Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Biserica Romano-Catolica (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5029)
-   -   Si in 2016 Papa si vesticii nu au primit Lumina Sfanta de la Dumnezeu (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=18402)

Ion Pop 28.03.2016 07:19:23

Si in 2016 Papa si vesticii nu au primit Lumina Sfanta de la Dumnezeu
 
Jarasi au tinut o slujba impresionanta cu sute de mii de credinciosi la Roma, si totusi crestinii vestici nu au primit nici acum Lumina Sfanta de la Dumnezeu, care vine la Jerusalim in fiecare an de la Invierea lui Isus Christos.

Si in 2016 2 miliarde de oameni care se numesc crestini stau in continuare de Pasti in bezna.

Nu au primit cei 1,2 miliarde de catolici, nici evanghelicii cei mandrii si nici evanghelicalii care se cred foarte pocaiti.

De la schimbarea calendarului bisericesc care era valabil pe vremea cand Isus a trait pe pamant, Lumina Sfanta nu vrea sa se pogoare la noua Data impusa pentru Pasti de Vestul atat de puternic militar si care se crede puternic religios.

Nici macar Obama si nici puternicul Kerry (sau chiar Busch) nu primesc in anul 2016 Lumina de la Dumnezeu. Si nici puternicii politicieni din europa vestica atat de ingamfati, nu au primit Lumina Sfanta de la Dumnezeu, si ei sunt cei care ne farama pe noi si tara noastra.

Uite ca Dumnezeu nu se lasa impresionat de cei puternici.

DragosP 28.03.2016 07:27:27

Tj-aj rezolvat toate celelalte probleme?

GMihai 28.03.2016 08:04:09

Iti multumim, Ioane, pentru izbucnirea ta de dragoste smerita, sincera, frateasca si cestineasca, la adresa noastra, a crestinilor catolici, in ziua cand sarbatorim Invierea Domnului Nostru. Cristos a Inviat !

Mihnea Dragomir 28.03.2016 09:42:18

Ce am priceput eu este ca ieri, la Roma nu a venit lumina care vine peste cateva saptamani la Ierusalim.
Nu numai catolicii nu au primit-o, dar nici "evangelicii cei mandrii si nici evangelicalii".

Ai de mama ei de lojica! Cat despre gramatica, s-auzim de bine!

AlinB 28.03.2016 10:03:43

Nu stiam ca e si stilist omul :)

In rest, nu era mai bine sa-l ignorati decat sa-i dezvoltati topicul?

gpalama 28.03.2016 10:19:27

Pe langa lumina sfanta mai sunt in Ortodoxie si alte lucruri deosebite care la noi sunt si nu sunt in alte parti.

Vedeti linkul de mai jos, daca tot s-a deschis cutia Pandorei: "Norul care apare pe Muntele Tabor de Schimbarea la față a Domnului. Sfinții Părinți despre minunea de pe Tabor".

http://www.apologeticum.ro/2013/08/v...ta-a-domnului/

Sa fiu sincer imi sunt dragi catolicii, eu personal ii consider ca un fel de frati de sange, pentru ca cele 7 Sinoade sunt o temelie puternica si comuna in credinta.
Insa teologia catolica si cateva practici diferite pur si simplu despart cele 2 Biserici. Mi se pare un caz clasic de "seful are dreptate intotdeauna", aplicat la nivelul intregii Biserici Catolice.
Mare pacat.

Valkorion 28.03.2016 11:01:00

Cristos a inviat!
 
Cristos a inviat, Mihnea si Mihai!
Eh, amicul Ion Pop are idei fixe si putine. Lasati-l sa vorbeasca de capul lui, asta e. Se pare ca boala antioccidentalismului isteric se ia. A trecut de la mine la el.
Iar treaba cu lumina de la Ierusalim o consider o tehnica gen focul grecesc, adica o minune antica, dar evident non-combustiva, adica invers decit focul grecesc, care ardea si sub apa, iar celelalte chestii cu nor, riul Iordan, etc, sint diverse fenomene naturale sau coincindente. Btw, si Amazonul curge invers, parca odata pe an. Deci...
Daca toti sau majoritatea zic de lumina/focul acela ca e sfint si minune, nu o sa zic si eu, doar ca sa fiu in rind cu ei, desi gindesc fix invers!

DragosP 28.03.2016 11:29:45

...ortodoxulploii...

