Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Secte si culte (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5031)
-   -   Miscarea de reinnoire carismatica (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13707)

gpalama 05.01.2018 16:00:37

Ia sa-l vezi pe asta de mai jos cum o schimba intre "limbi" si romana... foarte fluent in ambele, simultan.

Uite, profetii si in "limbi" si in romana, in acelasi timp; multe skilluri in acelasi timp.

Doamne mare e gradina ta...

https://www.youtube.com/watch?v=ukrEu0nZlzg

Si culmea, se intelege bine "limba" pe care o vorbeste: maimutareli ieftine de crezut, strigat si speriat pe cei din jurul lui.


Si dai, si lupta, si ce e la gura lui, zici ca scrie din nou toata Scriptura. Multe vorbe, putin continut.


Asa erau si profetii inainte? Multe vorbe? Aceia spunea 3 propozitii, dar de la Dumnezeu.

O sa revin cu o bibliografie mai serioasa de pe youtube, dedicata profetilor romani, sa si-i asume PT pe totii, ca sunt de ai lui.

Penticostalul Traditional 05.01.2018 19:23:35

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 656958)
O sa revin cu o bibliografie mai serioasa de pe youtube, dedicata profetilor romani, sa si-i asume PT pe totii, ca sunt de ai lui.

Poti sa vii cu tot Canalul, din partea mea.
Insa acele rahaturi va apartin tie si lui Cornel Urs.
E proprietatea voastra intelectuala, aveti copyright, nu ma bag... :1:

Penticostalul Traditional 05.01.2018 19:29:21

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 656957)
E vorba de toata expresia, tu ai luat doar cuvantul "cazut". Daca scria ca a cazut la pamant se putea da si explicatia ta, dar acolo scrie ca a cazut cu fata la pamant. E importanta expresia ingrosata, noi vorbim de toata expresia nu doar de cuvantul "cazut".

Eu am luat termenul in limba ebraica.
Dar tu ori nu ai vazut, ori te faci ca ploua.

Sunt doua expresii distincte in limba ebraica
1. A cadea cu fata la pamant
2. A se arunca cu fata la pamant

Daca in romaneste le mai bolmojesti tu cumva, in ebraica este ceva total diferit si iti este imposibil sa le confunzi.

Dar poate tu crezi ca Vechiul Testament a fost scris la Focsani. In cazul asta, ai dreptate.

Cornel Urs 05.01.2018 19:38:00

Cei care au format secte, ca apoi să-i zeciuiască pe membri, au trebuit să vină cu ceva. Penticostalii au adus ”vorbirea în limbi”. Ei, noile mișcări, numite biserici carismatice, ca să ia din membrii altor culte deja existente, să ia de la catolici, de la baptiști ori adventiști, de la prostestanți ori penticostali, au venit ”pe piața” religioasă cu noi fenomene, căderea pe spate, râsul sfânt, dansul sfânt, încolțirea diavolului prin lătrătură de câine. Pentru toate acestea au căutat dovezi biblice, așa cum face și Penticostalul Modernist. Bineînțeles că numai proștii pun botul. Dovezile lor biblice sunt de căcat, dar sunt, așa cum sunt. Niște căderi au găsit ei prin Biblie. De fapt, este hipnoză, exact aceleași manifestări se pot obține prin inducerea de pase magnetice. Fără nicio îndoială! Acești șmecherași au introdus în neoprotestantism toate aceste tehnici hipnotice, pentru a le prezenta fraierilor ca fiind lucrarea Duhului sfânt ca apoi să-i zeciuiască fără milă.
Partea mai interesantă este că catolicii, văzând că le pleacă credincioși mai ales către acești carismatici, ce și-au zis, păi ce, noi suntem mai proști? Hai să autorizăm și la noi grupări catolice de această factură carismatică, să avem și noi ce au alții, să nu ne mai plece membrii. Și la catolici nu doar că se vorbește în limbi, dar se cade pe spate, fix la fel ca la neoprotestanți dar și ca în cabinetele de hipnoză...

