu, ș.a., găsite și pe site-uri precum worldometers.info sau poverty.com)

13 - Poate cel mai dureros argument:
Ne amintim cu doliu și pocăință, având exemplu nevinovăția, dragostea, credința, inocența Mucenicilor, pe 28 și 29 decembrie, cei 20.000 de Sfinți Mucenici uciși în Nicomidia și a celor 14.000 de prunci uciși de Irod.

Da? Închideți ochii și gândiți-vă că muriți odată cu fiecare din amintiți mai sus. Gândiți-vă că muriți de fiecare dată, la fiecare 2,7 secunde, cu cel care moare de foame. Cum ar fi să mori de foame? Sunt convins că aceia nu se mai gândesc la mâncare în ultimele lor ore de viață, oricum mâncarea atunci nu-i mai ajută. Închideți ochii și muriți și voi odată cu ei, simțiți-le durerea... Plângeți cu ei și pentru ei...

Ce facem pentru ei? Cât facem? Cine face? Când? Cum? De ce? Până când? Care este ideologia, filosofia, fundamentul, argumentația, scopurile și organizarea vieții și societății fiecărei țări în parte? Și pentru care și prin care se și consumă bugetele și pib-urile fiecărei țări? Economii și bănci și proiecte... of...

Totalul de peste 26.400.000 de morți în fiecare an de foame sau boli, cine-i pomenește? Pomenim 14.000 de prunci uciși de Irod, dar pe acei mult peste 26 de milioane de oameni uciși anual, cine-i pomenește?

Nu sunt statistici. Sunt Sfinți Mucenici. Oricine este ucis de alt om, cu voie sau fără voie, sau e condiționat pentru a muri, prin multe căi și indiferența celor responsabili (până la urmă noi toți), cei care au puterea să facă ceva, dar care-i lăsăm să moară, prin diverse mijloace sau boli sau privare de drepturile elementare, în căi directe și indirecte, aceia uciși, sunt Sfinți Mucenici.

De ce? Fiindcă necredincioșii carei-au ucis sau i-au lăsat să moară, le-au luat timpul rămas de trăit și nu au mai putut descoperi Ortodoxia, nu s-au mai putut pocăi, nu au mai devenit creștini, ca cei ce doresc curățirea, luminarea și îndumnezeirea în Biserică. Astfel prin chinul lor, prin sângele vărsat, viața și libertatea luate forțat, se sfințesc, mântuirea le este dată "ca prin foc", precum tâlharului răstignit lângă Hristos, sângele vărsat le este Sfântul Botez, blândețea și nevinovăția le este mărturisirea, Sfânta Spovedanie, iar lacrimile le este Sfântă Împărtășanie, de aceea au devenit Sfinți Mucenici, pe aceia și doar pe aceia, îi mântuiește Dumnezeu și îi numără între Biserica Sa.

Pentru mine... ca creștin... lucrul acesta este cea mai mare tragedie ce am trăit-o în viața mea. În primul război mondial, au murit aproximativ 20 de milioane de oameni, iar în 2-lea război mondial, aproximativ 80 de milioane de oameni, cu tot cu armată, civili și cei ce au murit de foame și boli, din urma războiului. Deci aproximativ 100 de milioane.

Însăși cuvântul aproximativ îmi provoacă durere și fiori, când știu că oamenii, atât de minunați, Taina Persoanei, devin și sunt și azi, statistică, se ucid atât de ușor, atât de crud, de repede, cu fel de fel de mottouri, filosofii și motivații ale crimelor și războaielor lor.

crincrin 18.10.2016 15:52:26

3. Tipuri de persoane pseudo-duhovnicești

3.1. Tipul patologic

Tipul patologic, psihopatul, a cărui vocație mistică apare datorită unor deranjamente psihice personale, este un tip de obicei activ, având numeroase „convorbiri cu Dumnezeu” și „vedenii de sus”, prin care își alimentează mândria cu învestirea unor misiuni importante chiar pentru omenirea întreagă.

Între acești autointitulați „prooroci”, unii sunt psihopați confirmați de știința medicală, iar tratarea lor necesită și o intervenție clinică (tratament, internare în spital). Alții însă, a căror boală nu e întotdeauna și pentru toți evidentă, se dau drept reprezentanți ai unei spiritualități autentice, cucerindu-și adepții prin convingerea puternică în ceea ce spun, convingere susținută și prin manifestări exterioare agresive, uneori chiar ridicole și prin „rețete” proprii de spiritualitate.

Totdeauna se dau pe sine drept mari personalități[1] și țin neapărat să fie considerați ca atare, mergând uneori până la sacralizarea propriilor persoane și obiecte (delir de grandoare). Au adesea „vedenii în duh” sau „convorbiri cu îngeri”, despre a căror importanță nu se consultă niciodată cu Biserica și pe care niciodată nu le raportează la reperele dumnezeiești ale Sfintei Scripturi și ale Sfintei Tradiții. Duhurile cu care comunică le dau un fel de autonomie în cele spirituale, întărindu-le convingerea propriei infailibilități astfel încât ajung să se propovăduiască pe ei înșiși și nu pe Dumnezeu[2]. Unii ca aceștia nu cunosc nimic despre smerenia adevărată, despre dreapta socotință, despre deosebirea duhurilor, virtuți absolut necesare oricărui creștin drept-măritor.

Toți acești „prooroci”, având „comunicări directe cu Dumnezeu”, se cred mai presus chiar și de Sfânta Scriptură, pe care o folosesc ca să-și argumenteze „misiunea”, făcând de obicei, propagandă de grup, sacrificând orice pentru grup, chiar logica, bunul simț și omenia, provocând mari crize sufletești în ascultătorii naivi și nepregătiți și aproape terorizându-i cu propriile lor obsesii și neliniști. Lângă ei nu ai sentimentul seninătății, al odihnei și al bucuriei pe care-l trăiești la întâlnirea cu un om îmbunătățit, ci o teribilă încrâncenare și teamă; sunt făcători nu de pace, ci de panică. Apogeul dezechilibrului îl ating fanaticii, manevrați clar din umbră de duhurile viclene, care-i aruncă în excese și exagerări cu totul străine de viața Bisericii.

https://unsufletortodox.wordpress.co...sul-misticism/

Igor_Paslusnik 18.10.2016 15:54:48

Și apoi oroarea cea mare, că de pe la 1950, decând au început să moară de foame și boli, aproximativ câte 26.400.000 în fiecare an. Deci din 1950, până în 2017, sunt 67 de ani, ori 26,4 milioane, sunt peste 1.768.800.000 de oameni. Peste 1 miliard și 768 de milioane de oameni au murit până acum. În 67 de ani de pace, începând din 1950.

Doar cei care au murit de foame și boli. Nu de gloanțe, de arme sau bombe. Ci din cauza gândirii umane. Măi oamenilor ! Asta face organizarea democrației capitaliste ? În timp ce atâtea organizații strigă lumii, nimeni nu-i aude... Se prefac că nu-i aude. Acest sistem care ar trebui să fie cel mai înfloritor din istorie, îmbolnăvește mintea oamenilor cu otrava consumului, a exploatării și indiferenței umane și a doririi celor materiale, cum nu s-a mai întâmplat niciodată în umanitate...

Cât de bolnavi suntem, să ne luăm mașini, case, telefoane, să dezvoltăm afaceri, când la distanță de câteva sute de kilometri, moare câte un om de foame la fiecare 2,7 secunde... Extraordinar ! Și dacă refuzi să fi precum acei oameni îmbolnăviți, te consideră nebun și antisocial, etc.
Nu pot să descriu în cuvinte durerea pentru cei morți, adormiți de foame... de boli... 26 de milioane pe an... Mai mult ca la primul război mondial. Mult mai mult. În fiecare an...

Mai poți să te bucuri? Mai poți să-ți serbezi ziua de naștere, sau ziua încreștinării, ziua botezului, când cu 24 de ore în urmă, ziua ce-a trecut, au murit de foame și sete 32.000 de oameni ? Și cu tot cu cei ce au murit de boli, un total de peste 72.300 de oameni morți pe zi. Nu cei din cauze naturale, de bătrânețe și așa. Nu, doar cei morți de foame și sete. Și boli. Deci și azi, onomastica ta, de ziua ta, vor muri tot atât ! Și mâine la fel... Și în fiecare zi, și în fiecare lună și anul viitor la fel.

Mai poți să-ți cumperi mașină când știi cât de reci și indiferenți sunt oamenii unii cu alții? Cât de repede te înjură și cât de ușor e predispus la violență omul? Când știi că cel care ți-a produs telefonul și mașina e plătit cu 2-3 dolari pe 12 ore de muncă pe zi, 6 zile pe săptămână? Și brandul, cu belșugul de profit la nivel mondial care rezultă din vânzările telefoanelor și ale mașinilor de serie sau cele luxoase și scumpe, nu aduc decât poate 0,1%, adică câteva milioane de euro sau dolari, pentru acei năpăstuiți, ca să impresioneze media și pe cei puțini la minte și ca să nu zică că n-au făcut nimic.

Ți se oferă și ție posibilitatea să faci afaceri, să primești un ban, să-ți cumperi... bomboane și nu te mai gândești la filosofia acțiunilor la nivel mondial. Ești mulțumit. Și ei la fel... Nu! Nu, eu nu sunt mulțumit stricăciunile lumii acesteia. Există o altă lume. A Sfinților. A lui Hristos. Pe care vreau să o aleg. Și trăiesc lumea asta, doar ca să mă pregătesc pentru cealaltă.

Mai poți să-ți faci liniștit o familie, când știi că zeci de mii de copii, la propriu, zeci de mii de copii, măi omule, mor de foame, sete și boli? Frații noștrii din Adam și Eva ! Oameni ! Copii ! Zilnic ! Peste 72.000... Zilnic...

Mai poți să cumperi hăinuțe pentru 1 copil al tău, sau 2 copii sau câți ai? Da? Să-ți dai energia, dragostea, resursele, banii, mintea, inima, toată ființa ta, pentru un copil? Când atât de mulți, mii, nu 100 sau 300, ci mii de copii, mor în fiecare zi de foame și de boli. Zeci de mii. Și sute de mii pe săptămână. Și milioane pe lună. Iar acel copil al tău, mai există șanse să moară în orice zi, din orice cauză, accident, eveniment, sau să mori tu, și-l lași la voia întâmplării? Argument pentru care măcar să nu faci un singur copil, ci mulți.

Mai poți să te căsătorești când știi că există șansa oricând să fi înșelat? Să-ți cadă femeia în adulter? Te mai poți apropia de ea, când știi cu câtă poftă a dorit și a iubit pe altul? Când știi ce mult i-a plăcut să fie atinsă de acel străin? N-o mai poți dori. Motivând prin felurite nepăsări, minciunele, căderea. Când tu practic, vroiai să vă sfințiți. Și-atunci, dându-i "cartea de despărțire", adică divorț, nu oare timpul petrecut cu ea, l-ai aruncat la gunoi? Sau în cazul femeii când e înșelată de bărbat. În loc să fi câștigat acel timp pentru mântuire? Câte minute din cele 1440 de minute pe zi, ai dăruit efectiv, mântuirii? Fapte, cuvinte, gânduri. Câte minute? Apoi persoana cu care te-au unit în Taina Căsătoriei, a terfelit miile de minute împreună și le-a călcat în picioare, prin adulter, desfrânare.

Acesta e doar un exemplu, cu referire la persoana necredincioasă, care nu vrea să se sfințească, care vine la Biserică cu haine mulate pe ea, cu fustă care-i dezvelește pulpele, adesea și bulanele, cu capul descoperit, adesea ieșit de la coafor. Mai dorește ea sfințenie, virtuți, asceză, curățire, îndumnezeire? Intră doar vreo 3 minute pe săptămână în Biserică. Mai poate soțul să-și dorească să alerge după Hristos, lângă ea? Și multe fete creștine, dacă le spui că iubești mai mult pe Hristos, decât o vei iubi pe ea vreodată și printre altele, refuzi să ai mașină toată viața cât timp locuiești în oraș, nu vor dori căsătorie. Vor căuta altul.

Deci iată, nu imposibil, dar uite cât de multe piedici sunt puse sfințirii în căsătorie. Și nesfințindu-ne, păcătuim mult mai mult, suntem mai departe de mântuire, de curățire, luminare și îndumnezeire. Și-atunci firesc că dorești pe Domnul.

Cu cât înțelegi mai mult și vrei să trăiești mai mult pentru Hristos, cu atât vezi că e mai greu să te sfințești. Căsătoria este frumoasă și este a doua cale spre mântuire. Și s-au spus multe cu asta. Este a doua cale. Mai ușoară, cu mult mai puțină nevoință, aproape fără asceză. Cu multe dezlegări, îndulciri, mult mai puțin plătită, nu fiindcă dorim plată, ci fiindcă avem mult mai puțin de dăruit altora; tuturora.

"Dacă pe Mine M-au urât și pe voi vă vor urâ". Ce lume-i asta? Doamne... Ce se întâmplă cu omenirea? Doamne ! Miluiește...

14 - Aproximativ 6 milioane de hectare de pădure se defrișează pe tot pământul în fiecare an. Deci aproximativ 13.000 de hectare în fiecare zi. 6. Milioane. De hectare. Dispar. Anual. Doamne...

Asta în condițiile în care pădurea produce oxigenul, hrănindu-se cu dioxidul de carbon, produce circulația apei în pânza freatică, fiind și filtru al apei, împiedică alunecările de teren, întreține ecosisteme pentru o multitudine de animale, insecte și alte vietăți, care au dispărut, sau sunt pe cale de dispariție. Cum? Cum e posibil să ștergem de pe fața pământului 6 milioane de hectare anual? Cum e posibil așa ceva? Dacă tot așa o ținem, în aproximativ 50 de ani nu vor mai exista păduri pe pământ... Ideologia gândirii de azi, filosofi acțiunii, principiile sociale... De ce nu-i oprește nimeni? Pentru că gândim stricat. Fără Dumnezeu. Fără Hristos. De ce nu ne pasă de ceilalți care vor veni după noi?

15 - Mai mult de 7,5 milioane de hectare agricole, se pierd anual datorită eroziunii solului, deci aproximativ 19.000 de hectare pe zi. Ce mai pot să adaog?

16 - Aproximativ 11,5 milioane de hectare de pământ se deșertifică în fiecare an. Devin deșert. 11,5 milioane de hectare de pământ fertil, devine deșert !
Ne dăm noi seama ce înseamnă aroape 12 milioane de hectare de pământ în fiecare an care devin deșert? Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluiește-ne pe noi păcătoșii... Reușim cu adevărat să înțelegem ce înseamnă asta ?

17 - Aproximativ 9,5 milioane de tone de deșeuri, chimicale toxice, se varsă în oceane sau pe pământ, deci în mediu și în fiecare an și eliberăm peste 90 de milioane de tone de dioxid de carbon, CO2, în atmosferă. Pe zi. Nu mai am cuvinte...

18 - Peste 1 miliard și 630 de milioane pe pământ, sunt cu exces de greutate sau supragreutate și peste 650 de milioane de oameni sunt obezi, în timp ce peste 750 de milioane de oameni sunt subnutriți și malnutriți, la limita subzistenței și peste 650 de milioane de oameni nu au acces la o sursă potabilă de apă. Iar aceste numere cresc.

19 - Peste 5 milioane de oameni mor din cauza țigărilor în fiecare an, peste 2,5 milioane din cauza alcoolului, peste 1,5 milioane mor în accidente de mașină, și peste 1 milion de oameni se sinucid anual... Se sinucid... Oare ce e în mintea sinucigașului cu 2 zile înainte de-a săvârși păcatul împotriva Vieții, împotriva Duhului Sfânt? De ce nu caută pe Hristos? De ce e atât de nemulțumit?

20 - Se vând peste 5 milioane de telefoane mobile pe zi... Se consumă peste 200 de milioane de dolari pe jocuri video pe zi... Se trimit aproximativ 200 de miliarde(!) de emailuri pe zi... Se scriu peste 3,5 milioane de postări noi pe bloguri pe zi... Se dau aproximativ 500 de milioane de tweeturi (ciripituri) pe zi... Sunt aproximativ 4 miliarde de căutări google pe zi... de la cei peste 3,5 miliarde de oameni pe pământ, care au acces și folosesc internetul. Doamne... Cum ne consumăm timpul... Și cum singuri ne agonisim o veșnicie în bezna minții și-a inimii...

21 - Fiindcă noi toți am devenit numere, suntem deja o înșiruire de numere, avem CNP-uri în buletine (Cod Numeric Personal în România din 1978 și prima oară în lume în America în 1936, răspândit apoi mondial). Adică timp de mii de ani, omenirea s-a descurcat excelent fără cnp, și din urmă cu 80 de ani, America a dat tonul pe întreg pământul, să se folosească cnp-ul? Nu, nu mă conduce America, ci Dumnezeu.

Trebuie să se dea posibilitatea, libertatea să alegem dacă vrem să avem codul cnp și codul de bare sau dacă nu vrem să le avem și să le folosim. Altfel nu e libertate. Cnp-ul a fost introdus înaintea codului de bare. Din necunoaștere, indiferență și împătimire după cele materiale, acceptăm propunerile și ne lepădăm de taina persoanei, primim un număr la naștere cu care ne identificăm toată viața, iar în buletin, numărul este pus primul cu prioritate, deasupra numelui.

Igor_Paslusnik 18.10.2016 16:02:56

Și alte câteva zeci de argumente ce nu le mai enumăr din lipsa spațiului, acel cnp, nu-mi este de folos la mântuire. Refuz să devin sclav digital și să redefinesc negativ normalitatea. Fără să mai amintim de codul de bare, în care a fost pus intenționat după litera Bibliei (nu după Duh) spre a batjocori pe creștini.

Semnul fiarei, numărul fatidic, al materiei prin excelență. Dacă nu mai vrem nevoință și asceză, nu vrem să înțelegem ce și de ce este mântuirea, nu-i de vină Hristos, însă ne învață: "Cine nu este cu Mine, este împotriva Mea, cine nu adună cu Mine, risipește." În libertatea ce ne-a fost dată de Dumnezeu, doresc să nu mai folosesc cnp-ul, cu doar numele unic, care îl primesc la naștere lângă numele de familie, pe care îl accept, din dragoste și smerenie, sunt mulțumit cu el, nu vreau altul cu alt impact, care să-mi evidențieze egoul și mândria.

Și nici nu doresc să supăr pe cei care vor să folosească în libertatea lor, cnp-ul, dar eu nu-i văd scopul, argumentele, rațiunile, filosofia din spatele practicii acesteia, și devine inumană, nu-mi doresc să fiu după chipul lumii veacului acestuia.

22 - Poluăm și nu ne pasă, țiței, plastic, noxe, chimicale, deșeuri, preferăm, firesc lumii, să ne luăm mașină, când în oraș există troleibuz, tramvai, autobuz, sau înafara orașului, când există tren și avion. Nu vrem să călătorim cu cei mulți, cu mijlocul de tranposrt în comun, cu oamenii, nu vrem să fim în comuniune? Comuniunea este doar în Sfântul Potir? Dar Liturghia de după Liturghie? Preferăm mașina persoanală, vrem cumva să fim egocentrici? Nu ne pasă de ceilalți? De mediu, de ce lăsăm celor ce vor veni după noi? Oare de ce facem atâta stricăciune în fiecare zi? De ce atât de mult ne depărtăm de Domnul? Oare iubim atât de puțin pe Domnul și pe Sfinți? Să știți că în tramvai, la fiecare călătorie a mea, oamenii, cei simpli, frumoși, le simți curăția, fecioria, le înțelegi frumusețea, îi vezi că sunt Sfinți. Mărturisesc, cu tramvaiul și autobuzul călătoresc oameni sfinți. Cum să te saturi privind Sfinții ?

23 - Preferăm să nu călătorim cu tramvaiul, autobuzul sau troleibuzul, motivând pueril și oarecum adesea irațional, împrăștiindu-ne de la Hristos în argumentele noastre, spunând că... nu ne place? Nu vrem să suportăm mirosul unora din călători, sau privirile lor, câteodată involuntar atingerile lor? Ca să nu stăm în picioare, să nu facem nevoință? Că vrem să ajungem mai repede, fiindcă nu vrem să învățăm să avem blândețe și răbdare și nu vrem să fim mulțumiți cu ce avem? Doar putem să avem mai mult, nu? Nu vrem să purtăm slăbiciunile și neputințele celuilalt, nu vrem să ne uităm, să-i privim cu blândețe pe ceilalți, cu dragoste, ne e frică de privirea lor, de gândurile lor, reacțiile lor?

Vrem să ne expunem la cât mai puține riscuri pentru mântuire, nu vrem și nu ne place să fim judecați de nimeni, fiindcă nu vrem să fim în necazul și suferința lor? Nu așa a făcut Hristos. Vrem să fim bogați material, bogăție tot datorită celor mici și neputincioși, din orice domeniu, în loc să ne comparăm minunat cu cei mai săraci ca noi material, preferăm să-i evităm? Nu suntem mulțumiți cu ce avem? Vrem să-i ajutăm pe aceia? Iar când îi ajutăm cu puțin din multul nostru, credem că am făcut mare lucru? Nu vrem să stăm să ne rugăm în autobuz, pentru cei din autobuz, în timpul călătoriei? Sau să cedăm scaunul unui frate/soră în Hristos, care are mai mare nevoie de acel scaun. Vrem să ne vindecăm de ură, patimi, frici, neputințe? Preferăm mașina și credem că am rezolvat multe, dar defapt am rezolvat să ne punem pe drumul spre împătimiri și Doamne ferește, iad. Fiindcă Împărăția Cerurilor o trăim înăuntrul nostru din viața aceasta, așa și iadul îl trăim înăuntrul nostru încă din viața aceasta. Nu-i prea bine. Trebuie să vrem toate lucrurile acestea, dacă vrem să ne mântuim.

Patriarhul Pavle al Serbiei mergea peste tot în Belgrad cu tramvaiul și autobuzul. Slujitorii Domnului și slujitorii oițelor, episcopi, preoți, diaconi, să fie văzuți în mijlocul oamenilor, cât mai des, asta-i mai mare mângâiere și nevoie, mai ales pentru cei năpăstuiți și întristați, care se mângâie văzând un om al Domnului. Pentru mine, asta devine apăsător gândindu-mă la turma lui Hristos, refuzul de-a călători cu tramvaiul, autobuzul, trenul, din diverse motive, a tot mai multor creștini, oarecum înstăriți, care mulți practic se luptă să reușească să-și cumpere mașină, din puținul lor, numai ca să nu mai călătorească cu autobuzul sau tramvaiul.

Lucru acesta se întâmplă și la destui și prea mulți dintre episcopi, preoți și diaconi, în Biserică. Nu spun să nu circule deloc cu mașina. Dar ei circulă deloc cu autobuzul, tramvaiul și trenul. Da, noi știm că nimic material nu este al lor, și știm că dacă sunt mutați sau dacă adorm în Domnul, vor lăsa totul la cei ce vin după ei, și îi îngăduim, știm că nu au altă bucurie materială, nu au soție, copii, nepoți, nu au afaceri de milioane, știm și spunem ce mângâiere să aibe alta decât un transport în confort și siguranță? Noi, studioșii, poate intelectualii, cei care iubim, fiindcă știm asta, din iubire le permitem. Dar oițele, cei ce nu cunosc teologie, dar care însetează și caută pe Domnul, oameni capabili, mulți dintre ei ingineri, sau în orice domeniu, sau care devin creștini, din atei sau din alte confesiuni, care ies din erezii sau păgânismul musulman, budist, hindus, vor să trăiască cât mai autentic în Hristos, aceia se smintesc foarte ușor și repede.