GMihai 28.03.2016 11:47:57

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 618491)
Nu stiam ca e si stilist omul :)

In rest, nu era mai bine sa-l ignorati decat sa-i dezvoltati topicul?

Eh, poate era mai bine, dar vezi că noi suntem foarte mândrii și îngâmfați, ne credem atotputernici și atunci..... nu ne putem abține.

Valkorion 28.03.2016 12:01:10

Citat:

În prealabil postat de GMihai (Post 618507)
Eh, poate era mai bine, dar vezi că noi suntem foarte mândrii și îngâmfați, ne credem atotputernici și atunci..... nu ne putem abține.

Eu m-am stricat de ris la afirmatia ca "vesticii au ramas si anul asta in bezna". De unde le scoate?

AlinB 28.03.2016 12:12:58

Are omul savoarea lui.. :)

GMihai 28.03.2016 13:44:15

Citat:

În prealabil postat de Valkorion (Post 618510)
Eu m-am stricat de ris la afirmatia ca "vesticii au ramas si anul asta in bezna". De unde le scoate?

De unde le scoate ? Impresia generală pe care mi-o lasă cu postările sale este una de enormă frustrare, pe care cine știe cine sau ce i-o fi provocat-o, dar pe care încearcă să o compenseze cu bazaconii de genul acesta.

Ion Pop 28.03.2016 23:47:10

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 618490)
Ce am priceput eu este ca ieri, la Roma nu a venit lumina care vine peste cateva saptamani la Ierusalim.

O puteti inca primi, "Lumina Sfanta de la Dumnezeu", care vine de 2000 de ani si nimeni nu a demonstrat ca este o farsa. O puteti cu totii primi, cand preotul striga: "Veniti sa luati LUMINA". Si nu trebuie sa va schimbati religia.

ahilpterodactil 28.03.2016 23:50:38

Citat:

În prealabil postat de Ion Pop (Post 618563)
O puteti cu totii primi, cand preotul striga: "Veniti sa luati LUMINA". Si nu trebuie sa va schimbati religia.

Ai dat cu "lumina"-n balta...

Ion Pop 29.03.2016 20:27:32

Citat:

În prealabil postat de ahilpterodactil (Post 618564)
Ai dat cu "lumina"-n balta...

Explica-mi te rog unde am gresit.

ahilpterodactil 30.03.2016 00:58:36

Ti-as explica dar ma tem ca nu o fac la fel de bine ca un coleg din confesiunea catolica sau calvina sau adventista etc., care ar alege sa vina de Paste ca sa ia Lumina din comunitatea ortodoxa...
Ce ar putea sa insemne aceasta?

AlinB 30.03.2016 01:32:19

Cam saracuta ortodoxia pentru unii daca isi gaseste suprema expresie in lumina asta..

Care e un argument mult mai usor contestabil decat multe altele, dar pentru multa altele alea mai trebuie si multa pricepere ori multi, desi combativi foarte, sunt si saraci cu duhul (nu in sensul fericit).

Ion Pop 30.03.2016 23:21:52

Citat:

În prealabil postat de ahilpterodactil (Post 618625)
un coleg din confesiunea catolica sau calvina sau adventista etc., care ar alege sa vina de Paste ca sa ia Lumina din comunitatea ortodoxa...

Oare aceasta este problema? Vesticii nu stiu de venirea LUMINEI SFINTE de la DUMNEZEU?.

Este adevarat, in Germania Lumina Sfanta este trecuta sub tacere si chiar undeva la categoria cenzura ma bate gandul.

altulunul 19.05.2016 09:09:05

Citat:

În prealabil postat de ahilpterodactil (Post 618625)
Ti-as explica dar ma tem ca nu o fac la fel de bine ca un coleg din confesiunea catolica sau calvina sau adventista etc., care ar alege sa vina de Paste ca sa ia Lumina din comunitatea ortodoxa...
Ce ar putea sa insemne aceasta?

De ce ar veni un astfel de coleg sa infesteze ortodoxia?
Mai bine sa ramana acolo la occident, si noi sa speram ca ei sunt babilonul care trebuie desfintat

altulunul 19.05.2016 09:11:52

Citat:

În prealabil postat de Ion Pop (Post 618725)
Oare aceasta este problema? Vesticii nu stiu de venirea LUMINEI SFINTE de la DUMNEZEU?.

Este adevarat, in Germania Lumina Sfanta este trecuta sub tacere si chiar undeva la categoria cenzura ma bate gandul.