Cornel Urs 05.01.2018 19:48:21

Acest căcat cu căderea pe spate se poate face într-un restaurant, fără probleme, nefiind necesare asortările de tip religios. Hipnoză pură!
https://youtu.be/mrGTHN56OAM

Bah Penticostalule Tradițional, dacă ești tradițional, atunci arată acest filmuleț copiilor din secta ta care merg entuziaști la carismatici, și sunt destui din ăștia, plictisiți de moșnegii și babele de la penticostaliști. :24:
Acești tineri mereu au tendința să fie teribiliști, fiind atrași de senzațional. Și uite-așa cad în plasa escrocilor hipnotizatori precum: Pastorul Chris africanul, Benny Hinn penticostalul, R. Bonnke timișoreanul, și mulți alții, idoli carismatici și nu numai, mulți penticostali îi admiră.

Penticostalul Traditional 05.01.2018 20:13:55

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656968)
Acest căcat cu căderea pe spate se poate face într-un restaurant

Eu zic sa iti iei rahatii si sa va mutati in Canal YT.
La sectiunea Kundalini - Mandolini.

Cornel Urs 06.01.2018 10:05:20

Rahații nu-i produc eu, voi îi produceți. Ți-e greu să accepți un astfel de limbaj? Nu fac altceva decât să-ți ilustrez în ce constă mișcarea de reînnoire carismatică, exact asta este, un mare rahat. Nu am alte cuvinte, nu pot fi mai blând. Cu orice altceva aș compara, nu ar fi explicit, ca să se înțeleagă adevărul.
Iar cu privire la duhul kundalini acesta este provenit din Orient, patria yoga. Acest spirit te face să râzi necontrolat. Poți căuta și singur pe Yt despre asta, cu râd yoghinii. Dacă vrei, eu am ceva link-uri. Se aplică întâi shakti-pat, apoi respectivul râde, se tolănește pe jos, se mișcă dezordonat, cu o mască de om fericit.
Exact așa au făcut și la marea trezire de la Toronto. Acolo a fost duhul kundalini la lucru. L-au adus din yoga, ce mare brânză! Comportamentul este identic. Pricepi? Identic. Și stai așa, că marele Derek Prince, cu care vă tot lăudați voi inclusiv penticostalii, fiind un reper la voi, exact așa a primit Botezul cu Duh, a rîs și a căzut pe spate. Cerceetază dacă nu mă crezi!
Și pot scrie cu majuscule, da, mișcarea carismatică este o mare răhățeală, un WC religios. Să tragem apa după ea!

Cornel Urs 06.01.2018 10:10:44

Ca să nu zici că vin cu prostii, eu am aflat chestia asta de la cineva, că Derek Prince, marele exorcist, a practicat Holy Laugh.
Este pe internet.
Chiar el spune asta în predicile sale aflate pe Yt. Ca să mai schimb, și am văzut că-ți plac forumurile, iată un link la un forum:

https://www.worthychristianforums.co...-spirit-laugh/

” I watched Derek Prince's sermon and he said when he was first baptized in the spirit, his hands went into the air and he started laughing.
Throughout his sermons, he touches on experiences of laughing while filled with the Spirit. ”

Penticostalul Traditional 06.01.2018 13:15:06

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656983)
Rahații nu-i produc eu, voi îi produceți.
Ți-e greu să accepți un astfel de limbaj?

Imi pare a fi scarbos si suburban, caracteristic canalelor prin care te scalzi.
Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656983)
mișcarea carismatică este o mare răhățeală, un WC religios. Să tragem apa după ea!

Daca vei continua cu scarnaviile, intri la index doua saptamani.
Stii ca ma tin de cuvant.

