Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Intrebari utilizatori (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5063)
-   -   Impartasirea sugarilor (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=15556)

nadina 19.09.2012 22:09:14

Impartasirea sugarilor
 
In cazul sugarilor(un bebe de 4 luni)este sau nu permisa Impartasirea daca pruncul a mancat inainte de a veni la Biserica? Cutuma e destul de diferita de la loc la loc. Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

gabriela8 31.10.2012 16:34:21

Trebuie sa doarma. Nu poate fi impartasit imediat dupa ce a mancat!

AlinB 31.10.2012 17:06:54

Citat:

În prealabil postat de gabriela8 (Post 479413)
Trebuie sa doarma. Nu poate fi impartasit imediat dupa ce a mancat!

Si daca nu adoarme, folosesti "forget-me-stick"?

costel 31.10.2012 17:08:46

Eu am intalnit preoti in Bucuresti care ii impartaseau pe copiii sugari si dupa ce au mancat. Nu vad o abatere, avand in vedere curatia lor.

Ekaterina 01.11.2012 02:23:15

Citat:

În prealabil postat de gabriela8 (Post 479413)
Trebuie sa doarma. Nu poate fi impartasit imediat dupa ce a mancat!

Mi-a spus o doamna ca parintele duhovnic i-a zis ca pana la 3 ani poate sa-l impartaseasca pe copil si mancat.

Este un canon ce reglementeaza acest lucru? Am vazut ca parerile difera si in cazul preotilor. Duminica trecuta o crestina i-a spus unei mamici de langa mine, ca scrie in Biblie sa nu impartasim copiii daca le dam sa manance dimineata si ca pedeapsa o sa cada pe noi parintii daca ii aducem mancati (??).

DragosP 01.11.2012 11:15:50

Din câte știu eu (și pot ști prost) nu-i canon în ceea ce privește mâncatul/nemâncatul înainte de a primi Sfânta Euharistie.
E doar o recomandare.

AlinB 01.11.2012 12:17:47

Citat:

În prealabil postat de Ekaterina (Post 479500)
Duminica trecuta o crestina i-a spus unei mamici de langa mine, ca scrie in Biblie sa nu impartasim copiii daca le dam sa manance dimineata si ca pedeapsa o sa cada pe noi parintii daca ii aducem mancati (??).

E clar ce fel de cititori ai Bibliei sunt crestinii nostri.

Primii crestini tineau niste mase copioase inainte de impartasanie.
Dar din cauza ca treaba asta avea si efecte secundare, s-a ajuns la cealalta extrema.

Bebelusii nu pot fi tinuti nemancati ca adultii.
Cel putin in primii doi ani de viata, cine are impresia ca ii poate tine nemancati de seara pana a doua zi aproape de pranz, inseamna ca nu a avut copii. Sau cand a avut, nu i-a impartasit.

DragosP 01.11.2012 12:25:56

Ei stai, nu exagera și tu.
Cam pe unde am fost, bebelușii și chiar și bătrânii sunt împărtășiți pe toată durata slujbei. Deci nu s-ar pune neapărat problema să-l ții nemâncat până la 11..12.

kikyo_ea 01.11.2012 12:26:00

Eu il duc la impartasit pe Nicolas dupa ce mananca. Pana la ora 11 cand ee termina slujba mananca de doua ori. O data la 5 dimineata un.bibe cu lapte apoi la ora 9:30 fructele. Ce.i drept nu ii dau carne. Dar parintele mi.a spus ca il pot aduce mancat pana la 3 ani.

ixlucian 08.11.2012 00:40:44

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 479543)
E clar ce fel de cititori ai Bibliei sunt crestinii nostri.

Primii crestini tineau niste mase copioase inainte de impartasanie.

Si unde scrie (in Biblie) ca euharistia era/este aplicabila si la copii? Fac ei acest sacrament in amintirea Domnului in deplina cunostinta de cauza?


Ora este GMT +3. Ora este acum 19:06:18.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.