Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Teologie si Stiinta (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5039)
-   -   Evolutionismul-religia care pregateste venirea antihristului! (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=8760)

Amistad 03.01.2014 16:34:43

Intrebari pentru evolutionisti.
 
1. Oamenii de stiinta pot sa minta in declaratiile si lucrarile lor stiintifice?
2. Oamenii de stiinta pot sa se insele in declaratiile si lucrarile lor stiintifice?

Teonymus 04.01.2014 22:57:14

Citat:

În prealabil postat de Amistad (Post 545955)
Au ramas in patru labe. Uitandu-se cele care usor usor se ridicau un picioare au decis ca este prea mare efortul si au decis sa ramana in 4 labe, sa se bucure de libertate in natura si in grupuri de nudisti. Sa traiasca libri, fara legi si impozite si taxe. Din aceste puncte de vedere au si ele ceva inteligentza. http://www.crestinortodox.ro/forum/i...ons/icon10.gif

În sfârșit un răspuns la marea mea dilemă "existențială" :D . De când aștept să fiu "luminat" în această privință :) .
Citat:

În prealabil postat de Amistad (Post 545972)
1. Oamenii de stiinta pot sa minta in declaratiile si lucrarile lor stiintifice?
2. Oamenii de stiinta pot sa se insele in declaratiile si lucrarile lor stiintifice?

Eu unul nu pricep cum unii își fac din știință un fel de "religie" cu pretenția de a fi infailibilă. Și asta pentru că știința spune ceva ieri, azi vine și contrazice, iar mâine să susțină că de fapt nu e adevărată nici una nici alta. Și acest cerc se tot repetă la nesfârșit. Dacă tot ai luat "țeapă" de atâtea ori, nu știu de unde "masochismul" acesta de a crede orbește în știință. Pentru că chiar știința, cea în care crezi tu azi, te poate contrazice în viitor.
Bine, știința are și niște legi, niște axiome, care sunt de netăgăduit, dar să ai pretenția de a deține adevărul absolut în cazul unei teorii, cum este cea evoluționistă, mi se pare o jignire adusă intelectului.
Eu nu cer neapărat să fie introdus numai creaționismul în învățământ, ci măcar de a scoate inepțiile evoluției "miliardelor" de ani. Dacă ambele sunt considerate teorii, să fie introduse ambele perspective sau să fie scoase ambele. Dar eu ca și creștin contribuabil, sunt obligat să plătesc niște taxe prin care se promovează acest evoluționism în școli, și asta pentru că a fost "ambalat" frumos și etichetat ca știință.

Amistad 05.01.2014 20:14:19

Citat:

În prealabil postat de Teonymus (Post 546197)
Eu unul nu pricep cum unii își fac din știință un fel de "religie" cu pretenția de a fi infailibilă. Și asta pentru că știința spune ceva ieri, azi vine și contrazice, iar mâine să susțină că de fapt nu e adevărată nici una nici alta. Și acest cerc se tot repetă la nesfârșit. Dacă tot ai luat "țeapă" de atâtea ori, nu știu de unde "masochismul" acesta de a crede orbește în știință. Pentru că chiar știința, cea în care crezi tu azi, te poate contrazice în viitor.

Probabil asa se vede cineva mai destept in ochii oamenilor. Este un intelectual la curent cu teoriile stiintifice. Le-a inteles si le poate sustine in fata oricui. Este in randul celor cu IQ ridicat, este in ton cu majoritatea oamenilor de stiinta. Adica este o prostie sa nu crezi in ce spun oamenii de stiinta, nu? Si daca nu crezi in ideile lor esti ca batranii de la tara care nu prea au treaba in domeniul asta. Si apoi de ce sa ne minta oamenii de stiinta?

