Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Nunta (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5022)
-   -   Logodna (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=8357)

Alexandru08 17.10.2010 12:50:58

Pacatul ramane pacat oricat ai vrea sa-l justifici,legaturile trupesti inainte de casatorie sunt pacate dar fratilor,voi care spuneti aceste lucruri pe forum,sa nu fiti aproape de a judeca pe cei care fac pacatele astea.
Poate unii simtitnd aceasta putere pe care o au de a lupta cu pacatele,de a sta departe de ele,uita ca nu e de la ei ci de la Dumnezeu si pot aluneca in secunda doi.
Atat vreau sa spun,aveti dreptate 100% dar fiti atenti sa nu judecati.
Sunt in situatia in care am judecat si momentan ma aflu intr-o relatie de concubinaj.Credinta mi-a slabit datorita pacatelor facute cu voia iar sustinere din jur nu am,ma considera putin nebun ca ma chinui din atata lucru.
Parintele mi-a spus,daca un pacat ma face sa ma chinui atat,fereste-te de el.Nu mai am vointa,putere.Doamne iarta-ma si nu ma lasa!
Fratilor,sa nu cadeti in judecata!

Ontario 02.11.2010 00:56:47

"Trebuie sa platim ceva?"
 
Eu cred ca acesta era subiectul real, nu? Ca intre timp, domnisoara care cerea informatii (mai mult pareri) se va fi si casatorit! Oricum, nu putea rata asa un sezon!
Uitati un calcul "tzapan": jumatate de cununie (logodna)+jumatate de cununie (casatoria religioasa) = exact trei sferturi de cununie. Ce, bre? Ce nu e bine? E corect! Rezultatul nu e deloc viciat, pentru ca am urmat intru totul principiul de calcul care spune ca logodna este "jumatate" de cununie. Nu a iesit ceva multumitor? Cum nu?!? Da' ce, trei sferturi ce-are? Vroiati casatoria intreaga? In rate, nene, ca si-asa se poarta! Ei, da' cand vrei sa iei Biserica drept garant pentru desfranarea ta, ce nu faci! Fugi repede sa iei dispensa pentru "desele tale slabiciuni"...
Si uite-asa, dragii mosului, de cand a prefacut Domnul nostru Iisus Hristos apa in vin, la nunta din Cana Galileii, unii gandesc tulbure, altii nu au mai gasit apa.
Imi inchipui ce fel de practicanti ai ortodoxiei sunt cei care cauta informatii pe forumuri despre logodna LOR, despre cununia LOR, despre preotul LOR! Dar sa fim ingaduitori! In vremurile in care concubinajul este "mama" casatoriei, cand tatal tau a devenit "batranul tau", cand sotia e doar "muiere de casa", cand nasii de cununie sunt alesi "pe spranceana", cand parintele tau e doar "popa", cand divortul are aceeasi cadenta cu maritisul, cand violentele domestice se lasa cu "fond de ten" natural, cand barbatii nu mai stau in genunchi, copiilor le sunt straine metaniile si sfintii de pe iconostase si catapeteasma s-au "familiarizat" cu rujul de la L'Oreal de Paris.... ce ne mai mira? TOTUL este posibil!




Cu respect, just_inn33

dan1994 30.03.2014 15:57:03

Buna ziua.As avea o mica intrebare,se mai oficiaza logodne religioase?! Din motive personale nu ne puteam casatorii civil..si am prefera o astfel de solutie momentan.

gabriela8 30.03.2014 17:22:00

Citat:

În prealabil postat de dan1994 (Post 554749)
Buna ziua.As avea o mica intrebare,se mai oficiaza logodne religioase?! Din motive personale nu ne puteam casatorii civil..si am prefera o astfel de solutie momentan.

Logodna precede Cununia si cei care o savarsesc nu sunt nici casatoriti nici liberi. In situatiile acestea relatiile trupesti sunt socotite desfranare, pentru ca inaintea lui Dumnezeu cei doi nu au devenit un singur trup. A nu se pune in acelasi plan cununia civila cu logodna religioasa.
Logodna se face odata cu Sfanta Taina a Cununiei, nu acceptati jumatati de masura si nu tratati superficial Sfanta Taina a Cununiei!

ioana5760 31.03.2014 13:33:30

Citat:

În prealabil postat de dan1994 (Post 554749)
Buna ziua.As avea o mica intrebare,se mai oficiaza logodne religioase?! Din motive personale nu ne puteam casatorii civil..si am prefera o astfel de solutie momentan.

Momentan, in pripa?
De ce atata graba? Trebuie sa priviti viitorul ca un ansamblu, aveti toata viata inainte de a fi impreuna. Daca va iubiti si aveti incredere unul in altul, de ce sa nu asteptati pana e posibil a le face asa cum trebuie?

Yasmina 31.03.2014 22:21:21

Eu nu inteleg scopul acestei logodne religioase??
Poate cineva sa ma lumineze si pe mine? De ce nu nunta direct?Ce inseamna logodna,ce pleaca cineva la razboi acum?
Daca motivul este legitimarea viitorilor insuratei de a trai impreuna,va dati si dvs seama ca nu este o practica ortodoxa si tot in pacat traiti.


Ora este GMT +3. Ora este acum 03:39:40.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.