Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Stiri, actualitati, anunturi (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=504)
-   -   Par.Iustin.P.ne atentioneaza din nou! (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=6258)

cosmin_lovin 11.05.2009 00:31:23

Par.Iustin.P.ne atentioneaza din nou!
 
http://www.depindedenoi.ro/stiri/pol...eferendum.html se incearca acum introducerea pe furis a noilor buletine biometrice,care spre deosebire de pasapoarte sunt obligatorii.Se confirma astfel ''ca taina faradelegii'' se lucreaza in continuare chiar prin conducatorii nostri.

LapetiteMoc 11.05.2009 02:48:40

Citat:

În prealabil postat de cosmin_lovin (Post 135657)
http://www.depindedenoi.ro/stiri/pol...eferendum.html se incearca acum introducerea pe furis a noilor buletine biometrice,care spre deosebire de pasapoarte sunt obligatorii.Se confirma astfel ''ca taina faradelegii'' se lucreaza in continuare chiar prin conducatorii nostri.

Cititi raspunsul BOR care mi se pare crestinesc si civic totodata. Sa dam cezarului ce este al cezarului si lui DUMNEZEU c e este al lui DUMNEZEU. In lume, ce e val, ca valul trece!

scrabble 11.05.2009 10:04:55

Iustin Parvu ne spune de cat de corupti si mincinosi si satanizati sunt politicienii, dar se face ca uita ca BOR insasi a spus ca nu vede nici o problema in actele biometrice! De ce nu ia atitudine pana la capat? De ce nu ne spune despre Sinod cum a fost indracit de-a luat decizia gesita? Daca era de acord cu Sinodul nu mai avea iesirile astea milenariste.

AlinB 11.05.2009 10:23:50

Citat:

În prealabil postat de scrabble (Post 135720)
Iustin Parvu ne spune de cat de corupti si mincinosi si satanizati sunt politicienii, dar se face ca uita ca BOR insasi a spus ca nu vede nici o problema in actele biometrice! De ce nu ia atitudine pana la capat? De ce nu ne spune despre Sinod cum a fost indracit de-a luat decizia gesita? Daca era de acord cu Sinodul nu mai avea iesirile astea milenariste.

Ce intelegi tu prin "iesiri milenariste"?

vsovi 11.05.2009 10:25:07

facetzi semnul crucii sfantului Andrei peste toate simbolurile satanice, peste codul de bare (nu oricecod de bare ci doar ala cu ||cod||cod|| unde || e codificarea cifrei 6), peste cipuri, peste toate semnele vrajitoriceshti shi gLumeshti impuse noua, bineintzeles pe lucrurile voastre shi nu ca sa impunetzi la altzii sau sa facetzi asha peste ale altora, deci facetzi semnul crucii sfantului Andrei peste tot semnul shi lucrarea cea neagra a intunericului.... cu creionul, pixul sau cum consideratzi shi apoi putetzi sa statzi linishtitzi caci puterea crucii sf Andrei: X-ul este Mare, caci sf-lui Andrei i-a fost data aceasta putere de a lumina peste intuneric shi a oprii fortzele vrajitoreshti shi fermecate ale ingerului negru, iar Crucea Domnului este mai mare shi cu ea ne pecetluim pe noi inshine shi toate cate ne sunt de folos vietzii noastre intru Hristos.

deci daca nu putetzi dezlipi shi arunca eticheta cu cod de bare satanicesc ||cod||cod|| atunci aplicatzi crucea sf Andrei: X peste eticheta/codificare shi abea apoi consumatzi sau cititzi cartzile personale sau folositzi lucrurile etichetate din comertz... abea apoi... la fel shi cu cipurile sau orice simbol sau inscris satanicesc.

AlinB 11.05.2009 10:25:47

Citat:

În prealabil postat de cosmin_lovin (Post 135657)
http://www.depindedenoi.ro/stiri/pol...eferendum.html se incearca acum introducerea pe furis a noilor buletine biometrice,care spre deosebire de pasapoarte sunt obligatorii.Se confirma astfel ''ca taina faradelegii'' se lucreaza in continuare chiar prin conducatorii nostri.

Stai linistit, chiar daca o sa se adune semnaturile. o sa se gaseasca un motiv sa nu se faca referendum.
Va fi declarat neconstitutional sau ceva de genul asta.

Legea nu poate fi schimbata, fiind lege europeana si conform constitutiei, trebuie sa o asimlam neconditionat.

Asa ca pe urma vor urma semnaturile pentru referendumul schimbarii Constitutiei..
Probabil.

AlinB 11.05.2009 10:26:35

Citat:

În prealabil postat de vsovi (Post 135729)
facetzi semnul crucii sfantului Andrei peste toate simbolurile satanice, peste codul de bare (nu oricecod de bare ci doar ala cu ||cod||cod|| unde || e codificarea cifrei 6), peste cipuri, peste toate semnele vrajitoriceshti shi gLumeshti impuse noua, bineintzeles pe lucrurile voastre shi nu ca sa impunetzi la altzii sau sa facetzi asha peste ale altora, deci facetzi semnul crucii sfantului Andrei peste tot semnul shi lucrarea cea neagra a intunericului.... cu creionul, pixul sau cum consideratzi shi apoi putetzi sa statzi linishtitzi caci puterea crucii sf Andrei: X-ul este Mare, caci sf-lui Andrei i-a fost data aceasta putere de a lumina peste intuneric shi a oprii fortzele vrajitoreshti shi fermecate ale ingerului negru, iar Crucea Domnului este mai mare shi cu ea ne pecetluim pe noi inshine shi toate cate ne sunt de folos vietzii noastre intru Hristos.

deci daca nu putetzi dezlipi shi arunca eticheta cu cod de bare satanicesc ||cod||cod|| atunci aplicatzi crucea sf Andrei: X peste eticheta/codificare shi abea apoi consumatzi sau cititzi cartzile personale sau folositzi lucrurile etichetate din comertz... abea apoi... la fel shi cu cipurile sau orice simbol sau inscris satanicesc.

