Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Secte si culte (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5031)
-   -   Miscarea de reinnoire carismatica (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13707)

Profetul de carton 20.02.2012 10:30:04

Citat:

În prealabil postat de grasu77 (Post 430731)
Am si eu de facut o singura obiectiune: nu despre carismatici era discutia dvs. cu osutafaraunu ci despre Ellen White. Ati incercat sa aruncati cu noroi intro directie si ati gresit tinta. Cine sa fie de vina? Carismaticii, bineinteles.

Nu arunc cu noroi in nimeni, daca domnul "osutafaraunu" imi aduce dovezi constand in declaratii concludente ale doamnei Ellen White prin care critica fenomenele acestea nebiblice, o sa o scot din categoria liderilor religiosi calauziti de duhuri de amagire si voi considera ca ce am citit pe un forum, acele afirmatii legate de experientele "extatice" ale Ellenei sunt rautati. Dar pana nu veniti cu dovezi, eu iau de bune acele afirmatii, si conform acelor afirmatii se poate foarte usor trage concluzia ca Ellen White a avut experiente oculte mediumistice. Dar, repet, aduceti dovezi ca lucrurile nu au stat asa! chiar m-as bucura, credeti ca imi face placere sa vad cum duhurile necurate amagesc pe unul sau pe altul???

Profetul de carton 20.02.2012 10:36:46

Citat:

În prealabil postat de osutafaraunu (Post 430664)
Nu doresc nici în continuare să comentez ce se întâmplă în bisericile ce le urâți cu atâta patimă.

domnule, eu nu urasc oamenii ci lucrarea duhurilor necurate si fatzarnicia, ati afirmat total elucubrant si fara nicio logica ca eu sunt aproape de a huli pe Duhul Sfant, pai, distinse domn si eu pot spune la fel de bine ca va incadrati in urmatoarea categorie (alaturi de tovarasul dvs."penticostalul"): 1 Timotei cap. 4 v.1

ucenic 20.02.2012 11:22:59

Fratilor, eu zic sa dam credit omului "Profetul de carton". Nu ne foloseste sa ne contram ca X a facut sau ca X a dres cata vreme nu am trait, nu am convietuit cu acel X... Barfim istoria? Lasati mortii cu mortii, noi sa cautam la Cel ce este Viu in vecii vecilor si sa ii cerem ca sa ne dea harul si puterea sa Il putem marturisi cata vreme mai suntem pe pamant.

Si pentru ca sa va mai relaxati putin, priviti un mesaj gen "Profetul de carton":

http://www.youtube.com/watch?v=uuupW...eature=related

Profetul de carton 20.02.2012 12:08:48

Fenomenele care se regasesc in miscarea carismatica de astazi, nu sunt noi, ele au radacini adanci in istorie, la montanisti, spre exemplu:

Fondatorul mișcǎrii, Montanus, s-a nǎscut probabil în Ardabau, localitate situatǎ pe teritoriul Turciei de astǎzi, în prima jumǎtate a sec. II d.Cr. A aderat la creștinism prin anii 156-157 d.Cr. Dupǎ aceea, împreunǎ cu douǎ foste preotese ale zeiței Cibele, Maximina și Priscila, a început sǎ predice creștinismul. Susține cǎ a fost inspirat de Duhul Sfant sǎ declare creștinismul religie adevǎratǎ. Referinu-se la modul în care se manifesta Montanus, Eusebiu din Cezareea scrie: "La început profetul pare a fi terorizat (en parekstasei), apoi se liniștește (adeia kai Aphobia), dupǎ care se roagǎ Duhului Sfânt, este cuprins apoi de o stare necontrolatǎ de extaz (akousios mania psyches)."

deci aceste stari necontrolate, transe, lipsa constientei, nu pot fi de la Duhul Sfant, deoarece duhurile proorocilor sunt supuse proorocilor, si vedem din sfaturile lui Pavel, ca atunci cand se manifesta darul proorociei, era ordine si disciplina in biserica, proorocii prooroceau unul dupa altul, pe rand, nu in mod necontrolat si haotic.

penticostalul 20.02.2012 12:20:00

Multumiri!
 
Si apoi, poate ca Domnul i-a zis: „ponegreste-l pe X!” sau „denigreaza Biserica X!”. 2 Regi 16:5-13

Pastorul protestant Joachim Gauck va fi noul presedinte al Germaniei. El este virulent contestat de partidul Die Linke, format din fosti comunisti. „Daca tocmai comunistii il critica inseamna ca e cel mai potrivit pentru a fi ales!” gandesc unii.

Tot mereu din cate un rau poate sa iasa un bine. Iar pana in prezent „Profetul de carton” a fost cel care a facut cea mai multa reclama penticostalilor. Nu avem nevoie de ea, dar daca nici macar nu i-as adresa un „multumesc!”, n-ar fi frumos .

