Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Eutanasia (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5044)
-   -   Dreptul de a muri linistit acasa (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=1388)

cozia 12.02.2007 21:44:36

Multa lume pur si simplu nu vor sa stea conectati la tot felul de tuburi si fire sau tinuti in stare drogata numai pentru ca medicina a avansat asa de mult. Am auzit multa lume, si sunt de acord cu ei, ca vor sa fie lasati in pace sa moara linistiti in casa lor, asta in cazul in care nu se mai poate face nimic altceva decit transformarea lor intr-o leguma in vre-un spital pe timp nelimitat.

Sper ca nimeni sa nu ajunga in situatia asta
Doamne fereste, iar cind o fi sa fie, ( ca o sa fie) sa dea Dumnezeu sa fie scurt si fara prea multa suferinta, ....inima

euftalia 13.02.2007 18:59:50

Asa este, poate da Dumnezeu sa avem sfarsit in pace!

MARIUS_DANIEL 13.02.2007 23:28:33

Citat:

În prealabil postat de cozia
Multa lume pur si simplu nu vor sa stea conectati la tot felul de tuburi si fire sau tinuti in stare drogata numai pentru ca medicina a avansat asa de mult. Am auzit multa lume, si sunt de acord cu ei, ca vor sa fie lasati in pace sa moara linistiti in casa lor, asta in cazul in care nu se mai poate face nimic altceva decit transformarea lor intr-o leguma in vre-un spital pe timp nelimitat.

Sper ca nimeni sa nu ajunga in situatia asta
Doamne fereste, iar cind o fi sa fie, ( ca o sa fie) sa dea Dumnezeu sa fie scurt si fara prea multa suferinta, ....inima

Stiu un caz real,al sotului profesoarei mele de franceza din liceu,ce a murit pe strada.Profesoara ne-a povestit ca insusi el isi dorea o astfel de moarte,sa nu stie cei apropiati,probabil pentru a-i scuti de suferinta.Noi eram apropiati de aceasta femeie profesoara,in special eu,ne intelegeam bine,si am fost afectati cand am primit vestea,inaintea orei cu dansa,iar ea a inteles ca nu eram indiferenti la durerea ei...o simteam si noi...asa de apropiati eram...

romandragut 08.03.2007 21:53:35

Medicina e evoluat. Insa suntem muritori. Cred ca moartea ar trebuie sa fi cat se poate de usoara. Familia si "acasa" pot insemna foarte mult.

tudor2012 24.04.2007 01:02:26

Citat:

În prealabil postat de romandragut
Medicina e evoluat. Insa suntem muritori. Cred ca moartea ar trebuie sa fi cat se poate de usoara. Familia si "acasa" pot insemna foarte mult.

Poate gresesc. Dar de ce TREBUIE moarte sa fie cat se poate de usoara? Nu vedeti ca toti cei care sunt catdecat credinciosi si merg la biserica mor de cate o boala. Da prin suferinta indusa de boala aia ei se purifica. Crezi ca Dumnezeu ne-ar suporta acolo in iad? mai bine ne da o boala si sa murim suferind si scapandu-ne de pacate. Nush daca am explicat destul de clar sau daca ati inteles ce am vrut sa zic. da asta ii parerea mea. pace!

erzbet 24.04.2007 10:23:21

Deci in conceptia ta, Dumnezeu trebuie sa ne chinuie cat mai mult pentru a ne ierta pacatele. De ce?

quasar 24.04.2007 11:10:19

Da dar trebuie sa ne gandim ca au fost cazuri in care oamenii si-au revenit dupa nu stiu cati ani..unii sunt mentinuti cu tuburi din speranta celor apropiati ca intr-o zi se vor trezi...asta nu inseamna ca sunt de acord cu asta,eu cel putin as vrea sa mor acasa.Iar in legatura cu moartea celor credinciosi,crede-ma tudor ca cei pacatosi mor in chinuri mult mai groaznice,unii,altii mor linistiti impacati aca au murit cu stomacul si buzunarul plin,iar chinurile le suporta dupa moarte...

24.04.2007 13:43:02

Citat:

În prealabil postat de cozia
Multa lume pur si simplu nu vor sa stea conectati la tot felul de tuburi si fire sau tinuti in stare drogata numai pentru ca medicina a avansat asa de mult. Am auzit multa lume, si sunt de acord cu ei, ca vor sa fie lasati in pace sa moara linistiti in casa lor, asta in cazul in care nu se mai poate face nimic altceva decit transformarea lor intr-o leguma in vre-un spital pe timp nelimitat.

Sper ca nimeni sa nu ajunga in situatia asta
Doamne fereste, iar cind o fi sa fie, ( ca o sa fie) sa dea Dumnezeu sa fie scurt si fara prea multa suferinta, ....inima

dragul meu, ar fi ideal...dar uite ca nu intodeauna ceea ce credem noi ca e bine si este bine..de multe ori o boala, o suferinta, curata pacatele, aduce mantuirea..eu spun Doamne cum vrei Tu dar sa nu ma desparti de Tine.....

cristiboss56 28.04.2007 20:23:25

Citat:

În prealabil postat de erzbet
Deci in conceptia ta, Dumnezeu trebuie sa ne chinuie cat mai mult pentru a ne ierta pacatele. De ce?

Dumnezeu nu chinuie pe nimeni. Chinul , tortura si toate cele indreptate impotriva trupului , suferinta fizica este apanajul nostru al oamenilor. Am ajuns in asa hal de inconstienta, de ne chinuim si ne batem joc , de noi insine. Este o blastfemie sa-i arogi Lui DUMNEZEU chinul in general cu toate relele ce deriva. Un om necumpatat, plin de vicii si pacate trupesti nu va avea o moarte usoara. Vei spune ca mor copiii si oameni in chinuri care nu au nici o vina ! Ei poate nu au, dar ceilalti oameni care au scapat de sub control poloare, radiatile, au distrus mediul inconjurator, avind efect direct asupra noastra. Leucemia, cancerul sint boli necrutatoare .Sa chibzuim inainte de a face afirmatii ! Am distrus planeta si avem pretentia sa fim sanatosi si sa avem un sfirsit usor ? !

cristiboss56 28.04.2007 20:24:05

Citat:

În prealabil postat de erzbet
Deci in conceptia ta, Dumnezeu trebuie sa ne chinuie cat mai mult pentru a ne ierta pacatele. De ce?

Dumnezeu nu chinuie pe nimeni. Chinul , tortura si toate cele indreptate impotriva trupului , suferinta fizica este apanajul nostru al oamenilor. Am ajuns in asa hal de inconstienta, de ne chinuim si ne batem joc , de noi insine. Este o blastfemie sa-i arogi Lui DUMNEZEU chinul in general cu toate relele ce deriva. Un om necumpatat, plin de vicii si pacate trupesti nu va avea o moarte usoara. Vei spune ca mor copiii si oameni in chinuri care nu au nici o vina ! Ei poate nu au, dar ceilalti oameni care au scapat de sub control poloare, radiatile, au distrus mediul inconjurator, avind efect direct asupra noastra. Leucemia, cancerul sint boli necrutatoare .Sa chibzuim inainte de a face afirmatii ! Am distrus planeta si avem pretentia sa fim sanatosi si sa avem un sfirsit usor ? !


Ora este GMT +3. Ora este acum 18:06:25.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.