Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Pentru Martorii lui Iehova (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=19535)

PocsanCatalin 25.07.2020 18:22:25

Pentru Martorii lui Iehova
 
Am sa pun aici o imagine, facuta din satelit, folosind Google Maps, din Danemarca, despre o cladire de conferinte, destinata Martorilor lui Iehova, proprietatea lor.

Inainte de toate, pentru toti cei care cauta scandal si simt nevoia sa-si reverse intunericul interior aici, va rog eu sa va abtineti, eu nu sunt aici sa atac, ci sa aduc la lumina ceea ce am gasit eu.

Imaginea poate fi gasita aici: https://ibb.co/2WvBHYR

Adresa Google Map folosita de mine este: Helsinkivej 3A-E, 8600 Silkeborg, Danemarca

Pentru cei care cunosc despre ce-i vorba, da, acela este un simbol masonic, un simbol urias, piramida cu ochiul atotvazator.

Adevarul sa va lumineze mintea!

Iorest 25.07.2020 23:17:23

Citat:

În prealabil postat de PocsanCatalin (Post 665645)
Am sa pun aici o imagine, facuta din satelit, folosind Google Maps, din Danemarca, despre o cladire de conferinte, destinata Martorilor lui Iehova, proprietatea lor.

Interesant ce de bănet au M.I. să-și construiască amfiteatre, ”beteluri”- cuibușoare pt cadre, sedii prin toate țările, chiar și țări desacralizate de tip Danemarca.

Asta în timp ce episcopul ortodox Macarie al Europei de Nord, doarme pe unde apucă, nu face mofturi, are uneori condiții improprii de odihnă într-o clădire friguroasă din lemn, călătorește la low cost, străbate foarte mult timp din viață pe drumuri prin țările scandinave ca să mai îmbărbăteze, să adune întru credință frații risipiți în cele 4 zări ale exilului economic.

Dacă la Armagedon lumea va fi distrusă cum predică martorii, la ce le mai trebuie sedii peste sedii, literatură, tipografie sau betelurile lor vor fi cruțate ?

Citat:

În prealabil postat de PocsanCatalin (Post 665645)
Inainte de toate, pentru toti cei care cauta scandal si simt nevoia sa-si reverse intunericul interior aici, va rog eu sa va abtineti, eu nu sunt aici sa atac, ci sa aduc la lumina ceea ce am gasit eu.

Eu te asigur că nu scriu cu intenția de a revărsa întunericul interior sau pt scandal, te respect când dai mărturie cum ai făcut în această postare, de fapt unul din scopurile forumului ar trebui să fie ca toți patrioții, creștinii practicanți, oamenii pro viață și pro familie și cu respect față de tradiții, credință, port, istorie și personalități istorice, care mai cred în identitatea românească să se poată încuraja la mărturisire.

Cât despre martorii lui Iehova, sunt un cult expirat chiar și la noi, nu mai au cum să aducă elementul de noutate după 30 de ani de la revoluție când au făcut cam tot ce a dorit suflețelul lor în materie de propagandă.

S-au spart în câteva secte, martorii afiliații Turnului de Veghe și martorii neafiliați excluși din prima sectă.
Alții s-au rupt de ei pt că au avut de ales între transfuzii și sectă.

Ce reușesc să mai păcălească sunt oamenii care nu s-au prins încă de făcătură, e ca la partidele politice pe cale de expirare , au dezamăgit un milion de oameni între două scrutinuri , care nu i-au mai votat, dar tot continuă să se reproducă în masa votanților pt că există noi și noi cetățeni gata să preia pe nemestecate propaganda lor și alții care se țin ca niște orbi de bâtă de o idee, pt că au devenit public captiv zombificat.

Mai trebuie să avem puțină răbdare până își epuizează de tot și bruma de credibilitate.

PocsanCatalin 26.07.2020 00:19:26

Citat:

În prealabil postat de Iorest (Post 665649)
Interesant ce de bănet au M.I. să-și construiască amfiteatre, ”beteluri”- cuibușoare pt cadre, sedii prin toate țările, chiar și țări desacralizate de tip Danemarca.

Asta în timp ce episcopul ortodox Macarie al Europei de Nord, doarme pe unde apucă, nu face mofturi, are uneori condiții improprii de odihnă într-o clădire friguroasă din lemn, călătorește la low cost, străbate foarte mult timp din viață pe drumuri prin țările scandinave ca să mai îmbărbăteze, să adune întru credință frații risipiți în cele 4 zări ale exilului economic.

Dacă la Armagedon lumea va fi distrusă cum predică martorii, la ce le mai trebuie sedii peste sedii, literatură, tipografie sau betelurile lor vor fi cruțate ?



