Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Sectiune dedicata profesorilor de religie (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5062)
-   -   Religia nu mai este obligatorie in scoala (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=17521)

oaie_cugetatoare 20.11.2014 14:17:36

Citat:

În prealabil postat de Inorogul (Post 573298)
Da. Am pus intrebarea asta deja pe un forum specializat. Am renuntat la ideea obligativitatii pentru ca, intr-adevar, BOR este autonoma fata de Stat. A ramas intrebarea cu discriminarea, ca asta nu depinde de autonomia Bisericii. Sunt foarte curios ce vor spune expertii :). Sper sa nu zica ca sunt nebun :).

Ce descriminare ? Fii mai explicit.:106:

Inorogul 20.11.2014 14:34:23

Citat:

În prealabil postat de oaie_cugetatoare (Post 573297)
Se refera la asta : http://www.crestinortodox.ro/editori...ie-141804.html ?


Imi pare rau, este oranduiala Bisericii.Ce spui tu acolo (hotararea aia de guvern) n-are nici o legatura cu oranduiala
Bisericii.Faptul ca religia este un serviciu public n-are absolut, dar absolut, nici o legatura cu oranduiala Bisericii.

Faptul ca ai dreptul la un serviciu public, nu-ti da dreptul de a interpreta dupa bunul plac folosirea sau nu a acelui serviciu si de a te comporta ca atare.

Iti dau un exemplu: serviciu public este si directia de taxe si impozite.Dar daca tu ai treaba cu acest serviciu public
dupa terminarea programului, si cand te duci, vezi ca este inchis atunci revii maine intre orele in care acest
serviciu functioneaza.Adica te supui regulilor de program stabilite, in acest caz de catre directia de taxe si impozite
Adica te conformezi, regulamentului de ordine interioara a institutiei respective.

Deci cu alte cuvinte , faptul ca ai acces la un serviciu public nu-ti da dreptul de a incalca regulamentele de ordine
interioara ale acelei institutii.


Ei bine in cazul tau, religia este acel serviciu public, iar institutia este Biserica Ortodoxa. Faptul ca ai acces la religie
asta nu-ti da dreptul de a incalca regulamentele de ordine interioara ale Bisericii Ortodoxe.Ori, ce am dat citat
mai sus referitor la credinta nasilor in cadrul Bisericii Ortodoxe, face parte din acele regulamente.

Pa-pa. :103:

Corect ce spui. Ramane doar partea cu discriminarea la care astept raspuns.

Inorogul 20.11.2014 14:40:10

Citat:

În prealabil postat de oaie_cugetatoare (Post 573299)
Ce descriminare ? Fii mai explicit.:106:

OG 137/2000

Art. 2
(1) Potrivit prezentei ordonante, prin discriminare se intelege orice deosebire, excludere, restrictie sau preferinta, pe baza de rasa, nationalitate, etnie, limba, religie, categorie sociala, convingeri, sex, orientare sexuala, varsta, handicap, boala cronica necontagioasa, infectare HIV, apartenenta la o categorie defavorizata, precum si orice alt criteriu care are ca scop sau efect restrangerea, inlaturarea recunoasterii, folosintei sau exercitarii, in conditii de egalitate, a drepturilor omului si a libertatilor fundamentale sau a drepturilor recunoscute de lege, in domeniul politic, economic, social si cultural sau in orice alte domenii ale vietii publice.

Art. 3
Dipsozitiile prezentei ordonante se aplica tuturor persoanelor fizice sau juridice, publice sau private, precum si institutiilor publice cu atributii in ceea ce priveste:
a) conditiile de incadrare in munca, criteriile si conditiile de recrutare, selectare si promovare, accesul la toate formele si nivelurile de orientare, formare si perfectionare profesionala;
b) protectia si securitatea sociala;
c) serviciile publice sau alte servicii, accesul la bunuri si facilitati;
d) sistemul educational;
e) asigurarea libertatii de circulatie;
f) asigurarea linistii si ordinii publice;
g) alte domenii ale vietii sociale.

Guvernul Romaniei a decis ca religia este un serviciu public esential fara care primariile nu pot functiona.

Pe astea ma bazez. Nu spun ca as avea dreptate, ca nu sunt expert. Astept sa vad ce spun altii, care cu asta se ocupa.

LE: am subliniat partile care cred ca nu mi-ar da dreptate. Nu stiu exact daca se face diferenta clara intre institutia publica si institutia cu utilitate publica.

DragosP 20.11.2014 14:42:12

Și ce serviciu religios vrei tu în primărie?:5:

Inorogul 20.11.2014 14:49:58

Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 573305)
Și ce serviciu religios vrei tu în primărie?:5:

Da, stiu ce spui. Dar nu stiu ce efecte produce asta:

"Guvernul Romaniei a decis ca religia este un serviciu public esential fara care primariile nu pot functiona."

Ar putea fi acum o legatura intre primarie si serviciile religioase... ma gandesc (dar categoric nu stiu).

oaie_cugetatoare 20.11.2014 14:57:38

Citat:

În prealabil postat de Inorogul (Post 573303)
OG 137/2000

Art. 2
(1) Potrivit prezentei ordonante, prin discriminare se intelege orice deosebire, excludere, restrictie sau preferinta, pe baza de rasa, nationalitate, etnie, limba, religie, categorie sociala, convingeri, sex, orientare sexuala, varsta, handicap, boala cronica necontagioasa, infectare HIV, apartenenta la o categorie defavorizata, precum si orice alt criteriu care are ca scop sau efect restrangerea, inlaturarea recunoasterii, folosintei sau exercitarii, in conditii de egalitate, a drepturilor omului si a libertatilor fundamentale sau a drepturilor recunoscute de lege, in domeniul politic, economic, social si cultural sau in orice alte domenii ale vietii publice.

Art. 3
Dipsozitiile prezentei ordonante se aplica tuturor persoanelor fizice sau juridice, publice sau private, precum si institutiilor publice cu atributii in ceea ce priveste:
a) conditiile de incadrare in munca, criteriile si conditiile de recrutare, selectare si promovare, accesul la toate formele si nivelurile de orientare, formare si perfectionare profesionala;
b) protectia si securitatea sociala;
c) serviciile publice sau alte servicii, accesul la bunuri si facilitati;
d) sistemul educational;
e) asigurarea libertatii de circulatie;
f) asigurarea linistii si ordinii publice;
g) alte domenii ale vietii sociale.

