Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Impartasania (Taina Euharistiei) (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5020)
-   -   impartasirea copiilor mici (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=3137)

vam 11.02.2008 17:28:01

Am un baietel de 3 ani pe care imi este f greu sa-l conving sa nu bea nimic dimineata pt a-l impartasi (pt ca de mancat nu se pune problema, el nefiind mancacios). Daca v-ati mai confruntat cu asa ceva, dati-mi un sfat, va rog!

costel 11.02.2008 17:43:37

Sa fie sanatos. Sa va bucurati neincetat de el. Referitor la topic, va pot spune ca slujba de duminica incepe la multe biserici la ora 8.00, cand incepe Utrenia. Il puteti impartasi incepand cu acesta ora. In cazul in care nici asa nu se poate, il puteti chema pe preot acasa sa-l impartaseasca.

cristiboss56 14.02.2008 22:39:06

Citat:

În prealabil postat de costel
Sa fie sanatos. Sa va bucurati neincetat de el. Referitor la topic, va pot spune ca slujba de duminica incepe la multe biserici la ora 8.00, cand incepe Utrenia. Il puteti impartasi incepand cu acesta ora. In cazul in care nici asa nu se poate, il puteti chema pe preot acasa sa-l impartaseasca.

Nu. Pentru un ingeras de trei ani, impartasania sa se faca in SF.Biserica, nu acasa. La varsta de trei ani, cu rabdare si cu dragoste i se poate explica importanta impartasaniei si copilul trebuie chiar pregatit sufleteste pentru aceasta. Sa nu uitam ca din cei sapte ani de acasa, in situatia de fata, au trecut aproape jumatate. Indrumarea , educarea lui la aceasta varsta reprezinta temelia celor viitoare. Nu cred ca pentru aceasta varsta a nu bea un pahar cu apa la o anumita ora , este imposibil. Tact si multa rabdare .

vam 26.02.2008 16:47:54

Multumesc tuturor pt sfaturi1
Am vorbit cu preotul nostru si mi-a spus ca il poate impartasi si dupa ce a baut pt ca este inca mic.
Eu am incercat sa-i explic, dar este in perioada negatiilor si, mai ales daca il trezesc mai devreme decat de obicei, imi este greu sa ma inteleg cu el.
Eu cred ca, pe masura ce se va obisnui cu mersul la biserica, va intelege cat de important este sa asculte si sa se impartaseasca asa cum o fac si ceilalti.

ancalpop 24.04.2008 12:14:29

Si noi ne confruntam cu aceasta problema. Preotul din parohia noastra nu impartaseste copiii dupa doi ani decat dimineata pe la 8 si acestia sa nu fi mancat nimic. Mi se pare normal sa fie impartasiti in timpul slujbei. Un copil mic nu poate fi pus sa posteasca. Postul trebuie sa fie asumare. Si totusi ce pacate are un copil? Alti preoti nici nu intreaba daca au mancat sau baut si impartasesc copiii la fiecare liturghie. Din pacate nu putem merge totdeauna in alta parte pt ca sunt mici si nu se trezesc prea devreme. De foarte multe ori nu se impartaseste decat preotul (probabil el e mai vrednic decat un copil)si ar fi foarte multi oameni care vor sa-si duca copiii la impartasit. Nu odata au fost trimisi acasa pt motivul ca au baut apa sau au mancat. "Lasati copiii sa vina la mine!" asa spunea Hristos.

eea 24.04.2008 14:31:09

si eu am un copil de 1 an si 4 luni si il impartasesc de cate ori pot.parintele a spus sa nu bea sau sa manance nimic cam 3 -4 ore inainte,si astfel pe la 7 ii dau un biberon cu lapte si cereale si pana la 11-12 sta cuminte si abia asteapta sa fie impartasit.de dus nu il duc chiar de la inceputul slujbei utreniei ci atunci cand incepe Sf. liturghie,oricum nu trebuie fortat ptr ca asa ii va fi teama si va plange.

dulcineea 11.09.2008 12:34:12

Citat:

În prealabil postat de eea
si eu am un copil de 1 an si 4 luni si il impartasesc de cate ori pot.parintele a spus sa nu bea sau sa manance nimic cam 3 -4 ore inainte,si astfel pe la 7 ii dau un biberon cu lapte si cereale si pana la 11-12 sta cuminte si abia asteapta sa fie impartasit.de dus nu il duc chiar de la inceputul slujbei utreniei ci atunci cand incepe Sf. liturghie,oricum nu trebuie fortat ptr ca asa ii va fi teama si va plange.

bravo

Va_iubesc 12.09.2008 18:53:03

Pe unde merg vad multi copii care se impartasesc, dar nu si pe parintii lor. Oare parintii n-ar trebui sa fie exemple pentru copilasii lor si sa mearga impreuna sa se impartaseasca?!

