Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Intrebari utilizatori (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5063)
-   -   Dezlegari de la post (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=11933)

cornel cornel 21.01.2011 14:01:30

De ce nu mancam peste in post si numai cand este dezlegare
 
Avand in vedere ca inainte de Hristos si dupa se manca majoritatea timpului peste?

camy_d 21.01.2011 16:58:15

Pentru că e carne.

Dumitru73 21.01.2011 17:16:45

Citat:

În prealabil postat de camy_d (Post 326409)
Pentru că e carne.

pestele nu este considetat carne, in BO, din punct de vedere al postului.
calugarii de la Muntele Athos mananca peste, in anumite perioade.

camy_d 21.01.2011 17:26:40

Citat:

În prealabil postat de Dumitru73 (Post 326414)
pestele nu este considetat carne, in BO, din punct de vedere al postului.
calugarii de la Muntele Athos mananca peste, in anumite perioade.

Acele perioade sunt de dezlegare, dacă sunt în post.

Sincer, mie nu-mi place când sunt multe dezlegări la pește, ținem sau nu ținem post, de dezlegare trebuie neapărat să mâncăm pește, nu se poate ca părinții să nu gătească așa ceva în aceste zile. Dar mie nu-mi place peștele, îl urăsc, de asta prefer postul Paștelui. D.p.d.v. nutritiv înțeleg că este un lucru bun să mănânci din când în când pește în post, fiincă conține multe substanțe bune, compensează pierderea de substanțe de pe timpul postului. Deși chiar mă întreb ce pierdem noi, că nu trebuie să mori de foame ca să ții post, în ziua de azi sunt foarte multe mâncăruri de post consistente, care le imită pe cele de dulce și chiar e mai sănătos așa.

Dumitru73 21.01.2011 17:37:57

Citat:

În prealabil postat de camy_d (Post 326417)
Acele perioade sunt de dezlegare, dacă sunt în post.

Sincer, mie nu-mi place când sunt multe dezlegări la pește, ținem sau nu ținem post, de dezlegare trebuie neapărat să mâncăm pește, nu se poate ca părinții să nu gătească așa ceva în aceste zile. Dar mie nu-mi place peștele, îl urăsc, de asta prefer postul Paștelui. D.p.d.v. nutritiv înțeleg că este un lucru bun să mănânci din când în când pește în post, fiincă conține multe substanțe bune, compensează pierderea de substanțe de pe timpul postului. Deși chiar mă întreb ce pierdem noi, că nu trebuie să mori de foame ca să ții post, în ziua de azi sunt foarte multe mâncăruri de post consistente, care le imită pe cele de dulce și chiar e mai sănătos așa.

ai dreptate.
eu voiam sa subliniez ca pestele nu este considerat carne in Athos, unde carnea este interzisa.

dar altceva mi se pare mai interesant.
nu stiu daca ai citit vreadata dintr-un Minei.
acolo gasesti niste lucruri interesante vis-a-vis de dezlegari.
spre exemplu, cand in calendar e dezlegare la vin, acolo scrie "dezlegare la vin si la unt de lemn".
asta inseamna ca atunci cand nu e dezlegare la vin, nu e nici la unt de lemn.

camy_d 21.01.2011 17:51:34

Citat:

În prealabil postat de Dumitru73 (Post 326421)
acolo gasesti niste lucruri interesante vis-a-vis de dezlegari.
spre exemplu, cand in calendar e dezlegare la vin, acolo scrie "dezlegare la vin si la unt de lemn".
asta inseamna ca atunci cand nu e dezlegare la vin, nu e nici la unt de lemn.

De asta chiar nu știam. Să mă lămurească și pe mine cineva cum stă treaba.

Dumitru73 21.01.2011 17:59:58

Citat:

În prealabil postat de camy_d (Post 326431)
De asta chiar nu știam. Să mă lămurească și pe mine cineva cum stă treaba.

Mineiul este un set de 12 carti, pentru fiecare luna, din care se citeste/canta la strana.
acolo sunt canoanele sfintilor din fiecare zi si vietile lor.
nu te-ai intrebat niciodata, de ce in biserica atunci cand se pomenesc sfintii zilei, in biserica, sunt mai multi decat cei trecuti in calendar?
sunt si pomeniri ca "intru pomenirea marelui cutremur din 18xx".
cunosc crestini care tin insemnarile din minei. cele din calendar, ca sa zic asa, sunt mai "dezlegate".