Vesticii stiu de Lumina Sfanta da isi bat joc de ea. Zic ca nu e minune ca Patriarhul ar produce Lumina prin lovire cu o cremene de piatra

Demetrius 20.05.2016 05:03:10

Citat:

În prealabil postat de Ion Pop (Post 618563)
O puteti inca primi, "Lumina Sfanta de la Dumnezeu", care vine de 2000 de ani si nimeni nu a demonstrat ca este o farsa...

3. Iar Pilat L-a întrebat, zicând: Tu ești regele iudeilor? Iar El, răspunzând, a zis: Tu zici.(Lc23,3)

AlinB 20.05.2016 09:48:05

Citat:

În prealabil postat de Ion Pop (Post 618563)
O puteti inca primi, "Lumina Sfanta de la Dumnezeu", care vine de 2000 de ani si nimeni nu a demonstrat ca este o farsa.

Crezi ca a incercat cineva?

Si daca intr-o zi va demonstra?

Genul asta de propaganda poate fi satisfacator pe termen scurt, dar pe termen lung..pot sa apara surprize extrem de neplacute.

altulunul 21.05.2016 20:41:49

1 atașament(e)
Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 621814)
Crezi ca a incercat cineva?

Si daca intr-o zi va demonstra?

Genul asta de propaganda poate fi satisfacator pe termen scurt, dar pe termen lung..pot sa apara surprize extrem de neplacute.

Pai povestea e ca au incercat armenii. S-au dus la sultanul Constantinopolelui si i-au cerut sa ii lase pe ei sa faca slujba de Inviere. Ceea ce s-a si intamplat.
Ortodocsii au fost nevoiti sa se roage la intrarea in Sfantul Mormant, afara. Si cand a venit ceasul, un fulger de lumina s-a coborat din Cer si a lovit unul din stalpii de piatra de la intrarea in biserica, pe care l-a crapat.
Deci cum adica o sa fie probleme pentru cei la care vine Sfanta Lumina, si n-o sa fie probleme pentru cei la care nu vine Sfanta Lumina?
Pai cum?, ca deja catolicii se vede cu ochii liberi, cum o iau la vale spre anticrestinism? Ca sa nu mai vorbim de protestanti care asa se si numesc: protestanti, protestanti impotriva Bisericii evident.

AlinB 21.05.2016 21:44:35

Citat:

În prealabil postat de altulunul (Post 621871)
Pai povestea e ca au incercat armenii. S-au dus la sultanul Constantinopolelui si i-au cerut sa ii lase pe ei sa faca slujba de Inviere. Ceea ce s-a si intamplat.
Ortodocsii au fost nevoiti sa se roage la intrarea in Sfantul Mormant, afara. Si cand a venit ceasul, un fulger de lumina s-a coborat din Cer si a lovit unul din stalpii de piatra de la intrarea in biserica, pe care l-a crapat.

Asta prin ce an era?
De atunci, nimic?
Deci o singura incercare de autentificare in aproape un mileniu de cand se zice ca e atestat fenomenul in cauza?

Citat:

Deci cum adica o sa fie probleme pentru cei la care vine Sfanta Lumina, si n-o sa fie probleme pentru cei la care nu vine Sfanta Lumina?
Pai cum?, ca deja catolicii se vede cu ochii liberi, cum o iau la vale spre anticrestinism? Ca sa nu mai vorbim de protestanti care asa se si numesc: protestanti, protestanti impotriva Bisericii evident.
Deci tot ce a mai ramas din ortodoxie care merita mentionat cu certitudine de miracol autentic desi ne-autentificat este "Sfanta Lumnia".
Pai la asa saracie, crezi ca suntem departe de colaps?

Romowe 21.05.2016 23:01:01

Citat:

În prealabil postat de altulunul (Post 621871)
Pai povestea e ca au incercat armenii. S-au dus la sultanul Constantinopolelui si i-au cerut sa ii lase pe ei sa faca slujba de Inviere. Ceea ce s-a si intamplat.
Ortodocsii au fost nevoiti sa se roage la intrarea in Sfantul Mormant, afara. Si cand a venit ceasul, un fulger de lumina s-a coborat din Cer si a lovit unul din stalpii de piatra de la intrarea in biserica, pe care l-a crapat.
Deci cum adica o sa fie probleme pentru cei la care vine Sfanta Lumina, si n-o sa fie probleme pentru cei la care nu vine Sfanta Lumina?
Pai cum?, ca deja catolicii se vede cu ochii liberi, cum o iau la vale spre anticrestinism? Ca sa nu mai vorbim de protestanti care asa se si numesc: protestanti, protestanti impotriva Bisericii evident.