Teonymus 05.01.2014 22:19:17

Citat:

În prealabil postat de Amistad (Post 546401)
Probabil asa se vede cineva mai destept in ochii oamenilor. Este un intelectual la curent cu teoriile stiintifice. Le-a inteles si le poate sustine in fata oricui. Este in randul celor cu IQ ridicat, este in ton cu majoritatea oamenilor de stiinta. Adica este o prostie sa nu crezi in ce spun oamenii de stiinta, nu? Si daca nu crezi in ideile lor esti ca batranii de la tara care nu prea au treaba in domeniul asta. Si apoi de ce sa ne minta oamenii de stiinta?

Explicația dvs. îmi amintește de piesele lui Caragiale :D .
Personal nu cred că e vorba doar de minciună, ci și de gândirea nostră limitată. Suntem oameni și putem greși, întotdeauna trebuie să luăm în calcul și asta, mai ales în știință. Pretenția de adevăr absolut în știință este un moft. Cum poți să susții că un fenomen s-a întâmplat 100% așa, dar el a avut loc cu mulți ani înainte să apară civilizațiile și știința înseși? Cum poți să generalizezi trăsături umane și să le clasezi pe epoci, când tu nu ai săpat pe tot pământul ca să-ți permită o astfel de generalizare? Cum să ai pretenția ca teoria Big Bangului să fie considerată adevărată, când nu ai cum să o probezi? etc. etc.
Sunt și așa-ziși oameni de știință care-și "fabrică" dovezi și mint cu ele, dar mai sunt și unii care limitați de capacitățile noastre intelectuale își mai dau cu presupusul. Nu am nimic cu cei care-și dau cu presupusul, am ceva când văd că nu recunosc că fac asta și au pretenția de a fi aprobați unanim.

t4ilgunn3r 10.01.2014 15:07:41

Citat:

În prealabil postat de Amistad (Post 545972)
1. Oamenii de stiinta pot sa minta in declaratiile si lucrarile lor stiintifice?
2. Oamenii de stiinta pot sa se insele in declaratiile si lucrarile lor stiintifice?

Raspuns:

Da, pot sa minta (s-au intamplat cazuri) si pot sa se si insele. Exista exemple in acest sens. Minciuna este maidegraba o exceptie pe cand inselarea as zice ca este aproape o regula. La aparitia unui fenomen/concept nou, apar mai multe explicatii, care se contrazic reciproc; este clar ca cel putin unul din autori se inseala. De obicei, observatii sau masuratori mai precise valideaza una din explicatii si demonstreaza ca gresite pe celelalte; de regula, cei care su gresit isi recunosc "vina" cu fairplay si imbratiseaza teoria confirmata experimental. Ca peste tot in viata, exista si exceptii.

Eu personal nu cred ca o teorie mincinoasa poate rezista prea mult, chiar daca s-a format o alianta de savanti mincinosi, eventual cointeresati material, care sa promoveze si sa sustina minciuna; altfel spus, nu cred in teoria conspiratiei oamenilor de stiinta.

_________________________________________

Am si eu o intrebare pentru adversarii Teoriei Evolutiei; am inteles ca niciuna din dovezile prezentate de partizanii acesteia nu sunt convingatoare pentru dvs. Intrebare: Ce anume ar fi o dovada convingatoare pentru acceptarea T.E. ca reala? Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Mandea77 10.01.2014 15:15:33

Citat:

În prealabil postat de t4ilgunn3r (Post 547203)
Ce anume ar fi o dovada convingatoare pentru acceptarea T.E. ca reala? Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

t4ilgunn3r, ce anume dovada ar fi o dovada convingatoare pentru un evolutionist militant, pentru a accepta ca Dumnezeu este creatorul tuturor lucrurilor si ca sufletul omului este nemuritor ?

Din pacate, nu exista absolut nicio dovada in favoarea evolutionismului iar cercetarile din domeniul geneticii au "confirmat" deja existenta unei "inteligente superioare" care supervizeaza permanent procesele biologice.

catalin2 10.01.2014 16:19:09

Citat:

În prealabil postat de t4ilgunn3r (Post 547203)
Eu personal nu cred ca o teorie mincinoasa poate rezista prea mult, chiar daca s-a format o alianta de savanti mincinosi, eventual cointeresati material, care sa promoveze si sa sustina minciuna; altfel spus, nu cred in teoria conspiratiei oamenilor de stiinta.

