Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Alte Religii (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5034)
-   -   eu ortodoxa,el baptist (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=15716)

anamnaz 09.11.2012 21:38:27

eu ortodoxa,el baptist
 
Prietenul meu este botezat la ortodocsi,insa de cativa ani parintii lui au trecut la baptisti si s-au botezat din nou acolo.El frecventeaza Biserica Baptista indemnat de parintii lui dar inca nu s-a botezat acolo,si nici nu stiu daca are intentia sa o faca curand.eu insa sunt ingrijorata de viitorul nostru impreuna,pentru ca parintii lui ma cheama si pe mine cu ei la biserica lor,eu merg din respect si deoarece cred ca Dumnezeu e unic si acelasi ,insa am indoieli ce va fi si cum va fii daca se va pune problema casatoriei pt ca eu nu cred ca vreau sa trec la religia lui,insa parintii lui parca ar vrea asa subtil ca sa trec la religia lor.suntem impreuna de un an si eu am fost crescuta si educata in stil ortodox,mama mea cred ca ar fi foarte dezamagita daca as trece la religia baptista.ce ar trebuii sa fac in cazul asta,sa discut cu el de pe acum,la ce religie ar vrea sa ramana sau sa mai astept ,nu am discutat niciodata pana acum problema asta si cred ca e un subiect delicat..?

editheraven 09.11.2012 22:05:53

Eu cred ca nimeni nu ar trebui sa isi paraseasca credinta pentru un om. Si in al doilea rand, pentru credinta nu trebuie facut compromis niciodata.

glykys 09.11.2012 22:15:19

Draga Anamnaz, eu cred ca ar trebui sa discuti in primul rand cu el acest aspect, apoi si cu parintii lui. E o problema pe cat de delicata, pe atat de importanta. Gandeste-te ca nu te poti casatori cu un protestant in biserica ortodoxa, dupa cum nici el nu se poate casatori cu o ortodoxa in biserica baptista. Daca tot sunteti impreuna, ar trebui sa impartasiti si bune si rele.
Poate ar trebui sa ii inviti pe parintii lui sa mearga si ei la biserica ortodoxa, sa vezi ce parere au despre asta.

VladCat 09.11.2012 22:26:42

După părerea mea, înainte de a vorbi cu el, ar trebui să cauți să îți înțelegi cât mai bine raportarea pe care o ai/dorești să o ai la ortodoxie...să cunoști o leacă mai profund credința Bisericii (acest lucru nu e deloc ușor în ziua de astăzi). Sper să iasă bine pentru amândoi. Domnul să vă lumineze!

AlinB 09.11.2012 23:41:38

1. Nu este acelasi Dumnezeu decat cu numele.
Au alte obiceiuri, alta ierharhie, alte origini, fac alta ascultare, dupa alte legi si dupa alte norme si convingeri.

2. Intr-adevar nu te vor lasa in pace pana nu treci in religia lor.
Ca sa nu mai vorbim ca daca veti avea copii, veti avea probleme vizavi de botezul lor (vor sustine ca nu trebuie botezati ca si copii), educatia religioasa care o vor primi, etc.

3. Daca esti ortodoxa cu adevarat, nu trebuie sa refuzi casatoria cu un baptist doar pentru ca mama ta ar fi dezamagita, ar trebui sa o faci dintr-o convingere, traire personala.
Nu e prea tarziu sa incepi sa-ti cunosti si sa-ti practici credinta.

UNNOOM 10.11.2012 09:16:11

Citat:

În prealabil postat de anamnaz (Post 480686)
Prietenul meu este botezat la ortodocsi,insa de cativa ani parintii lui au trecut la baptisti si s-au botezat din nou acolo.El frecventeaza Biserica Baptista indemnat de parintii lui dar inca nu s-a botezat acolo,si nici nu stiu daca are intentia sa o faca curand.eu insa sunt ingrijorata de viitorul nostru impreuna,pentru ca parintii lui ma cheama si pe mine cu ei la biserica lor,eu merg din respect si deoarece cred ca Dumnezeu e unic si acelasi ,insa am indoieli ce va fi si cum va fii daca se va pune problema casatoriei pt ca eu nu cred ca vreau sa trec la religia lui,insa parintii lui parca ar vrea asa subtil ca sa trec la religia lor.suntem impreuna de un an si eu am fost crescuta si educata in stil ortodox,mama mea cred ca ar fi foarte dezamagita daca as trece la religia baptista.ce ar trebuii sa fac in cazul asta,sa discut cu el de pe acum,la ce religie ar vrea sa ramana sau sa mai astept ,nu am discutat niciodata pana acum problema asta si cred ca e un subiect delicat..?

Eu sunt ateu-agnostic, prietena mea este crestin ortodox practicant. Nu trag de ea pentru a deveni atee... de fapt religia ortodoxa este chiar interesanta (in sensul asta am facut o referire despre pateric si anumiti sfinti aici pe forum la discutia despre secte). Eu o respect si ea ma respecta. Nu ar fi bine sa renunte la religie deoarece ateismul nu poate sa-i ofere ceea ce ii ofera religia .

Fenomenul religios neoprotestant este unul interesant si destul de "viguros" in sensul ca a reusit sa patrunda in zone necrestine ale globului mult mai bine decat crestinismul traditional. Corea de Sud ar fi un exemplu de tara pagana care a deveni aproape crestina sub influenta baptistilor, penticostalilor si a altor culte neoprotestante. De asemenea, neoprotestantii (in special baptistii) au dat un impuls puternic economiei americane (deoarece au anumite reguli pentru acceptarea in cult, unele fiind de natura moral-etica cum ar fi abstinenta la alcool, bancile aveau incredere sa ofere imprumuturi doar pe baza apartenentei la o secta).

Problema cu neoprotestantii este abandoneaza aproape 2000 de ani de mostenire crestina, se cred cei mai buni, si unii ajung sa-i numeasca pe ceilalti crestini apostaziati,filisteni, pagani etc (cum este mai ales cazul martorilor lui yehova si al adventistilor). Partea interesanta este ca de multe ori cand un neoprotestant se apuca sa vada originele credintei lui (aplicand deconstructivismul lui Derida) ajunge uneori sa faca unele lucruri: sa fondeze o noua secta, sa devina ateu sau sa devina agnostic. (Multi atei militanti implicati in dezbaterile de pe net au fost crescute in familii numite in mod obisnuit "pocaite" sau au fost botezate in vreun asftfel de cult). De asemenea neoprotestantii au o viziune asupra lumii inspaimantator de ingusta (ai au fost varful de lance in campania stupida anti vaccin HPV si condamna in felul asta mii de femei la cancer de col uterin).

Si ortodoxii au o problema... nu sunt capabili sa-si invete enoriasii semnificatia credintei lor (in ciuda faptului ca au religia in scoli). Catehizarea trebuie facuta la scoli duminicale la biserica. In mod ironic am auzit mai multi neoprotestanti vorbind despre Staniloaie decat ortodoxi... ceea ce arata ca ortodoxia are o problema pe partea de educatie! De asemenea am auzit preoti ortodoxi acuzand martorii lui yehova ca fac prozelitism cand, de fapt, acei preoti (sau oameni laici ortodoxi educati din punct de vedere religios) ar trebui sa mearga din casa in casa si sa ofere ore de educatie religioasa.

In situatia ta poti sa renunti la relatie deoarece e clar ca familia acelui prieten al tau te trage spre religia lor fara sa-ti respecte credinta. Ar mai fi si solutia inumana sa calci in picioare tot ce tine de sufletul tau si sa treci printr-o "reprogramare religiosa" la care neoprotestantii se pricep de minune!

Poti de asemenea (ceea ce te si sfatuiesc) sa ceri prietenului tau sa aleaga: ori sa te respecte chiar daca ai o alta religie si familia lui sa nu se amestece in viata ta religioasa (ceea ce e putin probabil), ori sa va mutati in alt oras departe de ai vostri, ori sa rupeti relatia (ori o alta solutie ca alternativa la pasivitate).

