Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Preotul (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5012)
-   -   Preotii asa ar trebui sa se poarte ?! (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=8642)

Astarte 27.02.2010 23:14:40

Preotii asa ar trebui sa se poarte ?!
 
As fi curioasa sa aud pareri despre urmatorul clip : http://www.videonews.ro/action/viewv...aza-pe-manele/

andreicozia 27.02.2010 23:18:43

Lasa ca nu-i nimic rau in asta...nu asta-i buba ca fac un pic de miscare dupa masa.
Bravo lor asta nu inseamna DELOC ca pacatuiesc ci poate ca astfel chiar se apropie mai mult de ADEVAR
Eu unul as vrea sa am un asemenea Duhovnic deschis la minte!

Pe de alta parte tu ai auzit de extaz mistic care vine din dans?

Don_Juan 27.02.2010 23:18:45

Citat:

În prealabil postat de Astarte (Post 217505)
As fi curioasa sa aud pareri despre urmatorul clip : http://www.videonews.ro/action/viewv...aza-pe-manele/

Eu cred ca ar fi trebuit sa citesti comentariile postate la acel videoclip inainte sa-l postezi pe forum.
Eu nici macar nu cred ca sunt preoti acei domni. Oare asa de bine danseaza preotii?
Si maneaua a fost suprapusa (e cat se poate de evident).

Mihnea Dragomir 27.02.2010 23:23:10

Presupunând că cei doi din film sunt preoți (și nu călugări sau...actori), nu văd absolut nimic scandalos. Melodia nu aș spune că e propriu-zis o manea sau oricum e ceva la limita genului (trebuie ținut cont că toată muzica lăutărească s-a manelizat), cuvintele nu sunt porcoase, mișcările celor doi nu sunt deșănțate, iar dansul nu este păcat în sine.
Sincer, mi se pare OK, nu văd care e problema. Sau sunteți de părere că preoții nu ar trebui să danseze ? Ori pot dansa, dar numai anumite genuri, de exemplu tango ?

Astarte 27.02.2010 23:27:12

Citat:

În prealabil postat de Don_Juan (Post 217507)
Eu cred ca ar fi trebuit sa citesti comentariile postate la acel videoclip inainte sa-l postezi pe forum.
Eu nici macar nu cred ca sunt preoti acei domni. Oare asa de bine danseaza preotii?
Si maneaua a fost suprapusa (e cat se poate de evident).

Comentariile le-am citit,insa mie nu imi pare a fi suprapusa melodia.
1.Acei preoti se misca pe "ritm".
2.Se aud bataile din palme ale celor din jur,ce-i drept nu foarte clar,insa se aud daca asculti cu atentie.
3.Arata a fi preoti (barbi,par prins in coada).


Pe mine m-a dezgustat faza,daca acei oameni chiar sunt preoti,mai ales ca se si clatina ... par a fi foarte beti.

Don_Juan 27.02.2010 23:35:43

Citat:

În prealabil postat de Astarte (Post 217513)
Comentariile le-am citit,insa mie nu imi pare a fi suprapusa melodia.
1.Acei preoti se misca pe "ritm".
2.Se aud bataile din palme ale celor din jur,ce-i drept nu foarte clar,insa se aud daca asculti cu atentie.
3.Arata a fi preoti (barbi,par prins in coada).


Pe mine m-a dezgustat faza,daca acei oameni chiar sunt preoti,mai ales ca se si clatina ... par a fi foarte beti.

Unde se misca pe ritm mai fiinta umana?
Eu am dat volumul la maxim si nu am auzit nici un fel de batai din palme.
Si mai admiti ca sunt si beti...
Tre sa dispui de o ignoranta iesita din comun sa afirmi astfel de lucruri.

bodo1222 28.02.2010 00:20:05

Citat:

În prealabil postat de Don_Juan (Post 217516)
Unde se misca pe ritm mai fiinta umana?
Eu am dat volumul la maxim si nu am auzit nici un fel de batai din palme.
Si mai admiti ca sunt si beti...
Tre sa dispui de o ignoranta iesita din comun sa afirmi astfel de lucruri.

Nu mai judecati aiurea.....sunt preoti si nu danseaza manele...este suprapusa melodia...e un dans traditional pe muzica greceasca..o stire a celor de la can-can pentru a-si creste audienta..si in Grecia acest dans nu este un lucru josnic ci chiar unul respectabil(in comparatie cu unele genuri de muzica de la noi)...

sia 28.02.2010 00:58:42

Nu vreau sa te cert ...vreau doar sa meditezi la intrebarea mea ..
Ce crezi ca ar trebui sa te dezguste mai mult dansul lor sau graba cu care judeci ..ca ,, par a fi foarte beti ,, !?

Toate bune-ti doresc si ..mângâierea Domnului .

ar14rai 28.02.2010 01:06:13

Isaia dantuieste...
 
La nunta preotul danseaza (intr-un mod simbolic) in biserica, prin inconjurarea de 3 ori a mesei, impreuna cu mirii. E rau?

Insa nu potrivit pt preoti sa faca asa ceva, pt ca uite, au smintit pe multi.
si e "vai de cel prin care vine sminteala"

De ce privesc crestinii pe preoti ca si pe niste extraterestrii si nu ca pe niste bieti oameni?
Sau ce preotul nu mananca, nu doarme, nu foloseste WC-ul? Sunt oameni si ei.

Iar daca au gresit, sa-i judece episcopul.
Nu e trb noastra.

Zic si eu.

Remus 28.02.2010 01:16:41

doar o sminteala timida
 
Astarte surioara draga, se vede CLAR ca e suprapusa melodia , uite-te la bataile din palme ale spectatorilor -nu au nimic in comun cu ritmul manelei - iar ritmul manelei nu are nimic in comun cu ritmul dansului ....
Doamne iarta-i pe cersetorii astia de ziaristi care cauta-n gunoaie...


Ora este GMT +3. Ora este acum 05:42:02.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.