Mihnea Dragomir 21.01.2011 18:10:53

Citat:

În prealabil postat de camy_d (Post 326431)
De asta chiar nu știam. Să mă lămurească și pe mine cineva cum stă treaba.

Xirofagia este o variantă de post aspru, care se practică în anumite comunități monahicești. Nu se folosește untdelemn, nici vin, ci se mănâncă numai pâine, semințe, legume și fructe. Frații mai bătrâni pot mânca fierturi (cartofi fierți, dar fără ulei) și compoturi sau gemuri.

Odată, pe când eram ortodox, am vrut să mă bucur de mielul Paștelui într-un așezământ de călugări. Aflând de o mănăstire din Bucovina în care ești găzduit trei zile pe degeaba, abia dacă vrei mai mult starețul punându-te la unele munci, m-am hotărât să profit de asemenea ofertă generoasă (casă și masă gratis la mănăstire) și mi-am făcut socoteala să ajung acolo în Săptămâna Luminată, deja savurând gândul unor cratițe sfârâietoare la trapeză. Am avut un ghinion teribil. Mănăstirea era Slătioara și era pe stil vechi. Ce credeam că ar fi Săptămâna Luminată era...postul Paștelui. Frații m-au găzduit și m-au omenit: dimineața: pâine și povârlă (magiun). La prânz: cartofi fierți cu ceapă tăiată cuburi. Desert: prune uscate. Seara: idem ca dimineața. Nu cred că am apucat să stau trei zile. Atunci mi-am dat seama că sunt făcut pentru...însurătoare.

Dumitru73 21.01.2011 18:19:33

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 326444)
Xirofagia este o variantă de post aspru, care se practică în anumite comunități monahicești. Nu se folosește untdelemn, nici vin, ci se mănâncă numai pâine, semințe, legume și fructe. Frații mai bătrâni pot mânca fierturi (cartofi fierți, dar fără ulei) și compoturi sau gemuri.

Odată, pe când eram ortodox, am vrut să mă bucur de mielul Paștelui într-un așezământ de călugări. Aflând de o mănăstire din Bucovina în care ești găzduit trei zile pe degeaba, abia dacă vrei mai mult starețul punându-te la unele munci, m-am hotărât să profit de asemenea ofertă generoasă (casă și masă gratis la mănăstire) și mi-am făcut socoteala să ajung acolo în Săptămâna Luminată, deja savurând gândul unor cratițe sfârâietoare la trapeză. Am avut un ghinion teribil. Mănăstirea era Slătioara și era pe stil vechi. Ce credeam că ar fi Săptămâna Luminată era...postul Paștelui. Frații m-au găzduit și m-au omenit: dimineața: pâine și povârlă (magiun). La prânz: cartofi fierți cu ceapă tăiată cuburi. Desert: prune uscate. Seara: idem ca dimineața. Nu cred că am apucat să stau trei zile. Atunci mi-am dat seama că sunt făcut pentru...însurătoare.

eeeee, esti un norocos. :)
eu, ca desert, am baut ceai facut din cetina de brad amestecat cu tot felul de ierburi. la alta manastire.

Mtcrysty17 21.01.2011 18:30:52

Citat:

În prealabil postat de Dumitru73 (Post 326452)
eeeee, esti un norocos. :)
eu, ca desert, am baut ceai facut din cetina de brad amestecat cu tot felul de ierburi. la alta manastire.

si mai spuneti ca sunteti ateu.

camy_d 21.01.2011 18:40:35

Citat:

În prealabil postat de Dumitru73 (Post 326452)
eeeee, esti un norocos. :)
eu, ca desert, am baut ceai facut din cetina de brad amestecat cu tot felul de ierburi. la alta manastire.

trebuie să fi fost o delicatesă ceaiul acela, după cum spui, pare aromat.

camy_d 21.01.2011 18:41:58

Am înțeles cum stau lucrurile.

cristiboss56 21.01.2011 18:44:32

Citat:

În prealabil postat de Dumitru73 (Post 326437)
Mineiul este un set de 12 carti, pentru fiecare luna, din care se citeste/canta la strana.
acolo sunt canoanele sfintilor din fiecare zi si vietile lor.
nu te-ai intrebat niciodata, de ce in biserica atunci cand se pomenesc sfintii zilei, in biserica, sunt mai multi decat cei trecuti in calendar?
sunt si pomeniri ca "intru pomenirea marelui cutremur din 18xx".
cunosc crestini care tin insemnarile din minei. cele din calendar, ca sa zic asa, sunt mai "dezlegate".

