Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   LEGIONARI? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=1024)

irina77 12.12.2006 10:33:10

Aseara au aratat la jurnal ca pe site-urile romanesti este frecvent intalnit fenomenul de "cyber hate". Adica in traducere libera dupa interpretarea lor, sunt multe site-uri care exprima "ura impotriva evreilor, tiganilor, homosexualilor". Au aratat in mod repetat site-ul organizatiei "Noua Dreapta". Nu ii cunosc foarte bine, dar intrand pe site am gasit multe initiative laudabile, gen protejarea familiei (impotriva casatoriilor homosexuale, impotriva avortului etc.). Eu personal am auzit si citit lucruri contradictorii despre legionari si in lipsa unei imagini complete ma abtin de la comentarii pro sau contra, dar site-ul chiar nu continea nici un fel de "ura". Dupa comentatori, poti raspunde penal pt asemenea fapte (adica daca esti impotriva homosexualitatii? interesant!).
Tot la ei am gasit un link interesant : www.odaia.go.ro
Poate cineva care stie mai multe ma lamureste si pe mine.

antiecumenism 12.12.2006 12:58:56

In primul rand vreau sa zic ca eu sunt simpatizant legionar. Si de ce?Pentru ca Parintele Arsenie Papacioc ,Parintele Iustin arvu,etc au fost legionari si au suferit in puscariile comuniste pt ca si-au marturisit credinta in Dumnezeu.In temnitele comuniste au fost numerosi martiri legionari care L-au marturisit pe Hristos si care au fost batuti ,schinjuiti si chiar omorati pt credinta ortodoxa si neamul romanesc.
Corneliu Zelea Codreanu care a fost intemeietorul miscarii legionare,alaturi de alti legionari a vrut sa faca o Romanie crestina, o romanie care sa lupte impotriva comunismului si a francmasoneriei care era si este condusa in cea mai mare parte de evrei.Din aceasta cauza Codreanu a fost omorat si miscarea legionara desfiintata,iar legionarii au suferit in temnitele comuniste.

In Monitorul oficial nr.214 / 28.03.2002 a aparut o
ORDONANTA DE URGENTA
privind interzicerea organizatiilor si simbolurilor cu caracter fascist, rasist sau xenofob si a promovarii cultului persoanelor vinovate de savârsirea unor infractiuni contra pacii si omenirii

Art.6 – zice : »Contestarea sau negarea in public a Holocaustului ori a efectelor acestuia se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 5 ani si interzicerea unor drepturi. »

Adica noi nu avem voie sa zicem ca suntem legionari, sau ca suntem simpatizantii ai miscarii legionare pt ca ne baga la puscarie.Asta este libertate ?

DAU MAI MULTE CITATE DIN CORNELIU ZELEA CODREANU,”PENTRU LEGIONARI”:

« Viata legionara este frumoasa. Dar nu este frumoasa prin bogatie, prin viata de petreceri, prin lux, ci este frumoasa prin multimea primejdiilor, pe care le ofera legionarului, frumoasa prin nobila camaraderie care leaga pe toti legionarii din intrega tara intr-o sfanta fratie de lupta; inaltator de frumoasa prin neaplecata, prin barbateasca atitudine in fata suferintei „

“Chemati sufletul neamului la o viata noua.
Nu cautati succesele electorale daca ele nu insemneaza in acelasi timp biruinta fortelor organizate ale sufletului innoit...
...viata multora dintre noi incepe sa-si gaseasca un rost unic pe deasupra tuturor intereselor: acela de a lupta pentru neamul nostru primejduit in existenta sa.
Acolo unde nu este dragoste, nu este viata legionara.
Priviti un moment aceasta viata legionara si intelegeti ce ne leaga pe noi, pe toti unul de altul, pe cei mari si pe cei mici, pe cei saraci si pe cei bogati, pe cei batrani si pe cei tineri.
Intima noastra stare sufleteasca din care s-a nascut Legiunea, a fost aceasta:nu ne intereseaza daca vom birui, daca vom cadea franti sau daca vom muri.
Scopul nostru era altul: de a merge uniti.
Mergand impreuna, uniti, cu Dumnezeu inainte si cu dreptatea neamului romanesc, orice soarta ne-ar fi daruit, infrangerea sau moartea, ea va fi binecuvantata si va da roade pentru neamul nostru. »

« Legionarul este omul care isi traieste viata catre inauntrul sau, in opozitie cu "civilizatii" predicatori ai materialismului istoric, care traiesc catre afara. »

« ...legionarii sunt oamenii unei mari credinte pentru care oricand stau gata sa se jertfeasca.*
Stam gata de jertfa, stam gata de moarte cu totii. Acestia suntem noi, legionarii.*

Noi suntem si insemnam o renuntare din dragoste pentru cel sarac si pentru Tara. ***
Legionarul cand a intrat in Legiune, a zis: "Pentru mine nu vreau nimic." Ci s-a intrebat: "Ce pot da, ce jertfa pot face eu pentru tara mea?"...

« Legionarul este impotriva comunismului si va lupta din toate puterile lui, pentru ca oriunde se va afla incuibat acest comunism sa fie demascat si rapus »

»Miscarea Legionara, inainte de a fi o miscare politica, teoretica, financiara, economica, etc., de formule, este o SCOALA SPIRITUALA, in care daca va intra un om, la celalalt capat va trebui sa iasa un EROU. Miscarea noastra legionara are mai mult caracterul unei scoli spirituale. Ea tinde sa aprinda credinti nebanuite, ea tinde sa transforme, sa revolutioneze sufletul romanesc. La capatul acestei scoli sta o Romanie noua si invierea mult asteptata a acestui neam romanesc, scopul tuturor sfortarilor si jertfelor pe care le facem. «

“Din adancuri se inalta biruitor legionarul! Cu sufletul sau de stanca. Cei ce cred ca-l pot invinge, ca si cei ce cred ca-l pot cumpara se vor convinge in curand, dar prea tarziu, ca s-au inselat. »

“Legionarul nu intra in polemica cu nimeni.
Legionarul dispretuieste lumea politica si nu sta de vorba cu ea. Legionarul seamana samanta buna in sufletele curate ale poporului. Legionarul se intreaba in fiecare clipa: "Ce am facut bun pentru Romania Legionara ..."
...sa se poarte in asa fel (legionarul) incat toata lumea sa poata spune: "Intr-un legionar te poti increde, caci un lucru luat de un legionar pe seama lui, il duce la bun sfarsit."
« Legionarul va fi modest imbracat, ... legionarul va cantari pe om dupa ceea ce va avea sub hainele lui, adica sufletul lui. »

« Sufletul este punctul cardinal asupra caruia trebuie sa se lucreze in momentul de fata. Sufletul individului si sufletul multimii.*
Vom creea un mediu sufletesc, un mediu moral, in care sa se nasca si din care sa se hraneasca si sa creasca omul erou.
Mediul acesta trebuie izolat de restul lumii prin intarituri sufletesti cat mai inalte. Trebuie aparat de toate vanturile primejdioase ale lasitatii, coruptiei, desfraului si tuturor patimilor, care inmormanteaza natiunile si ucid indivzii. «

« AM FOST INTREBAT DACA ACTIVITATEA NOASTRA DE PANA ACUM SE AFLA PE LINIA BISERICII CRESTINE. RASPUND: FACEM O MARE DEOSEBIRE INTRE LINIA PE CARE MERGEM NOI SI LINIA BISERICII CRESTINE.
LINIA BISERICII ESTE CU MII DE METRI DEASUPRA NOASTRA. EA ATINGE PERFECTIA SI SUBLIMUL. NU PUTEM COBORI ACEASTA LINIE PENTRU A EXPLICA FAPTELE NOASTRE. NOI, PRIN ACTIUNEA NOASTRA, PRIN TOATE FAPTELE SI GANDURILE NOASTRE, TINDEM CATRE ACEASTA LINIE, NE RIDICAM SPRE EA, ATAT CAT NE PERMITE GREUTATEA PACATELOR CARNII SI CONDAMNAREA LA CARE AM FOST SORTITI PRIN PACATUL ORIGINAR. RAMANE DE VAZUT CAT AM PUTUT PRIN SFORTARILE NOASTRE PAMANTESTI, A NE INALTA CATRE ACEASTA LINIE. «
CORNELIU ZELEA CODREANU

« OAMENII AU O SINGURA POSIBILITATE DE CONTACT CU DUMNEZEU: RUGACIUNEA ...

...NEAMUL NOSTRU, PLIN DE PACATE, TRAIESTE IN BAZA RUGACIUNILOR NECURMATE ALE MAICILOR RETRASE DE LUME SI ALE CALUGARILOR DIN TOATE MANASTIRILE SI SCHITURILE TARII.

...RUGATI-VA NECONTENIT, PENTRU CA IN MOMENTUL IN CARE MANASTIRILE SI BISERICILE NU SE VOR MAI RUGA, TARA ACEASTA SE VA PRABUSI. RUGATI-VA SI PENTRU NOI CARE SUNTEM PLINI DE PACATE SI PENTRU BIRUINTA ARMATEI NOASTRE LEGIONARE-CRESTINE.***

LEGIUNEA APARA ALTARELE BISERICII PE CARE DUSMANII VOR SA NI LE DARAME.*

SA NU SE UITE CA NOI, POPORUL ROMAN, STAM AICI, PE ACEST PAMANT PRIN VOIA LUI DUMNEZEU SI BINECUVANTAREA BISERICII CRESTINE. IN JURUL ALTARELOR BISERICILOR S-A AFLAT ADUNATA DE MII DE ANI IN VREMURI DE BEJENIE SI RESTRISTE, INTREAGA SUFLARE ROMANEASCA DE PE ACEST PAMANT, CU FEMEI, COPII SI BATRANI, CU CONSTIINTA PERFECTA A ULTIMULUI REFUGIU POSIBIL. SI ASTAZI STAM GATA SA NE ADUNAM - POPORUL ROMAN - IN JURUL ALTARELOR CA-N VREMURI DE MARI PRIMEJDII, PENTRU CA INGENUNCHIATI SA CAPATAM BINECUVANTAREA LUI DUMNEZEU. » CORNELIU ZELEA CODREANU

