Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Intrebari utilizatori (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5063)
-   -   Mosii de toamna - Pomenirea mortilor (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=11070)

lenuta67 30.10.2010 15:10:12

pomenirea mortilor
 
sotul meu a murit in italia si nu cunosc adevaratul motiv al decesului .
murind fara lumanare si fara a fi pregatit sufleteste ,acolo departe de casa , eu , ce ar tebui sa fac ...aici pentru linistea sufletului lui ??????

antoradoi 30.10.2010 16:45:52

Citat:

În prealabil postat de lenuta67 (Post 301739)
sotul meu a murit in italia si nu cunosc adevaratul motiv al decesului .
murind fara lumanare si fara a fi pregatit sufleteste ,acolo departe de casa , eu , ce ar tebui sa fac ...aici pentru linistea sufletului lui ??????

Draga mea,indraznesc a spune ca nu cred ca e ceva rau in a-l pomeni pe sotul tau,chiar daca a murit in conditii pe care nu le cunosti.Cu atit mai mult as zice,fa-i ceea ce crezi ca e crestineste bine de facut.Cine crezi tu ca este ,cu adevarat ,pregatit sufleteste ,sa moara? Nimeni.Iti zic eu.
Daca ai posibilitatea fa si tu asa cum am invatat de la parintii nostri ortodocsi,o colivioara ,un blid de mincare,si/sau o hainuta ceva acolo.Insa nu da la rubedeniile voastre,da acestea la cineva sarac si strain,caci asa scrie in Sf scriptura,sa dam strainilor,si sarmanilor.Du si tu la Sf Altar un pomelnic,cu numele lui.Dumnezeu care stie toate,v-a primi jetfa ta.Si-ti va socoti tie ca dreptate...
Dumnezeu sa fie cu tine!

Mihnea Dragomir 30.10.2010 17:03:35

Citat:

În prealabil postat de antoradoi (Post 301753)
asa scrie in Sf scriptura,sa dam strainilor,si sarmanilor.

Sărmanilor, da, îmi amintesc. Dar pesemne că am uitat unde scrie în Sf Scriptură să nu dăm rudeniilor, ci să dăm străinilor. Mă puteți ajuta să-mi amintesc ?

Carmen FUNIERU 03.11.2010 19:30:40

Sâmbătă, 6 noiembrie 2010, sunt Moșii de toamnă. Este un nou prilej de a-i ajuta pe cei morți din familiile noastre.

gabriela8 04.11.2010 17:34:54

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 301759)
Sărmanilor, da, îmi amintesc. Dar pesemne că am uitat unde scrie în Sf Scriptură să nu dăm rudeniilor, ci să dăm străinilor. Mă puteți ajuta să-mi amintesc ?

Ideia era ca nu trebuie sa dam persoanelor care ar putea candva sa ne dea ceva in schimb, de aceea e bine ca pomana sa nu fie intre rude.

gabriela8 04.11.2010 17:37:35

Citat:

În prealabil postat de lenuta67 (Post 301739)
sotul meu a murit in italia si nu cunosc adevaratul motiv al decesului .
murind fara lumanare si fara a fi pregatit sufleteste ,acolo departe de casa , eu , ce ar tebui sa fac ...aici pentru linistea sufletului lui ??????

Pomelnice la Sfanta Liturghie din 40 in 40 de zile(preferabil manastire pentru ca se face zilnic), cat mai multa milostenie in numele lui si catismele 9 si 17 in mod regulat, cu binecuvantarea duhovnicului.
Pace si bucurii!

glykys 15.11.2010 22:33:55

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 301759)
Sărmanilor, da, îmi amintesc. Dar pesemne că am uitat unde scrie în Sf Scriptură să nu dăm rudeniilor, ci să dăm străinilor. Mă puteți ajuta să-mi amintesc ?

