Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Secte si culte (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5031)
-   -   Miscarea de reinnoire carismatica (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13707)

Penticostalul Traditional 16.03.2018 10:50:38

Citat:

În prealabil postat de stefan florin (Post 659231)
acest lucru s-a intamplat

Acest lucru NU s-a intamplat.
Sute de ani, niciun episcop roman nu a fost excomunicat pe motivul primatului. Sau poate nu stiu eu.

Excomunicarea a survenit doar DUPA ce latinii l-au excomunicat pe patriarh.
Citat:

În prealabil postat de stefan florin (Post 659231)
daca un episcop spune sa votezi cu un anumit partid politic, acest lucru devine "invatatura" Bisericii?

Daca un episcop spune ca el este "episcopus episcoporum" pentru ca este urmas direct al Apostolului Petru, aceasta este o invatatura cu implicatii in sanul intregii Biserici.

Ali Baba 16.03.2018 12:13:51

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 659230)

Ceilalti teologi, care chiar cred in Dumnezeu, nu au nicio problema in a crede ca Isus a fost nascut din fecioara. Uite-l pe NT Wright, ca sa dau un singur exemplu: http://www.abc.net.au/religion/artic...28/3398969.htm

am citit cu atentie si mi-a placut enorm argumentatia, e un tip exceptional, dar evident ca nu-s de acord cu exemplul tau, argumenteaza din punctul de vedere al credinciosului, deci subiectiv, asa cum spune de cateva ori in text.

asa cum spune, nu vom sti niciodata cu adevarat, DAR nici nu conteaza:

"If the first two chapters of Matthew and the first two of Luke had never existed, I do not suppose that my own Christian faith, or that of the church to which I belong, would have been very different."

si cu totii suntem de acord cu concluzia, nu? dar ne putem intreba sau nu de ce a fost nevoie de pasajele alea si raspunsul, dupa parerea mea, il putem descoperi daca vom afla vreodata cu exactitate cand a scris matei ce a scris. se pare ca la inceputul secolului 2, se pare ca la sfarsitul acelui secol...

dar, vezi dta PT?!?, daca-i citesti cu atentie argumentatia biblica si ai vrea sa-l combati, oare nu ti-ar sari in ochi faptul ca mereu este vorba despre Iisus ca parte integrata in iudaism? se impaca acest aspect cu crestinismul? sau... cum se impaca? zic si eu... oare nu este un argument si pentru afirmatiile mele privind evolutia crestinismului, care a inceput odata cu Invierea si continua si astazi?

ps.evident, dl episcop nu pomeneste nimic despre greseala de traducere ;), sunt foarte putini cunoscatorii limbilor de atunci. sa-i spun si grasului, noi nu avem niciunul. avem cunoscatori de ebraica veche, de greaca veche comuna, dar pe nimeni care sa le stie perfect pe amandoua.

simpllu 16.03.2018 22:12:33

Citat:

În prealabil postat de Ali Baba (Post 659229)
problema e sa nu fim obtuzi si "obsedati" precum grasul

Astea îți sunau ție. Îți repet, nu toată lumea crede ce crezi tu.

P.S. Nu uita câte calificative folosești pe post de argument.

Citat:

În prealabil postat de Ali Baba (Post 659229)
in ceea ce priveste controversa, repet afirmatia, niciun important teolog crestin contemporan, bun cunoscator al acelor limbi, nu mai neaga faptul ca a fost o greseala de traducere. evreii au facut-o mai demult, de exemplu almah putea fi si o femeie care nascuse deja.

Referințe ai? Sau pentru tine teolog înseamnă oricine își atribuie această titulatură?

Penticostalul Traditional 17.03.2018 19:40:06

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 659198)
vorbirea in limbi era intr-o limba necunoscuta
vorbirea in limbi e rugaciune
vorbirea in limbi este proorocie, invatatura, cunostinta

Asa este frate Cataline.
Ma surprinde placut ca un ortodox s-a adancit in studiul Scrpturilor pe aceasta tema si a ajuns la concluzii juste.
Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 659198)
Penticostalul a sustinut aceste lucruri la inceput

Da, dar de la el era de asteptat. Macar atat lucru sa stie. Vorbirea in limbi este o trasatura distinctiva a confesiunii lor.

stefan florin 19.03.2018 10:59:15

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 659233)
Acest lucru NU s-a intamplat.
Sute de ani, niciun episcop roman nu a fost excomunicat pe motivul primatului. Sau poate nu stiu eu.