« VA VENI O VREME CAND TOATE NEAMURILE PAMANTULUI VOR INVIA, CU TOTI MORTII SI CU TOTI REGII SI IMPARATII LOR.
AVAND FIECARE NEAM LOCUL SAU INAINTEA TRONULUI LUI DUMNEZEU.
ACEST MOMENT FINAL, "INVIEREA DIN MORTI", ESTE TELUL CEL MAI INALT SI CEL MAI SUBLIM CATRE CARE SE POATE INALTA UN NEAM ! «
CORNELIU ZELEA CODREANU

MAI MULTE DESPRE LEGIONARI GASITI LA :

WWW.LEGIUNEA.COM

WWW.CODREANU.RO

HTTP://WWW.ANGELFIRE.COM/SPACE2/CARTI/DETALII/0704.HTM
“MARTURII DIN MLASTINA DISPERARII” DE DUMITRU BORDEIANU

http://www.angelfire.com/space2/carti/cat07.htm:
MARTURII:
Download Titlul lucrarii
zip Preot Dimitrie Bejan, Bucuriile suferintei. Evocari din trecut, vol. 1 Detalii
Preot Dimitrie Bejan, Bucuriile suferintei. Evocari din trecut, vol. 2 Detalii
zip Preot Dimitrie Bejan, Oranki. Amintiri din captivitate Detalii
zip Dumitru Bordeianu, Marturii din mlastina disperarii Detalii
zip Preot Nicolae Grebenea, Amintiri din intuneric Detalii
zip Constantin Virgil Gheorghiu, Ard malurile Nistrului Detalii
zip Constantin Hrehor, Muntele marturisitor. Anii rezistentei/anii suferintei Detalii
zip Gherasim Putneanul, Tamâie si exil - dialoguri despre pribegia fratilor Detalii
zip Nicolae Ciolacu, Haiducii Dobrogei. Rezistenta armata in Muntii Babadagului Detalii
zip Gheorghe Andreica, Marturii... Marturii... Din iadul temnitelor comuniste Detalii
zip Preot Moise Victor, Marturia faptelor Detalii
zip Andronescu Demostene, Reeducarea de la Aiud Detalii
zip Visovan Aurel, Dumnezeul meu (Reeducarea de la Pitesti), 2 volume Detalii
zip Miodrag Milin, Rezistenta anticomunista in muntii Banatului Detalii
zip Filon Verca, Parasutati in România vânduta Detalii
zip Ioan Gavrila Ogoranu, Brazii se frâng dar nu se indoiesc, vol. III Detalii
zip Grigore Caraza, Aiud însângerat Detalii
zip Cicerone Ionitoiu, Genocidul din România Detalii





antiecumenism 12.12.2006 13:02:42

La aceasta adresa http://www.angelfire.com/space2/carti/cat07.htm gasiti carti scrise de legionarii care au suferit in temnitele comuniste pt credinta crestin-ortodoxa.

sovidiu 12.12.2006 14:29:43

poi domnule antiecumenism, legionarii saracii si stimabilii conducatori ai respectivei miscari au fost distrusi de prostia care au debitat-o si de regimurile respective pe care le cunoastem, desii unii au murit si in opinia mea ca niste martiri, dar e foarte curios si pentru mine cum de nu s-au prins nici unii cum ca desi scopurile erau nobile, ceea ce faceau in politica era un fel umor al absurdului... si nu ma refer la fapte, ca se pare ca sunt mult exagerate de catre "baietzii buni" de mai tarziu care s-a vazut si ei ce le poate pielea, ci ma refer la cum era de frumos cusuta ideologia lor politica cu atze albe, roshii si verzi, aici fara sa fac aluzie la culorile vreunei natzii, imi cer scuze daca se interpreteaza, si oricum singurele chestiuni pozitive pe care le vad sunt ca si-au aparat in justitzie oamenii si interesele, si este firesc din moment ce intemeietorul acestor curente ideologice era avocat... Deci, aceste curente, departe de a fi fost antisemite asha cum se sustine, acuma nici ca i-a aparat, si ma refer la faptele efective probate prin dovezi, au si partzi bune, ca si aproape orice ideologie politica, la fel ca toate curentele natzionaliste indiferent de tzara sau regiune. Problema lor sta in faptul ca ele vor sa fie un fel de mai mult decat urna, poi asta inseamna politica, urna, ca altfel este presedentzie. Daca nu le convine, poi sa puna mana pe putere si sa readuca dinastiile regaliste n-apoi sau alte forme de conducere, daca le da prin scafarlie, dar daca le place politica atunci sa-si respecte principiile elementare:
-publicitate echidistanta si abundenta in perioadele electorale cu interzicerea statisticilor pe acele perioade, statistici irelevante si ingeneral forme de alterare
-alegeri netrucate prin numarari corecte si rapoarte reale
-odata ajunsi la putere si dupa ce nu mai sunt la putere sa dea socoteala de legislatzia natzionala in vigoare ca si orice alt cetatzean al statului nostru Roman

si asha este, si eu m-am mirat foartemult de articolul respectiv din legislatzie, care asha chiar este, ingradeshte dreptul la opinie al respectivilor simpatizantzi, si mi se pare anticonstitutzional, deci in mod normal este nul de drept, dar cum la noi justitzia este inca legata la ochi si nu se stie nici acum politica cui ar trebui sa faca (politica legii), nu e de mirare ca potzi fi arestat si sa dai socoteala conform cu articolul respectiv...

irina77 12.12.2006 14:45:06

Multumesc pentru raspunsuri. Nu stiu ce sa zic, jos palaria pentru cei care au murit in temnitele comuniste si pt parintele Iustin Parvu asemenea, dar cu cei care l-au asasinat pe Iorga cum ramane? Inclin sa cred ca au existat doua tipuri de oameni in miscare.

irina77 12.12.2006 14:53:53

... si pe vremea Mantuitorului erau niste evrei care credeau ca El a venit sa ii scape de romani. In schimb, El le-a raspuns "Imparatia Mea nu e din lumea aceasta", si "cine scoate sabia, de sabie va pieri."

ancah 12.12.2006 19:05:56

La Editura "Dorul" a aparut " O scurta istorie comentata a Miscarii Legionare", convorbire a lui Liviu Valenas cu Mircea Dimitriu. Reiese ca legionarii era "vatraiul" cu care altii luau carbunii incinsi, in sensul ca lor li s-au atribuit fapte, pe care nici nu le-au facut, nici nu le-au gandit.
In ceea ce priveste Miscarea Legionara se cunoaste mai mult parerea sistemului de referinta. De data asta Mircea Dimitriu ne ofera o privire asupra sistemului.
Intrebarea pe care mi-o pun, este: daca legionarii au constiinta incarcata cu crime si alte fapte reprobabile, cum se face ca in inchisori si-au pastrat verticalitatea, fiind un exemplu de atitudine crestina in fata dusmanului.

irina77 13.12.2006 15:22:30

Pai asta ziceam, ca probabil nu au fost unii si aceiasi. In orice organizatie intra oameni si oameni. Unii care chiar cred in scopurile propuse si altii care nu au alta ocupatie si vor pur si simplu sa fie si ei intr-o organizatie care sa le permita sa-si manifeste agresivitatea mai mult sau mai putin coordonat. Din acestia din urma pot fi cumparati unii chiar din exterior care sa faca fapte care apoi pot fi imputate organizatiei in ansamblu.

antiecumenism 14.12.2006 07:28:07

« NOI STIM CA AM TRECUT DIN MOARTE LA VIATA, PENTRU CA IUBIM PE FRATI; CINE NU IUBESTE PE FRATELE SAU RAMANE IN MOARTE.
IN ACEASTA AM CUNOSCUT IUBIREA: CA EL SI-A PUS SUFLETUL SAU PENTRU NOI, SI NOI DATORI SUNTEM SA NE PUNEM SUFLETELE PENTRU FRATI.
FIII MEI, SA NU IUBIM CU VORBA, NUMAI DIN GURA, CI CU FAPTA SI CU ADEVARUL. «
(INTAIA EPISTOLA SOBORNICEASCA A SFANTULUI APOSTOL IOAN)

VALERIU GAFENCU care este cunoscut si ca SFANTUL INCHISORILOR dupa ani de suferinta in temnita avea o boala care necesita un tratament medicamentos (si nu era singurul care avea acea boala ).
Pentru ca nu primeau medicamente boala li s-a agravat ,dar la un moment dat s-au adus niste medicamente ,bineinteles in cantitate insuficienta, si Valeriu Gafencu a primit acele medicamente vitale pt viata lui.Dar in celula cu el era un detinut care suferea de aceeasi boala si care nu avea medicamente. VALERIU GAFENCU (SFANTUL INCHISORILOR) a renuntat la medicamentele pe care le primise si le-a dat fratelui de suferinta care s-a vindecat si care traieste si azi,iar Valeriu Gafencu a murit ca un martir.El Valeriu Gafencu care era legionar adevarat (adica roman si crestin ortodox) si-a pus sufletul pt fratele lui,si-a dat viata pt el.

Imi amintesc de o intamplare din Patericul Egiptean.Un Parinte,un Sfant din Pustia Egiptului se dusese catre oras si pe drum s-a intalnit cu un om care fugea de soldatii imparatului care vroiau sa-l prinda si sa-l bage la puscarie,sau sa-l omoare (nu mai stiu sigur).Si Parintele i-a zis acelui om :fugi frate ca o sa ma duc eu in locul tau.

Cati dintre noi putem sa ne dam viata pentru fratele,pritenul,aproapele nostru ?
« IN ACEASTA AM CUNOSCUT IUBIREA: CA EL SI-A PUS SUFLETUL SAU PENTRU NOI, SI NOI DATORI SUNTEM SA NE PUNEM SUFLETELE PENTRU FRATI. «

Nu stiu cati dintre noi pot face aceasta…..

Am fost la o conferinta cu Danion Vasile (si el un simpatizant al miscarii legionare) si povestea o intamplare din temnitele comuniste.Se zice ca la un moment dat intr-o celula exista o bucata de zahar.Si prin acea celula s-au perindat mai multi legionari.Dar nici unul nu a mancat bucata de zahar (ca sa se indulceasca,sa prinda putina putere) ci fiecare s-a gandit :daca dupa mine va veni un frate care are mai multa nevoie decat mine de acel zahar.
Si zicea Danion ca el nu stie daca ar fi rezistat fara sa manance zaharul.

