Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Cor bisericesc ortodox... (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=6181)

Anomisimona 05.05.2009 22:37:26

Cor bisericesc ortodox...
 
Va salut pe toti de pe forum si nu numai.
In ce ma priveste sunt din Tg Mures, problema pe care vreau sa o rezolv este de a gasi persoane, doritoare de a canta pentru Dumnezeu si anume intr-un cor bisericesc, ortodoxn in aceste oras.
Daca sunteti la facultate in Tg Mures sau sunteti din oras, astept candidati.
Deocamdata vom discuta pe forum, apoi putem sa ne intalnim la scoala populara de arta din Tg Mures.
Astept cu nerabdare cat mai multe persoane , foarte serioase. :)

Adelinne 05.05.2009 22:39:06

Buna !... pe mine m-ar interesa aasa ceva ,dar din Bucuresti ..oricum mult succes si Doamne ajuta!

Anomisimona 05.05.2009 22:40:46

Doamne ajuta.
 
Multumes. Doamne ajuta sa gasesti acolo ceva, e tare placut pentru suflet.

Anca-Miha 05.05.2009 22:54:37

Ce initiativa frumoasa, simona! Sper sa reusesti sa gasesti cat mai multe persoane interesate si cu glas fruos. Dar tu canti? Unde ai invatat?

Anomisimona 05.05.2009 23:20:43

multumesc
 
Citat:

Īn prealabil postat de Anca-Miha (Post 133838)
Ce initiativa frumoasa, simona! Sper sa reusesti sa gasesti cat mai multe persoane interesate si cu glas fruos. Dar tu canti? Unde ai invatat?

Cant de cel putin 10 ani , la catedrala mare din Tg Mures, doar de 2 ani am terminat Scoala populara de arta, sectiunea canto muzica usoara, din Tg Mures, dar la cor am mers din placere si am invatat c timpu. Oricum altfel se simte liturghia cantand Dumezeului nostru.

sophia 06.05.2009 11:13:39

Se poate invata undeva?
 
Buna ziua,

As dori sa intreb daca exista vreo scoala care pregateste cantareti de strana si din coruri bisericesti si ce conditii ar fi pentru urmat aceasta scoala.
Ma gandesc eu ca a canta la strana, sau la intr-un cor bisericesc presupune in afara de calitati muzicale si cunostinte religioase si de muzica religioasa.

costel 06.05.2009 12:15:49

Ar fi minunat ca fiecare episcopie sa aibe o scoala de cantareti. Cel putin in Bucuresti gasesti cu siguranta o astfel de scoala. Daca nu ma insel, cred ca pe langa fiecare seminar teologic se gaseste o astfel de scoala.

Felicitari celor ce depun efortul pentru a se canta si nu lalai in Biserica.

Anomisimona 06.05.2009 14:53:36

raspuns
 
Citat:

Īn prealabil postat de sophia (Post 133909)
Buna ziua,

As dori sa intreb daca exista vreo scoala care pregateste cantareti de strana si din coruri bisericesti si ce conditii ar fi pentru urmat aceasta scoala.
Ma gandesc eu ca a canta la strana, sau la intr-un cor bisericesc presupune in afara de calitati muzicale si cunostinte religioase si de muzica religioasa.

Scoala pentru strana din cate stiu eu, se face la teologie si nu numai, problema cea mai importanta este sa vrei sa inveti, si se poate rezolva prin bunavointa. Cat despre cor bisericesc este necesar sa fi notist ( sa cunosti notele muzicale), iar in ce priveste cunostintele religioase este pentru sufletul tau. La cor se invata asa incet cu incet liturghia si apoi alte cantari. La noi in Tg Mures, este Scoala Populara de Arta, se gasec mai multe sectiuni de muzica, cum ar fi: clasica, usoara, populara, bineteles si instrumente.

dan.voda 30.10.2013 12:05:57

Invitatie la cor
 
Citat:

Īn prealabil postat de Adelinne (Post 133830)
Buna !... pe mine m-ar interesa aasa ceva ,dar din Bucuresti ..oricum mult succes si Doamne ajuta!

Buna, Adelinne!
Daca mai esti interesata de cor, te asteptam la Biserica Belvedere (in spatele caminelor studentesti, din Regie). Mai multe detalii prin e-mail: voda.dan68@yahoo.com sau Tel: 0744-389.695 Dirijor: Dan Voda

abelean 01.05.2018 08:30:33

Cursuri cantareti.
 
Hristos a īnviat! Cursuri pentru cantareti bisericesti se organizeaza la Protopopiatul din Tīrgu Mures. De obicei aceste cursuri se organizeaza pe langa seminariile teologice sau protopopiate. Deci adresati-va acestor institutii. Doamne-ajuta!


Ora este GMT +3. Ora este acum 08:22:32.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.