Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Carnea de porc (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=9768)

AlinB 16.06.2010 15:52:53

Citat:

În prealabil postat de Florin Liviu (Post 259882)
... Pentru ca suntem departe de ceea ce ne cere Dumnezeu. MAI BINE SA NU MANANCI PORCI ! Personal ma "spurc" doar din-greseala - de-regula ma feresc cat pot. Uneori nu te poti feri.
Acestea parca te spurca pana a doua zi... Totusi uni isi zic crestini si o prefera... Multi rataciti... Raul este si el destul de puternic (!).
Sunt curios daca tu vei manca sau nu...

URICIUNEEEE !

E o gluma?
Nu prea reusita in cazul asta.

Sau ti-ai trecut "Ortodox" la profil doar de forma?

adrian010155 16.06.2010 15:59:16

Citat:

În prealabil postat de rafella (Post 259845)
De ce mancam carne de porc de nasterea Domnului Iisus?
Biblia spune clar sa nu mancam porc

In Leviticul 11:7 " Sa nu mancati porcul, care are unghia despicata si copita despartita dar nu rumega; sa-l priviti ca necurat.

Invatatura aceasta, din Vechiul Tetsmament, se preta la starea omului acelor vremi, caruia ii erau necesare reguli precise, pentru ca el avea legile sapate in piatra, in afara lui. In Noul Tetament vei gasi precizarea: "Nu conteaza ce bagi pe gura ci conteaza ce scoti pe gura", pentru ca, iata, Dumnezeu ne-a sadit legea vietii in inimi si ne-a invatat importanta cuvantului, izvorator din duh si nu impoartanta materiei. De aceea, pentru crestinul ortodox nu conteaza daca mananca porc sau nu, conteaza ce cuvinte scoate pe gura, ele izvorand din credinta lui si nu din ce mananca.

topcat 16.06.2010 16:04:51

Citat:

În prealabil postat de rafella (Post 259858)
Sunt ortodoxa si am sa mor ortodoxa,dar nu sunt de acord cu unele obiceiuri/traditii de la noi.cum ar fi carnea de porc,mai ales dupa ce am, citit acel verset in biblie.
de aceea am apelat la acest forum in speeranta ca voi fi lamurita si nu judecata!
Consider ca era normal sa-mi pun un semn de intrebare !

Dumnezeu i-a spus lui Moise ca porcul e spurcat. Tot Dumnezeu i-a spus lui Moise sa mearga linistit si sa-si ucida vecinii si sa le violeze femeile sau chiar capeteniile propriului popor (Și a zis Domnul către Moise: "Ia pe toate căpeteniile poporului și le spânzură de copaci pentru Domnul înainte de asfințitul soarelui, ca să se abată de la Israel iuțimea mâniei Domnului"). Ce crezi, Moise era cam surd sau Dzeu i-a soptit sa ucida?

Scotianul 16.06.2010 16:26:23

Citat:

În prealabil postat de topcat (Post 259898)
Tot Dumnezeu i-a spus lui Moise sa mearga linistit si sa-si ucida vecinii si sa le violeze femeile sau chiar capeteniile propriului popor (Și a zis Domnul către Moise: "Ia pe toate căpeteniile poporului și le spânzură de copaci pentru Domnul înainte de asfințitul soarelui, ca să se abată de la Israel iuțimea mâniei Domnului"). Ce crezi, Moise era cam surd sau Dzeu i-a soptit sa ucida?

,,Lecția principală din cartea Numeri este că poporul lui Dumnezeu trebuie să umble prin credință dacă vrea să înainteze. Pentru a sublinia acest adevăr, textul relatează abateri de la această regulă și sfîrșitul lor tragic: neascultarea întregului popor (Num. 11:1), neascultarea lui Aaron și Maria (Num. 12:1, 9-10), refuzul de intra în țara promisă (Num. 14:2-3, 26-30), neascultarea lui Moise (Num. 20:12), idolatria poporului (Num. 25:3, 8-9). În ciuda acestor greșeli ale poporului, Dumnezeul legămîntului făcut cu ei i-a purtat cu credincioșie avînd grijă în mod miraculos de ei în cei 40 de ani de pribegie în pustie și i-a făcut să ajungă în final în binecuvîntată țară a Canaanului."

