Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Smerit in lume (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=4600)

Hartford 24.09.2008 15:16:42

Cum reusiti sa fiti smeriti in lume? Eu nu pot trebuie sa mai si glumesc la lucru, acasa, mai si contrazic la lucru si acasa.Deh nu pot sa tac tot timpul.Chiar si dupa slujba Duminica am avut o dicutie cu parintele si avind dreptate nu am tacut:( Voi cum faceti sa va smeriti?OF MIE IMI TARE GREU.

costel 24.09.2008 15:59:02

Smerenia cred eu nu alunga de la tine cuvintele. Te lasa sa glumesti, insa, fara a jigni, nu-ti da ca hrana tacerea, dar te fereste de grairea in zadar... Te duce catre Hristos, si din aceasta intalnire cu El, faci totul ca sa-L descoperi. Deci, traieste ca si cand este si Hristos de fata. Si multe se vor schimba in lucrul si in gandul tau daca Il iubesti.

C-tin 24.09.2008 16:56:10

Sora draga, o chestie practica...
Mai intai te straduieste sa implinesti acele indemnuri din DECALOGUL TACERII.
Sa ajungi macar sa le stapanesti pe acestea...

Si daca ai timp asculta si predica Parintelui Gheorghe de la:
AUDIO-PREDICI-PARINTELE GHEORGHE-PACATELE CLEVERTIRII

Cine are vointa si ceva rabdare, reuseste!

ory 24.09.2008 17:40:17

In lume,in manastire,nu conteaza,tot atat de greu reusim sa dobandim smerenia.Cine mai are smerenie in ziua de astazi,cand si smerenia a capatat forma "publicitatii",cu scopuri care mai de care mai ascunse.Si-atunci nu vorbim de smerenie ci de marea demagogie a vietii,a oamenilor care se dau in laturi de la a recunoaste macar,cat de materialisti suntem.
Nu stiu cine incearca macar sa fie smerit,dar vad ca multi dintre cei virtuosi prefera automarginalizarea pentru a considera ca dobandeste mai cu precadere smerenia,si-atunci la ce mai foloseste o smerenie de sine statatoare,inaintea uneia botezata de incercarile permanente la care societatea ne supune.

Traditie 25.09.2008 09:28:56

Duhovnicul meu cel mai drag îmi spunea ca Hristos Însusi este Cel care ne învata smerenia, noi nu stim ce este.

silverstar 27.09.2008 18:01:56

Citat:

În prealabil postat de Hartford
Cum reusiti sa fiti smeriti in lume? Eu nu pot trebuie sa mai si glumesc la lucru, acasa, mai si contrazic la lucru si acasa.Deh nu pot sa tac tot timpul.Chiar si dupa slujba Duminica am avut o dicutie cu parintele si avind dreptate nu am tacut:( Voi cum faceti sa va smeriti?OF MIE IMI TARE GREU.

Pai, daca esti smerit, iti mananca cainii din traista...
Cum crezi ca pot sa tac cand vad in jur atata minciuna, ipocrizie, prostie, lipsa de civilizatie si educatie?
Abia atunci ar trebui sa fiu pacatoasa cand, prin tacere, as incuraja raul care ne inconjoara.
Voi tacea dupa ce vor pune pe mine doi metri de pamant. Pana atunci o sa vorbesc, o sa rad, o sa ma bucur...

moro.d 27.09.2008 19:09:20

nu vrei, nu ca nu poti.. :)

dar vezi... gluma nu-i neaparat tot una cu lipsa smereniei.. depinde de gluma ;)

iti recomand "Smerenia in traditia patristica ortodoxa" de IPS Hrisostom... o gasesti pe net.
carticica este destul de grea, dar cu putina ravna este imposibil sa nu intelegi nimic...
eu am citit-o.. recitit-o... si de fiecare data am mai inteles cate ceva... cu adevarat este o hrana duhovniceasca.

AndreiB 27.09.2008 19:46:17

Citat:

În prealabil postat de silverstar
Citat:

În prealabil postat de Hartford
Cum reusiti sa fiti smeriti in lume? Eu nu pot trebuie sa mai si glumesc la lucru, acasa, mai si contrazic la lucru si acasa.Deh nu pot sa tac tot timpul.Chiar si dupa slujba Duminica am avut o dicutie cu parintele si avind dreptate nu am tacut:( Voi cum faceti sa va smeriti?OF MIE IMI TARE GREU.

Pai, daca esti smerit, iti mananca cainii din traista...
Cum crezi ca pot sa tac cand vad in jur atata minciuna, ipocrizie, prostie, lipsa de civilizatie si educatie?
Abia atunci ar trebui sa fiu pacatoasa cand, prin tacere, as incuraja raul care ne inconjoara.
Voi tacea dupa ce vor pune pe mine doi metri de pamant. Pana atunci o sa vorbesc, o sa rad, o sa ma bucur...

Cum crezi ca pot sa tac........Voi tacea dupa ce vor pune pe mine doi metri de pamant. Pana atunci o sa vorbesc, o sa rad, o sa ma bucur...

OMG, cata intelepciune.
:dozingoff:

silverstar 27.09.2008 19:50:46

AndreiB - ce inseamna OMG?
Multumesc pentru raspuns.

dux 27.09.2008 21:37:02

imi permit sa raspund eu. OMG ar fi un acronim de la Oh My God. ar mai fi si altele LOL, DND,WTF. cam stupide dupa parerea mea. fara ofense :)


Ora este GMT +3. Ora este acum 10:33:49.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.