Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Teologie si Stiinta (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5039)
-   -   Evolutionismul-religia care pregateste venirea antihristului! (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=8760)

Traditie1 01.10.2010 00:36:22

Citat:

În prealabil postat de konijiro (Post 292965)
L.E. Si ca tot mi-am adus aminte, daca Hitler era atat de mare fan Darwin si anti - crestin in acelasi timp, de ce pe lista cu cartile interzise in timpul regimului sau se aflau cartile care tratau t.e. si cele care puneau la indoiala crestinismul?

Te lupți cu teoria creaționismului de atâta vreme și tot nu ți-ai dat seama ce știu creaționiștii. Mai citește o dată mesajul la care ai dat reply și vezi că nu ziceam nicăieri ceva de prescriptiv ci doar că darwinismul a fost una din sursele de inspirație ale nazismului, așa descriptiv cum e el. Și fii mai atent când răspunzi, că n-am timp să răspund la prostii fiindcă tu vezi cai verzi pe pereți.

Traditie1 01.10.2010 00:38:15

Citat:

În prealabil postat de Dumitru73 (Post 293171)
Asta este marele lor pacat, din cauza caruia s-au imbolnavit.

Boala e o pedeapsă educativă de la Dumnezeu, nu un accident. În cazul bolnavilor de sida, nu e neapărat pentru păcatul desfrâului, poate fi și pentru altele.

Dumitru73 01.10.2010 11:15:46

Citat:

În prealabil postat de Traditie1 (Post 293384)
Boala e o pedeapsă educativă de la Dumnezeu, nu un accident. În cazul bolnavilor de sida, nu e neapărat pentru păcatul desfrâului, poate fi și pentru altele.

Intradevar, foarte educativ sa trimiti o boala incurabila si rusinoasa (la acea vreme), asupra unor copii nevinovati.
Am avut ce invata din asta si noi si ei ...
Daca mai adaugam la asta si "educatia" primita prin maternitatea Giulesti ...

Dumitru73 01.10.2010 11:45:54

Citat:

În prealabil postat de codana (Post 293301)
am inteles opinia ta.
cauzele hiv-sida?

Cauzele?
Stiu care este raspunsul tau ... pacatul.
Dar daca Dumnezeu ne-a trimis aceasta boala pentru a ne "educa", asa cum zice Traditie, de ce nu a trimis si leacul pentru cei ce isi insusesc aceasta "educatie"?
Nu am auzit nici un caz de insanatosire totala.
De ce nu se gaseste nici un preot, nici un calugar, pastor, rabin, sau alt reprezentant al vreunei religii, care sa poata vindeca macar un caz de SIDA?

ai2 01.10.2010 11:53:06

Citat:

În prealabil postat de Dumitru73 (Post 293419)
Intradevar, foarte educativ sa trimiti o boala incurabila si rusinoasa (la acea vreme), asupra unor copii nevinovati.
Am avut ce invata din asta si noi si ei ...
Daca mai adaugam la asta si "educatia" primita prin maternitatea Giulesti ...

Tu nu realizezi puterea lui D-zeu!!! Iti dai seama cat a planuit el cu 9 luni inainte sa lase impresia unor parinti ca i-a binecuvantat cu un copil dupa care adunandu-i la aceeasi maternitate fara senzori de fum sa-i parjoleasca pe aia mici salvandu-i pe cei pe care n-a vrut sa-i educe? Cand te gandesti la ce sanse ar fi fost sa se intample asa ceva din cauze pur intamplatoare iti dai seama ca e un act divin! Trebuie sa iei in calcul cate femei fertile sunt intr-o zona cum e capitala, sa faci combinatii de cate locuri sunt la Giulesti in maternitate, sa iei in calcul si faptul ca nu toate familiile tb sa primeasca o asemena educatie, sa iei in calcul si configuratia personalului care ar fi putut sa salveze mai mult copii etc. Mai degraba evolueaza viata din nimic decat sa fie accidentul de la Giulesti o intamplare! Voila! Demonstratie stiintifica!

codana 01.10.2010 18:55:37

salut,dumitru73
 
Citat:

