Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Secte si culte (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5031)
-   -   Ati sfatui un penticostal sa treaca la ortodoxie? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13129)

faniela 17.06.2011 18:45:35

Ati sfatui un penticostal sa treaca la ortodoxie?
 
Ati sfatui un penticostal sa treaca la ortodoxie chiar daca biserica il ajuta sa creasca spiritual (sau mai bine zis Dumnezeu prin acea biserica) il apropie de Dumnezeu, are o viata schimbata, mai buna etc?

glykys 17.06.2011 20:09:47

Draga Faniela, eu am un vecin - nu stiu de ce religie e - care,de fiecare data cand ne vedea pe toti ca plecam duminica la biserica (ortodoxa), ne zice: mie imi merge bine si fara sa merg la biserica! Adica, vezi Doamne,ca noua ne merge rau si daca mergem la biserica, iar lui nu.

Lucrurile nu stau asa, omul nu trebuie sa mearga la biserica pentru a-i merge bine, pentru a fi ajutat, pentru a avea o viata mai buna etc. ci din CONVINGERE! Iar convingerea ti-o da, in buna masura, credinta. Daca nu ai convingerea ca asta e drumul drept, degeaba te piseaza la cap unii si altii ca nu e bine ce faci sau ce confesiune ai.

Deci da, noi vrem sa se intoarca cu totii la ortodoxie, ca asta e calea cea adevarata si de mantuire, dar nu putem forta pe nimeni. E bine sa te rogi pentru el, sa il lumineze sa se intoarca la credinta ortodoxa, mai mult nu stiu daca poti face. Vrei sa te mariti cu el sau...?

N.Priceputu 17.06.2011 20:20:54

Eu aș sfătui pe oricine să treacă la Ortodoxie; asta ar însemna să revină, de fapt, la Biserica lui Hristos cea autentică, primară, așa cum era ea în primele secole. Și pentru că aici Îl poate cunoaște pe Mântuitorul deplin.

Protestanții cred că Îl vor întâlni pe Domnul numai după sfârșitul lumii. Noi știm că El este aici, în Biserică. Deci dacă Îl iubește cu adevărat, atunci vrea să-L întâlnească, și numai aici se poate uni cu El, prin Sfintele Taine.

Iar dacă e obișnuit să studieze Biblia, va putea continua să o facă. Și dacă are o viață îndreptată, cu atât mai mult va putea continua îndreptarea la ortodocși, căci i se adaugă și posturile, și spovedania. Dacă la ei e păcat să te îmbeți, să fumezi, să desfrânezi, tot păcate sunt și la ortodocși.

faniela 17.06.2011 20:38:22

am spus in general, inclusiv de mine... si deci credeti ca doar ortodocsi vor fi in cer, in rai?

gabriela8 17.06.2011 20:39:18

Citat:

În prealabil postat de faniela (Post 369602)
Ati sfatui un penticostal sa treaca la ortodoxie chiar daca biserica il ajuta sa creasca spiritual (sau mai bine zis Dumnezeu prin acea biserica) il apropie de Dumnezeu, are o viata schimbata, mai buna etc?

Da, as sfatui dar, cum spunea Glykys, atat timp cat nu exista convingerea celuilalt totul e zadarnic. De pilda pe mine nu m-ar convinge nimeni ca in afara Ortodoxiei exista mantuire, iar aparenta schimbare si bunastare pamanteasca ( simtita de unii la anumite culte) are un pret foarte scump: pierderea sufletului!

gabriela8 17.06.2011 20:41:18

Citat:

În prealabil postat de faniela (Post 369640)
am spus in general, inclusiv de mine... si deci credeti ca doar ortodocsi vor fi in cer, in rai?

Nu cei care se numesc ortodocsi vor fi in Rai, ci cei care traiesc cu adevarat credinta ortodoxa! Nu numele te mantuieste ci vietuirea ta curata, spovedania, Impartasania, care nu exista la penticostali...

N.Priceputu 17.06.2011 20:42:55

Citat:

În prealabil postat de faniela (Post 369640)
am spus in general, inclusiv de mine... si deci credeti ca doar ortodocsi vor fi in cer, in rai?

Cine va fi în rai e o taină a lui Dumnezeu. Dar pot să-ți spun că în Ortodoxie poți fi cu El aici și acum.

nutucutu 17.06.2011 20:51:10

Citat:

În prealabil postat de N.Priceputu (Post 369646)
Cine va fi în rai e o taină a lui Dumnezeu. Dar pot să-ți spun că în Ortodoxie poți fi cu El aici și acum.

Ori eu sint ortodoxa, ori dumneavoastra sinteti catolic. Pentru ca si noi, catolicii, putem fi cu EL aici si acum...

LittleSparrow 17.06.2011 20:51:20

Citat:

În prealabil postat de N.Priceputu (Post 369646)
Cine va fi în rai e o taină a lui Dumnezeu. Dar pot să-ți spun că în Ortodoxie poți fi cu El aici și acum.


Un răspuns desăvârșit.

gabriela8 17.06.2011 20:52:45

Faniela
 
Daca a ta cautare este sincera, Dumnezeu te va indruma, tebuie sa nu te lasi prinsa de mreje si sa cauti Adevarul!


Ora este GMT +3. Ora este acum 16:22:35.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.