Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Obiecte care dispar (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=18311)

ortodoxa2310 31.01.2016 18:13:56

Obiecte care dispar
 
Mi se intampla ceva de o perioada. Obiecte far valoare dispar din casa.

Prima data cand s-a intamplat a fost cel mai ciudat.
Lantul de aur pe care il aveam la gat a aparut peste noapte in alta camera, in sufragerie. Eu m-am culcat cu el la gat,tin minte foarte clar si jos nu l-am dat, nici nu am iesit din dormitor pe timpul noptii. Nu avea cine sa il duca acolo. Si de pe lant lipsea doar medalionul, care era cel mai putin valoros dpdv banesc. Era o iconita cu Maica Domnului.

Dupa ceva timp de la intamplarea asta au tot inceput sa dispara diverse obiecte,cu inca si mai putina valoare baneasca... 1 plic de coldrex, 2 elastice de par, un papuc de casa, o lingura, o poza cu mine din copilarie, un caiet de-al meu de algebra din liceu, etc. De fiecare data intorc casa cu susul in jos cautand obiectele respective, si nu le mai gasesc. Si nu mai reapar niciodata.

Nu sunt genul de persoana care uita unde a pus lucrurile. Stiu exact unde le pun, extrem de rar pierd cate ceva, si e ordine in casa si-n lucruri, nu sa zici ca poate e pe undeva un obiect si nu il vad de dezordine.

Am cautat pe net explicatii pt fenomenul asta, si se pare ca li se intampla si altora. Am vazut diverse explicatii, dar toate par neplauzibile.

As fi interesata de o perspectiva crestin-ortodoxa.

Seraphim7 31.01.2016 19:30:52

Citat:

În prealabil postat de ortodoxa2310 (Post 612391)
Mi se intampla ceva de o perioada. Obiecte far valoare dispar din casa.

Prima data cand s-a intamplat a fost cel mai ciudat.
Lantul de aur pe care il aveam la gat a aparut peste noapte in alta camera, in sufragerie. Eu m-am culcat cu el la gat,tin minte foarte clar si jos nu l-am dat, nici nu am iesit din dormitor pe timpul noptii. Nu avea cine sa il duca acolo. Si de pe lant lipsea doar medalionul, care era cel mai putin valoros dpdv banesc. Era o iconita cu Maica Domnului.

Dupa ceva timp de la intamplarea asta au tot inceput sa dispara diverse obiecte,cu inca si mai putina valoare baneasca... 1 plic de coldrex, 2 elastice de par, un papuc de casa, o lingura, o poza cu mine din copilarie, un caiet de-al meu de algebra din liceu, etc. De fiecare data intorc casa cu susul in jos cautand obiectele respective, si nu le mai gasesc. Si nu mai reapar niciodata.

Nu sunt genul de persoana care uita unde a pus lucrurile. Stiu exact unde le pun, extrem de rar pierd cate ceva, si e ordine in casa si-n lucruri, nu sa zici ca poate e pe undeva un obiect si nu il vad de dezordine.

Am cautat pe net explicatii pt fenomenul asta, si se pare ca li se intampla si altora. Am vazut diverse explicatii, dar toate par neplauzibile.

As fi interesata de o perspectiva crestin-ortodoxa.

Dacă excludem factorul pun coincidential,sau orice factori naturali după cum ați afirmat pot fi cateva explicații de natură spirituală.Întâi însă se nasc cateva intrebari.Dacă a murit recent cineva din familie sau apropiere,dacă ați avut de-a face cu spiritism,oujia invocatii de spirite,dacă aveti vraji su farmece asupra dvs sau dușmani,sau poate pur si simplu ati căzut victima unui spirit care s-a atașat de aura dvs.Puteți chema un preot sa va sfinteasca casa.

AlinB 31.01.2016 19:36:39

https://www.youtube.com/watch?v=sTSA_sWGM44

ortodoxa2310 31.01.2016 20:06:36

Citat:

În prealabil postat de Seraphim7 (Post 612394)
Dacă excludem factorul pun coincidential,sau orice factori naturali după cum aČ›i afirmat pot fi cateva explicaČ›ii de natură spirituală.Întâi însă se nasc cateva intrebari.Dacă a murit recent cineva din familie sau apropiere,dacă aČ›i avut de-a face cu spiritism,oujia invocatii de spirite,dacă aveti vraji su farmece asupra dvs sau duČ™mani,sau poate pur si simplu ati căzut victima unui spirit care s-a ataČ™at de aura dvs.PuteČ›i chema un preot sa va sfinteasca casa.