Cornel Urs 06.01.2018 13:20:11

Ce trebuie reținut. Deși Carismatismul pare în ochii unora ca fiind cu totul altceva decât Penticostalismul, în realitate, Carismatismul este tot un penticostalism mai în extremă. Mulți comentatori folosesc sintagma penticostalo-carismatici.
Adevărat, în E Europei penticostalii nu vor să aibă de-a face cu carismaticii fiindcă dezaprobă fenomenele stranii de acolo, precum căderea pe spate, râsul sfânt, etc.
Totuși, în mediul Occidental, penticostalii se comportă exact ca și carismaticii. Chiar și în România, tinerii mai ales, deși sunt membri penticostali, vizitează deseori biserici carismatice și se închină împreună cu aceștia. Ei urmăresc activitatea multor carismatici renumiți. Ba chiar, carismaticii cei mai vestiți sunt de religie...penticostală, aduc aici ca exemplu pe Benny Hinn și Bob Larson. Concluzia ar fi că penticostalismul și carismatismul sunt din aceeași tulpină ocultă, carismatismul fiind mai în extremă. Dacă penticostalismul ar fi creștinism curat și carismatismul creștinism apostat, și dacă cele două mișcări religioase ar fi antagonice, lucrul acesta s-ar vedea, ori nu observăm decît o prietenie între credincioșii acestor două mișcări. Prea puțini penticostali manifestă contra carismaticilor. Prea puțini și cei care sunt, de obicei au peste 50 de ani. Faptul că penticostalii au primit cu dragă inimă influența carismatică, ne spune despre ce duh au aceștia, adică același duh amăgitor.

Penticostalul Traditional 06.01.2018 13:48:33

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656989)
Chiar și în România, tinerii mai ales, deși sunt membri penticostali, vizitează deseori biserici carismatice și se închină împreună cu aceștia.

Slava Domnului!
Daca merg doar in vizita si nu isi fac un obicei din a merge peste tot si pe nicaieri, nu e nicio problema.

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656989)
carismaticii cei mai vestiți sunt de religie...penticostală

Si doar pentru atata lucru trebuie sa fii tu invidios?

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656989)
Concluzia ar fi că penticostalismul și carismatismul sunt din aceeași tulpină

Din Tulpina crestinismului Bisericii Primare.
Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656989)
Dacă penticostalismul ar fi creștinism curat și carismatismul creștinism apostat, și dacă cele două mișcări religioase ar fi antagonice, lucrul acesta s-ar vedea, ori nu observăm decît o prietenie între credincioșii acestor două mișcări.

Pai miscarea carismatica este crestinismul apostolic.
Sfintii Petru si Pavel sunt apostati, in opinia ta?
Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656989)
Prea puțini penticostali manifestă contra carismaticilor.

Si nu vezi tu suficient sange. Sa-ti ridice adrenalina. Sa vezi tu live cum isi zdrobesc capetele...
Nasol, foarte nasol...
Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656989)
Faptul că penticostalii au primit cu dragă inimă influența carismatică, ne spune despre ce duh au aceștia

Gresesti GRAV, prietene!
Fie ca se lasa sau nu influentati de carismatici, penticostalii sunt tot niste eretici demonizati calauziti de duhul celor Trei Broscoi: Kundalini - Musolini - Mandolini.

Cornel Urs 06.01.2018 17:36:44

Predicatorule, situația e gravă. Foarte gravă. Dacă Penticostalismul nu era Carismatism incipient, s-ar fi delimitat de el. Dar acum cele două mișcări chiar dacă nu sunt unite complet, sunt într-o situație de fraternizare. Ceea ce spune multe!
Tu însuți ești amăgit fiindcă singur ai publicat aici un studiu în care erau incluse toate persoanele vorbitoare în limbi, fie că erau catolice, modaliste, mormone!

Cornel Urs 06.01.2018 17:37:52

Din numărul de vorbitori în limbi, scoate carismaticii căzători pe spate, scoate catolicii, scoate Jesus only, scoate mormonii, ce mai rămâne? Nu atât de mult!

catalin2 06.01.2018 20:30:50

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 656964)
Eu am luat termenul in limba ebraica.
Dar tu ori nu ai vazut, ori te faci ca ploua.

Sunt doua expresii distincte in limba ebraica
1. A cadea cu fata la pamant
2. A se arunca cu fata la pamant

Daca in romaneste le mai bolmojesti tu cumva, in ebraica este ceva total diferit si iti este imposibil sa le confunzi.

Dar poate tu crezi ca Vechiul Testament a fost scris la Focsani. In cazul asta, ai dreptate.

Iar eu ti-am explicat ca expresia este "a cazut cu fata la pamant" nu "a cazut la pamant". Nimeni nu cade cu fata de pamant, chiar si carismaticii am inteles ca au cazut pe spate. Nimeni nu foloseste aceasta expresie pentru lesin, e mai mult decat clar. Tu insisti doar pe "a cadea", nu are nicio relevanta, pentru ca avem si "cu fata la pamant". Poti sa spui "a cazut", "s-a aruncat", "s-a culcat", ca tot ramane "cu fata la pamant".