Guvernul Romaniei a decis ca religia este un serviciu public esential fara care primariile nu pot functiona.

Pe astea ma bazez. Nu spun ca as avea dreptate, ca nu sunt expert. Astept sa vad ce spun altii, care cu asta se ocupa.

LE: am subliniat partile care cred ca nu mi-ar da dreptate. Nu stiu exact daca se face diferenta clara intre institutia publica si institutia cu utilitate publica.

Am inteles la ce te referi.Am o intrebare.
Sa zicem ca tu ma inviti la tine acasa. Si eu sunt musafir la tine acasa.
Si pe langa mine, mai sunt si alti musafiri la tine acasa.
Si eu ma apuc sa injur si sa scuip in dreapta si in stanga.
Acum vine intrebarea: Ce faci ?

DragosP 20.11.2014 15:02:57

Te felicită și te pune-n capu' mesei.
Ca să nu te discrimineze cu doo șuturi-n qur.

abaaaabbbb63 20.11.2014 15:05:36

Citat:

În prealabil postat de oaie_cugetatoare (Post 573309)
Am inteles la ce te referi.Am o intrebare.
Sa zicem ca tu ma inviti la tine acasa. Si eu sunt musafir la tine acasa.
Si pe langa mine, mai sunt si alti musafiri la tine acasa.
Si eu ma apuc sa injur si sa scuip in dreapta si in stanga.
Acum vine intrebarea: Ce faci ?

Deranjarea linistii publice. Exista infractiune pentru asta.

Dar nu cred ca se intampla prea des ca un ateu sa se duca intr-o biserica si sa incepe sa injure si sa scuipe.

catalin2 20.11.2014 15:07:09

Citat:

În prealabil postat de Inorogul (Post 573289)
Un preot are obligatia, prin lege, sa efectueze serviciul religios si pentru un ateu. Am pus la dispozitie si un link, cu o decizie din 2013, care vine in sprijinul afirmatiilor mele.

Asta e una dintre cele mai mari prostii din cate am auzit. Pai nu face nici macar pentru un catolic, sau alt cult. Vezi cum drepturile religioase pentru care vrei sa lupti cu arma in mana ar insemna un fel de dictatura pentru religia noastra.
P.S. Am citit mesajele tale, e clar ca nu stii despre ce vorbesti, in cea mai mare masura. Se confirma ca de fapt un ateu e un ignorant, cel putin in ceea ce priveste religia? E posibil ca un ateu care incepe sa studieze religia sa devina credincios?

Inorogul 20.11.2014 15:14:29

Citat:

În prealabil postat de oaie_cugetatoare (Post 573309)
Am inteles la ce te referi.Am o intrebare.
Sa zicem ca tu ma inviti la tine acasa. Si eu sunt musafir la tine acasa.
Si pe langa mine, mai sunt si alti musafiri la tine acasa.
Si eu ma apuc sa injur si sa scuip in dreapta si in stanga.
Acum vine intrebarea: Ce faci ?

Din punct de vedere etic nu am ce sa comentez aici.
Intrebarile mele nu sunt decat curiozitati de ordin juridic. Nu stiu daca biserica (nu ca institutie, ci ca lacas, de asta o scriu cu litera mica) are statul de "la mine sau la tine acasa". Acolo cred ca este o diferenta intre privat si public.
Asta ar fi prima mea obiectie.
A doua tine de notiunea de discriminare. Ea nu este echivalentul unui comportament inadecvat.
Daca ii ingradesti accesul un bolnav de HIV intr-o institutie publica pe motiv ca nu subscrie regulamentului de ordine interioara, nu este discriminare. Dara daca il dai afara pentru ca are HIV, logic, vorbim despre o discriminare, chiar daca acest lucru este trecut in regulamentul de ordine interioara. E ca o clauza abuziva intr-un contract. Un contract sau un regulament de ordine interioara nu poate produce efecte mai presus de lege.

Consider ca conditia de apartenenta la o religie anume, pentru a beneficia de un serviciu public nu poate fi trecuta in regulamentul de ordine interioara. Cred ca reprezinta o discriminare. Discriminare reprezinta o incalcare a legii. Faptul ca o institutie este autonoma, nu inseamna ca nu se supune legilor.

Consider-o un fel de clauza abuziva, care incalca alte legi. Imi place modul in care oferi exemple si o sa incerc si eu. Degeaba scriu eu intr-un contract cu un partener: Art 2 din contractul 214/20.11.2014: "Susnumitul nu va plati TVA si va putea sa faca angajari fara carte de munca". Evident, nu produce niciun efect.

Inorogul 20.11.2014 15:19:14

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 573312)
Asta e una dintre cele mai mari prostii din cate am auzit. Pai nu face nici macar pentru un catolic, sau alt cult. Vezi cum drepturile religioase pentru care vrei sa lupti cu arma in mana ar insemna un fel de dictatura pentru religia noastra.
P.S. Am citit mesajele tale, e clar ca nu stii despre ce vorbesti, in cea mai mare masura. Se confirma ca de fapt un ateu e un ignorant, cel putin in ceea ce priveste religia?


Desi nu imi place deloc tonul pe care-l abordezi cu mine, nu doresc sa ma iau in bete cu tine, din mai multe motive. Cred ca jucam in ligi diferite.

Spun doar atat: imi recunosc ignoranta in ceea ce priveste religia, dar nu miza pe faptul ca tu stii mai multe decat mine despre aceasta. Oricum, in cazul de fata ignoranta mea este una fata de legi si interpretarea acestora.

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 573312)
E posibil ca un ateu care incepe sa studieze religia sa devina credincios?

Unor astfel de intrabari va trebui sa-ti raspunzi singur. ...Ca tot veni vorba despre ignoranta.

anita 20.11.2014 16:04:06

Citat:

În prealabil postat de Inorogul (Post 573289)
Pasajul pe care l-ati citat, din postarea mea, are drept context indemnul unor colegi de-ai dumneavostra de a-i fi spus preotului care mi-a botezat finul/fina ca sunt ateu.
Ei considera ca acest detaliu era important. Eu nu neg ca poate fi important, dar spun nu ar fi trebuit sa schimbe cu nimic lucrurile. Un preot are obligatia, prin lege, sa efectueze serviciul religios si pentru un ateu. Am pus la dispozitie si un link, cu o decizie din 2013, care vine in sprijinul afirmatiilor mele.