Oițele se smintesc de mașinile scumpe și orice bogăție care practic nu folosește cu adevărat nimănui, decât să depărteze de Hristos. Și spune Hristos Domnul: "decât să smintească pe aceia mai mici, mai bine să-și lege o piatră (...)" și s-o târască după ei, cum de altfel bogăția este o piatră grea, care ține pe om departe de Rai și îl duce la moartea ce-a dea doua, în adâncuri și abisuri, fără de Dumnezeu. Că zice Domnul: "mai ușor intră cămila prin urechile acului, decât bogatul în Împărăția Cerurilor".

Deci ne arată Domnul că sub absolut nicio formă să nu smintim pe cei mici, ca să nu ajungem precum Apostolul Iuda Iscarioteanul care s-a îmbolnăvit, dragul de el, așa și mulți dintre slujitorii oițelor, lipindu-și inima de cele mici materiale, ajung să dorească tot mai mult ele, tot mai mari, mai scumpe și mai nefolositoare și se pot îmbolnăvi de boli și patimi, diverse. Iar dacă nu-și lipesc inima de ele, mai bine să nu le accepte și să nu le folosească. Asceza aduce salbe și belșug de virtuți.

Oamenii, majoritatea, își aduc aminte de Dumnezeu când văd câte un episcop, preot sau diacon, mai ales în mijlocul de transport, deci văzând reverenda neagră a pocăinței, un slujitor, reprezentant al lui Hristos în mijlocul lor. Unii, puțini, mai gândesc sau spun lucruri necuvincioase, atât e măsura lor sau sunt piliți de alcool, pe aceia îi evităm dacă nu le putem purta neputințele, nu știm, nu vrem sau nu putem, nefăcându-ne după putere, vase ale Domnului, să lucreze Domnul prin noi la vindecarea lor.

În toată viața mea, mărturisesc, mai ales în ultimii 2-3 ani, decând port numai negru (culoarea pocăinței) fiindcă mereu am călătorit numai cu transportul în comun(iune), nimeni, repet, nimeni nu m-a hulit pe mine sau Biserica, vreodată, niciodată. Din contră, să nu exagerez cu o sumă prea mare, dar sunt peste 20, care începeau să plângă, încet, rușinați, suav, pe furiș, ascunzându-se parcă, începeau scumpii de ei, să tragă de nas și să-și șteargă ochii, iar mulți tineri, în alte circumstanțe, ridicau din sprâncene și puneau capul în jos, gândindu-se.

Mărturisirea lui Hristos, spune Sfântul Ioan Gură de Aur la tratatul despre preoție: episcopii, preoții, diaconii dar și toți creștinii, predica și mărturisirea Domnului, nu se face doar prin cuvinte și câteva fapte de milostenie, ci și prin mers (!), privire (!), gesturi (!), haine (!), tonul vocii (!), mișcările trupului(!), prin tot ce facem, prin toată viața noastră... Acestea nu cu încordare, nu cu stres, ci păstrându-ne unicitatea, cu blândețe, dar înmulțind cumințenia, fecioria, sfiala, inocența, nevinovăția, orice virtute în toată sfințenia.

De ce să nu vrem să ajungem să nu mai trăim noi, ci Hristos să trăiască în noi? Și dacă vrem să trăiască Hristos în noi, la ce măsură vrem? Spune Sfântul Vasile cel Mare în omiliile dogmatice, că nu există o măsură maximă a îmbunătățirii în Dumnezeu, numai să rămâi în iubire și ascultare de Domnul și cât de mult poți prin rugăciune, să slujești aproapelui.

Când nu ascultăm de Domnul, singuri ne stricăm măsura, prin lipsa rugăciunii, care să fie nu mecanică, ci trăită, atentă, poate cu lacrimi, să nu fim biruiți de ispită și să nu ne împuținăm măsura și nici să nu vrem să rămânem căzuți. De ce să nu vrem toți creștinii, să urmăm exemplul Patriarhului Pavle? Să călătorim cu toții cu autobuzul, cu tramvaiul, troleibuzul. Biserica se va întări, turma nu se va mai risipi, se va înmulți, va deveni mai credincioasă, va înțelege mai bine "cultele" și orice erezie și ateism și se va feri mai bine de ele. Cât de mult ne luptăm pentru turmă? Să ne punem viața pentru oițele lui Hristos. În cât mai maximă măsură.

Și o altă soluție: în oraș, fiindcă există transport peste tot, nimeni nu ar mai trebui să circule cu mașinile (cel puțin nu cei ai lui Hristos, cei ai Dragostei), decât cu mijlocul de transport în comun(iune), niciun episcop, preot sau diacon, când se află în oraș nu ar trebui să circule cu mașina, doar înafara orașului. Special, intenționat ca să fie exemplu. Spune Pavel: "Deci, vă rog, să-mi fiți mie următori, precum și eu lui Hristos." (1 Corinteni 4, 16).

crincrin 18.10.2016 16:05:01

2.1. Cauzele falsului misticism

Cauzele falsului misticism sunt multiple. De cele mai multe ori ele se conjugă în proporții diferite de la caz la caz, nuanțând într-un fel specific fiecare deviere mistică. Le putem totuși prezenta în felul următor:

a) Unele sunt cauze ivite dintr-o viață spirituală degenerată în superstiții și practici oculte, „Mulți dintre cei care practică formele magiei și ale superstiției socotesc că nu păcătuiesc față de Dumnezeu, ci chiar Îl servesc. Ceea ce dă practicilor magice un caracter de fals misticism este convingerea celor ce recurg la ele că intră oarecum în contact cu lumea de dincolo, supranaturală.”[1] Tocmai această ofertă a contactului și a ajutorului imediat ce vine din lumea nevăzută atrage mulți oameni spre respectivul domeniu. Superstiția împreună cu erezia și ateismul formează triada infernală cu care diavolul amețește mințile oamenilor, deviindu-i de la dreapta credință în Dumnezeu spre căile pierzării veșnice.

b) Alte cauze sunt cele patologice, bolile și deranjamentele psihice, care produc și alimentează deseori falsul misticism. Unele tulburări și stări de boală se datorează multora dintre așa-numitele viziuni și comunicări cu ființe din alte lumi. „Ele sunt susținute însăși de o frământare religioasă în cei ce le produc, ca și în cei care le acceptă, spre deosebire de manifestările ocultismului, care sunt lipsite de o frământare religioasă, deși sunt însoțite și ele de un fior al întâlnirii cu nevăzutul. Dar, dacă privim atent, observăm că și frământarea religioasă la subiectele producătoare de false viziuni este bolnăvicioasă.”[2]

c) Între cauzele morale ale evlaviei false amintim ignoranța, lăcomia și prezumția (închipuirea de sine). Deseori azi, mentalitatea magică, lăcomia și prezumția se întâlnesc în unul și același impostor, care, exploatând ignoranța creștinilor, devine promotorul pe scară largă al unor experiențe și fenomene paranormale.[3] Însă „formele epidemice ale falsului misticism sunt un semn trist de înapoiere religioasă generală și un certificat rușinos pentru păstorii sufletești ai unui popor. (…)

https://unsufletortodox.wordpress.co...lui-misticism/

Igor_Paslusnik 18.10.2016 16:06:29

Și dacă și toți slujitorii noștrii vor face la fel, urmând pe Hristos și chemând oițele să-i imite, să-i urmeze, Biserica va înflori. Iar dacă vor veni timpuri când în orașe nu v-a mai fi mijloc de tranport în comun și fiecare va avea obiectul lui de transport, atunci episcopii, preoții și diaconii, să ia fiecare un obiect de transport mare, încăpător, ca să intre cât mai mulți din cei cărora li se v-a strica obiectul de transport sau care nu-l vor avea, din varii motive.

Da, Hristos a folosit mânzul asinei. Adică un pui de măgar, tocmai ca să dea exemplul smereniei. Deci aplicat în secolul nostru, ce înseamnă mânzul asinei? Un Tico, sau Trabant, un Matiz, întreținute, frumoase, recondiționate mereu, care să nu fie cumpărate, ci împreumutate, precum a împrumutat și Hristos mânzul asinei. Sau primite donație. Și mai degrabă folosite doar de sărbători. Sau deloc. Doar înafara orașului. Dar există trenul.

Ce minunat ar fi dacă am vinde toți creștinii care iubim mult pe Domnul, obiectele scumpe, chiar și cele primite donație și să luăm sau să primim aceleași, dar smerite, poate un Logan, sau Cielo, e suficient. Cu banii obținuți, salvăm poate 1-3 familii cu 2 copii fiecare familie, cumpărându-le poate un apartament cu 2 camere, întrun oraș cu prețuri mai mici. Depinde ce preț luăm pe acel obiect. Orice obiect scump și nefolositor. Orice confort în plus, sau bogăție materială de care ne putem lipsi. Firesc, pentru aproapele. Să ne punem viața pentru turma Domnului.

Iar în oraș, să folosim cu toții doar autobuze sau tramvaie. Nu ne simțim în siguranță cu un Logan sau Daewoo Cielo sau alt echivalent? Ducem Loganul la service, să-l ranforseze și să-i bage în tocuri și peste tot, bare de metal, ca la mașinile de curse, în caz de coliziune sau rostogolire, nimeni să nu pățească nimic. Dar oricum, dacă rânduie Dumnezeu să moară cineva, în moarte năpraznică, va muri fie că are Logan simplu, sau Logan cu bare ca la cursele de mașini în tocuri, întărit pentru accident, sau fie că are o mașină de zeci de mii de euro.

Deci să avem credință. Multă credință. Și puțină bogăție materială, fiindcă aduce discernământul și măsura. Și rugăciunea și asceza. Să nu prefere nici un creștin să stea în confort și bunăstare, ci modestie, mai ales monahul, altfel va uita de cele 3 voturi monahale date lui Hristos, unul din ele fiind votul sărăciei de bună voie, să nu uite că au prioritate la toate cele materiale, săracii, orfanii, văduvele din parohie sau eparhie, mănăstirile, schiturile, of... să nu uite că sunt 32.000 de oameni care mor de foame la fiecare 24 de ore... Biserica este prigonită suficient de necredință, îndoială, erezie, ateism, păgânism. Să nu adăugăm mai multă prigoană. Avem nevoie de slujitori cât mai jertfelnici.

Spunea inventatorul român Iustin Capra: "mașina și avionul de azi, sunt o abominație, sunt făcute ca să se transporte pe ele însele, consumă mult și au numai efecte dezastroase asupra mediului. A călători cu autobuzul, tramvaiul, trenul, este o formă de jertfă și asceză extraordinare și un exemplu absolut minunat.

24 - Ca și omenire, global, consumăm mult, bogații, modeștii, săracii, investim mult în noi și de alții ne pasă puțin sau deloc, avem muritori de foame peste tot, n-au mâncare, locuință, chiar în județul nostru, noi preferăm să ne luăm ultimul gadget, electronice, tehnologie, televizoare mari, luăm apartamente mai mari, mobilă mai bună, mai frumoasă, renovăm, extindem, ne diversificăm afacerile, exploatarea. În loc să creștem salariile celor angajați deja, să poată trece și ei de la o garsonieră, la un apartament cu 2 camere, fiindcă altă sursă de venit înafară de salar nu au, sau ca persoana singură să se poată căsători, să facă o familie.

Nu ne pasă cu adevărat de ceilalți, fiindcă nu-i iubim cu adevărat pe ceilalți. Să se ducă să muncească, spunem, nu? În Timișoara, la magazinul bisericesc unde lucrez, vin foarte mulți cerșetori, boschetari, orfani, de la casele de copii, îi ajut pe fiecare cât de bine pot... Unii mai primesc ajutoare, pe aceia îi ajut puțin sau deloc, dar majoritatea nu au servici, nu au bani... Știți ce-mi spun?

Dacă ne-ar face cineva buletin și ne-ar plăti o chirie, ca să ne putem spăla, să ne prezentăm cât de cât onorabil la servici, poate ne-ar angaja cineva, dar din pensia de handicapat, de 400 de lei, nu ne permitem nimic, abea ne ajunge de mâncare, câteva haine de la second-hand, în fiecare lună, că pe cele vechi le aruncăm, că nu avem unde să le spălăm, oricum au costat doar vreo 30 de lei, și iarna, dormim pe țevile de căldură de rețea, care sunt tot mai puține, că lumea își tot pune centrale termice și se debranșează, țevile se împuținează...

Majoritatea au fugit din centrele speciale și din orfelinate, că acolo erau molestați, bătuți, chinuiți, le erau luați toți banii și abea primeau o napolitană pe zi, ca desert. Vara dorm prin cimitire, că acolo nu-i bate nimeni și nu le fură amarul banilor lor... Oameni care se luptă maxim, după fier vechi, nimeni nu le face buletin, nu-i angajează, nu le dă apă curentă și cei 5 sau 8 copii, trăiesc din mila altora. Au primit de la primărie un container mare de fier, care l-au amenajat ca o locuință și le-a fost pus întro zonă mai nelocuită a orașului. Cum ar fi să trăiești așa ? Miliarde de oameni trăiesc așa...

Îmi spuneau acei oameni minunați, aceste cuvinte cu lacrimi în ochi...

25 - Suntem tot mai nemulțumiți, mereu vrem tot mai mult, să fie progres în cele materiale, stricăcioase, distrugând resursele, consumăm foarte mult în bunăstarea materială, dezvoltăm economii de exploatare, de întreținere, dezvoltare, de desfacere, de consum, etc., în loc să aplicăm și să dorim progres dezvoltat în cele duhovnicești, să înaintăm din "slavă în slavă", cum spun Sfinții Părinți.

26 - Mulți sunt sau devin rasiști, ținând unii cu cei cu pigmentul pielii negru, alții cu cei cu pigmentul pielii alb, în America și alte locuri, prea des, neo-nazismul sau alte clase politice rasiale, se favorizează unii pe alții, în societăți, în companii, văzut sau nevăzut, se pun în poziții bune, se răsplătesc pentru "efortul" depus, se mențin în familie, cât mai mult și cât mai bine, nepăsându-le de nimeni alții. Ceilalți oare, nu sunt oameni? Avem același sânge, aceași transpirație, aceași salivă, același scaun și deșeuri umane, aceași organizare a trupului, de ce intenționat vrem să distrugem egalitatea dintre noi?

27 - Sclavagizăm oamenii, prin sisteme gândite pentru luxul și confortul unor puțini, prin dependența de monitoare și ecrane, undele alfa, imagini mișcătoare, pe principiul vechiului imperiu roman, "pâine și circ", adaptat modern, pentru a ne ține ocupați.

28 - Dependența cât mai mare, de orice depărtează de mântuire, la care renunțăm greu sau deloc, neglijând și nepăsându-ne de omenire, ne lipim inima de deșertăciuni și nu vrem să renunțăm la ele, le considerăm de folos, continuăm să investim în ele, bani, timp, viața noastră.

29 - Dezvoltăm proiecte secrete, cluburi oculte, grupul bildenberg, bohemian grove, culeși și aleși încă din facultate, precum la Utah, SUA, oamenii craniului și oaselor, din care au ieșit președinții americii, lucrurile acestea nu le ascund, le arată și dovedesc public, fiindcă nu le e frică de nimeni, mai ales nu de Dumnezeu, nu de Hristos. Facem experimente pe oameni, precum mk-ultra și altele, pe care le ținem cât mai secrete posibil. Anual dispar peste 2000 de oameni din America, care nu mai sunt găsiți niciodată. De ce? Cum? Doamne...

Dezvoltăm aparatură militară cât mai avansată și cât mai secretă, să fim mereu în fața și înaintea celorlalți, în caz de război, să-i batem cât mai ușor și cât mai repede. Unde-i Hristos în toate acestea? Domnul ne învață: "cei din urmă, vor fi cei dintâi" și ne învață să ne iubim dușmanii, să întoarcem și obrazul celălalt, să aruncăm cu pâine în cine aruncă în noi cu pietre, să binecuvântăm pe cei ce ne blestemă.

Un avion de vânătoare mediu, un MIG-29 consumă combustibil de 18.000 de dolari pe oră și costă 55 de milioane de dolari. Și poate fi aruncat în aer, deci explodat, de o rachetă de 5.000 de dolari venită din alt avion, de exemplu un F-35 care costă 80 de milioane. Exemplele sunt relative, dar se pot verifica pe internet statisticile. Câte vieți pot fi salvate cu acei bani? Câți muritori de foame vor avea ce să mănânce și pentru cât timp? Nici unui sistem politic, dezvoltat pe principiul evoluționist "supraviețuirea celui mai în formă și mai capabil", nu-i va păsa de muritorii de foame din Africa și Asia și de omenire în general, ci doar de tehnologii, de armată, bani pregătiți practic pentru uciderea în masă a populațiilor, la un caz de război. Oare doar Bisericii, creștinilor le mai pasă cu adevărat de omenire?

30 - Dragostea se răcește tot mai mult și toată virtutea și scopul omului pe pământ se răcește: sfințenia, curățirea, luminarea, îndumnezeirea, Hristos în inimile oamenilor, devine tot mai puțin gândit, căutat, râvnit, ajuns, înmulțit, dăruit.

31 - Poate adesea indirect, discriminăm, punem praguri ideologice în acțiunile noastre prin credința slăbită, punem prea mari diferențe între oameni, mai ales ateii și bogații pământului, ne considerăm superiori față de alții, ne vedem mai înțelepți, mai buni, mai capabili, mai stabili mental, economic și pe multe criterii (necreștinești) luăm hotărâri, care adesea ne pun pe noi în lumină mai bună (cât mai bună) vrem să ne etalăm în fața altora prin modă, posesiuni, atitudini, poate inconștient îi și asuprim, îi desconsiderăm, nu le apreciem existența, nici privirea, nici nu-i vrem în preajma noastră, nu-i considerăm egalii noștrii, ajungând probabil, Doamne ferește, la uciderea lor sau la a-i face sclavi, direct sau indirect, cum mulți acceptă azi, de bună voie, din cauza atâtor neputințe și nevoi. Domnul a lăsat libertate. În responsabilitate. Spre mântuire... Împărăția...

CristianR 18.10.2016 16:08:20

Cred că ar fi trebuit să intitulezi topicul „Motivele pentru care vreau să mă călugăresc”. Pentru că nu te călugărești singur; nu depinde numai de tine, ci de un stareț, poate și de un episcop, după o vreme de noviciat, nu? Abia apoi vei vedea, atât tu, cât și mai-marii mânăstirii, dacă ești potrivit pentru călugărie.

crincrin 18.10.2016 16:09:35

2.2. Formele falsului misticism

Formele falsului misticism sunt și ele multe. Trăgându-și puterea din izvoarele prezentate până acum, falsul misticism se ramifică totuși în trei direcții principale de manifestare. Le vom expune în continuare pe scurt, insistând asupra detaliilor doar acolo unde este nevoie.

a) Domeniul ocultismului, al magiei și al superstiției[1], cu următoarele forme: practicile vrăjitorești, descântecele, ghicirile și prezicerile (prin cuvânt, fie în stare de transă, fie pe baza interpretării unor semne și a visurilor), considerarea unor zile, numere sau evenimente ca norocoase, purtarea de talismane, astrologia, horoscopul, spiritismul, teozofia, bioenergia, radiestezia, parapsihologia.

b) Domeniul patologicului, cu forme mai ușoare sau mai puțin grave de manifestare, cu tendințe de extindere mai mult sau mai puțin accentuate.

Boala psihică, fie moștenită genetic, fie instalată prin educație (teroare în familie ori răsfăț), fie dezlănțuită în urma unor șocuri emoționale (bucurii euforice, crize sentimentale, rateuri în viață), generează în imaginația omului unele idei fixe, obsesii, halucinații și viziuni mai mult sau mai puțin religioase. Caracteristică psihopatologiei este prezența halucinațiilor, a vedeniilor cu conținut fantastic. „Dar, falsul misticism se întreține nu numai prin halucinații, ci și prin iluzii. La halucinație este mai întâi ideea, reprezentarea mintală, apoi senzația, sau imaginea cu aparență de realitate. La iluzie este întâi o senzație reală și apoi o idee, o reprezentare falsă despre ea, o interpretare greșită a ei. Dacă halucinația este mai ales, apanajul celor bolnavi, iluzia nu presupune numaidecât o boală.”[20] Ea apare în general acolo unde este o percepție superficială a realității și a vieții religioase, o confuzie și o ignoranță propice răspândirii falsului misticism.

Totuși, în unele forme patologice de fals misticism un rol important în întreținerea acestei atitudini îl deține folosirea substanțelor halucinogene (băuturi, droguri) și a muzicii psihedelice), prin care „misticii” își provoacă rapid și-și întrețin vedeniile și extazurile. Cu toate că unii mistici psihopați își cunosc și recunosc starea de boală[21], sunt printre ei și unii care devin de bunăvoie înșelători ai bunei credințe a oamenilor, promovându-și în public, cu mare avânt, „profețiile apocaliptice”[22].

c) Domeniul ignoranței și al relei credințe, cu nenumăratele lui expresii, atât la nivel individual, cât și social.

https://unsufletortodox.wordpress.co...lui-misticism/

Igor_Paslusnik 18.10.2016 16:10:38

32 - Ne otrăvim și poluăm apa, cu fluoride, cloruri "testate" și sigure și alte chimicale, direct, știut sau indirect și neștiut, punând în pericol pânza freatică prin tot felul de metode de minerit, în loc ca inginerii sau inventatorii să descopere metode cât mai bune pentru desalinizarea apei, la cei care n-au apă și mor din lipsa apei sau a bolilor rezultate de acolo.

33 - În vaccinuri ajungem să punem substanțe periculoase, testate și sigure mai mult sau mai puțin, iar dacă copii sunt afectați nervos sau mental, poate devin autiști sau altele asemănătoare, nimeni nu va plăti amendă sau închisoare pentru biologia acelui vaccin, poate distrugerea atâtor vieți, ne pasă de scopuri tot mai puțin creștinești.

34 - Ținem cât mai bine sub control populația, mai ales în Africa și Asia, fiindcă spunem că ajungem la suprapopulație, în loc să găsim soluții pentru a nu mai polua și pentru a crea ecosistemele dezvoltării umane, echitabile, necondiționate, nepărtinitoare, juste, cu un prag cât mai mic între bogați și săraci, fără a mai folosi și exploata pe alții pentru binele și bunăstarea câtorva, să nu mai construim bogăția pe sărăcia și slăbiciunile năpăstuiților.

35 - Ne respectăm tot mai puțin libertatea dată de Dumnezeu, acceptăm și aplicăm sisteme și filosofii străine de Hristos, de libertate, dragoste, de virtuți, sfințenie și mântuire.

36 - La nivel global, omenirea nu se încurajează cât mai viu unii pe alții, în urmarea învățăturii Evangheliei, a duhovniciei, vrem "binele" nostru, în definițiile noastre, văzut de noi, pentru noi, îi ținem ca prieteni pe cei ca noi, cât mai bogați, și pe cei care ne apreciază, ne laudă, fiecare în parte să fie văzut cât mai bine de toți cei din cercurile elitiste și înalte, nu acceptăm critica, suntem indispuși de orice este în contradictoriu cu preceptele noastre, îi respingem, îi îndepărtăm, căutăm să-i alungăm pe cei care nu sunt ca noi, iar restul, masele, sunt rotițele în fabrici, filosofia de azi, e fiecare pentru el, egoism și egocentrism, cum nu a mai existat vreodată în istoria umanității, care se răspândește ca cea mai incurabilă boală de pe pământ. De ce? De ce ne pasă tot mai puțin de Hristos și de dragoste, de iertare, de rugăciune, de smerenie?

