Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Reguli generale de utilizare a forumului (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=502)
-   -   Mama divortata am nevoie de sfaturi va rog (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=18625)

Claudia2016 16.09.2016 12:14:05

Mama divortata am nevoie de sfaturi va rog
 
Buna ziua,
Sunt o mama divortata in urma cu 2 ani si am o fetita in varsta de 9 ani. Am gresit atat eu cat si fostul meu sot. Am acceptat, m-am iertat pe mine si pe el ca sa pot merge mai departe.
Am reluat legatura cu primul meu prieten , ne intelegem foarte bine chiar daca nu ne putem vedea decat foarte rar el fiind din alta localitate .Eu nu vreau o relatie fizica pentru ca este pacat si consider ca trebuie sa imi cresc copilul cum trebuie. Noi mergem la biserica , ne spovedim si ne impartasim. El spune ca ma iubeste si vrea sa ajungem și mai departe cu relatia în sensul fizic. Ispita este foarte mare pentru mine avand in vedere si ca majoritatea prietenelor imi spun ca pot sa am o relatie cu cineva fara sa stie fetita mea pentru ca am si eu nevoie de cineva. Nici nu se pune problema sa il aduc in casa de fata cu copilul meu . De recasatorit nu vreau . Am fost maritata in biserica , ne-am despartit daca prima data nu a fost bine a doua oara nici atat.
Problema este ca barbatul acesta e um om bun dar cam bea, nu face urat dar cam bea zilnic cate ceva.
Am un parinte la care ma spovedesc si mi-a spus sa rabdare ca o sa intalnesc un barbat cumsecade la un moment dat si o sa imi refac viata dar eu nu vreau sa aduc barbat in casa mai ales ca am fetita.
Ce sa fac, cum sa rezist si sa stau singura, doar cu copilul meu?

crinrin 16.09.2016 12:31:23

Nu mai asculta sfaturile oricui, ca nu oricine va da socoteala pentru greselile tale ci doar tu! Asculta-ti galasul constiintei care te invata de bine si nu te departa de duhovnic. Ia tot ce-ti spune dansul ca atare, fara sa iscodesti cu mintea de ce-ti spune asa si pe dincolo, ca in timp vei intelege ce inseamna ascultarea de duhovnic.
Nu te considera deloc libera pentru ca in fata lui Dumnezeu tu ai barbat!
Roaga-te si nu-l lasa pe diavol sa te insele!

AlinB 16.09.2016 14:01:58

Citat:

În prealabil postat de crinrin (Post 630901)
Nu mai asculta sfaturile oricui, ca nu oricine va da socoteala pentru greselile tale ci doar tu! Asculta-ti galasul constiintei care te invata de bine si nu te departa de duhovnic. Ia tot ce-ti spune dansul ca atare, fara sa iscodesti cu mintea de ce-ti spune asa si pe dincolo, ca in timp vei intelege ce inseamna ascultarea de duhovnic.
Nu te considera deloc libera pentru ca in fata lui Dumnezeu tu ai barbat!
Roaga-te si nu-l lasa pe diavol sa te insele!

Lsa prostiile, femeia e divortata, iar daca sotul e deja cu alta femeie sau s-a recasatorit e total aiurea sa spui ca de fapt inca e casatorita.

AlinB 16.09.2016 14:03:22

Un barbat care bea zilnic, categoric nu, chiar daca "e baiat bun" asa in linii mari.
Nu stai cu el zi de zi, ca sa stii exact cat de departe ajunge cu bautura si poate nici nu e bine sa afli la modul personal.

Cand ai sa intalnesti cineva potrivit sa fie si sot si tata, ai sa ai certitudine ca vrei sa te recasatoresti.

Pana atunci, n-are rost sa mai tii legatura cu el ca nu are ce sa iasa bun din asta, cel putin daca nu incepe si el sa mearga la biserica si in timp sa se lase baut dar ma indoiesc ca o sa faca asta, se pare ca de fapt si de drept vrea un singur lucru..

Ia vezi, e dispus si in directia casatoriei sau doar a "relatiei fizice"? Daca doar pentru a doua, e clar.

Daca si pentru casatorie, si e dispus sa faca niste eforturi in directia buna..poate.
Acum nu esti convinsa ca merita si pe buna dreptate.

crinrin 16.09.2016 14:05:23

Asa stii tu, ca barbatul ei s-a recasatorit la biserica? Nu stiam.