Elena

georgeval 12.09.2008 19:02:47

Citat:

În prealabil postat de Va_iubesc
Pe unde merg vad multi copii care se impartasesc, dar nu si pe parintii lor. Oare parintii n-ar trebui sa fie exemple pentru copilasii lor si sa mearga impreuna sa se impartaseasca?!

Elena

Si eu am constatat lucrul acesta. Si ma gandeam ca din pumct de vedere psiho-pedagogic, pentru copil primele lui modele sunt parintii. Bine, pana la o anumita varsta vor intelege, dar la varsta maturitatii exista riscul sa se piarda esenta Tainei si sa se ajunga la un ritualism.

Va_iubesc 12.09.2008 19:15:44

Citat:

În prealabil postat de georgeval
Si eu am constatat lucrul acesta. Si ma gandeam ca din pumct de vedere psiho-pedagogic, pentru copil primele lui modele sunt parintii. Bine, pana la o anumita varsta vor intelege, dar la varsta maturitatii exista riscul sa se piarda esenta Tainei si sa se ajunga la un ritualism.

Cred ca parintii multor copii nu constientizeaza ce mare Dar, ce Hrana minunata pot sa primeasca la Sfanta Liturghie, impartasindu-se. Fiindca daca ar constientiza, cred ca ar trai pentru a fi cu Hristos vesnic si ar dori sa se apropie mereu de El. O intrebare in vine in gand: Cel care nu e aici cu Hristos, oare va fi mai tarziu?

Elena

seminaristul 12.09.2008 19:30:49

Citat:

În prealabil postat de vam
Am un baietel de 3 ani pe care imi este f greu sa-l conving sa nu bea nimic dimineata pt a-l impartasi (pt ca de mancat nu se pune problema, el nefiind mancacios). Daca v-ati mai confruntat cu asa ceva, dati-mi un sfat, va rog!

fiind copil nu cred ca o sa se faca gaura-n cer ca o sa manance un pic inainte de impartasanie, iar cand va creste vei putea sa-i explici cum sta treaba cu Sf. Euharistie

NiCcoleta 13.09.2008 17:40:34

Eu am 3 veriosare pana in 7 ani.Trebue sa posteasca cateva zile inaite de a merge cu ele la impartasit?

dulcineea 13.09.2008 18:10:45

Citat:

În prealabil postat de NiCcoleta
Eu am 3 veriosare pana in 7 ani.Trebue sa posteasca cateva zile inaite de a merge cu ele la impartasit?

nu trebuie sa posteasca , dar sa nu manance inainte daca se poate ...

danyel 24.02.2009 18:02:12

La o parohie din orasul meu unde mai merg din cand in cad, e atat de frumos sa vezi ca dupa ce iese preotul cu Sf Impartasanie si zice "Cu Frica de Dumnezeu.." memele tinandu-si copii de mana sau in brate , merg sa li se dea cuminecatura, preotul de acolo impartaseste pe toti copii pana la 7 ani inclusiv, fara spovedanie, asa cum s-a si spus aici, e bine sa fie impartasiti copii si prin aceasta se trezeste si in oameni dorinta unei mai dese comuniuni euharistice cu Hristos, scopul Sf Liturgii este de a ne impartasii cu Hristosul Euharistic iar o liturghie in care nu se impartaseste nimeni exceptand preotii, parca nu este completa

veveritza 24.02.2009 18:37:07

Eu am un copil de 1an si 8 luni si il impartaseam in fiecare duminica la sfarsitul Sf. Liturghii. In vara de Adormirea Maicii Domnului am fost la o manastire si ca de obicei am mers sa-l impartasesc pe cel mic; inaintea mea era o doamna cu un copil de aproximativ aceeasi varsta cu al meu si a fost intrebata daca copilul a mancat;doamna a raspuns ca a mancat un biscuite -iar pentru asta copilul nu a fost impartasit-noi am avut noroc ca al nostru dormea si astfel a fost impartasit.
Mi-a dat de gandit treaba asta si cand m-am intors acasa mi-am intrebat duhovnicul ce e de facut pentru ca sincer incepusem sa ma tem de a mai impartasi copilul mancat; si atunci ma trezesc dimineata, mergem il impartasim inainte de a incepe Sf. Liturghie si apoi ii dau sa manance-asa ma simt impacata

bmd 24.02.2009 19:18:44

Exista o istorioara draguta.
Un preot refuza sa-l impartaseasca pe un credincios (gasise el un motiv "serios" ca si preotul de mai sus). Omul se ruga cu lacrimi de el dar el refuza cu hotarire. Atunci s-a auzit o voce care venea din icoana Mintuitorului: " Impartaseste-l ca doar nu o faci cu trupul si cu singele tau !:1:"
Departe de mine gindul Impartasaniei oricum si oricind, dar pina un diabetic are voie desi a mincat, sau un bolnav care nu poate sa astepte cu medicamentele pina la ora 12 ma gindesc ca un copil mic cu atit mai mult. Un copil mic si nespovedit si mincat este cu siguranta mai indreptatit sa primeasca Sf. Euharistie decit noi cei in virsta spovediti , nemmincati si cu canonul facut!