Nu cred ca vreun preot ar refuza sa va boteze finul pe motiv ca sunteti ateu.
D-voastra fiind botezat ,nu cred sa existe un impediment.Dar e o situatie ciudata pt ca acolo trebuie sa spuneti Crezul,care este marturia de credinta.
Poate ca va boteza sotia ,ea va tine copilul si va spune crezul.
Eu stiu ca la cununie taina nu e valabila daca nasii nu sunt cununati.
Nici la botez ,daca nasii nu sunt ortodocsi.Desi mai nou ,am auzit ca prin strainatate in comunitatile de romani catolici ar boteza la ortodocsi copii din familii ortodoxe.Iar in Bucuresti un arab a botezat ortodox un copil,desi nu imi vine sa cred.

Inorogul 20.11.2014 16:14:45

Citat:

În prealabil postat de anita (Post 573320)
Nu cred ca vreun preot ar refuza sa va boteze finul pe motiv ca sunteti ateu.

Nu stiu daca m-ar refuza sau nu, dar nu asta este important. Inteleg de la dumneavostra ca nu ati avea o problema cu acest lucru si pentru asta va multumesc!

catalois 20.11.2014 20:14:37

Citat:

În prealabil postat de abaaaabbbb63 (Post 573031)
Sa stii ca Hitler era destul de religios :P

Poate Stalin :))

Sa stii ca Stalin era la fel de religios ca Inorogul: credea ca inainte si dupa el insusi, este nimic...:35:

catalois 20.11.2014 20:24:50

Citat:

În prealabil postat de Inorogul (Post 573167)
Cred ca toata lumea din biserica stia ca sunt ateu. Pentru rudele mele, dar in special pentru fini, asta conteaza mult mai putin decat alte lucruri. Ei pun accentul pe moralitate, comportament, maturitate, intelepciune, altruism etc.. Sunt multe alte principii care primeaza pentru ei. Nu sunt la fel de interesati ca si tine sa cred in ceea ce cred si ei, sau daca stiu sa pup icoanele cum trebuie.

Cred ca cei din jurul tau, te privesc, cumva, ca pe Saul din Tars, asteptand sa ajungi pe drumul ala..

Eu, personal, la asta ma astept de la tine.

catalois 20.11.2014 21:05:31

Aaa, inca ceva despre cei ce posteaza p'aci.
Citat din Inorogul, pe topicul urmator: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...t=17532&page=2

''In ticalosenia mea, nu sunt deloc de acord cu o astfel de atitudine. BOR nu trebuie combatuta sub nicio forma.
Fiecare pasare pe limba ei piere
[ adica, la revedere respect si mare nash dupa botezarea unui copil, care esti tu]. O interventie, de orice tip, nu face decat sa invrajbeasca si sa martirizeze. E suficient sa respectam principiile democratiei. Nu trebuie nimic mai mult.[ca sa dispara pasarea, care in logica textului, este BOR(dar nu va amagiti, nu despre BOR este vorba)''

''Consider ca directia in care se indreapta societatea este deja cea corecta. Este mult mai bine astazi decat in trecut. Lucrurile se aseaza pe fagasul lor, in mod natural. Nu are rost sa fortam noi lucrurile pentru ca nu vom face decat sa agitam spiritele si sa amanam inevitabilul.''

Vedeti ca Inorogul ARE O DIRECTIE catre care se indreapta, la unison cu societatea: care o fi acea directie ?

catalois 20.11.2014 21:23:42

Inainte de a raspunde cuiva, pe acest forum, AFLATI CINE ESTE, mai inainte, studiind postatorul si opiniile sale pe alte subiecte.

Ma bate gandul sa fac portrete ale unora, prin citate din alte subiecte in care au postat, ca sa vedeti ca NU vor sa va mantuiti: vor doar sa va duca in ratacire, fie prin a nu crede ( foarte putini ), fie prin a crede aiurea.

oaie_cugetatoare 20.11.2014 22:14:06

Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 573310)
Te felicită și te pune-n capu' mesei.
Ca să nu te discrimineze cu doo șuturi-n qur.

=))
Citat:

În prealabil postat de abaaaabbbb63 (Post 573311)
Deranjarea linistii publice. Exista infractiune pentru asta.

Aha, adica daca eu vin "si fac pe nebunul" in numele drepturilor omului
(in acest caz dreptul la libera exprimare) de fapt eu violentez prin
comportamentul meu pe ceilalti.

"Evanghelistii" drepturilor omului vor spune imi restrictionati dreptul
la libera exprimare verbala( a injura inseamna a te exprima verbal) si
dreptul la libera exprimare prin alte metode( a flegma inseamna manifestarea
dispretului la extrem) si ca n-aveti voie sa-mi restrictionati acest drept.
Sigur ca aceste argumente ale acestor "evanghelisti" ai dreptului omului
sunt prostii si manipulare pt fraieri, problema este ca daca gazda reactioneaza
intr-un fel atunci o pot sa o acuz de...discriminare, doarece imi cenzureaza
dreptul la libera exprimare si are tupeul sa ia ma ia la rost in propria sa casa.

Ideea este ca daca imi exersez drepturile omului, lezand regulile de comportament intr-o incinta
sau legile casei atunci este o intelegere proasta ale drepturilor omului si ca atare nu
eu sunt cel discriminat ci din contra eu sunt cel care discrimineaza pe cei
din jur.


Citat:

În prealabil postat de Inorogul (Post 573314)
Din punct de vedere etic nu am ce sa comentez aici.

Sa stii ca sentimentul de discriminare uneori este auto-indus.
Aceasta chestie se intampla atunci cand persoana prefera sa se victimizeze
sau isi simte orgoliul personal lezat intr-un fel.Din aceasta cauza, persoana
respectiva are impresia ca ceilalti vor s-o atace cumva si de aceea orice fel
de actiune pe care n-o intelege, ii pare suspecta si o considera ca atac asupra
propriei persoane, de aici considerandu-se discriminat.Problema este ca in toata
povestea asta, cele intamplate se petrec doar in capul sau.
Citat:

Acolo cred ca este o diferenta intre privat si public.
Indiferent de incinta privata/publica, daca persoana respectiva nu respecta
legile casei sau regulamentele de ordine interioara din aceea institutie atunci
atunci fie isi revizuieste comportamentul fie paraseste incaparea.Iar asta
nu-i discriminare, ci aplicarea regulamentelor.

