Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Impartasania (Taina Euharistiei) (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5020)
-   -   impartasire bebelus (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=12213)

ginabadea 14.02.2011 13:03:30

impartasire bebelus
 
Am si eu o intrebare pentru cine ma poate lamuri. Am o fetita de 3 luni pe care am botezat-o acum 2 saptamani, la botez bineinteles ca la sfarsitul slujbei a fost impartasita, iar Duminica trecuta am fost la biserica si am impartasit-o din nou.

Nu am paranoia de genul ca ia cine stie ce microbi de pe lingurita respectiva pentru ca stiu ca acolo unde este puterea lui Dumnezeu nu se poate intampla nimic rau.

Intrebarea mea este cat de des o pot impartasi? Saptamanal este cumva "prea mult" pentru un bebelus de 3 luni? Intreb asa daca medical ar fi vreo problema?

PS: va rugam nu dati cu rosii:63:

FiulRisipitor 14.02.2011 13:31:26

Citat:

În prealabil postat de ginabadea (Post 337511)
Am si eu o intrebare pentru cine ma poate lamuri. Am o fetita de 3 luni pe care am botezat-o acum 2 saptamani, la botez bineinteles ca la sfarsitul slujbei a fost impartasita, iar Duminica trecuta am fost la biserica si am impartasit-o din nou.

Nu am paranoia de genul ca ia cine stie ce microbi de pe lingurita respectiva pentru ca stiu ca acolo unde este puterea lui Dumnezeu nu se poate intampla nimic rau.

Intrebarea mea este cat de des o pot impartasi? Saptamanal este cumva "prea mult" pentru un bebelus de 3 luni? Intreb asa daca medical ar fi vreo problema?

PS: va rugam nu dati cu rosii:63:

Nu dam cu rosii.... :)) poate cu oua... (glumesc)
Primul si cel mai important lucru cred ca ar trebui sa discutati cu preotul care o impartaseste. Iar daca din punct de vedere igienic nu poate fi o problema pentru ca acolo este Trupul si Sangele Mantuitorului, atunci nici din punct de vedere medical nu este.

adina30 14.02.2011 13:50:50

impartasania
 
din cate stiu eu copiii pana la 7 ani , se pot impartasi la orice Sfanta Liturghie.

costel 14.02.2011 13:51:27

Citat:

În prealabil postat de ginabadea (Post 337511)
Am o fetita de 3 luni ... Intrebarea mea este cat de des o pot impartasi? Saptamanal este cumva "prea mult" pentru un bebelus de 3 luni? Intreb asa daca medical ar fi vreo problema?

Daca puteti, e foarte bine sa o impartasiti saptamanal. Nu va faceti griji, nu apar in urma impartasaniei probleme medicale. Ar putea sa apara numai in cazul in care in potir nu ar fi Trupul si Sangele Domnului.

Florin-Ionut 14.02.2011 14:56:31

Vin si eu cu o problema la tema propusa.

Daca o femeie este insarcinata si se impartaseste, intelegem ca si pruncul din pantecele ei participa la Sfanta Impartasanie. Care sunt deci consecintele acestui fapt asupra lui, tinand cont ca inca are are aupra-si pacatul stramosesc? I se sterg astfel numai pacatele "familiale" mostenite de la al patrulea neam (de la strabunici) incoace?

Intreb doar, caci habar nu am care este raspunsul corect.

georgeval 14.02.2011 15:05:54

Citat:

În prealabil postat de Florin-Ionut (Post 337550)
Vin si eu cu o problema la tema propusa.

Daca o femeie este insarcinata si se impartaseste, intelegem ca si pruncul din pantecele ei participa la Sfanta Impartasanie. Care sunt deci consecintele acestui fapt asupra lui, tinand cont ca inca are are aupra-si pacatul stramosesc? I se sterg astfel numai pacatele "familiale" mostenite de la al patrulea neam (de la strabunici) incoace?

Intreb doar, caci habar nu am care este raspunsul corect.

Pruncul din pantecele mamei inca nu este incorporat in Hristos prin Botez, nu este madular al Trupului lui Hristos.

costel 14.02.2011 15:06:40

Citat:

În prealabil postat de Florin-Ionut (Post 337550)
Vin si eu cu o problema la tema propusa.

Daca o femeie este insarcinata si se impartaseste, intelegem ca si pruncul din pantecele ei participa la Sfanta Impartasanie. Care sunt deci consecintele acestui fapt asupra lui, tinand cont ca inca are are aupra-si pacatul stramosesc? I se sterg astfel numai pacatele "familiale" mostenite de la al patrulea neam (de la strabunici) incoace?

Intreb doar, caci habar nu am care este raspunsul corect.

Impartasirea este acordata mamei. Pruncul nu ia Sfanta Impartasanie in mod direct. Deci nu e cazul sa incerc sa raspund la aspectul legat de pacatul stramosesc, nu are sens. Asa se intampla si in lume, noi stand pe langa cei cu o viata imbunatatita, pe langa cei care se impartasesc cum se cuvine, ne impartasim indirect de bucuria la care ei sunt partasi, chiar daca unii dintre noi nu s-au mai spovedit de ani de zile sau poate nu sunt botezati.

George.m 14.02.2011 17:35:43

Citat:

În prealabil postat de ginabadea (Post 337511)
Intrebarea mea este cat de des o pot impartasi? Saptamanal este cumva "prea mult" pentru un bebelus de 3 luni? Intreb asa daca medical ar fi vreo problema?

:) Sa va traiasca fetita, sa fie sanatoasa si credincioasa!
Nu este "prea mult", nu va faceti griji. Daca reusiti sa o impartasiti saptamanal, e minunat.

windorin 16.02.2011 10:48:00

Impartaseste copilul la fiecare Sfanta Liturghie !
 
Citat:

În prealabil postat de ginabadea (Post 337511)
Intrebarea mea este cat de des o pot impartasi?
Saptamanal este cumva "prea mult" pentru un bebelus de 3 luni?
Intreb asa daca medical ar fi vreo problema?

Daca locuiesti langa o manastire, o poti impartasi zilnic.
Daca stai insa langa o biserica, o poti impartasi in fiecare sambata si duminica, cand se savarseste Sfanta Liturghie.

Mai mult... poti impartasi copilasul zilnic, acasa, cu Aghiasma Mare.
Poti intreba insa si un preot, spre a primi binecuvantare pentru acest lucru.

P.S. Sa nu vorbim despre "medical" acolo unde este credinta, nadejde, dragoste si har !

camy_d 16.02.2011 14:48:17

Citat:

În prealabil postat de ginabadea (Post 337511)
Am si eu o intrebare pentru cine ma poate lamuri. Am o fetita de 3 luni pe care am botezat-o acum 2 saptamani, la botez bineinteles ca la sfarsitul slujbei a fost impartasita, iar Duminica trecuta am fost la biserica si am impartasit-o din nou.

Nu am paranoia de genul ca ia cine stie ce microbi de pe lingurita respectiva pentru ca stiu ca acolo unde este puterea lui Dumnezeu nu se poate intampla nimic rau.

Intrebarea mea este cat de des o pot impartasi? Saptamanal este cumva "prea mult" pentru un bebelus de 3 luni? Intreb asa daca medical ar fi vreo problema?

PS: va rugam nu dati cu rosii:63:

Pt. copii e bine săptămânal. Peste 7 ani e mai complicat.


Ora este GMT +3. Ora este acum 19:10:25.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.