Eu te asigur că nu scriu cu intenția de a revărsa întunericul interior sau pt scandal, te respect când dai mărturie cum ai făcut în această postare, de fapt unul din scopurile forumului ar trebui să fie ca toți patrioții, creștinii practicanți, oamenii pro viață și pro familie și cu respect față de tradiții, credință, port, istorie și personalități istorice, care mai cred în identitatea românească să se poată încuraja la mărturisire.

Cât despre martorii lui Iehova, sunt un cult expirat chiar și la noi, nu mai au cum să aducă elementul de noutate după 30 de ani de la revoluție când au făcut cam tot ce a dorit suflețelul lor în materie de propagandă.

S-au spart în câteva secte, martorii afiliații Turnului de Veghe și martorii neafiliați excluși din prima sectă.
Alții s-au rupt de ei pt că au avut de ales între transfuzii și sectă.

Ce reușesc să mai păcălească sunt oamenii care nu s-au prins încă de făcătură, e ca la partidele politice pe cale de expirare , au dezamăgit un milion de oameni între două scrutinuri , care nu i-au mai votat, dar tot continuă să se reproducă în masa votanților pt că există noi și noi cetățeni gata să preia pe nemestecate propaganda lor și alții care se țin ca niște orbi de bâtă de o idee, pt că au devenit public captiv zombificat.

Mai trebuie să avem puțină răbdare până își epuizează de tot și bruma de credibilitate.


Asta e parerea mea persoana, multe denominatii au fost formate de masonerie cu scopul de a induce cat mai multi oameni in eroare, da, il "promoveaza" pe Hristos, dar este un "alt" Hristos, nu este Hristos Dumnezeu, ci Hristos, omul perfect. Am incercat sa le arat si lor, unii au fost socati pe moment si dupa au uitat, altii nici macar nu vor sa asculte. De aceea eu caut si caut cat mai multe dovezi pentru ca lucrurile sa fie clare...

Multumesc, sa ne atacam unii pe altii, nu e bine, caci noi nu ne luptam cu carnea si sangele, ci cu duhurile necurate din vazduh, iar aceste duhuri, sunt foarte reale si foarte intunecate.

Stii, eu am citit aproape toata Biblia, cel putin, Noul Testament, l-am citit de foarte multe ori, insa am studiat foarte putin despre sfintii si martirii ce-au trait pe acest pamant, de cand am inceput sa studiez despre ei, despre ortodoxie, desi eu sunt ortodox ( asta se intampla cu multi ortodocși , nu-si cunosc istoria ), nu prea am studiat multe despre ortodoxie. Stiu de Arsenie Papacioc, l-am ascultat de cateva ori, mai stiu si de altii, cam atat.

Ei bine, asta le lipseste celor din aceste denominatii, istoria, pai cate poti invata de la sfintii din trecut, invataturi de o calitate dumnezeiasca, vietile lor sunt modele pentru noi, atat de multe invataturi de nu iti vine sa te opresti din citit si ascultat. Daca-ar stii ce comori adevarate se ascund in ortodoxie, ar renunta la tot ce au acum si-ar veni cu sufletul la gura sa guste si din intelepciunea celor ce-au trait in Hristos si au murit pentru Hristos.

Iorest 26.07.2020 01:21:46

Citat:

În prealabil postat de PocsanCatalin (Post 665650)
Asta e parerea mea persoana, multe denominatii au fost formate de masonerie cu scopul de a induce cat mai multi oameni in eroare, da, il "promoveaza" pe Hristos, dar este un "alt" Hristos, nu este Hristos Dumnezeu, ci Hristos, omul perfect. Am incercat sa le arat si lor, unii au fost socati pe moment si dupa au uitat, altii nici macar nu vor sa asculte. De aceea eu caut si caut cat mai multe dovezi pentru ca lucrurile sa fie clare...

Nu vor să asculte pt că secta a avut grijă să-i izoleze de alți oameni, chiar și de membri ai familiei care nu acceptă învățăturile M.I. și se tem să nu fie excluși, la martori nu există nici măcar termenul de pocăință, reprimire înapoi, odată excluși rămân așa.
Un exclus are un statut mai infamant decât un neconvertit încă.

Citat:

În prealabil postat de PocsanCatalin (Post 665650)
Multumesc, sa ne atacam unii pe altii, nu e bine, caci noi nu ne luptam cu carnea si sangele, ci cu duhurile necurate din vazduh, iar aceste duhuri, sunt foarte reale si foarte intunecate.

