Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Slujba inmormantarii (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5058)
-   -   Mormantul (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=15701)

Zeytin 03.11.2012 22:18:11

Mormantul
 
Cand bunicul meu a murit s-au cumparat 2 locuri de veci ( pentru bunicul si bunica mea). Anul trecut, din cauza lipsei de locuri s-a decis ca bunica mea sa fie inmormantata peste bunicul meu ( trecusera 20 de ani de la moartea lui) urmand ca pe celalalt loc sa fie inmormantati tatal si mama mea ( atunci cand Dumnezeu ii va chema). Tatal meu mi-a pus o intrebare: daca nu vor trece 7 ani de la moartea unuia pana la a celuilalt ce se va intampla? Ca mormantul e "sigilat" pe 7 ani.
Eu nu inteleg prea multe de aia cer ajutorul vostru.

Ivanacristescu 03.11.2012 22:41:06

Citat:

Īn prealabil postat de Zeytin (Post 479924)
Cand bunicul meu a murit s-au cumparat 2 locuri de veci ( pentru bunicul si bunica mea). Anul trecut, din cauza lipsei de locuri s-a decis ca bunica mea sa fie inmormantata peste bunicul meu ( trecusera 20 de ani de la moartea lui) urmand ca pe celalalt loc sa fie inmormantati tatal si mama mea ( atunci cand Dumnezeu ii va chema). Tatal meu mi-a pus o intrebare: daca nu vor trece 7 ani de la moartea unuia pana la a celuilalt ce se va intampla? Ca mormantul e "sigilat" pe 7 ani.
Eu nu inteleg prea multe de aia cer ajutorul vostru.

Zeytin,roaga-te la Dumnezeu ca mama ta si tatal tau sa mai traiasca,ani multi si fericiti,sa se bucure de tine si tu de ei,sa va iubiti si..sa aveti dragoste pentru Dumnezeu.Dumnezeu se va ingriji de toate.Nu spun ca trebuie sa fim nepasatori ,ci sugerez doar ca nimeni nu a ramas,pina acum neingropat,fie ca a avut sau nu ,un loc de veci "asigurat". Nu uita : in aceasta viata ,nimeni nu-ti ofera garantii!
Uite,eu,spre exemplu am un loc de veci "asigurat",in Cimitirul Ghencea Militar.Faina LOCATIE!Tot COMFORTUL! Ei si! Crezi ca asta ma face sa fiu sigura ca voi si ajunge acolo?Nicidecum.
Crezi ca sotii Ceausescu (Dumnezeu sa-i odihneasca-n pace!) si-au imaginat vreodata ,macar,ca vor ajunge oale si ulcele intr-o groapa oarecare,sapata la repezeala,sub tirurile artileriei,cind peste 2 decenii s-au lafait in opulenta ?!!!...
In alta ordine de idei,daca dispui de bani,pe care vrei sa-i ..ingropi...mergi si cumpara sau ,ma rog,inchiriaza un loc de veci,sau 2 locuri .Cimitire sint,deocamdata,suficiente.Poate ca nu vor mai fi daca va veni vreo molima ,ceva...dar..sa ne fereasca Dumnezeu de asa ceva!
"Zimbeste!Nimeni altcineva nu o poate face in locul tau!" Cel mai frumos dar pe care-l poti face parintilor tai este: sa-i iubesti si sa-i pretuiesti,acum ,cind ei sint aici cu tine,si asta le va fi lor bucurie mare! Si daca le vei arata ca-i iubesti si ca-i pretuiesti,vor fi siguri ca nu-i vei lasa de izbeliste daca,Doamne Fereste....

AlinB 04.11.2012 00:47:35

Nici vorba de cei 7 ani.

Teoretic, mormantul n-ar mai trebui deschis (cel putin asa se spune in rugaciunile care se citesc la inmormantare).

Practic, din cauza inghesuielii..se practica si in acest caz, termenele nu mai sunt cine stie ce relevante.


Ora este GMT +3. Ora este acum 12:27:22.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.