În prealabil postat de Dumitru73 (Post 293424)
Cauzele?
Stiu care este raspunsul tau ... pacatul.
Dar daca Dumnezeu ne-a trimis aceasta boala pentru a ne "educa", asa cum zice Traditie, de ce nu a trimis si leacul pentru cei ce isi insusesc aceasta "educatie"?
Nu am auzit nici un caz de insanatosire totala.
De ce nu se gaseste nici un preot, nici un calugar, pastor, rabin, sau alt reprezentant al vreunei religii, care sa poata vindeca macar un caz de SIDA?

dumitru,lasand la o parte partea religioasa eu vreau sa aflu motivarea medicala a cauzelor,motivelor care duc la hiv-sida.
si vei fi multumit da respectiva demonstratie?omenirea se intoarce cu fata catre bine?nu cred.omenirea l-a avut pe iisus hristos in mijlocul ei si ia luat capul.
vorbesc numai in numele meu:cine sunt eu, sa-l conditionez pe dumnezeu sa faca un anumit lucru ca sa cred in el,da oare socoteala olarul,lutului?

Traditie1 02.10.2010 09:45:15

Citat:

În prealabil postat de ai2 (Post 293426)
Tu nu realizezi puterea lui D-zeu!!! Iti dai seama cat a planuit el cu 9 luni inainte sa lase impresia unor parinti ca i-a binecuvantat cu un copil dupa care adunandu-i la aceeasi maternitate fara senzori de fum sa-i parjoleasca pe aia mici salvandu-i pe cei pe care n-a vrut sa-i educe? Cand te gandesti la ce sanse ar fi fost sa se intample asa ceva din cauze pur intamplatoare iti dai seama ca e un act divin! Trebuie sa iei in calcul cate femei fertile sunt intr-o zona cum e capitala, sa faci combinatii de cate locuri sunt la Giulesti in maternitate, sa iei in calcul si faptul ca nu toate familiile tb sa primeasca o asemena educatie, sa iei in calcul si configuratia personalului care ar fi putut sa salveze mai mult copii etc. Mai degraba evolueaza viata din nimic decat sa fie accidentul de la Giulesti o intamplare! Voila! Demonstratie stiintifica!

A încerca să fii ironic față de ceva care te depășește e semn că nu-ți cunoști limitele, că nu ai bun simț.

Și asta nu înseamnă că acest concept de Providență divină ar fi complicat, el e simplu și e înțeles de cei mai mulți credincioși: Dumnezeu are căi de a acționa neașteptate pentru noi pentru că El vede lucrurile global și în perspectiva veșniciei (destinația pentru care a fost creat omul și pentru care viața de acum e doar un mijloc), noi vedem parțial și din această cauză uneori am fi tentați să credem că El e nedrept sau greșește.

Care viață evoluează din nimic? Abține-te de la a arunca cuvinte fără sens.

Dumitru73 04.10.2010 10:46:18

Citat:

În prealabil postat de codana (Post 293506)
dumitru,lasand la o parte partea religioasa eu vreau sa aflu motivarea medicala a cauzelor,motivelor care duc la hiv-sida.
si vei fi multumit da respectiva demonstratie?omenirea se intoarce cu fata catre bine?nu cred.omenirea l-a avut pe iisus hristos in mijlocul ei si ia luat capul.
vorbesc numai in numele meu:cine sunt eu, sa-l conditionez pe dumnezeu sa faca un anumit lucru ca sa cred in el,da oare socoteala olarul,lutului?

Dupa parerea ta, care sunt cauzele care duc la hiv-sida? din punct de vedere medical.

codana 04.10.2010 19:49:18

salut,dumitru73
 
Citat:

În prealabil postat de Dumitru73 (Post 294042)
Dupa parerea ta, care sunt cauzele care duc la hiv-sida? din punct de vedere medical.

interesant raspuns,multumesc

Dumitru73 05.10.2010 13:16:31

Citat:

În prealabil postat de codana (Post 294154)
interesant raspuns,multumesc

intrebarea ta era una retorica.
raspunsul tau insa, este si mai interesant ;)


Ora este GMT +3. Ora este acum 11:37:57.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.