P.S. Intre timp am gasit si citate care confirma ce spun eu:
Iosua Navi, cap. 7 "6. Atunci Iosua și-a sfâșiat veșmintele sale, a căzut cu fața la pământ înaintea chivotului Domnului și a stat așa până seara și el și bătrânii lui Israel și și-au presărat pulbere pe capetele lor. 10. Iar Domnul a zis către Iosua: "Scoală, pentru ce ai căzut cu fața la pământ?"
Cartea Iuditei, cap. 9 "1. Iudita a căzut cu fața la pământ și și-a presărat cenușă pe cap și și-a lepădat sacul cu care era încinsă. "
Facerea cap 17 "17. Avraam a căzut atunci cu fața la pământ și a râs, zicând în sine: "E cu putință oare să mai aibă fiu cel de o sută de ani? " "3. Atunci a căzut Avram cu fața la pământ, iar Dumnezeu a mai grăit și a zis:"

Sunt o multime de citate, unul mai elocvent: Luca, 5 "12. Și pe când erau într-una din cetăți, iată un om plin de lepră; văzând pe Iisus, a căzut cu fața la pământ și I s-a rugat zicând: Doamne, dacă voiești, poți să mă curățești."
Deci e clar ca e vorba de inchinare.

Penticostalul Traditional 06.01.2018 21:16:37

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 657008)
Iar eu ti-am explicat ca expresia este "a cazut cu fata la pamant" nu "a cazut la pamant". Nimeni nu cade cu fata de pamant, chiar si carismaticii am inteles ca au cazut pe spate. Nimeni nu foloseste aceasta expresie pentru lesin, e mai mult decat clar. Tu insisti doar pe "a cadea", nu are nicio relevanta, pentru ca avem si "cu fata la pamant". Poti sa spui "a cazut", "s-a aruncat", "s-a culcat", ca tot ramane "cu fata la pamant".

P.S. Intre timp am gasit si citate care confirma ce spun eu:
Iosua Navi, cap. 7 "6. Atunci Iosua și-a sfâșiat veșmintele sale, a căzut cu fața la pământ înaintea chivotului Domnului și a stat așa până seara și el și bătrânii lui Israel și și-au presărat pulbere pe capetele lor. 10. Iar Domnul a zis către Iosua: "Scoală, pentru ce ai căzut cu fața la pământ?"
Cartea Iuditei, cap. 9 "1. Iudita a căzut cu fața la pământ și și-a presărat cenușă pe cap și și-a lepădat sacul cu care era încinsă. "
Facerea cap 17 "17. Avraam a căzut atunci cu fața la pământ și a râs, zicând în sine: "E cu putință oare să mai aibă fiu cel de o sută de ani? " "3. Atunci a căzut Avram cu fața la pământ, iar Dumnezeu a mai grăit și a zis:"

Sunt o multime de citate, unul mai elocvent: Luca, 5 "12. Și pe când erau într-una din cetăți, iată un om plin de lepră; văzând pe Iisus, a căzut cu fața la pământ și I s-a rugat zicând: Doamne, dacă voiești, poți să mă curățești."
Deci e clar ca e vorba de inchinare.

OK, ai dreptate, Daniel s-a inchinat.
Daniel s-a inchinat lui Dumnezeu. Pentru ca il iubea.

Acum, te rog, intra pe un site foarte bun numit http://biblehub.com/
E o unealta pe care ti-o recomand. Oricand cauti un cuvant sau o expresie din Biblie pe care ai gasit-o intr-un verset, deschizi saitul, cauti versetul (e foarte simplu, stanga sus, si apoi deschizi interlinearul.
Il gasesti tu, esti baiat destept.
Vezi ca mai gasesti si alte unelte, extrem de interesante. Una dintre ele este posibilitatea de a citi mai multe traduceri ale aceluiasi verset. Parallel se numeste.

Si mai vorbim. Bine?