Luptele fratricide nu fac decât să irosească forțe.
Vor veni însă ispite foarte mari în următorii 10 ani, pt că trebuie implementată agenda 2030, ne vom pierde ultimele fărâme de suveranitate națională, pământurile și drepturile de proprietate, credința, familia, identitatea națională vor fi puse sub chestionare.

Ca țară vom fi tot mai depopulați de români adevărați, tot mai sărăciți spiritual, tot mai imorali, tot mai taxați fiscal, tot mai abrutizați de agresivitatea comercială a duhului lumii, unii își vor pierde slujbele și vor înnebuni.

Acum se va vedea care Biserică e cu adevărat harismatică, în care este puterea de mărturisire și intervenția reală în chip minunat a lui Dumnezeu care să poată ocroti și curăța sufletul unui om lovit din toate părțile.

Citat:

În prealabil postat de PocsanCatalin (Post 665650)
Stii, eu am citit aproape toata Biblia, cel putin, Noul Testament, l-am citit de foarte multe ori, insa am studiat foarte putin despre sfintii si martirii ce-au trait pe acest pamant, de cand am inceput sa studiez despre ei, despre ortodoxie, desi eu sunt ortodox ( asta se intampla cu multi ortodocși , nu-si cunosc istoria ), nu prea am studiat multe despre ortodoxie. Stiu de Arsenie Papacioc, l-am ascultat de cateva ori, mai stiu si de altii, cam atat.

Ei bine, asta le lipseste celor din aceste denominatii, istoria, pai cate poti invata de la sfintii din trecut, invataturi de o calitate dumnezeiasca, vietile lor sunt modele pentru noi, atat de multe invataturi de nu iti vine sa te opresti din citit si ascultat. Daca-ar stii ce comori adevarate se ascund in ortodoxie, ar renunta la tot ce au acum si-ar veni cu sufletul la gura sa guste si din intelepciunea celor ce-au trait in Hristos si au murit pentru Hristos.

Trebuie să ne ținem aproape de Sfinții Închisorilor și de toate modelele de mărturisire, ei se roagă pentru noi și sunt liantul între generații prin firul istoriei între noi și Dumnezeu.

Părintele Iustin Pârvu ne spunea că va fi o nouă experiență Pitești la nivel mondial, închisoarea se mută în afară și e între gratiile corectitudinii politice și a ”crimelor de gândire”.

Chiar și evocând chipuri de dârzenie și de fibră duhovnicească devenim puternici să cerem har de la Dumnezeu să mărturisim.

Să stăm tari în credință!

PocsanCatalin 03.08.2020 13:53:35

Chestia e ca eu am vazut acest simbol, triunghiul cu ochiul atotvazator, atat in lacasuri catolice cat si in lacasuri ortodoxe... Este aici prin apropiere o fantana ceva mai mare, ce contine picturi ortodoxe si evident, ochiul atotvazator in acel triunghi... O sa fac o poza in curand, cand mai trec pe acolo.

Daca va mai aduceti de seria Brigada Diverse, este acolo o scena unde se duc ei la o biserica, este vorba despre Icoana Facatoare de Minuni, in fine, la intrarea de la acea biserica se afla acest simbol.

https://www.youtube.com/watch?v=0LVPXSyJX_I Aici, de la minutul 38 incolo.

Nu pot sa inteleg de ce Dumnezeu este reprezentat astfel in crestinism...........

https://i.imgur.com/q0wQ30b.jpg Intr-o biserica catolica, una dintre multele care au aceste simboluri.

Mihnea Dragomir 13.08.2020 03:42:29

Citat:

În prealabil postat de PocsanCatalin (Post 665726)
Chestia e ca eu am vazut acest simbol, triunghiul cu ochiul atotvazator, atat in lacasuri catolice cat si in lacasuri ortodoxe...

E vorba de un vechi simbol crestin, reprezentand Sfanta Treime in forma unui triunghi echilateral si omniprezenta ei inchipuita prin acel ochi.

Dar, e adevarat ca diavolul, in calitatea lui de maimuta a lui Dumnezeu, cauta sa perverteasca simbolurile luminoase, dandu-le o semnficatie schimonosita. Curcubeul, de exemplu, vechi simbol al sperantei, desfasurat de Dumnezeu ca promisiune ca nu va mai fi niciodata un potop, a ajuns simbolul adeptilor sexualitatii pe alaturi cu firea.

Acuma, intrebarea devine: asa stand lucrurile, cum trebuie facut? Sa nu mai folosim aceste reprezentari mostenite de la parinti fiindca au incaput pe mana agentilor lui Sarsaila care le-au clintit talmacirea ? Sau, dimpotriva, sa le folosim tocmai cu intentie restauratoare a intelesului lor ?

