Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5028)
-   -   ce facem cu cartile primite de la cei de alte confesiuni? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=10015)

Patrie si Credinta 24.05.2011 21:17:45

Citat:

În prealabil postat de Doriana (Post 266780)
Asta e o ironie interesanta...
Care ar fi reactia dvs cand e vorba de arsul Bibliilor?

Draga Doriana,
in primul rand multumesc ca pe forum esti respectoasa si nu-ti impui parerea.mai citind in domeniu,din cate am inteles eu,se refera mai ales la cartile eretice care sutn distribuite in 95% din cazuri de iehovisti,care dupa cum cred ca stii,au o biblie cu care nu este de acord nimeni in afara de ei ca ar avea vreo legatura cu orice fel de traducere.la fel si restul materialelor Turnului de Veghe

LaReine 24.05.2011 21:53:53

Acum inteleg de ce nu ne merge bine...ca bunica a primit o biblie de la o prietena adventista ( sau asa ceva) si mama la fel. Si nu le-am ars!
Multumesc mult ca m-ati facut sa realizez care e cauza!

asteptatorul 30.05.2011 21:22:14

Citat:

În prealabil postat de LaReine (Post 363694)
Acum inteleg de ce nu ne merge bine...ca bunica a primit o biblie de la o prietena adventista ( sau asa ceva) si mama la fel. Si nu le-am ars!
Multumesc mult ca m-ati facut sa realizez care e cauza!

Nu cred ca ai inteles de ce nu va merge bine.

Dar, pot sa-ti sugerez ce sa faci ca sa-ti mearga bine. Citeste Biblia si urmeaza invataturile Domnului Iisus Hristos si ale apostolilor Sai. Si iti va merge bine. Iti vei gasi pacea si nadejdea.

Daca ai suspiciuni asupra Bibliei primita de la prietena adventista a bunicii (cu toate ca adventistii nu au o Biblie proprie - folosesc, in special,traducerea Cornilescu) fa rost de o Biblie aprobata de Biserica Ortodoxa.

cristiboss56 31.05.2011 22:17:15

Citat:

În prealabil postat de mihele_m (Post 266672)
Tu decizi !

Uitam , uitam , uitam , voit sau nu de duhovnicii nostri ! Ei sunt carmacii nostri duhovnicesti , si tocmai de aceea in multe probleme putem afla rasuns , nu aici pe forum , ci in BISERICA . Iertare , dar neglijam mult acest ajutor !

AlinB 01.06.2011 01:38:55

Citat:

În prealabil postat de Doriana (Post 266471)
Nu am inteles eu bine sau parintele ti-a spus sa arzi Biblii? Daca a facut asa ceva eu i-as sugera sa-si schimbe meseria, ca nu merita sa fie preot.

Intotdeauna cand faci ceva ar trebui sa te gandesti ce va zice Dumnezeu despre actiunea ta. Restul nu prea conteaza.

O traducere eretica a Bibliei facuta special sa sprijine un crez eretic n-are nimic sfant in ea.

Singurul motiv pentru care poate fi pastrata e de ordin intelectual, pentru referinta si cu grija sa nu ajunga pe mana altcuiva mai naiv, in rest nu e pacat ba chiar indicat sa fie arsa decat sa sminteasca pe cineva.

AlinB 01.06.2011 01:43:13

Citat:

În prealabil postat de justine (Post 266453)
O prietena de alta confesiune mi-a cumparat ca dar de ziua mea o Biblie. Ca sa nu o supar am acceptat-o. Este bine sa o pastrez? Ce facem daca avem in casa carti de la alte culte (ramase de la bunici, etc). Le putem arunca?
Putem avea prieteni de alte religii, evitand discutiile pe teme religioase? Daca asistam intamplator (de ex. in masina sau autobuz) la convorbiri de ale lor care de multe ori critica credinta ortodoxa ce trebuie sa facem? E indicat sa ne facem cruce cand calatorim alaturi de ei, stiu ca se simt jigniti? Daca a murit o ruda sau un vecin de alta credinta e bine sa mergem la inmormantarea acestuia?

Daca este o prietena buna, poti sa ii explici cum stau lucrurile, mai exact daca vrea sa-ti faca cadou o Biblie, sa-ti faca cadou versiunea ortodoxa iar cea care o are ea sa o pastreze.

Da, poti avea prieteni de alte religii dar se pare ca singura solutie de a ramane prieteni este sa eviti acest gen de discutii.

Daca se simt jigniti, este problema lor si nu a ta.

Poti sa mergi la inmormantarea lor, desi o sa fie cam deprimant ..

AlinB 01.06.2011 01:44:22

Citat:

În prealabil postat de Pandion (Post 266670)
Chiar zilele trecute am auzit un preot adresand cuvinte de lauda cu privire la o carte scrisa de cineva care nu slujeste in biserica ortodoxa, dar care a fost sincer si a apreciat valoarea scriitorului, chiar daca zicea dansul, autorul slujeste in alta biserica. Ai aici si linkul: http://www.youtube.com/watch?v=DnCpiIxRitI

Cine este preotul in cauza?
Mi se pare cunoscut oarecum, sper totusi sa nu fie cine pare a fi, ar fi chiar trist.

asteptatorul 01.06.2011 07:44:00

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 365514)
Cine este preotul in cauza?Mi se pare cunoscut oarecum,

Cred ca este profesor (fost decan) la Facultatea de Teologie Ortodoxa din Sibiu.


Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 365514)
sper totusi sa nu fie cine pare a fi, ar fi chiar trist.

Nu inteleg de ce ar fi trist. Este trist sa constati ca exista oameni aerisiti la minte, care nu se impiedica de tot felul de prejudecati prostesti?

AlinB 01.06.2011 10:10:02

Citat:

În prealabil postat de asteptatorul (Post 365538)
Cred ca este profesor (fost decan) la Facultatea de Teologie Ortodoxa din Sibiu.

Ai un nume ceva?
Se pare ca banuielile se confirma, din pacate..

Citat:

Nu inteleg de ce ar fi trist. Este trist sa constati ca exista oameni aerisiti la minte, care nu se impiedica de tot felul de prejudecati prostesti?
Are romanul o vorba: prostul nu e prost destul daca nu e si fudul..

Sau altfel spus, nu o sa ramanem uimiti de profunzimea inaltimilor tale ganditoare doar pentru ca ne consideri prosti.

vinerea13 01.06.2011 15:39:06

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 365512)
O traducere eretica a Bibliei facuta special sa sprijine un crez eretic n-are nimic sfant in ea.

Cu totul de acord.
Daca afirmati insa ca Traducerea Cornilescu este eretica sau a intentionat sa sprijineasca ereziile, exagerati.


Ora este GMT +3. Ora este acum 20:58:44.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.