Va mai ramane o singura problema. In ce religie va cresteti copii? (Eu personal mi-am rezolvat aceasta problema: eu nu am religie, prietena mea are religie, cu religia nu prea poti negocia => copii vor fi crescuti in religia prietenei mele). Situatia ta e mai complicata... amandoi aveti religii diferite!

Nu stiu daca exista sau nu Dumnezeu, insa daca exista, viziunile diferitelor religii asupra lui nu prea ofera loc de intelegere! (baptistii si penticostalii se pot intelege intre ei; cu catolicii si ortodoxii hai ca se mai pot face compromisuri pe ici pe colo... dar intre baptisti si ortodoxi e mai greu fara respect reciproc... )

Cornel Urs 10.11.2012 12:02:05

Citat:

În prealabil postat de anamnaz (Post 480686)
Prietenul meu este botezat la ortodocsi,insa de cativa ani parintii lui au trecut la baptisti si s-au botezat din nou acolo.El frecventeaza Biserica Baptista indemnat de parintii lui dar inca nu s-a botezat acolo,si nici nu stiu daca are intentia sa o faca curand.eu insa sunt ingrijorata de viitorul nostru impreuna,pentru ca parintii lui ma cheama si pe mine cu ei la biserica lor,eu merg din respect si deoarece cred ca Dumnezeu e unic si acelasi ,insa am indoieli ce va fi si cum va fii daca se va pune problema casatoriei pt ca eu nu cred ca vreau sa trec la religia lui,insa parintii lui parca ar vrea asa subtil ca sa trec la religia lor.suntem impreuna de un an si eu am fost crescuta si educata in stil ortodox,mama mea cred ca ar fi foarte dezamagita daca as trece la religia baptista.ce ar trebuii sa fac in cazul asta,sa discut cu el de pe acum,la ce religie ar vrea sa ramana sau sa mai astept ,nu am discutat niciodata pana acum problema asta si cred ca e un subiect delicat..?


trebuie sa-l scoti de acolo, daca reusesti, cinste tie !

anamnaz 10.11.2012 12:14:43

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 480747)
trebuie sa-l scoti de acolo, daca reusesti, cinste tie !

intrebarea este cum sa fac asta?la ortodocsi se tine foarte mult cont de Sfanta Traditie,pe cand la ei totul se bazeaza pe Sfanta Scriptura,ma simt neputincioasa si nu as avea destule argumente pentru credinta mea in cazul unei polemici religioase cu parintii lui de exemplu,pentru ca au mai incercat,dar eu am facut in asa fel incat sa schimb subiectul sau sa las dupa ei..

Cornel Urs 10.11.2012 13:40:58

Citat:

În prealabil postat de anamnaz (Post 480748)
intrebarea este cum sa fac asta?la ortodocsi se tine foarte mult cont de Sfanta Traditie,pe cand la ei totul se bazeaza pe Sfanta Scriptura,ma simt neputincioasa si nu as avea destule argumente pentru credinta mea in cazul unei polemici religioase cu parintii lui de exemplu,pentru ca au mai incercat,dar eu am facut in asa fel incat sa schimb subiectul sau sa las dupa ei..

foarte simplu !

in Scripturi nu scrie nimic despre pastori, intrebati-l unde a gasit in Biblie despre pastori.

sau puteti sa-l faceti sa sesizeze ce slujbe si rugaciuni puternice au loc in cadrul Ortodoxiei (incat ies demoni din oameni si se vindeca cei bolnavi), pe cand la baptisti nu se roaga deloc, doar stau picior peste picior, ca la spectacol, audiind predicile rasuflate spuse de pastorii lor platiti cu bani grei.

Theodor_de_Mopsuestia 10.11.2012 14:00:27

Citat:

În prealabil postat de UNNOOM (Post 480726)
Eu sunt ateu-agnostic, prietena mea este crestin ortodox practicant. Nu trag de ea pentru a deveni atee... de fapt religia ortodoxa este chiar interesanta (in sensul asta am facut o referire despre pateric si anumiti sfinti aici pe forum la discutia despre secte). Eu o respect si ea ma respecta. Nu ar fi bine sa renunte la religie deoarece ateismul nu poate sa-i ofere ceea ce ii ofera religia .

Fenomenul religios neoprotestant este unul interesant si destul de "viguros" in sensul ca a reusit sa patrunda in zone necrestine ale globului mult mai bine decat crestinismul traditional. Corea de Sud ar fi un exemplu de tara pagana care a deveni aproape crestina sub influenta baptistilor, penticostalilor si a altor culte neoprotestante. (Mare pacat! Si-au pierdut originalitatea, in aceasta privinta; sunt un popor fascinant, cu o mare tenecitate; budismul coreean e foarte special...adoptand invataturile sectelor nepe, au ajuns mai usor si mai rapid sub cizma spalacitilor).
De asemenea, neoprotestantii (in special baptistii) au dat un impuls puternic economiei americane (deoarece au anumite reguli pentru acceptarea in cult, unele fiind de natura moral-etica cum ar fi abstinenta la alcool, bancile aveau incredere sa ofere imprumuturi doar pe baza apartenentei la o secta).

Problema cu neoprotestantii este abandoneaza aproape 2000 de ani de mostenire crestina, se cred cei mai buni, si unii ajung sa-i numeasca pe ceilalti crestini apostaziati,filisteni, pagani etc (cum este mai ales cazul martorilor lui yehova si al adventistilor). Partea interesanta este ca de multe ori cand un neoprotestant se apuca sa vada originele credintei lui (aplicand deconstructivismul lui Derida) ajunge uneori sa faca unele lucruri: sa fondeze o noua secta, sa devina ateu sau sa devina agnostic. (Multi atei militanti implicati in dezbaterile de pe net au fost crescute in familii numite in mod obisnuit "pocaite" sau au fost botezate in vreun asftfel de cult). De asemenea neoprotestantii au o viziune asupra lumii inspaimantator de ingusta (ai au fost varful de lance in campania stupida anti vaccin HPV si condamna in felul asta mii de femei la cancer de col uterin).

Si ortodoxii au o problema... nu sunt capabili sa-si invete enoriasii semnificatia credintei lor (in ciuda faptului ca au religia in scoli). Catehizarea trebuie facuta la scoli duminicale la biserica. In mod ironic am auzit mai multi neoprotestanti vorbind despre Staniloaie decat ortodoxi... ceea ce arata ca ortodoxia are o problema pe partea de educatie! De asemenea am auzit preoti ortodoxi acuzand martorii lui yehova ca fac prozelitism cand, de fapt, acei preoti (sau oameni laici ortodoxi educati din punct de vedere religios) ar trebui sa mearga din casa in casa si sa ofere ore de educatie religioasa. (Ei, pai ei cred ca "oamenii vin la biserica, nu Biserica vine la oameni...no comment :D ).

In situatia ta poti sa renunti la relatie deoarece e clar ca familia acelui prieten al tau te trage spre religia lor fara sa-ti respecte credinta. Ar mai fi si solutia inumana sa calci in picioare tot ce tine de sufletul tau si sa treci printr-o "reprogramare religiosa" la care neoprotestantii se pricep de minune!

Poti de asemenea (ceea ce te si sfatuiesc) sa ceri prietenului tau sa aleaga: ori sa te respecte chiar daca ai o alta religie si familia lui sa nu se amestece in viata ta religioasa (ceea ce e putin probabil), ori sa va mutati in alt oras departe de ai vostri, ori sa rupeti relatia (ori o alta solutie ca alternativa la pasivitate).

Va mai ramane o singura problema. In ce religie va cresteti copii? (Eu personal mi-am rezolvat aceasta problema: eu nu am religie, prietena mea are religie, cu religia nu prea poti negocia => copii vor fi crescuti in religia prietenei mele). Situatia ta e mai complicata... amandoi aveti religii diferite!