Nu stiu cati dintre noi am fi rezistat in acele conditii mizere :fara aer ,fara apa suficienta,cu mancare f putina,cu batai,in acea teroare psihica,departe de frati,surori,parinti,copii,chinuiti,injurati si pusi sa ne lepadam de credinta,sa renuntam la a fi crestini si romani.Si totusi legionarii au rezistat muceniceste,s-au jertfit pt credinta in Hristos si au biruit, au invins.
Parintele Calciu Dumitreasa - care si el a fost legionar si a suferit 20 de ani in temnitele comuniste si care l-a marturisit pe Hristos si care a luptat pt ca Bisericile sa nu fie daramate- zicea ca Dumnezeu l-a tinut pe fiecare detinut ,pe fiecare legionar crestin,in temnita pana cand se petrecea acea transformare in sufletul lui incat ISI IERTA DUSMANII CARE L-AU CHINUIT,SCHINJUIT,BATJOCORIT,SCUIPAT,PALMUIT …………………………………………………………..

Acestia au fost adevaratii legionari (romani si crestini).Sa dea Dumnezeu ca si noi daca nu putem sa ne ridicam la nivelul lor macar sa ne straduim sa ii respectam pt ceea ce au fost si pentru cat au suferit.



Negroponte 14.12.2006 09:30:47

:)Am cunoscut un preot,Vasile Serghie,frate de suferinta cu Valeriu Gafencu si prieten cu parintele Arsenie Papacioc.A fost simpatizant al miscarii legionare.A fost inchis 7 ani in temnitile comuniste.A fost un traitor al Ortodoxiei si un adevarat parinte.Spun a fost pentru ca de cativa ani a trecut in vesnicie si cred ca s-a intalnit cu toti marturisitorii Adevarului,in Imparatia Cerurilor.Doamne ajuta!

ancah 17.12.2006 01:45:09

Citat:

În prealabil postat de irina77
Multumesc pentru raspunsuri. Nu stiu ce sa zic, jos palaria pentru cei care au murit in temnitele comuniste si pt parintele Iustin Parvu asemenea, dar cu cei care l-au asasinat pe Iorga cum ramane? Inclin sa cred ca au existat doua tipuri de oameni in miscare.

Eu inclin sa cred ca au fost acuzati ne nedrept si ca li s-au atribuit faptele altora. Tapul ispasitor.

Wilhelmina 06.09.2007 09:03:14

[color=red][size=5]DAR, AR FI PUTUT, OARE, LEGIONARII AVEA VREUN CAT DE MIC INTERES SA-L ASASINEZE PE IORGA?!...[/size][/color]

[size=4]Corneliu Zelea Codreanu[size=2]45[/size], nr. 1 în ierarhia legionară, referindu-se la România, susținea neclintit: „Jidănimea e comunistă, dar nu pentru «iubirea de oameni», ci numai din ură pentru Statul român, pe care numai prin triumful comunismului l-ar putea vedea doborât la pământ și pus sub călcâiul totalei stăpâniri jidănești. Triumful comunismului coincide cu visul iudaismului de a stăpâni și exploata popoarele creștine în virtutea teoriei «poporului ales», care stă la baza religiei jidănești”[size=2]46[/size].[/size]

45 Adică Românul care încă în 1922, făcuse public dovada deplină a calităților sale chiar militare de excepție, precum și, totodată, a hotărârii autoasumate de a prefera să fie el însuși ucis decât România să fie comunizată. Am, firește, în vedere, incredibila victorie pe care a repurtat-o împotriva grevei celor 5.000 de comuniști înarmați din curtea Atelierelor C.F.R. Nicolina din Iași. Victorie prin care a dejucat planul invadării în acel an a României de către trupe ale Armatei Roșii.

46 Corneliu Zelea Codreanu, Pentru legionari, vol. I, Editura Totul pentru Țară, Sibiu, 1936, pag. 370[/size]

[size=4]„Triumful mișcării comuniste în România, ar însemna: (;)desființarea Bisericii, desființarea Familiei, desființarea proprietății individuale și desființarea libertății. Înseamnă, într-un cuvânt deposedarea noastră de ceea ce formează patrimoniul moral al omenirii și în același timp deposedarea de orice bunuri materiale, în favoarea profitorilor din umbră ai comunismului, care sunt Jidanii”[size=2]47[/size]. „Iudaismul a ajuns la stăpânire în lume prin masonerie și în Rusia prin comunism[font=null][size=2]48[/size]”[size=2]49[/size].[/size]

[size=2]47 Corneliu Zelea Codreanu, Cărticica șefului de cuib. Manual al Gărzii de Fier, în Obiectiv Legionar, An I, nr. 4, octombrie 2003, pag. 26

48 Însă, nota bene, nici Codreanu, nici Legiunea, nu-i urau pe Evrei. Nici ca persoane individuale; și nici ca ființă vie colectivă – Neamul Evreiesc. După cum, tot astfel, nu urau nici un alt Neam.
Ei, ca orice organism viu și biologic normal, caracterizat adică prin sensibilitate și reactivitate, se ridicau împotriva acelor ATITUDINI evreiești pe care le considerau ca dăunătoare drepturilor legitime și intereselor vitale ale Neamului Românesc.
„Notabil este faptul – relevă Roxana Simionescu – că, spre deosebire de celelalte organizații naționaliste din Europa interbelică (croată, belgiană, maghiară, slovacă), Mișcarea Legionară nu a fost incriminată de Tribunalul de la Nürenberg”., Roxana Simionescu, Notă introductivă la Compendiul Doctrina Legionară. Prezentare concisă, Editura Lucman, București, 2003, pag. 17
Și nu a fost incriminată nu atât „datorită închiderii la Auschwitz a legionarilor care se refugiaseră în Germania”(Nicolae Mitrică, Episoade dintr-un război nedeclarat, partea a III-a, în Revista Francmasoneria. Dezvăluiri cutremurătoare, nr. 7/2003, pag. 9), ci, precum precizează Ion Varlam, mai cu seamă „pentru că Legiunea a afirmat clar în doctrina ei că oamenii nu se deosebesc prin culoare sau sânge, deci nu putea fi acuzată de rasism. Era împotriva evreilor ca reprezentând o religie distinctă, cu o morală distinctă și cu o mentalitate distinctă, deci un corp străin cu influență «alterantă» în sânul comunității naționale. Însă legionarii nu s-au legat de ei pe considerente rasiale, spunând că sunt genetic inferiori și așa mai departe”., Ion Varlam, Conspirarea deconspirării, pag. 333
Edificator în acest sens este că „la Congresul NSDAP (Partidul Național Socialist al Muncitorilor din Germania) din 1935(;) conducătorul delegației române a fost Ion Moța, care avea un doctorat în filosofie, luat de altfel în Germania. Privitor la tezele rasiale, despre care s-a vorbit mult la această reuniune, Moța a răspuns, de la tribună, cu Hitler de față și vorbind cu patos (ceea ce l-a înfuriat foarte tare pe cancelarul german, care a cerut să nu mai fie niciodată invitat în Germania), spunând(;): «Rasismul este forma cea mai vulgară de materialism. Oamenii nu se deosebesc prin carne, sânge sau culoarea pielii. Ei se deosebesc prin spirit, adică prin creația, cultura și religia lor». Această idee, care a fost relevată în multe din articolele lui Moța, nu a înlesnit coexistența dintre legionari și naziști. De aceea există speculații că Ion Moța ar fi fost lichidat...”(ibidem, pag. 336, 337)

Cu nimic mai prejos ca valoare revelatorie: „Povestea cu cadavrele evreiești agățate în cârlige la Abator”.(Răzvan Codrescu, În căutarea Legiunii pierdute, pag. 15) Despre ea, Răzvan Codrescu dezvăluie: „Există o dezmințire semnată de mai tot personalul de atunci al Abatorului din București, expediată ziarelor Universul și Dreptatea, dar a cărei publicare a fost interzisă de cenzura antonesciană. Prof. dr. Radu Iftimovici a lămurit lucrurile cu claritate, cu citate, mărturii și fotocopii, în Expres Magazin nr.87, 25 martie 1992, sub titlul Spulberarea unei legende. Progromul de la Abator (material apărut și sub formă de broșură). Există în acest sens și o mărturie (mărturisire n.n.) făcută în închisoare de Petre Pandrea (atestată de Petre Țuțea, Dumitru Funda și Simion Ghinea), care a(;) cercetat faptul la fața locului, din zel antilegionar («Pe atunci eram – obișnuia el să spună – un tovarăș de drum imbecil» al comuniștilor). Este inutil să adăugăm că niciodată nu s-a vorbit despre identitatea victimelor respective, nici despre ce s-a întâmplat cu ele (cu cadavrele n.n.)...(;) Eugen Cristescu însuși i-a(;) mărturisit lui Petre Pandrea contrafacerea din birourile Siguranței a fotografiei cu cadavrele de la Abator”. (ibidem, pag. 15, 16) Vezi, de asemenea, Radu Theodoru, A fost sau nu HOLOCAUST?, Editura Lucman, București, 2003 – Capitolul Rebeliunea Legionară. Minciuna progromului de la București. Sfruntata minciună a cadavrelor de la Abator, pag. 198-212.

49 idem, Pentru legionari, pag. 73[/size]


[size=4]nu văd cum ar fi putut legionarii să aibe interes de-al suprima pe Nicolae Iorga. Adică pe cel care, de la tribuna Parlamentului, în ședință publică a Camerei Deputaților, îi acuza, cu argumente, pe Evrei de „tentativă de asasinat care se face împotriva noastră ca națiune dominantă, de către acei cari îmbracă formele cele mai vulpine ca să-și arate dorința de a fi bunii noștri frați”[size=2]62[/size][/size].