N-ai si o rugaciune speciala pentru codul de bare?

vsovi 11.05.2009 11:05:48

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 135732)
N-ai si o rugaciune speciala pentru codul de bare?

ba da: ( poftim cateva rugaciuni culese pe care eu pacatosul nu-s in stare sa le spun, ci doar aplic crucea sf Andrei X shi zic un Doamne Pazeshte shi ma pecetluiesc cu Crcea Domnului, dar unii poate se incumeta shi invatza shi rugaciuni shi primesc darul de a le folosi spre fericire)

"Asa, Doamna preasfanta,
milostiveste-te asupra noastra si asupra neputinciosului tau popor.
Pe cei rataciti povatuieste-i pe calea cea buna,
pe cei batrani ii sprijineste, pe prunci ii pazeste
si pe noi pe toti ne apara si ne ocroteste cu milostivirea ta.
Pe toti scoate-ne din adancul pacatului
si ne lumineaza ochii inimii noastre spre cautarea mantuirii.
Milostiva fii noua aici in aceasta viata,
iar la infricosata judecata sa te rogi pentru noi catre Fiul tau si Dumnezeul nostru.
Ca tu, Doamna, esti slava celor ceresti si nadejdea pamantenilor.
Tu esti dupa Dumnezeu nadejdea si aparatoarea noastra
a tuturor celor ce ne rugam tie cu credinta.
Deci ne rugam tie, atotputernica ajutatoarea noastra
si tie ne incredintam pe noi insine
si unul pe altul si toata viata noastra
acum si pururea si in vecii vecilor, amin."

(cum a zis regele David, asemenea shi pentru noi)
"Izbaveste, Doamne, neamul român de satana si de lucrarea lui cea neagra, cu care da sa ne desparta de Tine si de izbavirea noastra cea de la Tine. Fii pentru noi biruitor, caci zilele grele sunt si nu se vad.
Învata-ne bunatatea, învatatura si cunostinta, caci mai înainte de a fi umiliti am gresit, si de aceea da-ne putere sa pazim cuvântul Tau si scoate-ne Tu de sub mâna satanei, caci Tu esti Mielul Tatalui si este scris sa biruiesti. Amin".

"Lumineaza-mi, Doamne, ochii gândului si deschide-mi gura ca sa învat cuvintele Tale si sa înteleg poruncile Tale, si izbaveste-ma de toate cele lumesti, si de sporirea diavoleasca izbaveste-ma! Cel ce ispitesti inimile si rarunchii, curateste-ma de toate întinaciunile sufletesti si trupesti, facându-ma casa Duhului Tau Cel Sfânt,si-mi daruieste cu inima veghetoare si curata sa trec toata noaptea vietii mele, asteptând ziua Ta, când vei veni sa judeci si sa platesti fiecaruia, Doamne, dupa faptele lui!".

catre ingerash:
"inger ingerashul meu..."
sau
"Sfinte, pazitorul meu.... care ma-nsotesti mereu....
zi de zi si pas cu pas.... pana la ultimul ceas....
roaga-te lui Dumnezeu.... pentru sufletzelul meu....
iar in ziua de apoi.... sa calatorim amandoi....
sa ma duci sa ma inchin.... creatorului divin....
stapanului nostru Sfant.... in Ceruri si pe Pamant. Amin."

Sfantul Iustin Popovici
Iata un medicament:
"Iisuse, Prea Dulce, lumineaza-ma pe mine cel intunecat;
Iisuse, lumina mea, lumineaza-ma!"...
Daca ganduri necurate si rusinoase tulbura inima ta, alearga la rugaciune si roaga-te cu lacrimi:
"Iisuse, Prea Dulce, lumineaza cugetele inimii mele;
Iisuse, lumina cea sfanta, lumineaza asupra mea!"...
Si daca, iarasi, la orizontul sufletului tau se infatiseaza norii cei de foc ai placerii,
recurge la aceasta minunata rugaciune:
"Iisuse, Prea Dulce, lumineaza simtirile mele intunecate de patimi;
Iisuse, Prea Dulce, pazeste inima mea de pofta cea rea!"...
Iar cand toate relele se napustesc de pretutindeni asupra ta, ca sa te arunce in intuneric,
in deznadejde, in moarte, atunci striga catre Domnul cel atotmilostiv:
"Spre cer ridic ochii inimii mele, spre Tine, Mantuitorul meu, mantuieste-ma cu stralucirea Ta!"

Parintele Arsenie Boca:
"Doamne Iisuse Hristoase, ajuta-ma ca (macar) astazi
toata ziua sa ma lepad de mine insumi,
ca cine stie din ce nimicuri mare vrajba am sa fac si astfel,
tinand la mine, (iar am) sa Te pierd pe Tine...."

Sfantul Ignatie Briancianinov
"Doamne! Da-ne sa ne vedem pacatele noastre, asa incat mintea noastra,
atrasa cu desavarsire de luarea-aminte fata de pacatele noastre,
sa inceteze a mai vedea greselile aproapelui si sa-i vada pe toti, intr-acest chip, buni.

Da inimii noastre sa paraseasca grija pierzatoare de neajunsurile aproapelui,
sa isi uneasca toate grijile numai in grija pentru dobandirea curatiei si sfinteniei poruncite si gatite noua de Tine.
Da-ne noua, celor ce ne-am spurcat haina sufletului, sa o albim iarasi: ea a fost deja spalata prin apele botezului,
iar acum, dupa pangarire, aceste haine au nevoie sa fie spalate prin apele lacrimilor.