alxdany 28.03.2009 13:20:56

eu stiu k nu se da mancare la copil inainte de impartasanie ca sa nu i se faca cumva rau si sa vomite impartasania, e pacat sa vomiti impartasania, pana la 1 an se poate da impartasania la copil daca a baut lapte pt k ei au nevoie de mancare

stanislau 03.04.2009 22:30:00

Impartasirea pruncilor
 
Pruncii cu varsta pana la 14 ani se pot impartasi fara spovedanie.
La copiii de varsta scolara,se obisnuieste sa se faca o spovedanie mai mult formala,doar pentru a-i deprinde de mici cu spovedania.

Anca-Miha 04.04.2009 01:57:56

Stiam ca pana la 7 ani nu e necesara spovedania inainte de Impartasanie.

cristiboss56 04.04.2009 17:45:09

Citat:

În prealabil postat de Anca-Miha (Post 126661)
Stiam ca pana la 7 ani nu e necesara spovedania inainte de Impartasanie.

Așa este Anca ! Până la 7 ani se împărtășește fără spovedanie. Parcă am mai scris eu de cele ce ne povestea Duhovnicul meu , Părintele Paul, care punea accent pe spoveditul copiilor de la 7 ani în sus, pentru că "nici nu știți câte poate să-mi audă urechea de la aceștia", spunea Părintele. Unele mame nu înțeleg aceasta, și chiar au fost discuții pe tema asta în Biserica noastră. Unele mame, încearcă chiar să trișeze , să păcălească, spunând că cel venit la Impărtășit nu are 7 ani . Nu prea le merge cu Părintele, pentru că le dă in vileag minciuna. Anul trecut , chiar o mamă, l-a apostrofat pe Părinte. Mulți nu înțeleg aceastâ Taină, o privesc ca pe ceva simbolic, o rutină sau mai știu eu cum. Oare cine are de pierdut ?

Danette 17.06.2009 17:17:33

In genere e bine sa iei de buna ce iti spune preotul. Ei nu invata niciodata de rau. Chiar daca noua ni se pare ca nu are dreptate, asta nu inseamna ca nu are. Personal am avut momente de cumpana, dar Dumnezeu mi-a descoperit ca el- preotul duhovnic- a avut dreptate si nu eu.
Dar si, a critica preotii si a-i vorbi de rau este un mare pacat.

cristiboss56 17.06.2009 18:46:12

Citat:

În prealabil postat de Danette (Post 146274)
In genere e bine sa iei de buna ce iti spune preotul. Ei nu invata niciodata de rau. Chiar daca noua ni se pare ca nu are dreptate, asta nu inseamna ca nu are. Personal am avut momente de cumpana, dar Dumnezeu mi-a descoperit ca el- preotul duhovnic- a avut dreptate si nu eu.
Dar si, a critica preotii si a-i vorbi de rau este un mare pacat.

E o nouă și nefolositoare tendință , în a critica preoții, ce denotă și multă lașitate până la urmă. E mult mai ușor în a găsi un țap ispășitor, decât în a ne recunoaște proprile neputințe și păcate.

Fani71 17.06.2009 19:35:55

Citat:

În prealabil postat de vam (Post 62785)
Multumesc tuturor pt sfaturi1
Am vorbit cu preotul nostru si mi-a spus ca il poate impartasi si dupa ce a baut pt ca este inca mic.
Eu am incercat sa-i explic, dar este in perioada negatiilor si, mai ales daca il trezesc mai devreme decat de obicei, imi este greu sa ma inteleg cu el.
Eu cred ca, pe masura ce se va obisnui cu mersul la biserica, va intelege cat de important este sa asculte si sa se impartaseasca asa cum o fac si ceilalti.

Eu cred ca preotul tau are dreptate. Si da, se va obisnui treptat, este mai bine decat sa-l obligi si pe urma sa capete dezgust pt biserica si sa o lege de interdictii.
Cred ca un copil obisnuit cu blandete intelege mai bine decat un copil obligat.

Si cred ca este mai impiortant ca un copil sa inteleaga ca impartasania este in slujba la un anumit moment, acelasi pentru toata lumea, nu este un act particular de pietate. Aceasta intelegere vine din copilarie, nu este numai una rationala. Cred ca se greseste cand se da prea usor impartasania in afara liturghiei (daca cineva este bolnav este altceva..)

margareta 12.08.2009 14:10:14

Citat:

În prealabil postat de Va_iubesc (Post 92036)
Pe unde merg vad multi copii care se impartasesc, dar nu si pe parintii lor. Oare parintii n-ar trebui sa fie exemple pentru copilasii lor si sa mearga impreuna sa se impartaseasca?!

