Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Homosexualitatea (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5043)
-   -   Vindecarea Homosexualilor (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=1807)

Saurian 08.06.2007 08:49:18

Citat:

În prealabil postat de cozia
RDr. uite cum vad eu situatia in care te afli si in care ne aflam noi toti dupa cum ti-am mai spus in postarile anterioare:

- Considera ca aici pe acest topic esti la o minastire, la minastirea noastra. Nu este o problema ca esti batut in cap, asta in timp poate se rezolva. Daca te uiti in jur vei vedea pe multi care au nevoie de ajutor.

- Ai venit cu o problema, o patima si noi te intelegem ca acesta este motivul pentru care vrei sa stai cu noi ca sa te cureti de pacatele tale asa cum o facem si noi insa exista niste reguli...

- O sa primesti un canon, si o sa ai o ascultare, o sa te ocupi de ceva prin minastire, intelegi?

- In schimb trebuie sa respecti cu sfintenie regulile minastirii si sa nu promovezi ideile tale sau Doamne fereste sa te dai la cei de aici, impins de pacat ca ai zburat imediat. Nu avem nevoie de indivizi care sa-i sminteasca pe restul. Noi toti ne aflam aici pentru a ne vindeca, nu pentru a ne sminti sau mihni.

- Deci regula de baza este: Nu ai ce cauta in minastirea noastra daca vrei sa-ti impui regulile tale, sper ca ai inteles odata pentru totdeauna! iar in timp o sa primesti raspunsuri la intrebarile si dilemele tale existentiale. Pina atunci urmezi instructiunile care ti s-au dat si mai ales stai si asculti.

Mai uite-te odata peste reguli si decide daca stai sau pleci, intelegi asa se pune problema, nu exista cale de mijloc, aici nu este democratie, de a te lasa sa faci ce vrei tu, cum te taie pe tine capul, sau ce te impinge pacatul sa faci...

DOAR in acest spirit se va discuta cu tine. Pentru a mia oara ti se spune asta, daca nu-ti place , uite poarta minastirii...du-te si enjoy your life!

Iertati-ma ca iarasi ma bag dar nu credeti ca suntem cam duri? Ce s-a intamplat cu iubeste pe pacatos si uraste pacatul? Daca asta e a iubi atunci mi-e frica sa ma gandesc ce inseamna a uri.

Nici eu nu sunt de acord cu el dar hai sa incercam altceva. Cand incearca sa-si spuna ideile gresite noi sa nu-l bagam in seama. Nu are rost cearta. daca stiti ca nu se va schimba de ce tot sariti la gatul omului. Lasati-l in pace. Mi se pare ca am ajuns un fel de babete despre care facea publicitate RD. Unde e dragostea? Nu va place nu bagati in seama. Asta-i tot. Si daca nu se schimba se va satura sa posteze degeaba. Dar nu mai insultati omul si nu mai sariti la gatul lui. Decat un astfel de Hristos mai bine o democratie a lui RD.

philalex 08.06.2007 10:56:31

sa ne rugam pentru ei...sunt bolnavi

iosif 08.06.2007 11:16:15

Sub nicio forma nu relativizez gravitatea acestui pacat! Este un pacat grav, este o boala sufleteasca extrem de dificila si de complexa. Am spus ca toate pacatele sunt grave nu ca sa relativizez acest pacat, ci pentru a sublinia ca nu trebuie sa existe o atitudine mai potrivnica homosexualitatii decat mandriei, etc.

Homosexualitatea este un pacat, o rasturnare a randuielilor firesti, un pacat impotriva naturii. Deci, nu e nimic de minimalizat aici! Insa atitudinea noastra fata de cei aflati in acest pacat trebuie sa reflecte spiritul crestin. Asta e tot ceea ce astept de la noi toti!

Cozia, nu sunt scriitor! Imi pare rau ca ti-am inselat asteptarile :( Daca vrei sa fii bineinteles, precizeaza-ti ideile mai clar si mai succint.

veilur 08.06.2007 15:09:12

Ideea cu nebagatul in seama am exprimat-o si eu, cu intentia ca va da randament, dar acum sa vedem daca vom reusi sa facem acest lucru...

erzbet 08.06.2007 18:21:25

"Nu este o problema ca esti batut in cap, asta in timp poate se rezolva"

