Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Taxe bisericesti (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=9125)

elom 09.04.2010 16:19:26

Taxe bisericesti
 
Mai devreme am discutat cu cineva... și am auzit că în București s-ar cere la biserică între 500 și 1500 lei noi/nuntă, iar că I.P.S. Patriarhul Daniel a interzis bucureștenilor să se căsătorească în afara Bucureștiului.

Tind să cred că din păcate taxele sunt adevărate. Acum două zile am fost la Biserica Sfântul Mina și am dat acatis de 40 zile. Băgasem 10 lei în acatist dar mi s-a spus că acatistul de 40 zile costă 20 lei. Îmi venea să zic "poftiiim"? Nu ar trebui să dau cât mă lasă pe mine inima. Biserica nu trebuie să ne îndrepte spiritual?

anna21 09.04.2010 16:24:37

Nu stiu, Elom, daca ai dreptate sau nu.
Populatia este saraca.
Pe de alta parte, unde locuiesc eu nu pot da acatiste pt. 40 zile. :(
Asa ca mai bine multumiti lui Dumnezeu pentru asta.. banii sunt mai putin importanti.

cristina2012 09.04.2010 16:27:51

Exista o multime de biserici in Bucuresti la care nu sunt taxe, sau sunt mici si corecte (in sensul ca o ceremonie intr-o biserica costa energie electrica, cor, curatenie). Problema ete ca aceste biserici pun conditii "inacceptabile" bietilor oameni, cum ar fi sa se spovedeasca mirii si nasii inainte de nunta sau botez, sa invete Crezul pe de rost, sa pastreze linistea in timpul slujbei, sa nu vina cu lautari la usa bisericii si sa nu arunce cu orez/grau/confeti...

voxdei55 09.04.2010 16:30:02

Cu riscul de a supara pe unii forumisti,dar eu consider ca atat timp cat preotii sant platiti din bani publici pentru servicii religioase pentru enoriasi..toate trebuiesc sa fie facute gratis.Eu nu voi da in ban vreodata unui preot pentru ceva ce mi se cuvine de drept.Puteti sa va faceti simtita bunatatea sufleteasca si dorinta de a face bine ajutand saracii adevarati ,ajutand bolnavii sau copiii nevoiasi.

andreicozia 09.04.2010 16:38:08

Cresterea nejustificata, avara a sumelor cerute de preoti vine tot de la tonul tiganesco-manelist pe care au imprimat-o cocalarii cu averi in Bucuresti si in multe parti din Romania. Slava Domnului ca nu este asa peste tot in tara si inca mai exista oaze de comunitati ne-tiganizate.

Ideea este ca preotii au fost rasfatati de smenarii care vin sa-si cumpere cu sume enorme stergerea pacatelor, dupa care cind vine o batrinica la ei cu un leu se uita crucis...este o lege animalica, o reactie "normala" psihologic vorbind


..iar cei carora nu le este clar ca banii conteaza si trebuie chivernisiti cu mare grija, sa puna mina sa incerce sa-i cistige ei prin munca lor nu doar sa astepte sa le pice de la altii care baga overtime-uri la greu.

carmina 09.04.2010 19:00:22

Citat:

În prealabil postat de elom (Post 232882)
Băgasem 10 lei în acatist dar mi s-a spus că acatistul de 40 zile costă 20 lei.

de obicei, in fiecare biserica exista o cutie unde se strang acatistele, si eu una nu cred ca un acatist lasat acolo nu este citit la slujbe; daca ai intrebat, informativ, despre banii care se dau in atare situatii, atunci tot informativ ti s-a si raspuns, mai mult ca sigur; nu pot sa cred ca raspunsul a venit din partea unui preot la primirea banilor si acatistului.

luminita- 09.04.2010 19:16:45

la acatist lasi cati bani vrei tu,nu ar trebui sa se impuna nimic,lasi cat ai,poate cineva este mai bogat,poate ca altcineva este mai sarac...oricum banii se dau acolo in interesul bisericii adica sa fie folositi pt intretirea curateniei,renovare,cumpararea de diverse obiecte folosite la slujba,nu ar trebui sa ajunga in buzunarul preotului...daca vrei poti schimba biserica la care te duci cu alta la care nu se impun astfel de taxe si vei gasi destule

AlinB 09.04.2010 19:37:16

Mi se pare f. normal: lasi cati bani vrei, e citit de cate ori se nimereste.

Vrei xx zile, dai zz lei.

Ce ar fi daca vine unul cu 1 leu si nu ca ar fi chiar sarac si zice ca vrea sa se citeasca 120 zile.
Dau un exemplu.

Poate e o erezie, dar eu cred ca mai mult face totusi sa-ti zici tu pasul in fata lui Dumnezeu cu un acatist impreuna cu cei din familia ta, decat sa-ti recite cineva care nu te cunoaste si nici nu-l intereseaza de oful tau, numele pentru 0.5 secunde in fiecare din alea 40 zile.

In ceea ce priveste sumele aberante care se cer la casatorii in unele orase/biserici am auzit si eu si se cer asa pentru ca se stie ca se dau, in primul rand.
Fara nici o legatura cu tigani, mafie si alte cele.

In al doilea rand, BOR n-a facut ordine ca sa iasa in fata si sa zica "maxim atat" pentru cununie, maxim atat pentru botez, etc.

Si nici nu cred ca o sa o faca, asa cum nu o sa iasa in fata sa zica ca nu se cuvine mai mult de o pereche de nasi.

Iar interdictia ca n-ar avea voie sa se casatoreasca in afara Bucurestiului hai sa fim seriosi, e hilara.
Sau o barfa, daca vreti.

Noesisaa 09.04.2010 19:48:20

Cred ca totusi BOR trebuie sa fie mai atenta la vinderea harului. Nu stiu cat e de corecta chestia cu z lei/zi de rugaciune, zx2 lei/2 zile de rugaciune, etc. Poate da, poate nu, dar nu stiu daca rugaciunea e de vanzare.

Cel mai corect mi s-ar parea sa fie o anumite suma standard pentru fiecare serviciu religios la toate bisericile si preotii. Si acea suma sa fie in asa fel calculata incat sa acopere cheltuielile de, sa spunem, deplasare a preotului, electricitate, curatenie, o suma modica de multumire pentru preot, dar nu o suma mult peste costurile reale, fiindca daca este peste costuri reale, atunci e simonie, IMO.

AlinB 09.04.2010 19:54:04

Cam stramba logica.

Daca se vinde harul la un pret rezonabil nu e simonie, daca pretul e prea mare atunci este..

Pai sa stii ca intotdeuna va fi o categorie pentru care pretul va fi prea mare, indiferent care ar fi acela.
Fata de categoria aia e simonie?

Si cine garanteaza ca se citeste 40 zile daca platesti pentru 40 zile?
Ca unul care lua 40 ron pentru asta s-ar putea sa se supere daca afla ca a fost plafonat la 20.
Pana la urma n-ar trebui cerute si dovezi ca serviciul este corect?
Incluse in costuri desigur.


Ora este GMT +3. Ora este acum 19:54:14.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.