Da, a murit bunica. Primul incident s-a intamplat chiar in ziua precedenta inmormantarii ei.

Dar nu cred sa aiba vreo legatura, era o femeie foarte credincioasa, tinea toate posturile si toate zilele de post, se spovedea des, facea milostenie...

De spiritism, ouija si alte nebunii de-astea nici vorba. Am vazut un documentar despre placa Ouija, dar nu cred ca ar putea conta asta. Nici de farmece nu cred sa fie vorba, nu am dusmani si nici persoane cunoscute cu astfel de procupari.

Seraphim7 31.01.2016 23:48:26

Citat:

În prealabil postat de ortodoxa2310 (Post 612397)
Da, a murit bunica. Primul incident s-a intamplat chiar in ziua precedenta inmormantarii ei.

Dar nu cred sa aiba vreo legatura, era o femeie foarte credincioasa, tinea toate posturile si toate zilele de post, se spovedea des, facea milostenie...

De spiritism, ouija si alte nebunii de-astea nici vorba. Am vazut un documentar despre placa Ouija, dar nu cred ca ar putea conta asta. Nici de farmece nu cred sa fie vorba, nu am dusmani si nici persoane cunoscute cu astfel de procupari.

Asa se întâmplă de obicei,mai ales dacă a locuit in aceeiasi casă.Inca ea nu e desprinsă complet de planul material.Normal asta nu inseamna ca spiritul ei a luat obiectele,dar poate încearcă să transmită ceva sau nu s-a obisnuit inca cu noua stare spirituală.Eu am fost foarte atras de lumea spirituală de cand a murit tatăl meu si mai mereu imi pocnesc peretii,mobila,televizorul,ect mai ales când e noapte si multe chestii de genu.Poți să mai detaliezi ce ti s-a mai intamplat?

iuliu46 01.02.2016 00:01:29

Terminati cu prostiile, planurile spirituale sau spiritism. E nevoie de lecitina...si de rugaciune. :71:

catalin2 01.02.2016 00:07:32

Citat:

În prealabil postat de Seraphim7 (Post 612419)
Asa se întâmplă de obicei,mai ales dacă a locuit in aceeiasi casă.Inca ea nu e desprinsă complet de planul material.Normal asta nu inseamna ca spiritul ei a luat obiectele,dar poate încearcă să transmită ceva sau nu s-a obisnuit inca cu noua stare spirituală.Eu am fost foarte atras de lumea spirituală de cand a murit tatăl meu si mai mereu imi pocnesc peretii,mobila,televizorul,ect mai ales când e noapte si multe chestii de genu.Poți să mai detaliezi ce ti s-a mai intamplat?

Spiritul unui mort se duce ori in Iad ori in Rai, nu sta pe pamant, asa cum cred spiritistii. Cei care pot face lucruri paranormale nu sunt spiritele mortilor, ci ingerii cazuti.

catalin2 01.02.2016 00:09:06

Citat:

În prealabil postat de ortodoxa2310 (Post 612397)
Da, a murit bunica. Primul incident s-a intamplat chiar in ziua precedenta inmormantarii ei.
Dar nu cred sa aiba vreo legatura, era o femeie foarte credincioasa, tinea toate posturile si toate zilele de post, se spovedea des, facea milostenie...
De spiritism, ouija si alte nebunii de-astea nici vorba. Am vazut un documentar despre placa Ouija, dar nu cred ca ar putea conta asta. Nici de farmece nu cred sa fie vorba, nu am dusmani si nici persoane cunoscute cu astfel de procupari.

E simplu, vorbesti cu preotul si sfintesti casa. Preotul de aici spune ca trebuie sfintita casa cel putin de patru ori pe an, in posturile mari.

Seraphim7 01.02.2016 00:10:01

Citat:

În prealabil postat de iuliu46 (Post 612423)
Terminati cu prostiile, planurile spirituale sau spiritism. E nevoie de lecitina...si de rugaciune. :71:

Lasă ma ca aici e un tărâm unde basmul devine realitate si nici măcar nu trebuie sa crezi.Chiar pot fi reale lucrurile aste,ideea sa ti se întâmple,atunci vezi.

Seraphim7 01.02.2016 00:12:19

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 612426)
Spiritul unui mort se duce ori in Iad ori in Rai, nu sta pe pamant, asa cum cred spiritistii. Cei care pot face lucruri paranormale nu sunt spiritele mortilor, ci ingerii cazuti.

Nu prea e chiar așa simplu ,dacă aprofundezi un pic problema vei vedea.


Ora este GMT +3. Ora este acum 05:34:06.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.