Monnis 16.09.2016 14:07:43

Sa va traiasca printesa si sa va bucurati de ea! Spuneti ca are 9 ani, urmeaza cat de curand adolescenta, o perioada provocatoare chiar si pentru parintii care nu sunt divortati. Fetita dumneavoastra va avea nevoie sa ii fiti un model demn de urmat, persoana in care sa aiba incredere, chiar daca nu va accepta fatis sfaturile dumneavoastra si vor fi (probabil) si perioade de dispute.
Daca aveti in vedere o relatie, ganditi-va ca va asumati riscul (mare, zic eu) de a nu mai avea disponibilitatea necesara pentru educatia fiicei. Nu va amagiti ca veti reusi sa tineti la distanta prea mult timp o relatie de copilul dumneavoastra adolescent.
Crinrin a zis bine sa va rugati si sa discerneti cu mare atentie sfaturile primite, caci consecintele le veti suporta dumneavoastra si copilul.
Dumnezeu sa va ajute, sa va intareasca si sa va daruiasca toate cele bune!

AlinB 16.09.2016 14:16:28

Citat:

În prealabil postat de crinrin (Post 630913)
Asa stii tu, ca barbatul ei s-a recasatorit la biserica? Nu stiam.

Cand se pronunta divortul civil poti cere si divortul bisericesc.

Nu stiai ca exista?

Ia de aici:

http://www.episcopiasalajului.ro/upl...bisericesc.pdf

AlinB 16.09.2016 14:19:03

Citat:

În prealabil postat de Monnis (Post 630916)
Sa va traiasca printesa si sa va bucurati de ea! Spuneti ca are 9 ani, urmeaza cat de curand adolescenta, o perioada provocatoare chiar si pentru parintii care nu sunt divortati. Fetita dumneavoastra va avea nevoie sa ii fiti un model demn de urmat, persoana in care sa aiba incredere, chiar daca nu va accepta fatis sfaturile dumneavoastra si vor fi (probabil) si perioade de dispute.
Daca aveti in vedere o relatie, ganditi-va ca va asumati riscul (mare, zic eu) de a nu mai avea disponibilitatea necesara pentru educatia fiicei. Nu va amagiti ca veti reusi sa tineti la distanta prea mult timp o relatie de copilul dumneavoastra adolescent.
Crinrin a zis bine sa va rugati si sa discerneti cu mare atentie sfaturile primite, caci consecintele le veti suporta dumneavoastra si copilul.
Dumnezeu sa va ajute, sa va intareasca si sa va daruiasca toate cele bune!

Gresit, la educatia copiilor participa ambii parinti si pentru binele copiilor chiar trebuie sa contribuie ambii parinti, chiar daca abordarile sunt diferite din perspectiva genului diferit, ambele sunt utile pentru construirea personalitatii copilului.

Doar un tata excesiv de autoritar (si mamele pot fi asa) sau doar o mama foarte ingaduitoare, nu reusesc sa puna copilul pe un drum bun, mai ales la cate incercari sunt in lumea actuala.

Dar pentru asta trebuie ca ambii sa aiba calitatea asta, nu unul sa fie parinte si celalat iubitul/iubita parintelui.

Da' din pacate sunt cazuri si in famiile in care sunt ambii parinti, doar unul sa se ocupa de educarea copiilor sau chiar nici unul.

crinrin 16.09.2016 14:23:15

Divortul in acte e egal cu zero cat timp unul dintre cei doi nu-si pune din nou cununiile pe cap. Nu ma lua cu divortul obtinut de la episcop, ca femeia n-a zis ceva de asta.
Dar nu vreau sa-ti stau in drum, ai verde!

AlinB 16.09.2016 14:24:11

Citat:

În prealabil postat de crinrin (Post 630920)
Divortul in acte e egal cu zero cat timp unul dintre cei doi nu-si pune din nou cununiile pe cap. Nu ma lua cu divortul obtinut de la episcop, ca femeia n-a zis ceva de asta.
Dar nu vreau sa-ti stau in drum, ai verde!

Gicule, nu tu faci regulile ci Biserica.
Nu e vorba de actele de la primarie, poate macar atat stii, sa citesti.
Divortul bisericesc e acordat de episcop, dupa cel civil, dupa asta, omul e liber sa-si caute o viata mai buna alaturi de altcineva.


Ora este GMT +3. Ora este acum 23:23:06.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.