La cati mai multi "atei " ca tine ! Domnul sa te aiba in paza Sa ! :1:

camy_d 21.01.2011 18:48:59

Mi-ar plăcea tare mult să țin un post mai aspru (dar nu negru), dar sunt subponderală și sunt dezlegată și de la a ține prea multe zile de post normal :20:

Dasy de Mara 21.01.2011 19:24:21

Postul
 
Citat:

În prealabil postat de cornel cornel (Post 326356)
Avand in vedere ca inainte de Hristos si dupa se manca majoritatea timpului peste?

Nu mancam carne, peste, oua, lapte si derivate din acestea ptr ca:
1. una din porunci zice: sa nu ucizi; daca omori un animal ptr a-l manca ai ucis; in ou este viata.
2. laptele provine de la animale, carora noi nu le putem da nimic in schimb, dar mai mult si mai mult este faptul ca Domnul nostru Iisus Hristos, dupa ce afost botezat Duhul L-a dus in PUSTIE. Acolo EL nu a avut nimic, a rabdat foame sete, arsita, ispita ......,samd.
Noi postim, fiindca suntem crestini (numele de crestin vine de la CHristos)si, si EL apostit, post negru 40 de zile.
Noi postim pentu a-L gasi, ptr a-I fi partas patimilor ce Le-a suferit ptr mantuirea noastra. Aceasta o facem in semn de recunostinta, dar nu numai. Ptr ca a zis cand a fost Intrebat de farizei :Dar ucenicii Tai de ce nu postesc?" El a zis ca atunci cand se va duce Mirele de la ei atunci o sa posteasca.
Uleiul se foloseste numai cand este dezlegare, ptr ca la inceput era folosit in scopuri divine: ungere ca rege, mirungere, tundere in monahism, samd pana la cea mai inalta treapta monahiceasca.
Apoi sa nu UITA CA SI REGELE DAVID A POSTIT: daca cititi cu atentie psalmi veti gasi un psalm (nu va spun care ptr ca o sa va intelepteasca, daca ii veti citi pe toti cu atentie si o sa va fie de mare folos) in care regele se plange de slabiciunea sa in urma postului, cand am citit, eu personal am crezut si cred ca in vremea de dinaintea Domnului nostru Iisus Hristos nu au mancat deloc ulei in timpul postului.

Dasy de Mara 21.01.2011 19:33:54

pestele in post
 
Citat:

În prealabil postat de cornel cornel (Post 326356)
Avand in vedere ca inainte de Hristos si dupa se manca majoritatea timpului peste?

Pestele este ingaduit in post numai cand este o sarbatoare imparateasca, sau umn sfant cu doxologie mare (cruce neagra si paranteza si in timpul vecerniei se si citeste din mineu slujba sfantului respectiv), fiind considerata zi de sarbatoare in care nu e bine sa se lucreze anumite lucruri. Numai atunci se dezleaga la peste, altfel nu.

Dasy de Mara 21.01.2011 19:47:50

postul aspru
 
Citat:

În prealabil postat de camy_d (Post 326467)
Mi-ar plăcea tare mult să țin un post mai aspru (dar nu negru), dar sunt subponderală și sunt dezlegată și de la a ține prea multe zile de post normal :20:

Am auzit ca si calugarii bolnavi sunt dezlegati de postul aspru pe care il au calugarii sanatosi dupa obisnuinta.
DV daca vreti sa postiti aspru smeriti-va ptr neputinta pe care o aveti si nu incalcati canonul ce vi l-a dat duhovnicul, [ca a pazi porunca duhovnicului este mai mult decat a-ti smeri corpul prin post si apoi te duci faci rele si injuri, sau a gandi rau de cineva] adica de a nu posti aspru, ci respectati-l dupa cum v-a spus, caci Domnul nu vrea jertfa nici suferinta peste masura ingaduintei trupului si a sufletului. Deasemeni faceti bine, ajutai si rugati-va mai mult. Sunt sigura ca daca va veti ruga neancetat Domnul va va implini dorinta dv nestramutata.

camy_d 21.01.2011 20:04:22

Citat:

În prealabil postat de Dasy de Mara (Post 326478)
Am auzit ca si calugarii bolnavi sunt dezlegati de postul aspru pe care il au calugarii sanatosi dupa obisnuinta.
DV daca vreti sa postiti aspru smeriti-va ptr neputinta pe care o aveti si nu incalcati canonul ce vi l-a dat duhovnicul, [ca a pazi porunca duhovnicului este mai mult decat a-ti smeri corpul prin post si apoi te duci faci rele si injuri, sau a gandi rau de cineva] adica de a nu posti aspru, ci respectati-l dupa cum v-a spus, caci Domnul nu vrea jertfa nici suferinta peste masura ingaduintei trupului si a sufletului. Deasemeni faceti bine, ajutai si rugati-va mai mult. Sunt sigura ca daca va veti ruga neancetat Domnul va va implini dorinta dv nestramutata.

