Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Pelerinaje la locuri Sfinte (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5037)
-   -   Va rog as avea nevoie de un ajutor . (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=12415)

biancaalexa 08.03.2011 23:27:44

Va rog as avea nevoie de un ajutor .
 
Doamne Ajuta ,as avea nevoie de un sfat daca se poate ,va rog frumos .

In data de 21 martie o matusa de a mea pleaca in pelerinaj in Ierusalim ,si pot sa plec si eu cu ea , dar din pacate am auzit pe mai multa lumea ,care mi-a zis sa nu plec ,pentru ca i foarte periculos ,ca oricand se poate declansa razboaie,si ca Libia i in razboi ,deci poate veni si in Ierusalim ,si ca in Ierusalim nu stiu niciodata cand poate veni razboiu , voi ce sfat imi dati ,e adevarat acest lucru? va rog din suflet sa imi raspundeti daca puteti ,va multumesc .

Raoul 09.03.2011 00:26:35

E stiut faptul ca acolo este o zona sensibila din punctul asta de vedere,mereu a fost posibil un razboi si mereu va fi. Pana la urma chiar si in interiorul statului Israel sunt dintotdeauna tensiuni intre evrei si palestinieni. Asta ar insemna sa nu se mai duca nimeni niciodata,ceea ce mi se pare absurd. Eu zic sa te duci. Eventual sa te spovedesti inainte de placare,si nu mai ai de ce sa te temi in caz ca se intampla ceva.

Doamne-ajuta!

Melissa 09.03.2011 00:55:25

Si eu spun sa te duci..
 
Nu are logica sa nu mergi..Daca e sa mori intr-o anumita zi,apoi o sa mori in acea zi.Indiferent unde esti.Aici sau in Israel.Nu-l poti pacali pe Domnul.Asa ca eu zic sa mergi linistita si bucuroasa.Fara frica.Spovedita si cu binecuvantarea duhovnicului.Ai sa vezi ca te vei intoarce cu bine!:3:

Doamne ajuta!

NEYRA 383 09.03.2011 08:37:44

Buna ziua,si Doamne ajuta tuturor
 
Draga Bianca,aici a fost razboie din todeauna aproape,pana si.....strabunica mea stia de asta desi pe vremea respectiva nu pre erau tv-uri si radiouri,dar sa nu-ti imaginezi ca mergand pe strada te vei pomeni in mijlocul unui razboi,este adevarat ca foarte rar se mai pune cate o bomba pe ici colo,ca vezi pe strazi plin de militari,fete si baieti inarmati,ca la intrarea in unele supermarketuri esti perchezitionat,pentru a nu avea arme,sau bombe........srtazile oraselor cam pustii pe timpul zilei,dar nu din cauza razboiului ci din cauza caldurii foarte mari.....si din cauza nivelului ridicat al vietii,si fiecare locuitor ....are cel putin o masina.......dar te asigur ca veti vedea niste locuri cum nu ai mai vazut nici o data ,de o frumusete extraordinara cu tufe de leandru de toate culorile,si trandafiri palmieri dea lungul soselelor.......un Soare stralucitor cum nu ai mai vazut......alaturi de vechimea oraselor biblice,iar de Cetatea Sfantului Mormant nu mai vorbesc,chiar daca sunt plin de soldati inarmati si de politisti este spre siguranta crestinilor........si apoi nu mai vorbesc despre inalta cinste si onoare care ni se face celor care ni se da sansa sa vedem sa vizitam aceste locuri,si despre trairile pe care nici un alt loc din lume nu ti-l poate da.......si pe care multa vreme nu le veti putea uita........povestindule apoi tuturor si copiilor,si nepotilor vostri,alaturi de micile amintiri,in poze si obiecte.........aduse de aici........si apoi nimeni nu prea se atinge de turisti.........acestia fiind o sursa foarte mare de profit........in rest este o tara cu un grad inalt de civilizatie, cu oameni educati si culti.....si la tot pasul vezi cuvantul tehnicii moderne....... si oameni cu mult bun simt,nu uita ca Israelul este un stat nou format in cea mai mare parte din evrei care au venit aici inapoi din intrega lume,chiar si din Romania, si culturile tuturor tarilor se fac simtite,vei intalni foarte multi romani in special in Cetatea Sfanta........si in Tahana Merkalzit unde este un loc de intalnire a Romanilor........pare o Romanie in mijlocul Israelului.........sper ca descrierea mea sumara ,sa te ajute sa prinzi curaj,desi in cuvinte e imposibil sa descrii tot ceia ce vezi si traiesti........Doamne ajuta,si.....pe curand.......
Citat:

În prealabil postat de biancaalexa (Post 346105)
Doamne Ajuta ,as avea nevoie de un sfat daca se poate ,va rog frumos .

In data de 21 martie o matusa de a mea pleaca in pelerinaj in Ierusalim ,si pot sa plec si eu cu ea , dar din pacate am auzit pe mai multa lumea ,care mi-a zis sa nu plec ,pentru ca i foarte periculos ,ca oricand se poate declansa razboaie,si ca Libia i in razboi ,deci poate veni si in Ierusalim ,si ca in Ierusalim nu stiu niciodata cand poate veni razboiu , voi ce sfat imi dati ,e adevarat acest lucru? va rog din suflet sa imi raspundeti daca puteti ,va multumesc .


glykys 09.03.2011 10:40:42

Si eu spun sa te duci, e o sansa unica. Si te rugam sa uploadezi si niste poze de acolo, sa putem vedea si noi ce minunatii sunt :43:.
Acum doar nu o sa mai iesim din casa, de frica sa nu ne cada vreun turture in cap. Nu are nimeni nimic cu civilii care se duc in pelerinaj la locurile sfinte.:53:

anamaria simleu 09.03.2011 12:01:29

Citat:

În prealabil postat de biancaalexa (Post 346105)
Doamne Ajuta ,as avea nevoie de un sfat daca se poate ,va rog frumos .

In data de 21 martie o matusa de a mea pleaca in pelerinaj in Ierusalim ,si pot sa plec si eu cu ea , dar din pacate am auzit pe mai multa lumea ,care mi-a zis sa nu plec ,pentru ca i foarte periculos ,ca oricand se poate declansa razboaie,si ca Libia i in razboi ,deci poate veni si in Ierusalim ,si ca in Ierusalim nu stiu niciodata cand poate veni razboiu , voi ce sfat imi dati ,e adevarat acest lucru? va rog din suflet sa imi raspundeti daca puteti ,va multumesc .

Nu trebuie sa te temi...mergi cu gand curat....si te vei intoarce cu bine acasa...

biancaalexa 09.03.2011 12:44:29

va multumesc din suflet pentru raspunsurile dvs ,si pentru incurajari.desigur am sa pun pozele pe acest forum ,va multumesc incaodata .Doamne Ajuta .

Mtcrysty17 09.03.2011 12:48:40

Da, nu-ti fie teama. Roaga-te putin inainte de plecare si totul o sa fie bine. diavolul iti trimite aceste ganduri sa nu vizitezi acele locuri sfinte. eu as da orice sa am sansa asta. Doamne ajuta.

kouklakys 09.03.2011 14:31:34

Dumnezeu sa te ajute , indiferent de decizia pe care o vei lua.

bogdan2010 10.03.2011 18:28:03

Draga Bianca,
Eu cand am ajuns la Ierihon, ni s-a spus ca preotii din Romania merg acolo des pentru a face slujbe sa fereasca zona de eventuale atentate.
Nu m-am temut nicio clipa, imi dorisem prea mult sa ajung in Tara Sfanta.
Il simteam pe Dumnezeu mult mai aproape de mine si cat am stat acolo nu am avut nicio temere!
Iti recomand din suflet sa ajungi acolo! Este o ocazie unica, te poate schimba ca om si cu siguranta te va apropia si mai mult de credinta!
Drum bun si sa ne aduci vesti frumoase!
Bogdan


Ora este GMT +3. Ora este acum 07:54:52.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.