Citat:

Daca ii ingradesti accesul un bolnav de HIV intr-o institutie publica pe motiv ca nu subscrie regulamentului de ordine interioara, nu este discriminare. Dara daca il dai afara pentru ca are HIV, logic, vorbim despre o discriminare, chiar daca acest lucru este trecut in regulamentul de ordine interioara. E ca o clauza abuziva intr-un contract. Un contract sau un regulament de ordine interioara nu poate produce efecte mai presus de lege.
Da, dar aceasta analogie nu este asemenea cazului tau.

Citat:

Consider ca conditia de apartenenta la o religie anume, pentru a beneficia de un serviciu public nu poate fi trecuta in regulamentul de ordine interioara. Cred ca reprezinta o discriminare. Discriminare reprezinta o incalcare a legii. Faptul ca o institutie este autonoma, nu inseamna ca nu se supune legilor.
Nope.Iti dau un exemplu.
Daca un candidat vine la interviu la o firma, iar firma respectiva ii spune ca nu
corespunde pt postul respectiv, asta nu inseamna ca este discriminare.Asta inseamna
pur si simplu ca momentan nu corespunde pt postul respectiv si atata tot.Dar asta
nu inseamna ca firma are o politica abuziva de recrutare.
Citat:

Consider-o un fel de clauza abuziva, care incalca alte legi.
Problema ta cu nasitul se aseamana astfel:
Te duci ca musafir intr-o casa, si acolo vezi ca nu-ti place tie personal
cum este gospodarita casa, cum este condusa casa si apoi ii spui gazdei
ce nu-ti place si ii mai spui sa schimbe anumite legi , doar pentru ca altfel
te-ai simtii discriminat si ca anumite principii dupa care isi gospodareste casa
ti se par tie abuzive.

Inversand situatia, intrebare:
Daca eu as fii acel musafir, iar tu ai fii aceea gazda, ce ai face ? cum ai reactiona ?

AlbertX 21.11.2014 10:02:18

Citat:

În prealabil postat de Inorogul (Post 573315)
Spun doar atat: imi recunosc ignoranta in ceea ce priveste religia, dar nu miza pe faptul ca tu stii mai multe decat mine despre aceasta. Oricum, in cazul de fata ignoranta mea este una fata de legi si interpretarea acestora.

Ignoranta nu presupune cumva dezinteresul ? Si daca DA, ce framantari ai totusi de esti pe acest forum ? Ai nevoie de ajutor, te simti atras de acest forum intr-un mod inexplicabil, ce te anima ?

Intrebarile de mai sus sunt retorice, nu esti nici primul nici ultimul ateu care paraziteaza acest forum ortodox, ...

Citat:

În prealabil postat de catalois (Post 573348)
Ma bate gandul sa fac portrete ale unora, prin citate din alte subiecte in care au postat, ca sa vedeti ca NU vor sa va mantuiti: vor doar sa va duca in ratacire, fie prin a nu crede ( foarte putini ), fie prin a crede aiurea.

Ai dreptate, din pacate asa este, se pare ca sunt unii care tin cu tot dinadinsul sa faca asta, si-au facut un scop in viata din lupta impotriva religiei ortodoxe, le sta in gat ca un os probabil si nu stiu ce sa mai faca ...

Corinusha 21.11.2014 10:32:51

Nu stiu unde vezi tu lupta impotriva credintei ortodoxe sau ortodocsilor in postarile lui Inorogul. Daca el va respecta credinta, nu inseamna ca nu are voie sa o critice.

Poate oamenii ca Inorogul sunt pur si simplu niste ispite de la Dumnezeu pentru voi. In directia asta v-ati gandit? Poate sunt un test de credinta pentru voi credinciosii...
Dar sa ziceti ca vor ca voi sa va mantuiti e o aberatie; pentru ca unii dintre atei/semi-atei/cum vreti sa ii numiti nici nu cred in mantuire. Si acum...cum sa va impiedice cineva care nu crede in mantuire ca voi sa va mantuiti?!

Eu cred in mantuire, dar nu asa cum credeti voi, adevaratii ortodocsi si totusi, nu as putea sa va impiedic sa va mantuiti; asta doar voi o puteti face, exact sa cum eu imi pot impiedica mantuirea (in opinia unora/multora nici macar n-am sanse la mantuire).

Fiecare si-o face cu mana lui. Mai bine rugati-va Domnului sa va lumineze mintea si sa nu faceti fapte care sa va impiedice mantuirea, sa treceti peste ispite etc.

AlbertX, si credinciosilor le stau ateii in gat ca un os si lupta impotriva lor. Ba chiar le stau in gat si ce care cred, dar nu cred exact ca ei (alte religii crestine, alte religii pagane, ortodocsi care nu-s chiar ortodocsi etc.)

anita 21.11.2014 11:35:04

Citat:

În prealabil postat de catalois (Post 573348)
Inainte de a raspunde cuiva, pe acest forum, AFLATI CINE ESTE, mai inainte, studiind postatorul si opiniile sale pe alte subiecte.

Ma bate gandul sa fac portrete ale unora, prin citate din alte subiecte in care au postat, ca sa vedeti ca NU vor sa va mantuiti: vor doar sa va duca in ratacire, fie prin a nu crede ( foarte putini ), fie prin a crede aiurea.

Nu trebuie sa generalizam ,noi nu stim de ce vin aici ,sunt unii care incearca sa demoleze credinta ,dar nu e valabil pt toti ateii.
Ei nici macar nu stiu ce inseamna mantuire.
Cu credinta nu e chiar asa de simplu ,mai ales in vremurile de acum ,e foarte greu sa devii credincios pt ca anturajul , mass media si traiul bun te trag in directia opusa .
Sunt foarte multi care desi aflati in necaz nu vor sa se lase in grija lui Dumnezeu ,spun ca au incercat ,au mers la biserica si nu au obtinut nimic ,fac un fel de troc cu Dumnezeu.
Si credinta caldicica e tot ceva vatamator ,asa ca nu e prea simplu ,cam tot ce ne inconjoara atrage lumea catre ateism sau mai rau ,ecumenism.

