Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Secte si culte (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5031)
-   -   Postul la [neo]protestanti (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=15961)

Florin-Ionut 06.01.2013 14:05:55

Postul la [neo]protestanti
 
Sînt foarte curios în cel fel țineți voi postul, dacă aveți o rînduială anume în privința asta. La catolici știu cum e, dar la protestanți și neoprotestanți nu mi-am pus niciodata problema regulilor postului, pînă acum.

Ciprian Mustiata 06.01.2013 14:19:21

Citat:

În prealabil postat de Florin-Ionut (Post 493354)
Sînt foarte curios în cel fel țineți voi postul, dacă aveți o rînduială anume în privința asta. La catolici știu cum e, dar la protestanți și neoprotestanți nu mi-am pus niciodata problema regulilor postului, pînă acum.

Postul neoprotestant este in principiu "postul negru" la ortodocsi.

Daca intrebarea e cand il tinem, nu exista date in calendar, ci doar motive sub care poate cineva posti: postesti pentru insanatosirea cuiva, sau pentru a creste tu spiritual, sau pentru a gasi o sotie/sot apropiat.

Cateodata, mai rar, am auzit ideea ca prin post trebuie sa renunti la ceva drag pentru a imbunatati relatia cu Dumnezeu, si de asta cateodata e numit: "post de televizor", sau de genul. Acest post nu e nici traditional, nici neaparat doctrinal, dar arata principiul sub care este tinut postul, in a elimina "idolii" din viata noastra in a cauta ghid din partea lui Dumnezeu.

DragosP 06.01.2013 14:22:51

Dar de spovedit?

Ciprian Mustiata 06.01.2013 14:24:22

Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 493359)
Dar de spovedit?

Spovedania, este Solus Christus - https://en.wikipedia.org/wiki/Solus_Christus

DragosP 06.01.2013 14:28:09

Nu știu engleza.

ioanna 06.01.2013 14:29:35

Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 493361)
Nu știu engleza.

Oricum n-are legatura cu ceea ce ai intrebat, doar ce scrie acolo credem si noi.

osutafaraunu 06.01.2013 15:04:19

Citat:

În prealabil postat de ioanna (Post 493362)
Oricum n-are legatura cu ceea ce ai intrebat, doar ce scrie acolo credem si noi.

Legătura este tocmai partea din link ce trimite spre întrebarea lui Dragoș: "Christ is the only mediator between God and man." Adică Hristos este Unicul Mijlocitor între om și Dumnezeu în cadrul mărturisirii păcatelor. Știu că în teorie ortodocșii cred același lucru, însă prin actul "spovedaniei" și al mijlocirii sfinților demonstrează contrariul.

Vlad_7 06.01.2013 15:45:43

Citat:

În prealabil postat de osutafaraunu (Post 493369)
Legătura este tocmai partea din link ce trimite spre întrebarea lui Dragoș: "Christ is the only mediator between God and man." Adică Hristos este Unicul Mijlocitor între om și Dumnezeu în cadrul mărturisirii păcatelor. Știu că în teorie ortodocșii cred același lucru, însă prin actul "spovedaniei" și al mijlocirii sfinților demonstrează contrariul.

Cu tot respectul, am o întrebare pentru tine. Ce cauți pe un site ortodox? Ar fi ca și când eu m-aș duce pe un forum protestant sau unul islamist și aș încerca să intru în polemici cu adepții credinței respective... Îți garantez că eu chiar nu încerc să te jignesc, dar nu prea pot înțelege motivul prezenței unei persoane de alte religii pe un forum creștin- ortodox. Mă gândesc că poate vrei să ne studiezi doctrina, obiceiurile etc Sau poate că te îndoiești de religia ta și cauți adevărul. În acest ultim caz, nu vei învăța mare lucru de pe acest forum din păcate. Biserica ar trebui să fie locul de unde să începi căutarea ta.
Nu d-alta, dar mereu apare discordie între adepții diverselor religii...nu are sens să punem paie pe foc. Oricum, tu nu vei convinge niciodată pe nimeni pe acest forum că în cadrul vreunei religii protestante/neoprotestante este adevărul suprem.

osutafaraunu 06.01.2013 16:23:23

Citat:

În prealabil postat de Vlad_7 (Post 493383)
Cu tot respectul, am o întrebare pentru tine. Ce cauți pe un site ortodox?

Caut să comunic cu alți creștini pe un site public, anume pe secțiunea de dialog între ortodocși și credincioși din alte culte. Ceva anormal până aici?

Citat:

În prealabil postat de Vlad_7 (Post 493383)
Ar fi ca și când eu m-aș duce pe un forum protestant sau unul islamist

Nimic mai normal, ești la fel de liber s-o faci, desigur dacă n-ar fi un forum exclusivist.

Citat:

În prealabil postat de Vlad_7 (Post 493383)
Îți garantez că eu chiar nu încerc să te jignesc, dar nu prea pot înțelege motivul prezenței unei persoane de alte religii pe un forum creștin- ortodox.

Nu te suspectez de rele intenții, fi liniștit. Dacă ai fi de acord că aparțin aceleași religii (religia creștină) ar fi mai ușor să înțelegi prezența mea pe acest forum creștin, iar dacă ai ști (probabil n-ai aflat încă) că sunt fost ortodox, ai înțelege și mai bine acest lucru.

Citat:

În prealabil postat de Vlad_7 (Post 493383)
Oricum, tu nu vei convinge niciodată pe nimeni pe acest forum că în cadrul vreunei religii protestante/neoprotestante este adevărul suprem.

Sunt perfect conștient de asta, nu încerc să conving (doar Duhul Sfânt poate convinge), iar adevărul suprem este la Dumnezeu nu la oameni.

Lucian008 06.01.2013 16:28:52

Citat:

În prealabil postat de osutafaraunu (Post 493369)
Legătura este tocmai partea din link ce trimite spre întrebarea lui Dragoș: "Christ is the only mediator between God and man." Adică Hristos este Unicul Mijlocitor între om și Dumnezeu în cadrul mărturisirii păcatelor. Știu că în teorie ortodocșii cred același lucru, însă prin actul "spovedaniei" și al mijlocirii sfinților demonstrează contrariul.

"Si zicand acestea, a suflat asupra lor si le-a zis: „Luati Duh Sfant!, carora le veti ierta pacatele, li se vor ierta; carora le veti tine, tinute vor fi“ Ioan 20,22-23


Ora este GMT +3. Ora este acum 21:12:44.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.