Nu stiu daca exista sau nu Dumnezeu, insa daca exista, viziunile diferitelor religii asupra lui nu prea ofera loc de intelegere! (baptistii si penticostalii se pot intelege intre ei; cu catolicii si ortodoxii hai ca se mai pot face compromisuri pe ici pe colo... dar intre baptisti si ortodoxi e mai greu fara respect reciproc... )

Va felicit pentru echiditanta si luciditatea demonstrate. Inca o data, un ateu profund si non-militant e capabil sa ofere o analiza pertinenta, la care subscriu. Pe acest forum mai sunt niste oameni cu convingeri ateiste, si cu acest gen de luciditate si echilibru obiectiv; ma refer indeosebi la Dumitru73, FlaviusM si Konijiro.
On-topic: cred ca ar trebui ca doamna care a deschis aceasta delicata chestiune sa se incredinteze din tot sufletul lui Dumnezeu, si sa ia o decizie doar dupa multa rugaciune, simai ales dupa multa discutie din adancul inimii cu persoana iubita. O relatie de iubire profunda si curata este ceva ce valoreaza, azi, mult mai mult decat "greutatea sa in diamante".

MihaiG 10.11.2012 14:02:11

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 480759)
foarte simplu !

Dacă e atât de simplu, ne puteți spune câți protestanți ați convertit dumnevoastră la ortodoxie ?

kikyo_ea 10.11.2012 14:47:14

Simplu nu este. Ei au niste convingeri deplasate. Sunt fatarnici deoarece spun ca ai lor copii pot sa isi aleaga credinta si de aceea se boteaza la o varsta inaintata. Insa totul e de fatada. Am avut copii baptisti la clasa. Initial ca sa de.a bine parintii ii lasau sa participe la ora de religie pentru ca ei sa aleaga. Acum in clasa a VI-a parintele i.a indemnat pe copii sa invete Crezul. Si au inceput sa scoata coltii parintii. Ca nu ii mai lasa la ora deloc in ciuda faptului ca cei mici doreau sa vina in continuare. Ai grija mare pentru ca este o secta puternica care incearca sa faca oamenii din vorbe. Parerea mea e sa discuti de pe acum problema. Mai ales daca el inca nu s.a hotarat. Domnul sa te ajute. Si roaga.te. Vei gasi o solutie sanatoasa asa.

Laura19 10.11.2012 15:34:27

Citat:

În prealabil postat de anamnaz (Post 480748)
intrebarea este cum sa fac asta?la ortodocsi se tine foarte mult cont de Sfanta Traditie,pe cand la ei totul se bazeaza pe Sfanta Scriptura,ma simt neputincioasa si nu as avea destule argumente pentru credinta mea in cazul unei polemici religioase cu parintii lui de exemplu,pentru ca au mai incercat,dar eu am facut in asa fel incat sa schimb subiectul sau sa las dupa ei..

Poti sa pui urmatoarele intrebari: Cum s-au mantuit cei drepti de la Facere pana la Moise?(pana la Moise nu a fost nimic scris)
Cum s-au manuit crestinii din sec I pana au fost adunate cartile Noului Testament?(prima comunitate crestina s-a format la 50 de zile dupa Invierea Domnului Iisus Hristos;NT in forma de astazi a fost recunoscut local in sec. IV--Sinodul local din Laodiceea, anul 360-- și universal in secolul VIII --Sinodul al VII-lea Ecumenic, anul 787)

Sf. Traditie sau Sf. Predanie este invatatura data de Dumnezeu prin viu grai Bisericii si din care o parte s-a fixat in scris mai tarziu. Ca si Sf. Scriptura, Sf. Traditie cuprinde Descoperirea dumnezeiasca trebuitoare mantuirii noastre. Ea este viata Bisericii in Duhul Sfant, sau permanenta prezenta a Duhului Sfant in viata Bisericii.

Sf. Traditie a luat nastere inainte de Sf. Scriptura. In intelepciunea Sa, Dumnezeu a voit ca adevarurile Descoperirii dumnezeiesti sa fie date intai prin viu grai, spre a fi usor intelese si primite. Daca invatatura dumnezeiasca s-ar fi dat de la inceput in scris, credinta nu s-ar fi raspandit cu aceeasi usurinta si putere ca prin viu grai, cu care e inzestrat tot omul. Credinta se dobandeste si se intareste, la cei mai multi oameni, indeosebi prin viu grai. Sf. Apostol Pavel spune: “Credinta este din auzire, iar auzirea, prin cuvantul lui Hristos” (Rom. 10, 17).

La inceputul Bisericii, invatatura a venit de la Dumnezeu prin Dom-nul nostru Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu intrupat. Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu, era astfel invatatura si predica vie. Prin predica lor, Apostolii s-au facut si ei vestitori ai adevarului. Ei puneau la temelia credintei lor, si a acelora pe care-i converteau, aceeasi Evanghelie iesita din plinatatea cunoasterii vietii dumnezeiesti de catre Hristos, cu Care Apostolii petrecusera impreuna si in care traiau acum. Sf. Apostol Pavel arata ca predica apostolica este insusi cuvantul lui Iisus Hristos, rostit prin gura Sf. Apostoli: “Cum ,dar vor chema numele Aceluia in Care inca n-au crezut? Si cum vor crede in Acela de Care n-au auzit? Si cum vor auzi fara de propovaduitori? Si cum vor propovadui de nu vor fi trimisi?… Deci, credinta este din auzire, iar auzirea, prin cuvantul lui Hristos” (Rom. 10, 14-17).

Insusi Mantuitorul a poruncit Sf. Apostoli sa propovaduiasca prin viu grai: “Drept aceea, mergand, invatati toate neamurile, botezandu-le in numele Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh, invatandu-le sa pazeasca toate cate v-am poruncit voua” (Matei 28,19-20; Marcu 16,15; Luca 9, 2). Sf. Apostoli insisi ne incredinteaza in scrierile lor ca ei n-au scris in cartile lor decat o mica parte din cate au primit de la invatatorul lor. Sf. Ioan, Ucenicul prea iubit al Mantuitorului, sfarseste Evanghelia sa cu aceste cuvinte: “Dar sunt si alte multe lucruri pe care le-a facut Iisus, si care, daca s-ar fi scris cu de-amanuntul, cred ca nici lumea aceasta n-ar fi cuprins cartile ce s-ar fi scris” (Ioan 21, 25).Acelasi Evanghelist Ioan declara intr-una din Epistolele sale: “Multe avand a va scrie, n-am voit sa le scriu pe hartie si cu cerneala, ci nadajduiesc sa vin la voi si sa vorbesc gura catre gura, ca bucuria noastra sa fie deplina” (II Ioan 1,12). Mantuitorul insusi n-a lasat nimic scris si nici n-a poruncit Sfintilor Apostoli sa scrie, ci sa propovaduiasca prin viu grai (Matei 28, 19-20).

Poate aceste site-uri iti vor fi de folos(catehism ortodox-de unde am postat mai sus- si un site care evidentiaza diferentele dintre ortodocsi si protestatnti):
Catehism ortodox: Sf.Traditie
Traditie-Scriptura(ortodoxie/protestantism)

Si pe acest site,crestin-ortodox, vei gasi articole interesante pe tema asta.

UNNOOM 10.11.2012 15:36:47

Citat:

În prealabil postat de anamnaz (Post 480748)
intrebarea este cum sa fac asta?la ortodocsi se tine foarte mult cont de Sfanta Traditie,pe cand la ei totul se bazeaza pe Sfanta Scriptura,ma simt neputincioasa si nu as avea destule argumente pentru credinta mea in cazul unei polemici religioase cu parintii lui de exemplu,pentru ca au mai incercat,dar eu am facut in asa fel incat sa schimb subiectul sau sa las dupa ei..