Asta este jignire evidenta, si nu este reactie impotriva "pacatului"...ironia, mandria si raspunsurile rautacioase nu mi se par crestine

cristiboss56 08.06.2007 19:35:12

Este probabil mult mai crestineste, sa mergem si sa asistam in smerenie la parada multicolora a lor , a celor pe care i-am ironizat si impotriva carora am fost rautaciosi. Sa asistam la parada pacatului , a sfidarii Lui Dumnezeu si a bisericii noastre. Nu avem voie nici prin cuvinte sa ne atingem de ei !

cozia 08.06.2007 20:03:20

Citat:

În prealabil postat de erzbet
"Nu este o problema ca esti batut in cap, asta in timp poate se rezolva"

Asta este jignire evidenta, si nu este reactie impotriva "pacatului"...ironia, mandria si raspunsurile rautacioase nu mi se par crestine

Sa ma ierte daca asa s-a inteles,insa asta nu a fost intentia mea, eu nu am facut altceva decit sa repet ce a spus si sa-l linistesc, sincer, in ideea ca toti suntem intr-un fel sau altul ignoranti, insa aceasta conditie se poate modifica inspre bine daca acceptam sa facem parte dintr-o lucrare ziditoare ca cea a Bisericii

Inca o data, iertati!

veilur 08.06.2007 21:01:05

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56
Este probabil mult mai crestineste, sa mergem si sa asistam in smerenie la parada multicolora a lor , a celor pe care i-am ironizat si impotriva carora am fost rautaciosi. Sa asistam la parada pacatului , a sfidarii Lui Dumnezeu si a bisericii noastre. Nu avem voie nici prin cuvinte sa ne atingem de ei !

Da, asa este, nici macar cu vorba s anu ne atingem de ei! Ba chiar sa-i sustinem cu varf si indesat ca sa poata pacatui in cat mai multa liniste si comoditate!
Parerea mea: Am ajuns ciuca batailor si de rasu curcilor pentru ca suntem impotriva pacatului si ca nu-i lasam pe saracii de ei sa-si manifeste protestele in care isi exprima drepturile de a pacatui fara a fi discriminati si nici huliti pe fata!

romandragut 08.06.2007 22:49:02

Nu am cerut sa sustineti pe nimeni. AM cerut doar sa acceptati ca acesti oameni exista. So ca acesti oameni nu pot fi schimbati, doar pentru ca voi credeti ca sunt schimbati.

Pe parcursul secolelor homosexualii au fost omorati din pricina "credintelor religioase", apoi a urmat holocaustul au fost ucisi pentru ca nu se puteau reproduce (si stim teoria nazista despre eugenie).

AM repetat ca am inteles ca etse un pacat dpdv crestineste, insa cum reacioneaza un crestin la acest lucru "esti caz patologic?", "mi-a greata de tine". acestea sunt extrase de pe acest forum, de pe un forum ortodox si nu inteleg ce a facut homosexualul sau ce am facut pentru a mi se vorbi asa.

acesta este paradoxul pe care nu il inteleg. eu oprobabil nu cunosc calea lui dzeu insa din putinul pe care l-am auzit am inteles ca nu este bine sa jignesti si ca nu acesta este un fundament de credinta.

chiar daca sunt necredincios stiu ca ortodoxia ar trebui sa invete la dragoste nu la ura si intoleranta.

in plus ideile religiase se bat cap in cap cu stiinta pe care unii pur si simplu o ignora.

veilur 08.06.2007 23:14:54

RD, iti recomand sa citesti inca ce a spus Sf. Apostol Pavel despre pederastie, un om care a fost ucenicul Domnului nostru Iisus Hristos si sa vezi acolo cum va denumeste el pe voi, sa nu mai spui de noi ca te invinuim ca existi pur si simplu. Chiar Sf. Apostol Pavel va considera vrednici de toata defaimarea intre oameni din pricina faptului ca ati intors pe dos oranduielile firii, neputand avea nici statut de barbat, dar nici in femeie nu v-ati schimbat si ati cazut sub stadiul animalelor, pentru ca savarsiti astfel de nelegiuiri cu buna stiinta si din alegerea voastra, luand in considerare ca Sf. Apostol Pavel a facut aceste afirmatii sub influenta Duhului Sfant, caci nu traia el prin sine, ci traia Hristos in el, adica Insusi Iisus a afirmat acestea si nu Pavel. Asa ca mai gandeste-te ianinte sa ne tot acuzi ca te invinuim, pentru ca noi dupa acele invataturi ne luam ca fiind adevarul.


Ora este GMT +3. Ora este acum 14:23:38.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.