Scrie pe site, la Evanghelia de astazi:

Zis-a si celui ce-L chemase: Cand faci pranz sau cina, nu chema pe prietenii tai, nici pe fratii tai, nici pe rudele tale, nici vecinii bogati, ca nu cumva sa te cheme si ei, la randul lor, pe tine, si sa-ti fie ca rasplata.
Ci, cand faci un ospat, cheama pe saraci, pe neputinciosi, pe schiopi, pe orbi,
Si fericit vei fi ca nu pot sa-ti rasplateasca. Caci ti se va rasplati la invierea dreptilor.
Si auzind acestea, unul dintre cei ce sedeau cu El la masa I-a zis: Fericit este cel ce va pranzi in imparatia lui Dumnezeu!

glykys 31.10.2012 22:51:50

Sambata aceasta sunt Mosii de toamna, prilej de pomenire a tuturor celor adormiti in Hristos.

stefan florin 31.10.2012 23:42:47

Citat:

În prealabil postat de glykys (Post 479471)
Sambata aceasta sunt Mosii de toamna, prilej de pomenire a tuturor celor adormiti in Hristos.

Da! Trebuie sa avem grija de sufletele rudelor noastre raposate si nu numai. Dumnezeu sa-i ierte te toti cei adormiti intru Domnul!

Ekaterina 01.11.2012 01:07:04

Reteta pentru coliva
 
Ingrediente:
500 g grau decorticat sau arpacas, 375 g zahar, aproximativ 250 g nuci curatate, vanilie, coaja rasa de lamaie (optional), o cana si jumatate pesmet din paine alba sau biscuiti daca nu o pregatim in zile de post, zahar pudra (ca sa se acopere coliva), 1 lingurita rasa cu sare, putina cacao si bomboane, pentru ornat coliva.

Instructiuni :
1. Eliminam toate corpurile straine din grau si il spalam in mai multe ape.
2. Punem graul intr-o oala mai mare, peste care turnam apa, ca sa acopere boabele de grau cam de un lat de palma si si-l fierbem cel putin o ora. Trebuie sa amestecam din cand in cand, ca sa nu se prinda.
3. Dam oala jos de pe foc si o acoperim cu un servet curat, apoi o invelim cu o patura, sau ceva gros, ca sa-si mentina caldura cat mai mult.
4. Dupa 4-5 ore, adaugam zaharul si fierbem din nou, pana se leaga. Acum trebuie sa amestecam cu o lingura curata din lemn, ca sa nu se lipeasca de fundul vasului, dand gust neplacut colivei.
5. Dupa ce s-a legat, luam vasul de pe foc si il lasam descoperit, pana ce compozitia s-a racit si o tinem acoperita in frigider pana cand dorim sa finisam coliva.
6. Inlaturam coaja care s-a format, adaugam sarea, vanilia, coaja rasa de lamaie si nucile taiate fin cu cutitul, pisate sau rasnite dupa preferinta.
7. In continuare, amestecam usor toate ingredientele, pana se omogenizeaza.
8. Compozitia o aseazam pe un platou curat, ceva mai mare decat o coala de hartie si o modelam uniform pe platou, ca sa capete o forma frumoasa.
9. Deasupra cernem pesmetul, pe care il presam putin cu un carton ca sa fie mai dens si neted, apoi cernem un stat uniform de zahar pudra, gros de cel putin 1 mm (oricum sa acopere bine pesmetul), pe care il presam, ca si pe pesmet.
10. Pentru ornat, putem folosi un sablon facut din carton, care sa reprezinte o cruce, peste care cernem putina cacao. De asemenea, putem folosi diverse bomboane, ca: drajeuri, migdale trase in zahar si altele, dupa preferinta si inspiratia noastra.
11. Curatam bine marginile platoului de pesmetul si de zaharul cazut la cernut.

Coliva este bine s-o pregatim in ajunul zilei cand vrem s-o folosim.

Lumanarea pe care o infigem in coliva, trebuie sa aiba un disc de hartie, pentru a nu se scurge ceara pe coliva.
http://www.crestinortodox.ro/editori...lor-97519.html


Ora este GMT +3. Ora este acum 07:47:57.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.