Cornel Urs 06.01.2018 22:32:01

Daniel a căzut în închinare, cu fața la pământ, fiind leșinat. I s-au tăiat picioarele, există această senzație descrisă în manualele de medicină, și a căzut cu fața la pământ, conștient fiind că cel care-i vorbea era un Înger. Emoția i-a produs aceste reacții, pricepi? Emoția de a se întâlni cu divinul! Este mare lucru, nu crezi? Daniel nu a căzut pe spate, fără cunoștință, ca carismaticii astăzi.

Penticostalul Traditional 06.01.2018 22:36:13

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 657024)
Daniel a căzut în închinare, cu fața la pământ, fiind leșinat. I s-au tăiat picioarele, există această senzație descrisă în manualele de medicină, și a căzut cu fața la pământ, conștient fiind că cel care-i vorbea era un Înger. Emoția i-a produs aceste reacții, pricepi?

Eu ma bucur ca ai priceput tu.
Va pricepe si Catalin. Incet, incet.

Cornel Urs 06.01.2018 23:26:18

Dar tu pricepi că, duminică de duminică, carismații care cad ca muștele spray-ate, nu au de ce, findcă nu sunt năuciți de vederea unui Înger care le vorbește? Plus de asta, o făptură angelică degajă o anumită lumină, o cantitate de lumeni care poate bulversa un om, care chiar se sperie într-o primă fază.
Ai exemplu de persoană căzută când apostolul și-a pus mâinile? Asta s-ar potrivi, pricepi?

Cornel Urs 07.01.2018 10:51:13

Carismaticii fac show din exorcizare, de fapt, comit păcatul spiritismului, practicând ”mediumismul”, adică discută ore în șir cu dracul, este oare asta o practică biblică? Evident, nu. Nu avem ce discuta atâta cu dracul, nu există o luptă între exorcist și drac. Ori iese prin numele lui Iisus, ori nu. Dacă nu iese, nu ai autoritate, nu poți invoca numele Iisus fiindcă o faci degeaba. Ai autoritate, atunci dracul iese în numele lui Iisus. Dar să stai ore în șir, ca să te lupți cu dracul, nu este biblic și nici normal, fiindcă nu tu duci lupta. Dracul este deja învins de Iisus, el se supune și ascultă de Iisus. Dar dacă carismaticul nu-l are pe Iisus, atunci face spiritism, ca exorciștii păgâni, care rostesc tot felul de incantații pentru a alunga duhurile necurate. A vorbi chiar 5 minute cu demonul, este greșit.
Iată doar 6 minute de discuții cu dracul. Cu public. Ca la carismatici.

https://youtu.be/hlMYpXrhR3k

Penticostalul Traditional 07.01.2018 13:38:09

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 657046)
Carismaticii fac show din exorcizare, de fapt, comit păcatul spiritismului, practicând ”mediumismul”

Asta nu mi se pare foarte OK.
Tu cum faci?

Cornel Urs 07.01.2018 16:32:04

Eu spun demonului : ieși afară în numele lui Iisus Hristos din Nazaret. Atât. Dacă am autoritatea necesară, demonul va ieși. Dacă nu, mă voi ruga lui Dumnezeu pentru această problemă. În niciun caz nu voi sta la taclale cu demonul, nu voi vorbi în limbi cu el (demonul știe inclusiv românește), nu cred că e nevoie de vorbire în limbi pentru a determina demonul să iasă, ca și cum eu aș putea duce muncă de lămurire cu demonul. Nu au sens întrebări pe care să le pui dracului, fiindcă el atâta așteaptă, să fii curios și să discuți cu el. Ai căzut în capcana în care au căzut preoții catolici care au încercat să scoată cei 7 demoni din Anneliese Michels. Ai aici casetele cu înregistrarea exorcismului, dacă vei audia puțin vei observa că preoții erau foarte curioși, întrebau dracii cum este în Iad, unde stă Fecioara Maria. Dracul le răspundea și culmea, le dădea sfaturi, cum să se îmbrace ca preoți, cum să se comporte cu enoriașii. Culmea! Exorcismul nu a reușit, preoții au făcut pușcărie fiind acuzați de crimă.
Vezi că sunt 10 părți. Îți pun prima, și tu le poți derula pe toate.
https://youtu.be/blLJk3PqHl4

catalin2 07.01.2018 19:13:55

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 657024)
Daniel a căzut în închinare, cu fața la pământ, fiind leșinat. I s-au tăiat picioarele, există această senzație descrisă în manualele de medicină, și a căzut cu fața la pământ, conștient fiind că cel care-i vorbea era un Înger. Emoția i-a produs aceste reacții, pricepi? Emoția de a se întâlni cu divinul! Este mare lucru, nu crezi? Daniel nu a căzut pe spate, fără cunoștință, ca carismaticii astăzi.