Te inseli! Foarte mult te inseli! Stai mai mult timp intre baptisti si ai sa vezi traditiile lor! Vezi ca si penticostalii si adventistii pretind ca tin cont foarte mult de Biblie.

Daca te apuci vezi diferentele dintre diferite religii care pretind ca respecta Biblia, iti dai seama ca sunt foarte multe si concluzia logica este ca fiecare sectisoara mosteneste o traditie diferita (sau sunt religii cu origine comuna dar care s-au separat in timp sau brusc - cum este cazul adventistilor de restul neoprotestantilor metodisti si baptisti).

De asemenea, daca te apuci sa analizezi traditia ortodoxa, iti dai seama ca nu este vorba doar de traditie. De exemplu neoprotestantii acuza ortodocsii ca la slujba de inmormantare acea ridicare in sus si in jos a colivei reprezinta un cult al mortilor dar daca verifici originea traditiei iti dai seama ca este vorba de o referire la a doua venire a lui Isus cand mormintele (conform teologiei ortodoxe) vor fi zguduite.

Si baptistii si ortodoxii au traditii comune cum ar inelul la cununia religioasa!

Pretentia noeprotestanta ca se bazeaza pe Biblie este o iluzie. Urmarisem un documentar BBC realizat de un agnostic crescut intr-o familie de penticostali in care este sustinuta ideea ca penticostalimul este un catolicism simplificat (idee valabila si in restul cultelor). Religiile neoprotestante sunt religii tinere cu traditia simplificata dar in curs de formare.

Ortodoxia (care pe vremea aia era unita cu catolicismul) a trecut prin tensiuni religioasa (cum ar fi trinitarianism vs. arianism) cu care cultele religioase neoprotestante abia au inceput sa se confrunte.

Cei interesati pot folosi ca studiu de caz foarte evident adventistii (care inca se ma lupta cu controversa trinitarianism vs. arianism)...

Am dat o lista cu controverse din interiorul bisericii adventiste la acest topic:
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...tisti&page=109
"
-Incepand cu cele imediat de dupa asa numita, in limbajul popular adventist, Marea Dezamagire. In care adventistii au fost divizati in adventisti de ziua a 7-a, adventisti (simpli adventisti care tineau duminca), studentii Bibliei (precursorii martorilor lui Yehova etc.
-Doctrina usilor inchise
-Doctrina Sanctuarului (si plecarea din biserica adventista a celui care a initiat-o)
-1888 (eveniment care se suprapune cu dezvoltarea penticostalismului la mase mari de oameni, acceptarea indreptatirii prin credinta simultan cu respingerea harului ieftin)
-QOD
-Geological Research
-Desmond Ford care a reusit sa atraga cu el peste 200 pastori
-Tensiunea trinitarianism-arianism
-A mai fost o conferinta in care s-au discutat despre niste tensiuni doctrinare (numele persoanei in cauza care a determinat tensiunile l-am uitat) si care a fost o mirare pentru observatorii din afara bisericii deoarece ei credeau ca o tensiune religioasa la acel nivel ar putea duce la divizarea bisericii in doua (o ramura evanghelica si o ramura traditionalista)
-Tensiuni moderne legate de hirotonirea femeilor

"
Etc.

Am dat mai sus exemplul adventistilor care s-au desprins intr-o oarecare masura din baptisti si metodisti. Acelas lucru poti sa-l faci cu orice religie si poti gasi o lunga traditie chiar si la religiile care pretind a se baza exclusiv pe Biblie!

Moralitatea aparenta a neoprotestantilor este doar o aparenta. Fostul presedinte american Bill Clinton a fost baptist iar asta nu la impiedicat sa-si insele nevasta: http://www.youtube.com/results?searc....1.zBY99dC86_4

Termin cu niste sfaturi ca unu care a trecut prin neoprotestantism:
Daca chiar vrei sa te duci la baptisti, nu fa asta inainte de a studia principalele traditii ale religiei tale (nu conteaza care e) si citeste principalele carti ortodoxe cum ar fi Patericul, carti despre Sf. Siluan etc. (eu am citi doua dintre cartile mitropolitului Antonie pe care ti le recomand: "Viata, boala, moartea" si "Dumnezeu si omul" ... )

Iar daca tot mai vrei sa mergi la baptisti, mergi in paralel si la penticostali, adventisti, martori etc. si vei vedea mai clar traditiile baptistilor pe care nu le-ai vazut.

Daca vreun predicator baptist pare convingator si pregatit... asta e doar o impresie nefondata. In general gandirea predicatorilor baptisti este limitata. In cazul acesta ai nevoie de mai multa pregatire intelectuala si sa inveti sa gandesti cu mintea ta. Daca faci un curs de psihologie iti dai seama de specificul predicilor neoprotestante si tendinta lor de a stimula si manipula emotiile umane.

Daca te vei casatori, vei ramane ortodoxa, sotul tau va ramane baptist si veti avea copii, nu-ti lasa copii pe mana pastorilor si liderilor de tineret baptisti in scoli de vacanta sau tabere biblice de tipul "Jesus camp":
http://analysis.ucoz.com/load/film_d...006/8-1-0-3071 (se pare ca filmul subtritat nu poate fi gasit)
http://www.youtube.com/watch?v=LACyLTsH4ac (aici e o mica bucata din el)
Nu avem nevoie de o noua generatie de fundamentalisti religiosi! Mai bine ramai intr-o religie istorica integrata in contextul cultural european (catolica, protestanta si ortodoxa).

Laura19 10.11.2012 15:38:39

Nu poti sa iti aperi credinta fara sa o cunosti! De aceea multi ortodocsi sunt atrasi in secte ptr. ca nu au cunostiinte, nu ii citesc pe Sf.Parinti, nu citesc catehismul, nu citesc Sf.Scriptura. Se lasa atrasi de fatada asta pe care o au protestantii.

Te indemn la mai mult studiu. Citeste, studiaza, invata si practica credinta ortodoxa cu toata invatatura ei.

Da, Dumnezeu este unic si ptr. ca este unic are si o Biserica unica, nu mai multe. Crezul ortodox spune asa: Cred intru Unul Dumnezeu, Tatal Atottiitorul, [...] Si intru Una, Sfanta, Soborniceasca si Apostoleasca Biserica.

Cand ai de ales intre iubirea pamanteasca a unui om si sufletul tau, sa alegi mereu sufletul tau. Nu stiu de ce se pune mereu mai sus dragostea asta trecatoare decat mantuirea noastra.

Poti incerca sa il aduci la ortodoxie pe prietenul tau, dar fara un duhovnic si rugaciune, nu ai sa poti. Nu poti fara ptr. ca pamantul de sub picioarele tale este moale. Ca sa aduci alte persoane pe calea ortodoxiei, vorba si sfaturile nu sunt de ajuns. Fapta, nu vorba. Porneste tu pe caile sfinteniei, practica tu ortodoxia ca si prietenul tau sa vina dupa tine. Asa, daca ortodoxia este doar de Craciun,Pasti si cand avem necazuri, nu vom face nimic. Exemplul face mai mult decat o mie de vorbe. --chestiune de care ducem lipsa in ziua de astazi, din pacate.

Si ce au mai spus si ceilalti useri. Vorbeste de acum cu prietenul tau, nu lasa pe ultima suta de metri. Inteleptul este cel ce din timp se gandeste si isi pune problema. Duhovnicul tau ce spune? De ce nu ii ceri sfatul lui? Rugaciunea iarasi face multe.