Citit-l pe parintele Pruteanu; un sacerdot foarte echilibrat. Se pare ca este mai mult o legenda. E posibil sa fie o tehnologie gen "focul grecesc", varianta "mild". Anticii erau baieti sclipitori. Ori, daca cineva isi bazeaza credinta (doar) pe miracole, este o credinta mai degraba scamatoreasca/fachirica, si oricum foarte slaba in fata "berbecelui" testului realitatii. Credeam ca miracolul central al credintei crestine este Sfinta Prefacere, care are loc si in cel mai amarit schit, nu jonglari anuale cu plasma si fotonii. Pacat ca nici eu nici dvs. nu am vazut cu ochii fizici batalia aceea in care arabii au plecat cu coada intre pcioare, cind bizantinii efectiv le-au prajit alora flota cu focul grecesc. Asta evident, nu era un miracol, si nu se datora ortodoxiei. Dupa cum nici modul in care francii isi udau partea inghinala a armurii cind mai auzeau de o avansare pe teren in S-V Eurpei a trupelor Profetului nu era o atestare a vreunui miracol musulman.

altulunul 22.05.2016 05:59:44

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 621877)
Asta prin ce an era?
De atunci, nimic?
Deci o singura incercare de autentificare in aproape un mileniu de cand se zice ca e atestat fenomenul in cauza?

1579
Pai tocmai asa e dovada de minune autentica.
Si Hristos a venit o singura data si de atunci "nimic".
Pentru ca si Sfanta Lumina a ramas doar la ortodocsi.

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 621877)
Deci tot ce a mai ramas din ortodoxie care merita mentionat cu certitudine de miracol autentic desi ne-autentificat este "Sfanta Lumnia".
Pai la asa saracie, crezi ca suntem departe de colaps?

Nu cred ca legatura e chiar atat de univoca.
In schimb de aici reese altceva absolut sigur: Ortodoxia este cea mai inalta credinta, adica autentificata in mod direct anual de catre Dumnezeu din Cer. Restul sunt cei care au de meditat.

altulunul 22.05.2016 06:17:23

Citat:

În prealabil postat de Romowe (Post 621883)
Citit-l pe parintele Pruteanu; un sacerdot foarte echilibrat. Se pare ca este mai mult o legenda. E posibil sa fie o tehnologie gen "focul grecesc", varianta "mild". Anticii erau baieti sclipitori.

Nu-l cunosc pe parintele Pruteanu, dar daca a zis el asa, nu cred ca o sa-l mai citesc.
Pentru ca daca ortodoxia va spune ca Sfanta Lumina vine ca si miracol, ce anume va face sa credeti ca e inselatorie? Pentru ca atunci cum reusiti sa credeti ca Hristos a inviat, din moment ce singura sursa pentru aceasta afirmatie e tot aceeasi Biserica.

Citat:

În prealabil postat de Romowe (Post 621883)
Ori, daca cineva isi bazeaza credinta (doar) pe miracole, este o credinta mai degraba scamatoreasca/fachirica, si oricum foarte slaba in fata "berbecelui" testului realitatii. Credeam ca miracolul central al credintei crestine este Sfinta Prefacere, care are loc si in cel mai amarit schit, nu jonglari anuale cu plasma si fotonii. Pacat ca nici eu nici dvs. nu am vazut cu ochii fizici batalia aceea in care arabii au plecat cu coada intre pcioare, cind bizantinii efectiv le-au prajit alora flota cu focul grecesc. Asta evident, nu era un miracol, si nu se datora ortodoxiei. Dupa cum nici modul in care francii isi udau partea inghinala a armurii cind mai auzeau de o avansare pe teren in S-V Eurpei a trupelor Profetului nu era o atestare a vreunui miracol musulman.

Pai sunt doua lucruri:
- minunile trebuie sa existe atata vreme cat Dumnezeu e unul viu. Cand preotii lui Baal incercau sa se roage la zei ca sa le aprinda focul jertfelnicelor, Ilie le zicea: Strigati mai tare ca poate zeul vostru tocmai doarme
De altfel este extrem de hilar sa ii vezi azi pe budisti cum incearca sa explice de ce brahman nu poate fi perceput de catre oameni.
- minunile sunt cele care dau tarie in credinta credinciosilor.
Sfanta Lumina, e cea mai mare minune, dar nu e singura, la fel de importante si populare sunt si sfintele moaste ale sfintilor.