Topcat tu ai postat actiunea dar nu ai postat cauza si efectul.Fii bun si pe viitor,cand vrei sa mai atragi musterii spre simpatica maimutica a lui Dawkins,posteaza toata ,,imaginea"ca sa judece omul si sa inteleaga.Momentan tu postezi partea de ,,impresie".Hai sa-ti dau tema de meditatie:de ce crezi ca au trebuit sa treaca 40 de ani pina sa ajunga in Caanan ? Iti citesc si eu raspunsul later.Sunt chiar curios.Bye :)

topcat 16.06.2010 16:47:33

Citat:

În prealabil postat de Scotianul (Post 259907)
,,Lecția principală din cartea Numeri este că poporul lui Dumnezeu trebuie să umble prin credință dacă vrea să înainteze. Pentru a sublinia acest adevăr, textul relatează abateri de la această regulă și sfîrșitul lor tragic: neascultarea întregului popor (Num. 11:1), neascultarea lui Aaron și Maria (Num. 12:1, 9-10), refuzul de intra în țara promisă (Num. 14:2-3, 26-30), neascultarea lui Moise (Num. 20:12), idolatria poporului (Num. 25:3, 8-9). În ciuda acestor greșeli ale poporului, Dumnezeul legămîntului făcut cu ei i-a purtat cu credincioșie avînd grijă în mod miraculos de ei în cei 40 de ani de pribegie în pustie și i-a făcut să ajungă în final în binecuvîntată țară a Canaanului."

Topcat tu ai postat actiunea dar nu ai postat cauza si efectul.Fii bun si pe viitor,cand vrei sa mai atragi musterii spre simpatica maimutica a lui Dawkins,posteaza toata ,,imaginea"ca sa judece omul si sa inteleaga.Momentan tu postezi partea de ,,impresie".Hai sa-ti dau tema de meditatie:de ce crezi ca au trebuit sa treaca 40 de ani pina sa ajunga in Caanan ? Iti citesc si eu raspunsul later.Sunt chiar curios.Bye :)

Deci cauza si scopul scuza mijloacele?
Eu sint de acord cu povetele ce rezulta din Biblie, nu sint de acord cu literalitatea povestilor ce stau la baza lor. Nu sint de acord cu lectii date de o zeitate, lectii in care se joaca cu vieti nevinovate. De fapt nu sint de acord cu considererea lor ca ceva normal si moral.

Scotianul 16.06.2010 16:56:29

Citat:

În prealabil postat de topcat (Post 259911)
Deci cauza si scopul scuza mijloacele?
Eu sint de acord cu povetele ce rezulta din Biblie, nu sint de acord cu literalitatea povestilor ce stau la baza lor. Nu sint de acord cu lectii date de o zeitate, lectii in care se joaca cu vieti nevinovate. De fapt nu sint de acord cu considererea lor ca ceva normal si moral.

Bre tu te faci ca nu intelegi.Intre cauza si efect exista mereu un raport de interdependenta.Scopul este la randul lui in raport de cauza si efect.Mijloacele sunt modalitatea de indeplinire concreta in functie de situatie.Acu ref la vieti nevinovate>te mai intreb odata:de ce au trebuit sa treaca 40 de ani?Are legatura cu asta si cu ce ai postat tu din Numeri.Zi ma ce crezi tu.Later(azi/maine) iti dau si eu o varianta si dupa aia mai vorbim de nevinovatie,cauza,efect si mijloc.

topcat 16.06.2010 17:02:16

Citat:

În prealabil postat de Scotianul (Post 259915)
Bre tu te faci ca nu intelegi.Intre cauza si efect exista mereu un raport de interdependenta.Scopul este la randul lui in raport de cauza si efect.Mijloacele sunt modalitatea de indeplinire concreta in functie de situatie.Acu ref la vieti nevinovate>te mai intreb odata:de ce au trebuit sa treaca 40 de ani?Are legatura cu asta si cu ce ai postat tu din Numeri.Zi ma ce crezi tu.Later(azi/maine) iti dau si eu o varianta si dupa aia mai vorbim de nevinovatie,cauza,efect si mijloc.