Profetul de carton 20.02.2012 12:41:06

oare apostolul Pavel, cand profetea, era cuprins de tremuraturi? sau cadea la pamant, zvarcolindu-se, cum vedem ca se intampla in cazul montanistilor (care aveau multe preotese care prooroceau in felul acesta pagan, "mostenire" de la fostul lor "loc de munca", templele zeitei Kybele), si cum vedem ca se intampla in cazul carismaticilor de astazi?

interesant este faptul ca o parte din penticostalii din Romania (cei din Occident deja sunt integrati cu totul miscarii carismatice si nu mai exista linie de demarcatie), nu sunt de acord cu aceste fenomene, as putea aduce ca exemplu o profetesa penticostala destul de cunoscuta in mediul penticostal, pe nume E. Hannis, care intrebandu-L pe Domnul referitor la aceste caderi ale carismaticilor a primit lamurirea ca acele caderi pe spate, in inconstienta, intr-o postura ireverentioasa sunt de la diavolul, iar acele stari lipotimice, dar care nu se soldeaza cu pierderea constientei, cand respectivul se lasa pe genunchi sau lungit pe burta, intr-o atitudine de inchinare si adorare, sunt de la Duhul sfant.

osutafaraunu 20.02.2012 14:25:40

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 430674)
------------------------------------------------
am 2 obiectii majore de facut:
- in toate aceste cazuri mentionate de dvs., omul lui Dumnezeu s-a intalnit cu Domnul efectiv fatza in fatza, ceea ce nu se poate spune despre caderile de la carismatici, care cad in fatza unor oameni;
- in niciunul din cazurile prezentate de dvs., omul lui Dumnezeu nu si-a pierdut cunostinta, a ramas lucid, luand aminte la ce are Domnul sa-i spuna, spre deosebire de carismatici care atunci cand cad, raman in inconstienta ore in sir! nu au ramas intinsi pe spate, intr-o atitudine ireverentioasa! au cazut in inchinare, lungiti pe pamant, inaintea Domnului, cu mintea treaza (evreii, cand se inchinau, se lungeau pe pamant, aia era "cazatura")
----------------------------------
aceste argumente le aduc si carismaticii, insa nu tin, la o analiza mai de bun simt!

Cele două obiecții formulate de dumneavoastră nu au nicio relevanță vis a vis de problematica abordată. Vă reamintesc că nu era în discuție mișcarea carismatică ori penticostalismul (discuție în care nu m-am implicat și nici nu doresc s-o fac pe viitor), ci afirmația dumneavoastră:

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 430649)
Serios? unde ati gasit in Biblie expresia "am cazut ca mort"? unde ati gasit ca au devenit inconstienti si ca au tremurat?

la care am venit cu trei texte concrete (găsite pe moment, ele putând fi mai multe) față de care sunteți în stare conflictuală. Și nu interveneam de n-o introduceati forțat pe Ellen White în această cruciada personală împotriva carismaticilor.

osutafaraunu 20.02.2012 14:27:05

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 430677)
Doi, adica dumneavoastra si cu "penticostalul", carevasazica! :)
Stimate domn, nu fac altceva decat sa respect 1 Ioan 4:1, ceea ce spune "penticostalul" cu care vad ca v-ati intovarasit

Stimate domn, eu sunt dispus să mă înfrățesc (nu doar întovărășesc) cu oricine pentru o cauză corectă, în ciuda convingerilor mele antiecumeniste. Chiar și cu un profet de carton (cum de altfel am demonstrat pe topicul despre "nemurirea" sufletului), deși textul fluturat de dumneavoastră aparent m-ar sfătui să vă evit...

osutafaraunu 20.02.2012 14:33:08

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 430735)
Nu arunc cu noroi in nimeni, daca domnul "osutafaraunu" imi aduce dovezi constand in declaratii concludente ale doamnei Ellen White prin care critica fenomenele acestea nebiblice, o sa o scot din categoria liderilor religiosi calauziti de duhuri de amagire si voi considera ca ce am citit pe un forum, acele afirmatii legate de experientele "extatice" ale Ellenei sunt rautati. Dar pana nu veniti cu dovezi, eu iau de bune acele afirmatii, si conform acelor afirmatii se poate foarte usor trage concluzia ca Ellen White a avut experiente oculte mediumistice. Dar, repet, aduceti dovezi ca lucrurile nu au stat asa! chiar m-as bucura, credeti ca imi face placere sa vad cum duhurile necurate amagesc pe unul sau pe altul???

Ciudată concepție aveți! Dacă și prezumția de nevinovăție ar trebui să funcționeze în parametrii aceștia, ar fi un dezastru! Adică sunteți dispus să credeți orice murdărie postată pe un site plin de murdării (ellenwhiteexposed) pănă vi se aduce proba contrarie... ciudat! Încă o dată: ciudat!
Asta mă face să mă gândesc de două ori înainte de a posta citatele respective. Anyway, sunt plecat din localitate și nu am acces la cărțile respective...

osutafaraunu 20.02.2012 14:35:07

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 430739)
distinse domn si eu pot spune la fel de bine ca va incadrati in urmatoarea categorie (alaturi de tovarasul dvs."penticostalul"): 1 Timotei cap. 4 v.1

Dacă-mi demonstrați că m-am lepădat de credință (și nu de credința ortodoxă:10:), ori că am promovat "învățăturile dracilor", sunt dispus să vă dau dreptate și să mă pocăiesc. Așa să-mi ajute Domnul!


Ora este GMT +3. Ora este acum 02:56:27.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.