Off-topic. Cum se face ca mereu oameni crescuti ortodox se incurca cu eretici? Daca sunt crescuti ortodox, cum de nu stiu care e treaba cu protestantii si alti eretici? Interesanta treaba asta. (vb. la modul general, despre acest fenomen, nu despre persoanele in sine)

Doriana 10.11.2012 15:55:18

Citat:

În prealabil postat de UNNOOM (Post 480726)
Eu sunt ateu-agnostic, prietena mea este crestin ortodox practicant.
Poti de asemenea (ceea ce te si sfatuiesc) sa ceri prietenului tau sa aleaga: ori sa te respecte chiar daca ai o alta religie si familia lui sa nu se amestece in viata ta religioasa (ceea ce e putin probabil), ori sa va mutati in alt oras departe de ai vostri, ori sa rupeti relatia (ori o alta solutie ca alternativa la pasivitate).

Unnoom, tot respectul pentru voi si faptul ca va acceptati asa cum sunteti, dar crestinii practicanti nu se tin de "prietenii" lungi, ci se casatoresc. Probabil la asta se gandeste si Anamnaz. Iar ca sa se casatoreasca ( inclusiv religios, desigur), trebuie ca amandoi sa aiba aceeasi religie. Ce le recomandam, deci? Baptismul, ortodoxia, sau sa ramana "prieteni", intr-o relatie fara casatorie, deci neacceptata de nicio Biserica crestina?

Anamnaz, visul oricaror parinti baptisti cu copii ortodocsi este ca sa isi vada si copiii in Biserica lor, sa ii scoata din "lume" si din "idolatria" ortodoxa. Poate ca nu iti vor spune asta in fata, deoarece sunt niste finuti, dar sigur se roaga pentru asta. Si cam intr-acolo duce si drumul tau. Daca vrei sa ramai ortodoxa e bine sa fugi acum cat mai ai timp si sa cauti un ortodox cu care sa te casatoresti. Sau poate e un castig sa treci la baptisti, depinde de biserica...

Nu te lua la discutii teologice cu ei; vei pierde, caci tu vorbesti din auzite, iar ei din experienta. Roaga-te lui Dumnezeu sa te indrume ce sa faci.

Hartford 10.11.2012 16:56:55

Citat:

În prealabil postat de Laura19 (Post 480788)
Nu poti sa iti aperi credinta fara sa o cunosti! De aceea multi ortodocsi sunt atrasi in secte ptr. ca nu au cunostiinte, nu ii citesc pe Sf.Parinti, nu citesc catehismul, nu citesc Sf.Scriptura. Se lasa atrasi de fatada asta pe care o au protestantii.

Te indemn la mai mult studiu. Citeste, studiaza, invata si practica credinta ortodoxa cu toata invatatura ei.

Da, Dumnezeu este unic si ptr. ca este unic are si o Biserica unica, nu mai multe. Crezul ortodox spune asa: Cred intru Unul Dumnezeu, Tatal Atottiitorul, [...] Si intru Una, Sfanta, Soborniceasca si Apostoleasca Biserica.

Cand ai de ales intre iubirea pamanteasca a unui om si sufletul tau, sa alegi mereu sufletul tau. Nu stiu de ce se pune mereu mai sus dragostea asta trecatoare decat mantuirea noastra.

Poti incerca sa il aduci la ortodoxie pe prietenul tau, dar fara un duhovnic si rugaciune, nu ai sa poti. Nu poti fara ptr. ca pamantul de sub picioarele tale este moale. Ca sa aduci alte persoane pe calea ortodoxiei, vorba si sfaturile nu sunt de ajuns. Fapta, nu vorba. Porneste tu pe caile sfinteniei, practica tu ortodoxia ca si prietenul tau sa vina dupa tine. Asa, daca ortodoxia este doar de Craciun,Pasti si cand avem necazuri, nu vom face nimic. Exemplul face mai mult decat o mie de vorbe. --chestiune de care ducem lipsa in ziua de astazi, din pacate.

Si ce au mai spus si ceilalti useri. Vorbeste de acum cu prietenul tau, nu lasa pe ultima suta de metri. Inteleptul este cel ce din timp se gandeste si isi pune problema. Duhovnicul tau ce spune? De ce nu ii ceri sfatul lui? Rugaciunea iarasi face multe.

Off-topic. Cum se face ca mereu oameni crescuti ortodox se incurca cu eretici? Daca sunt crescuti ortodox, cum de nu stiu care e treaba cu protestantii si alti eretici? Interesanta treaba asta. (vb. la modul general, despre acest fenomen, nu despre persoanele in sine)

Ortodocsii care isi lasa religia nu-si cunosc religia de aia se lasa convinsi asta am observat eu.

kikyo_ea 10.11.2012 22:02:13

Pastreaz.ti credinta pana la capat. Fugi de cei fatarnici care se cred altceva decat sunt. Ai grija.... Domnul fie cu tine!

Hartford 11.11.2012 02:05:37

Am inteles ca parintii baiatului sint ortodocsi si practica la protestanti asa ca au ideie de religia ortodoxa,saracii sau ratacit,ortodoxia este o religie pretentioasa si unii sa le fie mai usor fug acolo unde nu se cere prea mult sau li se si mai da cite ceva ca sa-i acapareze cam asa fac protestantii.

Iar prietenul tau daca e botezat la ortodocsi e usor sa-l convingi sa practice ortodoxia.
Te intreb l-ai chemat pe prietenul la slujba ortodoxa? ca doar tu ai aceptat invitatia la protestanti cu parintii lui.

Sergiu_B 11.11.2012 08:07:16

Citat:

În prealabil postat de anamnaz (Post 480748)
intrebarea este cum sa fac asta?la ortodocsi se tine foarte mult cont de Sfanta Traditie,pe cand la ei totul se bazeaza pe Sfanta Scriptura,ma simt neputincioasa si nu as avea destule argumente pentru credinta mea in cazul unei polemici religioase cu parintii lui de exemplu,pentru ca au mai incercat,dar eu am facut in asa fel incat sa schimb subiectul sau sa las dupa ei..

Punete si citeste cartea "Cuviosul Paisie Aghioritul. Mărturii ale închinătorilor". O gasesti si pe net aici http://prieteniisfmunteathos.wordpre...nchinatorilor/.
Acolo poti vedea sute de marturii incredibile despre cat de aproape de Dumnezeu sunt ortodocsii ( exemplul e Cuviosul Paisie ).

Citeste cartea si pune-ti intrebarea: la baptisti mai gasesc asa ceva?

Ortodoxia este un dar de mare pret pentru noi.

AlinB 12.11.2012 13:05:02

Citat:

În prealabil postat de UNNOOM (Post 480726)
Eu sunt ateu-agnostic, prietena mea este crestin ortodox practicant. Nu trag de ea pentru a deveni atee... de fapt religia ortodoxa este chiar interesanta (in sensul asta am facut o referire despre pateric si anumiti sfinti aici pe forum la discutia despre secte). Eu o respect si ea ma respecta. Nu ar fi bine sa renunte la religie deoarece ateismul nu poate sa-i ofere ceea ce ii ofera religia .

Nu esti chiar ateu, doar cu o credinta facuta harceaparcea.

Un ateu "autentic" este destul de "militant", nu prea tolereaza nici credinta, nici credinciosii, e cel putin caustic ca sa nu zic nesimtit la adresa credinciosilor, etc.

Citat:

Partea interesanta este ca de multe ori cand un neoprotestant se apuca sa vada originele credintei lui (aplicand deconstructivismul lui Derida) ajunge uneori sa faca unele lucruri: sa fondeze o noua secta, sa devina ateu sau sa devina agnostic. (Multi atei militanti implicati in dezbaterile de pe net au fost crescute in familii numite in mod obisnuit "pocaite" sau au fost botezate in vreun asftfel de cult).
Mergand cu neoprotestantismul (chiar si sub formele lui "clasice") pana la consecinta ultima, ajungi ateu.

Incercand sa ajungi al originile crestinismului (la modul practic, nu declarativ-neoprotestant) ajungi inevitabil la ortodoxie.
Cu mici exceptii poate, cei care nu merg pana la capat s-ar putea sa esueze in romano-catolicism.