Da-ne sa vedem in lumina harului Tau neputintele cele de multe feluri care traiesc in noi,
innabusind in inima miscarile duhovnicesti,
aducand in ea miscarile sangelui si trupului care sunt potrivnice imparatiei lui Dumnezeu.
Da-ne marele dar al pocaintei, inaintea caruia merge si pe care il naste marele dar al vederii pacatelor noastre.
Pazeste-ne, cu aceste mari daruri, de haurile amagirii de sine,
care apare in suflet din pricina pacatoseniei sale neluate in seama si neintelese,
si se naste din lucrarile patimii dulcetii si slavei desarte care traiesc in el neluate in seama si neintelese.
Pazeste-ne pe noi cu aceste mari daruri in calea noastra catre Tine,
si da-ne noua sa ajungem la Tine,
Cela ce chemi pe cei ce-si recunosc pacatosenia si lepezi pe cei ce se socot drepti,
ca sa Te slavoslovim in veci, intru vesnica Ta fericire, a Singurului Dumnezeu Adevarat,
Rascumparatorul celor robiti si Mantuitorul celor pierduti. Amin!"

Rugaciunea Sfantului Anatolie de la Optina ptr. crestinii vremurilor din urma:
"Doamne, izbaveste-ma de înselaciunea urâtorului de Dumnezeu si urâtorului de bine antihrist
a carui venire se apropie si scapa-ma din cursele lui viclene în tainicul desert al Mântuirii Tale.
Da-mi, Doamne, putere si curaj sa marturisesc cu tarie Numele Tau cel Sfânt,
sa nu ma lepad de Tine din pricina fricii pe care mi-o inspira diavolul
si sa nu Te tagaduiesc pe Tine, Izbavitorul si Rascumparatorul meu si nici biserica Ta cea sfânta.
Daruieste-mi, Doamne, plângere si lacrimi pentru pacatele mele si cruta-ma, Doamne,
în ceasul Înfricosatei Tale Judecati. Amin."

"Doamne Savaot, Atoatefacatorule, Atoatestiutorule, Atoatevazatorule,
Tata al Fiului Cel trimis de Tine spre jertfire pe pamânt ca sa ia asupra Lui pacatele fapturii;
Tata al lui Israel cel de atunci; Tata al lui Israel cel din români;
Tata al fiilor Cuvântului Tau, Iisus Hristos, deschide usa milei pentru tara româna, pentru poporul român.
Cuvântul Tau se face cuvânt din mijlocul neamului român,
cel apasat din pricina parasirii de Dumnezeu si de lipsa pocaintei, Doamne.
Cuvântul Tau vine din cer si striga peste neamul român,
dar nimeni nu mai stie ce înseamna Dumnezeu cu oamenii.
Deschide usa milei Tale, deschide ochiul iubirii Tale si lucreaza din cer credinta în Tine peste neamul român,
ca sa învete el legea iubirii Tale, Doamne.
Neamul român nu trage spre pocainta, nu trage spre umilinta,
nu trage pe Dumnezeu spre el, nu poate veni spre Tine, nu mai stie calea, ca s-a astupat, Doamne.
Fiii români s-au facut lorusi vrajmasi ai mântuirii lor si nu mai au putere sa biruiasca în ei
duhul maririi de sine, duhul urii dintre ei, duhul lacomiei si al minciunii, Doamne.
Nu mai stie românul ce este iubirea cea adevarata, si a venit încurcatura de limbi peste neamul Tau
cel ales pentru ca sa-Ti fie Tie casa si venire pe pamânt.
Dar Tu deschide usa milei Tale si sufla Duh Sfânt peste neamul român si fa voia Ta peste România,
ca a venit vremea ei cea dulce si ea nu stie sa fie cu cerul.
Coboara-Te si vezi de sus si de jos si lucreaza iertarea pacatelor ei,
ca apoi sa vada calea, sa vada prin pocainta, Doamne, ca nu este iertare fara pocainta,
nu este bucurie si pace, fara de umilinta si de pocainta.
Pune duh din Duhul Tau peste duhul românilor, ca sa aiba ei întelepciunea aceea ca
nu pâinea si haina lor le lipsesc, ci le lipsesc împacarea cu Tine si sfintenia
si pacea din cer si iubirea cereasca între ei, si iubirea de Tine, Doamne.
Te cerem cu împlinirile împaratiei cerurilor peste România,
cu planul Tau ceresc, coborât de Tine peste ea.
Adu-Ti aminte de fagaduintele venirii Tale a doua oara pe pamânt
si desavârseste-Ti venirea si slava Ta peste tara cea cu Mire,
si fa din ea tron al slavei Tale înaintea popoarelor, Doamne Savaot. Amin, amin, amin. "

scrabble 11.05.2009 11:11:13

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 135728)
Ce intelegi tu prin "iesiri milenariste"?

Citez din memorie: "traim ultimele zile, fratilor", "sa mergem la martiriu", "mai avem putin de suferit si indurat" etc. Uneori, cand il ascult, as putea spune ca e convins ca apuca Apocalipsa.

AlinB 11.05.2009 11:13:48

Citat:

În prealabil postat de vsovi (Post 135747)
ba da: ( poftim cateva rugaciuni culese pe care eu pacatosul nu-s in stare sa le spun, ci doar aplic crucea sf Andrei X shi zic un Doamne Pazeshte shi ma pecetluiesc cu Crcea Domnului, dar unii poate se incumeta shi invatza shi rugaciuni shi primesc darul de a le folosi spre fericire)

Pai la asa teologie a codului de bare, nu era cazul sa apara si niste rugaciuni speciale pentru asa ceva?

Chiar si niste exorcisme eventual, sa aduca lumea la biserica tot ce cumpara cu cod de bare si preotul sa zica niste rugaciuni speciale pentru a scoate "666" din codul de bare ca sa ramana totul curat si lucrul din cutie nespurcat.

AlinB 11.05.2009 11:19:27

Citat:

În prealabil postat de scrabble (Post 135752)
Citez din memorie: "traim ultimele zile, fratilor", "sa mergem la martiriu", "mai avem putin de suferit si indurat" etc. Uneori, cand il ascult, as putea spune ca e convins ca apuca Apocalipsa.

Iarta-ma, n-am citit cu atentie ce ai scris prima data.
Ai dreptate.
Si eu m-am intrebat chestia asta..

De ce ii lasa pe altii gen Danion sa spuna prostii despre Sf. Sinod si nu ia el personal atitudine?

