Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Teologie si Stiinta (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5039)
-   -   Evolutionismul-religia care pregateste venirea antihristului! (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=8760)

Patrie si Credinta 21.02.2013 22:13:32

Citat:

În prealabil postat de bin000 (Post 505310)

Noi vorbeam de C14 care s-a dovedit varza apoi ai venit cu dendrologia valabila maxim 4500 de ani PE PROBE si 12000 (PE 'EXTRAPOLARI' :) evolutioniste) si acum aduci varvele ,molustele,etc, care
au exact aceleasi probleme ca si C14 :se presupune(se extrapoleaza, vorba unora) o conditie initiala imposibil de cunoscut,asta se cheama pseudo-stiinta.

molustele care traiesc sub apa?

t4ilgunn3r 22.02.2013 12:54:44

Citat:

În prealabil postat de bin000 (Post 505310)
Nu ,nu e precisa nici macar pentru copacii in viata [...]

[...] Tot asa "extrapoleaza" si oamenii de stiinta cu ce stiu sigur si cu ce presupun ca s-a intamplat ceea ce ei n-au vazut .

Mda, se pare ca nici o metoda de datare nu e "stiintifica" daca nu a fost cineva, pus de planton acolo, care sa ateste ca chiar asa s-a intamplat. Si cand te gandesti ca astronomii calculeaza vechimea galaxiilor privind doar niste puncte luminoase pein telescop; complet nestiintific.

Teoria cu sarpele vorbitor pare mult mai plauzibila.

bin000 22.02.2013 17:23:59

Citat:

În prealabil postat de t4ilgunn3r (Post 505420)
Mda, se pare ca nici o metoda de datare nu e "stiintifica" daca nu a fost cineva, pus de planton acolo, care sa ateste ca chiar asa s-a intamplat. Si cand te gandesti ca astronomii calculeaza vechimea galaxiilor privind doar niste puncte luminoase pein telescop; complet nestiintific.

Gata,ai terminat cu dovezile de pe Pamant si te-ai cocotat in spatiu?Acolo-i si mai greu.Mai bine ne spui mai intai care e treaba cu baryon assimetry sau dark energy.

Citat:

Teoria cu sarpele vorbitor pare mult mai plauzibila.
Este.Dovada palpabila?Ai experimentat-o tu insuti cand ai sasait printre dinti impotriva Creatorului ,chipurile din consideratie pentru sarmanii credinciosi ignoranti ,ca sa-i scoti din bezna in care sunt.

rainrainbow 22.02.2013 23:05:31

eu nu stiu cum de mai suporta Dumnezeu atata rautate si atata necredinta.toate pacatele astea vin din lipsa de educatie si de bun simt.poate o sa credeti c am cazut in cap :)) dar cand am auzit ca a cazut un asteroid m am bucurat putin.pt ca va veni vremea cand vom fi salvati(bn...prin niste mijloace mai putin placute)m am mirat ca tocmai in rusia care se spune ca e nucleul credintei.dar eu m am saturat.cum de are atata rabdare?,,,

t4ilgunn3r 23.02.2013 18:06:19

Citat:
Teoria cu sarpele vorbitor pare mult mai plauzibila.

Citat:

În prealabil postat de bin000 (Post 505444)
Este.Dovada palpabila?Ai experimentat-o tu insuti cand ai sasait printre dinti impotriva Creatorului ,chipurile din consideratie pentru sarmanii credinciosi ignoranti ,ca sa-i scoti din bezna in care sunt.

Nu inteleg nimic :( Cine e palpabil? Sau, ce??

konijiro 28.02.2013 18:24:48

Citat:

Nu inteleg nimic Cine e palpabil? Sau, ce??
Pai nu e nimic de inteles. bin000 merge pe ideea propagata de unii ca Ken Ham, care intreaba: "were you there"? In loc sa intrebe, de pilda, "how do you know"?

Mai sus ti-a zis ca oamenii de stiinta "n-au vazut", asa ca nu au cum sa stie. Cand si-a dat seama ca acelasi principiu se aplica si la miturile biblice, nu a mai avut ce sa iti spuna decat sa o dea pe chestii personale. Atata tot. Dupa cum am spus, nimic de inteles :)

Dumitru73 28.02.2013 19:02:16

Citat:

În prealabil postat de konijiro (Post 506533)
Pai nu e nimic de inteles. bin000 merge pe ideea propagata de unii ca Ken Ham, care intreaba: "were you there"? In loc sa intrebe, de pilda, "how do you know"?

Mai sus ti-a zis ca oamenii de stiinta "n-au vazut", asa ca nu au cum sa stie. Cand si-a dat seama ca acelasi principiu se aplica si la miturile biblice, nu a mai avut ce sa iti spuna decat sa o dea pe chestii personale. Atata tot. Dupa cum am spus, nimic de inteles :)

eu tot nu înțeleg cum reușesc religiosii să facă distincția dintre realitate și simbol, când este vorba de textul biblic. desi am fost religios o perioada.

Patrie si Credinta 28.02.2013 19:35:07

Citat:

În prealabil postat de bin000 (Post 505444)
Gata,ai terminat cu dovezile de pe Pamant si te-ai cocotat in spatiu?Acolo-i si mai greu.Mai bine ne spui mai intai care e treaba cu baryon assimetry sau dark energy.

macar intelegi ceva mai profund care e faza cu barionii?

konijiro 28.02.2013 19:35:34

Citat:

eu tot nu înțeleg cum reușesc religiosii să facă distincția dintre realitate și simbol, când este vorba de textul biblic. desi am fost religios o perioada.
Pai nu reusesc, foarte multa lume intelege fix ce vrea sa inteleaga. Am prieteni ortodocsi si discutam des despre diverse chestii biblice, rar e vreun caz unde exista consens.

iuliu46 01.03.2013 17:13:29

Pentru cei vii care sunt interesati si de alte puncte de vedere in afara "paradigmei stiintifice actuale" :71: am gasit aici cateva documentare critice la adresa neodarwinismului. Eu am urmarit doar Darwin`s Dilemma deocamdata si e bun, logic si usor de inteles.
Documentarele sunt din pacate in limba engleza, pentru cine nu stie engleza dar se pricepe un pic la internet exista o alta varianta, sa incerce sa descarce Darwin`s Dilemma de undeva si sa ia o subtitrare in romaneste pentru ca se gasesc.

http://www.oiacdi.org/videos/


Ora este GMT +3. Ora este acum 16:58:51.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.