Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Teologie si Stiinta (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5039)
-   -   Evolutionismul-religia care pregateste venirea antihristului! (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=8760)

konijiro 29.09.2010 15:44:14

Citat:

multe din cazurile de boli incurabile se puteau evita daca oamenii tineau cont de sfaturile bibliei.
Exemple concrete, te rog.

Citat:

Darwinismul a avut un rol hotărâtor și în formarea ideologiei naziste.
Te lupti cu t.e. de atata amar de vreme si nu ti-ai dat inca seama ca e o teorie descriptiva, nu prescriptiva? Spre deosebire de crestinism?

L.E. Si ca tot mi-am adus aminte, daca Hitler era atat de mare fan Darwin si anti - crestin in acelasi timp, de ce pe lista cu cartile interzise in timpul regimului sau se aflau cartile care tratau t.e. si cele care puneau la indoiala crestinismul?

codana 29.09.2010 19:36:58

salut,dumitru73
 
Citat:

În prealabil postat de Dumitru73 (Post 292930)
Asa cum am mai spus, stiintei i se cere totul ca sa fie crezuta, i se cer raspunsuri la orice intrebare, iar daca la una nu are, inca, raspuns ... inseamna ca este falsa ...
In schimb religia ... ea nu trebuie sa dea raspunsuri ... pentru ca ea vinde visuri si iluzii ce nu trebuiesc probate.

da,corect.
curat PARADOX.
si unde stiinta nu stie sa raspunda,io nu consider un fals.
cunoastem si stim in parte

konijiro 29.09.2010 21:18:57

Citat:

da,corect.
curat PARADOX.
Nu e nici un paradox, e aplicare a unui dublu standard. Pe langa faptul ca e o abordare lipsita de onestitate, mai e si ilogica. Ce zici, oare da rezultate?

Inca astept exemplele de boli incurabile care ar fi putut fi evitate daca se respectau regulile biblice.

codana 29.09.2010 21:29:36

Citat:

În prealabil postat de konijiro (Post 293051)
Nu e nici un paradox, e aplicare a unui dublu standard. Pe langa faptul ca e o abordare lipsita de onestitate, mai e si ilogica. Ce zici, oare da rezultate?

Inca astept exemplele de boli incurabile care ar fi putut fi evitate daca se respectau regulile biblice.

konijiro,grea problema probele,inclusiv lumea laica ascunde probe,executand o mare manipulare asupra oamenilor.
sida sinu, mai bine zis insignifianta sida sau hiv

Bast-et 29.09.2010 23:30:48

Evolutionismul nu pregateste venirea numanuia.... ofofofofof:29:

konijiro 30.09.2010 08:49:48

Citat:

konijiro,grea problema probele,inclusiv lumea laica ascunde probe,executand o mare manipulare asupra oamenilor.
Nu am inteles ce vrei sa zici.

Citat:

sida sinu, mai bine zis insignifianta sida sau hiv
Probabil ca nu ai aflat ca HIV se ia si prin alte metode in afara contactului sexual. Care da, este etichetat ca pacat, ca multe alte lucruri normale, avand in vedere ca in crestinism, insamantarea si amplificarea sentimentului de vinovatie in individ sunt elemente centrale.

Te rog sa faci o comparatie intre numarul de oameni care mureau de SIDA la inceptutul anilor '90 si situatia din prezent. Si cand vei afla ca numarul e mult mai mic in prezent, intreaba-te: se datoreaza asta cercetarilor stiintifice asupra bolii, sau vreunui popa? (de orice religie ar fi el).

Dumitru73 30.09.2010 11:31:17

Citat:

În prealabil postat de codana (Post 293015)
da,corect.
curat PARADOX.
si unde stiinta nu stie sa raspunda,io nu consider un fals.
cunoastem si stim in parte

Corect.
Isaac Newton se vedea ca un baietel ce se joaca, pe malul oceanului, cu pietricele si scoici, in timp ce in fata lui se deschidea oceanul adevarului, necunoscut lui.
Este clar ca, in ziua de azi, am trecut de faza cu pietricelele.
Am inceput sa cercatam acest ocean al adevarului . Dar, inca nu ne-am departat prea tare de tarm.
Stiinta recunoate ... cunoaste mult, foarte mult, dar ce ii este, deocamdata, necunoscut este si mai mult.

Dumitru73 30.09.2010 11:38:45

Citat:

În prealabil postat de konijiro (Post 293135)
Nu am inteles ce vrei sa zici.

Probabil ca nu ai aflat ca HIV se ia si prin alte metode in afara contactului sexual. Care da, este etichetat ca pacat, ca multe alte lucruri normale, avand in vedere ca in crestinism, insamantarea si amplificarea sentimentului de vinovatie in individ sunt elemente centrale.

Te rog sa faci o comparatie intre numarul de oameni care mureau de SIDA la inceptutul anilor '90 si situatia din prezent. Si cand vei afla ca numarul e mult mai mic in prezent, intreaba-te: se datoreaza asta cercetarilor stiintifice asupra bolii, sau vreunui popa? (de orice religie ar fi el).

Sa nu uitam ca majoritatea bolnavilor de SIDA de la noi, s-au imbolnavit pentru ca au savarsit un pacat foarte grav.
Au avut nesansa, ca in primii ani de viata, anii '80 - inceputul anilor '90, sa aiba nevoie de spitalizare. Si mai ales, au avut nevoie de transfuzii, injectii.
Asta este marele lor pacat, din cauza caruia s-au imbolnavit.

Eugen7 30.09.2010 11:45:01

Citat:

În prealabil postat de Dumitru73 (Post 293171)
...Asta este marele lor pacat, din cauza caruia s-au imbolnavit.

"Și erau de față în acel timp unii care-I vesteau despre galileienii al căror sânge Pilat l-a amestecat cu jertfele lor.
2. Și El, răspunzând, le-a zis: Credeți, oare, că acești galileieni au fost ei mai păcătoși decât toți galileienii, fiindcă au suferit aceasta?
3. Nu! zic vouă; dar dacă nu vă veți pocăi, toți veți pieri la fel.
4. Sau acei optsprezece inși, peste care s-a surpat turnul în Siloam și i-a ucis, gândiți, oare, că ei au fost mai păcătoși decât toți oamenii care locuiau în Ierusalim?
5. Nu! zic vouă; dar de nu vă veți pocăi, toți veți pieri la fel. " Luca 13,1-5

codana 30.09.2010 19:55:26

salut,dumitru73
 
Citat:

În prealabil postat de Dumitru73 (Post 293171)
Sa nu uitam ca majoritatea bolnavilor de SIDA de la noi, s-au imbolnavit pentru ca au savarsit un pacat foarte grav.
Au avut nesansa, ca in primii ani de viata, anii '80 - inceputul anilor '90, sa aiba nevoie de spitalizare. Si mai ales, au avut nevoie de transfuzii, injectii.
Asta este marele lor pacat, din cauza caruia s-au imbolnavit.

am inteles opinia ta.
cauzele hiv-sida?


Ora este GMT +3. Ora este acum 14:49:23.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.