Sau daca nu e de acord cu ideile astea de ce nu-l cearta?
Ca doar la Petru Voda a zis ca Sf. Sinod a luat "o decizie apostata" si e "Sinod talharesc".

Ca sa nu mai zicem ca fiind invitat in public sa dea binecuvantare prin telefon pentru manifestatii anti-cip a refuzat insa tot vin altii de la Petru Voda sa zica ca parintele Iustin n-a avut curaj sa spuna asta pentru ca "telefoanele sunt ascultate" si de fapt este de acord..
Daca ar fi asa, unde este curajul marturisirii care este propovaduit la altii?

Daca el nu a fost de acord cu manifestatiile, ce cauta acolo crestinii nostri la manifestatii cu poza parintelui si striga "Parinte Iustin, te iubim".
Ce fel de dragoste este, daca fara ascultare?

De ce se degradeaza imaginea parintelui Iustin?

AlinB 11.05.2009 11:23:39

PS. Nu cred ca ceea ce spui tu se poate numi "iesiri milenariste".

Eu asta inteleg prin "milenarism".
http://www.crestinortodox.ro/1019m-d...ios/MILENARISM

Poate ai vrut sa spui "apocaliptice".

Daca nu stiai, cei de la Petru Voda, mai precis par. Aldea a declarat ca Apocalipsa deja a inceput si suntem in perioada "pecetluirii".

Deci este deja fiara, ea ii sileste pe toti (dupa intelegea si interpretarea dumnealui) sa-si puna pecetea.
Deci in cam 3 ani si jumatate Domnul va reveni pe pamant.

Nici macar adventistii n-au ajuns atat de departe.

AlinB 11.05.2009 11:24:33

http://www.crestinortodox.ro/cauta/milenarism

http://www.crestinortodox.ro/alte-ar...e-o-mie-de-ani

Florin-Ionut 11.05.2009 11:37:04

Citat:

În prealabil postat de vsovi (Post 135729)
facetzi semnul crucii sfantului Andrei peste toate simbolurile satanice, peste codul de bare (nu oricecod de bare ci doar ala cu ||cod||cod|| unde || e codificarea cifrei 6)

Da, de curand m-am lamurit cum e cu codul lui 6. Stiam ca cele doua bare subtiri si identice inseamna cifra 6, insa nu aveam "dictionarul" care sa-mi confirme asta... Si unde am gasit scrisa clar si negru pe alb semnificatia celor doua bare || ? Chiar sub nasul meu, in orice cod care sta desenat pe orice produs. Caci imediat sub barele respective, oricare ar fi ele, este scrisa o cifra, fiecare grup de bare avenad un o cifra unica atribuita imediat dedesubt, ca reflectie sau proiectie vazuta a codului secret. Deci, am verificat pe multe produse, diverse si care provin din diferite locuri: de fiecare data, fara exceptie, deasupra cifrei 6 sunt desenate cele doua bare subtiri. Care bare subtiri, dar un pic mai lungi (uneori) sunt mereu prezente la inceputul, la mijlocul si la sfarsitul fiecarui sir de bare.

Deci || blablabla || tralala || = 6 blablabla 6 tralala 6

unde blablabla si tralala pot contine printre altele si cele doua bare subtiri || care au dedesubt un 6 discret

Cu dedicatie pentru cei care inca se mai indoiesc.

vsovi 11.05.2009 11:38:35

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 135755)
Pai la asa teologie a codului de bare, nu era cazul sa apara si niste rugaciuni speciale pentru asa ceva?

Chiar si niste exorcisme eventual, sa aduca lumea la biserica tot ce cumpara cu cod de bare si preotul sa zica niste rugaciuni speciale pentru a scoate "666" din codul de bare ca sa ramana totul curat si lucrul din cutie nespurcat.

tzi se pare ca tzi-am dat rugaciuni mai putzin speciale alaturi de a aplica X adica crucea sfantului ap. Andrei? poate shtii dumneata altele... dar fiecare se poate ruga cu cuvintele lui sau cu rugaciunile lui... iar aici nu e vorba de exorcisme ori de molifte ci doar de a calca peste totzi sherpii shi toate shoparlele shi toate sculele sculate ale celui rau shi insemnele vrajitoreshti de pe lucrurile personale, aplicand peste ele crucea sf Andrei, adica puterea shi lumina de la Dumnezeu peste intunericul antichristic ce ishi pune insemnele shi shtampilele peste toate cele ce ne inconjoara... peste toate produsele din comertz shi peste animale shi peste oameni caci shi tinerii sunt mai nou plini de tatuaje shi de toate sulimenizarile modei antichristului... deci peste ale tale inainte de a le folosi... shi astfel ai sa te linishteshti... dar shi pe tine sa te pecetluieshti cu sf Cruce a Domnului...

scrabble 11.05.2009 13:19:46

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 135758)
Iarta-ma, n-am citit cu atentie ce ai scris prima data.
Ai dreptate.
Si eu m-am intrebat chestia asta..

De ce ii lasa pe altii gen Danion sa spuna prostii despre Sf. Sinod si nu ia el personal atitudine?

Sau daca nu e de acord cu ideile astea de ce nu-l cearta?
Ca doar la Petru Voda a zis ca Sf. Sinod a luat "o decizie apostata" si e "Sinod talharesc".

Ca sa nu mai zicem ca fiind invitat in public sa dea binecuvantare prin telefon pentru manifestatii anti-cip a refuzat insa tot vin altii de la Petru Voda sa zica ca parintele Iustin n-a avut curaj sa spuna asta pentru ca "telefoanele sunt ascultate" si de fapt este de acord..
Daca ar fi asa, unde este curajul marturisirii care este propovaduit la altii?

Daca el nu a fost de acord cu manifestatiile, ce cauta acolo crestinii nostri la manifestatii cu poza parintelui si striga "Parinte Iustin, te iubim".
Ce fel de dragoste este, daca fara ascultare?

De ce se degradeaza imaginea parintelui Iustin?