Zic, ma: ca sa-i domesticeasca.
Vorbeam deunazi despre Hitler si metodele sale de a-si indeplini scopurile. Nu crezi ca seamana destul de mult cu ale lui Moise?

eclesiastul 16.06.2010 17:09:49

Citat:

În prealabil postat de rafella (Post 259845)
De ce mancam carne de porc de nasterea Domnului Iisus?
Biblia spune clar sa nu mancam porc

In Leviticul 11:7 " Sa nu mancati porcul, care are unghia despicata si copita despartita dar nu rumega; sa-l priviti ca necurat.

Dc citesti Faptele Apostolilor ai sa vezi de ce mancam carne de porc, redau aici un pasaj:

"Și a văzut cerul deschis și coborându-se ceva ca o față mare de pânză, legată în patru colțuri, lăsându-se pe pământ.
În ea erau toate dobitoacele cu patru picioare și târâtoarele pământului și păsările cerului.
Și glas a fost către el: Sculându-te, Petre, junghie și mănâncă.
Iar Petru a zis: Nicidecum, Doamne, căci niciodată n-am mâncat nimic spurcat și necurat.
Și iarăși, a doua oară, a fost glas către el: Cele ce Dumnezeu a curățit, tu să nu le numești spurcate."

Biblia spune ca ce Dumnezeu a binecuvantat noi sa nu consideram spurcat.

Scotianul 16.06.2010 19:14:11

Citat:

În prealabil postat de topcat (Post 259919)
Zic, ma: ca sa-i domesticeasca.
Vorbeam deunazi despre Hitler si metodele sale de a-si indeplini scopurile. Nu crezi ca seamana destul de mult cu ale lui Moise?


Topcat,pe cuvant de purtator de kilt,frate..daca ajungi vreodata in Tara Sfanta sa nu cumva sa zici nici macar in gand ca Moise seamana cu Hitler pt ca vom gasi ,,pisica de top" zidita in Zidu Plangerii si raminem fara tine :) Acu serios>de ce nu cautati ma prin arhiva virtuala a site-ului asta pe care sporovaim si noi?:))Daca ati face asta ati gasi...wow...miracol :)
http://www.crestinortodox.ro/diverse...ice-69473.html

vasinec7 16.06.2010 19:45:54

Citat:

În prealabil postat de razvan_andrei (Post 259889)
Da, dar carnea de porc contine vitamine

dintre care, cele mai cunoscute sunt trichinela si colesterolul


Citat:

În prealabil postat de razvan_andrei (Post 259889)
De exemplu au existat cazuri in care oamenii s-au imbolnavit de diferite boli din cauza ca mancau f mult pui, si nu mancau carne de porc

Eu nu consum carne de porc, de cativa ani. Si nu am nici o problema. Dimpotriva.

Citat:

În prealabil postat de razvan_andrei (Post 259889)
Am o intrebare: in Noul Testament scrie ceva de carnea de porc?

Scrie despre animalele necurate pe care Sfantul Apostol Petru a refuzat sa le manance (viziunea cu fata de masa)."Nicidecum Doamne, a raspuns Petru, caci niciodata nu am mancat ceva spurcat sau necurat"(Fapte 10:14). Iar Sfantul Apostol Petru a stat mai mult de 3 ani alaturi de Mantuitorul. Oare, Domnul Iisus Hristos o fi mancat vre-odata carne de porc (porcul fiind considerat ca animal necurat care nu trebuia mancat)?

P.S. Daca citesti despre viziunea Sfantului Apostol Petru din Fapte, cap. 10, sa accepti si explicatia pe care o da insusi Sfantul Apostol, la acea viziune (vezi Fapte 10:28 sau Fapte 11:5-18). Spun asta, pentru ca se vor ivi multi intelelpti cu expicatii proprii.


Ora este GMT +3. Ora este acum 09:26:37.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.