De fapt mama e piedica mea cea mare, nu mă lasă să țin posturi prea lungi, îmi spune că sunt dezlegată. Când i-am spus duhovnicului, n-a spus nici da, nici nu, a răspuns destul de relativ. N-am pus problema postului aspru, dar dacă așa e la postul normal, vă dați seama că nu mai pot zice nimic de el.

Carmen FUNIERU 21.01.2011 20:59:57

Am întâlnit persoane care nu postesc, dar în zilele de dezlegare gătesc pește spunând că așa scrie în calendar :2:

cristiboss56 21.01.2011 21:19:04

Citat:

În prealabil postat de Carmen FUNIERU (Post 326522)
Am întâlnit persoane care nu postesc, dar în zilele de dezlegare gătesc pește spunând că așa scrie în calendar :2:

" La placinte inainte , la razboi inapoi " !:76:

codana 21.01.2011 21:25:17

salut,cristiboss56
 
Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 326541)
" La placinte inainte , la razboi inapoi " !:76:

multi ani cristi si intelepciune sa ai.
ai indelunga rabdare ca face parte din dragoste si postul tine de posibilitatea credinciosului de a-l tine in raport cu sanatatea sa.io cred ca nu putem judeca pe cineva daca nu tine post

cristiboss56 21.01.2011 21:35:59

Salut codana
 
Citat:

În prealabil postat de codana (Post 326546)
multi ani cristi si intelepciune sa ai.

Asemenea si tie !:1:

Dumitru73 21.01.2011 21:53:50

Citat:

În prealabil postat de Mtcrysty17 (Post 326458)
si mai spuneti ca sunteti ateu.

povesteam din trecutul meu de credincios ...

Dumitru73 21.01.2011 21:55:37

Citat:

În prealabil postat de camy_d (Post 326464)
Am înțeles cum stau lucrurile.

intradevar era bun ceaiul.

ce ai inteles?

Dumitru73 21.01.2011 21:59:18

Citat:

În prealabil postat de camy_d (Post 326467)
Mi-ar plăcea tare mult să țin un post mai aspru (dar nu negru), dar sunt subponderală și sunt dezlegată și de la a ține prea multe zile de post normal :20:

postul de mancare se tine si in functie de organism si de efort.
chiar si la manastire, calugarii care muncesc la camp au parte de mici dezlegari.

mihaila_alin 21.01.2011 22:46:20

Citat:

În prealabil postat de Dumitru73 (Post 326567)
postul de mancare se tine si in functie de organism si de efort.
chiar si la manastire, calugarii care muncesc la camp au parte de mici dezlegari.

domnule Dumitru se fac deslegari ca sa nu se ispiteasca nu ca nu ar rezista cu mincarea de post.eu am lucrat la lemne la padure cu boii 3 zile mincind ciorba de urzici cu morcovi.si ma-m rugat sa primesc putere sa postesc si sa muncesc.

Mihnea Dragomir 21.01.2011 22:49:32

Citat:

În prealabil postat de mihaila_alin (Post 326596)
eu am lucrat la lemne la padure cu boii 3 zile mincind ciorba de urzici cu morcovi.

Uau ! Țapinar ?

Dumitru73 21.01.2011 23:00:16

Citat:

În prealabil postat de mihaila_alin (Post 326596)
domnule Dumitru se fac deslegari ca sa nu se ispiteasca nu ca nu ar rezista cu mincarea de post.eu am lucrat la lemne la padure cu boii 3 zile mincind ciorba de urzici cu morcovi.si ma-m rugat sa primesc putere sa postesc si sa muncesc.

am zis mici dezlegari, nu ca le da carne.
de exemplu, miercurea cand se mananca o data in zi la ora 15, ei pot manca mai mult si nu la ora fixa.

mihaila_alin 22.01.2011 06:47:45

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 326601)
Uau ! Țapinar ?

sunt momente in viata cind trebuie sa faci ascultare si nu trebuie privite ca pedepse ci le iei -ca asa vrea Domnul.mai ales ca vroiam sa demonstrez cuiva ce zicea: ca nu poti lucra[adica un lucru mai usor decit am lucrat eu] si sa maninci post,demonstrindu-i pe viu, ce se mai minuna acea persona pusa in fata unui fapt implinit. ei uite ca se poate si omul trece prin toate daca are nadejdea sus,

camy_d 22.01.2011 11:21:06

Citat:

În prealabil postat de Dumitru73 (Post 326567)
postul de mancare se tine si in functie de organism si de efort.
chiar si la manastire, calugarii care muncesc la camp au parte de mici dezlegari.