Pana la urma a inteles si penticostalul si tu spui ca a lesinat. S-a inchinat, nu a lesinat, citeste si celelalte mesaje.

Penticostalul Traditional 07.01.2018 20:54:09

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 657055)
Pana la urma a inteles si penticostalul si tu spui ca a lesinat. S-a inchinat, nu a lesinat, citeste si celelalte mesaje.

Pai ursuletul tau ortodox a citit termenii in originalul ebraic, pe saitul pe care ti l-am recomandat si tie.
Tu nu ai cum sa intelegi pentru ca faci similitudini cu expresii romanesti.
Iar cartea lui Daniel nu s-a scris la Pascani.
Trebuie uneori sa verifici termenii in ebraica. Daca chiar vrei sa intelegi.

Daniel a lesinat. Asa scrie in originalul ebraic.
Ursuletul deja stie asta.

Penticostalul Traditional 07.01.2018 21:00:22

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 657050)
Eu spun demonului : ieși afară în numele lui Iisus Hristos din Nazaret. Atât.

Si, a iesit?
Descrie mai clar sa intelegem si noi cum se face o exorcizare veritabila contemporana!

Ca despre abjectii din Canal cu latraturi la luna si demoni injunghiati care-si beau sangele, ne-ai dezgustat de sute de ori.
Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 657050)
Vezi că sunt 10 părți. Îți pun prima, și tu le poți derula pe toate.
https://youtu.be/blLJk3PqHl4

Eu nici nu ma obosesc sa dau un click pe scarboseniile tale si tu ma imbii sa vizionez... 10 (zece) parti? :4:

Cornel Urs 07.01.2018 22:18:08

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 657055)
Pana la urma a inteles si penticostalul si tu spui ca a lesinat. S-a inchinat, nu a lesinat, citeste si celelalte mesaje.

A avut o stare lipotimică, dar nu și-a pierdut cunoștința. A căzut datorită leșinului într-o poziție de închinare. Daniel nu a mai putut să se țină pe picioare, fiindcă fizic nu mai putea, așa că a decis să cadă într-o poziție respectuoasă de închinare, cu fața la pământ, năucit fiind de ceea ce vedea și auzea.
Înt-un alt context, ar fi cerut probabil un scaun, dați-mi un scaun că nu mă mai țin picioarele, cad, sunt leșinat, aproape că fac infarct de ce mi se întâmplă.

Cornel Urs 07.01.2018 22:19:20

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 657072)

Eu nici nu ma obosesc sa dau un click pe scarboseniile tale si tu ma imbii sa vizionez... 10 (zece) parti? :4:

Sunt documente din arhiva Vaticanului pe canalul unui credincios catolic polonez. Autentice.

Penticostalul Traditional 07.01.2018 23:09:49

Cum sunt autentice, catolicii nu-s eretici satanisti?

Cornel Urs 08.01.2018 11:01:02

Acele filmulețe conțin înregistrările făcute în timpul exorcizării Anneliesei Michels. În asta constă autenticitatea.

Penticostalul Traditional 08.01.2018 11:29:50

Deci recomanzi exorcizarile catolice si ne ceri sa vizionam 10 (zece) filme de cate doua ore fiecare, probabil...

Ca sa ce?
Care e folosul?

