Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Cum va petreceti timpul liber? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=14614)

alexdu 23.02.2012 18:07:04

Cum va petreceti timpul liber?
 
Cum va petreceti timpul liber?

Delalucaci 24.02.2012 13:37:18

Uitandu-ma pe youtube la filmulete cu oameni duhovnicesti sau pe forumul asta. Cititul si rugaciunea mai rar din pacate.

razvan_andrei 26.02.2012 03:11:33

Ma uit la filme, citesc o carte, ma mai joc cate-un RPG, ma plimb cu prietena mea, mai ies cu prietenii in oras la karaoke... De-astea, tineresti. Poate ca nu e chiar crestinesc ce fac eu, insa toti ati facut lucruri din acestea in tineretea voastra (mai mult sau mai putin) :)

Ekaterina 09.01.2013 16:21:18

Parintele meu duhovnic spunea ca cel mai pretios timp este cel petrecut in rugaciune, acesta este timpul care nu se pierde ci se castiga. Dupa rugaciune, pe locul doi pentru mine este cititul. Recunosc ca din cand in cand simt nevoia sa ma uit si la un film, sa urmaresc o emisiune, sa ma intalnesc cu cineva drag, etc.

Parintele Arsenie Papacioc spunea: Nu-i nimic mai scump la Dumnezeu ca timpul pe care ni-l da sa-l traim, de aceea cred ca trebuie sa ne bucuram de fiecare clipa si sa petrecem timpul cu folos, pe cat se poate.

Adriana-Simona 09.01.2013 16:54:38

Danion zicea in cartea lui, "Problemele tinerilor", ca timpul liber trebuie petrecut frumos, dar nu doar in rugaciuni si matanii.
Recomanda plimbarile in parc, lectura (si nu doar carti religioase), si chiar si Internetul poate fi bun, dar numai atat timp cat esti stapanul si nu sclavul lui.

Dumitru73 09.01.2013 18:07:11

Citat:

În prealabil postat de Adriana-Simona (Post 494296)
Danion zicea in cartea lui, "Problemele tinerilor", ca timpul liber trebuie petrecut frumos, dar nu doar in rugaciuni si matanii.
Recomanda plimbarile in parc, lectura (si nu doar carti religioase), si chiar si Internetul poate fi bun, dar numai atat timp cat esti stapanul si nu sclavul lui.

mai adaug și un film, o piesă de teatru.
mie îmi plac plimbările cu bicicleta și ieșirile pe munte.

ovidiu b. 09.01.2013 20:49:07

Citat:

În prealabil postat de Adriana-Simona (Post 494296)
Danion zicea in cartea lui, "Problemele tinerilor", ca timpul liber trebuie petrecut frumos, dar nu doar in rugaciuni si matanii.

Dureros când luăm de bun ce spune unul și altul. Mai nou ducem lipsă de cărți bune, de părinți înduhovniciți care au scris și care ne sunt de folos?

Citat:

În prealabil postat de Adriana-Simona (Post 494296)
Recomanda plimbarile in parc, lectura (si nu doar carti religioase), si chiar si Internetul poate fi bun, dar numai atat timp cat esti stapanul si nu sclavul lui.

Desigur că cititul sau plimbatul prin parc sau pe munte sunt plăcute...dar rugăciunea o poți avea oriunde ești. Dureros că ne luăm după oricine își dă cu părarea.

Tomita 12.01.2013 18:21:42

In ultima perioada mi-am petrecut timpul liber: la calculator (e-mailuri, forum, stiri, informatie accesata datorita e-mailurilor sau topic-urilor), televizor, citesc, vorbesc cu cei apropiati (mai mult pe skype, mai putin la telefon), fac curat, f rar gatesc, foarte rar am iesit in ultimult timp in oras, inclusiv la cumparaturi.
Am calatorit mai mult luna trecuta (familie), luna aceasta lucrez si in weekend...cam putin timp liber. Si am inceput sa socializez mai putin.


Ora este GMT +3. Ora este acum 04:00:14.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.