Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Secte si culte (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5031)
-   -   Miscarea de reinnoire carismatica (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13707)

penticostalul 11.04.2012 20:59:57

Citat:

În prealabil postat de Demetrius (Post 439607)
Oare cum a fost spiritualitatea Bisericii întemeiate de Cristos până la apariția acestei mișcări?
Cum s-or fi descurcat Sfinții Părinți de au fundamentat tradiția Bisericii fără nicio ”mișcare”?

Biserica a fost intemeiata de Hristos in ziua Pentecostului si miscarea harismatica a inceput odata cu revarsarea Duhului Sfant. Biserica nu a trait niciodata lipsita de lucrarea harismatica a Duhului Sfant.

Menirea miscarii harismatice astazi este sa sublinieze dependenta Bisericii de puterea, calauzirea, lucrarea Duhului Sfant.

Citat:

În prealabil postat de Demetrius (Post 439607)
După părerea mea, această mișcare nu e una autentică, închinată lui Dumnezeu, ci una care ”naște” în mintea adepților(nu în inimă) impresia de vrednicie.

In inima si in mintea mea este creeata impresia de nevrednicie.
O lucrare veritabila a Duhului Sfant il convinge pe om de pacat: Și El, (Duhul Sfant) venind, va vădi lumea de păcat . Ioan 16:8

JoyDivision 08.05.2012 13:36:35

Citat:

În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia (Post 395733)
Desi fratii crestini de pe forum, de confesiune penticostala, au o credinta destul de diferita de a noastra in cateva puncte importante, acest curent si aceasta cale sunt ceva ce avem in comun.

probabil ca stiti, miscarile carismatice propovaduiesc ceea ce s-a numit "evanghelia prosperitatii" (sau vestea buna a sanatatii si a bogatiei !)
iata cam care sunt principiile:
"cine este copilul Lui Dumnezeu, este copil de Rege. Copiii Regelui nu mai pot fi bolnavi sau. Dacă cineva este sarac, sau este bolnav aceste aspecte denota faptul ca persoana respectiva nu are o relatie buna cu Dumnezeu"

as dori sa va intreb: ca si catolic, sunteti de acord cu aceste principii?

MihaiG 08.05.2012 13:48:03

Citat:

În prealabil postat de JoyDivision (Post 443919)
probabil ca stiti, miscarile carismatice propovaduiesc ceea ce s-a numit "evanghelia prosperitatii" (sau vestea buna a sanatatii si a bogatiei !)

Nu toate. Mișcarea de reînnoire carismatică din Biserica Catolică nu împărtășește această învățătură, care frizează erezia.

JoyDivision 08.05.2012 13:55:33

Citat:

În prealabil postat de MihaiG (Post 443922)
Nu toate. Mișcarea de reînnoire carismatică din Biserica Catolică nu împărtășește această învățătură, care frizează erezia.

miscarile carismatice neoprotestante asta invata, evanghelia prosperitatii; acum, care mai este legatura intre catolici si carismaticii neoprotestanti? doar experientele extatice? pentru ca invataturile vedem ca difera ca de la Cer la Pamant!

MihaiG 08.05.2012 14:00:36

Citat:

În prealabil postat de JoyDivision (Post 443925)
miscarile carismatice neoprotestante asta invata, evanghelia prosperitatii; acum, care mai este legatura intre catolici si carismaticii neoprotestanti? doar experientele extatice? pentru ca invataturile vedem ca difera ca de la Cer la Pamant!

V-am dat mai multe linkuri către site-uri oficiale ale Mișcării de Reînnoire Carismatică. Puteți, acolo, citi multe despre ce este această mișcare, și să trageți propriile concluzii, după ce ați citit.

Teologia prosperității nu este specifică mișcării carismatice, ci a ajuns să fie asociată acestei mișcări, în special pentecostalismului american pe la jumătatea secolului trecut, existând o legătură cu teleevanghelismul și altele asemenea. Dacă ați fi încercat să vorbiți despre "evanghelia bunăstării materiale" pe strada Azusa, ați fi fost luată drept nebună.