37 - Exploatarea omului de către om, a devenit mai activă ca niciodată. Să produci cât mai mulți bani, întrun timp cât mai scurt, cu cât mai puține repercursiuni în cât mai multe planuri. Dacă repercursiunile se măresc, dar și banii produși cresc, căutăm să afle cât mai puțini, nu ne mai pasă așa mult de repercursiuni. Fiindcă un motto iubit: scopul scuză mijloacele. Aș adăuga eu: și aduce iadul. Doamne, ai milă de noi.

38 - Epuizăm resursele planetei, toate zăcămintele și minereurile, pădurile, peștii oceanelor, animalele de pe pământ, inconștient adesea săvârșim răul, de ce suntem atât de nemulțumiți? De ce dorim atât de puțin să fim creștini, să ne pese de ceilalți?

39 - Comandăm și impunem legal, ca un lucru normal, ordine și acțiuni anti-omenire, precum codex alimentarius, în alimente.

40 - Considerăm că este normal să modificăm genetic legumele, animalele, oamenii. Clonăm și vindem animalele, pentru bogații care le-au avut ca animale de companie, și care sunt atât de împătimiți și lipiți cu inima de acele animale, încât plătesc sume colosale, pentru clonarea și readucerea lor, când atât de mulți alții, oameni, nu animale, mor de foame. Investim și dorim lucrul acesta, adesea în experimente genetice ținute sub control, ascunse în laboratoare guvernamentale secrete, "pentru a ajuta și a grăbi evoluția omului". Vă dați seama ce diabolism demonic este în spatele acestor gândiri, ideologii, filosofii, aplicate în sistemele de acțiune ale lor? În loc să dorim vindecarea de tot ce ne pierde timpul și ne depărtează de lângă Hristos.

41 - Dacă avem de exemplu 200 sau 20.000 de hectare de pământ, nu suntem de acord să rămânem cu 10, dacă avem 2 copii și să lucrăm pentru familia noastră acele 10 hectare și restul de 190 sau 190.000 să le donăm la 19 sau 19.000 de familii, câte 10 hectare la fiecare familie cu 2 copii, sau 15 la 3 copii, 20 la 4 copii, cu hotărârea prin notarul public să nu le vândă niciodată, ci să le lase moștenire copiilor ce se vor căsători și cu verificarea eventual amendarea familiei, care nu-și lucrează pământul. E o soluție a scăpării din sărăcia lucie, în care trăiesc peste 5 miliarde de oameni.

42 - Suntem ca în timpul comunismului: pe-atunci erau doar două opțiuni la votare, azi, spre exemplu în America, sunt tot două opțiuni. E firesc? Libertatea adevărată nu este asta, ci doar cea în Hristos. De ce nu există pe listele de vot și monarhia? Și orice sistem politic care construiește și întărește omenirea, nu care-o consumă și-o ucide. Unde sunt filosofii, gânditorii, intelectualii? Care să schimbe politica de azi? Atâtea emisiuni la televizor, arată problemele, dar nu arată soluțiile. Nu sunt capabili? Nu vor? Ce se întâmplă, Doamne, cu omenirea și cu pământul pentru care ai deschis Ușa, și-ai arătat Calea, ai spus Adevărul și ți-ai dat Viața?

43 - Nu considerăm normal, ci antisocial ca un om să nu aibe și să nu folosească telefon mobil și mașină, de exemplu, dacă omul vrea să aibe și să fie găsit numai telefon fix, considerăm o absurditate, o acțiune fanatică(?), ultra-conservatoare, tradiționalistă, conservă, nu? Poate ne mai scapă să spunem că e faptă necreștină. Fără să ne gândim a urma mai vârtos lui Hristos. Hristos a fost și El ultra-conservator, nu? Nu! El a fost normal. El este stasul normalității și standardul umanității. Și Apostolii. Și Sfinții Părinți. Și Sfinții Mucenici. Și oricine îi urmează.

44 - Până în secolul 8, existau în Biserică 12 Sfinte Taine, apoi s-au făcut 7, apoi prin lutheranism s-au făcut 2 taine, nădăjduiesc că nu va veni un timp când se va renunța la orice taină, ci propun reîntoarcerea, reintroducerea celor 12 Sfinte Taine, deci și celelalte 5 care au fost scoase: Înmormântarea, Călugăria, Sfânta Aghiasmă, Exorcizarea și Ungerea unui Monarh (Rege) pentru conducerea țării (adaptat azi, din lipsa monarhiei, alcătuirea de către imnografii Bisericii în dezlegarea Sfântului Sinod, a Sfinte Taine de Binecuvântare a Conducătorilor țării sau continentului).

45 - Pentru părerea de rău că tot mai mult după căderea în păcat adamică, omenirea s-a lipit tot mai cu poftă de cele materiale și tot mai lipsiți de cele duhovnicești, tot mai mult de cele ce sunt străine de Hristos, iar creștinii cei fără erezie, cei cu adevărat ai lui Hristos, pe care lumea îi urăște, pentru neaccptarea nebuniilor lumii, sunt tot mai puțini, prin unele Sfinte Mănăstiri și unele Sfințite Apartamente... Tot mai puțini iubitori, jertfitori și asceți.

46 - Un subiect foarte actual, pentru creștinismul în modernism ce îl trăim (și post-modernism), tot mai puține fete și băieți se păstrează în feciorie (virginitate) până la căsătorie, iar cele care spun că sunt în feciorie, dacă li se cere să meargă să confirme asta la un medic ginecolog, care eliberează la cerere un certificat de virginitate, nu acceptă, sau spun că doar la ginecologul familiei vor să meargă, fiindcă cu acel ginecolog pot să vorbească de dinainte, în prealabil pentru ca dorința lor să fie aranjată după voia lor. Sau motivând că băieții, cum pot dovedi fecioria lor? Pot face un jurământ foarte aspru, pe Sfânta Scriptură, pe Sfânta Cruce, pe Dumnezeu, ca în sala de judecată, ca la terminarea facultății de Teologie, ca în armată. E jurământ dăruit odată în viață, femeii cu care vor să-și unească drumul spre mântuire, în Taina Căsătoriei. Dar asta să nu fie ca o justificare a căderii ei din feciorie.

47 - Tot mai puține fete/femei, poartă capul acoperit în Sfânta Biserică, contrar învățăturilor Sfântului Apostol Pavel: "orice femeie care se roagă sau proorocește cu capul neacoperit, își necinstește capul; căci tot una este ca și cum ar fi rasă (cheală, dacă nu poartă capul acoperit). Căci dacă o femeie nu-și pune văl pe cap, atunci să se și tundă. (chel)" - 1 Corinteni 11, 5-6. De ce spune Sfântul Apostol Pavel asta, femeilor creștine? Pentru a arăta dorința lor de a primi un luptător pentru ele și copii lor, pe bărbat, și dorința lor de a-l asculta, pentru ca el să lupte mai bine pentru ele, și pentru familia lui, pentru mântuirea lor. Iar dacă noi ca și creștini, ne rugăm neîncetat, cum spune la 1 Tesaloniceni 5, 17, atunci nu oare și femeia să aibe capul acoperit neîncetat? Spun ele, dar ce sunt maică, sunt monahie? Nu mai e la modă. Hristos e la modă? Nu am găsit o fată, femeie, să fie preoteasă, cu această conștiință de monahie, cu dorința și ardoarea de a urma astfel pe Hristos.

Abea, abea acceptă femeile să poarte capul acoperit în Sfânta Biserică, dar înafara ei, nici în ruptul capului. De la noi, au preluat regula și musulmanii apăruți în anul 622, și au dus regula asta la extrem, conduși fiind de demoni, au obligat femeile să poarte hijabul, acea haină lungă largă, care-i acoperă și tot capul, și numai ochii i se văd, ba încă este un port că-i pune un fel de sită și pe ochi. Hristos nu impune și nu obligă pe nimeni cu nimic. Fiecare femeie poartă ce vrea, bărbații creștini nu vor dori femeile altor bărbați și femeile creștine, nu vor dori bărbații altor femei, fiecare dându-și silința să fie cât mai mult pe placul femeii lui și femeia pe placul bărbatului ei, amândoi în Hristos Domnul. Nu suntem habotnici, fixiști, rigizi, suntem liberi, iubitori, dar cu cât iubim mai mult pe Domnul, ne silim la o măsură cât mai bună, pe placul Domnului, al Sfinților, al mântuirii noastre în Împărăția Cerurilor. Acestea nu sunt glume, precum islamismul e o glumă ieftină și foarte violentă, o imitație demonică a creștinismului.

crincrin 18.10.2016 16:12:10

4. Demascarea și combaterea „falșilor mistici”

Omul cu adevărat duhovnicesc nu-și face și nici nu încurajează la alții reclama propriilor virtuți; „poziția sigură în spiritualitatea ortodoxă este cea din smerenie; aceasta este, de fapt, criteriul ei absolut. Cei care au fost și au rămas în smerenie au putut să se bucure de daruri duhovnicești reale, au putut să le păstreze și au putut folosi și pe alții cu ele. Pe aceștia îi impune însuși Duhul Adevărului, Duhul Bisericii întregi Care lucrează printr-înșii. Duh care respiră nevăzut și discret prin toată lucrarea lor, iar sentimentele pe care le angajează în credincioși nu cad sub cenzura îndoielii. Dacă un asemenea om are și o vocație misionară, el o întreprinde cu sfat, fără grabă, desfășurând-o progresiv, în timp, fără publicitate, fără „eu” la orice pas și fără adunare de „partizani”[1].

De aceea, din momentul apariției unui nou „prooroc”, se cuvine ca Biserica, prin preoții și învățătorii ei, să-l cerceteze și să-1 caracterizeze în public imediat, după criteriile următoare:

1) în legătură cu persoana lui: dacă este sau nu sănătos la minte, smerit, evlavios, bun cunoscător al Ortodoxiei, lipsit de patimi;

2) în legătură cu mesajul lui: dacă nu e în contradicție cu datele Revelației dumnezeiești, dacă nu are contradicții interne, dacă nu inovează, dacă e moral, dacă e serios și limpede;

3) în legătură cu urmările prezente sau eventuale pe care le-ar putea avea promovarea și propovăduirea lui.

Biserica nu trebuie să tolereze sau să aștepte maturizarea cazurilor de fals misticism; extinderea unor asemenea cazuri poate genera secte și chiar erezii. Nu trebuie îngăduit (atenție!) ca turma lui Hristos să fie dezbinată!

Primul lucru care trebuie făcut după identificarea falsului este contracararea lui cu toate mijloacele misionare pe care rânduiala bisericească le prescrie. Tratativele politicoase și așteptarea ca acești „prooroci” să dea singuri faliment nu sunt indicate, întrucât le prelungesc autorizația de a înșela. Dialogul și cateheza cu cei căzuți în rătăcire sunt metodele principale pentru aducerea lor în perimetrul Ortodoxiei, metode trăite și explicitate de Sfinți. În general, într-o formă de fals misticism, inspirată sigur nu de Duhul Adevărului, oamenilor li se oferă noutatea, senzaționalul, mirajul unor experiențe deosebite, accesul la unele „taine” descoperite doar câtorva „aleși”, aflarea unor profeții și chiar exersarea unor „semne și minuni paranormale”. Aceste experiențe, precum vedem, nu intră în viața normală a unui bun creștin ortodox, luminat, care-și păzește sufletul pe drumul lin și drept al sfințeniei. Ele, de fapt, nu sunt cuprinse în cele nouă Fericiri ale Mântuitorului.

https://unsufletortodox.wordpress.co...silor-mistici/

Igor_Paslusnik 18.10.2016 16:14:47

Și mai spune minunat Pavel: "Judecați în voi înșivă: Este, oare, cuviincios ca o femeie să se roage lui Dumnezeu cu capul descoperit?" - 1 Corinteni 11, 13. Și apoi continuă: "pentru o femeie, dacă își lasă părul lung, este cinste? Căci părul i-a fost dat ca acoperământ. Iar dacă se pare cuiva că aici poate să ne găsească pricină, un astfel de obicei (ca femeile să se roage cu capul descoperit) noi nu avem, nici Bisericile lui Dumnezeu." - 1 Corinteni 11, 15-16.

Oare exemplul Maicii Domnului din Sfintele Icoane, de ce ar fi greșit să-l urmeze? Cumințenia, sfiala, gingășia, suavitatea, fecioria, blândețea, înțelepciunea. Ce preoteasă model ar fi, pentru toate femeile din parohia ei ! Și cu adevărat, multe ar urma-o.

48 - Tot mai puțin fete doresc să poarte fustă lungă, oriunde merg printre oameni, înafara pragului casei, pentru mărturisirea lui Hristos, ci din contră, tot mai multe poartă fuste până la genunchi, precum surorile rătăcite în culte/secte. Scopul acoperirii femeii, spun Sfinții Părinți, este a arăta cât mai puțină piele și forme ale corpului, ca să nu instige mințile celor slabi, la desfrânare cu ele, în gând, apoi în cuvânt și faptă, că spune Hristos Domnul: "dacă te-ai uitat la o femeie și ai poftit-o în inima ta, ai și săvârșit desfrânare cu ea". Sigur, din nou, fiecare la măsura ei, cu cât iubește mai mult pe Domnul, Sfinții și pe soțul ei.

49 - Tot mai puțini preoți poartă reverenda pe ei, când ies din locuința lor, contrar învățăturii Sfinților Părinți, și Scripturii. Asta e una din cele mai mari dureri ale mele, doar 2-3 preoți din cei care vin la magazinul bisericesc unde lucrez, au reverenda pe ei. Prin reverendă Îl predici și-L mărturisești pe Hristos. Și spune Domnul: "Oricine va mărturisi pentru Mine înaintea oamenilor, mărturisi-voi și Eu pentru el înaintea Tatălui Meu, Care este în ceruri. Iar de cel ce se va lepăda de Mine înaintea oamenilor și Eu Mă voi lepăda de el înaintea Tatălui Meu, Care este în ceruri." - Matei 10, 32-33. Și-atunci cum să dorească jertfă, slujire cât mai desăvârșită, asceză, dacă le este rușine de Hristos și nu-și poartă reverenda? Cum să le mai ceri apoi, să nu folosească niciodată mașina în orașe, ci numai mijlocul de tranport în comun(iune)? Întâi trebuie să poarte peste tot reverenda, ca să poată trece la altă nevoință și asceză, spre o birunță mai mare în Hristos. Of... Doamne miluiește...

50 - Tot mai puțini băieți/bărbați, poartă negru sau culori închise, care arată și simbolizează pocăința, la fel ca și părul lung și barba. Preferă o aranjare cât mai bună, iar preotesele tot mai puține se jertfesc să suporte și să accepte părul lung și barba. Și care și ele să poarte culori închise, preferabil negru, care înseamnă pocăință. Făcând astfel, vor avea o măsură a jertfei, a slujirii și dăruirii, a ascezei, tot mai bună, mai curată, mai înaltă. Și preotul și preoteasa.

Oare exemplul Domnului Hristos, din toate, dar toate Sfintele Icoane din Biserică, unde poartă Domnul părul lung, prin în coadă și barbă medie, de ce ar fi greșit de urmat? E exemplu mântuitor de urmat. Să nu-și mai frezeze atât de mult părul și barba, ci să le lase în numele Domnului, pentru Domnul și oițele Sale. Ca aspect, biblic, acel minunat părinte, ar fi demn de urmat.

51 - Oamenii poartă tot mai puțin și mai rar, haine cuminți, ci vor să transmită mesaje rebele, moderne, cu aspecte și invitații la desfrânare trupească, preferă emanciparea și afirmarea în toate aspectele, psihologic, intelectual, trupesc, expresii proprii, plasând orice neputință sau nebunie, în aria artistică și-a libertății (neresponsabile), fiindcă nu au identitate, nu mai sunt persoane și refuză să-și modeleze un aspect cuminte, plăcut, care-i va naște ca personalitate, ci mereu nemulțumiți, refuză și atacă furibund orice învățătură a cumințeniei, a Bisericii, a lui Hristos, a creștinilor, refuză deci asceza, răstignirea, creându-și propriile lor reguli, seturi de precepte, ghidaje în acțiuni și filosofii sterile, nu le pasă, nu îi doare, nu plâng pentru alții, nu se smeresc, nu se implică.

Iar în măsura în care amăgiți, cred că-i doare și că le pasă, nu se diferențiază cu nimic de toți ceilalți îmbolnăviți de egocentrism, doar că altfel înțeles și exprimat, dându-se pe sine prin tot ce fac, ca exemplu, creștinilor căldicei sau reci, nepracticanți, pe care-i vor agăța și doborâ prin neascultarea cu adevărat a amândurora de Hristos.

52 - Pentru că Biserica lui Hristos, nu vorbește deschis, precum în primul mileniu, prin ierahii, preoții, diaconii ei (cu scopul vindecării înșelăciunii) despre oile rătăcite, frații risipitori, în eresuri, care sunt azi mai ales în ereziile mișcării romano-catolicismului și protestantismului, de care e îmbolnăvită Biserica din Occident, din Apus.

Reamintim cele 25 de mari erezii ale romano-catolicismului :

1. primatul papal (supremația papală).
2. infailibilitatea papală (imposibilitatea de a greși).
3. filioque.
4. purgatoriul.
5. azima.
6. Maria imaculata (imaculata concepție, de la Duhul Sfânt a Născătoarei de Dumnezeu)
7. transubstanțialitatea.
8. celibatul obligatoriu al preoților.
9. indulgențele.
10. lumina și harul create.
11. tezaurul de merite ale Sfinților.
12. infanții fără euharistie și mirungere.
13. euharistia fără spovedanie.
14. mirenii nu primesc sângele, doar trupul.
15. botezul fără cufundare, ci stropire sau turnare.
16. inovația postului.
17. căsătoria între rude, începând de la gradul 3, cu dispensă episcopală.
18. repetarea Liturghiei pe același altar de mai multe ori pe zi și prescurtarea ei la 40 minute.
19. euharistia în buzunar.
20. desacralizarea monahismului cu ordine monahale (iezuit, benedictin, franciscan, etc.)
21. holocaustele, genocidele, crimele împotriva umanității: Cruciadele și "Sfânta" Inchiziție.
22. adorarea inimii lui Hristos și-a Preacuratei.
23. statuile.
24. uniația (greco-catolicismul) sau sincretismul religios.
25. ecumenismul.
26. scolasticismul, implicit fabricarea și acceptarea oricărei inovații.

Deci?
Cum să accepte Biserica așa ceva?
Aceste practici nu existau în Biserica Primară... A primului mileniu...

Spre exemplu ecumenismul, că azi e băut în Biserică și doresc mădularele slujitoare ale Bisericii acel pahar cum dorește alcoolicul paharul cu licoarea îmbătătoare, care-l ucide.

Ce legătură are Dumnezeu cu Mamona? Putem "bea și din paharul Domnului și din paharul dracilor"? Nu. Dacă ereticul nu vrea să lepede de ereziile lui, e vinovată Biserica și Hristos? Nu. Cu nimic. Da, îi dorim, îi iubim, așteptăm, chemăm, avem ectenii dedicate unirii cu Biserica a toți oamenii de pe pământ, și ectenia celor chemați, a neofiților, luminaților, dar nu ieșim din Adevăr pentru nimeni și nu-L modificăm, fiindcă atunci ieșim din Biserică. Singuri devenim anatema. Concesiile se fac cu discerământ și pogorământ, dar numai în acrivie, niciodată în dogmă, precum a făcut Apusul și alte erezii înaintea Apusului.

Dacă nu ne place dogma și învățătura mântuitoare a Bisericii, ce ce-i de vină Hristos ?
Dacă nu vrem să ne mântuim și nu vrem să fim creștini, ce ce-i de vină Biserica ?

Datoria mărturisitoare a Bisericii este să spună chiar și unui episcop, și unui Sinod, că greșește și învață greșit și să ajungem apoi la Sfânta Neascultare, pentru că dacă ascultăm de eres, ieșim din Biserică și din mântuire și din Împărăția Cerurilor.

Oricine e liber să devină eretic, sau păgân sau ateu. Dumnezeu nu te bagă cu forța în Rai, nici în Iad, pentru fiecare aceste dobândiri veșnice, din slavă în slavă sau din abis în abis. Dumnezeu vrea toată omenirea mântuită, dar nu obligă pe nimeni cu nimic.

Dumnezeu nu l-a dat afară pe diavol din Rai, s-a dat singur. Și i-a lăsat apoi Domnul, să reintre de câte ori vrea, și a intrat când a ispitit pe Adam și Eva, apoi când a vorbit cu Domnul despre Iov, apoi când a cerut pe Apostoli să-i cearnă ca pe grâu. Demonii știu ce este harul, fiindcă de acolo au căzut, de aceea ei luptă împotriva a toată creația lui Dumnezeu, fiindcă nu mai vor să fie în har, ci precum Dumnezeu, Izvorul Harului și Luminii Necreate.

De aceea au inima împietrită și nu se vor mântui niciodată, de aceea Origen a născut erezia apocatastazei, mântuirea dracilor, de aceea Dumnezeu a gătit iadul "diavolului și îngerilor lui", nu ca să chinuie pe draci, ci pentru ca ei să fie adunați la un loc, când va ridica Domnul pe cei ce au dorit mântuirea, înapoi la starea primordială, în Împărăția Cerurilor, când vor cuprinde înăuntrul lor, în dragostea lor, și pe demoni și toată creația, când vor fi îndumnezeiți, la odihna în Dumnezeu Treime Savaot Iubire și când tot Universul va fi al lor, în Domnul Treime. Cum este deja de la Hristos.

Așadar, la fel și Biserica Occidentului, din Apus, cei îmbolnăviți de superioritate în 1054, nu Biserica i-a dat afară, nu Domnul, ci singuri s-au dat afară din Biserică, singuri au trimis pe cardinalul Humbert la Constantinopol, în Haghia Sophia, cu pergamentele de excomuniare a Răsăritului trântite pe Sfântul Altar. Iar în aceași zi, murea Patriarhul Romei de atunci. Apoi au început ca întro fabrică de dogme, să nască eresuri. Cu ce-a greșit Biserica pentru prostioarele și nebunelile lor? Cu nimic. Nu vrem să-i jignim, dar îi vrem puși pe calea mântuitoare. Domnul îi vrea înapoi, dar ei nu se lasă de întunericul în care sunt și mai mult, vor să cadă și alții din Biserică, în unirea cu ei, prin ecumenism, cum și satana vrea, să cadă cât mai mulți dintre oameni, în unirea cu el, moștenitori ai iadului.

Ce facem pentru vindecarea acestor îmbolnăviri ? De ce Biserica, azi, nu spune nimic împotriva ereziilor? Să se adune în Sinoade naționale, să răspundă în Duhul Sfânt, ereziilor. S-au ridicat prostestanții, creând alte noi erezii, întrun nou creștinism, schimbat și machiat cu inovații și lipsiri, și Biserica din Apus tot bolnavă a rămas.