Excomunicarea a survenit doar DUPA ce latinii l-au excomunicat pe patriarh.

dupa cum stii. BO nu recunoaste primatul papal

Citat:

Daca un episcop spune ca el este "episcopus episcoporum" pentru ca este urmas direct al Apostolului Petru, aceasta este o invatatura cu implicatii in sanul intregii Biserici.
acest titlu, la inceput era doar onorific (ti-am mai spus odata acest lucru). Nu schimba cu nimic invatatura crestina

Penticostalul Traditional 19.03.2018 11:49:45

Citat:

În prealabil postat de stefan florin (Post 659271)
BO nu recunoaste primatul papal

E lipsit de importanta in discutia noastra.
Citat:

În prealabil postat de stefan florin (Post 659271)
acest titlu, la inceput era doar onorific (ti-am mai spus odata acest lucru).

Mi-ai mai spus odata ca primatul papal a inceput in 250
Citat:

În prealabil postat de stefan florin (Post 659271)
Nu schimba cu nimic invatatura crestina

In acest caz, nu inteleg de ce nu-l recunoasteti.

Penticostalul Traditional 19.03.2018 22:30:12

Citat:

În prealabil postat de Ali Baba (Post 659234)
mi-a placut enorm argumentatia, e un tip exceptional

Omul vine maine la Cluj: https://www.edictum.ro/

stefan florin 20.03.2018 12:42:28

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 659273)
E lipsit de importanta in discutia noastra.

ai spus ca NU s-a luat atitudine. Uite ca s-a luat

Citat:

Mi-ai mai spus odata ca primatul papal a inceput in 250
initial s-a dorit doar o intaietate onorifica. Acum e cu totul altceva

Citat:

in acest caz, nu inteleg de ce nu-l recunoasteti.
asa cum am spus mai sus, primatul papal in forma actuala este o aberatie

catalin2 20.03.2018 18:02:44

Citat:

În prealabil postat de Ali Baba (Post 659207)
in isaia 7.14 termenul folosit este almah, care nu inseamna fecioara/virgina ci tanara femeie matura sexual.
cand citeaza isaia 7.14 matei spune parthenos, care inseamna fecioara/virgina.
pentru mine ar fi suficienta chestia facuta de matei, dar 2000 de ani de crestinism n-au fost suficienti, nici pomeneala.... ;) vezi-l si pe grasul de mai sus.
dar, asa cum am spus, orice cunoscator adevarat al acelor limbi spune acelasi lucru astazi. ma intreb cum de stie grasu' ca ar fi altfel, din moment ce habar n-are cati cunoscatori adevarati de ebraica si greaca veche avem prin tara. ;)

Desi s-ar parea ca cele mai vechi texte ar trebui sa fie cele folosite de evrei, acestia folosesc textele masoretice, realizate in secolul IX. Septuaginta dateaza din secolul III inainte de Hristos, deci inainte de venirea lui Iisus. Iar in Septuaginta traducerea in limba greaca este "fecioara". Apostolii (si Iisus, cred) citau din Septuaginta, deci nu era nicio controversa, doar pentru unii care vor sa creeze false controverse, fiind impotriva crestinismului. Vezi de ce ti-am tot spus ca tu citesti doar unele istorii partizane si eronate, trebuie sa consulti mai multe surse. Manuscrisele de la Marea Moarta au aratat ca Septuaginta e mai exacta decat textele masoretice, folosite de evrei.
Citat:

În prealabil postat de Ali Baba (Post 659207)
biserica din ierusalim condusa de iacob a fost o realitate, este foarte interesanta istoria ei si nu este ciudat felul in care a disparut din istoria crestinismului fara sa-i influenteze intr-un mod decisiv evolutia? doar este vorba despre prima mare comunitate crestina, doar este vorba despre fratele lui Iisus.

Nu stiu de ce este ciudat ca Biserica din Ierusalim a disparut la un moment dat, cred ca stie toata lumea de ce, nu stiu unde le tot citesti. In anul 70, ca urmare a rascoalei evreilor, Ierusalimul a fost distrus, evreii de acolo au fost omorati sau luati in captivitate. Iar Sfantul Apostol Iacov a fost martirizat de Irod cativa ani inainte.

Penticostalul Traditional 20.03.2018 23:30:16

Citat:

În prealabil postat de stefan florin (Post 659289)
ai spus ca NU s-a luat atitudine. Uite ca s-a luat

S-a luat. Dupa... cinci sute de ani. :1:
Citat:

În prealabil postat de stefan florin (Post 659289)
asa cum am spus mai sus, primatul papal in forma actuala este o aberatie

Da, dar prima forma, aia cu "episcopus episcoporum", era corecta si biblică.


Ora este GMT +3. Ora este acum 22:36:07.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.