Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Intrebari (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=6482)

alexdu 10.06.2009 19:10:36

Intrebari
 
Care este diferenta din a darui ceva in anonimat sau sa se stie persoana,numele?
De exempu intre a duce cuiva un cos cu mancare sau a-l lasa la usa cuiva.

alexdu 10.06.2009 19:11:25

Este pacat sa fi bogat?

anna21 10.06.2009 19:13:14

Citat:

În prealabil postat de alexdu (Post 144733)
Care este diferenta din a darui ceva in anonimat sau sa se stie persoana,numele?
De exempu intre a duce cuiva un cos cu mancare sau a-l lasa la usa cuiva.

Am observat ca uneori oamenii au la fel de multa nevoie de un strop de atentie.
Asa ca nu lasa cosul la usa (metaforic vorbind). Un zambet si o vorba buna fac sunt hrana pt suflet.

anna21 10.06.2009 19:13:45

Citat:

În prealabil postat de alexdu (Post 144734)
Este pacat sa fi bogat?

Este pacat sa iubesti bogatia.

BogdanF2 10.06.2009 19:42:28

Citat:

În prealabil postat de alexdu (Post 144734)
Este pacat sa fi bogat?

Nu e pacat, dar e periculos pentru mantuire. E pacat sa ti se lipeasca inima de bogatii. E pacat sa fii bogat si sa nu-i ajuti pe cei saraci...

Hartford 10.06.2009 20:11:05

Cosul
 
Citat:

În prealabil postat de anna21 (Post 144736)
Am observat ca uneori oamenii au la fel de multa nevoie de un strop de atentie.
Asa ca nu lasa cosul la usa (metaforic vorbind). Un zambet si o vorba buna fac sunt hrana pt suflet.

Daca e vorba de cos cu mincare e bine sa-l daruiesti in mina stii in ziua de azi nu mai ai incredere ,bani poti darui confidential.

Florin-Ionut 10.06.2009 23:05:50

Citat:

În prealabil postat de alexdu (Post 144734)
Este pacat sa fi bogat?

Zaheu vamesul le-a aratat bogatilor ce sa faca pentru a se mantui:

"Și iată un bărbat, cu numele Zaheu, și acesta era mai-marele vameșilor și era bogat.
...
Iar Zaheu, stând, a zis către Domnul: Iată, jumătate din averea mea, Doamne, o dau săracilor și, dacă am năpăstuit pe cineva cu ceva, întorc împătrit.
Și a zis către el Iisus: Astăzi s-a făcut mântuire casei acesteia, căci și acesta este fiu al lui Avraam."
Luca 19

Iata un om bogat si pacatos a daruit jumatate din avere celor care aveau nevoie si si-a platit datoriile fata de cei de la care a furat. Si asa s-a mantuit, el si casa sa.

De remarcat ca nu a vandut tot, ci doar jumatate din ce avea a daruit saracilor. Numai cei care vor sa fie desavarsiti se leapada cmplet de toate si ii urmeaza Lui Hristos. Exista sfinti, dar exista si drepti care ajung in Cer; caci Dumnezeu a pregatit in casa Sa multe locasuri, dupa meritul fiecaruia.

alexdu 11.06.2009 07:34:13

Citat:

În prealabil postat de alexdu (Post 144733)
Care este diferenta din a darui ceva in anonimat sau sa se stie persoana,numele?
De exempu intre a duce cuiva un cos cu mancare sau a-l lasa la usa cuiva.

Vedem la televizor diferite persoane care doneaza bani si i-si fac reclama, iar alte persoane doresc sa pastreze anonimatul.
Cand donezi ceva in anonimat parca nu ceri nimic in schimb, iar daca i-ti dezvalui identitatea parca astepti multumiri sau ceva.
Ce parere aveti?

alexdu 11.06.2009 07:35:39

Cat de des trebuie sa cerem ajutorul lui Dumnezeu si in ce privinte?

alexdu 11.06.2009 07:46:25

Cunoastem cu toti pilda "daca primesti o palma, intoarce si celalalt obraz", sau opusul ei "plateste cu aceeasi moneda", cand sa le aplicam pe fiecare? In cazuri grave nu cred ca o aplicam pe prima.
Ce credeti?


Ora este GMT +3. Ora este acum 21:35:16.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.