Citat:

De asemenea neoprotestantii au o viziune asupra lumii inspaimantator de ingusta (ai au fost varful de lance in campania stupida anti vaccin HPV si condamna in felul asta mii de femei la cancer de col uterin).
Foarte discutabila aceasta informatie dar fiind iesita din context, nu comentez mai mult.

Citat:

Si ortodoxii au o problema... nu sunt capabili sa-si invete enoriasii semnificatia credintei lor (in ciuda faptului ca au religia in scoli). Catehizarea trebuie facuta la scoli duminicale la biserica. In mod ironic am auzit mai multi neoprotestanti vorbind despre Staniloaie decat ortodoxi... ceea ce arata ca ortodoxia are o problema pe partea de educatie!
Daca te referi la ortodoxia post-'89, in primii ei 5-10 ani, poate ai dreptate, era o mare lacuna informationala.
Singurele carti (aparent) crestine care legaseai in librarii erau cele neoprotestante (de care ma feream instinctual).

Dar acum, desi nu ti se moaie posmegii, Slava Domnului ai de unde sa te informerzi, daca te intereseaza aspectul.

Citat:

De asemenea am auzit preoti ortodoxi acuzand martorii lui yehova ca fac prozelitism cand, de fapt, acei preoti (sau oameni laici ortodoxi educati din punct de vedere religios) ar trebui sa mearga din casa in casa si sa ofere ore de educatie religioasa.
Sunt niste lacune, e adevarat, in sensul ca ortodoxia nu e un model informatic de tip "push" ci "pull".
Adica nu ti se baga pe gat nimic din ce nu vrei ba mai mult, tu trebuie sa cauti daca vrei ceva autentic.
Ca multi nu o fac, nefiind interesanti sa mearga in profunzime, e partea a doua.

Citat:

Poti de asemenea (ceea ce te si sfatuiesc) sa ceri prietenului tau sa aleaga: ori sa te respecte chiar daca ai o alta religie si familia lui sa nu se amestece in viata ta religioasa (ceea ce e putin probabil), ori sa va mutati in alt oras departe de ai vostri, ori sa rupeti relatia (ori o alta solutie ca alternativa la pasivitate).
E chiar imposibil.
Neoprotestantii sunt educati dupa modelul "push": vrei nu vrei, auzi de ei.

Daca sunt credinciosi adevarati, vor face tot posibilul sa-ti bage pe gat perspectiva lor.
Daca sunt formali, sa nu crezi ca scapi mai usor, formalitatea la ei e vecina cu ateismul.

Citat:

Va mai ramane o singura problema. In ce religie va cresteti copii? (Eu personal mi-am rezolvat aceasta problema: eu nu am religie, prietena mea are religie, cu religia nu prea poti negocia => copii vor fi crescuti in religia prietenei mele). Situatia ta e mai complicata... amandoi aveti religii diferite!
Cum ziceam, tu esti caz fericit, insa pentru ca esti doar pe jumatate ateu!

Citat:

Nu stiu daca exista sau nu Dumnezeu, insa daca exista, viziunile diferitelor religii asupra lui nu prea ofera loc de intelegere! (baptistii si penticostalii se pot intelege intre ei; cu catolicii si ortodoxii hai ca se mai pot face compromisuri pe ici pe colo... dar intre baptisti si ortodoxi e mai greu fara respect reciproc... )
Cunosc vreo 3-4 cazuri de fete ortodoxe casatorite cu baptisti.
Nici una nu a ramas ortodoxa!

AlinB 12.11.2012 13:08:44

Citat:

În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia (Post 480766)
Va felicit pentru echiditanta si luciditatea demonstrate. Inca o data, un ateu profund si non-militant e capabil sa ofere o analiza pertinenta, la care subscriu.

Non-militant pentru ca nu este in intregime ateu.

Citat:

Pe acest forum mai sunt niste oameni cu convingeri ateiste, si cu acest gen de luciditate si echilibru obiectiv; ma refer indeosebi la Dumitru73, FlaviusM si Konijiro.
Cu exceptia ultimului dintre ei care mi se pare ca a si fost banat, sarind de prea multe ori calul cu "militantismul", cei doi sus enuntati sunt in aceeasi categorie, a celor care le place sa oscileze intre doua lumi.

Si tu de altfel :)

Citat:

On-topic: cred ca ar trebui ca doamna care a deschis aceasta delicata chestiune sa se incredinteze din tot sufletul lui Dumnezeu, si sa ia o decizie doar dupa multa rugaciune, simai ales dupa multa discutie din adancul inimii cu persoana iubita. O relatie de iubire profunda si curata este ceva ce valoreaza, azi, mult mai mult decat "greutatea sa in diamante".
Sa fim seriosi, majoritatea relatiilor nu ating stadiul asta nici dupa ani buni, ca sa nu mai vorbim ca fara o credinta autentica sansele de a se ajunge acolo sunt infime.

AlinB 12.11.2012 13:09:41

Citat:

În prealabil postat de MihaiG (Post 480767)
Dacă e atât de simplu, ne puteți spune câți protestanți ați convertit dumnevoastră la ortodoxie ?

El este un neoprotestant dar face pe ortodoxul.
Nu sunt sigur daca doar se straduieste sa imite ortodoxia astfel sau doar sa o ridiculizeze.

AlinB 12.11.2012 13:14:36

Citat:

În prealabil postat de Doriana (Post 480792)
Unnoom, tot respectul pentru voi si faptul ca va acceptati asa cum sunteti, dar crestinii practicanti nu se tin de "prietenii" lungi, ci se casatoresc. Probabil la asta se gandeste si Anamnaz. Iar ca sa se casatoreasca ( inclusiv religios, desigur), trebuie ca amandoi sa aiba aceeasi religie. Ce le recomandam, deci? Baptismul, ortodoxia, sau sa ramana "prieteni", intr-o relatie fara casatorie, deci neacceptata de nicio Biserica crestina?

Ce inseamna "lungi"?
3 luni? 6? 1an? 3 ani? 5ani?
Cine stabileste cat este "lungimea" potrivita?

Citat:

Anamnaz, visul oricaror parinti baptisti cu copii ortodocsi este ca sa isi vada si copiii in Biserica lor, sa ii scoata din "lume" si din "idolatria" ortodoxa. Poate ca nu iti vor spune asta in fata, deoarece sunt niste finuti, dar sigur se roaga pentru asta. Si cam intr-acolo duce si drumul tau. Daca vrei sa ramai ortodoxa e bine sa fugi acum cat mai ai timp si sa cauti un ortodox cu care sa te casatoresti.
Citat:

Sau poate e un castig sa treci la baptisti, depinde de biserica...
A fi ortodox si a trece la neoprotestanti in loc sa-ti aprofundezi credinta, este pierdere pe toata linia, oricum ai lua-o.

Ah, desigur, poti sa-ti construiesti prin autosugestie convingerea ca ai facut un bun pas inainte sarind peste marginea prapastiei, dar legea gravitatiei nu tine cont de autosugestie.

Citat:

Nu te lua la discutii teologice cu ei; vei pierde, caci tu vorbesti din auzite, iar ei din experienta. Roaga-te lui Dumnezeu sa te indrume ce sa faci.
Ce experienta?
Experienta rasfoitului Scripturii?
Apoi nu e grea, un ortodox in mai putin de un an de zile de informare temeinica, poate baga in ceata un neoprotestant.
Ca e baptist sau altceva.

Poate cu baptistii putin mai greu ca n-au iesiri extremiste si evident ridicole ca martorii, adventisti sau penticostalii dar nici greu nu este.
Greu este ca respectivul sa accepte ca e pe un drum gresit, asta da.

anita 12.11.2012 13:52:04

Citat:

În prealabil postat de anamnaz (Post 480748)
intrebarea este cum sa fac asta?la ortodocsi se tine foarte mult cont de Sfanta Traditie,pe cand la ei totul se bazeaza pe Sfanta Scriptura,ma simt neputincioasa si nu as avea destule argumente pentru credinta mea in cazul unei polemici religioase cu parintii lui de exemplu,pentru ca au mai incercat,dar eu am facut in asa fel incat sa schimb subiectul sau sa las dupa ei..