[size=2]62 Nicolae Iorga, În Chestia manifestațiilor studențești, Discurs rostit în ședința din 17 decembrie 1909 a Camerei Deputaților, în Nicolae Iorga, Discursuri Parlamentare, vol. I-iu, partea I-a, Editura Bucovina, I.E. Torouțiu, București, 1939, pag. 362, [D.P.v.I.p.I][/size]

[size=4]Și care, de la aceeași tribună, dizerta despre, „acea firească legătură, (;)între agitația socialistă și tendința evreiască de a avea la noi mai mult decât toată averea noastră, decât tot creditul nostru, decât toată înrâurirea asupra vieții noastre politice”[size=2]63[/size].[/size]
[size=2]63 Nicolae Iorga, Chestia agitațiilor evreiești, Discurs rostit în ședința din 11 februarie 1910 a Camerei Deputaților, în [D.P.v.I.p.I], pag. 392[/size]

[size=4]Pot însă crede că, dacă Evreii ajunseseră stăpânii Statului sovietic, iar N.K.D.V.-ul (K.G.B.-ul) este Organ de Stat, teza potrivit căreia Traian Boieru (șeful asasinilor fizici ai marelui savant Român) era, de fapt, agent sovietic, infiltrat în Mișcare ca membru cu scopul de a o compromite, nu ține deloc de domeniul fanteziei.[/size]

[size=4]The American Hebrew(;): „Revoluția din Rusia a fost produsul creierelor evreiești, a nemulțumirii evreilor, a planificării lor, al cărei scop este să creeze o nouă ordine în lume. Ceea ce a putut să fie realizat atât de bine în Rusia datorită creierelor evreiești, din cauza nemulțumirilor lor și prin planificarea lor, prin același efort intelectual și fizic va trebui să poată deveni o realitate și la scară mondială”[size=2]43[/size].[/size]


[size=2]43 The American Hebrew, 20 septembrie 1920, apud [O.L. 1(7)], pag. 8[/size]

[size=4]în consistentul dicționar de personalități evreiești, scris numai de autori evrei, tradus în românește de un colectiv condus de o evreică și publicat în anul 2001 la editura Hasefer – oficial evreiască, Karl Marx este prezentat ca «descendent (atât după mamă cât și după tată) al unei lungi genealogii de rabini», iar o seamă dintre conducătorii la vârf ai loviturii de stat bolșevice și, totodată ai regimului comunist sovietic sunt și ei prezenți.[/size]


[color=blue]Extrase din lucrarea: Radu Mihai Crișan, SECRETUL SABIEI DE FOC.
Sau cum e cu putință Fenomenul Legionar

ISBN (10) 973-731-442-5; ISBN (13) 978-973-731-442-0

online la http://www.esnips.com/web/RaduMihaiCrisan
[/color]


vsovi 06.09.2007 11:09:44

Domnule Wilhelmine,
degeba faci propaganda legionara, ca nici legionarii nu sunt prea breji, ca sionishtii sau interesele masonice,
poi sa se bage ei sub aripa Arhanghelului Mihail, pe care il serbam noi astazi, shi in loc de slujirea lui Dumnezeu, sa ne tarasca in patriotismul ultranatzionalist, ca pe vremuri zelotzii lui Barnaba? poate nici numele Zelea nu este intamplator... ca asha ishi bate joc dracu de numele fiecaruia aducand teroare din vazduh, dar revenind pe pamant, poi legionarii, au incercat sa ne transforme in eroi justitziari, natzionalishti, politzishti, judecatori, haiduci, militari, invocand mereu ca argumente credintza si saracia maselor, shi ca atare aveau ei dreptul sa desfintzeze statul, sa se erijeze ei in marii cavaleri apocaliptici, vorbind mereu de spiritualitate shi credintza la greu, poi nu potzi fi toate intr-un stat decat in cazul in care oferi totalitarismul absolut asha cum au invatzat de la ei comunistii de mai tarziu, deci nu potzi fi politician, judecator, politzie, armata, inger, preot, militar, haiduc, gade fiindca fiecare din astia trebuie sa asculte de altceva:
-judecatorul de lege,
-politzia de lege shi judecator
-armata de general shi de sheful statului
-ingerul de capetenia ingerilor shi de Dumnezeu
-preotul de Biserica shi de Dumnezeu
-haiducul de sheful de haiduci shi de nimeni, eventual de conshtiintza
-gadele de sentintzele de executzie....

nu te potzi erija sa le faci toate astea doar fiindca il pui pe Dumnezeu deasupra ca nu le faci in numele lui ci doar al tau sau in numele unei grupari paramilitare shi suprastatale.... chiar daca in aaprentza se bazeaza pe idei generoase cum ar fi credintza, natzionalismul shi motivele saracimii, nu este suficient, chiar daca faptele ar fi cu toate numai bune, fiindca se bazeaza shi este un nosens in sinea lucrurilor, este un stat in stat adica o grupare ce se considera statul.... lucru care poate sa existe dar este un nonsens totalitarist chiar in teorie....

Deci legioanrii, chiar daca au avut cele mai bune intentzii, shi cele mai bune teorii shi motivatzii, au creat defapt o imensa mashinarie de lupta shi propaganda, creind defapt robotzi ai mortzii.........

Sfantul Arhanghel Mihail, nu era cu ei ci doar Zelul, adica daca scoatem l-ul din mijloc se vede clar pentru oricine ca ramane zeul-zelotul-legionarul-gadele....

Creshtinismul nu era niciodata gata sa ucida pe nimeni ci totdeauna shi-a dat viatza pentru Dumnezeu shi aproape indiferent de omul respectiv care ii facea raul... iar asocierea cu ideea de razbunare sau justitzie in nmele lui Dumnezeu este chiar asocierea cu duhurile rautatzii antihristice din vazduh, adica sa vedem in toate plata lui Dumnezeu pentru pacate care este plata mortzii...

Deci potzi sa scrii cu litere cat BOUL, ca nici legionarii shi nici altzii nu sunt unii mai de apreciat ca altzii ci tot politicianul nu are decat interese de partid, cum e shi firesc.... shi cu totzii sunt o apa si-un pamant.... Deci nu blamez personal legionarii mai mult ca shi sionishtii sau comunishtii sau orice alta grupare politica mai veche sau mai noua....

Mihaita 02.11.2010 19:48:01

antiecumenism : Intra putin sa te minunezi ! Cata minciuna se poate scrie despre Miscare !
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...d=1#post302332
TLC

antiecumenism 09.04.2014 20:42:55

“Sunt și rămân legionar!” Primele reacții la adoptarea în Senat a legii antilegionare.

http://www.buciumul.ro/2014/04/09/su...ref=below-post


Ieri, Senatul a adoptat cu 87 voturi din 87 de senatori prezenți, proiectul de lege pentru modificarea OUG 31/2002, inițiat de Crin Antonescu, în vederea includerii pe lista categoriilor incriminate penal a manifestărilor și organizațiilor cu caracter legionar.
După părăsirea sălii de către grupul PNL, ca urmare a unor dispute cu majoritatea guvernamentală, cei rămași în sală au trecut la votarea acestui proiect de lege. Trei minute, atât a durat dezbaterea pe marginea proiectului. De fapt, nu a avut loc nici o dezbatere, deoarece în trei minute nu s-au putut decât enunța titlul și avizele primite până acum de la comisiile permanente și Guvern.
Ciudată apare însă întorsătura pe care au luat-o lucrurile în Comisia juridică a Senatului, care deși emisese un raport negativ la sfârșitul lunii februarie, în urmă cu 2 zile, pe 7.02.2014, a emis un alt raport, de astă dată de admitere a proiectului.
Contactată telefonic, reprezentanta Comisiei juridice a Senatului, d-na Raluca Marinescu, a evitat să ofere relații suplimentare în legătură cu această inexplicabilă inconsecvență, trimițându-ne la raportul postat pe site-ul oficial al Senatului, unde vechiul raport de respingere a fost înlocuit.
În condițiile în care senatorii nu au avut la dispoziție nici măcar o zi pentru studierea noului raport de admitere al Comisiei juridice, este greu de crezut că aceștia au votat în cunoștință de cauză.


Contactat de redactorul nostru, dl Florin Dobrescu, președintele executiv al Partidului “Totul pentru Țară”, a declarat:
“Este un caz tipic de manevră ocultă, de exercitare a unor influențe, la nivelul deciziilor parlamentului. Nimic nu poate explica rațional întoarcerea la 180 de grade a Comisiei juridice, la o lună după ce se pronunțase pentru respingerea acestui proiect de lege. Va trebui să se dea o explicație în acest sens și noi suntem deciși să mergem până-n pânzele albe cu solicitarea acestor explicații.
Convingerile, credințele personale nu pot constitui culpă penală într-un stat democratic. Sunt și rămân legionar. Asta e declarația mea acum, și asta va fi și dacă legea va intra în vigoare.
Nu avem încă toate informațiile necesare, dar în câteva zile ne vom pronunța mai exact. Mi se pare însă aberant că proiectul a fost votat ca într-o turmă de vite, fără nici o dezbatere, fără măcar ca senatorii prezenți să știe despre ce este vorba.
Dacă instituțiile statului român au ajuns în halul ăsta, atunci cred că legionarismul rămâne soluția pentru salvarea morală a societății românești!”

Proiectul legii antilegionare urmează să intre în dezbaterea Camerei Deputaților, care în acest caz este este cameră decizională."

A consemnat Alexandru Onofrei, redactor Buciumul.ro

antiecumenism 10.04.2014 10:14:10

Istoria se repeta, iar au masonii astia o problema cu legionarii; parlamentul nu e deranjat de satanism,de secte ,de masoneria satanica dar il deranjeaza legionarii care au luptat impotriva comunismului si a masoneriei
-bande legionare,rebeliune legionara...or fi aparut domne iar si ii deranjeaza pe parlamentari..sau pe masoni?:

http://s14.postimg.org/wwdcrv00x/Ban...ucurestiul.jpg
screen capture

AlinB 10.04.2014 10:57:57

Citat:

În prealabil postat de antiecumenism (Post 10862)
In primul rand vreau sa zic ca eu sunt simpatizant legionar. Si de ce?Pentru ca Parintele Arsenie Papacioc ,Parintele Iustin arvu,etc au fost legionari si au suferit in puscariile comuniste pt ca si-au marturisit credinta in Dumnezeu.In temnitele comuniste au fost numerosi martiri legionari care L-au marturisit pe Hristos si care au fost batuti ,schinjuiti si chiar omorati pt credinta ortodoxa si neamul romanesc.

Lasa aburelile astea, Miscarea Legionara a fost o miscare politica, nu una religioasa.
Par. Arsenie o fi avut treaba cu M.L. dar nu prea cred ca a fost bucuros cu asta cand a vazut cu ce se maninca de fapt.