Elena

Avand in vedere ca parintele nu se poate impartasi decat daca s-a spovedit inainte, e si firesc sa nu vezi impartasindu-se decat copilul, care pana la varsta de 7 ani se poate imparatasi ori de cate ori doreste parintele (oricat de des).

Si eu stiu ca sunt preoti care impartasesc copiii chiar daca acestia au mancat acum cateva ore ceva. Insa eu aleg sa impartasesc copilul numai pe nemancate, indif de varsta lui. De putut se poate. Daca iti doresti foarte mult sa imparatasesti copilul, daca constientizezi importanta Sfintei Taine a Impartasaniei, te rogi Sfintei Treimi sa se randuiasca lucrurile de asa natura ca copilul sa poate fi impartasit pe stomacul gol, fara alte piedici. Si asa va fi.

margareta 12.08.2009 14:11:46

Citat:

În prealabil postat de stanislau (Post 126601)
Pruncii cu varsta pana la 14 ani se pot impartasi fara spovedanie.

Eu stiu ca pana la 7. Dupa 7 ani trebuie sa se spovedeasca. Formal sau neformal, daca asa scrie la carte, asa trebuie sa fie. Daca preotul refuza spovednaia copilului si il impartaseste, este treaba lui.

margareta 12.08.2009 14:13:34

Citat:

În prealabil postat de seminaristul (Post 92047)
fiind copil nu cred ca o sa se faca gaura-n cer ca o sa manance un pic inainte de impartasanie

Gaura in cer nu se va face nicidecum, dar pacat va fi ca tu, ca parinte ai stiut ca nu e voie sa dai impartasania copilului decat pe stomacul gol si totusi nu ai tinut cont de asta.
Una e sa nu stii si alta e sa stii si totusi sa faci in ciuda povetelor i scrierilor crestine.

Fani71 12.08.2009 15:11:42

Citat:

În prealabil postat de margareta (Post 159740)
Gaura in cer nu se va face nicidecum, dar pacat va fi ca tu, ca parinte ai stiut ca nu e voie sa dai impartasania copilului decat pe stomacul gol si totusi nu ai tinut cont de asta.
Una e sa nu stii si alta e sa stii si totusi sa faci in ciuda povetelor i scrierilor crestine.

Postul ca toate celelalte se invata. Nu poti incepe la varsta sugarilor.. Nu poti sa nu ii dai copilului sa suga sau chiar grisul de dimineata cand nici nu poti sa ii explici de ce. Un copil mic are nevoie de ritmuri fixe.
Eu cred ca ajunarea dinainte de impartasanie trebuie inceputa treptat, si nu inainte de a intelege copilul, de a ii putea explica un pic, si de a fi capabil sa astepte chiar cu bucurie, ca primeste papa buna de la preot (cum zicea prietena noastra Jenica parca).
Al meu are un an si cand vede potirul incepe sa sara de bucurie si sa zixca 'miam miam'!
Eu zic ca la inceput copilul trebuie sa invete bucuria impartasaniei, si pe urma si asceza. Sa renunte mai intai la ceva, si abia mai tarziu sa ajuneze complet.

margareta 12.08.2009 16:43:05

Citat:

În prealabil postat de Fani71 (Post 159747)
Postul ca toate celelalte se invata. Nu poti incepe la varsta sugarilor.. Nu poti sa nu ii dai copilului sa suga sau chiar grisul de dimineata cand nici nu poti sa ii explici de ce. Un copil mic are nevoie de ritmuri fixe.
(cum zicea prietena noastra Jenica parca).
Al meu are un an si cand vede potirul incepe sa sara de bucurie si sa zixca 'miam miam'!

Am scris cumva ca ar trebui copilul sa tina post? Eu zic ca nu. Chiar daca am copil, pana la senectute mai am destul:78:!
Cred ca se fac grave confuzii intre post si a lua Sfanta Impartasanie pe stomacul gol (adica a nu mai manca nimic de la miezul noptii pana dimineata).
Pt sugari e lesne de inteles cum sta treaba (sau poate nu e chiar asa lesne pt unii).
Insa in privinta copilasilor mai mari eu cred ca lucrurile stau cam asa: atata timp cat copilul pe timpul noptii nu se mai trezeste sa manace (lucru care teoretic se intampla de pe la 6-8 luni si practic dupa 1 an) nu vad de ce copilul nu s-ar putea impartasi pe stomacul gol. Nu vad unde este dificultatea. Il imbraci in 5 minute si in alte 5-10 minute ai si ajuns la biserica. Cel putin in Bucuresti sunt atat de multe biserica ca ajungi imediat - daca doresti - la una din imediata apropiere.