Dharma 21.11.2014 20:57:34

Eu (desi ma consider agnostica nu atee) ma aflu aici pentru a invata.
Am fost botezata ortodoxa cand eram mica deci nu am nici un merit si nici o vina in aceasta privinta. Nasii de botez i-am vazut ultima oara cand aveam eu 2 ani, deci implicarea lor in indrumarea mea pe drumul dreptei credinte tinde spre zero. Mama mea e interesata de practicile asa-zise "orientale" (reiki, prananadi, yoga, etc...), tatal meu e ateu sau cel putin asa spune. Nu am manifestat niciodata interes pentru religie, m-am auto-definit agnostica fiindca desi cred in existenta unei puteri superioare nu ma simt gata sa il definesc ca Dumnezeu, Allah, Ganesh sau in orice alt fel. Deci pe scurt nu vreau sa imi asum responsabilitatea pentru propria mea viata spirituala (si eventuala mantuire), nici sa incerc a urma un cod de "buna-purtare" pe care nu il inteleg doar pe ideea ca a fost conceput de un Zeu Omniprezent si Omnipotent.

Am fost implicata in mai multe relatii amoroase si religia partenerului meu nu a fost niciodata importanta pentru mine. Stiu ca a fost vorba de un catolic, un evreu, un protestant - in fine, toti nepracticanti. Daca s-a vorbit despre casatorie in general eram de accord sa adopt religia partenerului. Cum familia mea nu e religioasa, nu ii intereseaza daca ma casatoresc intr-o biserica, intr-o sinagoga, templu, moschee sau o groapa cu noroi din padure, dar e posibil ca familia partenerului sa aiba standarde mai rigide.

Vreau totusi sa cunosc mai multe despre religia ortodoxa, fie ca sa stiu la ce renunt, fie ca sa inteleg de e sa nu renunt. Si o fac pe un forum fiindca daca chiar "ader" si ma auto-definesc ca ortodoxa fac parte din aceeasi comunitatea cu toti ceilalti ortodocsi, deci vreau sa stiu cu cine ma intovarasesc pe drumul credintei. Deocamdata nu sunt prea convinsa.

Eu de asta sunt pe forum. Altcineva?

crinrin 21.11.2014 21:32:08

Citat:

În prealabil postat de Dharma (Post 573429)
Eu de asta sunt pe forum. Altcineva?

Bine ai venit printre ortodocsi de aproape toate nivelurile (unii stau mai bine la capitolul asta, altii incercam, altii poate ca urmeaza sa devina..) si sper sa ramai aici, sa afli lucruri pe care nu le stiai, sa prinzi drag de Hristos din postarile unora; greselile insa sunt inerente iar gafele unora dintre noi trebuie sa inveti sa le treci cu vederea.

Sunt aici ca sa invat sa socializez mai bine cu cei pe care poate ca ii intalnesc la biserica, desi mi-am dat seama ca spatiul virtual nu intotdeauna ajuta - uneori iti ofera protectie, alteori te arata asa cum nu esti in realitate. Eu deja am dat un rateu cu primul cont: negruta. Am zis totusi sa mai incerc o data, poate de data asta imi iese mai bine.

Mi-a placut postarea lui "aaabb... (nu stiu cum)" in care spunea ca a ajuns sa tina la aceasta comunitate. Nici el nu s-a declarat ortodox si totusi e aici si pune intrebari, ridica probleme la diverse subiecte, dar ramane o prezenta simpatica.

Cred ca trebuie sa ne toleram reciproc, sa invatam unii de la altii, sa schimbam impresii, informatii ... sa cerem un sfat sau sa-l oferim, daca ne sta in putere, nicidecum sa aruncam sageti unii in altii.

Acest forum nu trebuie sa fie doar al meu si al aceluia si al acestuia .. ci al tuturor care intra aici, deoarece toti cautam ceva iar daca reusim sa gasim nu poate fi decat spre binele nostru!

oaie_cugetatoare 21.11.2014 22:06:06

Citat:

În prealabil postat de Dharma (Post 573429)
Eu (desi ma consider agnostica nu atee) ma aflu aici pentru a invata.
Am fost botezata ortodoxa cand eram mica

http://www.youtube.com/watch?v=vMMfIA5cswQ
http://www.youtube.com/watch?v=G4vTFzI04C4
http://www.youtube.com/watch?v=E4JhY...B6F18ECC601549
http://www.youtube.com/watch?v=YutOgesVibU
http://www.youtube.com/watch?v=Nfu9zLcJC_U
http://www.youtube.com/watch?v=G4vTFzI04C4

aubergine 21.11.2014 22:34:13

Citat:

În prealabil postat de Dharma (Post 573429)
Eu (desi ma consider agnostica nu atee) ma aflu aici pentru a invata.
Am fost botezata ortodoxa cand eram mica deci nu am nici un merit si nici o vina in aceasta privinta. Nasii de botez i-am vazut ultima oara cand aveam eu 2 ani, deci implicarea lor in indrumarea mea pe drumul dreptei credinte tinde spre zero. Mama mea e interesata de practicile asa-zise "orientale" (reiki, prananadi, yoga, etc...), tatal meu e ateu sau cel putin asa spune. Nu am manifestat niciodata interes pentru religie, m-am auto-definit agnostica fiindca desi cred in existenta unei puteri superioare nu ma simt gata sa il definesc ca Dumnezeu, Allah, Ganesh sau in orice alt fel. Deci pe scurt nu vreau sa imi asum responsabilitatea pentru propria mea viata spirituala (si eventuala mantuire), nici sa incerc a urma un cod de "buna-purtare" pe care nu il inteleg doar pe ideea ca a fost conceput de un Zeu Omniprezent si Omnipotent.