Iar in ceea ce il priveste pe par. Iustin, au avut unii grija sa-l faca si la batranete mandrete de legionar, cu pistolul in mana, gata sa execute tradatorii de neam.

Citat:

Corneliu Zelea Codreanu care a fost intemeietorul miscarii legionare,alaturi de alti legionari a vrut sa faca o Romanie crestina, o romanie care sa lupte impotriva comunismului si a francmasoneriei care era si este condusa in cea mai mare parte de evrei.
Bunele intentiil, singure, s-au dovedit din pacate, ca de obicei, insuficiente.

Citat:

Din aceasta cauza Codreanu a fost omorat si miscarea legionara desfiintata,iar legionarii au suferit in temnitele comuniste.
Nu, a fost omorat pentru ca la randul lui a protejat asasinate conduse de membri ai M.L, unele chiar absurde, salbatice si fara sens (ziristul Mihai Stelescu, ciopartit cu topoarele pe patul de spital).

Ca si restul M.L, care desi ii dadeau cu crestinismul si ortodoxia, n-au auzit se pare de vorba "Cine scoate sabia, de sabie va pieri".
Parafrazand, "cine asasineaza, de asasinat va pieri".

Si s-a implinit la litera.

Sigur ca avem de invatat din Miscarea Legionara, dar cred ca cel mai mult cum sa nu esuezi dramatic dupa ce ai avut totusi un succes notabil prin a te face remarcat, aduna capital politic, oameni deosebiti, etc.

antiecumenism 10.04.2014 14:13:17

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 556154)
Lasa aburelile astea, Miscarea Legionara a fost o miscare politica, nu una religioasa.
Par. Arsenie o fi avut treaba cu M.L. dar nu prea cred ca a fost bucuros cu asta cand a vazut cu ce se maninca de fapt.

Iar in ceea ce il priveste pe par. Iustin, au avut unii grija sa-l faca si la batranete mandrete de legionar, cu pistolul in mana, gata sa execute tradatorii de neam.

Bunele intentiil, singure, s-au dovedit din pacate, ca de obicei, insuficiente.

Nu, a fost omorat pentru ca la randul lui a protejat asasinate conduse de membri ai M.L, unele chiar absurde, salbatice si fara sens (ziristul Mihai Stelescu, ciopartit cu topoarele pe patul de spital).

Ca si restul M.L, care desi ii dadeau cu crestinismul si ortodoxia, n-au auzit se pare de vorba "Cine scoate sabia, de sabie va pieri".
Parafrazand, "cine asasineaza, de asasinat va pieri".

Si s-a implinit la litera.

Sigur ca avem de invatat din Miscarea Legionara, dar cred ca cel mai mult cum sa nu esuezi dramatic dupa ce ai avut totusi un succes notabil prin a te face remarcat, aduna capital politic, oameni deosebiti, etc.

-iarasi vii tu cu ideile tale comuniste si de factura masonica
-ML a fost si religioasa,mai citeste
-Parintele Arsenie Papacioc si P Iustin ,ca si altii din temnitele comuniste nu s-au dezis niciodata nici de crestinism dar nici de ML
-asta ai zis bine:"Sigur ca avem de invatat din Miscarea Legionara", in rest numai aberatii,mai citeste literatura scrisa de legionari crestini si dupa aceea mai vorbim

Imbrescu Ilie - Biserica si Legionarii.doc 1.1 MB
https://mega.co.nz/#!xIJElbpK!ZJ_7-i...EB9iLQKudHTFP4

-citeste literatura adevarata nu minciunile comuniste si masonice,te las pana dupa Pasti sa studiezi si sa renunti la comunism,satanism ,idei masonice....

AlinB 10.04.2014 14:40:10

1. texte de politruc

2. "si religioasa" din pacate nu compenseaza faptul ca a fost "politica" dupa definitia cea mai josnica a politicii.

3. par. Arsenie nu stiu sa-si fi afirmat mai recent (relativ la ultima perioada a vietii dumnealui) vreo afinitate personala cu M.L.

4. adevaruri istorice domnul politruc, recunoscute si de legionari, doar ca incearca sa le gaseasca justificari, uneori chiar religioase, ca si cand morala crestina trebuie sa se dea dupa faptele ei, nu ei sa se judece din perspectiva asta.

antiecumenism 10.04.2014 14:58:12

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 556189)
1. texte de politruc

2. "si religioasa" din pacate nu compenseaza faptul ca a fost "politica" dupa definitia cea mai josnica a politicii.

3. par. Arsenie nu stiu sa-si fi afirmat mai recent (relativ la ultima perioada a vietii dumnealui) vreo afinitate personala cu M.L.

4. adevaruri istorice domnul politruc, recunoscute si de legionari, doar ca incearca sa le gaseasca justificari, uneori chiar religioase, ca si cand morala crestina trebuie sa se dea dupa faptele ei, nu ei sa se judece din perspectiva asta.

-nu are sens sa discutam pana nu renunti la ideile tale comuniste si masonice,pana nu marturisesti ca esti ortodox si impotriva masoneriei,comunismului si ecumenismului satanist

AlinB 10.04.2014 15:27:26

Citat:

În prealabil postat de antiecumenism (Post 556194)
-nu are sens sa discutam pana nu renunti la ideile tale comuniste si masonice,pana nu marturisesti ca esti ortodox si impotriva masoneriei,comunismului si ecumenismului satanist

Comportament tipic de politruc.
Incapabil de a argumenta, dar dai-i cu etichetele in schimb.

Comunistii erau cu "legionari", "dusmanul poporului", astia ca tine au schimbat textele dar duhul e acelasi.

stefan florin 10.04.2014 15:44:52

Citat:

În prealabil postat de antiecumenism (Post 556194)
-nu are sens sa discutam pana nu renunti la ideile tale comuniste si masonice,pana nu marturisesti ca esti ortodox si impotriva masoneriei,comunismului si ecumenismului satanist

amice, stiu un lucru: religia NU face casa buna cu politica. Istoria a aratat acest lucru in legatura cu miscarea legionara.
ps: imi amintesc o expresie spusa prin 1947 (a auzit-o spusa de bunicul meu, fost veteran de razboi care NU a facut politica si nu a facut parte din nici un partid, nici macar nu a fost membru in partidul comunist- a decedat in 1982)-Capitane nu fi trist, garda merge inainte prin partidul comunist. OARE DE CE?

AlinB 10.04.2014 15:47:04

Tare intelept bunicul tau, ce frumos si rimat, scurt si la obiect a spus ce ii demonstram mai sus "antiecumenistului".

Din pacate chiar el este un exponent, demonstratie "live" a acestei zicale.

antiecumenism 10.04.2014 17:42:42

Citat:

În prealabil postat de stefan florin (Post 556201)
amice, stiu un lucru: religia NU face casa buna cu politica. Istoria a aratat acest lucru in legatura cu miscarea legionara.
ps: imi amintesc o expresie spusa prin 1947 (a auzit-o spusa de bunicul meu, fost veteran de razboi care NU a facut politica si nu a facut parte din nici un partid, nici macar nu a fost membru in partidul comunist- a decedat in 1982)-Capitane nu fi trist, garda merge inainte prin partidul comunist. OARE DE CE?

-de ce ca era prost informat,ce treaba are miscarea legionara cu satanisti de comunisti?
-ML a fost impotriva comunismului,nu e clar?
-bunicul meu a fost legionar,a fost in fratiile de cruce si i-a apreciat pe legionari si pe Corneliu Zelea Codreanu,a zis ca era un om deosebit,te impresiona numai daca il vedeai; isi amintea cu respect de el si dupa 50 de ani...

Patrie si Credinta 10.04.2014 19:13:14

Dupa unii de aici si criteriile lor, Hitler ar trebuii sa fie modelul absolut al conducerii unui stat.
-a bagat masoni la Auschwitz;
-era anticomunist;
-ce a facut cu protestantii din Germania e opusul ecumenismului.
Ce mai vreti? Votati Hitler 2014!!

desi acum imi e frica sa nu fie unii pe aici care chiar au simpatii hitleriste;

antiecumenism 10.04.2014 20:40:08

Parintele Arsenie Papacioc: Sunt bucuros ca am fost legionar inainte

http://www.apologeticum.ro/2011/09/p...ionar-inainte/


Ati fost in Miscarea Legionara?

Am fost si nu imi pare rau. Insa nu am suprapus Miscarea Legionara peste invatatura crestina. Ar fi o greseala de moarte. Vrei sa fii un legionar bun? Trebuie sa fii un bun ostas crestin, asemenea mucenicilor ostasi din vechime. E ca in armata. Faci intai armata la regulile armatei si cand esti liber, te intorci de unde esti. S-au facut greseli si in Miscarea Legionara pentru ca se incuraja uciderea, dar eu nu cunosc ce a fost in spatele acestor crime si nici comploturile din interior, despre care se vorbea. Erau legionari adevarati de mare valoare. Eu sunt prezent ca monah si bucuros ca am fost legionar inainte. Cand m-am dus eu – un copil de 18 ani – la Casa Verde din Bucurestii Noi, m-am prezentat Capitanului. Codreanu era o personalitate remarcabila si te cucerea pe loc, un adevarat erou. Dupa ce am terminat, mi-a zis: „Treci la facutul temeliei!” Alaturi de mine era un camarad foarte voinic, pe nume Zapada, rece si militaros care m-a certat ca n-am stat drepti in fata Capitanului cand am pus mana pe lopata. Eu, care eram militaros din fire, pentru ca nu poti sa rezisti cu jumatati de masura in viata – mi-am zis in sinea mea ca n-am venit aici sa fac armata si i-am spus: „Am sa-ti dovedesc, camarade, ca stiu sa stau si drepti, dar deocamdata sunt un copil si nu stiu cum trebuie sa ma comport”. In sfarsit… Sunt fericit ca mi-a ajutat Dumnezeu de m-am facut calugar. Nimic nu-i mai important decat a darui viata lui Hristos. Calugaria este peste Miscarea Legionara. Toate acestea sunt experiente de viata, istorie personala. Ii multumesc lui Dumnezeu prin toate cate am trecut."