E adevarat ca daca parintele (in special mama) nu este un crestin ortodox practicant, nu amator sau vreun crestin pasiv, ii este greu sa inteleaga anumite aspecte si sa aprofundeze anumite invataturi ale sfintilor parinti si/sau ale duhovnicilor.

Eu personal imi ascult duhovnicul, adica duc copilul la Sfanta Impartasanie pe stomacul gol, insa nu-l duc sa fie impartasit de duhovnicul meu, in a carui parohie ajung in 30 deminute, ci intr-o bisericuta foarte aproape de casa, pana unde fac 5 minute de mers pe jos.

In aceeasi parohie a duhovnicului meu, celalalt preot isi impartaseste fetita chiar daca aceasta a mancat acum cateva ore, dar asta nici nu ma tulbura, nici nu ma face sa nu ascult de duhovnicul meu dar nici sa il judeca pe parintele respectiv de ce face asa si pe dincolo.

Deci, daca aveti duhovnic, e bine sa ascultati de duhovnic. Daca nu aveti, poate ar fi bine sa aveti unul mai intai de a actiona dupa cum spun unii si altii. Daca duhovnicul imartaseste copiii chiar daca acestia au mancat, prin faptul ca dati ascultare duhovnicului, voi, ca si parinti, sunteti absolviti de vreo vina in cazul in care Sfanta Impartasanie a fost data pe 'nemerit'. Insa daca faceti cum va dicteaza logica pamanteasca, fara a intelege mai in profunzime adevartele taine ale ortodoxiei, la tolba de pacate pe care fiecare o poarta cu sine se mai adauga o greseala.



Citat:

În prealabil postat de Fani71 (Post 159747)
Eu cred ca ajunarea dinainte de impartasanie trebuie inceputa treptat, si nu inainte de a intelege copilul, de a ii putea explica un pic, si de a fi capabil sa astepte chiar cu bucurie, ca primeste papa buna de la preot

Eu cred ca impartasirea copilului nu are treaba cu cat constientizeaza si cat nu contientizeaza copilul. De explicat ii poti explica copilului la orice varsta. Daca ne uitam in jur, putem observa ca exista si adulti care nu pot intelege una sau alta, deci, intelegerea nu are a face 100% cu varsta.

Iar 'papa bun de la preot' in conceptia mea este o explicatie primitiva. Copilul nu primeste papa bun de la preot decat cand preotul ofera ceva de mancare copilului, ori Sfanta Impartasanie nu este nicidecum 'papa bun' ci Sfanta Impartasanie. Papa bun se poate refuza, papa bun se poate scuipa pe cand Sfanta Impartasanie atata timp cat ti se ofera NU se refuza, nu se scuipa. Deci, e bine ca inca de la o varsta frageda copilul sa faca o diferentiere corecta intre lucruri.

Citat:

În prealabil postat de Fani71 (Post 159747)
Eu zic ca la inceput copilul trebuie sa invete bucuria impartasaniei, si pe urma si asceza. Sa renunte mai intai la ceva, si abia mai tarziu sa ajuneze complet

Asceza nu stiu daca o va invata vreodata. Numai Dumnezeu stie ce va alege omul respetiv.
In schimb ma surpind repetand : nu am vorbit nici de post, nici de asceza. Daca noi, ca si adulti nu putem citi corect niste propozitii si nu suntem capabili sa fim atenti la adevarul inteles al cuvintelor interlocutorului, ce pretentii sa avem de la niste copii.

Pt cultura noastra generala si pentru a evita confuziile deja facute:

ASCÉZĂ s.f. Stare de spirit a asceților ; aspirație către cele mai înalte virtuți ; viață austeră impusă benevol. [< fr. asc&egrave;se].

POST3, posturi, s.n. 1. Interdicție de a mânca unele alimente (de origine animală) prescrisă credincioșilor de către biserică în anumite zile sau în anumite perioade ale anului. ♢ Loc. adj. De post = a) (despre mâncare) pregătit numai din alimente îngăduite de biserică; p. ext. gătit fără carne (și fără grăsimi animale); b) (despre zile sau perioade de timp) în care se postește; fig. în care se rabdă de foame. ♢ Loc. vb. A ține post = a posti. ♢ Expr. (E) mare cât o zi de post = (e) foarte mare, foarte înalt. 2. Perioadă de timp care precedă o sărbătoare și în care biserica prescrie să se postească. ♢ Postul (cel) mare = postul care precedă sărbătoarea Paștilor. ♢ Expr. Martie din post nu lipsește sau ca în martie postul, se spune despre cineva care e nelipsit dintr-un loc (de unde poate obține un profit, un avantaj). ♦ (Fam.) Abstinență. – Din sl. postŭ.

si:

A AJUN//Á ~éz intranz. 1) rel. A ține post complet; a se abține cu totul de la mâncare. ~ vinerea. 2) A îndura foame; a nu mânca nimic. /<lat. adjunare

Fani71 12.08.2009 17:13:52

Citat:

În prealabil postat de margareta (Post 159767)
Am scris cumva ca ar trebui copilul sa tina post? Eu zic ca nu. Chiar daca am copil, pana la senectute mai am destul:78:!
Cred ca se fac grave confuzii intre post si a lua Sfanta Impartasanie pe stomacul gol (adica a nu mai manca nimic de la miezul noptii pana dimineata).