Poate "milenariste" n-a fost cuvantul potrivit, insa la momentul cand am scris mesajul mi s-a parut un cuvant foarte bun.

Vrea sau nu vrea, Iustin Parvu isi construieste o imagine de martir prin aceste comunicate si atitudini, de un ultim aparator al credintei ramas sa propovaduiasca adevarul in niste vremuri extrem de tulburi, in care sfarsitul este extrem de aproape (dupa spusele dumnealui). BOR nu a avut nici pe departe aceeasi atitudine in privinta pasapoartelor. Urmand logica domnului Parvu, BOR sigur este corupta, infiltrata de dusmanii credintei, asa ca daca lupta, de ce nu lupta impotriva tuturor? Ca nu numai clasa politica este vinovata ca permite biometria, ci si BOR ca nu face nimic, nu?

AlinB 11.05.2009 13:52:20

Citat:

În prealabil postat de scrabble (Post 135832)
Poate "milenariste" n-a fost cuvantul potrivit, insa la momentul cand am scris mesajul mi s-a parut un cuvant foarte bun.

Vrea sau nu vrea, Iustin Parvu isi construieste o imagine de martir prin aceste comunicate si atitudini, de un ultim aparator al credintei ramas sa propovaduiasca adevarul in niste vremuri extrem de tulburi, in care sfarsitul este extrem de aproape (dupa spusele dumnealui). BOR nu a avut nici pe departe aceeasi atitudine in privinta pasapoartelor. Urmand logica domnului Parvu, BOR sigur este corupta, infiltrata de dusmanii credintei, asa ca daca lupta, de ce nu lupta impotriva tuturor? Ca nu numai clasa politica este vinovata ca permite biometria, ci si BOR ca nu face nimic, nu?

Parintele Iustin traieste departe de lume in sensul cel mai propriu.
Singurele surse de informatii sunt anumiti oameni in care el are incredere prea mare din pacate.
Si acesti oameni i-au prezentat o realitate deformata in baza careia dumnealui a luat niste atitudini legitime.

Problema este ca realitatea este una diferita si cei care reusesc sa o vada vad si discrepantele si atunci multe afirmatii ale dumnealui devin hilare si de neinteles.

Dar nu e vina parintelui decat poate pentru prea marea incredere pe care a avut-o in acei oameni.

AlinB 11.05.2009 13:57:48

Citat:

În prealabil postat de Florin-Ionut (Post 135767)
Da, de curand m-am lamurit cum e cu codul lui 6. Stiam ca cele doua bare subtiri si identice inseamna cifra 6, insa nu aveam "dictionarul" care sa-mi confirme asta... Si unde am gasit scrisa clar si negru pe alb semnificatia celor doua bare || ? Chiar sub nasul meu, in orice cod care sta desenat pe orice produs. Caci imediat sub barele respective, oricare ar fi ele, este scrisa o cifra, fiecare grup de bare avenad un o cifra unica atribuita imediat dedesubt, ca reflectie sau proiectie vazuta a codului secret. Deci, am verificat pe multe produse, diverse si care provin din diferite locuri: de fiecare data, fara exceptie, deasupra cifrei 6 sunt desenate cele doua bare subtiri. Care bare subtiri, dar un pic mai lungi (uneori) sunt mereu prezente la inceputul, la mijlocul si la sfarsitul fiecarui sir de bare.

Deci || blablabla || tralala || = 6 blablabla 6 tralala 6

unde blablabla si tralala pot contine printre altele si cele doua bare subtiri || care au dedesubt un 6 discret

Cu dedicatie pentru cei care inca se mai indoiesc.

Orice cifra de bare de pe codul UPC/EAN este codificata printr-un numar de unitati.
O unitate este reprezentata de cea mai subtire linie neagra sau spatiu alb.
Poti sa ne spui cate unitati au acei "6" cu liniile mai lungi (de la capete si la mijloc) si cate au cele sub care scrie cifra 6?

scrabble 11.05.2009 14:49:18

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 135844)
Parintele Iustin traieste departe de lume in sensul cel mai propriu.
Singurele surse de informatii sunt anumiti oameni in care el are incredere prea mare din pacate.
Si acesti oameni i-au prezentat o realitate deformata in baza careia dumnealui a luat niste atitudini legitime.

Problema este ca realitatea este una diferita si cei care reusesc sa o vada vad si discrepantele si atunci multe afirmatii ale dumnealui devin hilare si de neinteles.

Dar nu e vina parintelui decat poate pentru prea marea incredere pe care a avut-o in acei oameni.

Atunci, din perspectiva ta, nici nu stiu ce-ar trebui sa fie mai grav: spusele parintelui sau indarjirea cu care o parte a credinciosilor sustin neconditionat orice spune parintele?

Florin-Ionut 11.05.2009 14:49:43

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 135847)
Orice cifra de bare de pe codul UPC/EAN este codificata printr-un numar de unitati.
O unitate este reprezentata de cea mai subtire linie neagra sau spatiu alb.
Poti sa ne spui cate unitati au acei "6" cu liniile mai lungi (de la capete si la mijloc) si cate au cele sub care scrie cifra 6?

Eu am descoperit empiric, fara sa stiu vreun mecanism de decodificare, ca este o regula general-valabila ca oricare doua liniute subtiri alaturate au dedesubt cifra 6. Mai putin cele din extremitati si de la mijloc, care de obicei dar nu intotdeauna sunt mai lungi. Poti sa te convingi imediat de asta, ia orice produs marcat si uita-te dupa cifra 6.

Daca stii tu mai bine cum sta treaba cu codul de bare, spune-ne si noua sa invatam.

AlinB 11.05.2009 14:51:49

Citat:

În prealabil postat de scrabble (Post 135886)
Atunci, din perspectiva ta, nici nu stiu ce-ar trebui sa fie mai grav: spusele parintelui sau indarjirea cu care o parte a credinciosilor sustin neconditionat orice spune parintele?

Chestia asta nu trebuie sa devina o vanatoare de vrajitoare.
Hai sa vedem cine e mai vinovat sa-i facem felul.