Minunea prin care a luat nastere Miscarea Legionara. Marii duhovnici ai Romaniei despre legionari si Capitan

http://www.apologeticum.ro/2010/02/m...ri-si-capitan/

In ziua de 8 noiembrie, Sfintii Arhangheli Mihail si Gavriil, discutam ce nume sa dam acestei organizatii tineresti. Eu am spus: - Arhanghelul Mihail. Tatal meu spune: - Este in biserica o icoana a Sfantului Mihail, pe usa din stanga a altarului. - Sa mergem sa vedem. M-am dus cu Mota, Garneata, Corneliu Georgescu, Radu Mironovici si Tudose. Ne uitam si intr-adevar ramanem uimiti. Icoana ni s-a aratat de o frumuseste neasemuita. Eu niciodata nu fusesem atras de frumusetea unei icoane. Acum insa ma simteam legat de aceasta cu tot sufletul si-mi facea impresia ca Sf. Arhanghel e viu. De atunci am inceput sa iubesc icoana. De cate ori gaseam biserica deschisa, intram si ne inchinam la icoana. Ni se umplea sufletul de liniste si de bucurie."

extras din Cartea Capitanului

Parintele Justin Parvu: "Despre Corneliu Zelea Codreanu si Legiunea Arhanghelului Mihail, istoricii nostri mai vechi sau unii mai noi au avut grija sa denatureze adevarul. Au facut-o cu un scop: generatiile care le-au urmat(sau vor urma) sa nu stie adevarata istorie a romanilor. Nu s-a scris “fara ura si partinire”, asa cum ar trebui sa o faca adevaratii istorici. Corneliu Zelea Codreanu a fost inca din timpul vietii sale o legenda, iar moartea sa, care a fost o jertfa – “cea mai scumpa dintre nunti”, cum spunea cantecul legionar, a facut ca proiectarea sa mitica sa capete o deosebita profunzime. Corneliu Zelea Codreanu si Miscarea Legionara au fost insa si o realitate care apartine istoriei romanilor. N-o putem neglija si trebuie sa o intelegem. Mai mult, Corneliu Zelea Codreanu a intrat intr-un panteon al mitologiei romanesti, unde trebuia demult sa-si afle locul."


Ma bucura faptul ca se studiaza acest fenomen si marturiile noastre, ale celor care mai traiesc, putini intr-adevar, pot ajuta la descrierea unei istorii care n-a beneficiat pana nu demult decat de un singur fel de prezentare, bineinteles, negativa. Caci cei care au scris erau dusmanii miscarii, cei carora le era frica de ea si ma mira faptul ca inca le mai este, astazi cand tinerii din “Fratiile de Cruce” de la sfarsitul anilor ’30 sunt octogenari sau nanogenari. Sunt tot mai putini astazi dintre cei care au trait acele vremuri si au crezut in biruinta legionara si marturia lor nu trebuie sa se piarda. Tinerii legionari erau credinciosi si au crezut in rolul crestin al Miscarii. Dupa ani sau chiar zeci de ani de temnita grea, multi dintre supravietuitori s-au indreptat catre manastiri. Aici si-au aflat linistea, loc de rugaciune, nevointa si curatenie. Candva, Codreanu gandea ca ultim mijloc, retragerea in munti, caci de veacuri, romanul a primit lupta in munti si codri. Astazi, muntele si manastirile sale raman doar locurile unde romanul lucreaza pentru mantuire. Pentru mantuirea neamului nostru. Aceasta este lupta noastra."

antiecumenism 10.04.2014 23:14:55

Parintele Ilarion Felea: "Nu am facut politica si nu sunt legionar, dar vorbesc ca preot: Miscarea legionara va birui sigur, caci:
1. a cucerit tinerimea tarii
2. are un cap care stie ce vrea si e ascultat
3. are la temelia ei adevarul, credinta si dragostea crestina si impotriva acestora nu avem nicio putere."


Monahul Athanasie Stefanescu spunea despre idealurile si “omul nou” pe care il dorea Corneliu Codreanu ca baza a “Romaniei legionare”:

Telul final nu este viata, ci Invierea. Invierea neamurilor in numele Mantui-torului nostru Iisus Hristos. Neamul este, deci, o entitate care-si prelungeste viata si dincolo de pamant. Neamurile sunt realitati si in lumea cealalta, nu numai in lumea aceasta. Acest student(Corneliu Zelea Codreanu) a indrumat generatia lui avand ca arhetip pe Hristos. Lupta a fost grea, acerba, cerand sacrificii pentru credinta lor in Dumnezeu si neamul romanesc, tineretul a fost supus la un experiment unic in lume, cunoscut sub numele de experimentul Pitesti, unde toti au fost prabusiti ca asa era reteta. Dar in fata lui Dumnezeu nu conteaza caderile, ci ridicarile. Preotul Calciu a fost unul dintre acestia. Generatia acestui student, in verde imbracata si la icoane inchinata, a fost martirizata cum n-au fost decat crestinii din primele secole. Din randurile ei ridicandu-se pe treptele cele mai inalte ale eroismului si chiar sfinteniei. Daca in iuresul luptei au fost si greseli, sa nu se uite ca una este individul cu instincte morbide, care ucide dragul de a ucide si alta este individul care lupta in numele cetatii si al tarii, care a fost dintodeauna declarat erou."


IPS Bartolomeu Anania:


http://apologeticum.files.wordpress....a-ml.jpg?w=300

"Marturisesc insa ca in “Fratia de Cruce” din Seminar nu se facea politica, nici antisemitism, ci doar educatie, si ca nu am avut de invatat decat lucruri bune: iubire de Dumnezeu, de neam si de patrie, corectitudine, disciplina in munca, cultivarea adevarului, respect pentru avutul public, spirit de sacrificiu."

antiecumenism 10.04.2014 23:24:39

Părintele Dimitrie Bejan despre Mișcarea Legionară

http://www.apologeticum.ro/2012/09/p...rea-legionara/


– Spuneti-ne daca legionarii formau o miscare crestina sau o organizatie politica?
- La început, a fost multa vreme o organizatie de elita, de reînnoire în masa a tineretului ortodox prin credinta, prin Biserica si prin saracie. Numai în ultimii ani s-au transformat în organizatie politica, nationala.

– Deci asa a fost. Aveau votul saraciei.

- Da, asta era. Prima porunca pe care a dat-o fondatorul miscarii legionare a fost: ”Sa traim în saracie!” Toti deputatii legionari depuneau pâna la un ban la cantina aceasta. Ei mâncau toti acolo, cu multi altii.


La biserica mergeau regulat Duminica?


- Totdeauna!
In costum national! Corneliu Codreanu, de loc de la Husi, era un barbat frumos, evlavios, cu ochi albastri. Dar se putea sa nu mearga legionarii la biserica?

– Erau buni ortodocsi!

- Nu exista azi oameni asa de morali si profund ortodocsi ca ei.

– A fost, deci, o miscare crestina.

- Nu, a fost o miscare ortodoxa. Aceasta a fost o revolutie nationala în sânul Bisericii Ortodoxe, caci a întors tot tineretul la Hristos, la Biserica. A fost o revolutie, dar crestina. Nu o revolutie politica!


– Crestina, caci prin tinuta lor marturiseau pe Hristos.

- Aveau ceva strict: ”Sa traiesti crestineste!”

Dar de ce nu au sarit toate partidele sa-i sustina?

- Nu s-a putut, pentru ca i-au omorât înainte de vreme fortele oculte antinationale din afara.


– I-au omorât înainte de vreme!

- Deviza lor era: ”Sa traim în saracie”, în deplina moralitate crestin-ortodoxa si celelalte porunci, care le au crestinii si pe care le ai si dumneata. Era un fel de calugarie! Nu se puteau închipui betii, coruptie sau desfrânari printre legionari. Nu exista! Erau de o mare moralitate. Si nu se angajau în aceasta miscare decât primii zece de la orice institutie, facultate sau liceu. Primii zece. Numai cei buni! Cei mai buni la învatamânt si cu comportament crestin ortodox. Era o miscare de elita. Nu de masa.

– Ai vazut ce minte aveau?

- Da. Era o miscare de elita. Toti trebuiau sa traiasca curat, ca sfintii. – Puritani si cu Biserica!

- Este usor, doar traiesti ca sfântul si în societate, cu ajutorul lui Dumnezeu.

– Am înteles ca au câstigat mult încrederea tinerilor. Tineretul se lua dupa ei.

- Tot tineretul a fost câstigat de ei pâna în 1940. Tineretul, cum v-am spus, era primit în mod selectiv, ca nu-i primeau oricum. De la tara numai câte cinci primeau din fiecare sat. Primeau gospodari tineri gospodari buni si credinciosi. Era un numar limitat. Restul era masa de români, care trebuia ajutata, scolita, condusa si educata. Deci s-a mers numai pe o elita. A fost o miscare ortodoxa, curata. Erau puritani în moravuri. Spovediti, împartasiti, la biserici tot timpul. N-au rezistat ca s-a opus toata politica extraordinar, mai ales cei din Vest.

– De ce le-au pus acuzatii politice?

- Ei, daca ajungeau la putere, voiau sa elimine elementele straine, neortodoxe de la conducerea tarii, si nu le convenea la cei veniti din afara!

antiecumenism 10.04.2014 23:33:49

Căpitanul Corneliu Zelea Codreanu, foarte actual, despre politicianismul românesc

http://www.apologeticum.ro/2012/09/c...smul-romanesc/


Dovadă că Mișcarea Legionară a fost anti-politică

"Biata masă a poporului român alerga de la partid la partid, de la promisiune la promisiune, legându-și de fiecare, cu credința ei seculară, cele mai curate nădejdi, dar întorcându-se înșelată și amărâtă, cu toate speranțele zdrobite, când de la unul, când de la altul.

Aceasta, până când va înțelege odată, că a intrat în mâna unor cete puse pe câștig și pe pradă.

Erau trei partide mai mari: liberal, averescan și național țărănesc. Pe lângă ele și altele mai mici. În fond, nu exista între ele nici o deosebire. Numai formele și interesele personale le deosebeau. Același lucru sub alte forme. Nu aveau nici măcar justificarea unor păreri deosebite.