Eu nu simt că am nevoie de dezlegare. Mănânc normal, sunt bine hrănită, nu sunt bolnavă, numai că învelișul (adică trupul) este mai subțire. Am și eu o patimă, dulciurile, în special ciocolata, iar dezlegarea îmi dă undă verde la mâncat. După ce țin post un pic mai mult, nu mai am aceeași poftă de ciocolată, însă dacă n-am ținut prea mult, sunt foarte pofticioasă. După intensitatea aceastei pofte îmi dau seama cât de serioasă am fost cu postul.

camy_d 22.01.2011 11:21:52

Citat:

În prealabil postat de Dumitru73 (Post 326564)
ce ai inteles?

Treaba aia cu dezlegările de la untelemn și vin este pentru monahi.

popescuc 08.03.2011 17:54:30

pastele in postul pastelui
 
Buna,

am si eu o nelamurire, daca nu tin postul pastelui, pot sa mananc peste cand nu este dezlegare fara sa fac vrun pacat mai mare decat ca nu postesc ?

soacra mea care este lipoveanca spune ca la ei doar cand este dezlegare la peste mananca si cei care tin si cei care nu , ca altfel e pacat !

la romani in schimb, eu auzisem ca e pacat sa mananci cand e dezlegare daca nu ti post !

deci cand pot sa mananc ?????????? multumesc !

Dumitru73 08.03.2011 18:13:55

Citat:

În prealabil postat de popescuc (Post 346014)
Buna,

am si eu o nelamurire, daca nu tin postul pastelui, pot sa mananc peste cand nu este dezlegare fara sa fac vrun pacat mai mare decat ca nu postesc ?

soacra mea care este lipoveanca spune ca la ei doar cand este dezlegare la peste mananca si cei care tin si cei care nu , ca altfel e pacat !

la romani in schimb, eu auzisem ca e pacat sa mananci cand e dezlegare daca nu ti post !

deci cand pot sa mananc ?????????? multumesc !

cand e dezlegare, este pentru toata lumea. ar fi culmea sa mananci peste tot postul si sa te abtii tocmai atunci.
in plus dezlegarile au tostul lor.
de obicei sunt la praznice mari. si tu tocmai atunci sa postesti?

George.m 08.03.2011 21:47:14

Citat:

În prealabil postat de popescuc (Post 346014)
Buna,

am si eu o nelamurire, daca nu tin postul pastelui, pot sa mananc peste cand nu este dezlegare fara sa fac vrun pacat mai mare decat ca nu postesc ?

soacra mea care este lipoveanca spune ca la ei doar cand este dezlegare la peste mananca si cei care tin si cei care nu , ca altfel e pacat !

la romani in schimb, eu auzisem ca e pacat sa mananci cand e dezlegare daca nu ti post !

deci cand pot sa mananc ?????????? multumesc !

Daca nu tii post, poti manca peste oricand doresti. Iar daca vei consuma carne de peste in zi de dezlegare, poti fi sigura ca nu gresesti.

dimaiulian 23.11.2011 11:50:07

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 326444)
Xirofagia este o variantă de post aspru, care se practică în anumite comunități monahicești. Nu se folosește untdelemn, nici vin, ci se mănâncă numai pâine, semințe, legume și fructe. Frații mai bătrâni pot mânca fierturi (cartofi fierți, dar fără ulei) și compoturi sau gemuri.