Evident, nu vorbeam de postul in sensul de restrictie alimentara, ci de ajunare. Uneori se foloseste acest cuvant si in sensul de ajunare, cel putin eu asa am invatat (poate pe romaneste mai putin, imi cer scuze).

Citat:

În prealabil postat de margareta (Post 159767)
Pt sugari e lesne de inteles cum sta treaba (sau poate nu e chiar asa lesne pt unii).
Insa in privinta copilasilor mai mari eu cred ca lucrurile stau cam asa: atata timp cat copilul pe timpul noptii nu se mai trezeste sa manace (lucru care teoretic se intampla de pe la 6-8 luni si practic dupa 1 an) nu vad de ce copilul nu s-ar putea impartasi pe stomacul gol. Nu vad unde este dificultatea. Il imbraci in 5 minute si in alte 5-10 minute ai si ajuns la biserica. Cel putin in Bucuresti sunt atat de multe biserica ca ajungi imediat - daca doresti - la una din imediata apropiere.

Asta presupune sa i se dea impartasania inainte de Liturghie, nu in momentul prevazut in Liturghie pentru impartasanie pt toata lumea. Cum spuneam mai sus, mi se pare mult mai important ca un copil sa inteleaga ca face parte din comunitatea crestinilor ortodocsi laolalta cu adultii, ca trupul si sangele lui Hristos nu se iau oricum si orounde. Altfel risca sa aiba o conceptie individualista despre impartasanie - cum deja cam avem noi toti, de la o vreme incoace.
Impartasania este atat cu Trupul si Sangele lui Hristos, cat si cu ceilalti credinciosi - unirea tuturor intru Hristos, trupul Bisericii cu Capul.

De altfel, nu toata lumea sta la Bucuresti. Ce faci cand biserica cea mai apropiata este la 30 de mlinute? in cazul cel mai bun (cei care traiti in strainatate intelegeti despre ce vorbesc).

Citat:

În prealabil postat de margareta (Post 159767)
Deci, daca aveti duhovnic, e bine sa ascultati de duhovnic.

Preotii pe care ii cunosc si duhovnicul meu sunt pentru obisnuirea treptata a copilului cu regulile de ajunare. Mai intai deloc - trebuie sa mai intreb pana cand, oricum nu inainte de 2 ani cred -, pe urma poate o renuntare partiala la ceva, pe urma ajunare completa. Depinde si de caracterul copilului si de conditiile parohiei (cat de tarziu e liturghia, etc)

Cred totusi ca o astfel de hotarare trebuie sa o ia nu numai preotul cat si parintii care isi cunosc copilul si stiu cat poate rezista. Ii pot explica preotului, si el va intelege.

Citat:

În prealabil postat de margareta (Post 159767)
Eu cred ca impartasirea copilului nu are treaba cu cat constientizeaza si cat nu contientizeaza copilul. De explicat ii poti explica copilului la orice varsta. Daca ne uitam in jur, putem observa ca exista si adulti care nu pot intelege una sau alta, deci, intelegerea nu are a face 100% cu varsta.

Cred ca fiecare om, de la cea mai mica varsta, are un anume fel de intelegere. Noi nu stim cum percepe un sugar impartasania, dar cred ca ei s-ar putea sa o perceapa intr-un mod mult mai duhovnicesc deat noi, sa vada chiar ingerii din altar, cine stie?
Noi facem ce putem, le explicam la nivelul pe care ni se pare noua ca il au, si Dumnezeu face restul. Poate daca un bebelus ar putea vorbi ne-ar explica el noua..

Citat:

În prealabil postat de margareta (Post 159767)
Iar 'papa bun de la preot' in conceptia mea este o explicatie primitiva. Copilul nu primeste papa bun de la preot decat cand preotul ofera ceva de mancare copilului, ori Sfanta Impartasanie nu este nicidecum 'papa bun' ci Sfanta Impartasanie. Papa bun se poate refuza, papa bun se poate scuipa pe cand Sfanta Impartasanie atata timp cat ti se ofera NU se refuza, nu se scuipa. Deci, e bine ca inca de la o varsta frageda copilul sa faca o diferentiere corecta intre lucruri.

Poate m-am exprimat eu simplist.
Insa 'papa bun' este o parafraza copilaroasa a psalmului 33, 'Gustati si vedeti ce bun este Dumnul', care se canta uneori dupa impartasanie (traditia ruseasca daca nu ma insel).