Nu se poate spune ca e o conspiratie, ei considera ca e singura teorie existenta. Si exista probabil si o disperare sa fie gasite dovezi ca e adevarata, altfel ar da credibilitate crestinilor si Facerii, ceea ce nu prea le place multora din ei. La inceput era doar o ipoteza filozofica, apoi s-au chinuit sa gaseasca dovezi, unde nu au gasit le-au potrivit, s-au autoiluzionat ca sunt bune si tot asa.
Sa ne amintim ca teoria evolutionista a aparut ca un curent filozofic la iluministii atei din sec. XVIII, care aveau ca principal motiv sa gaseasca o teorie care sa se opuna creationismului biblic,pentru ca erau impotriva crestinismului.
Citat:

În prealabil postat de t4ilgunn3r (Post 547203)
Am si eu o intrebare pentru adversarii Teoriei Evolutiei; am inteles ca niciuna din dovezile prezentate de partizanii acesteia nu sunt convingatoare pentru dvs. Intrebare: Ce anume ar fi o dovada convingatoare pentru acceptarea T.E. ca reala? Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Eu nu am vazut nicio dovada prezentata nici pe forum nici in alta parte. Asadar, o dovada oricat de mica, pentru ca a alege o dovada ar insemna ca sunt o gramada si alegem una. E suficienta o singura dovada, oricat de mica. Bineinteles, sa aiba legatura cu stiinta, nu povestile din cadrul teoriei evolutioniste, ca acelea nu pot fi dovezi, doar o imaginatie bogata.

iuliu46 10.01.2014 16:29:07

Citat:

În prealabil postat de t4ilgunn3r (Post 547203)
Eu personal nu cred ca o teorie mincinoasa poate rezista prea mult, chiar daca s-a format o alianta de savanti mincinosi, eventual cointeresati material, care sa promoveze si sa sustina minciuna; altfel spus, nu cred in teoria conspiratiei oamenilor de stiinta.

Deci nu crezi ca unii s-ar putea alia si inventa materie sau energie neagra si multiversuri ca sa sustina un lucru contrazis de observatii ? :71:

t4ilgunn3r 10.01.2014 20:13:09

Cred ca nu m-am facut bine inteles. Am acceptat ca nici unul dintre argumentele prezentate in favoarea TE nu va convinge; de aceea am intrebat ce argument ipotetic ar fi considerat valabil.

Intrebarea poate fi pusa si invers, a facut-o Mandea77:

Citat:

ce anume dovada ar fi o dovada convingatoare pentru un evolutionist militant, pentru a accepta ca Dumnezeu este creatorul tuturor lucrurilor si ca sufletul omului este nemuritor?
Sunt 2 conditii aici; ma voi referi la prima, Dumnezeu este creatorul. Un raspuns simplu ar fi ca D-zeu sa se manifeste cumva de unde sa rezulte, macar in parte, atributele sale: omnipotenta, omniscienta, eternitate. Un raspuns mai nuantat ar necesita ceva reflectie, sunt sigur ca m-as lasa convins de mult mai putin; ma voi gandi la asta, poate o sa incercati si voi. Este maidegraba un exercitiu de sinceritate si nu un argument in disputa de fond.

Mandea77 10.01.2014 21:05:08

t4ilgunn3r, din moment ce te afli pe un forum ortodox, se presupune ca anumite lucruri pe care nu le stiai despre Dumnezeu, le cauti pe acest forum. Daca tu nici macar nu crezi ca exista si doresti sa te convingi, calea cea mai scurta este sa vorbesti cu un preot sau un calugar si vei gasi cele mai avizate raspunsuri la framantarile tale.

Iti recomand sa mergi la Manastirea Radu Voda din Bucuresti - http://www.manastirearaduvoda.ro/

sau la orice alta manastire din zona in care locuiesti si vei gasi ceea ce cauti,... daca cu adevarat si sincer cauti ceva.


Ora este GMT +3. Ora este acum 16:12:46.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.