Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   O carte excepțională, mai ales pentru cei care sunt în căutări duhovnicesti (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=15798)

laurastifter 29.11.2012 21:52:17

O carte excepțională, mai ales pentru cei care sunt în căutări duhovnicesti
 
Dragii mei,
Sunt entuziasmată! Abia acum l-am descoperit cu adevărat pe părintele Sofronie Saharov. Da, cu adevărat, a fost un sfânt al epocii noastre!
Auzisem de mai mult timp despre părintele Sofronie, știam că a fost ucenicul cel mai drag al Sfântului Siluan Athonitul și părintele duhovnicesc al părintelui Rafail Noica. Ieri, însă, am început pentru prima dată să citesc o carte scrisă de acest minunat părinte: "Vom vedea pre Dumnezeu precum este". Este o carte excepțională, de o uimitoare profunzime teologică, duhovnicească și filosofică, de o deosebită frumusețe literară! Traducerea realizată de părintele Rafail, puțin arhaică, are un farmec ce sporește plăcerea lecturii.
Citiți această carte. Dacă nu mă credeți, citiți doar primele câteva pagini, că după aceea... nu vă veți mai putea opri. :)
Această carte - adevărat jurnal al unei autentice vieți duhovnicești trăite în slujba lui Hristos, cu multe căderi, deznădejdi, ridicări și bucurii înălțătoare - este o autobiografie duhovnicească a părintelui Sofronie. El nu-și relatează viața socială, ci o evocă doar pe cea duhovnicească.
Cred că această scriere a unui intelectual creștin autentic al vremii noastre (călugăr care a trecut inclusiv prin momente de gravă rătăcire, aderând, în căutările sale spirituale, chiar și la credințe preluate din religiile orientale) le este deosebit de folositoare mai ales celor care se află în căutări, în clipe de cădere, în încercări de reconvertire... dar, până la urmă, oare nu suntem noi toți căutători ai lui Hristos?... Oare nu trecem toți printr-un proces de "conversio continua", fiind conduși de către Dumnezeul nostru, pe drumurile întortochiate ale acestei vieți, "din slavă în slavă" și din biruință în biruință?
Nu vă spun mai multe... De fapt, eu însămi abia am început să citesc cartea, am parcurs doar câteva zeci de pagini până acum.
Vă recomand cu drag s-o citiți! Nu veți regreta!
Lectură plăcută și cu mult folos duhovnicesc!
Domnul nostru Iisus, pentru rugăciunile tuturor Sfinților Săi cei iubiți, să lumineze drumul nostru către Împărăția dragostei Sale!

-radu- 29.11.2012 23:09:34

E o apariție mai veche? pe site-ul librariei Sophia scrie că stocul e epuizat.

Sunt convins că e foarte interesantă...

laurastifter 30.11.2012 23:00:40

Citat:

În prealabil postat de -radu- (Post 485102)
E o apariție mai veche? pe site-ul librariei Sophia scrie că stocul e epuizat.

Sunt convins că e foarte interesantă...

Da, ediția pe care o am eu este din 2005. O am de la un prieten care mi-a spus că a găsit-o pe site-ul libris.ro, sper din tot sufletul s-o găsiți și dvs.

Doamne ajută!

Ekaterina 05.01.2013 16:04:11

Ai mare dreptate Laura, cartea este mai mult decat minunata. La fel sunt si celelalte carti ale Parintelui, traduse in limba romana:

Cuvantari duhovnicesti. Vol. 1
Cuvantari duhovnicesti. Vol. 2
Rugaciunea, experienta Vietii Vesnice
Nasterea intru Imparatia cea neclatita
Nevointa cunoasterii lui Dumnezeu
Cuviosul Siluan Athonitul

Toate sunt de mare folos.

tigerAvalo9 28.01.2013 23:52:24

Unde pot gasi cartea aceasta?Se gasesc la librariile crestine?De unde ai luat-o?Doamne ajuta ,m-ai facut curios.

Laura19 29.01.2013 01:05:41

Am dat un search pe libris.ro si nu apare nimic. Nici pe librarie.net

Posibil sa se gaseasca la manastiri si/sau la biserici. Am observat ca unele carti care nu sunt online, sunt la magazinele manastirilor. Sau anticariat online ar fi o obtiune. Interesant cum multe carti f.bune nu prea se mai gasesc.

Ekaterina 29.01.2013 01:22:15

Citat:

În prealabil postat de tigerAvalo9 (Post 499282)
Unde pot gasi cartea aceasta?Se gasesc la librariile crestine?De unde ai luat-o?Doamne ajuta ,m-ai facut curios.

O gasesti aici
http://colportaj.ro/product.php?id_product=529

Am vazut ca se gaseste mai greu, multe librarii nu o mai au. Cartea merita cumparata, este foarte buna, de altfel orice carte a Parintelui Sofronie Saharov este de mare, mare folos.

tigerAvalo9 08.02.2013 17:03:35

Azi am cumparat cartea.Sunt fericit ca am gasit-o.Daca a impresionat multi oameni ma va impresiona si pe mine mai ales ca este o CARTE PENTRU SUFLET!Am gasit-o la libraria crestina:''Lumina'' din Galati.Am luat-o la recomandarea Laurei Stifter!Si ii multumesc pentru ca ne-a recomandat-o.Prima impresie(n-am citit-o,doar am rasfoit-o)este minunata,cu putin stil filosofic.Doamne ajuta!Multumim!:11:

arad 74 17.02.2015 20:54:01

caut aceasta carte
 
Vom vedea pe Dumnezeu precum este. Arhimandritul Sofronie.
daca cineva stie unde pot sa o gasesc raman recunoscator.
multumesc anticipat!

cristirg 17.02.2015 21:02:45

http://www.sophia.ro/Vom-vedea-pe-Du...tor-ro-169.htm


Ora este GMT +3. Ora este acum 23:53:19.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.