Odată, pe când eram ortodox, am vrut să mă bucur de mielul Paștelui într-un așezământ de călugări. Aflând de o mănăstire din Bucovina în care ești găzduit trei zile pe degeaba, abia dacă vrei mai mult starețul punându-te la unele munci, m-am hotărât să profit de asemenea ofertă generoasă (casă și masă gratis la mănăstire) și mi-am făcut socoteala să ajung acolo în Săptămâna Luminată, deja savurând gândul unor cratițe sfârâietoare la trapeză. Am avut un ghinion teribil. Mănăstirea era Slătioara și era pe stil vechi. Ce credeam că ar fi Săptămâna Luminată era...postul Paștelui. Frații m-au găzduit și m-au omenit: dimineața: pâine și povârlă (magiun). La prânz: cartofi fierți cu ceapă tăiată cuburi. Desert: prune uscate. Seara: idem ca dimineața. Nu cred că am apucat să stau trei zile. Atunci mi-am dat seama că sunt făcut pentru...însurătoare.



Imi cer iertare. Insa as vrea sa ma situez pe o pozitie corecta fata de toti. Asa ca mi-ar fi util un raspuns. Ai spus "cand eram ortodox". Sa inteleg ca nu mai esti ortodox?

Mihnea Dragomir 23.11.2011 13:41:42

Citat:

În prealabil postat de dimaiulian (Post 411359)
Sa inteleg ca nu mai esti ortodox?

Din moment ce sunt catolic, nu mai sunt ortodox. Aici, prin "ortodox" înțelegând "rupt de Biserica Romei" și nu înțelegând sensul etimologic, legat de dreapta credință. Confesiunea declarată de fiecare în profil (a adevărat, e rubrică opțională) apare în colțul din dreapta sus a mesajului, sub numele de utilizator.

dimaiulian 23.11.2011 13:44:54

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 411379)
Din moment ce sunt catolic, nu mai sunt ortodox. Aici, prin "ortodox" înțelegând "rupt de Biserica Romei" și nu înțelegând sensul etimologic, legat de dreapta credință. Confesiunea declarată de fiecare în profil (a adevărat, e rubrică opțională) apare în colțul din dreapta sus a mesajului, sub numele de utilizator.


Fara intentia de a-ti aduce vreo ofensa. Departe de mine acest gand. Doar ca ma face curios... Nu exista si forumuri catolice? Adica mi se pare ciudat ca cineva sa fie atat de activ pe un forum de alta confesiune. Te rog sa ma ierti daca te-am jignit cumva. Doamne ajuta.

anita 23.11.2011 14:48:25

Da , peste 3000 de mesaje nu e putin de loc.
Subconstientul il cheama la religia in care a fost botezat mai ales ca e nepot de preot ortodox.

lore86 23.11.2011 14:53:41

Citat:

În prealabil postat de popescuc (Post 346014)
Buna,

am si eu o nelamurire, daca nu tin postul pastelui, pot sa mananc peste cand nu este dezlegare fara sa fac vrun pacat mai mare decat ca nu postesc ?

soacra mea care este lipoveanca spune ca la ei doar cand este dezlegare la peste mananca si cei care tin si cei care nu , ca altfel e pacat !

la romani in schimb, eu auzisem ca e pacat sa mananci cand e dezlegare daca nu ti post !

deci cand pot sa mananc ?????????? multumesc !

Puteti mnca oricand. Ptr Dvs, dezlegarile nu au oricum nici o importanta.
Dezlegarile la peste sunt o bucurie si totodata o rasplata, mangaiere ptr omul care posteste.

Se pare ca intelegeti si dvs ca lipsa postului e un pacat mare. E trist ca totusi vi-l asumati.
De ce zic ca e un pacat mare? Ptr ca e pacat de doua ori. In primul rand ca incalcati o randuiala apostolica si implicit bisericeasca si in al doilea rand o faceti cu buna stiinta.

Doamna draga, un sfat din toata inima. Puneti-va in randuiala cu ce invata Biserica, ca atunci si binecuvantarile care vor veni in viata dvs vor fi mari.

anita 23.11.2011 14:54:48

Citat:

În prealabil postat de mihaila_alin (Post 326596)
domnule Dumitru se fac deslegari ca sa nu se ispiteasca nu ca nu ar rezista cu mincarea de post.eu am lucrat la lemne la padure cu boii 3 zile mincind ciorba de urzici cu morcovi.si ma-m rugat sa primesc putere sa postesc si sa muncesc.

Dezlegarile se dau in zile de sarbatoare.
In postul sf.Paste sunt dezlegari putine dar si vremea e mai blanda ,iarna este frig.Cred ca aceste dezlegari sunt si in functie de semnificatia postului.
Pentru rastignirea Domnului si Invierea lui ne sacrificam mai mult pt.ca si El a suferit pt.noi.


Ora este GMT +3. Ora este acum 10:06:14.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.