Cornel Urs 08.01.2018 14:16:30

Exorcizările catolice nu dau rezultate. Spre exemplu, Malachi Martin, renumitul exorcist american catolic, scrie în cartea sa că o exorcizare poate dura chiar zeci de ani. Să fim serioși!
Scoaterea dracilor este pe moment. Iisus scoate dracul și nu exorcistul. Omul nu se luptă cu dracul, asta este filozofia harismaticilor, de aia zic unii că au primit limbi pentru acest război. Problema stă în felul următor: ai autoritate în numele lui Iisus, dracul iese, nu ai, dracul nu va ieși niciodată, indiferent cât te lupți cu el.
De ce ai asculta cele 10 părți cu acel exorcism după care s-a făcut și un film la Hollywood pe care nu l-ai văzut fiindcă pocăiții nu au televizor, dar și un film german ? Nu știu, poate că ești curios. Poate nu.
Eu am audiat toate cele 2 ore, fiindcă nu mă pot prezenta aici ca să exprim opinii fără o documentare în prealabil cât de cât...

catalin2 08.01.2018 14:42:20

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 657075)
A avut o stare lipotimică, dar nu și-a pierdut cunoștința. A căzut datorită leșinului într-o poziție de închinare. Daniel nu a mai putut să se țină pe picioare, fiindcă fizic nu mai putea, așa că a decis să cadă într-o poziție respectuoasă de închinare, cu fața la pământ, năucit fiind de ceea ce vedea și auzea.
Înt-un alt context, ar fi cerut probabil un scaun, dați-mi un scaun că nu mă mai țin picioarele, cad, sunt leșinat, aproape că fac infarct de ce mi se întâmplă.

Nu a avut nicio stare lipotimica, acolo se arata ca a fost infricosat de vedenie, adica a devenit livid la fata si s-a speriat. Si tu ai aceeasi stare daca te sperie cineva dintr-o data, nu are nicio legatura cu lesinul, pana la lesin e cale lunga. Citeste cu atentie citatul, spune ca dupa ce a devenit livid la fata si si-a pierdut puterea era in picioare si constient, abia dupa ce a auzit glasul a cazut inmarmurit cu fata la pamant. Adica s-a inchinat, din proprie vointa, nu pentru ca i se inmuiasera picioarele. E important ca scrie si inmarmurit, asta arata clar ca era constient.

In Sfanta Scriptura sunt 40 de pasaje in care e aceeasi expresie, "a cazut cu fata la pamant", in toate e vorba de inchinare benevola, nu stare de lesin. Chiar si in Cartea lui Daniel gasim expresia: in cap.2 "46. Atunci împăratul Nabucodonosor a căzut cu fața la pământ și s-a închinat înaintea lui Daniel și a dat poruncă să-i aducă jertfe și tămâieri." Si in capitolul 8 "17. Și el a venit unde eram eu și, când se apropia, m-am înspăimântat și am căzut cu fața la pământ. " Poti sa observi in ultimul pasaj ca e aceeasi situatie, scrie ca sfantul "S-a inspaimantat" si apoi a cazut cu fata la pamant. Si in pasajul pe care il discutam e vorba tot de inspaimantare, de aceea scrie ca a devenit livid la fata.

Cornel Urs 08.01.2018 14:54:05

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 657094)
Nu a avut nicio stare lipotimica

Evident că a avut.
Explicația este că, în cazul unei teofanii, se degajă o energie la care omul nu rezistă fizic. Dar această energie degajată de înger, nu ”ia mințile”. La fel a pățit și apostolul Pavel pe drumul Damascului.
La fel și aici:

Cand L-am vazut, am cazut la picioarele Lui ca mort. (Apoc.1:17)

catalin2 08.01.2018 15:00:59

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 657071)
Pai ursuletul tau ortodox a citit termenii in originalul ebraic, pe saitul pe care ti l-am recomandat si tie.
Tu nu ai cum sa intelegi pentru ca faci similitudini cu expresii romanesti.
Iar cartea lui Daniel nu s-a scris la Pascani.
Trebuie uneori sa verifici termenii in ebraica. Daca chiar vrei sa intelegi.

Daniel a lesinat. Asa scrie in originalul ebraic.
Ursuletul deja stie asta.

Prima data mi-ai dat dreptate, acum ai intors-o, dupa ce ursu a scris altceva. Sunt 40 de locuri in Sfanta Scriptura in care e aceeasi expresie, in care se arata clar ca nu era vorba de lesin, ci de inchinare. Tu ai luat de acolo un cuvant, "a cazut", ti-am mai explicat. Aceeasi situatie e si in limba romana, de exemplu "s-a culcat" poate insemna si "a adormit" si s-a intins la pamant. Dar importanta e toata expresia, nu doar "a cazut", ci "a cazut cu fata la pamant".

gpalama 08.01.2018 15:04:35

https://www.youtube.com/watch?v=13LptUqSxJU

Hai sa vedem faptele. Cred ca a vedea "ce se intampla" efectiv in Biserica este mai graitor decat orice disputa pe cuvinte.