Am fost implicata in mai multe relatii amoroase si religia partenerului meu nu a fost niciodata importanta pentru mine. Stiu ca a fost vorba de un catolic, un evreu, un protestant - in fine, toti nepracticanti. Daca s-a vorbit despre casatorie in general eram de accord sa adopt religia partenerului. Cum familia mea nu e religioasa, nu ii intereseaza daca ma casatoresc intr-o biserica, intr-o sinagoga, templu, moschee sau o groapa cu noroi din padure, dar e posibil ca familia partenerului sa aiba standarde mai rigide.

Vreau totusi sa cunosc mai multe despre religia ortodoxa, fie ca sa stiu la ce renunt, fie ca sa inteleg de e sa nu renunt. Si o fac pe un forum fiindca daca chiar "ader" si ma auto-definesc ca ortodoxa fac parte din aceeasi comunitatea cu toti ceilalti ortodocsi, deci vreau sa stiu cu cine ma intovarasesc pe drumul credintei. Deocamdata nu sunt prea convinsa.

Eu de asta sunt pe forum. Altcineva?

Bine ati venit!

MARTURISITI-VA DOMNULUI - Corul Mira

https://www.youtube.com/watch?v=ivHxbYMZRAg

aubergine 21.11.2014 23:08:25

Pe tine te fericim-Corul Byzantion
 
https://www.youtube.com/watch?v=rCkWM9sv1_8

crinrin 22.11.2014 07:05:26

Citat:

În prealabil postat de crinrin (Post 573430)
Bine ai venit printre ortodocsi de aproape toate nivelurile (unii stau mai bine la capitolul asta, altii incercam, altii poate ca urmeaza sa devina..) si sper sa ramai aici, sa afli lucruri pe care nu le stiai, sa prinzi drag de Hristos din postarile unora; greselile insa sunt inerente iar gafele unora dintre noi trebuie sa inveti sa le treci cu vederea.

Sunt aici ca sa invat sa socializez mai bine cu cei pe care poate ca ii intalnesc la biserica, desi mi-am dat seama ca spatiul virtual nu intotdeauna ajuta - uneori iti ofera protectie, alteori te arata asa cum nu esti in realitate. Eu deja am dat un rateu cu primul cont: negruta. Am zis totusi sa mai incerc o data, poate de data asta imi iese mai bine.

Mi-a placut postarea lui "aaabb... (nu stiu cum)" in care spunea ca a ajuns sa tina la aceasta comunitate. Nici el nu s-a declarat ortodox si totusi e aici si pune intrebari, ridica probleme la diverse subiecte, dar ramane o prezenta simpatica.

Cred ca trebuie sa ne toleram reciproc, sa invatam unii de la altii, sa schimbam impresii, informatii ... sa cerem un sfat sau sa-l oferim, daca ne sta in putere, nicidecum sa aruncam sageti unii in altii.

Acest forum nu trebuie sa fie doar al meu si al aceluia si al acestuia .. ci al tuturor care intra aici, deoarece toti cautam ceva iar daca reusim sa gasim nu poate fi decat spre binele nostru!

Mai vreau sa adaug ceva.
Din directie opusa lui "aabbb..." se remarca Mihailc. El este net superior tuturor celor care activeaza pe acest forum si doar prostii nu reusesc sa taca in prezenta lui. Dincolo de inteligenta si pregatirea pe care le are, m-au frapat puterea lui de intelegere .. un duh de empatie si de intelepciune cum doar pe la duhovnici mai intalnesti. Interventiile lui pe acest forum dovedesc o mare putere de intelegere, dincolo de aparente, si, mai mult, este capabil sa te ajute cu un sfat.

Ai sa vezi si albine care culeg nectar din florile ortodoxiei si ni-l aduc pe tava - citate din cuvintele sfintilor parinti, pilde, franturi din vietile sfintilor, oameni frumosi si nestiuti, lucruri minunate in imagini, rugaciuni, versuri, filme, carti, cuvinte din suflet... pentru suflet.

antoniap 03.12.2014 21:30:06

Decizia Curtii Constitutionale e o decizie politica. Daca romanilor le pasa de studierea religiei in scoala, trebuie sa dovedeasca acest lucru.

Cand ii e foame, copilul mic plange. De ce uita sa planga cand este adult? Trebuie sa ne fie foame si de Dumnezeu. Trebuie sa dorim ca acest popor sa fie educat crestineste.

Ce sa punem in locul religiei? Educatia sexuala? Incotro ne indreptam? Raspundem pentru tacerea noastra. De ce sa accepatam ca profesorii de religie sa fie umiliti?

Corinusha 04.12.2014 09:15:40

educatie sexuala, din cate stiu, exista deja. Nu-s sigura, dar asa stiu de la o fetita de clasa a 8-a.

Oameni buni, sincer, nu stiu cati vor sa fca cu adevarat religia la scoala... elevii oricum abia asteapta sa li se dea ocazia sa mai scape de unele cursuri, gen...desen, muzica si chiar si religie. De ce? Pentru ca au oricum programul prea lung, pentru ca oricum trebuie sa studieze si pentru obiecte care nu ii intereseaza, nu le sunt specifice profilului, nu ii va ajuta niciodata in viata. Sincer, si eu as fi vrut sa nu fac muzica, de exemplu, dar a trebuie sa fac, si sa imi belesc media generala din cauza mediei de 5 sau 6 la muzica...ca doar proful avea pretentia sa ii invatam la ora ca si cum am fi de profil, ca el avea impresia ca daca vine dela un institut de muzica, si pe noi, profil real ne intrsa muzica sau chiar avea poate impresia ca ne pregatim sa devenim mari muzicieni... habar nu am. Religia mi-a placut in clasa a 12-a si in clasele primre, in rest...repetare, repatare ver and over again. Desenul, mie personal mi-a plcut pentru ca asta e unul din hobbiurile mele. Dar toate trei, pentru profilul ce l-am facut eu, de bio-chimie, era absolut nenecesare. Recunosc ca relifia m-a ajutat putin la facultate, desi a studiat psihologia, dar, pare-se nu doar eu eram convinsa ca psihologia conlucreaza cu spiritualitatea, cu am invatat si o jumatate de semestru despre asta...

Oricum sistemul nostru de invatamant e cam la pamant si cam in efavoarea celor care pur si simplu nu sunt buni la toate.

Mihnea Dragomir 04.12.2014 09:36:43

Citat:

În prealabil postat de antoniap (Post 574242)
Cand ii e foame, copilul mic plange. De ce uita sa planga cand este adult? Trebuie sa ne fie foame si de Dumnezeu.