Un argument foarte important este acela ca trecand la baptisti iti pierzi mantuirea .
La Judecata te vei numara in rand cu caprele ,singura te osandesti.
Si nu e de neglijat durerea mamei daca te lasi de ortodoxie.
Eu am fata si cred ca as fi disperata sa se boteze la baptisti.
Nu mai spun ca mersul in biserica lor e un pacat care trebuie spovedit.
Daca vorbesti cu duhovnicul tau el te va indruma ce sa faci si ce sa spui prietenului.
Nimeni nu vrea sa ajunga in iad.

VladCat 12.11.2012 14:00:22

Citat:

În prealabil postat de anita (Post 481218)
Un argument foarte important este acela ca trecand la baptisti iti pierzi mantuirea .
La Judecata te vei numara in rand cu caprele ,singura te osandesti.
Si nu e de neglijat durerea mamei daca te lasi de ortodoxie.
Eu am fata si cred ca as fi disperata sa se boteze la baptisti.
Nu mai spun ca mersul in biserica lor e un pacat care trebuie spovedit.
Daca vorbesti cu duhovnicul tau el te va indruma ce sa faci si ce sa spui prietenului.
Nimeni nu vrea sa ajunga in iad.

Din câte știu eu nu sunt prea ziditoare genul ăsta de argumente...în sensul că de Hristos trebuie să ne apropiem din iubire nu din frică față de iad...

Părintele Porfirie spunea:
“Fii atent la mine. Si iadul si satana si Raiul, toate sunt adevarate. Eu insa nu vreau sa te temi de ele, sau sa te gandesti la ele asa cum faci tu. Vreau sa-L iubesti pe Hristos, Care este Totul. Atunci, oriunde te vei afla, nu te vei mai teme de nimic din toate acestea. Vei avea toate lucrurile bune, fie ca te afli aici, fie ca te afli altundeva. Da, Hristos ne asteapta si, indata ce ne vom deschide inima cat de putin, El va patrunde in ea de indata si vom avea parte de toate cele bune. Este intocmai ca soarele. Cand tragi fie si putin perdeaua, lumina patrunde imediat in odaie, iar razele sale ne incalzesc.”

anita 12.11.2012 14:26:37

Citat:

În prealabil postat de VladCat (Post 481220)
Din câte știu eu nu sunt prea ziditoare genul ăsta de argumente...în sensul că de Hristos trebuie să ne apropiem din iubire nu din frică față de iad...

Părintele Porfirie spunea:
“Fii atent la mine. Si iadul si satana si Raiul, toate sunt adevarate. Eu insa nu vreau sa te temi de ele, sau sa te gandesti la ele asa cum faci tu. Vreau sa-L iubesti pe Hristos, Care este Totul. Atunci, oriunde te vei afla, nu te vei mai teme de nimic din toate acestea. Vei avea toate lucrurile bune, fie ca te afli aici, fie ca te afli altundeva. Da, Hristos ne asteapta si, indata ce ne vom deschide inima cat de putin, El va patrunde in ea de indata si vom avea parte de toate cele bune. Este intocmai ca soarele. Cand tragi fie si putin perdeaua, lumina patrunde imediat in odaie, iar razele sale ne incalzesc.”

Iadul este o realitate de care trebuie sa tinem cont.
Hristos i-a spus sfantului Siluan "Tine mintea in iad si nu deznadajdui"
Pana la iubire e buna si frica mai ales cand esti pe cale sa faci o asemenea greseala si nu esti prea inaintat in lupta cu ispitele acestei lumi.
Daca fata ar avea duhovnic poate ca nu ar mai pune asemenea intrebari.

PilatP 12.11.2012 14:27:20

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 481210)
un ortodox in mai putin de un an de zile de informare temeinica, poate baga in ceata un neoprotestant.

Oho, ce „musculos” e ortodoxu ăsta.
Cum îl cheamă?

AlinB 12.11.2012 15:13:34

Citat:

În prealabil postat de PilatP (Post 481233)
Oho, ce „musculos” e ortodoxu ăsta.
Cum îl cheamă?

Oricare :)
Desigur, vorbim de niveluri de inteligenta sensibil egale ca sa fie totusi o comparatie corecta..

AlinB 12.11.2012 15:14:46

Citat:

În prealabil postat de VladCat (Post 481220)
Din câte știu eu nu sunt prea ziditoare genul ăsta de argumente...în sensul că de Hristos trebuie să ne apropiem din iubire nu din frică față de iad...

Părintele Porfirie spunea:
“Fii atent la mine. Si iadul si satana si Raiul, toate sunt adevarate. Eu insa nu vreau sa te temi de ele, sau sa te gandesti la ele asa cum faci tu. Vreau sa-L iubesti pe Hristos, Care este Totul. Atunci, oriunde te vei afla, nu te vei mai teme de nimic din toate acestea. Vei avea toate lucrurile bune, fie ca te afli aici, fie ca te afli altundeva. Da, Hristos ne asteapta si, indata ce ne vom deschide inima cat de putin, El va patrunde in ea de indata si vom avea parte de toate cele bune. Este intocmai ca soarele. Cand tragi fie si putin perdeaua, lumina patrunde imediat in odaie, iar razele sale ne incalzesc.”


Da, dar era ortodox si se adresa unor ortodocsi.

Nu poti vorbi de iubire pentru Hristos cuiva care iubeste o religie mincinoasa (ca ei sunt ca primii crestini, ca asa cum e la ei trebuie sa fie Biserica, etc.)

UNNOOM 12.11.2012 16:07:41

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 481208)
Non-militant pentru ca nu este in intregime ateu.

Ateismul este o anomalie. Apare accidental... (de obicei in urma unor situatii dramatice... chiar tragice). Oamenii in general sunt inclinati sa creada ca lumea are un sens, iar garantia acestui sens o reprezinta ideea de Dumnezeu nepatruns cu atribute infinite descris de crestinii cu o intelegere profunda a teologiei lor. Acest Dumnezeu poate fi foarte usor acceptat de atei... Unii dintre ei folosesc notiunea de Dumnezeu din crestinism ca metafora pentru a descrie aspiratiile lor!

Un ateu cum este Carl Sagan a afirmat ca Geneza reprezinta cea mai buna alegorie cu privire la conditia umana. Un alt ateu spune ca Dumnezeu este cea mai mare inventie. In general unii savanti atei folosesc notiunea de Dumnezeu pentru asa numitele gauri de cunoastere... iar pentru ei descoperirile stiintifice reprezinta cunoasterea lui Dumnezeu. Uneori marii ganditori atei sau credinciosi au o conceptie diferita de cea a maselor cu privire la Dumnezeu si par a fi in aceeasi barca.

Ateismul nu poate fi conceput decat intr-un context crestin si el nu poate respinge decat conceptii idolatre despre Dumnezeu pe care le au marea majoritate a crestinilor din toate confesiunile crestine! Nu este surprinzator ca unii atei ai secolului trecut la batranete s-au declarat credinciosi dupa zeci de ani de ateism mai mult sau mai putin militant (chiar si asa ei raman atei in relatie cu dumnezeul credinciosilor superstitiosi). Daca intraadevar exista Dumnezeu si exista mantuire (nu ma intereseaza sub ce forma) s-ar putea ca sa avem surpriza sa intalnim dupa judecata atei mantuiti care au fost atei pana in momentul mortii.(Pana aici am scris despre ateismul modern.)