In clipul asta se vad "manifestarile duhului"...

Cornel Urs 08.01.2018 15:16:09

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 657096)
Dar importanta e toata expresia, nu doar "a cazut", ci "a cazut cu fata la pamant".

Daniel nu se mai putea ține pe picioare și astfel a căzut într-o poziție de reverență, conștient fiind de tot ce se întâmplă.

gpalama 08.01.2018 15:22:43

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 657101)
Daniel nu se mai putea ține pe picioare și astfel a căzut într-o poziție de reverență, conștient fiind de tot ce se întâmplă.

Cred ca mergi prea departe, ai cazut singur in capcana sectara: ei gasesc un subiect marginas, pe marginea caruia fac o discutie mare, nici ei nu castiga, dar nici nu pierd, dar sunt evident "pe pozitii", si gasesc prijej de discutii.

Discutie nu este despre Daniel, discutia este despre altceva; sa nu cadem in capcanele discursului sectar.

catalin2 08.01.2018 15:33:07

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 657095)
Evident că a avut.
Explicația este că, în cazul unei teofanii, se degajă o energie la care omul nu rezistă fizic. Dar această energie degajată de înger, nu ”ia mințile”. La fel a pățit și apostolul Pavel pe drumul Damascului.
La fel și aici:
Cand L-am vazut, am cazut la picioarele Lui ca mort. (Apoc.1:17)

Nu exista o astfel de manifestare in ortodoxie, poate doar la penticostali. Tocmai am dat link-ul cu povestirea despre Sf. Paisie Aghioritul, unde vezi ca nu adoarme si nu lesina nimeni. In pasajul pe care l-ai dat tu nu scrie "a cazut cu fata la pamant", care e mult mai elocvent, nici nu incape in discutie ca e ceva voluntar, nu se spune ca ar cadea cu fata la pamant daca lesina cineva. In al doilea rand, chiar si in pasajul dat de tine nu e vorba de lesin, dovada e chiar in acel pasaj, in urmatoarea fraza. Spune: "17. Și când L-am văzut, am căzut la picioarele Lui ca un mort. Și El a pus mâna dreaptă peste mine, zicând: Nu te teme! Eu sunt Cel dintâi și Cel de pe urmă," Dupa cum vezi Iisus vorbeste cu el dupa ce s-a inchinat, dovada ca era constient, nu lesinat. Dar si la Schimbarea la Fata e aceeasi situatie: "6. Și, auzind, ucenicii au căzut cu fața la pământ și s-au spăimântat foarte.
7. Și Iisus S-a apropiat de ei, și, atingându-i, le-a zis: Sculați-vă și nu vă temeți."
Vezi ca dupa ce au cazut cu fata la pamant s-au inspaimantat, deci erau constienti. Asta cu energia care te lesina nu are nimic de-a face cu ortodoxia.

catalin2 08.01.2018 15:41:50

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 657101)
Daniel nu se mai putea ține pe picioare și astfel a căzut într-o poziție de reverență, conștient fiind de tot ce se întâmplă.

Esti mai aproape, dar nu din cauza starii fizice a cazut la pamant sa se inchine, a fost o inchinare benevola, cum ar face orice om care are o astfel de vedenie. Cand cineva se sperie nu lesina sau cade din piciooare, doar daca are probleme cu inima.

Cornel Urs 08.01.2018 15:49:24

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 657102)

Discutie nu este despre Daniel, discutia este despre altceva; sa nu cadem in capcanele discursului sectar.

După cum ai observat, căderea lui Daniel este argumentul forte pe care se ”bazează” întreaga mișcare harismatică.

Cornel Urs 08.01.2018 15:51:44

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 657110)
Cand cineva se sperie nu lesina sau cade din piciooare, doar daca are probleme cu inima.


N-a fost o sperietură ci mai degrabă o năucire, coroborată cu energia emanată de Înger. Acest tip de energie supranaturală i-a provocat lui Daniel sluțirea feței.


Ora este GMT +3. Ora este acum 08:38:27.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.