Desi sunt oameni care fara discutie, sunt foarte vinovati pentru ceea ce se intampla, ar fi mai bine sa ne intrebam ce putem face sa indreptam lucrurile..

topcat 11.05.2009 15:08:56

Citat:

În prealabil postat de Florin-Ionut (Post 135888)
Eu am descoperit empiric, fara sa stiu vreun mecanism de decodificare, ca este o regula general-valabila ca oricare doua liniute subtiri alaturate au dedesubt cifra 6. Mai putin cele din extremitati si de la mijloc, care de obicei dar nu intotdeauna sunt mai lungi. Poti sa te convingi imediat de asta, ia orice produs marcat si uita-te dupa cifra 6.

Daca stii tu mai bine cum sta treaba cu codul de bare, spune-ne si noua sa invatam.

Cele 3 grupuri de 2 bare subtiri si mai lungi ca restul sint bare de control, folosite de aparatul de citit pentru calibrare, pentru ca aparatul nu stie cum tine omul aparatul in mina (distanta, inclinatia).
Deci aparatul nu citeste nici un 666, foloseste barele de control doar pentru a compara intre ele grosimile celorlalte bare.

Trandafir_Alb 11.05.2009 19:20:17

Citat:

În prealabil postat de trandafiralb (Post 135853)
Peste cateva decenii, tinerii vor rade cand vor citi aberatiile gandite de incultii crestini.

Mda, daca or mai exista decenii, or sa rada pana la lesin si-or sa zica: "aia in loc sa stea relaxati in fata televizorului cu mc'donalds'ul intr-o mana si cu cipul in cealalta ca noi, au stat in genunchi cu cartea de rugaciuni in mana, ahahaahaa!" Trist...

Citat:

În prealabil postat de scrabble (Post 135853)
Vrea sau nu vrea, Iustin Parvu isi construieste o imagine de martir prin aceste comunicate si atitudini, de un ultim aparator al credintei ramas sa propovaduiasca adevarul in niste vremuri extrem de tulburi, in care sfarsitul este extrem de aproape (dupa spusele dumnealui).

Pai stii care-i diferenta intre noi si dansul? Ca ia atitudine! El a strans 400.000 de semnaturi, noi cate am strans??

Trandafir_Alb 11.05.2009 19:24:44

http://www.cotidianul.ro/noile_bulet...lor-77026.html

tigerAvalo9 11.05.2009 19:35:00

Un mare om parintele Iustin si o mare dreptate are.

AlinB 11.05.2009 19:36:15

Citat:

În prealabil postat de Trandafir_Alb (Post 136061)
Mda, daca or mai exista decenii, or sa rada pana la lesin si-or sa zica: "aia in loc sa stea relaxati in fata televizorului cu mc'donalds'ul intr-o mana si cu cipul in cealalta ca noi, au stat in genunchi cu cartea de rugaciuni in mana, ahahaahaa!" Trist...



Pai stii care-i diferenta intre noi si dansul? Ca ia atitudine! El a strans 400.000 de semnaturi, noi cate am strans??

Semnaturi pentru ce?

AlinB 11.05.2009 19:37:41

Citat:

În prealabil postat de Trandafir_Alb (Post 136064)


Pana la un moment dat erau necesara, acum chiar nu le vad rostul.

Trandafir_Alb 11.05.2009 19:45:28

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 136077)
Semnaturi pentru ce?


Pai nu ai citit ceea ce a spus parintele Iustin ??
"Prin urmare, dintre posibilele alternative legale, îndemn poporul: Să cerem referendum!(...)
Aici, la mănăstirea noastră, s-au adunat în jur de patru sute de mii de semnături împotriva actelor biometrice."
Pentru asta!

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 136077)
Pana la un moment dat erau necesara, acum chiar nu le vad rostul.

Ca-si au rostul sau nu, eu as vrea sa vad si ce e pe spatele noilor buletine ca aici arata doar fata: http://media2.gruprc.ro/document/032...e6fc7cc5af.pdf

Florin-Ionut 11.05.2009 20:37:48

Citat:

În prealabil postat de topcat (Post 135906)
Cele 3 grupuri de 2 bare subtiri si mai lungi ca restul sint bare de control, folosite de aparatul de citit pentru calibrare, pentru ca aparatul nu stie cum tine omul aparatul in mina (distanta, inclinatia).
Deci aparatul nu citeste nici un 666, foloseste barele de control doar pentru a compara intre ele grosimile celorlalte bare.

Asa este, sunt bare de control necesare. Transmiterea informatiei presupune biti redundanti, de control al erorilor, de siguranta, care marcheaza inceputul si sfarsitul unui cuvant sau pachet sau ce-o fi samd. N-am nimic impotriva lor.

DAR... Faptul ca cifra sase a fost aleasa pentru a detine controlul :) si taman de trei ori - mi se pare putin ciudat. Tie nu?

topcat 11.05.2009 23:13:53

Nu, si eu as fi ales cele doua bare mai subtiri.
Din cite stiu codul cifrei 6 a fost ales la intimplare.
Oricum, nu cred ca Apocalipsa se refera la evenimente viitoare momentului in care ea a fost elaborata si se refera intr-un mod mai incifrat la situatia de fapt de atunci.

andreicozia 12.05.2009 00:01:28

Pina la urma cum zice parintele ca se strecoara bara aia subtire sau groasa de pe cutie in sufletul omului si pierde, ca tot nu mi-este clar

andreicozia 12.05.2009 00:02:09

si-l pierde...scuzati

Florin-Ionut 12.05.2009 10:13:04

Citat:

În prealabil postat de andreicozia (Post 136240)
Pina la urma cum zice parintele ca se strecoara bara aia subtire sau groasa de pe cutie in sufletul omului si pierde, ca tot nu mi-este clar

Codul de bare si cardurile au fost introduse pentru a scoate treptat banii din circulatie. Nimic rau pana aici, cu exceptia faptului ca pe fiecare produs sta stampilat sub forma de cuvant de control numarul 666.

