Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Suferinta ne face mai buni sau mai rai? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=6002)

Anca-Miha 09.07.2009 22:35:08

Citat:

În prealabil postat de Hartford (Post 151702)
Pe mine necazurile m-au facut sa merg la biserica in fiecare Duminica m-au facu mai buna,mai inteleapta mai aproape de oameni, le inteleg mai mult necazurile ii ascult mai atenta, am inteles ca fara Bunul Dumnezeu sint nimic.

Da, Vasi, suferinta isi arata roadele numai daca ne intoarcem cu fata spre Dumnezeu, ne punem viata in mainile Lui si Il urmam.

cristiboss56 09.07.2009 22:38:33

Citat:

În prealabil postat de Hartford (Post 151702)
Pe mine necazurile m-au facut sa merg la biserica in fiecare Duminica m-au facu mai buna,mai inteleapta mai aproape de oameni, le inteleg mai mult necazurile ii ascult mai atenta, am inteles ca fara Bunul Dumnezeu sint nimic.

Pentru tine, dragă Vasilica, suferința ți-a oferit un dar , un mare dar, bunătatea, omenia, bunul simț în toate . Să fi binecuvântată !

costel 09.07.2009 22:51:34

Citat:

În prealabil postat de heaven (Post 151291)
Nu iubirea duce la suferinta,ci egoismul din noi.

Hristos a ajuns la suferinta prin iubire si nu prin egoism.

andreicozia 09.07.2009 22:59:00

Citat:

În prealabil postat de costel (Post 151717)
Hristos a ajuns la suferinta prin iubire si nu prin egoism.

Intru totul adevarat in cazul lui Hristos insa Heaven a vrut sa puncteze ca multe drumuri duc catre suferinta, egoismul din noi fiind unul care se plateste cu virf si indesat. Uite-te la oamenii singuri, cit de cumplit este, mai ales cind ai ratat ocazii numeroase de a avea urmasi si deci o bucurie la batrinete
Altul este invidia, desfrinarea...Doamne ce de suferinta aduce

costel 10.07.2009 17:18:35

Citat:

În prealabil postat de andreicozia (Post 151721)
Uite-te la oamenii singuri, cit de cumplit este, mai ales cind ai ratat ocazii numeroase de a avea urmasi si deci o bucurie la batrinete
Altul este invidia, desfrinarea...Doamne ce de suferinta aduce

Andrei, sunt de parere ca indiferent cate persoane vei avea in jur la batranete, daca nu-l ai pe Hristos, tot singur ramai. Spun asta pentru ca viata nu se opreste la batranete, urmeaza judecata. Si dimpotriva, daca il ai pe Hristos in tine, niciodata nu te poti numi singur.

Mai dureros e cand nu-L ai nici pe Hristos si esti lipsit si de prezenta semenilor.

andreicozia 10.07.2009 17:22:23

Citat:

În prealabil postat de costel (Post 151890)

Mai dureros e cand nu-L ai nici pe Hristos si esti lipsit si de prezenta semenilor.

Mare draptate ai!

Hartford 10.07.2009 20:05:11

glasul 5:
 
Nadejedea mea este Tatal
Scaparea mea este Fiul
Acoperamantul meu este Duhul Sfint
Treime Sfinta marire Tie +

Hartford 10.07.2009 20:14:01

Citat:

În prealabil postat de Anca-Miha (Post 151705)
Da, Vasi, suferinta isi arata roadele numai daca ne intoarcem cu fata spre Dumnezeu, ne punem viata in mainile Lui si Il urmam.

Asa este,eu cind zic ca nu mai pot ma rog si iar ma rog si atunci prind putere.
Domnul fie laudat cu toti Sfintii lui.

ory 10.07.2009 20:38:27

Citat:

În prealabil postat de Hartford (Post 151952)
Nadejedea mea este Tatal
Scaparea mea este Fiul
Acoperamantul meu este Duhul Sfint
Treime Sfinta marire Tie +

Nu stiu daca ai specificat glasul 5 in mod expres, tocmai pentru ca ai si cantat pe acest glas ceea ce ai scris, dar iti spun sincer ca este cel mai frumos glas, cantat mai ales pe mare.

Hartford 10.07.2009 21:02:05

Citat:

În prealabil postat de ory (Post 151959)
Nu stiu daca ai specificat glasul 5 in mod expres, tocmai pentru ca ai si cantat pe acest glas ceea ce ai scris, dar iti spun sincer ca este cel mai frumos glas, cantat mai ales pe mare.

Ma bucur :1: dealtfel e glasul care il cint mai peste tot:biserica, in masina, aici la servici( nimeni nu intelege ce zic) in camera mea, in gradina si uite asa stau mereu de vorba cu Doamne Doamne.


Ora este GMT +3. Ora este acum 20:41:03.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.