Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Nunta (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5022)
-   -   Sotul ideal (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=1979)

cdiasimi 05.07.2007 12:42:53

Urmarind subiectul "sotia ideala", m-am gandit imedat la "replica" (daca pot sa spun asa)- sotul ideal. Asadar, cum este sotul ideal, care este rolul lui in casnicie? Oare toata lumea isi ia "rolul" in serios?

Casnicia perfecta este dorita de oricine. De cele mai multe ori ma gandesc la faptul ca suntem nemultumiti atunci cand nu vedem valoarea celui de langa noi, cand nu suntem multumiti cu ceea ce avem. Cerem prea mult de la celalalt, fara a oferi pe masura.

Casiana 05.07.2007 12:59:02

Dupa cum am mentionat si pe topicul "sotia ideala" nu exista un ideal care sa corespunda tuturor tiparelor. Ce este ideal pt o persoana este poate prea putin pt alta persoana. Sotul sau sotia ideala e acel sau aceea care te completeza.
Doamne ajuuta!

philalex 05.07.2007 13:05:41

sotii se pot completa pe parcurs.....acum:rolleyes: mai trebuiesc facute si compromisuri cu bune intentii intr-o relatie.....

maria55 05.07.2007 13:14:12

Pentru mine sotul ideal este cel cu care ma pot mantui ,
participand alaturi de maine la acest proces.

Daca nu vrea sau nu poate , sa nu-mi stea in cale ,el putin !

N-a fost intotdeauna asa , asa e acum .
Prioritatile varstei, de care mai aminteam .

maria

silvimiha 08.07.2007 14:13:26

"Fie ei una in Domnul si podoaba unii altora!" Casnicia e cheia infranarii si armonia dorintelor,pecetea adancii prietenii...
Sotii trebuie sa arate mare cinstire femeilor lor,iar sotiile sa dea dovada de mare dragoste pentru barbati si toate sa le faca ca si cum ar avea un suflet si ar fi un trup.
Nu cred ca exista sot sau sotie "ideala",dar cred ca totul devine ideal atunci cand ei traiesc cu multa dragoste si respect,"purtand poverile unii altora"!

Diana-Georgiana 17.04.2008 19:10:45

Ce poate fi mai frumos decat sa te casatoresti cu persoana pe care ai visat-o o viata intreaga, pe care ti-ai imaginat-o a fi perfecta..Nu a fost langa tine dar tu ti-ai facut un tipar,ai asa o idee cum ar trebui sa fie ca sa-l iubesti, ca sa va intelegi, sa fiti fericiti, si cel mai important:sa va mantuiti impreuna!!!!!Doamne ajuta !!!!!!

Dia20_diana 10.05.2008 23:45:44

in opinia mea sotul ideal este cel care:
1. ii este fidel sotiei, nu o inseala si nu o paraseste dupa ce a imbatranit
2. chiar daca femeia are ca si raspundere treburile casnice, ii da o mana de ajutor, pentru acum majoritatea femeilor lucreaza si inafara casei, deci daca intretinerea familie a devenit o slujba si pentru femei, atunci nu vad de ce nu si treburile casnice sa nu devina o raspundere si pentru barbat
3. este implicat si in educatia copiilor, un copil are nevoie si de afectiunea si atentia unui tata
4. cauta sa se implice in cat mai multe probleme ale casei
5. este un sprijin pentru sotia sa

cer prea multe? :D

Mirean 11.05.2008 15:53:59

Citat:

În prealabil postat de Dia20_diana
in opinia mea sotul ideal este cel care:
1. ii este fidel sotiei, nu o inseala si nu o paraseste dupa ce a imbatranit
2. chiar daca femeia are ca si raspundere treburile casnice, ii da o mana de ajutor, pentru acum majoritatea femeilor lucreaza si inafara casei, deci daca intretinerea familie a devenit o slujba si pentru femei, atunci nu vad de ce nu si treburile casnice sa nu devina o raspundere si pentru barbat
3. este implicat si in educatia copiilor, un copil are nevoie si de afectiunea si atentia unui tata
4. cauta sa se implice in cat mai multe probleme ale casei
5. este un sprijin pentru sotia sa

cer prea multe? :D

Poate ar trebui sa adaugi si iubirea pe lista! Altfel sotul tau nu difera cu mult de un robot de bucatarie/aspirator/dacaca (dupa caz)!

Dia20_diana 11.05.2008 15:58:32

Citat:

În prealabil postat de Mirean
Citat:

În prealabil postat de Dia20_diana
in opinia mea sotul ideal este cel care:
1. ii este fidel sotiei, nu o inseala si nu o paraseste dupa ce a imbatranit
2. chiar daca femeia are ca si raspundere treburile casnice, ii da o mana de ajutor, pentru acum majoritatea femeilor lucreaza si inafara casei, deci daca intretinerea familie a devenit o slujba si pentru femei, atunci nu vad de ce nu si treburile casnice sa nu devina o raspundere si pentru barbat
3. este implicat si in educatia copiilor, un copil are nevoie si de afectiunea si atentia unui tata
4. cauta sa se implice in cat mai multe probleme ale casei
5. este un sprijin pentru sotia sa

cer prea multe? :D

Poate ar trebui sa adaugi si iubirea pe lista! Altfel sotul tau nu difera cu mult de un robot de bucatarie/aspirator/dacaca (dupa caz)!

pai m-am gandit ca daca le-ar face pe toate de mai sus, le-ar face din iubire, altfel care ar fi motivatia lui?

Mirean 11.05.2008 16:04:37

Citat:

În prealabil postat de Dia20_diana
Citat:

În prealabil postat de Mirean
Citat:

În prealabil postat de Dia20_diana
in opinia mea sotul ideal este cel care:
1. ii este fidel sotiei, nu o inseala si nu o paraseste dupa ce a imbatranit
2. chiar daca femeia are ca si raspundere treburile casnice, ii da o mana de ajutor, pentru acum majoritatea femeilor lucreaza si inafara casei, deci daca intretinerea familie a devenit o slujba si pentru femei, atunci nu vad de ce nu si treburile casnice sa nu devina o raspundere si pentru barbat
3. este implicat si in educatia copiilor, un copil are nevoie si de afectiunea si atentia unui tata
4. cauta sa se implice in cat mai multe probleme ale casei
5. este un sprijin pentru sotia sa

cer prea multe? :D

Poate ar trebui sa adaugi si iubirea pe lista! Altfel sotul tau nu difera cu mult de un robot de bucatarie/aspirator/dacaca (dupa caz)!

pai m-am gandit ca daca le-ar face pe toate de mai sus, le-ar face din iubire, altfel care ar fi motivatia lui?

Pai daca nu le-ar face te-ar/l-ai iubi mai putin?


Ora este GMT +3. Ora este acum 22:45:51.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.