Dar iata ca aceste carduri cu banda magnetica trebuie inlocuite cu carduri cu memorie scrisa pe un cip, unde sunt stocate datele. Iarasi, nimic rau.

Insa uite ca autoritatile vor acum sa ne schimbe buletinele si pasapoartele clasice cu acte care contin aceasta parte electronica - foarte bine, de ce nu? Datele personale vor fi memorate electronic si vor fi recunoscute de scanere instantaneu.

Timpul trece, banii dispar si noi devenim dependenti de noul sistem 100% electronic: banii vor fi electronici, datele personale sunt inmagazinate sub forma de biti de 0 si 1 pe acte - care acte vor fi devenit un simplu suport pentru acest interesant cip. Pe deasupra, lucrurile vor evolua si toate cardurile care ne umplu portofelul vor fi inglobate intr-un singur cip - nici o problema din punct de vedere tehnologic si un mare avantaj pentru noi, caci treburile se simplifica astfel, nu?

Toate bune si frumoase pana aici. Intre timp, se experimenteaza "noul" sistem al cipurilor implantate sub piele - de ce sa mai caram portofelul cu noi cand bani de hartie nu mai folosim, avem un singur supercard care contine tot ce trebuie?...

Pentru o perioada, acest nou sistem de plata si identificare va fi optional. Dar va veni momentul T-3,5 ani , cand aceasta moda a cipurilor implantate va deveni obligatorie. Atunci n-o sa mai poti merge la magazin sa-ti cumperi de-ale gurii fara sa ai injectia facuta. N-o sa mai poti plati rata la banca, intretinerea, n-o sa mai poti cumpara o haina sau benzina pentru masina.

Si iata cum de la banalul si inofensivul cod de bare se ajunge la situatia anticipata de tip Big Brother - situatie de tip SF acum 10-20 de ani, dar implementabila astazi. Situatie descrisa literal si total nemetaforic in Apocalipsa la sfarsitul capitolului 13:

"Și ea îi silește pe toți, pe cei mici și pe cei mari, și pe cei bogați și pe cei săraci, și pe cei slobozi și pe cei robi, ca să-și pună semn pe mâna lor cea dreaptă sau pe frunte.
Încât nimeni să nu poată cumpăra sau vinde, decât numai cel ce are semnul, adică numele fiarei, sau numărul numelui fiarei.
Aici este înțelepciunea. Cine are pricepere să socotească numărul fiarei; căci este număr de om. Și numărul ei este șase sute șaizeci și șase."

scrabble 12.05.2009 10:24:10

Putina legislatie, daca nu va e cu suparare:

400 000 de semnaturi sunt mai mult decat necesar pentru o initiativa legislativa a cetatenilor. Iata ce ne spune articolul 74 (1) din Constitutie:
Inițiativa legislativă aparține, după caz, Guvernului, deputaților, senatorilor sau unui număr de cel puțin 100.000 de cetățeni cu drept de vot. Cetățenii care își manifestă dreptul la inițiativă legislativă trebuie să provină din cel puțin un sfert din județele țării, iar în fiecare din aceste județe, respectiv în municipiul București, trebuie să fie înregistrate cel puțin 5.000 de semnături în sprijinul acestei inițiative.
Orice initiativa legislativa are ca scop o propunere legislativa (modificarea unei legi). Aceastei propuneri legislative trebuie sa i se dea mai intai unda verde de catre Consiliul Legislativ, conform Legii nr. 189/1999 privind exercitarea initiativei legislative de catre cetateni, articolul 3 (2):
In vederea publicarii, propunerea legislativa se avizeaza, in prealabil, de Consiliul Legislativ.
Pentru cine nu stie, Consiliul Legislativ este un organ constitutional al carui scop este sa se asigure ca legile din tara asta (si mai nou UE) sunt consistente si nu se calca pe picioare una pe alta.

Mai apoi, propunerea legislativa intra in dezbaterea unei camere a Parlamentului, conform articolului 74 (5) din Constitutie. In functie de obiectul propunerii, se alege camera cea mai in masura sa dezbata propunerea. Aici exprimarea este vaga, insa ce trebuie sa retinem este ca propunerea legislativa trebuie sa treaca de o camera a Parlamentului inainte de a ajunge la referendum. Intr-un final apoteotic, Curtea Constitutionala trebuie sa-si dea si ea avizul.

Acum, ca v-am impuiat capul cu texte din lege, sa va pun si o intrebare: daca spurcata clasa politica care a conceput legea pasapoartelor biometrice este atat de "supusa vrajmasului", asa cum ne spune parintele Parvu, cum crede dumnealui ca va permite aceasta ca o initiativa legislativa cetateneasca sa ajunga la referendum? Daca intr-adevar exista un interes ascuns aici, asa cum ne tot spune parintele Iustin, nici 5 milioane de semnaturi nu vor declansa un referendum.

Eu inteleg ca incercarea moarte n-are, dar a declansa o campanie pentru referendum inseamna a considera ca statul de drept isi face treaba in tara asta, ca institutiile sunt curate, ca politicienii nu au interese ascunse etc. Exact opusul a ceea ce sustine parintele Iustin.

Q.E.D.

AlinB 12.05.2009 10:36:42

Citat:

În prealabil postat de Trandafir_Alb (Post 136087)
Pai nu ai citit ceea ce a spus parintele Iustin ??
"Prin urmare, dintre posibilele alternative legale, îndemn poporul: Să cerem referendum!(...)
Aici, la mănăstirea noastră, s-au adunat în jur de patru sute de mii de semnături împotriva actelor biometrice."
Pentru asta!

Mai umbla o vrajeluta pe messenger cum ca cu 200.000 semnaturi se anuleaza legea.
Ceea ce e o aberatie.

Si chestia asta cu referendumul ma intreb daca o sa iasa..
Au o consultat un avocat in prealabil?
Tabelele alea mi se par aiurea.
Scrie ca cei care semneaza sunt "impotriva" nu pentru referendum.
Este constitutional un referendum impotriva unei legi europene care conform Constitutiei trebuie acceptata neconditionat?