Singurul lor mobil sufletesc adevărat era: religia interesului personal, pe deasupra oricăror dureri ale țării și a oricăror interese ale neamului. De aceea spectacolul luptelor politice era dezgustător. Fuga după bani, după situații personale, după avere și plăceri, după pradă, dădea un aspect de dușmănie neasemuită, acestor lupte. Partidele apăreau ca adevărate cete organizate care se învrăjbeau, se mâncau și se luptau unele cu altele pentru pradă. Numai lupta pentru neam sau pentru orice ideal, care depășește interesul, egoismul și poftele personale, este blândă, cuviincioasă, nobilă și fără dezlănțuire oarbă de patimi. În ea poate fi pasiune, dar nu patimă oarbă și josnică. Aspectul de vrăjmășie și de josnicie al acestor lupte putea fi o dovadă suficientă, că ele nu se dădeau în lumea unui ideal înalt și sfânt și nici în aceea a principiilor, ci în adâncul cel mai trist al celor mai nerușinate interese personale.

Lumea politicienilor trăiește în lux și în petreceri scandaloase, în imoralitatea cea mai dezgustătoare, pe spinarea unei țări din ce în ce mai demoralizată. Cine să se mai ocupe de nevoile ei? Politicienii aceștia cu familiile și cu agenții lor, au nevoie de bani. Bani pentru petrecere, bani pentru a-și întreține clientela politică, bani pentru voturi, bani pentru cumpărarea de conștiințe omenești. Rând pe rând, cetele lor se vor năpusti și vor spolia țara. Aceasta va însemna, în ultimă analiză, guvernarea ei, opera de guvernare. Vor secătui bugetele statului, ale prefecturilor, primăriilor. Se vor înfige ca niște căpuși în consiliile de administrație ale tuturor întreprinderilor, de unde vor încasa tantieme, de zeci de milioane, fără nici o muncă, din sudoarea și din sângele muncitorului istovit. Vor fi încadrați în consiliile bancherilor jidani, de unde vor primi jetoane, de alte milioane și zeci de milioane, ca preț al vânzării lor de neam. Vor da naștere la afaceri scandaloase care vor îngrozi lumea. Corupția se va întinde în viața publică a țării ca o plagă, de la cel mai umil slujbaș și până la miniștri. Se vor vinde oricui. Oricine va avea bani, va putea să-i cumpere pe acești monștri și prin ei țara întreagă. De aceea, când țara stoarsă nu va mai putea să le dea bani, vor ceda consorțiilor de bancheri străini, rând pe rând, bogățiile pământului și cu ele și independența noastră națională. O adevărată pletoră de oameni de afaceri se va întinde ca o pânză peste toată România, care nu vor mai munci, care nu vor mai produce nimic, ci vor suge vlaga țării.

Acesta este politicianismul.

Jos, se vor întinde: mizeria, demoralizarea și deznădejdea. Vor muri copiii cu zecile de mii, secerați de boli și de mizerii, slăbindu-se astfel puterea de rezistență a neamului în lupta pe care o duce singur în contra poporului jidănesc organizat și susținut de politicianismul înstrăinat și de tot aparatul de stat. Cei câțiva oameni politici cinstiți, câteva zeci, poate chiar conducători de partide, nu vor mai putea face nimic. Vor fi niște biete marionete în mâna presei jidănești, a bancherilor jidani sau străini și a propriilor lor politicieni. Această batjocură, această demoralizare, această infecție, va fi susținută, pas cu pas, de toată falanga jidănească, interesată la distrugerea noastră, pentru a ne lua locul în această țară și a ne fura bogățiile. Prin presa ei, care a uzurpat rolul presei românești, prin sute de fițuici imunde, printr-o literatură atee și imorală, prin cinematografe și teatre provocatoare la desfrâu, prin bănci, Jidanii au devenit stăpâni în țara noastră. Cine să se opună? Astăzi când ei sunt pregătitorii dezastrului și apariția lor e semnalul morții noastre naționale, cine să le apară în față? "

extras din Corneliu Zelea Codreanu – Despre legionari

Dalian 11.04.2014 00:22:27

Prietene, văd că te pricepi. Eu nu prea știu despre legionarii ăștia.
Erau cumva și ecumeniști?

Pelerin spre Rasarit 11.04.2014 00:43:10

Antiecumenism,pentru postarea de mai sus,ultima ta postare,mai precis pt finalul ei,ai report de la mine,pt ca partea de final este o mizerie fascista si antisemita,iar un om care are acel gen de discurs nu este cu nimic diferit de un criminal de razboi.Nu am nimic cu partea religioasa a discursului ci doar cu partea de final,care este o mizerie antisemita infecta.Am dorit sa-ti spun direct cine ti-a dat report pt postarea cu caracter fascist,pe un forum cu caracter ortodox,in plin Post.

antiecumenism 11.04.2014 00:56:37

Citat:

În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit (Post 556312)
Antiecumenism,pentru postarea de mai sus,ultima ta postare,mai precis pt finalul ei,ai report de la mine,pt ca partea de final este o mizerie fascista si antisemita,iar un om care are acel gen de discurs nu este cu nimic diferit de un criminal de razboi.Nu am nimic cu partea religioasa a discursului ci doar cu partea de final,care este o mizerie antisemita infecta.Am dorit sa-ti spun direct cine ti-a dat report pt postarea cu caracter fascist,pe un forum cu caracter ortodox,in plin Post.

-da multumesc
-era vorba de lupta impotriva bancherilor,masonilor,jidanilor care vroiau sa faca stat in stat,nu impotriva evreilor oameni obisnuiti
-miscarea legionara nu a fost antisemita
-nu e postare cu caracter fascist deloc,eu sunt impotriva fascismului,hitlerismului...dar si impotriva masoneriei jidanesti
-e vorba de apararea intereselor natiunii contra unor dusmani,in cazul asta jidanii,puteau sa fie de alt neam,orice popor isi apara tara

"Radu Gyr comandant Legionar și sef al regiunii Oltenia, conferențiar la Facultatea de Litere și Filosofie din București, laureat al mai multor premii ale Societatii Scriitorilor Români si ale Academiei Române, devine în 1941 director general al teatrelor, luând, în această calitate, inițiativa înființării Teatrului Evreiesc Barașeum. Acesta a luat ființă pentru că, în acea perioadă, actorilor evrei le-a fost interzis să joace în idiș sau să apară pe scenele teatrelor românești. A fost singurul teatru evreiesc din țările Europei din acea perioadă tulbure . "

-asa ca sa nu fim fraieri ca nu e cazul,legionarii nu au fost antisemiti

-oricum problema evreilor era de pe vremea lui Eminescu:

http://tubeclip.wordpress.com/2012/0...si-legionarii/

“Goniti din marea Imparatie ruseasca, persecutati in Germania, rau vazuti in Austro-Ungaria, evreii trec in carduri marginile tarii noastre”.

… nationalitatea romana ca oricare alta are dreptul innascut de a-si apara mostenirea istorica… Alegerea armelor si mijloacelor atarna de timp si imprejurari…”

“De cate ori se discuta cestiunea israelita, scriitorul roman are teama de a vedea vorbele sale interpretandu-se ca ura de rasa, ca prejuditiu national ori religios. Intrebam acum de ce folos, de ce necesitate pot fi evreii, economic si politic, pentru o tara a carei populatie se stinge din momentul in care ei intra in contact cu ea. Romanul e lenes, e imoral, e vicios. De ce insa nu e imoral si vicios acolo unde nu sunt evrei”?

(Citatele sunt extrase din Opera politica semnata de Mihail Eminescu, publicistica intre 1 Ian. -31 Dec. 1881 in ziarul Timpul, Ed. Academiei 1985).


“A. D. Xenopol”:

“… Romanii nu sunt primiti in casele jidovesti decat ca slugi sau hamali”.

“Jidanii practica deci fata de Romani exclusivismul economic cel mai riguros si nu pot renunta la el caci le este prescris de insasi religia lor”. (din La question israelite en Roumanie par A. D. Xenopol, Paris, pag. 17).



"Evreii n-au adus nici un mestesug care sa reprezinte o creatiune si o traditie a lor…” In domeniul micii industrii ei erau carpaci, in domeniul comertului, ei au fost numai mijlocitori, fara folos, nici-o tovarasie cu altii n-a fost admisa decat aceia pentru un act de coruptie”.

“Confundati politic cu noi, care am facut si marit Statul, ei, Evreii, aveau datoria de a iesi din ghetto. Au facut-o? Nu. Traiesc mai departe intre ei, ca natie navalitoare [...] ei ne dau, pur si simplu afara din tara noastra. Dandu-si seama de puterea lor in crestere, ei ne sugruma [...] si, ce e mai pierzator, ne falsifica sufletul, ne degradeaza moralitatea prin opiul ziaristic si literar…” (“Nicolae Iorga” din cartea Iudaica).

Pelerin spre Rasarit 11.04.2014 01:02:40

Asta este ce am considerat eu,ti-am spus direct ce cred despre aceea parte a discursului si doar despre aceea parte.Ce va decide admin nu este decizia mea,in sensul ca nu il pot influenta ce sa hotarasca.Eu ce am avut sa-ti spun ti-am spus,ca sa stim amandoi ce crede celalalt in mod direct,fara ocolisuri.In rest iti doresc numai bine,ura nu poate fi învinsă prin simpla iubire, ci printr-o iubire mai puternică decât ura.

antiecumenism 11.04.2014 01:19:33

“Mitropolitul Irineu Mihalcescu”

(Din cartea Teologia Luptatoare Ed. Episc. Rom. si Hus., 1994, pag. 165-174)

Despre Francmasonerie:


Originea sigura a francmasoneriei dateaza din anul 1717. Intemeierea apartine predicatorilor reformati al Curtii regale, Teofil Desaguliers, James Anderson si arheologul George Payne, sub denumirea unei societati of Free Stones Masons, cultivand o moralitate fara religie.

“Francmasoneria s-a schimbat insa la fata si a luat infatisari diferite si a urmarit alte scopuri, datorita elementului evreiesc care a patruns in ea si a aservit-o intereselor evreiesti”.