CristianR 18.10.2016 16:18:32

Monologuri paralele. Fiecare cu ale lui :)

Igor_Paslusnik 18.10.2016 16:19:25

Biserica trebuie să vorbească deschis, împotriva acestor credințe mincinoase. Precum chirurgul taie cangrena cu bisturiul spre vindecare, așa și cel ce dorește pe Domnul, trebuie să vindece din mintea și inima lui, erezia. Cum să nu te doară neputințele oricărui om? Mai ales dacă vrea pe Domnul? Cum să nu-l înveți după măsura ta?

53 - Avem tot mai puțini predicatori buni, precum Părintele Constantin Galeriu, Părintele Gheorghe Calciu Dumitreasa, iar partea morală, e parcă tot mai evaziv exprimată despre problemele societății, cu puține gândiri, aplicabilități și argumente vii, biblice, patristice, canonice, istorice, dogmatice. Să căutăm nu numai să expunem problema, dar mai ales să aducem soluții, să chemăm la dialog, la comunicare, la ajungerea la un consens, cu oricine vrea să vorbească cu Biserica.

Aceste lipsuri ale predicii, pentru mine sunt foarte dureroase și au devenit mai dureroase, decând am primit argumentarea în cursurile oficiale ale facultății, că numai suntem pe vremea Sfântului Ioan Gură de Aur, care nu mai e actual, nu mai aplicăm predici morale cu pedagogie de îndreptare. Deci nu mai suntem pe vremea Noului Testament, care ca timp, e dinaintea Sfântului Ioan Gură de Aur, așadar Noul Testament nu mai e actual? Nici Sfintele Canoane? Care practic sunt Sfinte Dogme. Unde vrem să ajungem? Unii în Raiul infinit, alții în iaduțul mărginit, gregătit celor ce și-l gătesc, și-l trăiesc.

54 - Tot mai puțini creștini, vor să aplice cu râvnă învățăturile Noului Testament în viața de zi cu zi, sau nici nu le citesc îndeajuns, sau le ignoră cu o măsură a indiferenței și răcelii, lucru care pe mine mă doare cumplit. Sau le vor citi, înțelege și practica protestant, eretic, devenind deliciul și savoarea vrăjmașilor creației, demonii.

55 - Creștinii și mai ales slujitorii, nu se silesc prea mult să organizeze seri de dialog cu neo-protestanții, de exemplu în fiecare marți la parohiile mici, sau în orașe și la parohii mari, un preot marți, altul joi, unde să arate biblic Ortodoxia, care nu se ascunde, să lămurească oițele rătăcite, pe fiii risipitori, fie chiar și cu "sola scriptura", nu este frică, nici rușine să arate și să mărturisească Adevărul, fiindcă Mireasa lui Hristos, Ortodoxia, nu ascunde lumina sub obroc, ci se dovedește întreagă în Sfânta Scriptură, în tot ce face, dogmatic, liturgic, canonic și fiindcă nu sunt 5 biserici și 5 adevăruri, ci Una Biserică, azi numită Ortodoxă, Una Creștină, singura și unica și Unul Adevărul, Hristos Domnul, și nu sunt hristoși mincinoși în Ortodoxie, decât patimi cu care se luptă creștinii, atunci Biserica va arăta Adevărul, oricui vrea să-L primească și să-L trăiască. Iar prin acele seri de cateheză, de mărturisire, de adeverire, creștinii se vor întări în credință și vor vindeca amăgirea și rătăcirea fiilor risipitori și oițelor pierdute în romano-catolicism sau neo-protestantism.

De ce nu vrem să organizăm aceste seri, în fiecare parohie din țară? Spre exemplu, în fiecare marți. Să dea circulară în țară, la toate eparhiile și protopopiatele parohiilor, de la Preafericitul Părinte Patriarh care să dea startul acestor seri, pentru orice preot care dorește această misiune printre rătăciții parohiei lui, eventual cu o propunere de texte biblice, și recomandarea a câtorva cărți a Sfinților Părinți, și care, prin harul Duhului Sfânt, dat prin pogorârea Duhului Sfânt și punerea mâinilor, la Sfânta Taină a Hirotoniei, va lucra și va lămuri Dumnezeu prin părintele și va fi de mare ajutor preotului și oricărui luptător harul și râvna, dragostea mai ales și jertfelnicia "împotriva începătoriilor, împotriva stăpâniilor, împotriva stăpânitorilor întunericului acestui veac, împotriva duhurilor răutății" - Efeseni 6, 12.

56 - Se pune accent pe o exprimări pompoase, elaborate însă pe evaziv și subiectivism, nu obiectivism, cât mai "politic corect", care nu merg la inima oițelor, nu să supărăm pe alții, dar se preferă să nu numim și să nu arătăm cât mai puțin și cât mai machite, bolile societății în care trăiesc creștinii. Dar Hristos și Sfinții, i-au numit pe cei care-i doreau vindecați, "pui de vipere" sau "morminte văruite pe dinafară" sau "fiul diavolului" sau "fiii blestemului" sau "voi sunteți din tatăl vostru diavolul" și altele asemenea. Oare nu i-au mai iubit pe aceia cărora le spuneau aceste cuvinte? Tocmai fiindcă i-a iubit nespus, le-a arătat acestea. Pentru a-i trezi din amorțire și adormire, pentru a-i învia. Fără însă să-i oblige cu nimic, ci doar prin cuvânt, să caute vindecarea lor.

Sigur că trebuie avut grijă la acrivia cu care aplicăm dojana, să fie după măsura celui ce primește, iar asta doar un părinte ce va deveni iscusit în duhovnicie va reuși să împlinească minunat, fie el și un simplu monah, precum Sfântul Maxim Mărturisitorul, care l-a un moment dat era singurul ortodox de pe pământ, când toată Biserica era căzută în ereziile monofizite și monotelite și Sfântul învăța minunat să fie scuipată jos împărtășania eretică, și călcată în picioare, că e otravă demonică, și pentru asta i-a fost tăiată mâna dreaptă și limba, să nu mai poată vorbi și binecuvânta ortodox.

Cum și noi trebuie să învățăm să fie scuipată împărtășania romano-catolicismului jos și călcată în picioare, că e otravă demonică, la fel și cea protestantă și neo-protestantă.

57 - Devenim eretici ecumeniști, nu cunoaștem Sfânta Scriptură, învățăturile Sfinților Părinți le ignorăm, Sfintele Canoane le desconsiderăm și spunem că sunt depășite, în loc să avem discernământul aplicării acriviei lor, spunem că dragostea îngăduie orice, dar Dragostea nu îngăduie încălcarea a Însăși Dragostea, a Sfintelor Dogme, a Sfintei Scripturi, a Sfintelor Canoane, a Patristicii, a istoriei, nu îngăduie deci să călcăm în picioare creștinismul cu mincinoasa dragoste a ecumenismului, a ereziei, a păcatului, a patimilor. Dogmatica o neglijăm și vrem să repetăm istoria, sau chiar să o "îmbunătățim", cu noi serii de căderi în schismă și erezie, prin ciuma din Biserică a sincretismului și ghiveciului religioso-dogmatic, deci a minciunii demonice numită machiat, cu șiretlenie și viclenie: ecumenism.

Nu, nu există cale de mijloc. Asta-i o amăgire ecumenistă. Trebuie să fim ori reci, ori fierbinți. "Astfel, fiindcă ești căldicel – nici fierbinte, nici rece – am să te vărs din gura Mea." - Apocalipsa 3, 16. Deci trebuie să fim, ori de Rai, ori de iad. Nu există purgatoriu, cine-i căldicel, va fi lepădat de la gura Domnului Dumnezeu. E oarecum rigid, dar cu unduirile șerpoase ale ecumenismului, nu-i de joacă. E cea mai mare erezie a tuturor timpurilor.

Hristos spune că a venit să aducă sabie, să despartă pe fiică de mamă și pe fiu de tatăl său. Ce înseamnă asta? Adică creștinismul nu este din materialism și nu este trupesc. Este duhovnicesc. Și da, luptă cu ereziile, chiar și prin femeile din popor, care strigă la predica vlădicii că aceia nu-i învățătura Bisericii, cum ne dă Sfântul Vasile cel Mare, pilda, când ne învață despre Sfânta Neascultare față de ierarhul căzut în erezie.

Creștinismul este biruința duhului asupra trupului, cum spune și Pavel. Fiindcă aici suntem trecători, starea lumii acesteia este stricăciunea, aleasă de om de bună voie prin neascultarea și nepostirea lui Adam și Eva. Doar prin Hristos este izbăvire. A lui Hristos suntem, nu a hristoșilor mincinoși, de care e plin pământul. "Știm că suntem din Dumnezeu și lumea întreagă zace sub puterea celui rău." - 1 Ioan 5, 19. Și-atunci sigur că trebuie ca "cei ce se bucură, ca și cum nu s-ar bucura; și cei ce cumpără, ca și cum n-ar stăpâni; Și cei ce se folosesc de lumea aceasta, ca și cum nu s-ar folosi deplin de ea. Căci chipul acestei lumi trece." - 1 Corinteni 7, 30-31.

crincrin 18.10.2016 16:19:58

5. Înșelăciunea demonică

Dracii slavei deșarte sunt în visuri prooroci. Ei închipuiesc ca niște vicleni cele viitoare și ni le vestesc mai dinainte. Împlinindu-se vedeniile ne minunăm și ne înălțăm cu gândul ca și cum am avea darul preștiinței. În cei ce ascultă de dracul acesta, el s-a făcut adeseori prooroc. Iar față de cei ce-1 disprețuiesc, el pururea minte. Căci fiind duh, el vede cele dinlăuntrul aerului acesta și cunoscând pe cineva că moare, proorocește prin visuri celor mai ușurei la minte.

Dracii nu știu nimic din cele viitoare, dintr-o cunoștință de mai înainte. Ei se prefac adeseori în îngeri de lumină și în chipuri de mucenici și ne arată pe aceia venind la noi, în visuri. Iar când ne deșteptăm, ne scufundă în mândrie și în bucurie. Dar acesta să-ți fie semnul înșelăciunii, căci îngerii ne arată osânde, judecăți și despărțiri. Iar o dată treziți ne fac să tremurăm și să ne întristăm.

Când începem să credem în vis dracilor, ei își bat joc de noi și când suntem treji. Cel ce crede visurilor e cu totul necercat. Iar cel ce nu crede nici unora e înțelept.”[3]

În rai, vrăjmașul diavol întâi a amețit-o pe Eva, apoi a sugestionat-o (negându-i cuvântul lui Dumnezeu), stimulându-i imaginația (că va fi ca Dumnezeu, dar fără Dumnezeu Cel Viu). Cu aceste mijloace, diavolul a făcut și face victime printre oameni mereu. Și toți proorocii diavolului, adică oamenii care-i slujesc lui cu același scop ca și el (înșelarea și pierzarea oamenilor), folosesc aceleași metode.

https://unsufletortodox.wordpress.co...unea-demonica/

Igor_Paslusnik 18.10.2016 16:25:24

Anatema ecumenismului, care este erezie ! Nu o spun eu, ci doar amintesc ce spun Sfinții Părinți în toate secolele, mereu: Anatema oricărei erezii. Anatema înseamnă: este înafara Bisericii și s-a lepădat de Biserică. El, ereticul s-a lepădat singur, prin inovație, eres, nu Biserica l-a lepădat.

Episcopii adunați la Creta, trebuie să schimbe articolele: despre căsătoria mixtă cu un eretic, păgân sau ateu, despre considerarea eresurilor ca "biserici"/"creștini", despre că nu au putut vota și vorbi decât episcopii Patriarhi, iar ceilalți doar prin ei sau deloc, despre faptul că au avut loc ședințe pre-sinodale și s-au stabilit dinainte subiectele de discutat și despre amăgirea că un Sinod poate hotărâ în numele Bisericii. Sunt împlinite 4 luni de la Sinodul Cretan. Nu grăbește nimeni pe nimeni, avem timp de rugăciune, curățire și luminare pentru îndumnezeire și vindecarea prin biruința ispitirilor. De la răsăritul la apusul soarelui e de ajuns unui om, pentru pocăință.

5 (cinci) sunt greșelile ce s-au făcut la Sinodul Cretan, care trebuie remediate, vindecate. Fiindcă nu au precedent în istoria sinoadelor, sunt inovații străine de Biserică. Și evitarea apariției altora. Până la schimbarea acestor nebunii, trebuie pomeniți toți cei 156 de episcopi de la Creta. Iar dacă nu le vor schimba, acele greșeli și acele articole să fie neacceptate și neîmplinite de Biserică, de toată suflarea creștinilor în pliromă: episcopi, preoți, diaconi, mireni, a tuturor sutelor de ierarhi care nu au fost la Creta. Și ierarhii ispitiți la Creta chiar de nu vor schimba nebuniile acceptate prin semnarea Cretei, să fie pomeniți totuși pe mai departe, fiindcă îi iertăm cu pogorământ și epitimie, pentru neputința, ispitirea și încercarea la care au fost supuși.

Dar cu multă trezvie să-i păzească Biserica de căderi și să-i observe îndeaproape, la un viitor Sinod, precum cel din Creta sau mai mare sau mai mic, să nu cadă în eres, că prin căderea în eres, vor săvârși păcat împotriva Duhului Sfânt, și vor fi Anatema din Biserică și se va face Sfânta Neascultare față de acei episcopi care de atunci nu vor mai fi eretici, nu ortodocși, până la lepădarea ereziei în care s-au încrezut și întoarcerea lor în Biserică.

Când se adună episcopii la un Sinod, mai ales ce se vrea numit pan-Ortodox, în adunarea cărui sinod, prin definirea termenilor, nu mai există autocefalie, atunci acolo în Sinod, se adună cu bucurie toată Biserica, în duh, oricine vrea să participe și glăsuiește nu 1 săptămână, dar poate 1 an sau 2 ani sau mai mult dacă e nevoie, și dacă boala necesită timp de vindecare mai îndelungat, în zeci de ședințe, asemenea Sfintelor celor 9 (nouă) Sinoade Ecumenice (nu ecumeniste) din trecut.

Și conglăsuire în duh, care iată azi, din dezlegarea Domnului, primește întărire și prin multe căi, să ajutăm, să sprijinim, să ridicăm, să întărim Biserica. Stăruim, în lumina Duhului Sfânt peste Sfinții Părinți care au hotărât înainte, iubiților noștri ierarhi de pretutindeni, să înțeleagă și să se întărească la luptele ce vor să fie, cu întunericul neputincioșilor draci, că avem învățătură de la Sfinții Părinți, că nu un Sinod hotărăște și tâlcuiește dogmele Bisericii, ci Însăși Biserica, prin mădularele ei cele multe în Hristos, Cel Ce Este Logosul și Capul Bisericii.

Sfântul Ioan Postitorul, nu a schimbat Sfintele Canoane ale Sfântului Vasile cel Mare, nici nu le-a adaptat, micșorat, sau modificat, ci prin noile sale Sfinte Canoane, ale Duhului Sfânt prin el, le-a dăruit pogorământ în asceză pentru împlinitor, aceasta este practică model Bisericii peste veacuri, așezarea pogorământului ascetic, la întoarcerea din eres și păcat a celui pocăit, niciodată schimbarea Sfintelor Dogme.

Și pe lângă mulțimea Sfintelor Versete care atestă cine și ce este Biserica, Scriptura mai spune la Matei 18 :
15. De-ți va greși ție fratele tău, mergi, mustră-l pe el între tine și el singur. Și de te va asculta, ai câștigat pe fratele tău.
16. Iar de nu te va asculta, ia cu tine încă unul sau doi, ca din gura a doi sau trei martori să se statornicească tot cuvântul.
17. Și de nu-i va asculta pe ei, spune-l Bisericii; iar de nu va asculta nici de Biserică, să-ți fie ție ca un păgân și vameș."
Cum adică "De-ți va greși ție fratele tău?" Cine ești tu și cine-i fratele tău? La fel ca în pilda samarineanului milostiv, cine este aproapele meu și fratele meu? Tot omul, chiar dacă este fiu risipitor și oiță rătăcită, dacă are nevoie de ajutor, ajutăm, că poartă chipul lui Hristos.

Deci cum adică "de-ți va greși ție fratele tău?" Ție? Dar cine ești tu? Cine te consideri tu? Suntem, oricare, simple mădulare ale lui Hristos, care iubim în măsuri cât mai înalte, pe frații cei spre mântuire și care slujim fiecare, mai mult sau mai puțin, diferite slujiri. "Despre iubirea frățească nu aveți trebuință să vă scriu, pentru că voi înșivă sunteți învățați de Dumnezeu ca să vă iubiți unul pe altul." - 1 Tesaloniceni 4, 9.

Deci oricine mărturisește pe Hristos înaintea oricărui om, este înainte de-a fi mirean simplu, sau episcop, sau avocat, sau preot, sau diacon, sau orice, deci înainte de toate, este creștin, urăște păcatul și erezia, se ferește de ele, și caută vindecarea lor, pentru sine și aproapele.

Deci fie creștinul și măturător de străzi, bucătar, profesor, sau președintele țării. E mădular al Bisericii. E Biserica. Hristos S-a așezat la masă cu păcătoșii și vameșii a mâncat cu ei, a băut vin cu ei. Mirele când a văzut că nu vin invitații, a trimis să fie adunați de la toate colțurile străzilor și i-a adunat, i-a pus la masa nunții și a mâncat cu ei.

Toți sunt parte a Bisericii. Are voie să vorbească și să mărturisească pe Domnul oriunde? Sigur că are voie. Poate participa la Sinod? Da sigur că poate. Însăși Liturghia e un Sinod. Însăși adunarea Apostolilor cu frații în foișoare și case, apoi în catacombe, în nopțile petrecute în rugăciuni și cântări, sunt Sinoade, fiindcă orice rugăciune "a doi sau mai mulți" sunt Sinoade care aplică și trăiesc acolo învățătura Bisericii chiar în rugăciune și Hristos este în mijlocul lor, după cuvântul Său.

Și apoi cine-i fratele său, deci fratele tău? Episcopul ce este? Deci ierarhul, este sau nu este fratele oricărui alt creștin (ortodox, fără eres)? Este. Frate al oricărui om, și al măturătorului de străzi? Este. Și-atunci când episcopul, prin încălcarea Sfintelor Canoane și a Sfintelor Dogme, sau inventarea unora noi, nefolositoare, asemenea căderii din Biserică a celor din Apus, nefăcând pogorământ în asceză, precum Sfântul Ioan Postitorul (cel ce nu mânca nimic până după apusul soarelui și nu mânca nimic de dulce, de luni până vineri) pentru Sfintele Canoane ale Sfântului Vasile cel Mare, dacă nefiind acel sau acei episcopi în sinodul lor Cretan sau alt sinod, asemenea celorlaltor 9 Sfinte Sinoade, a greșit față de bucătarul și măturătorul, care vrea să se mântuiască? A greșit. Că vinde Biserica demonilor, învățătura și mântuirea Bisericii. Și dau învățătura lor greșită și duc la iad pe cei ce îi urmează. Cum se întâmplă pentru orice om ce e la marginea eresului sau în eres.

Trebuie deci Biserica, prin orice mădular al ei, să spună episcopului, unuia sau mai mulți că a greșit? Trebuie. Trebuie să-l mustre bucătarul pe episcop fie el și Patriarh, între bucătar și episcop singur. Și dacă episcopul îl va asculta, a câștigat sau recâștigat Biserica pe episcop, cum spune Scriptura. De nu va asculta fratele nostru, episcopul, de Biserică, de noi, episcopul care a ales de bunăvoie și din dragoste, să ne slujească, căci spune Domnul: "cel ce vrea să fie cel mai mare, să fie cel ce slujește cel mai mult celorlalți", atunci deci trebuie să mai vină alți câțiva bucătari și preoți și episcopi și profesori și monahi și măturători și avocați, care mai citesc Noul Testament și Sfinții Părinți și care vor să se mântuiască și să-i spună episcopului greșeala și îndreptarea.

Și de nu-i va asculta nici pe ei, să-l spună Bisericii, adică tuturor creștinilor, tuturor episcopilor, preoților, diaconilor, mirenilor, despre greșeala acelui episcop sau acelor episcopi și apoi Biserica să vină să-i îndrepte, în dialog, cu dojană părintească și dragoste.

Și apoi dacă nici de Biserică nu ascultă să-i fie Bisericii ca un păgân și vameș, acel frate, fie el preot sau episcop, căci pentru ce a greșit, dacă nu caută îndreptare, acel frate episcop, atunci se împlinește cuvântul: "De omul eretic, după întâia și a doua mustrare, depărtează-te, știind că unul ca acesta s-a abătut și a căzut în păcat, fiind singur de sine osândit." - Tit 3, 10, 11. Dacă după ambele mustrări și chemări la mântuire, nu vine și nu urmează, ne depărtăm de acela sau aceia. Și Cuvântul spune: "Precum v-am spus mai înainte, și acum vă spun iarăși: Dacă vă propovăduiește cineva altceva decât ați primit – să fie anatema!" - Galateni 1, 9. Am primit la cele 9 Sfinte Sinoade, Sfintele Dogme și tâlcuirile Sfinților Părinți, dacă cineva pune altceva decât ce e acolo, să fie anatema. Cu durere scriu aceste rânduri, căci sunt mulți care vor să cadă, dintre slujitorii Bisericii. Să nu fie. Să nu cadă.

Igor_Paslusnik 18.10.2016 16:29:23

În Sinod deci, se adună mădulare ale Bisericii, în numele Domnului, pentru binele nu numai al Bisericii, ci pentru binele și mântuirea întregii creații, a toată omenirea care vrea să se mântuiască în dragoste, asceză, smerenie, ascultare și cu toții, pe rând, fie bucătar sau episcop, să ia cuvântul în Sinod, să vorbească pentru binele Bisericii și al întregii creații. "Căci unde sunt doi sau trei adunați în numele Meu, acolo sunt și Eu în mijlocul lor." - Matei 18, 20.

Deci nu zice doi sau trei episcopi, ci doi sau trei oricare vrea mântuirea și nici un Sinod cu trei oameni nu e mântuitor, sau orice adunare în numele lui Hristos, care hotărăște, să fie cu mulțime de mădulare, iar dacă vor să vindece oițele rătăcite și bolnave și fiii risipitori și bolnavi, atunci să fie și acele oițe și acei frățiori, căci "Dumnezeu vrea ca toți oamenii să se mântuiască și la cunoștiința Adevărului să vină". Slavă Domnului, pentru libertatea de la El.

Aceasta este Biserica, aceasta este Ortodoxia. Să rămânem în ea, ca să ne mântuiți. Trezvie înmulțită și întărită de la Domnul și atenție mare la toate luptele.

58 - Suntem și vrem să rămânem aproximativi, compromiși, fricoși, temători, ne este frică de moarte, de mărturisire, de vorbirea dragostei, de nevinovăție, de curăție, de simplitate, de inocență, de copilăria-bărbătoasă și mai ales de asceză, de înmulțirea, recomandarea și trăirea postului, de răstignirea pentru celălalt, de nevoință, de micșorarea binelui nostru pentru binele celuilalt.