JoyDivision 08.05.2012 14:23:48

Citat:

În prealabil postat de MihaiG (Post 443928)
V-am dat mai multe linkuri către site-uri oficiale ale Mișcării de Reînnoire Carismatică.

cred ca ati uitat sa adaugati: Miscarea de Reinnoire Carismatica Catolica

pentru ca miscarile carismatice din cadrul neoprotestantismului asta predica, evanghelia prosperitatii, vi-o spun cu cea mai mare siguranta!

MihaiG 08.05.2012 14:26:28

Citat:

În prealabil postat de JoyDivision (Post 443936)
cred ca ati uitat sa adaugati: Miscarea de Reinnoire Carismatica Catolica

pentru ca miscarile carismatice din cadrul neoprotestantismului asta predica, evanghelia prosperitatii, vi-o spun cu cea mai mare siguranta!

Există excepții și în cazul MRC din Biserica Catolica. Era ceva grup de prin Filipine, dacă nu mă înșel.

Oricum, revin și arăt că teologia prosperității nu este fundamentală pentru mișcarea carismatică. Dacă au ajuns să o îmbrățișeze penticostalii, e treaba lor, dar nu asta definește pentecostalismul, și o știți prea bine.

JoyDivision 08.05.2012 14:30:33

Citat:

În prealabil postat de MihaiG (Post 443938)
Oricum, revin și arăt că teologia prosperității nu este fundamentală pentru mișcarea carismatică.

in ceea ce priveste miscarea carismatica catolica, nu va contrazic, nici nu as putea deoarece dumneavoastra sunteti catolic si stiti cel mai bine cum stau lucrurile in cadrul acestui cult, totusi carismaticii neoprotestanti (cel putin cei din USA) predica evanghelia prosperitatii.

MihaiG 08.05.2012 14:34:29

Citat:

În prealabil postat de JoyDivision (Post 443943)
in ceea ce priveste miscarea carismatica catolica, nu va contrazic, nici nu as putea deoarece dumneavoastra sunteti catolic si stiti cel mai bine cum stau lucrurile in cadrul acestui cult, totusi carismaticii neoprotestanti (cel putin cei din USA) predica evanghelia prosperitatii.

Na, nu zic, sunteți acolo, înseamnă că știți mai bine cum merg lucrurile la carismaticii americani.

În ce-i privește pe cei din BC, eu știu că au recunoaștere și aprobare de la cel mai înalt nivel. Ori, ziua în care Papa, conducătorul Bisericii în care Sf. Francisc a trăit și trăiește, va fi de acord cu o doctrină care spune: "sunteți săraci pentru că sunteți păcătoși" va fi ziua în care BC se va autodizolva. Ori, Mântuitorul ne-a învățat că Biserica sa nu va fi biruită de porțile iadului, noi Îl credem; pe cale de consecință, teologia bunăstării nu va avea vreodată trecere în Biserică.

JoyDivision 08.05.2012 14:37:10

Citat:

În prealabil postat de MihaiG (Post 443947)
În ce-i pricește pe cei din BC, eu știu că au recunoaștere și aprobare de la cel mai înalt nivel. Ori, ziua în care Papa va fi de acord cu o doctrină care spune: "sunteți săraci pentru că sunteți păcătoși" va fi ziua în care BC se va autodizolva. Ori, Mântuitorul ne-a învățat că Biserica sa nu va fi biruită de porțile iadului, noi Îl credem; pe cale de consecință, teologia bunăstării nu va avea vreodată trecere în Biserică.

bine, si atunci revenim la ideea propusa de mine la inceputul discutiei, ce punte de legatura mai poate fi intre catolicism si neoprotestantism? doar prin experientele asa-numite "harice" de tip extatic? pentru ca domnul Theodor sustine ca exista mai multe puncte comune si totusi eu nu vad care ar fi!


Ora este GMT +3. Ora este acum 16:28:51.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.