“Intr-adevar, evreii, care au pus stapanire in toate tarile, pe finante, industrie, comert, presa etc., nu puteau lasa sa le scape din mana un instrument de dominatie asa de minunat [...]. Astfel, in 1756, evreul Stefan Morin puse in ordine 25 de grade ale masoneriei templierilor, ridicandu-se pe parcurs la 33 de grade. Un alt evreu, Iosef Balsamo (1795) a infiintat francmasoneria coptica, cu 90 de grade, si a primit in loji si femei. Alti evrei, fratii Bedarride din Avignon au infiintat francmasoneria numita Misraim, cu 90 grade. [...] In tarile catolice si mai cu seama in Franta, au luptat impotriba Bisericii si a monarhiei. Enciclopedistii si mai toti fauritorii si capii marei revolutii au fost francmasoni. In revolutiile franceze [...] si dezastrul Frantei in al doilea razboi se datoreaza in intregime comunismului, care este opera masoneriei”. [...]

Francmasoneria este cu totul altceva decat ceea ce spune instructiunea masonica [...]. “Cum masoneria este organizata de evrei, razboiul dus de ea este indreptat cu indarjire speciala impotriva Crestinismului”.

“Evangheliile trebuie arse – scrie un rabin – fiindca paganismul e mai putin periculos pentru credinta evreiasca decat Crestinismul”.

Despre francmasonerie

(Sfantul Sinod al Bisericii Ortodoxe Romane, aproba in 1937 studiul Mitropolitului Nicolae Balan despre francmasonerie)


Pretinsele principii ale intrajutorarii, prezentate a fi profesate de masoni, exista in crestinism. Crestinul care doreste sa practice aceste principii poate sa o faca in cadrul Bisericii, nu este nevoie sa se incadreze in organizatii secrete de provenienta evreiasca.

Biserica Ortodoxa Romana, ca si celelalte biserici crestine, a condamnat masoneria.

In 1937, Sfantul Sinod al BOR a aprobat studiul Mitropolitului Nicolae Balan al Ardealului, care arata: “Francmasoneria este o organizatie mondiala secreta in care evreii au un rol insemnat, luptand impotriva conceptiei religios-morale a crestinismului. Francmasoneria este dusmana a lui Dumnezeu si a natiunii”. Asupra acestei hotariri Biserica nu a revenit. Despre Mitropolitul Nicolae Balan evreii recunosc in scris ca in perioada lui Antonescu a intervenit pentu salvarea lor.

antiecumenism 11.04.2014 01:22:37

“Nicolae Steinhardt -evreu”

(Jurnalul fericirii)


pag. 132: “N-a fost camera in care tinerii si mai ales legionarii sa nu-mi vie in ajutor”.

pag. 183: “Legionarii acestia care-si dau bucatica de paine bolnavilor, tinerii acestia care au trait ca fiarele ani de-a randul in munti, copiii acestia au injghebat o Liga Revolutionara Romana…”

“Ioan Ioanid”

Din cartea Inchisoarea noastra cea de toate zilele, vol. I, Ed. Albatros, 1991, p. 52.

Ca si N. Steinhardt, nu a fost legionar. I-a cunoscut doar in temnita. Si-a asumat raspunderea de a judeca singur si a scris despre legionari urmatoarele: “Din toate gruparile sau categoriile de detinuti politici pe care le-am cunoscut de-a lungul anilor de puscarie, la ei am intalnit procentul cel mai mare de tinuta demna, comportare onorabila si caracter integru. Am convietuit cu ei in mai toate inchisorile, respectandu-ne reciproc si bucurandu-ma de increderea lor, ceea ce am considerat, nu fara mandrie, ca o apreciere a incercarilor mele de a avea o atitudine de care sa nu-mi fie vreodata rusine. Mi-au fost totdeauna de ajutor, mai ales moral, si taria de caracter a unora dintre ei mi-a fost exemplu, chiar daca eu nu am putut-o atinge”.

stefan florin 11.04.2014 09:46:26

Citat:

În prealabil postat de antiecumenism (Post 556213)
-de ce ca era prost informat,ce treaba are miscarea legionara cu satanisti de comunisti?
-ML a fost impotriva comunismului,nu e clar?
-bunicul meu a fost legionar,a fost in fratiile de cruce si i-a apreciat pe legionari si pe Corneliu Zelea Codreanu,a zis ca era un om deosebit,te impresiona numai daca il vedeai; isi amintea cu respect de el si dupa 50 de ani...

prost informat esti tu amice. Chiar la procesul intentat maresalului Antonescu de noua guvernare comunista, Iuliu Maniu chemat ca martor, a afirmat ca multi legionari au trecut si s-au inscris in partidul comunist. De aici a aparut afirmatia: Capitane nu fi trist, garda merge inainte prin partidul comunist! Pentru unul care are afinitati legionare, speram sa fi mai informat.
ps: spuneai ca Zelea Codreanu te impresiona numai daca il vedeai. La fel se spunea si despre Hitler. Hitler a reusit sa impresioneze o intreaga tara (Germania) si nu numai. Despre Zelea Codreanu nu poti sa spui acest lucru, nu a impresionat intreaga Romanie. Se poate spune ca Hitler a fost un om deosebit? Nu uita un lucru amice: APARENTELE INSEALA! Daca a fost un om deosebit Zelea Codreanu, nu stiu, nu am fost contemporan cu el

antiecumenism 11.04.2014 10:41:25

Citat:

În prealabil postat de stefan florin (Post 556355)
prost informat esti tu amice. Chiar la procesul intentat maresalului Antonescu de noua guvernare comunista, Iuliu Maniu chemat ca martor, a afirmat ca multi legionari au trecut si s-au inscris in partidul comunist. De aici a aparut afirmatia: Capitane nu fi trist, garda merge inainte prin partidul comunist! Pentru unul care are afinitati legionare, speram sa fi mai informat.
ps: spuneai ca Zelea Codreanu te impresiona numai daca il vedeai. La fel se spunea si despre Hitler. Hitler a reusit sa impresioneze o intreaga tara (Germania) si nu numai. Despre Zelea Codreanu nu poti sa spui acest lucru, nu a impresionat intreaga Romanie. Se poate spune ca Hitler a fost un om deosebit? Nu uita un lucru amice: APARENTELE INSEALA! Daca a fost un om deosebit Zelea Codreanu, nu stiu, nu am fost contemporan cu el

-macar ai citit ce am postat? ce au zis mari duhovnici despre Zelea Codreanu si legionari ? :20:

stefan florin 11.04.2014 12:02:30

Citat:

În prealabil postat de antiecumenism (Post 556358)
-macar ai citit ce am postat? ce au zis mari duhovnici despre Zelea Codreanu si legionari ? :20:

tot, dar asta nu scuza asasinatele facute de legionari. Despre aceste crime, ce au avut de spus acesti mari duhovnici? Stiu ca unele crime au fost facute de comunisti si trecute in contul legionarilor, cum ar fi asasinarea lui Iorga sau crimele de la abatorul din Bucuresti din 1941, dar au fost si asasinate facute de legionari cum ar fi cel al lui I.G. Duca

antiecumenism 11.04.2014 12:35:44

Citat:

În prealabil postat de stefan florin (Post 556363)
tot, dar asta nu scuza asasinatele facute de legionari. Despre aceste crime, ce au avut de spus acesti mari duhovnici? Stiu ca unele crime au fost facute de comunisti si trecute in contul legionarilor, cum ar fi asasinarea lui Iorga sau crimele de la abatorul din Bucuresti din 1941, dar au fost si asasinate facute de legionari cum ar fi cel al lui I.G. Duca

-pai nu stiu ce zic marii duhovnici despre acest asasinat,ma gandesc ca nu sunt de acord, cu toate acestea lucrurile raman la fel,ei l-au apreciat pe Zelea Codreanu si ML pt binele pe care l-au facut,pt orientarea lor crestina,tu vrei sa privesti aspectele negative,care totusi au fost putine in comparatie cu aspectele pozitive.
-deci ar fi bine sa luam ce e bun de la ML si sa ne folosim,faptul ca erau crestini,ca au construit biserici,ca duceau o lupta impotriva politicianismului ,a coruptiei,a comunismului,a masoneriei; ca au fost martiri si sfinti in temnitele comuniste,poate cei mai multi legionari ...si multe alte lucruri care sunt bune si de care ar trebui sa tinem cont si noi.

AlinB 11.04.2014 17:00:55

Citat:

În prealabil postat de stefan florin (Post 556355)
prost informat esti tu amice. Chiar la procesul intentat maresalului Antonescu de noua guvernare comunista, Iuliu Maniu chemat ca martor, a afirmat ca multi legionari au trecut si s-au inscris in partidul comunist. De aici a aparut afirmatia: Capitane nu fi trist, garda merge inainte prin partidul comunist! Pentru unul care are afinitati legionare, speram sa fi mai informat.
ps: spuneai ca Zelea Codreanu te impresiona numai daca il vedeai. La fel se spunea si despre Hitler. Hitler a reusit sa impresioneze o intreaga tara (Germania) si nu numai. Despre Zelea Codreanu nu poti sa spui acest lucru, nu a impresionat intreaga Romanie. Se poate spune ca Hitler a fost un om deosebit? Nu uita un lucru amice: APARENTELE INSEALA! Daca a fost un om deosebit Zelea Codreanu, nu stiu, nu am fost contemporan cu el

Si Hitler si ZC au facut cariera pe acelasi gen de discurs, antisemit, anticomunist.

Degeaba incearca sa o dea la intors neo-legionarii, ca stai sa vezi ca nu e vorba de orice evrei, bla bla, ca discursul era clar antisemit, si destul de indoielnic, ca atunci cand cultivi genul asta de ura impotriva unei intregi rase sa nu dea aceleasi rezultate care l-a dat antisemistismul lu Hitler.

Si sa nu zica cineva ca asasinatul politic nu statea in firea legionarului, pentru ca au facut un cult din asta, i-au ridicat imnuri, etc.si cand ii indoctrinezi si ca un ipocrit sustii ca jidanul e vinovat pentru toate relele tarii, nu desfranarea si necredinta romanului, e clar unde se ajunge.

Asa ca degeaba incearca unii sa mai salveze ceva aparente, ca asa ceva e posibil doar pentru naivii care nu stiu mai deloc istorie.

Si nu e nevoie sa ajungem la controverse gen asasinarea lui Iorga, pentru ca sunt alte asasinate, a lui Duca, Stelescu, facute sub Zelea Codreanu, nu doar ne-condamnate, ci chiar imbratisate de M.L. iar autorii lor ridicati la rang de mari eroi cand de fapt prin ei s-a dat lovitura de gratie M.L.


Ora este GMT +3. Ora este acum 04:50:57.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.