59 - Femeia de azi, se emancipează tot mai mult, devine modernă, carieristă, nu mai vrea viețuirea la sat, cu greu mai ascultă de bărbat, fie el bărbat în Hristos, iubind-o mai mult ca pe el însuși, nu numai că vrea să nu-i fie egală, dar caută să-l stăpânească, în loc să caute să-l întreacă în virtute și sfințenie, se uită la averile lui, se gândește de mii de ori dacă să se căsătorească cu el sau nu, se uită la "gene, genetică", ce transmite copiilor ei, parcă ar fi a ei, sau parcă ar avea vreo stăpânire și putere asupra copiilor, în loc să fie atrasă de dragostea lui și să i-o înmulțească, nu mai vrea să facă copii mulți, fiindu-i frică de traiul modest și respingându-l, având puțină credință, vrea mașina ei, cât mai mult confort, bunăstare, comoditate și de ce nu, lux, vrea lunar la coafor, la manichiură și pedichiură, iar la Sfânta Liturghie, Sfânta Spovedanie și Sfânta Împărtășanie sau Sfântul Maslu, o dată-n an. Nu-i bine așa, femeilor. Cum mai iubiți cu râvnă pe Hristos, făcând astfel?

Și-atunci ne mirăm că nu avem și nu putem să alegem preotese vrednice, rodnice, râvnitoare, iubitoare, care doresc să-L iubească pe Hristos mai mult decât preotul și soțul lor și ne mirăm că nu caută să-l întreacă în virtute, blândețe, dragoste, asceză, în exemplul ei cel curat, frumos și sfânt...

Femeile, dar mai grav, preotesele, vin în Biserică cu fuste până la genunchi sau cu umerii goi și li se mai pare și normal, mai ales când niciun creștin, frate sau soră, dintre slujitori sau mireni, nu le spune nimic. Iar dacă ar spune cineva preotesei că nu-i bine și nu-i creștinește ce poartă, s-ar pune rău în ochii preotului ei, sau a celor apropiați. De ce să o rănești? ar spune unii. Dar când te operezi, nu ești rănit? Ba da. Dar scopul care-i? Vindecarea.

Deci fără frică să mărturisim pe Domnul, cu dragoste și blândețe, cu chibzuință și discernământ, pentru vindecarea cât mai multora, sau măcar a puțini și să dăm câte-un strat de murdărie sau un lanț, jos, de pe sufletele lor încercate. Ajută Doamne !

60 - Se evită în măsură exagerată să se spună în predici și conferințe că știința este precum superstiția, nimic empiric, nimic dovedit, aproape că nu demonstrează nimic, nu experimentează marile teorii, genetica se bazează pe câteva experimente pe șobolanii de laborator, apoi ieșind din sfera bunului simț, trece granițele cu experimente împotriva firii în genetica și biologia umană, precum scoaterea genei îmbătrânirii. Nu-i etic, bioetic, moral, omenesc firesc și normal. Nu se spune că știința se schimbă de la an la an, "descoperirile" se anulează mereu una pe alta, chipurile îmbunătățindu-se, cu mereu alte și noi teorii.

Dar toată știința este doar teorie goală, ipoteze, prezumții, presupuneri, bănuieli, alternative, precum teoria evoluționistă a omului din maimuță, teoria big-bangului, a singularității, a haosului, de aceste lucruri trebuie să atenționăm și se ferim oițele lui Hristos, episcopii și preoții noștrii spun prea puține lucruri despre acestea, de ce nu spun mai mult?

Nu vedem că e un război de secerarea a Bisericii? Să cadă cât mai mulți. Tinerii devin evoluționiști, crezând teoria big-bang-ului de exemplu cum că ar fi adevărată, nu presupunere și ipoteză cum defapt este. "știința se va sfârși;" - 1 Corinteni 13, 8; "Pierde-voi înțelepciunea înțelepților și știința celor învățați voi nimici-o" - 1 Corinteni 1, 19. Avem nevoie de foc. Focul harului. Foc în cuvânt și focul faptelor sfințeniei. "Foc am venit să arunc pe pământ și cât aș vrea să fie acum aprins!" - Luca 12, 49. Focul iscodirii, lămurii, dragostei, ascezei, ajutorului, iertării, desăvârșirii, îndumnezeirii.

61 - Creștinii sunt mult mai neglijenți față de nevoile Bisericii, sunt tot mai suspicioși, sunt îndoielnici, li se răcește dragostea și credința, le slăbește încrederea, dreapta socotință, chibzuința, trezvia, milostenia și mai ales rugăciunea, postul, asceza, nevoința, răstignirea, pentru parohia lor, Biserica lor, preotul lor, Domnul Treime Savaot Iubire... Aleg deci călugăria, pentru a mă ruga mai cu spor pentru ei și pentru toți oamenii. Nimic nu aduce har mai mult, decât rugăciunea.

62 - Preferăm să facem poze cu aparatul foto sau telefonul, în Sfintele Biserici și la Sfintele Mănăstiri, în loc să ne rugăm, să ne liniștim, să ne nevoim, să cugetăm la îmbunătățirea și mântuirea noastră, la curățirea, luminarea și îndumnezeirea noastră. Și ne mirăm apoi că nu avem credință și dragoste. Dacă noi nici în Sfânta Biserică nu ne liniștim de la poze. Dumnezeu primește oricât vrei să-i dai, orice firimitură. Dăi cât mai mult, că răsplătește Domnul însuti și înmiit, tot ce Îi dai. Dă-i timpul tău mai ales, milostenia ta, viața ta. Spune minunat: "Fiule, dă-mi inima ta".

63 - Una din cele mai mari dureri ale întregii ființei mele, este că multe Sfinte Mănăstiri, iubesc tot mai puțin asceza, nevoința și răstignirea, caută îmbogățirea și bunăstarea, caută să se construiască mari, bogate, când în ele poate sunt 2-3 monahi, în loc să fie mici, modeste, cu mulți monahi gata de jertfă pentru oricine. Nu se mai dorește un trai modest, decent spre sărac, dezlipiți de cele materiale, primesc mobilarea stăreției și chiliilor ca la o pensiune, devenind parcă hoteluri pentru cei afierosiți Domnului și pentru pelerini, nu un loc de nevoință și asceză.

Iar sfintele Agape, devin mese de restaurant, cu delicatesuri, cu 3 feluri de mâncare sau mai multe, cu tot cu prăjituri chiar și 5 feluri de mâncare, mai ales când e sărbătoare, mesele mustesc de belșug material, iar celor prezenți, li se pare un lucru normal, când alții sunt la limita subzistenței sau mor de foame chiar în județul mănăstirii. Stareții ies des din mănăstiri, adesea nu spun nimic obștii unde se duc, pentru că nu consideră normal să se justifice înaintea unui frate, de exemplu, sau a unui pelerin și adesea fără să ia pe nimeni cu ei, și se permite oricărei femei să intre în mănăstire cu orice haină.

Acestea amintite mai sus, sunt încălcări a multora din Regulile Mari și Regulile Mici, Asceticele, Sfântului Vasile cel Mare și din Regulile Monahale ale Sfântului Ioan Casian și din Regulile Monahale ale Sfântului Benedict de Nursia. Cărți a căror copie ar trebui să facă parte din biblioteca fiecărei chilii a fiecărui monah și monahie, nu doar a creștinilor mireni. Le-am amintit pentru durerea adâncă ce o port în suflet și pentru dorința de îndreptare a bolilor neputințelor, de care ne-am îmbolnăvit noi cei tari, care datori trebuia să fim să purtăm slăbiciunile celor neputincioși - Romani 15, 1, dar noi ajungem cei slăbănogiți și neputincioși, și dacă nu vom reuși să purtăm și să vindecăm ale noastre, cum vom purta și vindeca ale oițelor Domnului?

Din acest motiv, aleg Sfântul Munte Athos, pentru afierosirea mea Domnului, că în România, ne apropiem tot mai mult de proroocia Sfântului Nil: "Pustnicii vor trăi ca monahii, monahii vor trăi ca mirenii, iar mirenii vor trăii ca dracii". Să nu fie. Doamne miluiește.

Igor_Paslusnik 18.10.2016 16:34:52

Un alt exemplu, chiar dacă la unele Sfinte Mănăstiri, este pus un semn pe care scrie: "Se recomandă ținuta decentă în Mănăstire", dacă e întrebată femeia de ce poartă fustă deasupra de genunchi spune: "Dar asta e ținută decentă", mai ales dacă-i vară, justificând căldura sau vreo neputință trupească.

Să-i fie spus: soră, dacă ți-e cald, stai acasă, nu vi la Sfânta Mănăstire, iar dacă ai boală, mergi la medic, iar dacă crezi în Dumnezeu, vi înainte, mai ales la medicul dăruit de Domnul, preotul, la care dacă vi, vi la un uns și ales al Domnului, cu ținută decentă, purtare cuvioasă, firească, naturală și cu belșug de dragoste.

O soluție ar fi că trebui să existe un frate la monahi și o soră la monahii, cu fuste lungi pregătite pentru femei și helănci sau bluze lărguțe cu mânecă lungă peste umeri lărguțe, pentru femei și bărbați și care să le întrebe pe doamnele și oricine cu ținută vizibil indecentă: "Aveți de ales: purtați această fustă lungă prin mănăstire și o lăsați la poartă când ieșiți sau mergeți acasă, vă luați haine care acoperă picioarele, spatele și mâinile și vă așteptăm să reveniți, ce alegeți, pentru mântuirea voastră?".

64 - În măsura greșită a ereziei ecumenismului, ierarhi și preoți consideră din ispitire, că purtând veșminte preoțești și arhierești tot mai lipsite de modelele florale specifice Bisericii, tot mai lipsite de vlagă duhovnicească, simplificând motivele, ornamentele și împodobirile veșmintelor, făcându-le tot mai pe stilul mincinos franco-latin (romano-catolicismului) consideră că sunt mai simpli și mai smeriți și că dobândesc o măsură mai bună a păstoririi și slujirii unul altuia și oamenilor, această ispitire însă îi face să uite că reprezintă pe Hristos, și Îi slujesc Domnului și Creatorului, nu oricui, deci nu oricum și nu orice veșminte, ci cele rânduite mai înainte de Sfinții Părinți, nu pot merge doar cu un cearceaf pus în spate la Sfântul Potir, ci din contră, dacă tehnica croitoriei permite, veșmintele trebuie să fie cât mai frumoase și îmbodobite, la fel cum veșmintele leviților erau împodobite cu diamante, rubine, onixe, smaralde veritabile, noi creștinii fiind smeriți și în măsura desăvârșirii, nu vom folosi acele pietre autentice, nici fir de aur, dar vom transmite prin împodobirea veșmintelor, frumusețea creștinismului și a Bisericii lui Hristos, de care de exemplu s-au îndrăgostit în Bizanț, trimișii Țarului.

Veșmintele arhierești, preoțești, diaconești, deci trebuie purtate ca simbol al Împărăției Cerurilor, ce trebuie trăită încă de aici înăuntrul nostru și care va să fie. Și pentru că "gura vorbește din prisosul inimii" deci ceea ce este în interior, emană și strălucește în exterior, și pentru că lumina nu o punem sub obroc, ci o punem să strălucească, tot așa și Sfintele Veșminte, nu vor fi cearceafuri și coverturi de pat, ci vor fi expresia Împărăției Cerurilor, din noi, din Biserică, din Sfinți, pentru toți care o doresc, o urmează și o împlinesc.

Iar creștinii mireni nu fug de această oglindire a Împărăției Cerurilor pe Sfintele Veșminte, ci fug de neputințele unora dintre ierarhi și preoți, de care s-au smintit, acuzând, scumpii de ei, oițele, cum că toată Biserica a vinovată pentru neputințele unora și apoi se pierd și rătăcesc oițele.

Și nu, Hristos nu purta veșminte împodobite, ci purta haine simple, asta fiindcă Hristos nu a slujit în Sfânta Sfintelor la Templu, dar a mers ca și credincios și învăța în templu la 12 ani și între 30 și 33, nu ca levit, preot iudeu, deși El a fost, este și va fi Arhiereul Creator, dar prin prezența Lui acolo, acceptă, susține, iubește și întărește practica evreilor de a împodobi veșmintele preoțești levite, practică care înainte de toate, a fost dată de Domnul, din poruncă Dumnezeiească, susținută fizic și de prezența Mântuitorului, deci apoi, azi și în timpul ce va fi, Sfintele Veșminte vor fi împodobite ca pentru Hristos Dumnezeu, simbolizând moștenirea bogăției creștinilor.

Mai vedem că Pavel nu putea sluji fără felon, care l-a cerut a-i fi adus. Nu putea să-și facă altul? Dacă era un simplu veșmânt, un cearceaf sau un obiect vestimentar oarecare, putea să-și facă altul, firesc? Dar l-a cerut, fiindcă nu putea să-și facă altul, fiindcă acel felon era special împodobit, ornamentat, frumos alcătuit și lucrat, putem spune chiar personalizat pentru Sfântul Apostol Pavel, cum era practica în primele 4 secole și altul nu găsea și nu putea avea, de aceea l-a cerut alături de cărțile și pergamentele pe care avea scrisă și cu care slujea Sfânta Liturghie a Sfântului Apostol Iacov, Patriarhul Ierusalimului.

65 - Milostenia devine pentru mulți creștini, relativă, dacă dintrun salar de 1500 de lei de lei, se dau 100 de lei în bani sau alimente, unei familii de năpăstuiți de exemplu, am făcut milostenie, dar întro măsura modestă. Să ne amintim de banii văduvei, care-a dat 2 galbeni de aur adică a dat tot ce-a avut.
Cine vrea, și poate, fără să-și neglije familia, să facă milostenie cât mai mare. Ne spune Sfântul Ioan Gură de Aur, că milostenia se socotește mare după cât de mult suferim de pe urma ei, a milosteniei făcute, după cât de mult rămânem în lipsuri și nevoi, fiindcă prin nevoință și asceză și prin Golgota, vine Învierea cea întru slavă. Cine mai suferă lipsuri, azi, din urma milosteniei făcute? Și în ce măsură suferă lipsurile?

66 - Cum se aplică milostenia?
Încerc deci să găsesc o soluție, ca o învățătură sau sfătuire despre cum să aplice ierarhul "banii văduvei" întro eparhie sau preotul întro parohie (nimic nu-i obligatoriu, ci în discernământ, cu epitimie și dezlegare după putere, măsură și râvnă la fiecare slujitor):
Exemplu de milostenie întro parohie cu putere financiară oarecum bună:

Dacă în acea parohie intră 20.000 de lei lunar și sunt 3 preoți, vor da câte 100 de lei la 20 de familii? Deci 2.000 de lei lunar. Și restul banilor? Nu-i bine. Au făcut puțin spre nimic cu cei 2.000 de lei dați. Acei 100 de lei, fiecare din cele 20 de familii, îi vor consuma pe o tură de cumpărături la kaufland, carefour, auchan, etc., și dacă au 1 sau 2 copii și poate mai plătesc și chirie, acei bani sunt foarte puțini, ca o adiere de vânt, abea o simt. Dar cum ar fi mai bine?
Din cei 20.000, câte 2.500 la fiecare preot, plus salarul lor, le este suficient la fiecare preot 3.500 de lei pe lună, fiindcă au soție, un copil sau 2, dacă au mai mulți copii, iau mai mulți bani, dar trăind cu măsura modestiei. Deci rămân 12.500, după cei 7.500 împărțiți la 3 preoți ai parohiei. Cei 12.500 îi împart astfel: 2 familii, cu câte 1 sau 2 copii fiecare familie, fără locuință, stau în chirie.
Acelora le plătește parohia rata la un apartamentul cu 1 cameră, la fiecare. Dacă apartamentul cu 1 cameră, decomandat, pentru o familie, cu o baie separată și o bucătăriuță separată, a costat parohia să zicem 25.000 de euro (preț de timișoara) cu un credit la bancă cu dobândă de 7,72% pe an, cât e acum în 2016, credit luat pe 2 ani, înseamnă 25.000 plus 15,44 % (dobânda 7,72% x 2 ani), egal 28.860 euro, împărțit la 24 de luni (2 ani) egal 1202 euro pe lună, pentru o familie care în 2 ani, va avea propria locuință (prin notarul public, fără posibilitatea de-a vinde apartamentul, pentru a nu batjocori jertfa), deci vor fi proprietari, apartamentul lor.

Și în 2 ani, se salvează 2 familii, care probabil vor veni și vor ajuta parohia pentru tot restul vieții lor sau pentru mult timp, drept mulțumire că nu mai plătesc chirie. Și din 12.500 rămași lunar, 1202 euro pentru o familie, deci 2404 euro amândouă, înseamnă 10.700 de lei lunar, cu care se salvează în 2 ani, două familii.
Mai și rămân 1.800 de lei, pentru taxe la protopopiat sau pachețele la alte familii nevoiașe. Și au și fiecare preot cu familia lui 3.500 de lei lunar, poate mai mult, dacă se depășesc 20.000 de lei lunar.
Apoi după ce s-au scurs cei 2 ani, următorii doi ani, cei 10.700 îi vor pune pentru o lucrare la clădirea Bisericii parohiei, sau anexe, etc. Apoi următorii 2 ani, alte două familii să fie salvate. Și apoi poate nu mai trebuie să se facă nimic la Biserică, timp de 10 ani, numai bine, vor fi salvate 10 familii.

Atât de simplu. Cu greu, aproape deloc, se mai face așa ceva în parohii.

Sfântul Ignatie Briancianinov în cartea sa, Experiențe Ascetice, spune: "Luați seama că ne arată Domnul ce a început să fie încă dintre Apostoli, patima lui Iuda Iscariotul, a lăcomiei de arginți, este pricina tuturor relelor, spune Scriptura, deci dar azi, dacă sunt 12.000 de preoți, avem 1.000 precum Iuda Iscarioteanul. Episcopul, după iscodire și încercare, trebuie să fie ochiul veghetor care la alegerea mireanului pentru hirotonia întru diacon și preot, să nu aleagă unul precum Iuda." Așadar, dacă preotul are 2 copii, în acea parohie cu situație financiară bună, să nu neglijeze suferința neputincioșilor, dând prioritate totală copiilor lui, să cumpere garsoniere și pentru oițele lui Hristos, nu numai pentru copii lui, fiindcă practic și firesc nu sunt ai lui, sunt ai Domnului, și oricând îi poate lua Domnul înapoi la El.

Căci nefăcând așa, să nu ne mai mirăm că nu vine lumea la Biserică și preferă să meargă pe la secte și confesiuni. Și să nu se mire că nu-i mai vrea Dumnezeu preoția părintelui și nu-i mai ridică preoți sau preotese dintre seminția și urmașii lui, sau să nu se mire că îi moare copilul sau îi mor nepoții.

vsovi 18.10.2016 16:40:42

Dragul meu Emmilian,

Și eu sunt un fel de călugăr... pentru că îl iubesc pe Dumnezeu și pe Maica Domnului, pe Hristos, Creația, sfinții, drepții, îngerașii, iubita-nevastă, toate făpturile necăjite sau fericite, familia, frații și surorile în Dumnezeu și tot Cuvîntul Duhului Sfînt, de la început și pînă la sfîrșit și toată creația afară de păcat. Păcatul nu-l iubim ci în contra lui, a păcatului viclean și cu mîndria lui luptăm!

Deci mă bucur că vrei și tu însfîrșit să-ți călugărești viața. Mă bucur pentru tine și pentru Dumnezeu. Cu răbdarea treci ''marea'', cu răbdările treci ''averile''!

Atîtea griji reale și atîtea dureri ai luat asupra ta și ai scris atît de mult și de frumos și de corect gramatical, n-am reușit să citesc tot decît pe diagonală și cu toate astea crincrin bagă înainte cu bolile psihice, cu falsul înduhovnicit și cu alte psihologisme psihiatrologico-''duhovnicești''... iart-o, iart-o iară.

Îmi dau seama că nu ești bolnav psihic și nici păcălit de satana fiindcă satana nu vrea să se facă călugăr ci un acoperit din serv-vicii sau om mare de tot, om de mare lucs... lucsiferic.

Nu te lua după cei ce te consideră nebun fiindcă tu nu ești nebun ci ai citit foarte multe lucruri Duhovnicești care sunt foarte bune și Adevărate... însă nu întotdeauna le știi aplica spre folosul și mîntuirea ta și a altora. Trebuie să perseverezi dacă vrei să cîștigi pe cineva de partea sfințeniei.

Deci mă bucur că ești pentru fecioria duhovnicească a rugăciunii și trupească a comuniunii, pentru ascultarea dreaptă de duhovnicul Dumnezeu direct sau prin sfinți și pentru sărăcia curată de orice averi păcătoase și deșarte.

Piatra cea mai de temelie a oricărui călugăr este nepăcătuirea ce vine de la Dumnezeu prin Domnul Iisus Hristos și Cuvîntul lui Dumnezeu.

Iar această nepăcătuire se continuă prin Har pe tărîmurile cele fericite ale Virtuților.

Deci dragă Emiliane te cred că ești deja un creștin ortodox cu viață călugărită foarte mult și care vrei și mai multă înduhovnicire... iar această extrem de multă duhovnicie este foarte bună și pentru tine și pentru cei din jur... așa că nu te sfătuiesc și nu te îndemn la altceva decît ca, odată ajuns călugăr, să studiezi tu viața celor 7 Trîmbițe Apocaliptice și să le pricepi mesajul Dumnezeiesc și astfel călugăria ta va putea să înceapă să se lămurească... să se limpezească și să se desăvîrșească.

Mă bucur deci că Dumnezeu este și cu tine! Ești pe drumul cel bun, pe Calea cea strîmtă care duce la Mîntuire și în Rai încă de aici!

Dacă-ți mai amintești de mine vreodată, mă iartă și roagă-te pentru mine ca să fie Voia Domnului cu noi toți!

Sper că nu te superi iară ca să începi să arunci iar josnicii despre unii sau despre alții. Eu te-am iertat.
Mie mi-ești drag din pricina Domnului Iisus așa că îți doresc binele și-ți mulțumesc pentru încercarea ta de a ne transmite și nouă din multa duhovnicie cu care te-ai însuflețit.

Greu însă îi este unui bogat care se auto-îndreptățește băgîndu-se în seamă ca să urmeze Mie.... adică Lui Dumnezeu. Trebuie multă lepădare de sine și de necredeință! E posibil și toți sfinții stau mărturie Vie că Viu e Domnul!

Igor_Paslusnik 18.10.2016 16:41:37

Și-atunci firesc, cum să nu te călugărești când vezi blestemățiile cu care-i luptă demonii pe creștini și toată creația? Efectiv ți-e frică să nu cazi în nimic care să supere pe Domnul, și să te depărtezi atât de mult de mântuire.

Să facă părintele 7-8 copii, și să-i învețe să se întreacă unii pe alții în cumințenie și sfințenie, care să fie preot și preoteasă primul și care să fie mai vrednic, care mai curați și mai plăcuți Domnului, văzând jertfa tatălui lor, preotul.

Și-atunci da, poți spune: 1 an o familie de nevoiași, 1 an unul din copii părintelui, 1 an o altă familie de săraci, următorul an, copilul altui părinte din cei 3, apoi următorul an, altă familie de nevoiași, alt an, copilul celui de-al 3-lea părinte, apoi o familie, și-apoi următorul copil al primului părinte, apoi altă familie și tot așa, pe placul lui Dumnezeu, fiecare să primească câte un apartament cu o cameră, căci nu au nevoie de mai mult, mai ales dacă vor dori preoția. Și astfel, în decurs de 30 de ani, la acea parohie, acei 3 preoți, dacă fiecare preot va avea numai 5 copii fiecare, vor avea reușit în pronia Domnului, ca fiecare preot în parte să fi salvat 5 familii de nevoiași, și să cumpere câte un apartament cu o cameră și fiecăruia din cei 5 copii ai lui.

