Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Pocainta (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5019)
-   -   mi-e frica sa ma duc la spovedanie (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=9926)

mihai_m 27.06.2010 05:46:57

mi-e frica sa ma duc la spovedanie
 
Am 22 de ani si din cauza timiditatii nu am reusit sa merg la spovedit. Am incercat ieri de dimineata sa imi fac timp sa merg la un preot la marturisit si nu am reusit din cauza fricii. Asa patesc de fiecare data. E greu sa stai cu pacatele pe suflet:(. Acum ca s-a sfarsit postul, cred ca e prea tarziu. Imi puteti da un sfat ?

conradcrusader 27.06.2010 08:21:12

Nu e tarziu niciodata sa te spovedesti. Chiar daca s-a sfarsit postul, tot te poti spovedi. Vorbeste cu parintele tau duhovnic sau viitorul tau parinte duhovnic, si el te va indruma. Te poti spovedi si in afara posturilor, bineinteles, dupa o scurta perioada de post pe care ti-o va indica parintele.
Frica de care vorbesti, este o piedica, o ispita de la cel rau ca sa nu te poti curatii. Invinge frica prin rugaciune si credinta si mergi si spovedeste-te, inclusiv marturiseste aceasta teama. Ai sa vezi ca nu e atat de infricosator precum iti pare acum si ai sa te simti eliberat apoi.

Doamne ajuta!

colaps 27.06.2010 13:03:25

E o încercare grea, desigur, dar să vezi doar ce liniște sufletească vei avea după spovedanie! O să simți cum norul păcatelor, al grijilor și al tuburărilor va dispărea, lăsând în urmă un cuget senin și neîntinat.

Cum de nu ai putut să mărturisești? Ai ajuns în fața preotului sau a bisericii și ți-a fost frică și ai plecat?

elena20 27.06.2010 13:17:59

mihai,te poti spovedi si seara asta, la Vecernie.atunci s-ar putea sa nu fie atat de aglomerat.

Erethorn 27.06.2010 13:19:05

Ce anume te-a impiedicat ? Rusinea fata de preot ca om, rusinea fata de Dumnezeu ?

costis 27.06.2010 13:37:28

Mai este cate un preot care face din taina spovedaniei un act public, dar pana la urma ai sa gasesti unul care o respecta. In general pentru domnisoare sau doamne poate parea greu de gasit o cale de a marturisi pacatul desfranarii, iar pentru unii domni, a unor pacate peste fire. Frumusetea feminina tinde sa duca placerea mai departe de normalitate.
Cred ca aceste pacate nu trebuiesc marturisite cu lux de amanunte, si un dohovnic experimentat nu o sa te descoase, pentru ca stie ce e aia desfranare sau pacat peste fire.
Si eu am gasit destul de greu un duhovnic mai putin aglomerat si cu respectul intimitatii tainei ( cam dupa vreo 3 ani de cautari). Insa pana cand vei da de duhovnicul potrivit, marturiseste pacatele macar la modul general: am facut pacatul desfranarii, mi-am inselat sotul, sotia etc.
Cred ca e bine sa chemi in ajutor si un sfant pentru a reusi ( Sf Parascheva, Sf Dimitrie Basarabov, Sf Ecaterina ).

Samy02 27.06.2010 13:38:15

Citat:

În prealabil postat de mihai_m (Post 263413)
Am 22 de ani si din cauza timiditatii nu am reusit sa merg la spovedit. Am incercat ieri de dimineata sa imi fac timp sa merg la un preot la marturisit si nu am reusit din cauza fricii. Asa patesc de fiecare data. E greu sa stai cu pacatele pe suflet:(. Acum ca s-a sfarsit postul, cred ca e prea tarziu. Imi puteti da un sfat ?

Mergi la preot si incearca sa porti o simpla discutie cu dumnealui, incearca sa-i spui exact ce ne-ai spus noua . Odata aflat in fata preotului s-ar putea sa scapi de emotii si totul sa vina de la sine.....

Jamaica 27.06.2010 13:39:38

si eu am trecut si inca mai trec intr-o oarecare masura prin asta! muream de rusine sa ma duc la spovedit prima oara, am mers la cateva biserici si am "studiat" terenul inainte, simteam ca mi se face rau cand vedeam preotul, si plecam.
Poti primi 1001 de sfaturi si degeaba, daca nevoia de a te elibera nu depaseste rusinea...

La spovedit poti merge oricand simti tu ca trebuie, indiferent daca e post sau nu!preotul te primeste. Gandeste-te ca preotul nu e acolo sa te judece pe tine,asta este "meseria" lui si ca ceea ce ai tu de zis au mai ziso si altii inaintea ta.
Roaga-te ca Domnul sa te ajute sa faci pasul acesta.

Jamaica 27.06.2010 13:41:33

si citeste un indreptar de spovedanie inainte

Mtcrysty17 27.06.2010 14:23:35

Da, o sa vezi ca nu e greu daca o sa ajungi in fata preotului. eu am citit un indrptar si mi-am notat pacatele p o hartie. ajuns acolo, practic am uitat de toata rusinea. si ma simteam atat de eliberat.


Ora este GMT +3. Ora este acum 07:10:14.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.