Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Impartasania (Taina Euharistiei) (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5020)
-   -   Fumatul si Impartasania (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=11565)

Don_Juan 18.12.2010 22:54:17

Fumatul si Impartasania
 
Dacă am fumat (zilnic) în post mai pot să mă mai împărtășesc? Sau tre să săvârșesc vreun canon ceva sau să stau o anumită perioadă de timp fără să fumez?

Dona_Maya 18.12.2010 23:19:39

Citat:

În prealabil postat de Don_Juan (Post 314489)
Dacă am fumat (zilnic) în post mai pot să mă mai împărtășesc? Sau tre să săvârșesc vreun canon ceva sau să stau o anumită perioadă de timp fără să fumez?

Daca va spovediti si preotul va da dezlegare sa va impartasiti, nu trebuie sa va mai faceti griji. Dupa impartasanie insa, e un pic straniu sa puneti tigara in gura cred...Macar sa mancati ceva inainte..

florinbrasov0 18.12.2010 23:20:33

Citat:

În prealabil postat de Don_Juan (Post 314489)
Dacă am fumat (zilnic) în post mai pot să mă mai împărtășesc? Sau tre să săvârșesc vreun canon ceva sau să stau o anumită perioadă de timp fără să fumez?

Mergeti la duhovnic si el va decide ce fel de canon va da. Dumnezeu sa va ajute sa nu mai fumati niciodata si sa aveti parte de mantuire.

Edit: Este absolut necesar sa nu mai fumati pentru ca altfel nu mai e pocainta si dorinta de indreptare, plus ca pierdeti iertarea pentru acest pacat, dobandita prin Taina Sfintei Spovedanii.

Don_Juan 18.12.2010 23:28:50

Citat:

În prealabil postat de Dona_Maya (Post 314500)
Dupa impartasanie insa, e un pic straniu sa puneti tigara in gura cred...Macar sa mancati ceva inainte..

Din câte știam eu în ziua împărtășaniei nu aș avea voie să fumez deloc. Dar o zi cred că aș putea să rezist.

Citat:

În prealabil postat de florinbrasov0 (Post 314501)
Dumnezeu sa va ajute sa nu mai fumati niciodata si sa aveti parte de mantuire.

Tre să am și eu voință, dar deocamdată mă complac în păcatele mele ca un netrebnic. Sper să avem toți parte de mântuire.

Dona_Maya 18.12.2010 23:59:22

Citat:

În prealabil postat de Don_Juan (Post 314504)
Tre să am și eu voință, dar deocamdată mă complac în păcatele mele ca un netrebnic. Sper să avem toți parte de mântuire.

Dependenta de tutun s-a dovedit conform cercetarilor stiintifice, a fi mult mai puternica decat dependenta de alcool.E bine sa stiti asta, ca sa stiti cu ce va luptati.Sa va ajute Maica Domnului sa razbiti! Dar primul pas E SA VRETI!:-)

George.m 19.12.2010 00:11:33

Citat:

În prealabil postat de Don_Juan (Post 314489)
Dacă am fumat (zilnic) în post mai pot să mă mai împărtășesc? Sau tre să săvârșesc vreun canon ceva sau să stau o anumită perioadă de timp fără să fumez?

Duhovnicul e singurul in masura sa va spuna daca va puteti impartasi sau nu.

ap2010 19.12.2010 00:20:01

De regula se da agheasma mare,ceea ce inseamna jumatate de impartasanie.

Don_Juan 19.12.2010 00:48:18

Citat:

În prealabil postat de Dona_Maya (Post 314511)
Dependenta de tutun s-a dovedit conform cercetarilor stiintifice, a fi mult mai puternica decat dependenta de alcool.E bine sa stiti asta, ca sa stiti cu ce va luptati.Sa va ajute Maica Domnului sa razbiti! Dar primul pas E SA VRETI!:-)

Sunt conștient de cât de puternică e dependența de tutun. La fel de puternică e și dependența de obiceiul de a duce țigara la gură.

Dona_Maya 19.12.2010 01:02:37

Citat:

În prealabil postat de Don_Juan (Post 314525)
Sunt conștient de cât de puternică e dependența de tutun. La fel de puternică e și dependența de obiceiul de a duce țigara la gură.

Se spune ca dependenta nu o da gestul de a duce mana la gura ,ci gestul care se face cu buzele cand pui tigara in gura.In urma unui studiu,s-a constatat ca da rezultate foarte bune, ducerea unei sticle (se recomanda sticla de apa plata de 1/2 l) la gura ,inghitind cate putina apa la intervale de timp similare cu cele ale fumatului.
Deci daca simtiti nevoia sa fumati o tigara si nu vreti, luati o sticla si beti cate o inghititura de apa.Se spune ca trece pofta.Sau cel putin o mai potoleste.:-)

horatiu.miron 19.12.2010 11:20:33

Eu m-am lasat dupa zece ani de fumat zilnic, exclusiv tigarete "tari". Tot ce a trebuit sa fac a fost sa stau trei zile fara sa fumez.

Problema la fumator nu e neaparat dependenta, cat frica. Fumatorului ii e frica de cum o sa arate viata fara tigareta, a-i cere sa renunte la fumat e ca si cum i-ai cere sa renunte la un prieten bun. Se simte ca si cum daca n-ar mai fuma i s-ar lua ceva, ar ramane "pe minus". In realitate este dependenta care il face sa gandeasca asa, asta ca sa vedeti cat de perfida este nicotina. Incetarea acestui obicei aduce cu sine doar avantaje.

Din aceeasi cauza fumatorii cauta sa gaseasca scuze pentru a nu se lasa de fumat: "imi place sa fumez", "ma linisteste" etc. Nu exista placere in a fuma, daca era asa orice nefumator inspira cu placere fumul de tutun - in realitate acesta are un miros respingator iar hainele si respiratia fumatorilor miros tot timpul ca niste scrumiere.

Argumentul "ma linisteste" e la fel de invalid. Te "linisteste" pentru cat timp? Pana peste 45 de minute cand vrei s-o aprinzi pe urmatoarea? Oare uitam ca fumatorul fara tigarete este orice, numai linistit nu? Totul este o bula pe care fumatorul si-a construit-o singur si in care locuieste. Poate fi sparta.

Cat despre banii aruncati pe fereastra, ce sa mai zicem? Mai ales in timpurile astea in care produsele din tutun s-au scumpit enorm iar lumea are din ce in ce mai putini bani.

Recomand tuturor cartea lui Allen Carr, "Metoda usoara de a renunta la fumat", o gasiti pe net daca nu aveti bani s-o cumparati - a aparut si in limba romana. Cand am vrut sa ma las de fumat cineva mi-a recomandat-o - milioane de oameni sustin ca i-a ajutat sa se lase de fumat. Pe mine nu stiu daca m-a ajutat, pentru ca incetasem sa mai fumez dupa ce am citit jumatate din ea si am avut si alte motive pentru a ma lasa. Dar exista sanse ca intr-o oarecare masura sa ma fi trasformat in nefumator, asa ca o recomand si eu la randul meu.

Doresc tuturor o viata fara tutun.


Ora este GMT +3. Ora este acum 02:45:17.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.