Acesta înseamnă să fie mulțumiți și să construiască împreună, comunitatea și parohia ce le-a fost dată spre păstorire. Așa să fie slujitorii bisericii, așa e plăcut Domnului și e minunat.

Decât magnații cu afaceri de zeci de milioane de euro, care nu dau nimic, nimănui, sau dau o măsură foarte mică mică, în comparație cu averile lor mai bine curăția, jertfa, dragostea, acelor preoți și acelei parohii. Precum cei care dădeau cufere de galbeni la Templu, când ei mai aveau acasă câteva zeci de cufere și văduva a dat ultimii ei doi galbeni, a dat tot ce-a avut.

Deci milostenia este după cât de mult ne lipsim și suferim noi, pentru binele aproapelui, și nu care donează să zicem la caritate pentru evoluție, ateism, medicină de modificare genetică, și alte teorii, supoziții, prezumții, întinse pentru ocuparea minții în zadar. Deci bani aruncați degeaba. Sau mai grav, donează pentru susținerea sodomiei sau a altor păcate, în loc să salveze din muritorii din atâtea mii de muritori de foame.

67 - Mă călugăresc pentru a fi un creștin mai bun decât aș reuși să fiu în lumea în care creșterea adulterului, sodomiei, pedofiliei, zoofiliei, necrofiliei, incestului, poligamiei, adulterului, a toată desfrânarea minții, inimii și trupului, a atins înălțimi nemai întâlnite vreodată în istoria umanității întregului pământ, lume ce naște "studii" mincinoase din partea articolelor de "specialitate" de care e plin internetul, care după câteva răspunsuri alese de la câteva mii de persoane, lipsite de Hristos, au pretenția să emită veritabilitate și normă pentru întreaga omenire. "Fugiți de desfrânare! Orice păcat pe care-l va săvârși omul este în afară de trup. Cine se dedă însă desfrânării păcătuiește în însuși trupul său." - 1 Corinteni 6, 18.

Și spune: "Trupul însă nu e pentru desfrânare, ci pentru Domnul, și Domnul este pentru trup." - 1 Corinteni 6, 13. Și iarăși învățăm minunat: "Căci voia lui Dumnezeu aceasta este: sfințirea voastră; să vă feriți de desfrânare, ca să știe fiecare dintre voi să-și stăpânească vasul său (trupul) în sfințenie și cinste, nu în patima poftei cum fac neamurile, care nu cunosc pe Dumnezeu." - 1 Tesaloniceni 4, 3-5. Și apoi spune la Iuda 1, 4: "Căci s-au strecurat printre voi unii oameni nelegiuiți, care de mai înainte au fost rânduiți spre această osândă (de diavol, slujindu-i), schimbând ei harul Dumnezeului nostru în desfrânare, și care tăgăduiesc pe singurul nostru Stăpân și Domn, pe Iisus Hristos." Aș mai adăuga încă vreo 10 versete, dar să împlinim acestea.

De exemplu studii și articole, cum că curvia, desfrânarea, preadesfrânarea, unirea intimă în grup și alte scârbe și vome ale minții umane, oameni posedați moderat, acelea deci vin de la omul primitiv al peșterilor. Primitivismul care n-a existat, e doar o teorie, o prezumție, o bănuială a evoluționiștilor.

Dar Adam și Eva erau la fel de capabili cum suntem noi astăzi, iar omenirea și pământul nu are milioane de ani, ci Sfântul Ioan Gură de Aur la Omiliile la Facere, și Sfântul Vasile cel Mare la Hexaemeron, spune că pământul la Hristos avea puțin peste 5.500 de ani și deci azi are puțin peste 7.500 de ani, de la Adam și Eva.
Avem de ales: credem ce spun Sfinții sau ce spune teoria și bănuiala evoluționiștilor darwiniști. Dar trebuie să se spună asta la conferințele, la cateheze, omiliile, sinaxele, ce trebuie să se țină în fiecare parohie, măcar odată pe lună, dacă nu în fiecare săptămână, după râvna preotului, dar nu deloc.

68 - Mă doare cumplit toate acestea amintite, dar mai ales și faptul că suntem influențați de eresuri și de tot felul de curente ideologice. Noi nu avem ce să luăm de la eresuri, dar ei au ce să ia de la noi. Apusul, după cădere, își fabrică "sfinții" lor, oameni care da, au avut o calitate morală impecabilă, dar care moralitate o au și mulțime de budiști, hinduși sau atei, chiar și intelectualii filosofi ai musulmanilor, sufiții. Ar trebui canonizați și aceia "sfinți" ai păgânilor, în mișcarea romano-catolicismului?

Iată, vedem creșterea ateismului, a păgânismului musulman, hindus, budist, deci respingerea înțelegerii Bisericii, a lui Hristos, a Sfintei Scripturi, respingerea Patristicii, dogmaticii, Sfintelor Canoane, istoriei, adică ei își refuză mântuirea lor, în libertatea lor, respingerea bunului simț și adunarea indiferenței și nepăsării, din neputință, reavoință, moleșeală, în general omenirea refuză dialogului real, viu, lucid, concret, argumentat cu dragoste, care de exemplu între creștini și eretici, ar trebui să fie fundamentat în practicile Bisericii Primare, a primului mileniu, prin insuflarea și revelația Sfintei Treimi Domnul. E un început concret, pentru vindecarea eresurilor.

69 - Oamenii resping, tot mai mult și mai vădit, harul și Duhul Sfânt, sau în eres, își imaginează că-l au, nedorirea curățirii, luminării și îndumnezeirii, prin vindecare, pocăință și asceză, nevoință prin dragoste, iertare și mărturisire. Acestea sunt realități, nu ne jucăm cu ele, suntem ai lui Hristos, dacă ne numim creștini, fie noi mulți, netrăitori sau "nepracticanți". Să înmulțim măsura.

70 - Avem scopuri tot mai străine, la nivelul umanității, tot mai colorate, și tot mai lipsite de Hristos, Biserica suferă și la tot mai puțini le pasă de adevăratele probleme ale omenirii, inventând altele noi, pe care le numim inovații, cercetare, progres, evoluție, dar oare dacă privim bine, nu vom vedea că e involuție și distrugere?

De ce nu ne oprim cu răutatea, ca atunci mulțime dintre noi să se vindece și Biserica să crească. Metanoia. Schimbarea minții, a modului de-a fi și de-a gândi. Schimbarea prin credința în Hristos, prin Biserică.

Cine și de ce urăște Ortodoxia? Cu ce-a greșit? Cu nimic. Dar dacă n-o urâm, de ce nu dorim s-o trăim? De ce nu devenim ortodocși cât mai mulți? Adică creștini autentici, ca în primul mileniu.

71 - Fiindcă am pus în 1982 în calendare, pe ereticul Augustin, fie el chiar și cu titlul de fericit și nu sfânt, rămâne eretic, de ce-l prăznuim pe inventatorul ereziei Filioqve? În total, 8 mari erezii ale "fericitului" Augustin.

72 - Fiindcă vrem canonizarea unui ieromonah caterisit 35 de ani din Biserică, care a pictat în Biserică pe ereticul papistaș din "romano-catolicism" (franco-latinitate) Francisc de Assissi și ereticul arian Ulfila și a arătat pictura slavei din culori de curcubeu la Sfântul Ioan Botezătorul.

Sfântul Ignatie Briancianinov în cartea sa "Despre Înșelare" spune că diavolii aduc celui înșelat lumini în culori multe, culori care sunt ale luminii văzute, create, ca energie, fiindcă acea lumină e materială, din spectrul văzut, fiindcă demonii nu pot avea lumina harică pierdută prin cădere, și astfel o imită în lumina ca energie, care nu este materie și nematerie în același timp, precum Domnul Hristos Iisus, ce intra prin ușile încuiate dar totuși punea Sfântul Apostol Toma mâna pe rănile Lui și nu este precum Lumina Necreată, despre care vorbește mai ales Sfântul Grigorie Palama și Sfântul Simeon Noul Teolog, Sfântul Marcu al Efesului, Sfântul Fotie cel Mare și alți Sfinți ai lui Hristos.

Igor_Paslusnik 18.10.2016 16:54:29

73 - Fiindcă ne-am luat după calendarele eresurilor mișcării romano-catolicismului.

Întrebări în Duhul Sfânt: oare Hristos în Sfânta Treime se supără dacă ținem calendarul și Sfintele Sărbători cu 13 zile în urmă? A greșit Biserica timp de 1920 de ani până să trecem la un nou calendar? Atunci de ce acceptăm inovații?
Domnul nu vrea fixism, rigiditate, habotnicie, rătăcirea în detalii și crispări ale exactității calendarului, s-a stabilit deja data Paștelui și calendarul, la Sfântul Sinod Întâi Ecumenic. Să ținem acele Sfinte Dogme, Sfinte Canoane.

Și avem și mai mult pogorământ în Duhul Sfânt Domnul și spunem:

Primim și practicăm "înnoirea" calendarului, nu ca o nevoie a Bisericii, dar ca să arătăm fraților căzuți în eresurile mișcării romano-catolicismului, dragostea noastră, că îi iubește Biserica cu adevărat, Domnul și Sfinții îi iubesc nespus, primim munca lor, nu ca o nevoie spun, fiindcă nu ajută nici nu împiedică mântuirea, ci ca o înmulțire a dragostei între noi, spre vindecare, a smereniei și ascultării dintre noi, bucuria cea mare a rucodeliei primite, și ca o purtare a neputințelor doritorilor înnoirii calendarului.

Dar ce nu vom putea primi este pierderea mântuirii, prin acceptarea inovațiilor fraților noștrii risipitori din Apus, nu vom putea primii minciunile cele noi, care nu au existat în primul mileniu, că acelea sunt rucodelia vrăjmașului dragostei și-a creației și dacă vrem să ne mântuim cât mai mulți, le primim pe toate până la Sfintele Dogme, Sfintele Canoane, nu vrem stricatele inovații, căci nu dorim mai mult pe pământ pentru Biserică și toți oamenii, decât să aleagă în libertatea lor, Împărăția Domnului Treime.

74 - Căutăm să viețuim pe Lună și pe Marte, trimitem resurse și echipament pentru oamenii care-i vom trimite acolo. Acele resurse și tot consumul cu oamenii trimiși, costând miliarde de dolari/euro, când aici, chiar din locurile de unde-i trimitem, zeci de mii de oameni mor de foame în fiecare zi. Investim în cercetare spațială, nave, sateliți, stații spațiale internaționale, deci miliarde de euro la nivel mondial, când sunt oameni care trăiesc cu 3 dolari pe zi și asta mai ales că noi nu cunoaștem mai mult de 95% din fundul mărilor și oceanelor.

Până la ce cote ale hulirii omenirii, se ridică nebunia practicilor de azi ?

75 - Considerăm deci normală practici tot mai mult stricate și încercăm să legalizăm tot mai mult și mai exact nebunii precum: eugenia, controlul nașterilor, al populației, eutanasia, drogurile, poligamia, libertinajul și altele ale desfrâului minții și trupului, pe care le îmbunătățim prin legi tot mai lipsite de Hristos. Care-i scopul acestor legi și îngăduințe ?

76 - Omenirea consideră normală împătimirea după tot ce este material și "despătimirea" de tot ce este duhovnicesc. Primim cu ușurință luxuri, diamante, aur, afaceri, iahturi, ceasuri, mașini scumpe, avioane private, submarine, tablouri, colecții, încălțăminte, haine și altele în care investim zeci de miliarde anual, pe tot pământul.
De ce? Care-i scopul? Grandoarea? Egocentrismul? Nu vedem că ne ucid, ne consumă, pe noi și mediul în care trăim? De ce respingem Adevărul, pe Domnul, care ne spune: "mai ușor intră cămila prin urechile acului, decât bogatul în Împărăția Cerurilor".

Nu suntem mulțumiți de frumusețea dăruită de Dumnezeu, vrem chirurgie plastică, tratamente cosmetice, parfumuri scumpe, mâncăruri scumpe de dietă, nu facem copii să nu ne îngrășăm, mergem la aerobic, la fitness, unde dacă femeia e curtată de un desfrânat, cade imediat în unire intimă cu el, chiar dacă are sau nu are soț acasă, motivând absolut nemântuitor faptele ei, deci pentru creștini, Dumnezeu a scurtat timpul, dar omenirea redefinește mereu normalul, binele și răul, în defavoarea mântuirii lor.

77 - Considerăm că suprapopularea este o problemă a pământului, încălcând cuvântul Domnului: "creșteți și vă înmulțiți, umpleți pământul și-l stăpâniți".
Dacă nu am polua, dacă nu am fi lacomi, dacă am consuma moderat alimente, dacă nu am arunca niciun aliment, căci numai în Europa, zeci de tone de pâine se aruncă săptămânal, dacă ar fi puse întrun avion și parașutate la cei muribunzi de foame, în Africa și Asia, ar avea un ajutor real, dacă am posti în fiecare săptămână din an, de luni până vineri, afară de sămbătă și duminică, pentru mântuire, pentru Domnul Treime, pentru Hristos, dacă ar avea fiecare familie propriile lor 5, 10, 15, hectare de pământ, cu serele lor, producția lor proprie, după membrii familiei, fără să mai fie a unui singur om mii de hectare, dacă nu am mai dori bogăție, atunci se aplică un studiu al germanilor, că pământul ar fi capabil să susțină peste 40 de miliarde de oameni. Azi, suntem 7,5 miliarde.

Când (și dacă) se va pune în aplicare aceste însănătoșire de bogăție și consum al resurselor și exploatarea omului și dacă se va depăși cele 40 de miliarde, apoi abea, vom putea vorbi despre suprapopulare și gândite alte soluții precum insule artificiale, cu sol fertil, extinderea în apele sărate a pământului prin demolarea și nivelarea munților și câmpiilor, cum se face azi în China.

Dar azi, cele 7 miliarde jumate de oameni, sunt permanent îmbolnăviți, sufletesc și trupesc de ideologii demonice, materiale prin excelență, de distrugere și consum, lipsite de orice greutate duhovnicească, de orice nevoință și asceză.

Nu Dumnezeu este cel care aduce Apocalipsa, că "Dumnezeu nu vrea moartea păcătosului, ci să se întoarcă și să fie viu" și Domnul vrea "ca toți oamenii să se mântuiască și la cunoștiința Adevărului să vină" și Domnul "ne cunoaște din pântecele maicii noastre" pe toți oamenii de pe pământ, nu numai pe unii, deci nu există predestinație, și nu e nimeni predestinat la iad, ci oamenii, omenirea, noi suntem cei care ridicăm singuri Apocalipsa asupra noastră.

78 - Ideologiile filosofiilor lipsite de binele Sfinților lui Hristos, în libertatea dăruită de Dumnezeu oamenilor, care au schimbat libertatea, adăugându-i iresponsabilitate și prin nedorirea mântuirii, înfloresc, dăruind putoarea mirosului greu oricui vrea să primească, amețind și otrăvind mintea, închizând inima și adormind sufletul cu moartea neascultării, neiubirii, necredinței de Biserică, Mireasa Neprihănită a Mirelui Hristos, Cuvântul, Logosul în Sfânta Treime. Cum să te bucuri de orice, când știi ce biruiți sunt oamenii?

79 - Durerea din fiecare zi, pentru Raiul pierdut prin Adam, suferința, asceza și lacrimile pentru păcatele mele, dar și ale aproapelui meu, cum spune Sfântul Ioan Gură de Aur, durerea și suferința pentru cei ce se lipsesc de Hristos în mod voit, direct sau indirect, care cred ușor nedemonstrabilul evoluționist ateu și alte teorii, supoziții, înșelări, ideologii materialiste sau spirituale fără Hristos.

Aș mai putea să scriu alte 800 de motive, dar dacă citind Noul Testament, nu se vindecă și având atâtea exemple de Sfinți... Dar slavă lui Dumnezeu pentru toate, mulțumim pururea Domnului pentru miile de minuni ce se petrec în corpul nostru și pe pământ în natură și în Univers, în fiecare secundă, armonia din Univers și biruința haosului, în noi și în toată creația Sa, mulțumim pentru nețărmuită mila Lui, în libertatea noastră de a înțelege, de a primi, de a dărui tot ce am primit.

Așa cum cântăm la Sfânta Liturghie, spun și eu: "am văzut Lumina cea Adevărată, am primit Duhul cel Ceresc, am aflat Credința cea Adevărată, nedespărțitei Sfintei Treimi închinându-ne, că Aceasta ne-a mântuit pe noi". Pe noi ne-a mântuit și ne mai mântuiește, pe Biserică, nu pe toți oamenii, doar pe Biserică. Căci nu toți vor să se mântuiască. Iar Dumnezeu Hristos ne arată că se roagă doar pentru Biserică: "Eu pentru aceștia Mă rog; nu pentru lume Mă rog, ci pentru cei pe care Mi i-ai dat, că ai Tăi sunt." (Ioan 17, 9)

Să trăim în dragoste, smerenie, discernământ, iertare, credință, nădejde, ascultarea în dreptate și mântuire, spre curățire, luminare și îndumnezeire, aceste cuvinte, fiecare în parte are o teologie infinită, fiindcă provine din Dumnezeu, iar cei căsătoriți să aibe conștiință, minte și inimă de monah, de ascet și nevoitor, numai așa vor lua mântuirea în familie, cât pentru mine "viață este Hristos și moartea un câștig." (Filipeni 1, 21).

80 - Motivul cel mai mare: Hristos a înviat ! Îndrăzniți. La Biblie, Patrologie, Dogmatică, Sfintele Canoane, Istorie... Iubiți și dăruiți-vă o măsură cât mai mare și cât mai înaltă.

Nu căutați nimic altceva decât să faceți parte din Biserică, să fi-ți ai lui Hristos. Familia lui Hristos nu abandonează niciodată pe nimeni și de fiecare dată când omul pleacă în erezii, sau alte risipiri, familia Domnului, îi așteaptă în pragul veșniciei, să se reîntoarcă, fiindcă " Că așa și în cer va fi mai multă bucurie pentru un păcătos care se pocăiește" - Luca 15, 7.

Cine vrea poate ieși din Biserică și să-și slujească hristoșilor mincinoși, Domnul nu-i oprește, nu-i forțează cu nimic, nici noi nu-i oprim, dar îi dorim înapoi spre mântuire, iar dacă vor dori dialogul, suntem pregătiți să-l oferim, doar să-l accepte prin credința în Domnul, precum noi.

Deci noi toți, frați și surori, să ne întrecem în Hristos unii pe alții, urmând Sfinților, înmulțindu-ne măsura în fiecare zi, și asemenea Sfântului Pavel, să luptăm lupta cea bună cu sinele nostru, cu lumea lipsită de Domnul și cu demonii. Luptă care nu are arme de atac și nu atacă niciodată, ci doar se apără.

"Căci cine va voi să-și scape sufletul, îl va pierde, iar cine va pierde sufletul Său pentru Mine și pentru Evanghelie, acela îl va scăpa." - Marcu 8, 35; Luca 9, 24; 17, 33; Matei 10, 39; 16, 25; Așadar: "Cel ce își iubește sufletul îl va pierde; iar cel ce își urăște sufletul în lumea aceasta îl va păstra pentru viața veșnică." - Ioan 12, 25.

Nu vă fie frică. În Hristos, Biserica Sfinților, Mireasa Domnului, Ortodoxia, biruiește. Hristos în mijlocul nostru. Amin. Pomeniți-mă și iertați-mă, semnat, păcătosul botoș remus-emilian, timișoara, anul mântuirii 2016.

abaaaabbbb63 18.10.2016 16:57:02

Citat:

În prealabil postat de Igor_Paslusnik (Post 632814)
41 - Dacă avem de exemplu 200 sau 20.000 de hectare de pământ, nu suntem de acord să rămânem cu 10, dacă avem 2 copii și să lucrăm pentru familia noastră acele 10 hectare și restul de 190 sau 190.000 să le donăm la 19 sau 19.000 de familii, câte 10 hectare la fiecare familie cu 2 copii, sau 15 la 3 copii, 20 la 4 copii, cu hotărârea prin notarul public să nu le vândă niciodată, ci să le lase moștenire copiilor ce se vor căsători și cu verificarea eventual amendarea familiei, care nu-și lucrează pământul. E o soluție a scăpării din sărăcia lucie, în care trăiesc peste 5 miliarde de oameni.

42 - Suntem ca în timpul comunismului: pe-atunci erau doar două opțiuni la votare, azi, spre exemplu în America, sunt tot două opțiuni. E firesc? Libertatea adevărată nu este asta, ci doar cea în Hristos. De ce nu există pe listele de vot și monarhia? Și orice sistem politic care construiește și întărește omenirea, nu care-o consumă și-o ucide. Unde sunt filosofii, gânditorii, intelectualii? Care să schimbe politica de azi? Atâtea emisiuni la televizor, arată problemele, dar nu arată soluțiile. Nu sunt capabili? Nu vor? Ce se întâmplă, Doamne, cu omenirea și cu pământul pentru care ai deschis Ușa, și-ai arătat Calea, ai spus Adevărul și ți-ai dat Viața?

Scuze, dar nu am putut sa observ cat de multa ironie se afla in aceste doua motive.

vsovi 18.10.2016 17:01:03

Citat:

În prealabil postat de vsovi (Post 632823)
Dragul meu Emmilian,

Și eu sunt un fel de călugăr... pentru că îl iubesc pe Dumnezeu și pe Maica Domnului, pe Hristos, Creația, sfinții, drepții, îngerașii, iubita-nevastă, toate făpturile necăjite sau fericite, familia, frații și surorile în Dumnezeu și tot Cuvîntul Duhului Sfînt, de la început și pînă la sfîrșit și toată creația afară de păcat. Păcatul nu-l iubim ci în contra lui, a păcatului viclean și cu mîndria lui luptăm!

Deci mă bucur că vrei și tu însfîrșit să-ți călugărești viața. Mă bucur pentru tine și pentru Dumnezeu. Cu răbdarea treci ''marea'', cu răbdările treci ''averile''!

Atîtea griji reale și atîtea dureri ai luat asupra ta și ai scris atît de mult și de frumos și de corect gramatical, n-am reușit să citesc tot decît pe diagonală și cu toate astea crincrin bagă înainte cu bolile psihice, cu falsul înduhovnicit și cu alte psihologisme psihiatrologico-''duhovnicești''... iart-o, iart-o iară.

Îmi dau seama că nu ești bolnav psihic și nici păcălit de satana fiindcă satana nu vrea să se facă călugăr ci un acoperit din serv-vicii sau om mare de tot, om de mare lucs... lucsiferic.

Nu te lua după cei ce te consideră nebun fiindcă tu nu ești nebun ci ai citit foarte multe lucruri Duhovnicești care sunt foarte bune și Adevărate... însă nu întotdeauna le știi aplica spre folosul și mîntuirea ta și a altora. Trebuie să perseverezi dacă vrei să cîștigi pe cineva de partea sfințeniei.

Deci mă bucur că ești pentru fecioria duhovnicească a rugăciunii și trupească a comuniunii, pentru ascultarea dreaptă de duhovnicul Dumnezeu direct sau prin sfinți și pentru sărăcia curată de orice averi păcătoase și deșarte.

Piatra cea mai de temelie a oricărui călugăr este nepăcătuirea ce vine de la Dumnezeu prin Domnul Iisus Hristos și Cuvîntul lui Dumnezeu.

Iar această nepăcătuire se continuă prin Har pe tărîmurile cele fericite ale Virtuților.