PocsanCatalin 13.08.2020 14:10:04

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 665739)
E vorba de un vechi simbol crestin, reprezentand Sfanta Treime in forma unui triunghi echilateral si omniprezenta ei inchipuita prin acel ochi.

Dar, e adevarat ca diavolul, in calitatea lui de maimuta a lui Dumnezeu, cauta sa perverteasca simbolurile luminoase, dandu-le o semnficatie schimonosita. Curcubeul, de exemplu, vechi simbol al sperantei, desfasurat de Dumnezeu ca promisiune ca nu va mai fi niciodata un potop, a ajuns simbolul adeptilor sexualitatii pe alaturi cu firea.

Acuma, intrebarea devine: asa stand lucrurile, cum trebuie facut? Sa nu mai folosim aceste reprezentari mostenite de la parinti fiindca au incaput pe mana agentilor lui Sarsaila care le-au clintit talmacirea ? Sau, dimpotriva, sa le folosim tocmai cu intentie restauratoare a intelesului lor ?

Foarte multe din aceste simboluri au fost "corupte" de cei ce se inchina intunericului, te-ai intrebat vreodata de ce Iisus ( si nu numai ) apare in acele icoane facand acele semne cu degetele? Eu mi-am pus aceasta intrebare, am aflat ca acele semne fac parte din religia hindusa si sunt folosite pentru a "echilibra" fluxul energiilor in corp, mai apoi satanistii le-au corupt transformandu-le in simboluri satanice. Eu m-am intrebat, de ce in Noul Testament nu regasim aceste informatii despre Iisus, despre folosirea acestor semne, si totusi, in iconografie, il gasim pe Hristos facand aceste semne... Te-ai intrebat vreodata de ce facem acel semn cu mainile cand ne rugam, cand ne lipim palmele? Si acest semn face parte din religia hindusa... Asta e concluzia la care am ajuns eu.

Pun aici o serie de imagini:

https://ibb.co/txjJJRt
https://ibb.co/bdb7GWc
https://ibb.co/g36qX1c
https://ibb.co/vXB0GfM
https://ibb.co/8d6Kf6G

Mihnea Dragomir 15.08.2020 08:47:35

Citat:

În prealabil postat de PocsanCatalin (Post 665741)
Te-ai intrebat vreodata de ce facem acel semn cu mainile cand ne rugam, cand ne lipim palmele? Si acest semn face parte din religia hindusa... Asta e concluzia la care am ajuns eu.

Pun aici o serie de imagini:

https://ibb.co/txjJJRt
https://ibb.co/bdb7GWc
https://ibb.co/g36qX1c
https://ibb.co/vXB0GfM
https://ibb.co/8d6Kf6G

Prin urmare, ce propuneti dv, Pocsan Catalin ? Sa nu mai binecuvantam de loc ? Sau sa o facem cu cotul, in speranta ca idolatrii din India nu descopera vreo Cotahara prin arhive ? Propuneti sa nu ne mai rugam de loc ? Sau sa o facem nu unindu-ne mainile, ci picioarele, fiindca si yoghinii lui Bivolaru et Co isi unesc mainile cand se brahmaputreaza ? Dar daca noi, crestinii, ne-am ruga unindu-ne nu palmele, ci talpile picioarelor, oare asta nu ar inchipui vreun lotus ori alta asana, semn sigur ca credinta noastra e data dracului ?

PocsanCatalin 15.08.2020 12:18:51

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 665763)
Prin urmare, ce propuneti dv, Pocsan Catalin ? Sa nu mai binecuvantam de loc ? Sau sa o facem cu cotul, in speranta ca idolatrii din India nu descopera vreo Cotahara prin arhive ? Propuneti sa nu ne mai rugam de loc ? Sau sa o facem nu unindu-ne mainile, ci picioarele, fiindca si yoghinii lui Bivolaru et Co isi unesc mainile cand se brahmaputreaza ? Dar daca noi, crestinii, ne-am ruga unindu-ne nu palmele, ci talpile picioarelor, oare asta nu ar inchipui vreun lotus ori alta asana, semn sigur ca credinta noastra e data dracului ?

Eu nu propun nimic.

Penticostalul Traditional 15.08.2020 21:56:12

Deci tu doar strecori ideea ca ceva-i rau, despre ce ar trebui facut ca sa fie bine nu ai de spus nimic, nimicut :39:

Probabil esti prea smerit ca sa zici tu cum ar fi bine.
Pentru ca esti expert doar in a vedea ce-i rau.


Ora este GMT +3. Ora este acum 11:17:19.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.