Exista si o forma postmoderna de ateism care este dea dreptul ridicola si care considera ideea de Dumnezeu ridicola. Ei considera religia o prostie (o dau in extreme respingand contributia ei la dezvoltarea europei... uita ca revolutia stiintifica a rezultat din incercarea de a-l cunoaste pe Dumnezeu... ). Genu asta de atei pot fi bagati in aceeasi oala cu neoprotestantii care s-au rupt de cele aproape doua milenii de crestinism.

gdf-fdc 12.11.2012 16:44:18

Citat:

În prealabil postat de anamnaz (Post 480686)
Prietenul meu este botezat la ortodocsi,insa de cativa ani parintii lui au trecut la baptisti si s-au botezat din nou acolo.El frecventeaza Biserica Baptista indemnat de parintii lui dar inca nu s-a botezat acolo,si nici nu stiu daca are intentia sa o faca curand.eu insa sunt ingrijorata de viitorul nostru impreuna,pentru ca parintii lui ma cheama si pe mine cu ei la biserica lor,eu merg din respect si deoarece cred ca Dumnezeu e unic si acelasi ,insa am indoieli ce va fi si cum va fii daca se va pune problema casatoriei pt ca eu nu cred ca vreau sa trec la religia lui,insa parintii lui parca ar vrea asa subtil ca sa trec la religia lor.suntem impreuna de un an si eu am fost crescuta si educata in stil ortodox,mama mea cred ca ar fi foarte dezamagita daca as trece la religia baptista.ce ar trebuii sa fac in cazul asta,sa discut cu el de pe acum,la ce religie ar vrea sa ramana sau sa mai astept ,nu am discutat niciodata pana acum problema asta si cred ca e un subiect delicat..?

pt nimic in lume sa nu treci la sectanti.

Cornel Urs 12.11.2012 16:53:38

Citat:

În prealabil postat de PilatP (Post 481233)
Oho, ce „musculos” e ortodoxu ăsta.
Cum îl cheamă?

Vasile, daca nu ma insel.

Cornel Urs 12.11.2012 16:54:43

Citat:

În prealabil postat de MihaiG (Post 480767)
Dacă e atât de simplu, ne puteți spune câți protestanți ați convertit dumnevoastră la ortodoxie ?

Stimate domn,
obiectul acestui topic este altul si nu "performantele" de acest gen, ale unuia sau altuia...Cine cheama la Biserica Sa este Hristos, noi suntem robi netrebnici.

Doriana 12.11.2012 23:11:42

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 481210)
Ce inseamna "lungi"?
3 luni? 6? 1an? 3 ani? 5ani?
Cine stabileste cat este "lungimea" potrivita?

Bunul simt al fiecaruia. Prietenia trebuie sa fie atat de lunga incat sa nu duca la intimitati periculoase, dar nici sa nu se raceasca dragostea dintre cei doi. Iar cei doi sa faca in acest timp impreuna mai multe lucruri practice si folositoare (organizari, proiecte comune, cumparaturi), din care vor ajunge sa se cunoasca mai bine, si mai putin plimbari seara pe sub salcii pletoase..

Patrie si Credinta 12.11.2012 23:49:54

Citat:

În prealabil postat de Doriana (Post 481340)
Bunul simt al fiecaruia. Prietenia trebuie sa fie atat de lunga incat sa nu duca la intimitati periculoase, dar nici sa nu se raceasca dragostea dintre cei doi. Iar cei doi sa faca in acest timp impreuna mai multe lucruri practice si folositoare (organizari, proiecte comune, cumparaturi), din care vor ajunge sa se cunoasca mai bine, si mai putin plimbari seara pe sub salcii pletoase..

da', salciile ce au?

mihaila_alin 13.11.2012 07:08:36

raspuns
 
da, salcile au plete.

Sergiu_B 13.11.2012 09:05:38

Citat:

În prealabil postat de anita (Post 481218)
Un argument foarte important este acela ca trecand la baptisti iti pierzi mantuirea .
La Judecata te vei numara in rand cu caprele ,singura te osandesti.
Si nu e de neglijat durerea mamei daca te lasi de ortodoxie.
Eu am fata si cred ca as fi disperata sa se boteze la baptisti.
Nu mai spun ca mersul in biserica lor e un pacat care trebuie spovedit.
Daca vorbesti cu duhovnicul tau el te va indruma ce sa faci si ce sa spui prietenului.
Nimeni nu vrea sa ajunga in iad.

Dumnezeule, mai un pic si sa respiri e un pacat!

gpalama 13.11.2012 09:46:59

1. In primul rand trebuie sa pui piciorul in prag si sa le spui parintilor lui ca nu mai mergi la ei la "biserica". Sub nici o forma nu te mai duce la ei.

Cu prilejul asta ai sa vezi cat de "bine" reactioneaza cand ai sa le spui asta si cate spume or sa faca si e bine sa stii cu cine ai de a face.

Sectarul nu renunta in ruptul capului la nebunia lui. Sub nici o forma nu te vor accepta ca fiind ortodoxa.

In mintea lor este un singur lucru: sa astepte, si usor usor sa vii tu "de bunavoie", calauzita de ei. Si poate il aduci si pe fiisu la baptisti.


Toti sectarii au o strategie nesimtita de a "pescui" si de trage "ortodocsi rataciti" in sectele lor. Daca ai citi niste carti de prozelitism sectar ai ramane uimita cat de perversi si bolnavi sunt. In nici un caz sectele nu au vreo legatura reala cu invatatura lui Hristos.
Sectele au un singur moto: daca vii la noi este bine, nu are importanta ce facem si ce invatam.


2. Daca parintii lui sterg cu tine pe jos de pe acum cu siguranta iti vor face viata un iad.
Nu o sa aveti viata lunga in felul asta, ci numai certuri.

3. Parintele Cleopa zice clar: sectarii sunt demonizati. Desi pare exagerat, chiar asa este.

"BOTEZUL" pe care ei il fac, inseamna lepadarea de credinta ortodoxa, de harul Duhului Sfant, si indracire.

Chiar daca suna exagerat, lucrul asta este chiar asa cum spune parintele Cleopa. Parintele avea viata sfanta si nu a aruncat cuvintele astea la intamplare.


4. Pune piciorul in prag si spune-i baiatului sa ramana ortodox, sa aveti liniste impreuna.

ESTE MOMENTUL SA MERGI LA BISERICA SI SA TE ROGI SI PENTRU TINE SI PENTRU EL.

DACA TU CREZI IN DUMNEZEU, ROAGA-TE SA ASEZE DUMNEZEU LUCRURILE CUM E MAI BINE.

5. Iti distrugi viata daca mergi la baptisti. O sa te umple aia cu textele lor si cu frazele lor invatate pe de rost. Nu o sa mai ai liniste in viata.


6. Nu uita ce zice Hristos: la sfarsitul veacurilor (acum), multi vor veni (noi ortodocsii nu am venit, dar baptistii au venit), in numele lui Hristos, si vor zice ca aici este Hristos si sa mergem dupa ei.

Noi ortodocsii NU am venit la sfarsitul veacurilor si nu fugim dupa altii.
Cuvintele astea ale lui Hristos arata clar ca sectarii sunt in inselare si nu sunt "de la Dumnezeu".


Ai si tu tarie de caractere si pune piciorul in prag, pentru binele tau. Si ROAGA-TE MULT pentru ca asta este o MARE ISPITA PENTRU TINE!

Cornel Urs 13.11.2012 10:28:34

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 481398)
Toti sectarii au o strategie nesimtita de a "pescui" si de trage "ortodocsi rataciti" in sectele lor.


da, asa fac.

vin cu chestii sentimentale, cu cantece, predici bombastice (platite cu bani grei de enoriasii lor), ca sa atraga la ei.

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 481398)

3. Parintele Cleopa zice clar: sectarii sunt demonizati. Desi pare exagerat, chiar asa este.

are dreptate, daca ne uitam la penticostali cum urla si zbiara, concluzia se trage de la sine.


Ora este GMT +3. Ora este acum 20:08:51.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.