Chestia cu focul grecesc a incercat un grec s-o explice pe You Tube. A luat o lumanare tratata cu substante chimice, care in 30 de minute dupa ce a scos-o la aer s-a autoaprins singura.
Chestia e ca la Sfantul Mormant merg puhoi de oameni cu manunchiuri de lumanari in mana. Deci la toti acestia cine le trateaza lumanarile cu substante chimice grecesti? Pentru ca nu numai ca vine Lumina de sus, dar lumina lumanarilor aprinse nu frige timp de cateva minute

abaaaabbbb63 22.05.2016 11:31:29

Citat:

În prealabil postat de altulunul (Post 621895)
dar lumina lumanarilor aprinse nu frige timp de cateva minute

Chestia asta o tot aud cand vine vorba de Lumina. Este adevarata? Ca vreau si eu sa o aud de la cineva care a fost la Ierusalim de Paste si si-a bagat degetul in foc.

altulunul 22.05.2016 13:07:20

1 atașament(e)
Citat:

În prealabil postat de abaaaabbbb63 (Post 621898)
Chestia asta o tot aud cand vine vorba de Lumina. Este adevarata? Ca vreau si eu sa o aud de la cineva care a fost la Ierusalim de Paste si si-a bagat degetul in foc.

Nici eu n-am fost la Ierusalim dar se poate observa ca e cat se poate de adevarat

Romowe 22.05.2016 15:38:03

Citat:

În prealabil postat de abaaaabbbb63 (Post 621898)
Chestia asta o tot aud cand vine vorba de Lumina. Este adevarata? Ca vreau si eu sa o aud de la cineva care a fost la Ierusalim de Paste si si-a bagat degetul in foc.

Si daca ar fi adevarata, nu dovedeste ca acolo se petrece o minune. Nici ca e o minune de Sus. Si Celalalt face minuni...

altulunul 22.05.2016 15:48:21

Citat:

În prealabil postat de Romowe (Post 621912)
Si Celalalt face minuni...

Evident dar in niciun caz nu face minuni care sa intareasca ortodoxia. Minunile pe care le-ar face ar fi de exemplu ca budistii sa mearga desculti pe jar incins. Ceea ce se si intampla. Dar e o diferenta totala intre una si alta

abaaaabbbb63 22.05.2016 16:51:47

Citat:

În prealabil postat de altulunul (Post 621914)
Evident dar in niciun caz nu face minuni care sa intareasca ortodoxia. Minunile pe care le-ar face ar fi de exemplu ca budistii sa mearga desculti pe jar incins. Ceea ce se si intampla. Dar e o diferenta totala intre una si alta

Poate evreii "au dreptate" si "celalalt" te-a influentat :)

altulunul 22.05.2016 17:15:23

Citat:

În prealabil postat de abaaaabbbb63 (Post 621915)
Poate evreii "au dreptate" si "celalalt" te-a influentat :)

Cum sa aibe evreii dreptate?
Pai evreii se inchina exact la acelasi dumnezeu ca arabii.
Dar in plus ii casapesc pe arabi ca cica nu seamana cu ei.

Deci ce dreptate sa existe aici?

Apoi pretind sa fie condamnat holocaustul pentru ca a fost impotriva evreilor, dar evreii azi ii extermina pe palestinieni.
Deci nu e cat se poate de clara anomalia?

Bucuriepedrum 08.10.2017 16:07:17

Citat:

În prealabil postat de altulunul (Post 621917)
Cum sa aibe evreii dreptate?
Pai evreii se inchina exact la acelasi dumnezeu ca arabii.

Fascinant. După tine Coranul și Vechiul Testament sunt aceeași carte? I-auzi. Păi, ar trebui să le dai idei de ecumenism, poate se termină conflictele din Israel. :)

simpllu 09.10.2017 00:46:11

Bucurie,

Nu încerca să dialoghezi cu un user a cărui cont a fost banat în urmă cu an. :)

Bucuriepedrum 09.10.2017 00:58:28

Citat:

În prealabil postat de simpllu (Post 652378)
Bucurie,

Nu încerca să dialoghezi cu un user a cărui cont a fost banat în urmă cu an. :)

Văzusem, dar nu m-am putut stăpâni. :)


Ora este GMT +3. Ora este acum 00:10:06.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.