Deci dragă Emiliane te cred că ești deja un creștin ortodox cu viață călugărită foarte mult și care vrei și mai multă înduhovnicire... iar această extrem de multă duhovnicie este foarte bună și pentru tine și pentru cei din jur... așa că nu te sfătuiesc și nu te îndemn la altceva decît ca, odată ajuns călugăr, să studiezi tu viața celor 7 Trîmbițe Apocaliptice și să le pricepi mesajul Dumnezeiesc și astfel călugăria ta va putea să înceapă să se lămurească... să se limpezească și să se desăvîrșească.

Mă bucur deci că Dumnezeu este și cu tine! Ești pe drumul cel bun, pe Calea cea strîmtă care duce la Mîntuire și în Rai încă de aici!

Dacă-ți mai amintești de mine vreodată, mă iartă și roagă-te pentru mine ca să fie Voia Domnului cu noi toți!

Sper că nu te superi iară ca să începi să arunci iar josnicii despre unii sau despre alții. Eu te-am iertat.
Mie mi-ești drag din pricina Domnului Iisus așa că îți doresc binele și-ți mulțumesc pentru încercarea ta de a ne transmite și nouă din multa duhovnicie cu care te-ai însuflețit.

Greu însă îi este unui bogat care se auto-îndreptățește băgîndu-se în seamă ca să urmeze Mie.... adică Lui Dumnezeu. Trebuie multă lepădare de sine și de necredeință! E posibil și toți sfinții stau mărturie Vie că Viu e Domnul!

Întîi de toate hai să încercăm să lepădăm grijile deșarte, pe grijile cele multe ale mîntuirii hai să le lăsăm în seama Domnului și mai ales hai să încercăm să nu mai păcătuim, să nu mai greșim și să nu mai facem niciun rău.

Deci hai să facem primul lucru, să respectem pancarta pusă de Dumnezeu în RAI pe care scrie: Interzis păcatului!

Hai să nu mai păcătuim! Hai să ne rugăm, să ne respectăm și să nu mai păcătuim. Atît! Iubire Curată... ce vine din Credință... ce vine din Iubire Sfîntă. Hai să fim drepți!

AlinB 18.10.2016 17:13:41

O lunga lista de motive care nu prea au legatura cu calugarie.

AlinB 18.10.2016 17:14:41

Citat:

În prealabil postat de vsovi (Post 632828)
Întîi de toate hai să încercăm să lepădăm grijile deșarte, pe grijile cele multe ale mîntuirii hai să le lăsăm în seama Domnului și mai ales hai să încercăm să nu mai păcătuim, să nu mai greșim și să nu mai facem niciun rău.

Deci hai să facem primul lucru, să respectem pancarta pusă de Dumnezeu în RAI pe care scrie: Interzis păcatului!

Hai să nu mai păcătuim! Hai să ne rugăm, să ne respectăm și să nu mai păcătuim. Atît! Iubire Curată... ce vine din Credință... ce vine din Iubire Sfîntă. Hai să fim drepți!

sectarismul e pacat vsovele.

Igor_Paslusnik 18.10.2016 17:31:24

Citat:

În prealabil postat de crincrin (Post 632806)
3. Tipuri de persoane pseudo-duhovnicești

3.1. Tipul patologic

Tipul patologic, psihopatul, a cărui vocație mistică apare datorită unor deranjamente psihice personale, este un tip de obicei activ, având numeroase „convorbiri cu Dumnezeu” și „vedenii de sus”, prin care își alimentează mândria cu învestirea unor misiuni importante chiar pentru omenirea întreagă.

Între acești autointitulați „prooroci”, unii sunt psihopați confirmați de știința medicală, iar tratarea lor necesită și o intervenție clinică (tratament, internare în spital). Alții însă, a căror boală nu e întotdeauna și pentru toți evidentă, se dau drept reprezentanți ai unei spiritualități autentice, cucerindu-și adepții prin convingerea puternică în ceea ce spun, convingere susținută și prin manifestări exterioare agresive, uneori chiar ridicole și prin „rețete” proprii de spiritualitate.

Totdeauna se dau pe sine drept mari personalități[1] și țin neapărat să fie considerați ca atare, mergând uneori până la sacralizarea propriilor persoane și obiecte (delir de grandoare). Au adesea „vedenii în duh” sau „convorbiri cu îngeri”, despre a căror importanță nu se consultă niciodată cu Biserica și pe care niciodată nu le raportează la reperele dumnezeiești ale Sfintei Scripturi și ale Sfintei Tradiții. Duhurile cu care comunică le dau un fel de autonomie în cele spirituale, întărindu-le convingerea propriei infailibilități astfel încât ajung să se propovăduiască pe ei înșiși și nu pe Dumnezeu[2]. Unii ca aceștia nu cunosc nimic despre smerenia adevărată, despre dreapta socotință, despre deosebirea duhurilor, virtuți absolut necesare oricărui creștin drept-măritor.

Toți acești „prooroci”, având „comunicări directe cu Dumnezeu”, se cred mai presus chiar și de Sfânta Scriptură, pe care o folosesc ca să-și argumenteze „misiunea”, făcând de obicei, propagandă de grup, sacrificând orice pentru grup, chiar logica, bunul simț și omenia, provocând mari crize sufletești în ascultătorii naivi și nepregătiți și aproape terorizându-i cu propriile lor obsesii și neliniști. Lângă ei nu ai sentimentul seninătății, al odihnei și al bucuriei pe care-l trăiești la întâlnirea cu un om îmbunătățit, ci o teribilă încrâncenare și teamă; sunt făcători nu de pace, ci de panică. Apogeul dezechilibrului îl ating fanaticii, manevrați clar din umbră de duhurile viclene, care-i aruncă în excese și exagerări cu totul străine de viața Bisericii.

https://unsufletortodox.wordpress.co...sul-misticism/

Acestea sunt acuzațiile tale, surioară "Crincrin" ? Minunat... (sau poate spui că nu sunt acuzații, atunci de ce le-ai scris?)

Hai să vedem dacă sunt minciuni cele scrise mai sus:

Hristos a fost patologic ?
Avea vedenii de sus și convorbiri cu Dumnezeu ! Și Ilie Tesviteanul, Moise și toți proorocii. Deci au fost ei patologici? Erau psihopați, așa-i ?

Sfinții Sfinții Apostoli, Sfinții Părinți, Sfinții Mucenici, mulțimea de Sfinți Episcopi, Sfinți Preoți, Sfinți Diaconi, în toate secolele, au fost patologici ?

Asta-i prima. A doua:

Am spus eu că am primit "convorbiri cu Dumnezeu" ? (care este defapt definiția rugăciunii și Teologia) Sau am spus că am primit "vedenii de sus" și "vedenii în duh"? Am spus eu că sunt investit întro misiune importantă pentru omenirea întreagă? M-am numit eu prooroc ? M-am dat drept reprezentant a unei spiritualități autentice ? Am căutat eu să cuceresc adepți ? Am avut manifestări exterioare agresive sau ridicole ? Am dat rețete proprii de spiritualitate ? (iar Sfintele Canoane nu sunt rețete? Tâlcuirea Scripturii de Sfinții Părinți, nu sunt rețete? deci sunt psihopați Sfinții Părinți de la Sfintele Sinoade și tâlcuitorii?)

M-am dat vreo mare personalitate ? Am ținut neparat să fiu considerat ca atare ? M-am sacralizat ? (Doamne ferește) Am avut vedenii în duh ? Convorbiri cu îngerii ? Am comunicat cu duhuri care mi-au dat autonomie în cele spirituale ? (apropo, studiile teologice nu sunt autonomie) M-am declarat eu infailibil ? (mai bine moarte de mii de ori decât să fiu ca Patriarhul eretic de la Roma "papa" care s-a declarat infailibil). M-am propovăduit pe mine însumi ? M-am considerat eu mai presus de Sfânta Scriptură ? Am sacrificat orice pentru grup ? Am sacrificat ceva, cât de mic ? Crize sufletești ? Pardon ? Am terorizat pe cineva cu ceva ? S-au lipsit oamenii de seninătate, odihnă, bucurie, lângă mine ? Am cerut eu să se lipsească cineva, de ceva lângă mine, viermele ?

Am fost încrâncenat și cu teamă ? Am fost făcător de panică ? Am încălcat libertatea unui om ? Am fost fanatic ? Apropo, Hristos era fanatic ? Sfinții Apostoli și toți marii Sfinți, erau fanatici, așa-i ? Am fost manevrat clar din umbră de duhurile viclene care m-au aruncat în excese și exagerări, cu totul străine de viața Bisericii ?

Soră... ești cel puțin puerilă și, iartă-mă, dar ai mințit...

Acuzații nefondate, lipsă de respect, de bun simț, nu față de mine, ci față de tine însuți.

Dumnezeu să te ierte, față de mine nu ai greșit cu nimic...

vsovi 18.10.2016 17:33:17

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 632833)
sectarismul e pacat vsovele.

Absolut bineînțeles că e păcat... mai ales cînd ai o astfel de credință eretică și greșită prin care necinstești pe maica Domnului... susținînd tot felul de lucruri rele despre Ea.

Deci asta susțin și eu mult mai mult ca tine că sectarismul e păcat stigător la cer, e păcat mare, e un fel de satanizare...

Dar și cine face confuzii așa ca în vechime susținînd cu viclenie că Domnul Iisus e sectă sau că NIP e sectă se face părtaș unei mai mari batjocuri și necinstiri a preasfintei Maria și a lui Dumnezeu!

Deci întăresc că sectarismul este foarte mare păcat dar nu așa cum ai vrea tu ci așa cum este Adevărul: sectele sunt secte dar NIP nu e sectă!

Însă Dumnezeu nu-i condamnă pe sectanți ci sectele și credințele lor greșite dar îi iubește și pe ei cu milă chiar dacă ei sunt doar trupești spre deosebire de voi care vă credeți mari înduhovniciți dar urîți sectanții și prin asta făcîndu-vă voi judecători în locul lui Dumnezeu în timp ce sunteți mai rău ca sectanții fiind în fiecare clipă în gură cu toate relele și minciunile și judecățile la adresa apropiaților... deci eu sunt contra sectanarismelor de tip Iehoviști, Mormoni, Penticostali și împotrivă la ideile tuturor neoprotestanților care vorbesc de Isus și care cîntă despre Isus în timp ce necinstesc pe Maica Lui și pe Dumnezeu... răstălmăcind scripturile mai rău ca ortodocșii sau ca și catolicii. :)

Milă voiesc și nu jertfe... deci Dumnezeu îi iubește pe toți dar păcatele și mîndriile și eresurile nu le iubește deloc fiindcă alea toate sunt rele și au ieșit din om și întră în om și strică pe om și nu sunt de la Dumnezeu... ci sunt căi păgîne și păcăleli lucsiferice care duc în groapă pe oricine care le primește.

AlinB 18.10.2016 17:43:45

Citat:

În prealabil postat de vsovi (Post 632838)
Absolut bineînțeles că e păcat... mai ales cînd ai o astfel de credință eretică și greșită prin care necinstești pe maica Domnului... susținînd tot felul de lucruri rele despre Ea.

Adica tu?

Citat:

Dar și cine face confuzii așa ca în vechime susținînd cu viclenie că Domnul Iisus e sectă sau că NIP e sectă se face părtaș unei mai mari batjocuri și necinstiri a preasfintei Maria și a lui Dumnezeu!
Deocamdata vad ca tu sustii ca "Domnul Iisus" = NIP, altfel nu vad cine/cum.

Citat:

Însă Dumnezeu nu-i condamnă ci îi iubește și pe ei cu milă chiar dacă ei sunt doar trupești spre deosebire de voi care vă credeți înduhovniciți dar urîți sectanții și prin asta făcîndu-vă voi judecători în locul lui Dumnezeu
Discernamantul nu e pacat, poate candva ai sa-l inveti si tu.

Igor_Paslusnik 18.10.2016 17:52:19

Citat:

În prealabil postat de crincrin (Post 632809)
2.1. Cauzele falsului misticism

Cauzele falsului misticism sunt multiple. De cele mai multe ori ele se conjugă în proporții diferite de la caz la caz, nuanțând într-un fel specific fiecare deviere mistică. Le putem totuși prezenta în felul următor:

a) Unele sunt cauze ivite dintr-o viață spirituală degenerată în superstiții și practici oculte, „Mulți dintre cei care practică formele magiei și ale superstiției socotesc că nu păcătuiesc față de Dumnezeu, ci chiar Îl servesc. Ceea ce dă practicilor magice un caracter de fals misticism este convingerea celor ce recurg la ele că intră oarecum în contact cu lumea de dincolo, supranaturală.”[1] Tocmai această ofertă a contactului și a ajutorului imediat ce vine din lumea nevăzută atrage mulți oameni spre respectivul domeniu. Superstiția împreună cu erezia și ateismul formează triada infernală cu care diavolul amețește mințile oamenilor, deviindu-i de la dreapta credință în Dumnezeu spre căile pierzării veșnice.

b) Alte cauze sunt cele patologice, bolile și deranjamentele psihice, care produc și alimentează deseori falsul misticism. Unele tulburări și stări de boală se datorează multora dintre așa-numitele viziuni și comunicări cu ființe din alte lumi. „Ele sunt susținute însăși de o frământare religioasă în cei ce le produc, ca și în cei care le acceptă, spre deosebire de manifestările ocultismului, care sunt lipsite de o frământare religioasă, deși sunt însoțite și ele de un fior al întâlnirii cu nevăzutul. Dar, dacă privim atent, observăm că și frământarea religioasă la subiectele producătoare de false viziuni este bolnăvicioasă.”[2]

c) Între cauzele morale ale evlaviei false amintim ignoranța, lăcomia și prezumția (închipuirea de sine). Deseori azi, mentalitatea magică, lăcomia și prezumția se întâlnesc în unul și același impostor, care, exploatând ignoranța creștinilor, devine promotorul pe scară largă al unor experiențe și fenomene paranormale.[3] Însă „formele epidemice ale falsului misticism sunt un semn trist de înapoiere religioasă generală și un certificat rușinos pentru păstorii sufletești ai unui popor. (…)

https://unsufletortodox.wordpress.co...lui-misticism/

Știi tu că am o viață spirituală degenerată ? Că sunt superstițios și fac practici oculte ?
Doamne ferește... soră, cum mă poți acuza de așa ceva ? Adaogă tristețe sufletului meu, că-mi este întărire... oricum acestea sunt printre ultimele mesaje care le schimbăm...

Am practicat forme ale magiei ? Am considerat că nu păcătuiesc față de Dumnezeu ? Arată-mi te rog unde am fost superstițios ? Unde-i erezia și ateismul ce le-am săvârșit ? Te rog mult să mi le arăți, ca să le îndrept.

Și apoi din patologie, de care am vorbit mai sus... Am spus în alte posturi că am mers la psiholog destul de des, pentru serviciul mamei mele de asistent maternal, ce se întâmplă cu tine, soră, ai uitat ? De ce faci acuzații așa puternice, din nimic și nefondat ?

Am avut evlavie falsă, am fost ignorant, lacom, cu închipuire de sine ?

Of, scumpii de voi, frățiorii mei, vă rog să mă iertați dacă vi-am greșit cu ceva în postările mele, dacă v-am smintit, nu ăsta a fost scopul, ci vindecarea, cu tot ce înseamnă ea...

Pomeniți...

Igor_Paslusnik 18.10.2016 18:14:04

Citat:

În prealabil postat de crincrin (Post 632815)
4. Demascarea și combaterea „falșilor mistici”

Omul cu adevărat duhovnicesc nu-și face și nici nu încurajează la alții reclama propriilor virtuți; „poziția sigură în spiritualitatea ortodoxă este cea din smerenie; aceasta este, de fapt, criteriul ei absolut. Cei care au fost și au rămas în smerenie au putut să se bucure de daruri duhovnicești reale, au putut să le păstreze și au putut folosi și pe alții cu ele. Pe aceștia îi impune însuși Duhul Adevărului, Duhul Bisericii întregi Care lucrează printr-înșii. Duh care respiră nevăzut și discret prin toată lucrarea lor, iar sentimentele pe care le angajează în credincioși nu cad sub cenzura îndoielii. Dacă un asemenea om are și o vocație misionară, el o întreprinde cu sfat, fără grabă, desfășurând-o progresiv, în timp, fără publicitate, fără „eu” la orice pas și fără adunare de „partizani”[1].

De aceea, din momentul apariției unui nou „prooroc”, se cuvine ca Biserica, prin preoții și învățătorii ei, să-l cerceteze și să-l caracterizeze în public imediat, după criteriile următoare:

1) în legătură cu persoana lui: dacă este sau nu sănătos la minte, smerit, evlavios, bun cunoscător al Ortodoxiei, lipsit de patimi;

2) în legătură cu mesajul lui: dacă nu e în contradicție cu datele Revelației dumnezeiești, dacă nu are contradicții interne, dacă nu inovează, dacă e moral, dacă e serios și limpede;

3) în legătură cu urmările prezente sau eventuale pe care le-ar putea avea promovarea și propovăduirea lui.

Biserica nu trebuie să tolereze sau să aștepte maturizarea cazurilor de fals misticism; extinderea unor asemenea cazuri poate genera secte și chiar erezii. Nu trebuie îngăduit (atenție!) ca turma lui Hristos să fie dezbinată!

Primul lucru care trebuie făcut după identificarea falsului este contracararea lui cu toate mijloacele misionare pe care rânduiala bisericească le prescrie. Tratativele politicoase și așteptarea ca acești „prooroci” să dea singuri faliment nu sunt indicate, întrucât le prelungesc autorizația de a înșela. Dialogul și cateheza cu cei căzuți în rătăcire sunt metodele principale pentru aducerea lor în perimetrul Ortodoxiei, metode trăite și explicitate de Sfinți. În general, într-o formă de fals misticism, inspirată sigur nu de Duhul Adevărului, oamenilor li se oferă noutatea, senzaționalul, mirajul unor experiențe deosebite, accesul la unele „taine” descoperite doar câtorva „aleși”, aflarea unor profeții și chiar exersarea unor „semne și minuni paranormale”. Aceste experiențe, precum vedem, nu intră în viața normală a unui bun creștin ortodox, luminat, care-și păzește sufletul pe drumul lin și drept al sfințeniei. Ele, de fapt, nu sunt cuprinse în cele nouă Fericiri ale Mântuitorului.

https://unsufletortodox.wordpress.co...silor-mistici/

Unde mi-am făcut eu reclamă propriilor virtuți ?Și da, am fost lipsit de smerenie, însă doar astăzi, prin anunțarea în public a motivelor călugăriei mele, cu scopul de a fi de folos și a ajuta pe alții care vor să se călugărească. Vreau însă, prin călugărie să mă smeresc, cât mai mult, nu există măsură de creștere din slavă-n slavă a virtuțiilor.

Am spus eu că m-a impus Însuși Duhul Sfânt ? Mi-am făcut publicitate ? Am folosit "eu" la fiecare pas și am cerut și am adunat partizani ?
A fost mesajul meu în contradicție cu revelația dumnezeiască ? În cele afirmate: am fost sau nu am fost moral, serios și limpede ? Am generat vreo erezie ?

Deci am fost fals ? Am avut fals misticism ? Unde ? Arată-mi, ca să mă pot îndrepta. Am avut tratative, am cerut ceva de la cineva ? Deci dacă am căzut în rătăcire, te rog iată, cum spui, prin dialog, arată-mi rătăcirea și hai să ne întărim unul pe altul spre mântuire. Iar nu am căzut în rătăcire, de ce minți turma lui Hristos, ponegrindu-mă și înjosindu-mă, total fără niciun verset Scripturistic și fără niciun citat al Sfinților Părinți?

Deci ce noutăți, senzațional și miraje prin experiențe deosebit am adus eu ? Am spus eu că am primit accesul la câteva taine, descoperite doar câtorva aleși ? Sau că am exersat semne și minuni paranormale ?

Soră, soră... de aceea ți-e greu, că nu iubești. Nu iubești cu adevărat, ortodox, precum Hristos, Sfinții Apostoli, Sfinții Părinți, Sfinții Mucenici. Dar iartă-mă pe mine, păcătosul, cel plin de puroi și patimi...

Și te rog pomenește-mă...

Copacel 18.10.2016 18:15:47

Citat:

În prealabil postat de Igor_Paslusnik (Post 632844)
Și da, am fost lipsit de smerenie, însă doar astăzi, prin anunțarea în public a motivelor călugăriei mele, cu scopul de a fi de folos și a ajuta pe alții care vor să se călugărească. Vreau însă, prin călugărie să mă smeresc, cât mai mult, nu există măsură de creștere din slavă-n slavă a virtuțiilor.
..

De unde stii ca esti bun de calugarie ?

Copacel 18.10.2016 18:19:00

Citat:

În prealabil postat de vsovi (Post 632823)
Dragul meu Emmilian,
Și eu sunt un fel de călugăr...

Taci mah, nu mai vorbi tampenii.Tu nu ai nevoie de alcool ca sa visezi cu ochii deschisi.

vsovi 18.10.2016 18:34:03

Citat:

În prealabil postat de Copacel (Post 632846)
Taci mah, nu mai vorbi tampenii.Tu nu ai nevoie de alcool ca sa visezi cu ochii deschisi.

Tu din păcate ai... nevoie și de aia crezi în tîmpeniile pe care nu eu le vorbesc. În lipsă de har și discernămînt tu susți că nu sunt călugăr.

Dar cine este atunci călugăr? Tu?.. dacă mă contrazici pe mine ca și cum ai fii?

Sau cine este de aici călugărul care este cu adevărat călugăr care să creadă numai... numai în Iisus Hristos și Cuvîntul lui Dumnezeu?

Nu vreau ca să mă laud și nici nu voi să te-nspăimînt dar călugărul în definiție este tot o apă și-un pămînt... pămîntul cel bun.

Tu te crezi bun cînd îmi spui mie să tac și că spun tîmpenii și că visez ca un alcoolist? Nu mă mai denigra pe nedrept. De ce? Pentru că tu nu ai învățat ce este un călugăr și atunci musai îmi ceri mie să tac.

Călugărul nu este cel pe care-l crezi tu că este călugăr ci acela este doar un acoperit ce slujește serv-viciile... și cu acela mă confunzi tu fiindcă ești foarte confuziv. Nu vezi și renegi călugăria mea. Oricum tu nu pricepi călugăria așa că vorbim fără rost fiindcă unde nu este nici Dumnezeu nu cere.

Nu-ți vine să crezi că sunt și eu călugăr? Ei bine sunt! Sigur că sunt... cum să nu fiu călugăr cînd atîția sfinți sunt călugări.

Deci călugăriți-vă viața și fiți așa ca niște călugări... fără uniformă... dar în interior așa ca niște călugări!

Nu păcătuiți!Iubiți și nu păcătuiți!

vsovi 18.10.2016 18:52:01

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 632839)
Adica tu?

Deocamdata vad ca tu sustii ca "Domnul Iisus" = NIP, altfel nu vad cine/cum.

Discernamantul nu e pacat, poate candva ai sa-l inveti si tu.

Tu crezînd că ai dreptate nu faci altceva decît să le întorci ca la ploi-ești... încă chiar punîndu-mi în gură aiureli ca să mă frustrezi și așa crezi tu că ai dreptate.