Problema este ca nu e deloc limpede ca aceasta foame de Dumnezeu este saturata cu orele de religie de la scoala.

Citat:

Trebuie sa dorim ca acest popor sa fie educat crestineste.
De acord. Numai ca, desi incaseaza ore de religie de 25 de ani, nu sunt semne evidente ca poporul e educat mai crestineste ca inainte de acest lucru.

Citat:

Ce sa punem in locul religiei? Educatia sexuala?
Nicidecum. In locul religiei nu trebuie pus nimic. Copiii nostri au nevoie de mai mult timp pentru joaca.
Fiica mea, la 14 ani, munceste mult mai mult decat mine. Numarul de ore petrecute la scoala + numarul de ore pentru alte activitati pedagogice + numarul de ore necesar temelor o fac seara aproape sa adoarma cu nasul in cana de ceai. Acest lucru nu e normal. Eu aveam timp sa ma mai si joc, in vremurile imemoriale cand eram copil. Pe copiii mei i-am scutit de religie la scoala de mult. Si totusi, nivelul lor este incomparabil mai ridicat decat al colegilor care au continuat sa faca religie. Ceea ce ei stiu, stiu de la mine, de la cateheza facuta la biserica, de la predicile duminicale.
Dumnezeu nu este ceva, ci este Cineva. Dar invatamantul religios scolar este orientat spre invatarea a ceva, nu spre intalnirea cu Cineva.

catalin2 04.12.2014 12:03:14

Citat:

În prealabil postat de Corinusha (Post 574254)
Oameni buni, sincer, nu stiu cati vor sa fca cu adevarat religia la scoala... elevii oricum abia asteapta sa li se dea ocazia sa mai scape de unele cursuri, gen...desen, muzica si chiar si religie.

Eu cred ca majoritatea ar vrea sa scape de matematica, fizica, dar nu pot, pentru ca sunt obligatorii. La fel si religia, unii vor dori sa o faca si le va placea. Altii o vor face pentru ca e obligatorie, tot le ramane ceva dupa.

catalin2 04.12.2014 12:23:50

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 574256)
De acord. Numai ca, desi incaseaza ore de religie de 25 de ani, nu sunt semne evidente ca poporul e educat mai crestineste ca inainte de acest lucru.

Eu zic ca sunt semne mari, nu doar cateva greu de evidentiat. Si asta cu atat mai mult cu cat dupa 1990 au venit si "roadele" civilizatiei din vest. Fie si numai faptul ca 50% merg cel putin odata pe luna la biserica.
Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 574256)
Pe copiii mei i-am scutit de religie la scoala de mult. Si totusi, nivelul lor este incomparabil mai ridicat decat al colegilor care au continuat sa faca religie. Ceea ce ei stiu, stiu de la mine, de la cateheza facuta la biserica, de la predicile duminicale.

Cum am mai mentionat, orele de religie nu se adreseaza doar celor care au parinti practicanti si oricum merg in fiecare duminica la biserica. Dar multi au parinti nepracticanti sau chiar atei. Sa ne gandim, au mai multe sanse acestia sa devina credinciosi/practicanti, decat daca nu ar face deloc ore de religie la scoala? Raspunsul e evident. E adevarat, unii nu vor prinde prea multe, dar pentru multi conteaza.
Era o povestire cu un om care aduna stelele de mare ramase dupa reflux pe plaja si le arunca inapoi in apa. Trece un altul si ii spune ca e pierdere de vreme, oricum nu le va putea salva pe toate de pe plaja, plus ca sunt alte multe plaje la fel. Cel care aduna stelele de mare arata catre steaua pe care o are in mana si spune ca pentru aceea conteaza.

Jennyy 12.12.2014 07:21:34

Da! sant vremuri grele..dar cand nu au fost?
Nu mai vor religie in scoli? Sa ne transformam casutele si timpul petrecut cu copilasii nostri in ore de religie!
Fratilor, sa nu stam si sa ne plangem de mila! sa nu uitam ca pe un copil educat crestineste in familie greu il doboara "vremurile". Mamelor, tatilor, avem datoria sa dam timpul nostru copiilor!!

Sa ii invatam credinta noastra stramoseasca. Cu hrana cu care ii hranim cu aceea vor creste. Da! Nu mai vor religie in scoli! Poate ca meritam acestea..meritam vremurile pe care le traim..
Sa ne trezim parintilor! Sa ne trezim si sa devenim noi insine profesori adevarati ai copiilor nostri. Ei sunt cartea noastra de vizita...
Cu ce ii vom hrani cu aceea vor creste!
Sa nu plangem. Sa nu ramanem intr-un punct mort, sa ne lamentam. Inima nu o poate lua nimeni! NICIODATA!

Corinusha 12.12.2014 08:19:34

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 574267)
Eu cred ca majoritatea ar vrea sa scape de matematica, fizica, dar nu pot, pentru ca sunt obligatorii. La fel si religia, unii vor dori sa o faca si le va placea. Altii o vor face pentru ca e obligatorie, tot le ramane ceva dupa.


Corect, da mcar in liceu, la profile non-reale, fac matematica m3 (gen clasa a 5-a - cel putin asa am vazut-o eu comparativ cu m1.2. ce faceam eu - si maxim 2 sau 3 ore pe saptamna; eu faceam 6 ore de mate, fiind profil real; bio si chimie si fizica din clasa a 11-a nu mai fac deloc profilele umane, sau fac doar una din astea 3, o ora pe saptamana; profilul real in schimb a facut s isorie, si geografie sin i s-a scos doar desenul si muzica din clasa a 11 sau a 10 a - nu mai stiu exact). Oricum, acum cativa ani, 5 parca, profilele umane aveam cu vreo 4 ore mai putin pe saptamana decat profilele reale.

