Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   a face dragoste este un pacat? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=1968)

wolf 02.07.2007 14:23:01

Am cautat despre aceasta chestiune in mai multe parti si am aflat ca a fii desfranat e un pacat. Si ca a pofti in sufletul tau pe o femeie e pacat. Dragostea se incadreaza in aceste chestiuni? Desigur, aici intervine si faptul ca trebuie sa fim casatoriti si scopul dragostei trebuie sa fie numai copilul. Insa chiar asa e? Daca nu esti casatorit, nu vrei un copil si totusi iubesti persoana de langa tine e absolut necesar sa astepti pana la casatorie ca sa faci dragoste?
Eu ma gandesc ca atat timp cat nu esti "pervers", poti face dragoste fara a te pune rau cu Domnul. Ce parere avetzi?

moro.d 02.07.2007 14:52:04

trebuie sa fii unit cu ea/el in fata Domnului. :)
Sfintii parinti spun k, dak totusi ati pacatuit fara sa fiti cununati, atunci cununati-va si nu mai e nimic... numai k nu e bine sa te bazezi pe asta :) poate, Doamne fereste, mori imediat dupa ce ai facut dragoste

erzbet 02.07.2007 15:06:30

" poate, Doamne fereste, mori imediat dupa ce ai facut dragoste"

:))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))) )))))))))))))))))))))))))
poate, Doamne fereste, se ineaca cu mancare si moare. Multe tragedii se intampla, dar hai sa nu exageram, ca nu mai avem 2 ani sa ne sperie bau bau-ul.

prflorin 02.07.2007 15:15:09

Citat:

În prealabil postat de erzbet
" poate, Doamne fereste, mori imediat dupa ce ai facut dragoste"

:))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))) )))))))))))))))))))))))))
poate, Doamne fereste, se ineaca cu mancare si moare. Multe tragedii se intampla, dar hai sa nu exageram, ca nu mai avem 2 ani sa ne sperie bau bau-ul.

Bau-Bau? Ce se intampla daca fac doi tineri dragoste nefiind casatoriti si fata ramane insarcinata? Se casatoresc...Dar daca tatal nu vrea, sau e oprit de parinti, sau nu recunoaste copilul, sau...moare -se intampla sa moara tinri,nu?- ce se intampla cu "biata" fata si copilul ei? Gata cu scoala, poate e alungata de familie, saracie, mizerie,.... sa continui? (cunosc cazuri). Mai are varianta avortului....moarte! cateva clipe de dulceata pacatoasa te duc pe drumul pierzarii...sau poate gresesc, cine stie?

moro.d 02.07.2007 15:23:07

treaba ta... curveste dak vrei...
sunt de acord cu prflorin. exista o logica pt kre cei 2 trebuie sa se uneask in fata Domnului, Sfintii Apostoli nu aveau 2 ani knd au lasat aceasta litera de lege.

vsovi 02.07.2007 15:30:17

nu este un pacat, dar dupa ce vei citi din Biblie shi-tzi vei intreba duhovnicul vei ajunge la concluzia ca este un pacat, deci este un pacat... desi??? Apoi vei face pocaintza shi canon de indreptare shi vei incerca sa nu mai itzi iubeshti defapt pofta ta de a face dragoste tratand-o pe ea sau pe tine ca pe un obiect... dupa toate astea nu vei mai avea dragoste suficienta s-o iei de nevasta shi casatoria shi relatzia itzi v-a parea de coshmar... deci las-o balta cu intrebarile ca aici nu exista raspuns... Sa ne ajute Dumnezeu sa mergem pe calea cea buna ca doar Domnul poate sa-tzi raspunda la problema ta... deci nu stiu sa raspund in nici un fel nici tzie, nici mie... ??? Concubinajul pare bun, dar nu merge totdeauna... casatoria e shi mai periculoasa ca ai shi datorii mari nu numai privilegii... deci raspunsul meu este : NU STIU! shi nu ca doar ma fac ca nu shtiu.

krabu 02.07.2007 15:35:30

Probabil ca va fi confirmat si de altii, dupa ce m`am casatorit am reconsiderat acest lucru. In loc sa fi trait intr`un concubinaj m`as fi casatorit mai devreme. Si nu mi se pare rau acest lucru.

Cred ca este un pacat sa faci dragoste in afara casatoriei. Fie concubinaj fie adulter (Doamne fere).

moro.d 02.07.2007 15:35:31

Citat:

casatoria e shi mai periculoasa ca ai shi datorii mari nu numai privilegii...
uite cum te dai singur de gol...
concubinajul "functioneaza" mai mult pe principiul placerii, ori Dumnezeu nu e de acord cu asta fara a avea niciun pic de datorie... trebuie sa iti asumi si responsabilitatea.
esti baiat, nu?

erzbet 02.07.2007 16:03:14

Citat:

În prealabil postat de ispita_ta
treaba ta... curveste dak vrei...
sunt de acord cu prflorin. exista o logica pt kre cei 2 trebuie sa se uneask in fata Domnului, Sfintii Apostoli nu aveau 2 ani knd au lasat aceasta litera de lege.

Doamne cum ati sarit! mi se pare pueril "daca faci sex mori!!!" cam asa te-ai exprimat. Daca te opreai la "e pacat sa faci sex" nu aveam ce sa comentez. Dar sincer m-a amuzat modul in care te-ai exprimat. Nu trebuie sa te superi. Imi aminteste de un documentar urmarit...niste americani tineau teorie sexuala unor copii de 7 ani si le explicau ca daca fac sex vor muri de sifilis, sida. Le aratau chiar si poze cu bolnavi de sida si de sifilis in acelasi timp. Ce efect sa aiba asta asupra unor copii de 7 ani?

Prflorin, exista metode contraceptive, dar s-a discutat si pe tema lor o groaza, asa ca nu are sens. Dar te pot intreba si eu pe tine ceva. Ce se intampla daca se casatoresc virgini si el ii ascunde ei ca este impotent? Sau ca nu exista potrivire sexuala?(bine, si pe tema ei s-a discutat, se rezolva "cu iubire si comunicare. cum? comunicati si gata, va potriviti sexual. ar fi f usor daca ar fi real).

wolf 02.07.2007 16:21:35

Imi pare bine ca ati raspuns. Stiti, eu simt ca ar fi pacat. Insa am o intrebare: cati reusesc sa ramana virgini pana la casatorie? Stiu ca asta nu e o scuza. Dar asta ar insemna ca de acum incolo sa privim partenerul doar ca pe un frate o sora dar cu mai multa iubire. Nu poti spune ca voi pacatui si lasa, ca ma spovedesc eu. Nu asa e corect. Corect e sa nu faci nimic. Sa ramai curat. Si....recunosc ca e al naibii de greu. Si daca asta e calea inseamna ca majoritatea a luat-o pe pustie si lumea e intradevar o mare icercare. Putem noi lua o asemenea hotarare? Stiu ca putem. Numai sa vrem destul de mult. Dumnezeu sa ne intareasca in vointa si sa ne lumineze!


Ora este GMT +3. Ora este acum 13:51:07.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.