Citat:

Ca-si au rostul sau nu, eu as vrea sa vad si ce e pe spatele noilor buletine ca aici arata doar fata: http://media2.gruprc.ro/document/032...e6fc7cc5af.pdf
[/quote]
Dar de ce esti asa curios? :)

AlinB 12.05.2009 10:48:32

Citat:

În prealabil postat de Florin-Ionut (Post 136134)
Asa este, sunt bare de control necesare. Transmiterea informatiei presupune biti redundanti, de control al erorilor, de siguranta, care marcheaza inceputul si sfarsitul unui cuvant sau pachet sau ce-o fi samd. N-am nimic impotriva lor.

DAR... Faptul ca cifra sase a fost aleasa pentru a detine controlul :) si taman de trei ori - mi se pare putin ciudat. Tie nu?

Barele alea is "cifra 6" doar pentru ochiul si mintea omului care nu cunoaste sistemul de codificare.
Pentru calculator sunt bare de delimitare si calibrare, atata tot.
Niciodata nu sunt citite ca o cifra sau stocate intr-o baza de date ca cifre.

Este pe undeva o gluma inginereasca, dar cam sinistra pentru unii, ba chiar ceva diabolic pentru superstitiosi.

Oricum isteria asta cu "666" si codul de bare a aparut mai intai la protestanti, pe urma a fost importata fara discernamant de greci si asa a ajuns si la noi..

Insa e o superstitie si atata tot, nici macar cei care cred in ea nu o iau in serios, altfel n-ar cumpara nimic din "produsele diavolului".

Trandafir_Alb 12.05.2009 19:05:56

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 136344)
Mai umbla o vrajeluta pe messenger cum ca cu 200.000 semnaturi se anuleaza legea.
Ceea ce e o aberatie.

Si chestia asta cu referendumul ma intreb daca o sa iasa..
Au o consultat un avocat in prealabil?
Tabelele alea mi se par aiurea.
Scrie ca cei care semneaza sunt "impotriva" nu pentru referendum.
Este constitutional un referendum impotriva unei legi europene care conform Constitutiei trebuie acceptata neconditionat?

Am primit si eu acel mesaj...ca-s 200.000; 2.000.000; 50.000.000 de semnaturi, oamenii au tot dreptul sa se opuna cand apare asa ceva aberant ca si controlul aproapre total asupra vietilor lor, au tot dreptul sa spuna NU, NU VREM ASA ! Ca cica pentru noi sunt facute legile astea, nu?
Deci, ca au consultat un avocat sau nu (eu cred ca da), ca au adunat 5 sau 3435436450 de semnaturi, important e ca par. Iustin a tras un semnal de alarma si e bine ca a facut-o acum, ca romanii oricum se misca cu incetinitorul, se vor trezi (SPER!) in ceasul al 99-lea.

Lege europeana care trebuie acceptata neconditioat? Da' cine zice ca trebuie sa stam in UE? Cine-i constitutia asta, muma padurii de nu putem respira decat daca-i acceptam aberatiile?? N-avem cap si minte si resurse sa ne descurcam singuri? Si asa rad de noi ca am intrat cu 100 de ani mai devreme...noi nici semafoare 100% functionale nu avem, ne trebuie UE si cipuri si tralalauri...

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 136344)
Dar de ce esti asa curios? :)

Sunt curioasA sa vad daca exista acel cod de bare si cam ce pret ar avea fiecare cetatean :1: Glumesc, la ultima parte cel putin...

Lavrentiu 12.05.2009 20:06:50

Citat:

În prealabil postat de Trandafir_Alb (Post 136702)
Lege europeana care trebuie acceptata neconditioat? Da' cine zice ca trebuie sa stam in UE? Cine-i constitutia asta, muma padurii de nu putem respira decat daca-i acceptam aberatiile?? N-avem cap si minte si resurse sa ne descurcam singuri? Si asa rad de noi ca am intrat cu 100 de ani mai devreme...noi nici semafoare 100% functionale nu avem, ne trebuie UE si cipuri si tralalauri...

Stai linistita, ca daca suntem intr-adevar aproape de A Doua Venire (si toate generatiile de crestini au crezut asa, deci asa trebuie sa fie), nu conteaza ca suntem sau nu in UE, toata lumea asculta de un organism mai mare care pe fondul crizei asteia o sa capete puteri si mai mari.

Hristos, smerenie, rugaciune.

Trandafir_Alb 12.05.2009 20:31:58

Citat:

În prealabil postat de Lavrentiu (Post 136729)
Stai linistita, ca daca suntem intr-adevar aproape de A Doua Venire (si toate generatiile de crestini au crezut asa, deci asa trebuie sa fie), nu conteaza ca suntem sau nu in UE, toata lumea asculta de un organism mai mare care pe fondul crizei asteia o sa capete puteri si mai mari.

Hristos, smerenie, rugaciune.


Asa e, nu conteaza deloc; eu vroiam sa subliniez faptul ca daca o lege X ne impune ceva cu care nu suntem de acord numai pentru ca suntem in UE nu inseamna ca nu avem dreptul sa ne impotrivim, cu atat mai mult cu cat e o lege facuta de om, pai atunci, mai bine fara UE...

Lavrentiu 12.05.2009 23:15:29

Citat:

În prealabil postat de Trandafir_Alb (Post 136745)
Asa e, nu conteaza deloc; eu vroiam sa subliniez faptul ca daca o lege X ne impune ceva cu care nu suntem de acord numai pentru ca suntem in UE nu inseamna ca nu avem dreptul sa ne impotrivim, cu atat mai mult cu cat e o lege facuta de om, pai atunci, mai bine fara UE...

Avem dreptul, dar din pacate cand s-a votat orbeste noua constitutie s-au abolit si niste articole de suveranitate.

A tarii, ca libertatea in Hristos nu ne-o va lua nimeni niciodata, daca nu o dam.


Ora este GMT +3. Ora este acum 12:19:32.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.