Bineinteles, trebuie sa inteleaga ca este o papa speciala, dar la inceput faptul ca este buna si ca i se da intr-un anumit mod special cred ca ajunge. Daca un copîl este dus la impartasanie regulat, de la botez, nu va scupa. Al meu nu a refuzat niciodata impartasania si nu a scuipat-o niciodata, ba dimpotriva, cum ziceam, nu mai poate dupa ea.

Pot spune ca baietelul meu a ajunat prima data duminica trecuta: a vazut un vas mare cu anafura chiar inainte sa ajunga la impartasanie, si a zis miam miam, si cand nu i-am dat a plans... Primul act ascetic ;-) :-)

Citat:

În prealabil postat de margareta (Post 159767)
Asceza nu stiu daca o va invata vreodata. Numai Dumnezeu stie ce va alege omul respetiv.
In schimb ma surpind repetand : nu am vorbit nici de post, nici de asceza. Daca noi, ca si adulti nu putem citi corect niste propozitii si nu suntem capabili sa fim atenti la adevarul inteles al cuvintelor interlocutorului, ce pretentii sa avem de la niste copii.

Am folosit cuvantul asceza in sensul larg, de nevointa pentru progresul duhovnicesc; sau etimologic, de 'exercitiu'. Daca vrei "viață austeră impusă benevol." din definitia ta, in cazul asta: act auster impus benevol.

ralluka 19.08.2009 00:28:19

servus
 
intervin si eu. cand era mai mica fetitza mea, o duceam la impartasit duminica si lua fara sa zica nimica impartasania, acuma dupa o pauza mare(5-6-luni_ in care nu am mai duso nu mai vrea sa ia ce ii da preotul :( nu stiu cum sa o conving. degeaba ii explicam eu ca si copii din fata ei papa..si asa sa pape si ea..ca nu vrea :( ma gandeam sa o iau pe fetita unei vecine cu noi...sa o vada pe ea si poate o imita. dar fetita(vecina) are 4 si nu stiam daca are voie fara spovedanie sau fara sa manance, a mea (1,7 ani)
preotii de la biserica noastra impartasesc copii si nu am vazut sa ii intrebe pe parinti daca au mancat sau nu

Fani71 19.08.2009 01:01:51

Citat:

În prealabil postat de ralluka (Post 160749)
intervin si eu. cand era mai mica fetitza mea, o duceam la impartasit duminica si lua fara sa zica nimica impartasania, acuma dupa o pauza mare(5-6-luni_ in care nu am mai duso nu mai vrea sa ia ce ii da preotul :( nu stiu cum sa o conving. degeaba ii explicam eu ca si copii din fata ei papa..si asa sa pape si ea..ca nu vrea :( ma gandeam sa o iau pe fetita unei vecine cu noi...sa o vada pe ea si poate o imita. dar fetita(vecina) are 4 si nu stiam daca are voie fara spovedanie sau fara sa manance, a mea (1,7 ani)
preotii de la biserica noastra impartasesc copii si nu am vazut sa ii intrebe pe parinti daca au mancat sau nu

In nici un caz nu se cere spovedanie de la 4 ani. De la 7 cel mai devreme.
Poate daca o duci de mai multe ori fara sa o obligi daca nu vrea, pana la urma accepta.
Cred ca in nici un caz nu e bine sa o obligi tu sau preotul, cuim am vazut ca fac unii.
Mai ajuta daca te vede si pe tine impartasindu-te, poate.

sophia 19.08.2009 14:45:58

Si la noi vad cazuri din astea, cand copii mici refuza impartasania si chiar plang.
Voi intelegeti ce ii sperie la preot si la lingurita? Ca eu nu?
Au frica de medic si medicament si atunci il considera pe preot la fel, sau ce este?

cristina2012 19.08.2009 15:07:42

Citat:

În prealabil postat de sophia (Post 160909)
Si la noi vad cazuri din astea, cand copii mici refuza impartasania si chiar plang.
Voi intelegeti ce ii sperie la preot si la lingurita? Ca eu nu?
Au frica de medic si medicament si atunci il considera pe preot la fel, sau ce este?