1. Bine vezi că susțin că NIP e Domnul și nu e sectă! Deci bine fac eu și nu tu care-l crezi sectă și-L înjosești batjocurindu-I lucrarea mîntuitoare.
2. Discernămîntul eu îl am și-l folosesc bine spre deosebire de tine care ești doar un bogat băgat în bila cu care te dai pe apă... pe apa strîmbetei.
3. Adică eu! Da, eu susțin că NIP nu e sectă și că sectele sunt satanizante pentru credincioși și că prin ele nu intrii în RAI ori cîtă Biblie ai cunoaște pentru că credința sectelor este greșită și este necinstitoare de Maica Domnului și de fecioria ei Duhovnicească și trupească ci o socotesc adulterină sau păcătoasă. Dar mai nou și ortodocșii o necinstesc din pricina îngîmfării și semeției răstălmăcind scripturile. Dacă vor asculta se vor îndrepta.
4. Deci absolut că bineînțeles că eu sunt călugărele cu viață călugărească... dar asta nu înseamnă că nu păcătuiesc în tot ceasul de 1 milion de ori cele mai mari și cele mai josnice păcate. Dar cu mila Domnului mă mai rabd așa că dacă eu mă rabd atunci rabdă-mă și tu!

Igor_Paslusnik 18.10.2016 19:13:58

Citat:

În prealabil postat de vsovi (Post 632823)
Dragul meu Emmilian,

Și eu sunt un fel de călugăr... pentru că îl iubesc pe Dumnezeu și pe Maica Domnului, pe Hristos, Creația, sfinții, drepții, îngerașii, iubita-nevastă, toate făpturile necăjite sau fericite, familia, frații și surorile în Dumnezeu și tot Cuvîntul Duhului Sfînt, de la început și pînă la sfîrșit și toată creația afară de păcat. Păcatul nu-l iubim ci în contra lui, a păcatului viclean și cu mîndria lui luptăm!

Deci mă bucur că vrei și tu însfîrșit să-ți călugărești viața. Mă bucur pentru tine și pentru Dumnezeu. Cu răbdarea treci ''marea'', cu răbdările treci ''averile''!

Atîtea griji reale și atîtea dureri ai luat asupra ta și ai scris atît de mult și de frumos și de corect gramatical, n-am reușit să citesc tot decît pe diagonală și cu toate astea crincrin bagă înainte cu bolile psihice, cu falsul înduhovnicit și cu alte psihologisme psihiatrologico-''duhovnicești''... iart-o, iart-o iară.

Îmi dau seama că nu ești bolnav psihic și nici păcălit de satana fiindcă satana nu vrea să se facă călugăr ci un acoperit din serv-vicii sau om mare de tot, om de mare lucs... lucsiferic.

Nu te lua după cei ce te consideră nebun fiindcă tu nu ești nebun ci ai citit foarte multe lucruri Duhovnicești care sunt foarte bune și Adevărate... însă nu întotdeauna le știi aplica spre folosul și mîntuirea ta și a altora. Trebuie să perseverezi dacă vrei să cîștigi pe cineva de partea sfințeniei.

Deci mă bucur că ești pentru fecioria duhovnicească a rugăciunii și trupească a comuniunii, pentru ascultarea dreaptă de duhovnicul Dumnezeu direct sau prin sfinți și pentru sărăcia curată de orice averi păcătoase și deșarte.

Piatra cea mai de temelie a oricărui călugăr este nepăcătuirea ce vine de la Dumnezeu prin Domnul Iisus Hristos și Cuvîntul lui Dumnezeu.

Iar această nepăcătuire se continuă prin Har pe tărîmurile cele fericite ale Virtuților.

Deci dragă Emiliane te cred că ești deja un creștin ortodox cu viață călugărită foarte mult și care vrei și mai multă înduhovnicire... iar această extrem de multă duhovnicie este foarte bună și pentru tine și pentru cei din jur... așa că nu te sfătuiesc și nu te îndemn la altceva decît ca, odată ajuns călugăr, să studiezi tu viața celor 7 Trîmbițe Apocaliptice și să le pricepi mesajul Dumnezeiesc și astfel călugăria ta va putea să înceapă să se lămurească... să se limpezească și să se desăvîrșească.

Mă bucur deci că Dumnezeu este și cu tine! Ești pe drumul cel bun, pe Calea cea strîmtă care duce la Mîntuire și în Rai încă de aici!

Dacă-ți mai amintești de mine vreodată, mă iartă și roagă-te pentru mine ca să fie Voia Domnului cu noi toți!

Sper că nu te superi iară ca să începi să arunci iar josnicii despre unii sau despre alții. Eu te-am iertat.
Mie mi-ești drag din pricina Domnului Iisus așa că îți doresc binele și-ți mulțumesc pentru încercarea ta de a ne transmite și nouă din multa duhovnicie cu care te-ai însuflețit.

Greu însă îi este unui bogat care se auto-îndreptățește băgîndu-se în seamă ca să urmeze Mie.... adică Lui Dumnezeu. Trebuie multă lepădare de sine și de necredeință! E posibil și toți sfinții stau mărturie Vie că Viu e Domnul!


"O, tu cel plin de toată viclenia și de toată înșelăciunea, fiule al diavolului, vrăjmașule a toată dreptatea, nu vei înceta de a strâmba căile Domnului cele drepte?" - Faptele Apostolilor 13, 10.

"Voi sunteți din tatăl vostru diavolul și vreți să faceți poftele tatălui vostru. El, de la început, a fost ucigător de oameni și nu a stat întru adevăr, pentru că nu este adevăr întru el. Când grăiește minciuna, grăiește dintru ale sale, căci este mincinos și tatăl minciunii." - Ioan 8, 44.

2 Petru 2 :

"1. Dar au fost în popor și prooroci mincinoși, după cum și între voi vor fi învățători mincinoși, care vor strecura eresuri pierzătoare și, tăgăduind chiar pe Stăpânul Care i-a răscumpărat, își vor aduce lor grabnică pieire;
2. Și mulți se vor lua după învățăturile lor rătăcite și, din pricina lor, calea adevărului va fi hulită;
3. Și din poftă de avere și cu cuvinte amăgitoare, ei vă vor momi pe voi. Dar osânda lor, de mult pregătită, nu zăbovește și pierzarea lor nu dormitează.
4. Căci dacă Dumnezeu n-a cruțat pe îngerii care au păcătuit, ci, legându-i cu legăturile întunericului, în iad, i-a dat să fie păziți spre judecată,
5. Și n-a cruțat lumea veche, ci a păstrat numai pe Noe, ca al optulea propovăduitor al dreptății, când a adus potopul peste cei fără de credință,
6. Și cetățile Sodomei și Gomorei, osândindu-le la nimicire, le-a prefăcut în cenușă, dându-le ca o pildă nelegiuiților din viitor;
7. Iar pe dreptul Lot, chinuit de petrecerea în desfrânare a celor nelegiuiți, l-a izbăvit,
8. Pentru că dreptul acesta, locuind între ei, prin ce vedea și auzea, zi de zi, chinuia sufletul său cel drept, din pricina faptelor lor nelegiuite.
9. Domnul poate să scape din ispite pe cei credincioși, iar pe cei nedrepți să-i păstreze, ca să fie pedepsiți în ziua judecății,
10. Și mai vârtos pe cei ce umblă după îmboldirile cărnii, în pofte spurcate și disprețuiesc domnia cerească. Îndrăzneți, îngâmfați, ei nu se cutremură să hulească măririle (din cer),
11. Pe când îngerii, deși sunt mai mari în tărie și în putere, nu aduc în fața Domnului judecată defăimătoare împotriva lor.
12. Aceștia însă, ca niște dobitoace fără minte, din fire făcute să fie prinse și nimicite, hulind cele ce nu cunosc vor pieri în stricăciunea lor;
13. Ei înșiși fiind nedrepți își vor lua plata nedreptății, socotind o plăcere desfătarea de fiecare zi; ei sunt pete și ocară, făcându-și plăcere, în rătăcirile lor, să ospăteze cu voi la mesele voastre;
14. Având ochii plini de pofta desfrânării și fiind nesățioși de păcat, ei amăgesc sufletele cele nestatornice; inima lor e deprinsă la lăcomie și sunt fiii blestemului.
15. Părăsind calea cea dreaptă, au rătăcit și au apucat calea lui Balaam, fiul lui Bosor, care a iubit plata nedreptății,
16. Dar a primit mustrare pentru călcarea lui de lege; căci dobitocul fără grai, pe care era călare, grăind cu glas omenesc, a oprit nebunia proorocului.
17. Aceștia sunt izvoare fără de apă și nori purtați fără de furtună, cărora li se păstrează, în veac, întunericul cel de nepătruns,
18. Căci rostind vorbe trufașe și deșarte, ei momesc întru poftele trupului, cu desfrânări, pe cei care de abia au scăpat de cei ce viețuiesc în rătăcire.
19. Ei le făgăduiesc libertate, fiind ei înșiși robii stricăciunii, fiindcă ceea ce te biruiește, aceea te și stăpânește.
20. Căci dacă, după ce au scăpat de întinăciunile lumii, prin cunoașterea Domnului și Mântuitorului nostru Iisus Hristos, iarăși se încurcă în acestea, ei sunt învinși; li s-au făcut cele de pe urmă mai rele decât cele dintâi.
21. Căci mai bine era pentru ei să nu fi cunoscut calea dreptății, decât, după ce au cunoscut-o, să se întoarcă de la porunca sfântă, dată lor.
22. Cu ei s-a întâmplat adevărul din zicală: Câinele se întoarce la vărsătura lui și porcul scăldat la noroiul mocirlei lui."

Toate ereziile sunt minciuni, venite de la diavol, și sunt vrăjmașe a oamenilor, Bisericii, creației, vrăjmașii lui Hristos.

Doamne miluiește.

Citat:

În prealabil postat de Copacel (Post 632845)
De unde stii ca esti bun de calugarie ?

Nu vreau să fiu călugăr, nici diacon, nici preot, nici episcop, Doamne ferește. Mă afirosesc Domnului, ca să reușesc probabil, să fiu creștin... Nu sunt bun nici să fiu creștin... dar nădăjduiesc la mila Domnului. Iubesc mult pe Domnul și vreau să împlinesc cât mai bine poruncile Lui, îi cer, pentru rugăciunile Maicii Sale și ale tuturor Sfinților Săi Preaiubiți, să se milostivească de mine să reușesc să-I urmez Lui și să reușesc, măcar în clipa morții să fiu creștin...

GMihai 18.10.2016 19:31:06

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 632831)
O lunga lista de motive care nu prea au legatura cu calugarie.

Pai nu, dar oricum, dintre ele se poate decela resortul real: n-a gasit o fata care sa fie de acord sa-i aduca certificat de virginitate de la ginecolog.

Copacel 18.10.2016 19:31:53

Citat:

În prealabil postat de Igor_Paslusnik (Post 632852)
Nu vreau să fiu călugăr, nici diacon, nici preot, nici episcop, Doamne ferește. Mă afirosesc Domnului, ca să reușesc probabil, să fiu creștin... Nu sunt bun nici să fiu creștin... dar nădăjduiesc la mila Domnului. Iubesc mult pe Domnul și vreau să împlinesc cât mai bine poruncile Lui, îi cer, pentru rugăciunile Maicii Sale și ale tuturor Sfinților Săi Preaiubiți, să se milostivească de mine să reușesc să-I urmez Lui și să reușesc, măcar în clipa morții să fiu creștin...

Tu ai citit titlul topicului ? Parca am fi in filmele cu prosti.:4:

abaaaabbbb63 18.10.2016 19:49:53

Citat:

În prealabil postat de vsovi (Post 632849)
Nu-ți vine să crezi că sunt și eu călugăr? Ei bine sunt! Sigur că sunt... cum să nu fiu călugăr cînd atîția sfinți sunt călugări.

Deci... esti sfant si traiesti la manastire.

vsovi 18.10.2016 20:03:50

Citat:

În prealabil postat de Igor_Paslusnik (Post 632852)
"O, tu cel plin de toată viclenia și de toată înșelăciunea, fiule al diavolului, vrăjmașule a toată dreptatea, nu vei înceta de a strâmba căile Domnului cele drepte?" - Faptele Apostolilor 13, 10.

"Voi sunteți din tatăl vostru diavolul și vreți să faceți poftele tatălui vostru. El, de la început, a fost ucigător de oameni și nu a stat întru adevăr, pentru că nu este adevăr întru el. Când grăiește minciuna, grăiește dintru ale sale, căci este mincinos și tatăl minciunii." - Ioan 8, 44.


Și zici că vrei să fii călugăr... Ești doar foarte amăgit și ispitit. E normal să-ți pierzi busola și să vrei să fugi în chilie cînd faci mereu pe Domnul din NIP ca fiind El satana și nu pe cei ce-L prigonesc denigrîndu-I Lucrarea. Ți-am zis că nu ți-ai lepădat josniciile... și din pricina asta ești atît de disperat încît vrei să fugi la Atos ca să-ți dea ei dreptate... Lasă, nu-i bai, te vei lămuri tu pînă la urmă cu ajutorul Domnului. (Acela din NIP că El e Hristosul de acum 2000 de ani.)

Citat:

2 Petru 2 :"1. Dar au fost în popor și prooroci mincinoși, după cum și între voi vor fi învățători mincinoși, care vor strecura eresuri pierzătoare și, tăgăduind chiar pe Stăpânul Care i-a răscumpărat, își vor aduce lor grabnică pieire;
Nici nu ști cît de perfect vi se potrivește multora de prin ortodoxie și de pe forum... că de restul ce să mai vorbim. Nu uita că și eu sunt ortodox.

Citat:

2. Și mulți se vor lua după învățăturile lor rătăcite și, din pricina lor, calea adevărului va fi hulită;
NIP e Calea Adevărului!! Calea cea strîmtă ortodoxă și a celor 7 sfinte trîmbițe Apocaliptice. Mulțumesc pentru citate! Le aprob și le susțin în totalitate!

Citat:

3. Și din poftă de avere și cu cuvinte amăgitoare, ei vă vor momi pe voi. Dar osânda lor, de mult pregătită, nu zăbovește și pierzarea lor nu dormitează.
Ești atît de bogat încît de la auto-îndreptățire nu poți crede că eu nu te mint ci că tu te minți cu ''prietenii'' tăi pe care îi confunzi cu sfinții părinți.

Citat:

4. Căci dacă Dumnezeu n-a cruțat pe îngerii care au păcătuit, ci, legându-i cu legăturile întunericului, în iad, i-a dat să fie păziți spre judecată,
5. Și n-a cruțat lumea veche, ci a păstrat numai pe Noe, ca al optulea propovăduitor al dreptății, când a adus potopul peste cei fără de credință,
6. Și cetățile Sodomei și Gomorei, osândindu-le la nimicire, le-a prefăcut în cenușă, dându-le ca o pildă nelegiuiților din viitor;
Păcatele lor și necredința lor le-a adus pieirea.
Citat:

7. Iar pe dreptul Lot, chinuit de petrecerea în desfrânare a celor nelegiuiți, l-a izbăvit,
8. Pentru că dreptul acesta, locuind între ei, prin ce vedea și auzea, zi de zi, chinuia sufletul său cel drept, din pricina faptelor lor nelegiuite.
Cînd zici Lot gîndește-te la mine care sunt în gLume și la NIP care e în Dîmbovița... așa vei pricepe Adevărul.
Citat:

9. Domnul poate să scape din ispite pe cei credincioși, iar pe cei nedrepți să-i păstreze, ca să fie pedepsiți în ziua judecății,
Sigur că poate doar că nu vreți.

Citat:

10. Și mai vârtos pe cei ce umblă după îmboldirile cărnii, în pofte spurcate și disprețuiesc domnia cerească. Îndrăzneți, îngâmfați, ei nu se cutremură să hulească măririle (din cer),
Și să zici că n-a avut dreptate? Păi asta faceți nonstop. Dar nu știți ce faceți și Domnul fiind foarte milos nu vă ia în seamă hulele josnice.
Citat:

11. Pe când îngerii, deși sunt mai mari în tărie și în putere, nu aduc în fața Domnului judecată defăimătoare împotriva lor.
12. Aceștia însă, ca niște dobitoace fără minte, din fire făcute să fie prinse și nimicite, hulind cele ce nu cunosc vor pieri în stricăciunea lor;
Io ce tot crezi că vă spun... pentru că nu aveți discernămînt!
Citat:

13. Ei înșiși fiind nedrepți își vor lua plata nedreptății, socotind o plăcere desfătarea de fiecare zi; ei sunt pete și ocară, făcându-și plăcere, în rătăcirile lor, să ospăteze cu voi la mesele voastre;
Mîncați fraților... poate poate o să Credeți și voi în Domnul Iisus, în Cuvîntul lui Dumnezeu... din NIP.

Citat:

14. Având ochii plini de pofta desfrânării și fiind nesățioși de păcat, ei amăgesc sufletele cele nestatornice; inima lor e deprinsă la lăcomie și sunt fiii blestemului.
Vă blestemați singuri prin necredința voastră. Ce ușor ar fi dacă ați încerca măcar o clipă să credeți. Ce bine ar fi pentru voi.

Citat:

15. Părăsind calea cea dreaptă, au rătăcit și au apucat calea lui Balaam, fiul lui Bosor, care a iubit plata nedreptății,
16. Dar a primit mustrare pentru călcarea lui de lege; căci dobitocul fără grai, pe care era călare, grăind cu glas omenesc, a oprit nebunia proorocului.
Așa încerc și eu să vă opresc din hule fiind încăpățînat în bine ca măgărușul.


Citat:

17. Aceștia sunt izvoare fără de apă și nori purtați fără de furtună, cărora li se păstrează, în veac, întunericul cel de nepătruns,
18. Căci rostind vorbe trufașe și deșarte, ei momesc întru poftele trupului, cu desfrânări, pe cei care de abia au scăpat de cei ce viețuiesc în rătăcire.
Nori fără apă... cam la asta se rezumă multa voastră ''duhovnicie'' ''învățată'' din cărțile sfinților părinți... din păcate.
Citat:

19. Ei le făgăduiesc libertate, fiind ei înșiși robii stricăciunii, fiindcă ceea ce te biruiește, aceea te și stăpânește.
Ți-am zis să crezi și să nu mai înjosești... acum te-ai apucat să fugi la chilie. Te tîrăște dracul cum vrea și tu crezi că ești ortodox cu discernămînt. Nu pricepi că mi-e milă de tine și că eu am dreptate? Crede numai și o să vezi că o să scapi de rhăul în care te afunzi. E în interior și îți provoacă disperare, panică, dispreț... eu îți întind mereu mîna și tu o lovești cu toporul! Treaba ta...

Citat:

20. Căci dacă, după ce au scăpat de întinăciunile lumii, prin cunoașterea Domnului și Mântuitorului nostru Iisus Hristos, iarăși se încurcă în acestea, ei sunt învinși; li s-au făcut cele de pe urmă mai rele decât cele dintâi.
21. Căci mai bine era pentru ei să nu fi cunoscut calea dreptății, decât, după ce au cunoscut-o, să se întoarcă de la porunca sfântă, dată lor.
Atîta poruncă ți-am dat: nu mai minți și nu mai înjosi pe Domnul căci cele 7 sfinte Trîmbițe Apocaliptice și NIP e Domnul. De ce nu citești ca să te lămurești? Ți-e frică și fugi în chilia altuia ca să te auto-îndreptățești? Stai liniștit la tine și studiază și te convinge. Dacă ai putut citi atîtea atunci mai poți citi încă un pic.

Citat:

22. Cu ei s-a întâmplat adevărul din zicală: Câinele se întoarce la vărsătura lui și porcul scăldat la noroiul mocirlei lui."
Asta după ce ajungi să crezi în cele 7 sfinte Trîmbițe și după aia te lași să te pocăiască unii ''ortodocși'' foarte mari... nu dăm nume. Tu încă nu ai crezut... mai ai pînă să te întorci la troacă.
Citat:

Toate ereziile sunt minciuni, venite de la diavol, și sunt vrăjmașe a oamenilor, Bisericii, creației, vrăjmașii lui Hristos.

Doamne miluiește.
Așa este... doar că tu nu le știi deosebi, n-ai discernămînt așa ca Saul care abea după ce a orbit și-a dat seama și Crezînd i s-au deschis ochii și a devenit sf. Ap. Pavel. De ce te temi de Adevăr?

Citat:

Nu vreau să fiu călugăr, nici diacon, nici preot, nici episcop, Doamne ferește. Mă afirosesc Domnului, ca să reușesc probabil, să fiu creștin... Nu sunt bun nici să fiu creștin... dar nădăjduiesc la mila Domnului. Iubesc mult pe Domnul și vreau să împlinesc cât mai bine poruncile Lui, îi cer, pentru rugăciunile Maicii Sale și ale tuturor Sfinților Săi Preaiubiți, să se milostivească de mine să reușesc să-I urmez Lui și să reușesc, măcar în clipa morții să fiu creștin...
Foarte bine că iubești pe Dumnezeu dar atunci de ce înjosești și nu-l crezi pe aproapele tău care te învață binele și numai binele adică să crezi în NIP și în cele 7 sfinte Trîmbișțe Apocaliptice?

Igor_Paslusnik 18.10.2016 20:06:18

Citat:

În prealabil postat de CristianR (Post 632812)
Cred că ar fi trebuit să intitulezi topicul „Motivele pentru care vreau să mă călugăresc”. Pentru că nu te călugărești singur; nu depinde numai de tine, ci de un stareț, poate și de un episcop, după o vreme de noviciat, nu? Abia apoi vei vedea, atât tu, cât și mai-marii mânăstirii, dacă ești potrivit pentru călugărie.

Nu există noviciat. Există măsură. Pe care fiecare o dă. Pentru Hristos. Sau pentru orice altceva.
Cine l-a călugărit pe Sfântul Ilie Tesviteanul? Pe Sfântul Ioan Botezătorul?
Dar pe Sfântul Vasile cel Mare cine l-a călugărit? Nimeni. A plecat direct în pustie. Cine-a călugărit-o pe Sfânta Maria Egipteanca? Nici o stareță, niciun episcop, ci dragostea de Hristos a călugărit-o.
Cine l-a călugărit pe Sfântul Antonie cel Mare? Pe Sfântul Pimen cel Mare, Sfântul Pahomie cel Mare? Domnul !

Pomenește-mă.

Citat:

În prealabil postat de GMihai (Post 632853)
Pai nu, dar oricum, dintre ele se poate decela resortul real: n-a gasit o fata care sa fie de acord sa-i aduca certificat de virginitate de la ginecolog.

Conștiința, în toate, arată fiecăruia ce iubește.

Igor_Paslusnik 18.10.2016 20:07:26

Citat:

În prealabil postat de vsovi (Post 632865)
Foarte bine că iubești pe Dumnezeu dar atunci de ce înjosești și nu-l crezi pe aproapele tău care te învață binele și numai binele adică să crezi în NIP și în cele 7 sfinte Trîmbițe Apocaliptice?

Înapoia mea, satană !

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=587

Citat:

În prealabil postat de CristianR (Post 632817)
Monologuri paralele. Fiecare cu ale lui :)

Monologuri? Polifonice, ca ale lui Nicolae Steinhardt :) Și paralele categoric, că Biserica, cei ai lui Hristos, sunt paraleli lumii acesteia...

Deci "monologuri paralele", e un compliment. N-are rost, dar mulțumesc. Creștinul, asemenea monahului, să fie ca un mort la ocări și laude.


Ora este GMT +3. Ora este acum 17:22:16.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.