Atunci sa se faca si religia cu un scop mai inalt, intalnirea cu Dumnezeu, cum zicea un conforumist, nu doar o ora in care tu tre' sa bgi la memorie chestii in care poate nici nu mai crezi, ca doar profilor li se parea mai important sa sti desprelucrurile alea decat despre Dumnezeu in sine; sa nu ma zic de exemplele crunte care se dau (si devin tot mai crude si crunte) cand cineva pacatuieste; ca doar are cineva impresia ca asa nu o sa mai pacatuim; nu, asa o sa se gandeasca pustii de clasa a 2a ca daca cumva se intampla saminta ii calca msina (serios, au scos oare manualele alea pana la urma?)

fallen 12.12.2014 14:33:04

Chiar zilele astea, am gasit intr-o dimineata biserica deschisa, si parintele impartasea o clasa de copii care majoritatea erau de la camin ( avem in cartier un centru de plasament, ai carui copii sunt elevii parintelui). Si cand sa ies mi se aprinde un beculet: pt copiii astia cine o fi facut cerere???( cine decide daca fac sau nu religie?). Si intreb parintele care etreaba, daca trebuie sa faca parintii cerere, de-acum, si-mi zice ca la dansul ( in scoala), nu... . In fine, n-am avut timp sa intru in detalii, sa ma lamuresc ( atunci ce fac cei care nu vor, de ex?), si am mai trecut special pe acolo zilele urmatoare, dar nu venise inca....
A, si sper sa nu uit, cand il voi prinde, sa-l intreb si care-i faza cu speriatul copiilor, o sa ii marturisesc ce am aflat, cum au ajuns unii sa fie terorizati de Dumnezeu si de pedeapsa divina, sa il avertizez de aceste posibilitati, in caz ca nu o sti deja....dar probabil va spune ca astea sunt greseli didactice ale altor profesori sau parinti, si ca ele trebuiesc corectate imediat cum apar, de catre cel care le sesizeaza, fie duhovnicul, fie profesorul....

catalin2 12.12.2014 17:22:22

Citat:

În prealabil postat de fallen (Post 574960)
Si intreb parintele care etreaba, daca trebuie sa faca parintii cerere, de-acum, si-mi zice ca la dansul ( in scoala), nu... .

Abia s-a dat aceasta hotarare, inca nu a fost pusa in aplicare.
Citat:

În prealabil postat de fallen (Post 574960)
A, si sper sa nu uit, cand il voi prinde, sa-l intreb si care-i faza cu speriatul copiilor, o sa ii marturisesc ce am aflat, cum au ajuns unii sa fie terorizati de Dumnezeu si de pedeapsa divina, sa il avertizez de aceste posibilitati, in caz ca nu o sti deja....

Daca te referi la ce s-a scris pe forum ti-am scris si data trecuta ca asta scrisese un user ateu care facea bascalie, nu-l mai intreba degeaba pe preot.

fallen 12.12.2014 17:36:24

Problema e ca cunosc si eu persoane care sustin asta, iar pe de alta parte m-am speriat si eu de ceva ce am citiit la par. Arsenie Boca...

Corinusha 15.12.2014 09:18:25

Treaba e ca manualele nu cred ca sunt facute cu binecuvantarea nici unui mai inalt al bisericii. Si nu toate variantele de manuale sunt la fel. Dar exista intr-adevar un manual al nu mai stiu carei edituri care foarte prost facut pentru copiii de clasele mici cel putin. Nu cred ca profesorul de religie/preotul poate face mai mult decat sa faca o cerere la directorat sau unde trebuie ca sa li se dea manuale de la alta editura.
Dar da, manualul respectiv chiar exista, sau exista daca nu cumva au facut minunea sa se scoata; timp au avut sa-l scoata; de vreo 2 ani stiu eu de manualul respectiv.

Dar cum ziceam, nu e vina nici a protilor nici a profesorilor de religie aici. In principiu cred ca e vina ministerului educatiei, cel responsabil si pentru programa total aiurea la unele obiecte, printre care si religia, pentru ca in loc sa vina cu ceva nou si frumos in fiecare an, ei repeta aceleasi lururi la infinit. Si ar avea ce sa bage in programa, ca nu ar fi lipsa de materiale si subiecte.

Inorogul 15.12.2014 14:09:42

Citat:

În prealabil postat de fallen (Post 574960)
............
A, si sper sa nu uit, cand il voi prinde, sa-l intreb si care-i faza cu speriatul copiilor, o sa ii marturisesc ce am aflat, cum au ajuns unii sa fie terorizati de Dumnezeu si de pedeapsa divina, sa il avertizez de aceste posibilitati, in caz ca nu o sti deja.........

De ce crezi ca un preot este persoana potrivita pentru a afla un raspuns pertinent cu privire la aceasta problema si nu un psiholog pentru copii, spre exemplu?

fallen 15.12.2014 16:50:48

Pentru ca esteun bun profesor si copiii il iubesc. In nici un caz nu tremura chilotii pe ei de frica lui...zic asta pt ca unii isi permit sa fie si mai obraznici ( indrazneti)....
Dar in fine pana o sa am eu copii si or sa ajunga la scoala...mai dureaza...dar totusi as prefera ca educatia religioasa sa le-o faca cineva calificat, profesor, teolog, preot, si nu eu sau taicca-su care din nestiinta sau ignoranta riscam sa le inoculam in cap te miri ce prostii...( mai ales el care si-a acumulat cunostiintele despre religia crestina de la tv, si imi vine cu citate rupte din context, care il conduc catre concluzii proprii din cele mai traznite...)
Iar ca sa nu ii spui nimic despre Dumnezeu...nu stiu daca e posibil, ca tot va auzi, la gradinita la scoala,la alte materii decat religia,( noi cum am auzit?) la alti copii/parinti, vom trece prin fata bisericii si va intreba ce e acolo, de e se duce lumea cu copiii, etc...si apoi, nici nu ar fi sanatos sa resti un copil fara Dumnezeu, daca nu crede in Dumnezeu, de ce ar crede in orice altceva??? Te temi ca i s-ar face frica de tirania lui Dumnezeu? Ok, nu am sa-i mentionez nimic despre vreo eventuala pedeapsa; dar asta ma face sa ma intreb daca nu se va teme si de mine ( de noi) daca il pedepsim, si atunci cefacem, il lasam sa faca numai ce vrea el???
In fine, cred ca cel mai bine ar sa stie ca Dumnezeu e cel care il protejeaza si il apara de rele, dar trebuie sa invete si el sa se fereasca de lucrurile care i-ar putea face rau ( masini, oameni rai, etc)...


Ora este GMT +3. Ora este acum 15:35:54.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.