Sunt multe cauze posibile si nu intotdeauna pot fi identificate. Adesea copiii mici au "crize de negativism" si pur si simplu nu vor si pace. Alteori, daca nu sunt dusi regulat, sau daca au avut parte de o pauza lunga incepe sa li e para strain ceea ce se intampla acolo si la anumite varste au repulsie de orice este strain, necunoascut. Daca pauza s-a facut tocmai din cauza unei boli in care a fot fortat sa ia multe medicamente cu atat mai mult va respinge lingurita de la preot. Lingurita poate fi privita de copilas si ca "dusmanul" sanului mamei sau biberonului cu care el era obisnuit si sa protesteze vehement oriunde o vede.
Unul din copiii mei era putin claustrofob si nu suporta cand treceam prin inghesuiala, asa ca atunci cand ajungeam la altar uneori urla cat il tinea gurita.

ralluka 19.08.2009 15:49:33

Nu cred ca ii sperie preotul sau lingurita, ci mai degraba multa lume si CEVA NOU pt. ei. Eu nu o fortez, din contra ... dar sunt convinsa ca dupa mai multe "vizite" la biserica va fi chiar incantata.

vsovi 19.08.2009 16:06:03

impartasirea deasa (si foarte deasa pana la exasperarea celui rau) este Calea... dar cu cercetare de sine... ca sa nu ne fie spre osanda... ci spre iertare si fericire... din ascultare.

laraG 30.09.2009 20:43:39

Parintele nostru paroh de la Biserica mea de suflet, la sfarsitul Sfintei Liturghii, a facut apel la parintii ai caror copii refuza Sfanta impartasanie, sa vina ei mai intai la Spovedanie ,sa-si curete sufletele de pacate si mai apoi sa se prezinte in fata Sfantului Altar cu copiii in brate pentru a-i impartasi cu Sfintele Taine.

luciansro 16.11.2009 10:55:33

o situatie pe care am intalnit-o la o biserica din orasul meu. parintele a intrebat daca bebelusul este botezat ? raspunsul a fost nu si in consecinta i s-a refuzat oarecum brutal impatasania creandu-se un oarecare moment stanjenitor.
eu cred ca parintele ar fi trebuit sa vina putin in sprijinul doamnei cu acel copil, sa o dea discret la o parte sa-i ceara putina asteptare, iar la sfarsit sa-i dea o explicatie. daca doamna este de judecat si o puteti judeca, ma intreb ce vina are copilul... dupa situatia respectiva exista posibilitatea ca acea doamna sa nu mai incerce "experienta".
in aceeasi ordine de idei dar de data aceasta la biserica de care apartinem, Sfanta Impartasanie este "acordata" tuturor copiilor pana la 7 ani.

Daniela87 24.01.2010 17:33:11

Citat:

În prealabil postat de margareta (Post 159736)
Avand in vedere ca parintele nu se poate impartasi decat daca s-a spovedit inainte, e si firesc sa nu vezi impartasindu-se decat copilul, care pana la varsta de 7 ani se poate imparatasi ori de cate ori doreste parintele (oricat de des).

Si eu stiu ca sunt preoti care impartasesc copiii chiar daca acestia au mancat acum cateva ore ceva. Insa eu aleg sa impartasesc copilul numai pe nemancate, indif de varsta lui. De putut se poate. Daca iti doresti foarte mult sa imparatasesti copilul, daca constientizezi importanta Sfintei Taine a Impartasaniei, te rogi Sfintei Treimi sa se randuiasca lucrurile de asa natura ca copilul sa poate fi impartasit pe stomacul gol, fara alte piedici. Si asa va fi.

Eu il trezesc pe al meu la 7 jumate dimineata ca sa ajungem la biserica pe la 10.30. Nu as vrea sa ii dau sa manance dar avand in vedere ca Impartasirea se face pe la 11.30 cum sa il tin flamand pana atunci? Tipa intruna ca ii e foame (e tare mancacios de obicei). Nu stiu cum as putea sa il fac sa inteleaga, cand vine vb de mancare sau somn nu ma mai inteleg cu el, nu il pot tine treaz sau flamand orice as face.

Ioan-Victor 24.01.2010 17:39:48

Eu nu am inteles niciodata un lucru...De ce plang intotdeauna copiii mici in biserica? Nu lucreaza harul Duhului Sfant in toti oamenii din biserica? N-ar trebui sa se linisteasca si ei la fel ca noi?

Fani71 24.01.2010 18:28:27

Citat:

În prealabil postat de Daniela87 (Post 204303)
Eu il trezesc pe al meu la 7 jumate dimineata ca sa ajungem la biserica pe la 10.30. Nu as vrea sa ii dau sa manance dar avand in vedere ca Impartasirea se face pe la 11.30 cum sa il tin flamand pana atunci? Tipa intruna ca ii e foame (e tare mancacios de obicei). Nu stiu cum as putea sa il fac sa inteleaga, cand vine vb de mancare sau somn nu ma mai inteleg cu el, nu il pot tine treaz sau flamand orice as face.

Ce varsta are copilul?
Pana poate intelege de ce trebuie sa astepte si pana este capabil fizic eu stiu ca se pot impartasi copiii mici si dupa ce au mancat.
Copilul meu are un an jumatate si bineinteles ca ar fi imposibil sa astepte nemancat pana la impartasanie.
Cred ca trecerea trebuie facuta oricum treptat.


Ora este GMT +3. Ora este acum 04:15:58.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.